"Fontos változás a napelemeseknek: mostantól mindenki otthoni termelését mérni fogják"

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 10. 17., cs – 08:01

Mindenki? :D :D 

Kíváncsi vagyok hogyan mérik a szigetüzemem termelését. ;)

Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!

Bruttó 27eFt 1db 410W-os Risen.

Ha van kapcsolat, nagyker ár ennél olcsóbb. Húgyé-xaré kapsz már. Ez már rég nem csak a nagyok játéka.
Sokan a szigetet egyébként is játszótérnek tekintik, aztán egész szép termelés kijön belőle.

Összetett. Beszívta a lakos, beszívta a kivitelezős, mert nem fizette még ki állambácsi. Aztán akkor is beszívta a lakos, ha ezért csődbe ment a kivitelező és nem fejezte be rendesen vagy kész, de nincs már support, mert nincs ki felvegye a telefont. Vagy azért szívta be a lakos, mert a sok hülye kókler csak aranyásó volt. jó esetben valami gányolmány felkerült a tetőre, rosszabb esetben előleg után sosem látta őket.
Aztán ott van, aki látta mindezt és inkább bele sem kezd. Biztos vannak sokan. És vannak azok, akik beletojnak az egész támogatósdiba és megveszik ezen a nyomott áron és otthon összefabrikálják maguknak, felrakják a sufni tetejére vagy a kert végébe egy állványra és tesznek a egészre.
De egyébként igen, szép látni a 70-90 ezres napelemek most harmad áron mennek.

Én hozattam Risent. Beszéltem a fuvaros csókával. Elég szépen fut fel és azt mondja, hogy szinte kizárólag csak szigetnek viszik. A Risen 410 a legkisebb, szépen pörög, de 500W-os táblákat is sokat kell már hordania. Nyár óta nagyon beindult a forgalom. Eddig heti 1-2, most majdnem minden hétköznap járja az országot és teríti. Igaz, nem igaz, de ő is, meg a főnöke is akivel egyezkedtem, azt mondták, hogy ezen ár alá már nem igen fog menni. Ezek EU-ban beragadt készletek. Ezek pótlása drágább lesz a hajózási kínlódások miatt, a szállítás drágulása miatt. Sokat figyeltem az árgépet, nagyon leült erre az árra hosszú ideje.

Ezt és innen: https://www.szakker.hu/risen-energy-napelem-rsm40-8-410m-black-mono-410…

Úgy látom kifutott és  felment az ára. 27 volt ~1-2 hónapja. Tobuy-on van még 26.5-ért.

Van azért DAH full screenes 25k körül a piacon, de azt nem mertem, mert kockázatosabbnak ítéltem a leszorítási módját. A Risen pár éve nagyot ment, megvolt a bizalmam, így erre tettem le a voksom és hónapokon át figyeltem a piacot, amikor leüllt az ára, megrendeltem 14db-ot. Terv 2x6-os string + 2 tartalék panel.

Na ez még nincs eldöntve. Opcióim:

- olcsó EAsun inverter, ami vagy full szigetben fog menni vagy hozzátáplálós, de ez esetben esélyes a visszacsöpögtetés, meg így nem is legális.

- drága Victron inverter, ami kettős konverziós, magyarán van a dobozban egy akku töltő, inverter és töltés szabályzó. A hálózati feszről tölti az akkut, ha szükséges, az akkuról megy az inverter folyamatosan, az töltésvezélő pedig értelemszerűen szintén az akkut tölti. Így 100% nincs visszacsöpögés, mert bizony ebben egy combos 48V-os akku töltő van és ezután van bekötve minden.

Szerintem full szigetben nem annyira gazdaságos a buli. Úgy volna kellemes, ha rásegítene a hálózati fogyasztásra. Nálam egyébként újra lett húzva minden. Minden ELMŰ kör mellett egy UPS kör is megy. A sorolt dugaszok egyik fele UPS körre van kötve. Tehát nekem nem kell játszanom 0-1-2 kapcsolóval, független UPS/napelem inverter kör van szerte a házban. Amit az UPS dugaszokba bedugok az a fenti valamelyik inverter megoldás kimenetére kapcsolódik.
Így a szolgáltatóval hiba folytán sem kerülök galvanikus kapcsolatba. Egyirányú az áram út.

Egyébként bármilyen javaslatot, ötletet elfogadok. Ez a része még képlékeny nekem is.

Igen, Deye inverterek sokat tudnak.

Az is felmerült bennem, ha mindenáron galvanikus leválasztást forszíroznak, kaphat egy plusz töltőt az akkura, ami fedezni képes az átlagfogyasztást. Az akku port leválasztott rajta, vagyis ezzel teljesen hálózatfüggetlen lesz, nyáron meg lehet csinálni a teljes sziget üzemet, tavasszal/ősszel nagyrészt teljeset, egyébként meg a töltővel galvanikusan leválasztott hálózati üzeme lesz, hálózat felé biztosan nem megy semmi.

Ez vonatkozik arra az esetre, ha eszement ötletekkel lehetetlenítik el az értelmes hálózat-támogatott üzemet.

Ha pedig nem agyament, elmebeteg ötletek jönnek, akkor értelmes módon is használható, és egyébként jól működő rendszer.

Miért nem gazdaságos a full sziget? Mosogatógép, mosógép, elektromos sütő mind mehetnek időzítve szigetről. A felesleges áram meg bojlerbe vizet melegíteni. Én kerülném az aksikat. Sajnálnám a helyet amit tűzbiztos aksinak szánt helyiségre kellene elvenni. 

EAsun inverter mennyire megbízható, milyen szinuszt ad le? Nem jó ha tönkretenné a rákötött háztartási gépeket. Bojlernek valószínűleg mindegy. 

Nem az volt a koncepció amiről írtam, hogy kevés a napelem termelése. De vegyük ezt a lehetőséget is. Ha keveset termel a napelem és ezért az MVM hálózatából kell kipótolni a hiányt, arra van megoldás, hogy a különbözetet az MVM hálózatából veszi, de ha napelemes oldalon van túltermelés azt nem adja le MVM hálózatba hanem például vizet melegít vele? 

Van megoldás,de amikor nincs fogyasztasod, es tobb a nap, akkor vissza tud csurgatni a közcélú hálózat felé.

A mostani villanyórák meg számolják.

 

Ilyen tranziensek lehetnek:

- motorinditas (egyfazisu, akár egy kompresszor, pl klíma)

- Hegesztés

- elmegy a nap

- 1000W+ terhelés lépcső (pl. egy vizforralo, vagy mosogep elkezdi melegiteni a vizet)

 

Ha tisztán ohmikus fogyasztót teszel rá, es 100W lépcsőben tudod kapcsolni 2 secen belül, akkor meg lehet oldani akksi nélkül.

Működik.

Sőt, ha mindig a napelem termelés alatt maradsz (pl. egy 800W-os futotest megy nappal), akkor is mukodik. De ha jon egy nagyobb felho, vagy beesik a termeles 800W ala, akkor hibaval leall.

 

Akarhonnan nézzük, kell neki egy plusz energiaforrás (akar egy aggregator a kimeneti oldalon). Az mvm-et en nem ajanlom, jobb galvanikusan elválasztani a félreértések elkerülése érdekében. A legjobb, meg az akksi.

 

Meg ha nem teszel akksit, akkor sose tudod a napelembol a 100%-ot ki venni, mert letilt, ha nincs eleg szufla.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Aksit biztosan nem építenék a házamba. Még elektromos roller miatt is leégnek mostanában házak. MVM-be visszatermelni pedig pont a bürokrácia és kiszámíthatatlan változtatások miatt nem szeretnék, illetve most nem is lehet csatlakozni. Ezért jobb ha inkább vizet melegít a felesleges napelem forrású áram. Gondolom az a bonyolultabb megoldás ha például 800W kell éppen, de csak 553W-ot termel a napelem mert jött egy vihar, akkor kipótolja a hiányzó 247W-ot az MVM-ből a napelemes félsziget-üzem hálózat. 

Az egyszerűbb megoldás, hogy ilyenkor a napelem csak vízmelegítésre vált és a 800W-os eszköz teljesen MVM áramra vált át. 

töltésvezérlő és töltésvezérlő közt van különbség (pl. minden cellán hőmérséklet érzékelő) és akku és akku közt is - itt jön a nagy tévedésed rossz példát hozol tűzesetre.

grid rendszerekben NEM Li-Ion akku van, mint a rollerben (18650 pack), hanem LiFeO4 - az NEM fog kigyulladni.

Pytes E-Box-48100R 48V 100Ah 5kWh LiFePO4 akkumulátor 

Súly: 51kg

Névleges feszültség: 51.2V és névleges kapacitás: 100Ah

Töltőáram 50A max.100A

Kisütési áram: 50A max.100A

Töltés/kisütés ciklus száma: 9000 90%, Tervezett élettartam: 15év

 

kieg:

Vegyünk egy 5kWh-os energia tárolót – add össze a házban mennyi az összes fogyasztónak az energia igénye. Pontosabb, ha nem adattábla alapján, hanem fogyasztás mérővel méred meg – ez lesz a csúcs.

Számold ki, hogy ezt az energia tárolót mennyi idő alatt meríti le és számold ki, hogy mennyi napelem kell, hogy annyi idő alatt visszatermelje a töltést. Majd az életszerűen oszt el 24 órára a terhelést lesznek állandó fogyasztok pl. keringető szivattyú vagy ciklikus működésű pl. a hűtő. Ez után is kapni fogsz egy csúcs energia igényt -- azzal nézd meg, hogy mennyi idő alatt üríti le az energia tárolót. A napelem méretezése függ a tájolástól, földrajzi hely stb. erre vannak jó programok. Pénztárca és felhasználástól függően 20-50-100% tartalékot még rátehetsz és meg is van, hogy mennyi napelemet kell telepítened grid üzemhez. Ha nem jön ki a matek pl. túl sok napelem kell, akkor lehet, hogy dupla tároló (akku) kell 2x5kWh.

Ordasi Gabi YT teszt.

folyt:

Keress szakembert, aki megtervezi/megcsinálja neked! Áram az veszélyes üzem !!!

bullshit:

"Jó szintű képzettség alaptudományokban üti a csak alkalmazott tudományokban jártas szakikat! :p "

Azért nem túl gazdaságos, mert viszonylag sok akkumulátort kellene összehordani hozzá, vagyis plusz összeget rászánni.

Nem tudsz normálisan teljes szigetüzemet csinálni, ha nincs akku, mindenképpen kell mellé puffer.
...már csak azért is, mert a Nap süt, ahogy süt, a fogyasztód pedig fogyaszt, ahogy szeretne - ha többet szeretne fogyasztani mint a napsütés, akkor miből érkezzen az energia?

Akkunak viszont olyan technológiát kell használni, ami nem tűzveszélyes.
Jelenleg a LiFePo4 akkumulátorok ilyenek - nem hagyományos Li-Ion akkukat kell használni hozzá.

Úgy értettem, hogy túltervezni a rendszert napelem teljesítményére. Azaz vegyük a fenti három háztartási eszközt: mosógép, mosogató, sütő. Ezeken megnézni a maximális fogyasztást és arra tervezni a szigetüzemű napelemes rendszert. Ezt a teljesítményt egy felhős, esős délután is tudja teljesíteni egy eszköz maximális igényére. Ha sehol egy felhő, nyári totál napsütés van, akkor akár több eszközt is ezek közül párhuzamosan. Felesleg mindig a napelemes áramtermelés oldalán van, és az megy vízmelegítésre bojlerbe. 

Az ilyen intézkedések abszolút nem demoralizálják ám a társadalmat. Mégis miért kezdeni bármibe is ha jön állam-bácsi pár év múlva és a gatyád is rámegy. Olyan mintha szánt szándékkal ki akarnák gyomlálni a vállalkozókedvet és önfenntartó ösztönt.
Ez jóra nem vezet.

Szerkesztve: 2024. 10. 17., cs – 08:03

nemide

Alapvetően én ezzel egyetértek és tök jó dolognak tartom, sőt igazából azon lepődtem meg hogy ez nem így megy a kezdetek óta.

Ami miatt viszont aggódom hogy ennek a vége sok-sok csűrés és csavarás után az lesz hogy na akkor amit lokálisan megtermeltél és el is fogyasztottál a termelés közben, esetleg eltároltad és úgy fogyasztod el azután is fizess valahogy.

Amint a szaldónak vége (papíron még 9 év) akkor be fogok vágni a pincébe minimum 30kwh aksit és ha lehet teljesen kiszállok a visszatáplálós játékból. Nem tudom hogyan lehet majd megoldani de kb a terv az hogy csak fogyasztónak látszódjak kifelé, amit megtermelek magamnak elrakom és elhasználom, ha üres az akku és sötét van akkor pedig húzok a hálózatból, akár dinamikus tarifával is.

" Nem tudom hogyan lehet majd megoldani"

Napenergia plusz programban lett nálam megvalósítva, mivel jelenleg nem termelhetek vissza a hálózat állapota miatt (legalábbis ezt mondják) ezért a rendszert visszwatt védelemmel kellett ellátni.

Ez pontosan azt tudja amit írtál, a napelem ellátja a házat, plusz tölti az aksit, ha van napfény, ha nincs akkor az aksiról megy a ház, ha több az igény amit a napelem és/vagy az aksi ki tud szolgálni (pl. egyszerre bekapcsolt sütő, mosogatógép, vasaló), vagy nincs termelés és az aksi is üres akkor vesz a hálózatból.

Ha letelik a pályázatban meghatározott idő, talán 3 év utána szeretném a szigetüzemű működést is beállíttatni, hogy amikor nincs hálózati áram akkor legalább amíg van termelés meg az aksi bírja addig legyen áram a házban.

Meg lehet oldani. Itt már 303 rendszer regisztrálva van. Ez egy ausztrál szabadon megosztós oldal. https://pvoutput.org/map.jsp?country=107

Jó összehasonlítani a saját rendszered másokéval.

Az egy más kérdés, hogy az inverter belső mérései mennyire hitelesek. Ezek az adatok kb tájékoztató jellegűek.

Elvileg nekem erre fel van készítve a rendszer, legalábbis a számlán szerepelt visszwatt védelem, illetve telepítő emberke is mondta hogy amint aksi rá van dugva akkor működik áramszünet alatt is a ház, szóval elvileg az infra kész, csak papírozni kell majd. Addig meg élvezem a szaldót és várom hogy minél jobban fejlődjön az akkutech. 

"csak papírozni kell majd"

Ebben a bürökrata-tumoros országban elhitted h. ez csak 1 csettintés? Van hogy felépül 1 komplett épület, "csak" a végső papír nem lesz végül aláírva és ezért lehet 5 év cirkusz és pereskedés után lerombolni az egészet.

Olyan munkát egy kivitelezőnek én ki se fizetnék, amíg a "csak papírozás" része is teljesítve nem lett.

 

Egy gázkészülék cserét is megcsinál bármelyik gázszerelő, gázterv nélkül. Csak 1 gázterv kell a VÉGÉN hazudják. Aztán kiderül h. az a gázterv 100+ ezer pénz, plussz ott dől el h. amit már felrakattál és kifizettél a kóklernek, azt bonthatod lefele mert a kéményseprő azt a készüléket nem fogja átvenni társasházban. Utána meg mehetsz a kivitelező házát felgyújtani családostul h. így kicseszett veled.

Szóval ez a "csak papír" egy nagyon veszélyes kijelentés ebben a tetves országban.

Nekem nem kell mondanod, 8 hónapot állt a tetőn üresben a napelem mert hiányzott egy engedély amit már a tervezés elején bekértünk.

Annyi a szerencsém hogy "csak rádugom az aksit" és kész lesz a megoldás, innentől úgyis kvázi szigetüzem/fogyasztóként fogok csak működni (minimum 30kwh aksival számolva) mert ahogy számolgatok a rendelkezésre álló adatokkal nagyon minimálisan kell télen majd rásegíteni, visszatermelésig el se jutok, vagy ha igen akkor tegyék a szemükre 5 forintért :D Lényeg hogy igazából nem lesz sietős a papírozás, üljenek rajta amíg jólesik nekik.

"Az Energiaügyi Minisztérium ezért a jövőben gyűjtené a háztartási napelemek egyéni inverteradatait, és ezen keresztül monitorozná a termelést. Az adatgyűjtésben az elosztóknak és a felhasználóknak kötelező lesz együttműködni.

A minisztérium szerint a távleolvasáshoz gyakorlatilag csak internetkapcsolatra van szükség, ami az üzemeltető rendszerek több mint kétharmadában már most is rendelkezésre áll. E képesség meglétét az elosztói szabályzatok alacsonyabb szinten eddig is előírták."

Engem ennek a technikai oldala érdekelne. Hogyan képzelik el ezt. Nem kellene valami egységes protokoll az invertekhez?

Amit olvastam azok alapján a telepítők állítják be az invertereket és nekik van meg (jó esetben), hogy melyiken milyen módon kell konfigurálni. A felhasználók tudtommal nem is kapnak teljes hozzáférést (jelszót).

Az elosztónak kellene gyűjteni az adatokat és továbbítani? A felhasználónak csak az internet kapcsolatát megosztani?

Ki és főképp hogyan fogja leszedni az inverter adatait?

Hát, én pl. én vagyok a saját telepítőm, akkor im lesz?MEg azokkal ahol már a cég sincs meg aki telepítette? ÉS ha az inverterbe nincs ilyen feature eleve (mert eddig nem volt követelmény)? Azért ez messze vezet, nem olyan egyszerű, hogy gyújtsük és kész.

Nyilván ez megoldhatatlan, hiszen az engedélyezett inverterek között annyi féle gyártó van (mind-mind eltérő protokollal, modulokkal, egyéb megoldásokkal, sokuk cloud-only rendszerrel), hogy ez teljesen esélytelen. A megoldás az lesz (csak arról nem írnak a gyökerek), hogy az internetkapcsolat mellé biztosítsd az inverter után kötött méröeszközt is. B verzió egy nemzethy invertergyártó hadrendben állítása + a termékük kötelezővé tétele :)

Egy-két éve találkoztam egy olyan előírással, hogy már csak olyan invertereket típusengedélyeznek, ami képes a megfelelő / szabványos adatszolgáltatásra, és akár a szolgáltató általi távvezérlésree (leállítás!) is.

A közelmúltban olvasgattam egy relatíve modern kínai inverter dokumentációját, és abban kifejezetten kitérnek erre a szabványos adatszolgáltatásra.

Az más lapra tartozik, hogy a cégnél nálunk is olyan 10+ éves inverterek vannak, amin csak RS485 van, semmi TCP/IP.

Az én inverteremen ugyan van TCP/IP, viszont az inverter a pincében van, és ott pont semmi WiFi/Ethernet nincs. Lehet, hogy egyszerűbb írnom egy MODBUS-os inverter emulátort, mint levinnem az Internetet a pincébe. :)

Lehet is használni a gyakorlatban erre a célra?  Pl. minden telepített és jelenleg üzemelő inverter által támogatott, csak beállítás kérdése, hogy interneten át lehessen tolni.

A nagyon régiekben nincs benne (15 évnél idősebb), de azok egy jelentős része már elhalálozott és/vagy nem probléma, ha nem tudja. Az újak mindegyike tudja, mert vannak országok, ahol régóta csak úgy lehet rooftop telepíteni, ha az inverter be tudja küldeni a termelését és távolról le is korlátozható. Nem gyártanak külön invertert, csak nincs felkonfigurálva a feature.

Az újak mindegyike tudja, mert vannak országok, ahol régóta csak úgy lehet rooftop telepíteni, ha az inverter be tudja küldeni a termelését és távolról le is korlátozható.

Erről tudsz esetleg bővebben írni?

Itthon megjelent egy elképzelés, az emberek pedig találgatnak, hogy mégis mit és hogyan akarnak vele, mi a cél, hol fogják esetleg őket megszívatni.

...de az tényleg érdekes kérdés, máshol ez miként megy, miként kapcsolódnak az inverterhez, mi ennek a módja, célja.

Nem tudom, milyen szabványos kommunikációja van az invertereknek, és melyik támogatja... ez a Sunspec jött szembe néhányszor, ill. a logikai jelekkel vezérelt lekapcsolás.

Jó lenne némi információ, milyen külföldi megoldások vannak, és ez mennyire jellemző egyáltalán.

Erről tudsz esetleg bővebben írni?

Már volt említve a protokoll, azt szinte minden inverter beszéli...

Itthon megjelent egy elképzelés, az emberek pedig találgatnak, hogy mégis mit és hogyan akarnak vele, mi a cél, hol fogják esetleg őket megszívatni.

Az nem technikai kérdés, hogy az imkompetens balfaszok mit fognak kihozni az egészből... szóval bármi lehet, mert kapkodnak.

Jó lenne némi információ, milyen külföldi megoldások vannak, és ez mennyire jellemző egyáltalán.

Német területen 2012-es törvény előírta már ezt, hogy távolról menedzselhető kell legyen az inverter, ott már ezért 12 éve ennek megfelelően szerelik fel a lakosságnál is.

A "jogossága" mennyire van megindokolva a korlátozgatásoknak, vagy simán én felrakom saját zsebből, utána meg a zállam önkényesen korlátozgatja csak mert nekik nem tetszik h. éppen többet termelek mint amennyit éppen elfogyasztok?

Nincs jogalapod bármikor és bármennyit a hálózatra termelni, az más tulajdona, amit te ingyen használnál. Neked az a fő tévedésed, hogy történelmi okokból természetesen járó alapjognak gondolod azt, hogy bármikor és bármennyit visszatermelhetsz a hálózatra. Pedig oda akkor és annyit termelhetnél, amikor és amennyit a hálózat tulajdonosa megenged neked. Amúgy a németeknél a hálózat jelentős része tipikusan települések önkormányzatának tulajdonában van.

Nem azért mert épp nem tetszik, hanem egy idő után kezelhetetlen a rengeteg visszatápláló. Nekem ugyan nincs napelemem, de érteni vélem a dolog lényegét. Az országos infrastruktúra működésére lesz káros hatással. Nem mondom, hogy abban sem kellene fejleszteni. Csak a magán napelemes termelők, fogyasztók nagyobb mértékben szaporodnak. 

Ha éppen akarnék, megtehetném, hogy szereltessek fel én is napelemet. Csak nincs annyi fogyasztóm amivel meg tudnám etetni. Akkor meg minek.

Egy teljes szigetüzem inkább vonzóbb, azzal meg még várok, hogy fejlődjön az akku technológia.

Az elv mindig nagyon szép, nemes, érthető, és támogatom én is! De ennyi, az elv mögé bármit be lehet utána hazudni, aminek semmi valódi technikai, műszaki indoka nincs.

A csatlakozási engedélyek elbírálásánál pedig a szolgáltató felelősségére mutogatok, mint műszakilag megalapozott bizonyítékát a termelésem jogosságának.

Így van, nem én hoztam a csatlakozási szabályokat, hanem a szolgáltató, és megegyeztünk. Szóval ezt a nincs jogalapod dumát felejtsük már el! A szerződésben az van, hogy betáplálhatok, korlátozás nélkül (nyilván az engedélyezett inverternek megfelelő teljesítménnyel). Pont. Ez a "nem bírja el a hálózat" is ugyanolyan szar duma, mint ahogy a (szaldós) napelemeseket ócsárolják azok akiknek nincs, vagy nem szaldós, hogy "puffernek használjuk" szegény szolgáltatót. Ez így igaz, csak azt felejtik el, hogy amikor én visszatáplálok azt elhasználják a környéken, de nekik ezt a szolgáltató durva áron kiszámlázza! Vagyis a szolgáltatónak semmit nem kell tennie és dől a lóvé. Nehezen tudnám sajnálni őket.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Így van, nem én hoztam a csatlakozási szabályokat, hanem a szolgáltató, és megegyeztünk.

Nem, nem így van. Nem a szolgáltató hozta ezeket, hanem az állam, illetve a kormány. A szolgáltatók már évek óta jelezték, hogy baj lesz, viszont nem volt érdemi mozgásterük, nem volt lehetőségük azt mondani, hogy nem engedik a telepítést. A kormány meg nyomta a gázt továbbra is, hátha nincs ott a fal. Narrátor: de a fal ott volt.

Ez így igaz, csak azt felejtik el, hogy amikor én visszatáplálok azt elhasználják a környéken, de nekik ezt a szolgáltató durva áron kiszámlázza!

Nem használják el a környéken. Ez 8-10 éve még így volt, amikor elvétve volt napelem, például 2014-ben - amikor a szolgáltatók jelezték, hogy baj lesz, akkor volt összesen ~8000 lakossági telepítés, ~80 MW beépített teljesítménnyel, 2023-ban meg 88 ezer _új_ lakossági telepítés történt, annyi, amennyi 2020-ban összesen volt és most elértük a ~280 ezer telepítést, ~2600 MW teljesítménnyel (10 év alatt ~35x annyi telepítés termel ~32x annyi teljesítménnyel).

Jelenleg amit te visszatáplálsz, annak a nagy része kimegy a KIF-KÖF-NAF pontokon át az országos hálózatra és problémákat okoz, mert pont akkor nincs ott fogyasztás, amikor és ahol termelsz. Ez komoly egyensúlyi problémákat okoz a hálózaton.

Vagyis a szolgáltatónak semmit nem kell tennie és dől a lóvé.

Sajnos a valóság jelentősen más, amit írsz, az nagyon régen volt igaz.

Én ezentúl naponta fogom cserélni az inverter sorozatszámát:

 

„24a. Háztartási méretű kiserőmű nem elszámolási célú termelési és üzemeltetési adatai: a
háztartási méretű kiserőmű invertere által előállított minden olyan adat, ami nem, vagy
nem kizárólag az aktív felhasználóval történő elszámolást szolgálja, így különösen
a) a háztartási méretű kiserőmű maximális termelési teljesítménye (kVA),
b) a háztartási méretű kiserőmű által termelt villamos energia mennyisége (kWh),
c) a termelt villamos energia mennyiségből a felhasználási helyen saját célra felhasznált
energia mennyisége (kWh),
d) a feszültség- és áramerősség értékei fázisonként,
e) a teljesítmény tényező,
f) az inverter azonosító adatai.”

Megadóztatják az ingyen napfényt?

Szerkesztve: 2024. 10. 17., cs – 10:27

Az Energiaügyi Minisztérium az elmúlt években megnőtt lakossági napelemi kapacitások miatt jövőben szeretne több adathoz hozzáférni a háztartási méretű naperőművek teljesítményéről. Azt írják, erre azért van szükség, mert a több adat elősegítené a megtermelt áram hatékonyabb felhasználását, a hálózat fejlesztését és a szabálytalan üzemeltetők kiszűrését.

A mostanaban a napelemesekhez telepitett villanyorak mar kuldik a fogyasztasi / betaplalasi adatokat jelenleg is, a szabalytalan uzemeltetok kiszureset szerintem ez kb. le is fedi. Elhiszem, hogy a tobb adat elosegitheti a hatekonyabb felhasznalast (bar nem teljesen vilagos, hogy hogyan, a kimeno / bejovo teljesitmeny / energia szerintem eleg adat kellene legyen) megis az az erzesem, hogy inkabb "extra profit ado" szempontbol lesz erdekes.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Az ad-vesz mérő csak azt látja amit a hálózatba betáplált, abból lejön a helyi fogyasztás. Szóval a gyakorlatban lehetséges, hogy az engedélyezett x kW-os inverter helyett feldob valaki 2x-est, ha megfelelően leterheli akkuval, EV-vel, crypto bányával, stb..-vel, akkor nem észrevehető. Persze ettől még nyilván kamu duma, az ok itt a full-control, meg a "meglátjuk mennyit lehet belőle kihozni valahogy" elv (vagy már konkrét terv is van rá, csak még nem kötötték az orrunkra).

Szerintem pusztán véletlen, hogy lölöbácsinak megtetszett az energiaszektor és ezzel egyidőben full kontroll alatt akarják tartani a napelemeseket, pláne a távoli irányítás ami azért kicsit aggasztóan hathat sokakra. Így aztán ha megvan a totális kontrol, lehet ellehetetleníteni a népet, hogy a hálózatból vegye az elektromos energiát, ami nem is drága. Ja, egy kicsit mégis, hiszen van ám itten hálózati ADÓ.

Szerkesztve: 2024. 10. 17., cs – 11:35

Ez egy fontos lépés, hogy  napelemmel elektromos autóba betermelt áramot meg lehessen adóztatni. :P /troll

Jah, csak azt nem méri 😉 Plusz a jövedéki adónak megfelelő összeget a forgalmi után is be lehetne szedni mint éves villanyautó adó mint ahogy az USA-ban csinálják.

Egy ilyen pontatlan mérést bárminek is az elszámolására használni érdekes ötlet. Ha fizettetni akarnak adjanak hitelesített mérőt meg előírást szabványosított mérőhely kialakításra 🤣

A jövedéki adónak nem kell, hogy legyen alapja. https://hu.wikipedia.org/wiki/J%C3%B6ved%C3%A9ki_ad%C3%B3

Az Osztrák–Magyar Monarchia és a mai magyar jövedéki jog kapcsolatára jellemzőként szokás felhozni, hogy maga a jövedék kifejezés a német Gefäll szó fordítása, ami tágabb értelemben magában foglalja az úgynevezett felség jogon alapuló összes állami pénzügyi bevételt, amelyek elsősorban az egyedáruság fogalmához kapcsolhatóak.

Az energiatermékek ma is ott vannak (de bármit bele lehet oda magyarázni ~ felségjog). 😉

Az jó de ahhoz minek háztáji napelemes adatokat szolgáltatni. Jobb a kocsi típusából teljesítményéből akku méretéből (na ez pont nincs a forgalmiban - eetleg a súlyából), fogyasztásából megbecsülni a várható futásteljesítményt meg is van az adó alapja.

Az király lenne ha a geotermikus hőszivattyúmhoz használt áramomon jövedéki adó lenne a gázon meg rezsicsökkentett ár...

szabálytalan üzemeltetők kiszűrését.

 

Ezt hogy kell elképzelni? Milyen szabálytalan üzemeltetők vannak jelen a hálózaton, akik már most is papirosan visszatermelnek, de "szabálytalanul"?

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Csak felhasznaloi szemmel tudom, mert ilyen kerult egy uj hazra pont. 2 lehetoseg volt. Fekete cserep (X osszeg), napelem X*1.1 volt. Utobbi esetben persze kellett fizetni jovahagyas, stb dijakat. De osszesegeben joval olcsobb volt, mintha egy nem beepitett 5-10 kWp cucc kerult volna fel.

A teto felhuzasanal pont nem voltam ott sokat, de ha jol lattam vannak muanyag es aluminium framek, amiket a faszerkezetre rogzitettek. Ezekre pakoltak szorosan napelemeket.  A framek kozepe ezeknek lyukas, ott mennek gondolom a kabelek :)

Ezt nem magamnak csinaltam, de en fizettem, tehat anyaglista megvan, ha kellene.

Megneztem. Igazabol nem tetszik, de nem ertem miert tartott ennyi ideig a cserepes cegeknek (wienerberger/creaton) hogy elojojjon egy megoldassal.

 

Ami nem tetszett benne: Ez kb. mint egy gigantikus tetoablak, ugyanaz a beszereles.

Csak ugye ez vagy 10 meter szeles, igy a badogozasnal rendesen kellene korcolni, a bemutato videon meg szilozgatnak (jo wuerth marka, dehat pff).

A masik, hogy minden panel ala jar egy muanyag lap, ami a fogado. Hat az se hiszem, hogy velunk lesz 10 ev mulva.

 

Az teny es valo, hogy a mostani megoldas olyan, mintha villamosmernokoket ultettek volna oda tetot fedni (azaz fuggetlen a cserepezestol, es ugy josz ki kampoval), de legalabb aluminium es rozsdamentes. A fenti video meg "rendszerben" eladjak a paneleket a hozzavalo muanyag alatet lemezekkel. Plusz mikroinverter jart minden panel ala.

Nem vagyok meggyozve, hogy jobb a tetorol 230VAC-t lehozni, mint 350-420VDC-t. Kabelkeresztmetszetben bukta. Mondjuk az egyenaram az mindig szivas.

 

Koszonom a megosztast!

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ez nem olyan. Egy muanyag alatet van minden panel alatt, es az adja a viz zarosagot. Felul a folotte.levo cserepnek alabadogozol, alul meg raragasztas egy alufoliat az alatta levo lemezekre. Pont mint a tetoablaknal.

Minden muanyag alatet kozepe lyukas (peremmel,.hogy a viz ne folyjon be, es ott.megy be a kabel a teto ala)

Oldaliranyba egy u sinnel (fejjel.lefele) pattintod.ossze a ket szomszedos muanyag lemezt.

 

Itt minden keszalkatresz, nem lehet csak toluk venni a komplett szettet.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Egy lekorlátozott visszwatt védelemmel, pontosan hogyan is szűri ki? Sosem lát nagyobb visszatermelést az óra mint 5 kw.

A 15 percenként küldött fogyasztásadatokból.

 

Barmi példát hoztok, azt mind a villanyóra feladata (lenne). Egész egyszerűen a villanyórán túl eddig nem nyúltak.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

megkockáztatom, hogy nem véletlenül találták ki a "smartgrid" imlementációt - és sokkal jobb lenne mindenkinek ha csak kicsit szabályozna vissza az inverter, mintha teljesen lerúgja magáról a hálózat... - pontosabban mindenkinek, kivéve a hálózat üzemeltetőjének, akinek fejleszteni kell, uis most relatív kevés fogyasztó kötbérezi meg őket azért, mert befogadták a rendszert - az viszont nem tud betermelni...

Most a fogyasztásból szeretnéd kitalálni az órán... Hát sajnos ott sem fog látszani, hogy már 15 kwp-s rendszerem van, ugyanis a többlet belemegy az EV-mbe vagy az akksikba. Ha meg nem kell egyik be sem, akkor megáll a termelés.

Az ég világon nem látsz belőle semmit az órán. Sem fogyasztásban, sem visszatermelésben.

Nem az a kérdés, hogy ez mekkora probléma, valamint hogy itt bárki bólogatna, hogy ez bizony nagy, és szükség van erre az idiótaságra. Itt csak veled vitatkoznak, mert azt állítottad, hogy ezt az óra kiszűri :) Nos, ha valaki úgy akarja, akkor nem szűri ki.

Szerintem ebben ennyi volt, ne habosítsuk tovább :)

Az óra azt szűri ki ami a közcélú hálózatra vonatkozik. Ott próbálnak-e csalni (ez szerintem elenyésző lehet), azzal kellene foglalkozniuk, nem pedig az inverterrel navra bekötött elektronikus nyugtát nyomtatatni ...

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Nem ez volt a kérdés, nem ezt állitottad, olvasd el feljebb, ha már nem emlékszel.

És attól még, hogy a jelenlegi paraméterezéssel az inverter épp nem okoz problémát a közcélú hálózaton, attól még igencsak illegális lehetett a felszerelése és bármelyik pillanatban kárt okozhat.

Tehát igen, lehet értelme ezt vizsgálni és lebuktatni a szabályt sértőket. És nem, erre nem alkalmas a villanyóra.

Szerkesztve: 2024. 10. 17., cs – 14:21

szerintem tul sokat lattok bele.

kell az adat, hogy kimutassak, mennyivel termelunk tobbet, mint az eu. :)

neked aztan fura humorod van...

Ahhoz, hogy távvezérléssel le tudják kapcsolni a hálózatról az invertert, ha az esetleges újabb belépők miatt a hálózat túlterhelődik vagy más okból fogadóképtelenné válik? - (Vagy csak éppen nem lehet exportálni a "fölöst".., stb., kb. ezer okból...)

És persze kiválasztani is tudni kell, hogy melyik egység betáplálását kell-lehet, az érintett körzetben a legoptimálisabban, ideiglenesen mennyi ideig lekapcsolni.

Tehát a (részben) saját (adózott) pénzemből napelemes rendszert építek, és "nagylelkűségből" visszatáplálnék, hogy másnak is jusson. Célom, hogy az előre befektetett pénzem utólag olcsó életet biztosítson. Majd amikor végre működni kezd, akkor a nagylelkű állam pont akkor kapcsolja le saját hatáskörben, amikor végre felhasználnám? És akkor nyilván az őáltala drágán szállított áramot fizessem meg.

Nincs véletlenül valahol a hal büdös fejénél valakinek részesedése az energiaszektorban?

5 forintot?

 

Vagy mennyi az a kötbér? Egyáltalán hogy van elszamolva, hogy hány kwh-t termelhetett volNA az inverter?

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Amúgy (azon túlmenően, hogy O1G mindent tudni akar rólam) nem lehet hogy tényleg van valami indokolható műszaki oka, amiért nem elég nekik a visszatáplálás mérése, hanem kell a termelésem is, hogy valójában mennyi energiát élek fel?

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Elég furcsa, hogy jelenleg nem tudják megmondani mennyi az ország elektromos áramigénye mert a lakossági napelemesek önfogyasztása sehol sem jelenik meg, pedig az elég nagy tétel lehet.

 

Itt pl: https://www.mavir.hu/web/mavir/energia-mix-eromuvi-termeles-primer-forrasok-szerinti-megoszlasa-es-az-import-export-szaldo-netto-uzemiranyitasi-meres-alapjan

Csak anaperőművek vannak és akár hibásan levonható az a következtetés is, hogy délben a legkisebb a fogyasztás és akkor termelnek a naperőművek és az milyen rossz. Eközben ott is van nem kicsi fogyasztás és termelés is de a HMKE-k teljes mértékben hiányoznak a képből.

 

Miközben: https://kormany.hu/hirek/a-zold-atallast-osztonzo-torvenymodositasok-kerulhetnek-az-orszaggyules-ele

A háztartási méretű naperőművek összes beépített teljesítménye közel 2600 megawatt

Ez több beépített teljesítmény mint ami Paks2 lesz. (igaz az 90+%-ban ki lesz használva a napelemek éves kihasználtsága ~15%)

Szerintem ezt eddig is elég jól tudták becsülni, de azért a mérés az mérés a becslés meg becslés...

"Szerintem ezt eddig is elég jól tudták becsülni, de azért a mérés az mérés a becslés meg becslés..."

Ha eddig elég jól tudták becsülni, akkor felesleges pénzkidobás mérni. Akkor érdemes a mérésre erőforrást áldozni, ha a becslés rossz.

 

Olyan ez mint a TV használat. Esetleg ott is lehetne pontosan mérni minden egyes TV készüléket, hogy épp mit néz a nép, a jelenlegi (talán) néhány ezer háztartás adatai alapján becsülni a csatornák nézettségét.

Szerintem sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne az OMSZ-re rátolni, hogy mérjék a napsütés mértékét és ez alapján földrajzilag becsüli, hogy adott helyen mennyit termelnek az inverterek. Ebből meg az hitelesen mért fogyasztás/termelésből szerintem nagyságrendileg ugyan úgy meglenne minden, mint itt.

Ha jól értem itt sem szeretnék hitelesen mérni. Amit írsz feltételezem ma is csinálják. Nem is kell feltétlenül az OMSZ a naperőművek adataiból elég jól lehet követni a napsütést (az meg most is megvan nekik) 😉

 

Erre én is kíváncsi leszek. Ha csak egy cloud API kulcsot kérnek akkor ez nem nagy téma. Ha adnak hitelesített mérőműszert és szabványos mérőpontot kell neki kialakítani az durva.

Szerintem ilyesmi állhat az egész mögött: https://bestsolar.hu/a-szaldo-elszamolasi-rendszer-a-nemet-energiapiacon/

Nem csak nincs felhője, de olyan régi invertere van, hogy net kapcsolata sincs magának az inverternek, de lehet hogy a tulajnak sem. Kötelezik, hogy legyen net előfizetése? Érdekes lesz...

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Ezt meg honnét veszed? 10-15 év garanciákat adtak a gyártók akkor, amikor én vettem. Az enyémre van 12 év úgy, hogy nem vettem rá extrát, az alapár ennyit tartalmazott. A családban pedig két helyen is van 10+ éves Fronius, kutya bajuk.

Ráadásul ez nem olyan mint egy telefon vagy mint egy TV. A szolgáltató meghatározta hogy mely gyártó, mely típusát szereltethetem fel, ezek közül lehetett választani. Majd beüzemelés után ellenőrizte fizikailag/személyesen, és szerződés keretében átvette. És ez egy 3 éves inverter, zárt gyártói adattovábbítási lehetőségekkel, erre biztosan nem kötnek semmit, mert nem lehet. Max független 3 fázisú mérő mehet a kimenetére (én egyébként ennek a megoldásnak látom nagy esélyét, és persze a fogyasztónak kell majd finanszíroznia).

Persze tudom a helyem, a hasraütéses verzió ettől még játszhat, sőt, itt már bármi játszhat.

"Nah, volt már ilyen pl. a pénztárgépek esetében."

Nekem az rémlik, hogy nem kellett net, hanem spec SIM kártyával magának a fekete foboznak volt mobil internetje és azon tolta/tolja az adatokat.

Itt az lenne a megfelelője, hogy előre egyeztetett indőpontban kiszáll a pl. MolSolarData Kft. szerelője, hozza a kis fekete dobozkáját, ráköti az inverterre és elköszön. A dobozban meg benne van SIM kártya az adattovábbításhoz szükséges internet kapcsolathoz.

fixme, de konkrétan az volt a kiírás, hogy a MOBILNEThez olyan SIM kártyát kell beletenni, hogy bármelyik hazai hálózatra fel tudjon jelentkezni - nem ok nélkül.
Az ok természetesen nem feltétlen a biztos térerő volt, hanem az, hogy ezzel leszűkítették a tendert egyetlen (majdani) hazai szolgáltatóra.
Mivel az a projekt bedőlt - kénytelenek voltak külföldi SIM kártyát beletenni, hogy mégse boruljon fel minden x hónappal (évvel?) később...

Nem olvastam el a rendeletet. Lehet, hogy kiderült már belőle:?

Mi lesz a következménye annak, ha mondjuk akár néhány napra megszakad az internetem? Mert pl. elmentem kirándulni, és közben lefagyott a modemem? Esetleg 2 hónapig a tájára sem nézek, hogy mi van vele.?
Az inverter termel(ne), de internetem nincs.

Esetleg úgy konfiguráltam be a tűzfalamat, hogy az ismeretlen ip címeket, vagy a port címeket kiszüri, vagy, ahogy az általában lenni szokott az ilyen cégeknél naná, hogy valami egyéni porton akar, majd kimenni, amit "lehetőség szerint" gyakran meg is változtatnak majd.

Esetleg szankcionálhatnak azért, mert X napig nem volt online az inverterem? 

Jön majd a HMK napelem inverter internet-kommunikáció kommandó és betöri a kert kaput (ha nem vagyok otthon), hogy hozzáférjen az adatokhoz.?

Bocsi! Ez egy kicsit disztópikus lenne.
 

mz

"Esetleg szankcionálhatnak azért, mert X napig nem volt online az inverterem?
Jön majd a HMK napelem inverter internet-kommunikáció kommandó .."

Nem. Lesz rá bediktálós ügyfélszolgálat is, de ha telefonod sincs, akkor papír alapon is beküldheted az M1984/B jelű formanyomtatványon, amit a postán tudsz beszerezni. 

Érdekes szociológai és pszichológiai tanulmányokat lehetne rittyenteni abból, hogy a napelem téma - dacára annak, hogy mondjuk egy átlagos család éves költségvetésének kb. 0-0,5 százalékáról van szó, mint haszonról, ahhoz képest mennyi indulat és düh kapcsolódik hozzá... :D

OT

Amiről nem tudsz, az nem is fáj

2020. január 08. 11:02 - Pintér András

Kiugrási torzítás (salience bias) – pszichológiai és döntéselméleti fogalom. Lényege, hogy hajlamosak vagyunk a nagyon látványos, feltűnő dolgokat túlreagálni, a kevésbé szem előtt lévőket pedig figyelmen kívül hagyni.

/OT

En emlekszem a 300forintos vizitdíjra. En ott sokkaltam be amikor egy nap 6x ki kellett perkalni egyetemistakent, ugyanarra a problemara.

 

De most se jobb. Nincs halapenz, azt olyan szinten szarba se neznek, hogy ihaj. Mar a látszatra se figyelnek.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Jah, Medicover fizetős csomaggal bemegy az ember, aztán a bőrgyógyászaton azt mondja a pofádba az orvos h. csak 2 anyajegyet hajlandó megnézni a melanónaszűrés keretén belül. Mert a te csomagodban "ennyi jár" (megtörtént eset nemrég).

De ha az összeset szeretnéd megnézetni (ha már idejöttél időpontra), akkor lehet azt is! Csak az még huszonpárezer forint lesz.

"Nem úgy vót, hogy ha az orvos tovább küldött valahova beutalóval, akkor már nem volt fizetés?"

Nem úgy volt. Az indoklása szerint úgy lett volna logikus:

Az elején növelték a nyugdíj és csökkentették a TB járulékot. Utána jöttek a boci szemek, hogy az emberek sokat járnak orvoshoz.

Ettől függetlenül akkor is fizetni kellett, ha nem mentél, hanem küldtek. Meg persze a sokat járnak orvoshoz mellett meg a másik fele keveset, mert nem megy szűrése vagy időben.

A háziorvosoknál meg ott bicsaklott meg az érvelés, hogy őket prakszis méretre fizetik, nem arra, hogy mennyien mennek hozzájuk.

Csak akkor nem kellett többször fizetni, ha ugyanaznap ugyanazon rendelőben voltál kétszer. Nekem se jött össze, mert labor csak következő napon volt, így az újabb 150 ft, labor napján nem volt szakorvos így a kiértékelés újabb 150 ft.

 

Olyan volt, mintha úgy akarnák csökkenteni a BKV zsúfoltságát, hogy a bérlet mellé mindenki vegyen jegyet is. Senki sem szeret kétszer fizetni ugyan azért.

Olyan volt, mintha úgy akarnák csökkenteni a BKV zsúfoltságát, hogy a bérlet mellé mindenki vegyen jegyet is. Senki sem szeret kétszer fizetni ugyan azért.

Ne a bérlettel hasonlítsd, hanem biztosítással, ahol sokszor van önrész. Egy csomó országban (az európai országok többségében) működik az önrész az állami egészségbiztosításnál, tehát vagy fix vagy százalék fizetendő. Nem rossz ötlet amúgy, tényleg csökkenti az indokolatlan orvoslátogatást, csak nálunk egyrészt rosszul volt kivitelezve, másrészt egy durva politikai csata áldozatául esett.

Ettől függetlenül akkor is fizetni kellett, ha nem mentél, hanem küldtek.

Nem, beutalóval nem kellett fizetni, kivéve, ha nem oda mentél, ahova a beutaló szólt.

Ebben csak az kérdés, hogy mi lesz a szigetüzemű rendszerekkel?
Ezek hivatalosan nincsenek hálózatra kötve és sok esetben maguk az invertereik is a lehető legegyszerűbb töltésvezérlők.
Ráadásul, minimális a ráhatásuk a hálózatra a visszatermelés hiánya miatt.
 

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Részben olyan rendszerekkel, amikkel kapcsolatban nulla követelményrendszert ajánlást voltak képesek ezidáig kiadni?

Nem az értelmetlen szívatásokra gondolok, hanem valóban elvárható és fontos kérdésekre legalább valami ajánlást.
Persze, ha megmozdulnak, az előbbire lesznek képesek.

Meglátjuk, mit lesz szerencsénk papíron viszontlátni ebből, de első nekifutásra feltételezem, a visszatermelő rendszereket szeretnék kontroll alá venni.

Mondjuk megelégedhetnének a nagyon ritka esetet lefedő kapcsolgatási elképzeléssel, persze lehet, hogy a cél is ide "szelidíteni" az elképzelést.
Ha tényleg csak az bántja őket, hogy nem tudják a lakossági rendszereket vezérelni, akkor ezt és a fogyasztásmérőjüket felhasználva bőven elegendő információjuk van - és ellenőrizni is tudják, hogy működik-e a visszaszabályzás, amennyiben normális internet-kapcsolata van a fogyasztásmérőjüknek.

...de szokás szerint megint túlgondolták, és rögtön a napelemesek fogyasztási adatait is rögzíteni szeretnék bármi áron.
Ebbe a gondolkodásba pedig belefér, ha a sziget / hálózat-támogatásos szigetüzemet is szeretnék elemezgetni...

 

Kicsit másként... ha az a cél, hogy az atomerőművünket ne kelljen visszaszabályozgatni és emiatt az élettartamát csökkenteni, akkor érthető, hogy szeretnék ezeket a rendszereket szabályozni.
Az már nem érthető, ha a saját naperőműveiket nem szabályozzák le, de a lakosságot igen, és az sem, ha kereskednek pl. negatív energiaáron importált energiával, és ezért kapcsoltatják le az itthoni napelemes termeléseket.
...de ehhez bőven elég a vezérlőjellel kapcsolt megoldás, nem kell hozzá Modbus-RTU vagy Modbus-TCP kapcsolat, csak abban az esetben, ha előbbire nem képes az eszköz - emiatt is volt minden beleírva az inverter-követelmények közé, nem azért, hogy rögtön mindent is akarjanak egyszerre.

Tehát nagyon nagy kérdés, hogy mit is és hogyan akarnak pontosan, és mennyire a napelemesek szívatása a tényleges cél.
Ha kifejezetten a szívatásra mennek, akkor fognak a sziget/hálózatos sziget rendszerekkel is foglalkozni.

Az már nem érthető, ha a saját naperőműveiket nem szabályozzák le [...]

Azokat is leszabályozzák, több éve már csak Mavir vezérléssel és Mavir által vezérelt akkumulátor teleppel lehet napelemparkot létesíteni, illetve a fő önszabályozás az, hogy nekik nem éri meg negatív áron termelniük. Van néhány még a KÁT és METÁR rendszer szerint üzemelő napelemparkból, de a többsége már piaci alapon megy, olyannyira, hogy az MVM többet megvett, mert piaci alapon nem volt eléggé nyereséges. Például tavaly novemberben a somogyi 220 hektáros 100 MW kínai parkot vagy tavaly decemberben a tázlári 63 MW (MET meg néhány NER-es cég konzorciuma) parkot. Szóval most tömegével az állam nyakára kerül koloncként mindez...

Tehát nagyon nagy kérdés, hogy mit is és hogyan akarnak pontosan, és mennyire a napelemesek szívatása a tényleges cél. 

Az a fő baj, hogy ennyi szabályozhatatlan kistermelőt nem bír el a hálózat se technológiailag, se gazdaságilag. Elsődlegesen nem a szívatás a cél, viszont mivel a kormány és a nép éveken át partner volt a szolgáltatókkal szemben a napelemek nyakló nélküli erőltetett telepítésében, ezért a döntésért valakinek szopnia kell és már nincs piaci szolgáltató, akit meg lehetne szoptani, szóval marad a kormány és a nép. Az állam épp le van gatyásodva, nincs már több mások pénze, amiből meg tudná oldani (se EU, se multi), a nép meg dönthet: azok viselik az egész dolog költségeit, akik a hasznát is élvezték vagy jó szokás szerint szét lesz osztva a hátrány mindenki között.

Ha kifejezetten a szívatásra mennek, akkor fognak a sziget/hálózatos sziget rendszerekkel is foglalkozni.

A szigetüzem nem befolyásolja a hálózatot, ha hibrid üzem, az más kérdés, mert ott a fogyasztási profil miatt hasznos tudni, hogy mekkora napelem, mekkora akku és milyen termelési-fogyasztási görbe van.

Csak a végéhez:

A szigetüzem nem befolyásolja a hálózatot, ha hibrid üzem, az más kérdés, mert ott a fogyasztási profil miatt hasznos tudni, hogy mekkora napelem, mekkora akku és milyen termelési-fogyasztási görbe van.

A hibrid esetén a "milyen termelési-fogyasztási görbe van" rész helyesen: "milyen fogyasztási görbe van", a többi magánügy. Ez meg az első pillanattól adott az betáplálásnál létező villanyóra, okosítsák fel azt, ha nem elég az, hogy havi X, hanem kell neki fogyasztási görbe is. Ugyanis ha nekem nincs fagyasztóládám, sőt a normál hűtőt is kiűrítem még egy hétvégi távollét előtt is, akkor lehet nekem 0 a fogyasztásom olyankor, ha nem vagyok otthon - hisz nem kell fűtni / főzni / takarítni, és a TV, rádió és számítógép se kell menjen, meg a vasaló se.

A hibrid esetén a "milyen termelési-fogyasztási görbe van" rész helyesen: "milyen fogyasztási görbe van", a többi magánügy.

Nem magánügy, mert tudni kell, hogy milyen hálózati igényre kell felkészülni például egy nyári zivatar esetén, amikor a hibrid üzem nem termel és mondjuk üres az akkumulátor, mert éjjel elhasználtad. Ugyanis teljesen más a fogyasztási görbe, ha napsütés van vagy zivatar, a rendszerirányítás számol időjárással és prediktív felhőképpel például, amihez kell tudni, hogy mi lesz az elkövetkező 15-60 percben, majd erre rávetítik a térképen azt, hogy ott milyen időjárásfüggő termelők vannak, és milyen a statisztikai fogyasztási görbe.

Ez meg az első pillanattól adott az betáplálásnál létező villanyóra, okosítsák fel azt, ha nem elég az, hogy havi X, hanem kell neki fogyasztási görbe is.

Ha belegondolsz egy kicsit is, akkor rá fogsz jönni, hogy nem elég...

Ugyanis ha nekem nincs fagyasztóládám, sőt a normál hűtőt is kiűrítem még egy hétvégi távollét előtt is, akkor lehet nekem 0 a fogyasztásom olyankor, ha nem vagyok otthon - hisz nem kell fűtni / főzni / takarítni, és a TV, rádió és számítógép se kell menjen, meg a vasaló se.

Az, hogy te egyedül épp mit csinálsz, az egy több száz fogyasztót ellátó KIF szakasznál vagy több tízezer fogyasztót ellátó KÖF szakasznál már mindegy, statisztikai többségről van szó, hogy arról, hogy a termelést és a fogyasztást közel valós időben egyensúlyba kell hozni, legkésőbb a NAF hálózaton, de jobb minél közelebb a fogyasztóhoz.

aki akksira adja a fejet, az egy napot ki tud huzni bóti aram nelkul.

Igy az egesz 15-60 perces prediktiv lof*szt a hajukra kenhetik.

Adjanak olcso aramot amikor nekik nem kell, es akkor atgondolom, hogy megtoltom-e az akksit boti arammal.

 

Ilyen politikai kornyezetben egyetlen logikus lepes van: teljesen levalni a kozcelu villamos halozatrol.

Nalunk rendszeresen a vizzel is szarakodnak, ott is van egy 200l tartalek, hogy barmelyik napot ki lehessen bekkelni.

Szerencsere gaz nincs, ott nem tudom milyen szivatas van.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

A szigetüzem nem befolyásolja a hálózatot, ha hibrid üzem, az más kérdés, mert ott a fogyasztási profil miatt hasznos tudni, hogy mekkora napelem, mekkora akku és milyen termelési-fogyasztási görbe van.

Ez egy normális országban egy valós, megoldandó kérdés lehet, nagy mennyiségű rendszer esetén tényleges probléma.
...de normális helyeken előre gondolkoznak és nem néhány hónap alatt akarják megváltoztatni a fél világot.

Elhiszem és valószínűsítem, hogy a szolgáltató(k) emberei már jó előre jeleztek, és eddig nem volt neki semmi foganatja.

...viszont itt nincs kidolgozva semmi, nincs olyan szintű tervezet, amiről társadalmi egyeztetni lehetne, nincs semmi konkrétum leírva sehol, nincs semmi szó a technikai megoldás(ok)ról, miként képzelik el az adatok kiolvasását, feldolgozását, van-e meglévő hardver erre, terveznek-e valami "nehogy hozzányúljál" típusú védelmet, milyen hozzáférést adnak az adatokhoz a normál halandó számára.

Erre NEM egy hét ún. konzultáció a NORMÁLIS!

Egy ilyen szintű rendszert normálisan, átgondolva kell TERVEZNI.

Szerk.: ...és DEKLARÁLNI, hogy ezeket a fogyasztási adatokat KIZÁRÓLAG rendszerirányítási céllal használják, NEM PLOMBÁLNAK, az ügyfeleket PARTNERKÉNT kezelik, és nem az a cél, hogy szívassanak, hanem az, hogy adatot kapjanak a rendszer-irányításhoz, KIZÁRÓLAG ahhoz. ...és nem biztos, hogy erre 8-10 hónap elég, első körben elő kellene állni a technikai megvalósítások lehetőségével.

....és az adatokhoz HOZZÁFÉRÉST biztosítani azok számára, akiknek a rendszerét kezelik.

Szerintem amúgy ez annak ellenére hogy az emberek jelentős százalékát megszívatja alapvetően egy jó irányzék. 

Mondjuk a megvalósítással kapcsolatban már vannak félelmeim, remélhetőleg nem ez is egy 23:59-es közlönybe lesz kidobva hanem lehet érdemben készülni rá. Jó esetben (tudom biliben a kezem) 5kwh aksi valami durva állami támogatással (ami automatikusan fel is tölti magát távolról vezérelve ha "érzi" hogy sok a termelés) kis túlzással minden háztartásba (akár nagyobb "aksipark" lerakva utcára) vagy egy limit amit napi/havi szinten el lehet használni éjszaka még kedvezményes tarifával. 

Előbbi kb esélytelen kategória, utóbbi meg első lépésnek nevelési szándékkal jó, de hosszú távon csak a probléma elodázása. 

Jó esetben (tudom biliben a kezem) 5kwh aksi valami durva állami támogatással (ami automatikusan fel is tölti magát távolról vezérelve ha "érzi" hogy sok a termelés) kis túlzással minden háztartásba vagy egy limit amit napi/havi szinten el lehet használni éjszaka még kedvezményes tarifával. 

Semmi értelme elaprózni, sokkal költséghatékonyabb egy komplett készre szerelt konténert letenni, amiben van például egy 250 kW teljesítményű inverter és 500 kWh kapacitású akkumulátor pakk, egymás mellé vagy egymásra több is elhelyezhető. Van már több ilyen az országban amúgy, például: https://www.youtube.com/watch?v=UFEwKhk3Ku8

Jók ezek a konténerek, amíg el nem kezd egy égni. Aztán a mellette lévő, és a mellette lévő, és a mellette lévő...
Megtanulhatnák már, hogy a centralizált rendszerek szarok. Legyen minden házban két villanyóra, egy akksi, kétirányú töltésvezérlővel. Mikor a saját rendszer nem tölt, de a szomszéd igen, akkor legyen kapacitás elnyelni a többletet és legyen szétcsapva, hogy ne pár szerencsétlen gerinc legyen oda-vissza rángatva. Ez abból a szempontból is előnyös, hogy amikor a EVs csávók este hazaérnek, akkor 3-4 szomszédos ház akkucsomagjait rántják meg, nem 10-12-en egy szerencsétlen faluvégi konténert. Ha valami gebasz van a hálón, akkor lehessen szakaszolni területeket és ne egész települések legyenek levágva a drótról, hanem 2-3 utca.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Jók ezek a konténerek, amíg el nem kezd egy égni. Aztán a mellette lévő, és a mellette lévő, és a mellette lévő...

Nem olyan akku van benne, ami könnyen kigyullad, másrészt megvan hozzá a megfelelő védelem, harmadrészt nagy általánosságban nincs mitől kigyulladjon.

Megtanulhatnák már, hogy a centralizált rendszerek szarok.

Egy ilyen konténer az utca közepén mitől centralizált nálad?

Legyen minden házban két villanyóra, egy akksi, kétirányú töltésvezérlővel.

Várj, a házban lévő akku az nem gyullad ki, csak a konténerben lévő? :D

Ez abból a szempontból is előnyös, hogy amikor a EVs csávók este hazaérnek, akkor 3-4 szomszédos ház akkucsomagjait rántják meg, nem 10-12-en egy szerencsétlen faluvégi konténert.

Az EV-s csávók miért nem nap közben töltenek? Ha ingáznak, akkor sokkal célszerűbb nap közben tölteni, lásd például V2G.

Mert minden EV-s csávónál alap, hogy:

1. minden nap töltenie kell

2. nappal közlekedik, éjszaka tölt (és olyankor nem süt a nap, ha nem tűnt volna még fel...)

Tehát teljes képtelenség, hogy 1-2 hétig mászkál valaki egy töltéssel, és mondjuk szombaton napos időben tölt, a mai EV-k félkészek, nem tudnak ilyet. Aki mást állít, az hazudik. A HO-t meg aztán ne is keverjük ide, annak múlt héttől vége, megírták az interneten (és amúgy is a sátán műve).

En inkabb onnan nezem, hogy hany kWh kell a kocsiba egy nap (ha dolgozni kell menni, vagy ha csak kornyeken bevasarolni).

Nalam ez 8kWh. A kocsitol fugg, hogy ezt milyen gyakran kell beletolteni, es hany napig lehet "eheztetni" a kocsit.

Plusz ugye en 20-80% kozott hasznalom a kocsit, es csak nagyon indokolt esetben toltom 100%-ra (egy evben 10x max).

 

Namost ha lenne egy 100kWh kocsim, abban 60kWh-val tudnek jatszani (ahogy nezem a 100kWh-s modellek liion-osak es nem lfp-k).

De ekkor is majd egy hetig ki tudnam huzni toltes nelkul.

 

Most az otthoni akksirol is irhatnek, hogy szerintem hogyan celszeru meretezni. De amit itt tobben irnak, hogy 5kWh, az nagyon harmatos.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Szarkazmus akart lenni, ne vedd komolyan. Nálam 60kWh, napi 30km ingázással átlagosan 10-12 naponta töltöm. Ez nincs havi 3 alkalom, nem kell megerőltetni magamat ahhoz, hogy ez ne éjszaka történjen. A 20% alatti rész pedig ki van fizetve ugyanúgy, tehát nyugodtan lehet használni, nem kell babusgatni, de persze nem 0-1%-al kell hazaérni. A 20% alatta levő tartományra DC töltés esetén szokott lenni az a tanács, hogy nem éri meg kinyomni belőle, mert 20 és 80% között lesz a leggyorsabb a töltés. Otthoni körülmények között ez lényegtelen.

Minden elektrokémiai energiatároló rendszer hordoz magában inert tűzveszélyt a technológiától függetlenül. Minél nagyobba  koncentrált energia, a tároláshoz használt tömeg, annál nagyobb az esély.
Volt már ilyen konténertűz. Az is égett vagy két napot.

Ha az utca közepén van, akkor milyen topológiában is van a környező energiatermelő házakkal? Gondolj, Patrikra...

De, kigyulladhat, viszont a méretéből adódóan könnyebb oltani. 8-10kwh-nyi akku energiáját még ésszerűen meg lehet fogni hőszigeteléssel, elárasztással, MWh-kat nem ennyire egyszerű. Lásd fenti eset.

Mert az EVscsávók többsége otthon kiépíti magának a töltőt, míg a munkahelye tuti biztosan nem. Arról nem beszélve, hogy az EVScsávó ingyé akarja tölteni a kocsiját. Ebből adódóan, az EVscsávó este tölt, otthon.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nem, de20+ év elektronpöcögtetés, 10+ év akkupöcögtetés után azt tudom, mondani, hogyha egy akksi elindul akkor jobb félreállni.
100kWh-ás akkuban tárolt energia 1 köbméter vizet cca. 1 másodperc alatt tud forráspontig hevíteni.
Annó, megmondták villanyautós képzésen:"Ahogy nincs töltetlen fegyver, úgy töltetlen akku sincsen." Játszhatsz vele, de ha nem tiszteled előbb utóbb fejbelövöd magad. Különösen azért, mert szemben a többi kémiai energiatárolási módszerrel nincsen szükség különféle specifikus dologra az energia kinyeréséhez, folyamatosan ott figyel az akku kapcsain.
Idén Németországban is szállt el egy ilyen konténer. A dolog pikantériája, hogy ez nem is volt üzemben, csak állt magában.
Tavalyi évben csak 15 akkumulátoros tároló incidens volt. Jó olvasgatást. És ezeket hozzáértők tervezték!

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nem hülye, csak épp a gazdaság és a józan ész nem mindig jár kéz a kézben. Aki napelemes rendszerbe fektetett az tárolni akar, sok energiát, kicsi helyen és olcsón. Innen kezdve a mérnök vagy okoskodik, hogy ez nem lesz jó és éhendöglik. Vagy jó pénzért  megtervezi az egészet nagyra, és amikor elszáll akkor feltűz egy kolbászt a nyárs végére, mondván a lítium úgyis nyugtatóan hat az idegekre.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Méret, kézbentarthatóság, méretezhetőség, veszteségek.
Egy konténerben található teljesítményt 3-4 utca területére tudod szétcsapni. Ugyanezt a méretezést nem tudnád megoldani egyedi telepítéssel, mert baromira rosszul skálázható, irgalmatlan alapterületet és extra infrastruktúrát igényelne.
Korábban írtam, minél kisebb egy egység által tárolt energia annál könnyebb egy eseménynél a kezelése. Egy égő gyertyát könnyebb elfújni, mint egy égő vödör benzint. Ugyanazt a tűzvédelmi megoldásokat, amit egy kisméretű akkucsomagnál alkalmazhatsz, nem tudod alkalmazni egy konténerbe összerakottnál.
 

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Ugyanazt a tűzvédelmi megoldásokat, amit egy kisméretű akkucsomagnál alkalmazhatsz, nem tudod alkalmazni egy konténerbe összerakottnál.

Ez fordítva igazabb, ugyanazokat a tűzvédelmi megoldásokat, amit egy konténerben alkalmazhatsz, nem tudod alkalmazni egy kisméretű akkucsomagnál. Egyszerűen nem lesz mérethatékony, nem mindegy, hogy egy konténer belsejét kell védeni tűz ellen vagy 100 családi házat.

One of several lithium-ion containers located in an industrial area was...

A group of batteries that was intended for disposal and was being temporarily stored at the site caught fire. 

A lithium ion battery caught fire on the...

A truck hauling lithium ion batteries was involved in a crash,...

The fire department used a controlled burn approach to avoid costly disposal of contaminated firewater...

A single battery cell in the factory caught fire and spread to the 35,000 battery cells stored on the factory's second floor, ...

A battery caught fire at an engineering and test center...

A tractor trailer with 5900 lbs of lithium ion batteries caught fire...

fire broke out at the Fenix battery recycling plant

A semi-trailer truck carrying lithium ion batteries was involved

Akárhogy nézem a két linkedet, alapvetően li-ion vagy arra utaló tűzeseteket látok, idézetek fent.
Az igaz, hogy gyakran használnak és használtak li-ion cellákat, nagyon sok elektromos autóban is ez van még.

Másfelől viszont nem li-ion akkumulátorokkal kell tárolót tervezni, újabban elektromos autókban sem ilyet használnak, hanem LiFePo4 (lítium vas-foszfát) akkukat.
A napelemes tárolókban lévő akkumulátorok is mostanság ilyenek szoktak lenni.

Érdemes megnézni összehasonlító videókat, amikor Li-Ion akkumulátorokat szúrnak át és mutatják, ahogy lángra kap, és, ahogy LiFePo4 akkuval próbálják megtenni ugyanezt, vagy akár konkrétan meggyújtani.
Utóbbi ugyanis nem táplálja a tüzet, nem hajlamos kigyulladni.

Óriási a különbség.

Egyébként ez a technológia (LFP) az elmúlt cirka 10 év alatt óriásit fejlődött.

Tűzveszélyes akkor sem volt, de az adott térfogatra vetített kapacitása nagyon megugrott...
...és nem mellesleg ilyen 3000-6000 töltési ciklusokat elviselnek, valahol már 10000 ciklust is írnak.

Nem véletlen nem használták korábban elektromos autókban, manapság pedig nem véletlenül kezdték el beletenni... és az ára is nagyot csökkent az utóbbi években.

A 10+ év akkupöcögtetés alatt meglehetősen nagy változás történt ezen a téren. :)

Ok. Majd megkérem a felfúvódó, szétrobbanó cellák miatt rövidzárba menő többi elektromos komponenst, hogy nem szabad elektromos tüzet okozniuk (értsd. tilos begyújtaniuk a széthasadt cellából kiáramló gőzt), mert a youtube-on is bemutatták, hogy a LiFePo4 cella nem ég!!!!4444

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Alapvetően a linkeken szereplő rendszerek esetén li-ion cellákról szólt az írás, azoknál sokkal könnyebb belefutni cella miatt keletkezett tűzbe.

Ettől függetlenül villamosan is jól meg kell tervezni a rendszert, mert szimpla villamos eredetű tűz is kialakulhat.
A cella gyúlékonysága (és, hogy táplálja-e a tüzet), a kérdés egyik fele csak.

Bizonyára tervezte valaki ezeket a rendszereket is, de konkrét információ hiányában nehéz jobban belemenni.

Oké, tehát egy konténerben, izolált környezetben, automata oltórendszerekkel és egyéb biztonsági rendszerekkel a tűz katasztrófális, mert gyulladt már ki konténer. Ellenben otthon bármiféle oltórendszer nélkül a sarokba lebaszott és mindenféle gyúlékony szarral körberakott akku jó, mert, izé... miért is? Mit akarsz kihozni az egészből? Látszik, hogy nem értesz hozzá, csak erőlködsz.

Erről a hozzászólasodról ez jutott eszembe: :-)

Egy férfi odalép a buszmegállóban egy "hölgy"-höz:
-Hölgyem lefeküdne velem 1 millió Ft-ért?
-Millióért? Igen!
-És 100 Ft-ért?
-Mit képzel maga szemtelen, kurva vagyok én?
-Azt, hogy ön micsoda, már eldöntöttük, csak az áron vitatkozunk!

„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)

Hát, az 5 forintos energiaárhoz a 25 forintos szállítást nehéz nem szopatásnak venni.

Csak megjegyzésképp: az a nettó ~25 forintos hálózathasználat éppen nem fedezi a jelenlegi költségeket, a lakossági energia díja meg azért nettó ~5 forint, mert így jön ki a rezsicsökkentett ár a kettő összegéből.

Azért van mozgolódás a témában, mert újra kellene emelni a hálózathasználni díjon, mert 2022. július óta - amikor utoljára változott - volt azért jelentős ~30 százalékos infláció, de akkor meg negatív ára lenne a villanynak, ami eléggé hülyén nézne ki.

Szóval még mindig ott tartunk, hogy a piaci árak szopatásnak tűnnek.

> https://24.hu/fn/gazdasag/2024/10/21/rezsi-rezsicsokkentes-aram-aramar-…

 

Amig a vezerelt arammal nem jatszanak (pedig minden adott hozza, "ingyen" piszkalhatnak), addig annyira kepmutatas es lehuzas, hogy ihaj.

Nalam evek ota percre pontosan ugyanakkor van vezerelt aram. Delutan van 1x 2 ora (16-18h), ejszaka van 6 ora (vagy 00h-tol vagy 01h-tol).

 

Majd ha a vezerelt aram 11h-16h-ig jon, akkor lassuk mi hianyzik meg nekik a boldogsaghoz. Lehuzas, mindenhol csak a lehuzas.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

csak akkor valahol meg lehessen nezni, hogy napkozben mennyi az aktualis aramar, hogy tudjam, mikor inditsam el a mosogepet.

Pölö: https://hupx.hu/en/

Ajánlom például a tegnapi grafikont, hogy kb. mire lehet számítani.

Mennyire van vagy lesz ehhez vajon API, amivel automatizálni lehet adott esetben dolgokat?

A diagram alapján éjszaka autót tölteni valahol 02:00 és 05:59 óra között kellene, ha jól értelmezem (nem tudom, hol vannak az időponthatárok). :)

A holnapi napra írt adatok becslések, amik a nap folyamán kialakult valós árral lesznek később módosítva?

Mennyire van vagy lesz ehhez vajon API, amivel automatizálni lehet adott esetben dolgokat?

Vannak országok, ahol évek óta dinamikus tarifa van, szóval vannak rá megoldások, átlagember vesz dobozkát és beállítja.

A diagram alapján éjszaka autót tölteni valahol 02:00 és 05:59 óra között kellene, ha jól értelmezem (nem tudom, hol vannak az időponthatárok). :)

Inkább 11 és 16 között, amikor kb. fizetnek érte, csak fogyassz.

A holnapi napra írt adatok becslések, amik a nap folyamán kialakult valós árral lesznek később módosítva?

Változhat, ezek lekötött és már megvett energiák, de lehet aznap is vásárolni, van spot intraday ár is.

Köszönöm.

Vannak országok, ahol évek óta dinamikus tarifa van, szóval vannak rá megoldások, átlagember vesz dobozkát és beállítja.

Nagyon remélem, minél hamarabb előállnak egy használható megoldással, ha már elindultak ebbe az irányba.

Inkább 11 és 16 között, amikor kb. fizetnek érte, csak fogyassz.

Valóban, ha van lehetőség nappal tölteni.
Éjszaka viszont valahová ebbe a sávba kell időzíteni.

...no meg jelenleg pl. akkumulátoros rendszer akkumulátorát itt (11-16, esetleg 02-06) kellene tölteni, akár úgy, hogy nincs napelem, de át tudod hozni ezt a sávot drágább időszakra...
Ez persze jövőbeli áraktól függ (rendszer és villamosság), meg attól, egyáltalán hagyják-e megcsinálni a kisembereknek.

Nagyon remélem, minél hamarabb előállnak egy használható megoldással, ha már elindultak ebbe az irányba.

Van több, például holland EV töltés dinamikus tarifával: https://www.nextenergy.nl/slimmer-laden

Ez persze jövőbeli áraktól függ (rendszer és villamosság), meg attól, egyáltalán hagyják-e megcsinálni a kisembereknek.

Alapvetően annyira marginálisan kicsi a nyereség, hogy nem éri meg szopni vele kisemberként, hogy betárold a napi fogyasztást, nem térül meg. A napelem az önellátás illúzióját adja, pedig nem önellátó, grid nélkül nem éri meg, a grid meg egy túlhasznált közlegelő lett.