Fórumok
Húsz éven keresztül biztosít majd megfelelő elektromosenergia-ellátást a Microsoft MI-adatközpontjának az az atomreaktor, amelyet ebből a célból kapcsolnak vissza az Egyesült államokban, Pennsylvania államban található Three Mile Island atomerőműben, írja nemzetközi forrásokra hivatkozva az MTI.
...
Link: https://telex.hu/techtud/2024/09/21/visszakapcsolnak-egy-atomreaktort-a…
Hozzászólások
Az lehet, viszont Kina es Irorszag kozott ugyanakkora egy fore eso fogyasztas mellett 10szeres az egy fore eso GDP kulombseg. Irorszag es Norvegia kozott meg hasonlo egy fore eso GDP mellett kb 4szeres a fogyasztas kulombseg.
Azok az orszagok amiket low-energy kategoriaba tesz (narancssarga hatter), azok tobbnyire haborus ovezetek ahol orulnek ha a mezogazdasag meg mukodik valamennyire...
A logaritmus skala elrejti, hogy mekkora pocseklo nagyon sok orszag, toredek energiafelhasznalassal is tudna biztositani a jelenlegi gazdagsagat, vagy ugyanekkora energiaval lehetne sokkal gazdagabb.
A megjegyzest leszamitva, a grafikon viszont erdekes, ha majd lesz idom megprobalom megkeresni a forrast, kivancsi vagyok meg par orszagra, amelyiknek a neve mar nem kerult fel ra.
Persze, de az írek honnan veszik a vasat? Hát többek között Kínából. Úgy könnyű.
És épp ezzel lőtte magát Európa tökön, hogy kiűzte a szennyező ipart, ami most mindenféle korlátozás nélkül pöföghet Kínában. Szerencsére már a Kínaiak is kezdenek rájönni, hogy ez nem annyira jó.
Ez egy 2006-os tanulmányból: "Even in water-rich areas of China, pollution is decreasing the supply of clean, usable water. According to estimates, a full 70 percent of China’s rivers and lakes are currently contaminated, half of China’s cities have groundwater that is significantly polluted, and one-third of China’s landmass is affected by acid rain."
Gondolom sokat nem javult a helyzet
Előbb utóbb az igazán szennyező gyárak átköltöznek Afrikába, ott egyébként is szokás gyerekekkel kobaltot bányászni.
Vagy behozzák Magyarországra mint a gödi Samsung gyárat:
https://telex.hu/belfold/2024/02/20/god-samsung-nyereseg-eletveszely-bi…
https://hang.hu/belfold/visszavontak-a-godi-samsung-gyar-engedelyet-163…
elvégre van EU -ban is olyan ország, ahol következmények nélkül lehet mérgezni a földet és az állampolgárokat.
különbség
https://wiki.startlap.hu/hogyan-irjuk-helyesen-kulonbseg-vagy-kulombseg/
https://tizdolog.hu/2016/09/20/10-dolog-ha-te-is-nyelvtannaci-vagy/
Az probléma, hogy felhívta a figyelmét a másiknak, hogy helytelenül használja a nyelvünket?
Vagy valami más miatt írtad a hozzászólásodat?
Még nincs aláírásom.
https://index.hu/techtud/2024/09/16/japan-2030-szuperszamitogep-fugaku-…
Van egy bökkenő a japánok új szuperszámítógépével: 21 atomerőmű kellene a működtetéséhez
kossek ra Godzilla farkara!
Piccatchu! Hadznald a vasfarkat! Es most villamtamadas! Ez az, ne hagyd abba, mar bootol az egyes adatkozpont... :-)
Teljesen igazuk van, a ZAI van olyan faintos és hasznos, hogy megéri rá 750 millió dolcsit meg 21 atomerőmű teljesítményét elégetni. Nem lehet nem élvonalban maradni vele.
Bár ebben nincs semmi hír, lassan atomreaktor kell majd a RTX5090 futtatásához is, meg egy böngésző emberi időn belüli lefordításához, mert a komplexitás végtelenségig növelése az jó, az orrunkat is tisztíccsa.
Pár éve még azt tartottam hajbezerről, hogy nem normális, de mióta én is a komplexitás minimalizálása felé megyek, meg olvasom ezeket a híreket, látom az új hardverek és szoftverek éhségét, most már belátom, hogy igaza volt ebben mindvégig.
Lassan már eljutunk oda, hogy a konzumer szegemsben szabályozni kell, hogy mi mennyit fogyaszthat, meg hogy mi lehet a hardverigénye, különben az iparral elszalad a ló. Persze, már most is korlátoz, hogy egy átlag aljzat max. 2000W-ra van hitelesítve, engedélyezve, de ez lassan nem lesz elég biztosíték. Az ilyen MS-féle Win11 mintájú erőltetett elavultatásokat is be kéne tiltania a politikának.
Az még hagyján, hogy erőműnyi energiát égetnek el szuperszámítógépes projektekre, de hogy ilyen hülyeségre, mint az AI. Mert ha valami fehérje modellezés, atomszimuláció, időjáráselemzés, numerikus kutatás, stb. lenne, arra azt mondanám, hogy értelme is van, de ez az AI meg shitcoin/blockchain hülyeségre energiát égetni abszolút felesleges pocsékolás. Akkor már futtassanak valami sakkelemzést, annak sincs sok gyakorlati haszna, de legalább szórakoztató.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Az aktuális csúcsnak mindig csúcs fogyasztása volt.
Aki nem akar valóságnál fényesebb 4-8k játékot futtatni vagy otthon tanítani fingfűrészelésre ai-t, annak visszont rendelkezésre állnak jobbnál jobb, pici fogyasztású gépek is a fejlődésnek köszönhetően.
Laptopban és minipécében kapni sokféle jó teljesítményű és egész olcsó gépeket. Például N97/N100 vagy akár 1235u és újabb változatai. De ryzen 7 pro 6850h procival is jelent meg csuda minipécé.
Abban egyetértünk, hogy az utóbbi években fingfűrészelésre égetik el a legtöbb energián IT téren. Lehet mindenféle magasztos dolgok alá képzelni, de egyelőre csak néhány területen látni, hogy az adott cégnek is pénzt termel és nem csak a gpu gyártó profitál. Legtöbben csak tőzsdén fújják a lufit, de a cég csak a folyton beletolt újabb befeketetések miatt nem ment még csődbe. Talán némelyik előfizetéses grafikai program és relatíve hasznos szoftver termelheti ki az "ai" költségét és talán az önvezetés tanításához látni, hogy lehet belőle valami.
Hajbi nekem mindig szimpatikus volt. Alapvetően jók a meglátásai, és tetszik az értékrendje. Tetszik, hogy nem csicskul be a trendeknek, nem az a típus, akinek ,,megmondják a véleményét".
Amit szerintem nem jól csinál, hogy nem érez rá a dolgok valódi nagyságrendjére, messze nem olyan lényeges dolgokat is nagyon felfúj, és ugyanazzal a vehemenciával áll bele, mintha nagy horderejű ügy lenne. Túltolja. Nem tud különbséget tenni.
Mivel nála eleve összemosódik lényeges ügy a lényegtelennel, a bírálói könnyű fogást találnak rajta, és ők is előszeretettel élnek a dolgok ilyesféle összemosásával.
Valamint amit sosem értettem, hogy aki ilyen kritikai igénnyel rendelkezik, hogyan juthat arra a következtetésre, hogy éppen a Windows XP az üdvözítő út. Ebből nekem az jön le, hogy bár rendkívüli energiát fektet a jelenségek megértésébe és főleg a vitákba, tanulni mégis lusta. Nagy kár, hogy ezt a lépcsőt nem tudja megugrani és nem tudja az értékrendjét mértékadóan és profin képviselni. Szerintem szükség lenne ilyen emberekre.
Ha visszakoveted a forrast, akkor kiderul, hogy nem ezt mondtak. :) Ez egy AMD bemutato volt, 2023 februarjaban.
Egy zeta-osztalyu szuperszamitogep mai (2023 feb.) alkatreszekbol hasznalNA 21GW-ot. 1GW-ot szamolt egy atomeromunek, azert vannak mar nagyobb teljesitmenyuek.
Azt szamolta, hogy 1.2 evente duplazodik a teljesitmeny, 2.2 evente a hatekonysag, ugyhogy amikorra elerik a zeta-osztalyt akkorra mar csak 500MW-ra (fel atomeromo az ok szamitasuk szerint) lesz szukseg ahoz a teljesitmenyhez, de mondtak, hogy meg ez is tul sok, ugy kb 100MW-ot tartanak elfogadhatonak.
Badarságot ír az Index? Nemár :D
Index és a tudomány...
Bilibino atomerőmű kb 50 MW, Kashiwazaki-Kariwa atomerőmű 8000 MW
Végül is tényleg mindegy, miből 21...
Kivéve az oltást, abból legalább 1000 kell...
Nálunk lehet garantáltan VegánÁramot kötni, a PETA védjegyével. A másik cég pedig pont ugyanannyiért árulja az ökoáramot, mint az atomreaktoros/szenes keveréket. Gondolom a Microsoftnak most nagyon fontos az olcsó kraft. A three mile islandnek már volt egy kékhalálja (kína szindróma film hasonló esetet mutat be), biztos jólesik nekik, hogy valakik még bíznak bennük.
Most pedig valahol felsírnak azon fősodratú elemeknek a kényszerképzetei, akik azt állítják, hogy újabb számítógépet, okostelefont, tabletet stb. környezetbarátabb használni a processzor TDP-je és flops/Watt-ja miatt.
Energiahatékonyság továbbra is csak a marketingasztalon létezik. Minden okoseszköz egyre több cloud-erőforrást igényel, így automatikusan egyre kevésbé környezetbarát.
Olyan, mint a villanyauto. Mashol szennyez! :-)
Pár éve egy fiatalembert oktattam. Mikor meséltem a régi szép időkről, akkor felkiáltott: - Akkor te ott voltál annak a számítástechnikának (Igen, akkor mérg így hívták. :-D) a születésekor, amit ma is használunk! Mondd el mi a tapasztasztalatod! - Szerintem nagyjából ugyanarra haszáljuk a számítógépet, mint régen, Azóta 1,2 milliószor gyorsabb egy cpu (Akkor ez volt a korrekt érték.), mégis minden lassabban működik.
Tudjuk, hogy az első mondat nem teljesen korrekt, de mégis a valóság arra tendál, miszerint a szoftverek lassúságát a legmodernebb és leggyorsabb cpu sem képes utolérni.
Ajánlom, a dumád helyett próbálj meg teljesítménymérőt használmi!
Ez még igaz lenne, de vajon egy háztartásban mihez kell a sok Gflops számítási teljesítmény? A fiam vett egy 600eFt-os gépet, amelynek meg se kottyan 2db hd videó villámgyors párhuzamos kódolása, de a fb hatására símán leolvad. Valami nem kerek.
CPU vs GPU... :)
https://iotguru.cloud
Ez most komoly? !GPU==atomjaira hullik a rendszer? Kötve hiszem, hogy ez a CPU gyengesége lenne. Inkább a szar program bármennyi erőforrást képes felzabálni.
Ha gyenge szar CPU van benne, akkor igen, lehet ilyen. Mondjuk nem értem, mit takar az "atomjaira hullik", de nálam a Ryzen nem szokott böngészéstől még ventilátort kapcsolni.
https://iotguru.cloud
Nyilvánvalóan haccázezeré loptunk bele nyócvannyócvanat a múzeumból. :-D
Hidd el, mi sem értettük!
Mi lenne, ha írnál konkrétumokat?
https://iotguru.cloud
Konkrétan arra vagy kíváncsi. hogy a cpu bal lábán hanyas cipő volt, amibe utána jól beleköthetsz? ;)
Annyi a konkrétum, hogy kellő gyakorlattal rendelkező szakemberek egy fotós-videós házaspárnak összeállítottak egy nagyteljesítményű. bármilyen a praxisukban előforduló feladatra táltosként alkalmas gépet, amely mindent is tudott, kivétel egy fb oldal hatására összeomlott. Rendszeresen, tehát munka közben nincs fb!
Beláthatod, ezen még az a légbőlkapott okoskodásod sem segít, amikoris bezzeg a cpud nem pörgeti még a ventillátort sem, vagy az a szintén légbőlkapott feltételezésed, hogy a cpu volt lassú. Nem, nem volt az. Sőt a "Rakja fel a legutolsó Windows frissítést!" univerzális tanács sem megoldás arra a problémára, hogy egy jól megírt oldal miért tehet ilyet. Mert valahonnan innen indultunk, miszerint a alacsony TDP és modern hardver számít vagy a gagyi programok miatt izzad valami.
Az általánosítás kapcsán én azon a vonalon indulnék el, hogy e konkrét gép rendszeresen "összeomlik", több *millió hasonló gép meg nem. Illetve van a vicc – amit te korodnál fogva még magyarázat nélkül értesz –: két IBM PC beszélget...
:)
Van egy állításom:
Erre válaszolhatod: Nem hiszem el.
Ezzel az állítással is kezdjünk valamit:
Nem nyert. Az adott fb miatti összeomlás jelenség ismert, létezett rá workaround is. Vagyis több millió bármilyen gép is tudta ezt a fícsört.
No, mégegyszer fussunk neki: Az általánosított példa nem arról szólt, hogy ki tud jobb gépet összerakni vagy kinek a gépe gyorsabb és miért, hanem arról, hogy tetszőlegesen modern gép ("Most pedig valahol felsírnak azon fősodratú elemeknek a kényszerképzetei, akik azt állítják, hogy újabb számítógépet, okostelefont, tabletet stb. környezetbarátabb használni a processzor TDP-je és flops/Watt-ja miatt.") is képes túlterhelődni és hibásan működni tetszőleges szar szoftver miatt.
Megelőzném a Win 11 miatti vélekedést is egy nemrég kapott debian hibabejelentéssel: Megállt. min a szög. ;)
Bármely ember alkotta rendszer meghibásodhat ill. lehet eredendően hibás. Főleg ebben a "mindent kurva gyorsan kell" korban. Ha jól tudom, a régigép-buzik mostanság is találnak bugokat a régi számítógépes rendszerekben, melyeket olykor fel tudnak használni valami hasznosra.
:)
Egy szoftver hogyan is romlik el?
Úgy, hogy a ~programozó valahol valamikor hibázik.
:)
Ez tévedés, mert a programozó nem része a programnak. Az "elromlik" annyit jelent, hogy eleinte még jó volt, de valami változás hatására rossz lett. (*Tudom, programnál a hiba oka az, hogy használni próbálták. :-D)
Forrás
A "szerkezeti hiba" a dolog mechanikai értelmében értendő és nem a program szerkezetére utal. ;)
Egy hibásan megírt program nem romlik el, mert nem változik benne semmi. Ad abszurdum, talán még nem derült ki a hibája. goto (*).
Ühüm. Két méh nélküli férfi meg szülhet egymástól gyereket.
Jelen esetben arrogáns dolog az egyéni percepciód a valóság fölé emelni. Attól, hogy tapasztalatod szerint egy adott dolog működik, nem jelenti, hogy annak a dolognak ne lehetnének számodra ismeretlen hibái. Szerintem valószínűbb, hogy vannak rejtett hibái, mint hogy ne lennének.
Ühüm. Mert ugye tipikus, hogy a hétköznapi ember gépén lévő programok mindig pontosan ugyanabban a környezetben futnak. Méghozzá egy olyan változatlan környezetben, mely tökéletesen mentes a hardver- és szoftverhibáktól. Sőt! Ezek a rendszerek soha nincsenek kitéve ~külső hatásoknak, pl. vibrációnak, feszültségingadozásnak vagy elektromágneses jelenségeknek. Természetesen olyat sem hallottunk még, hogy ugyanarról az áramkörről (pl. egy alaplap USB portjai vagy elosztós hosszabbító) két informatikai eszközt egyszerre táplálva a két eszköz nem volt képes hibátlanul működni. Nem! Minden tökéletes és állandó.
:)
Úgy vélem a std 3 méhű férfiak ellenére csak megerősítetted az igazamat. :-D
DE!
LÉCCILÉCCI!
Fogadd má' el, hogy a "porszívó már megint lebaszta a biztosítékot", az NEM szoftverhiba. Annak ellenére, hogy hiba és meg a szoftver sem működik, mégsem az.
A nem szoftverhiba mibenlétét pont a szoftveres kolléga tudná hexameterekbe szedni, mikor a szoftverhiba miatt odaautózván a szügyfélhez, megkérte, hogy a kínai bt egeret felejtse el az USB portos mérés közben, mert igencsak zavarja. És láss csodát! A szoftverhiba javítása nélkül távozott!
Sőt, van valami világ(-ot meghatározó) statisztika, miszerint egy szoftverben valószínűleg X soronként kell lennie/van egy hiba. Mivel elég tömör kódot szoktam írni - shellben és assemblerben ez lehetséges - és évekig hibátlanul futnak a műveim. Ezt pedig könnyedén meg lehet magyarázni. ;) A kód olyan rövid, hogy mondjuk 5X sorból áll. És én megtaláltam mind az öt hibát! :-D Adjunk a valószínűségnek, szórásnak meg statisztikának is: Esetleg mind a hatot.
Továbbá a kakaó a klaviatúrában, balta a számítógépben, napfolttevékenység, a szoftver működéséhez elégtelen bármilyen környezeti feltétel - legyen az kevés memória vagy 200℃ környezeti jőmérséklet -sem szoftverhiba. Legfeljebb hibás működés.
Erre mondtam: Tudom, programnál a hiba oka az, hogy használni próbálták.
Egy porszívó motorját ma már simán vezérelheti szoftver. Vagy ha más nem, logikai áramkör. Azt meg szoftver.
Kérdés, hogy a szoftver fel van-e készítve valamilyen módon a hardver hibájára. Ha fel lehet rá készíteni, de nem készítették fel, az lehet szoftverhiba. Hát még az, amikor szándékoztak felkészíteni, de bugosra sikerült.
A hardverhiba okozta szoftverhiba nem feltétlenül egyszerű hibás működés, hiszen ha pl. a futtatandó bitek a futtatás előtt változnak meg, akkor a lefuttatandó program nem egyezik meg a lefuttatni szándékozottal, tehát hibás program fut le...
:)
Tehát, ha be sem kapcsolod a gépet, az szoftverhiba, amit a szoftver írója követett el.
A logikai áramkör, ami definíció szerint hardver, de nálad az is szoftver.
Egy szoftvert semilyen módon nem készítenek fel a hardver hibájára, mert a futásának alapfeltétele a hibátlan hardver. Ennek látszólag elletmondhat pl. a diszk írás hibája, ahol a hardverben ennek megállapítására hivatott diagnosztikai program fut, ami nem része a vizsgált szoftvernek. Az megelőző mondatból kiindulva: a szoftver futásának alapfeltétele a hibátlan hardver - ami itt nem teljesül. Ugyanez igaz a futtatandó bitek "megváltozására", mert az is csak diszk vagy memóriahiba esetén történhet, tehát hardverhiba, amit nem a szoftver írója követett el. A betöltött programot ellenőrizheti crc/ecc alrendszer, de ennek a hibája is hardverhiba, amit nem a szoftver írója követett el.
Azért szerepel többször is "amit nem a szoftver írója követett el", mert itt erről kéne beszélgetni, nem pedig arról, hogy van-e villany.
Ha meg néhány alapfogalommal is tisztában lennél, akkor kevesebb zöldséget írnál.
Gratulálok a Summer6529-féle mélységek eléréséhez!
A működése programszerű. A szokványos programozáshoz hasonló hibákat lehet a tervezésekor elkövetni.
Ne kelljen már a könnyeidben gázolnom! Köszi.
LOL
LOOOL
LOL
Kár érte!
Az konkrétan kb. sehol nem teljesül.
Ha guillotine helyett lézerrel vágják le a fejed, akkor nem vagy lefejezve, a lényed integritása sértetlen?
A "crc/ecc alrendszer" nem szoftver?
Persze, arról kell beszélgetni, amit egy összetett rendszerből önkényesen kiragadsz a semmibe.
Aranyos ez egy olyantól, akinek több hozzászólásban nem sikerült félreérthetetlenül leírni, facebookozás közben milyen hibajelenség volt tapasztalható a szuper gépösszerakó istenség által épített szuper gépen.
:)
Tévedtél. Ez a mondat pontosan annak az összefoglalása, amilyen ostobaságokat eddig leírtál.
A bánatos lófaszt! A logikai áramköröket gyakran olyan feladatokra használják, amelyeket nem lehet programmal megoldani. Ezeket nem lehet folyamatábrával sem leírni, legfeljebb oyan folyamatábrát készítenek hozzá amely segítségével a földi halandó is meg tudja határozni az áramkör által elvégzendő feladatot, anélkül, hogy a pontos működéssel vagy a konkrét időzítésekkel tisztába lenne. Természetesen abban igazad van, hogy bármit is el lehet cseszni.
Vegyük az ősi alapáramkört: paritásbit képzés. Az hardver. Bocsánat, mert szerinted ez is szoftver. De mínium programszerű. Biztosan azt hallottad, hogy bizonyos logikai funkciókat szoftverrel is meg lehet valósítani. Ennek ellenére a hardveres ismereteid a nullánál is kevesebbnek tűnnek. Ezért bizton állítod, hogy hibátlan hardver eredendően nem létezhet. (Most kicsit szégyenkeznem kell a sikertelen életem miatt, mert 83 óta jobbára hardverfejlesztésből élek.) Még a régi Index Tékozló Homár fogyasztóvédelmi fórumán volt egy mondás: Azért szar, MERT KONDENZÁTOR VAN BENNE! De az legalább humoros volt. :-D
Nem kiragadtam, hanem csakis ezt vetettem fel. Az összes többi nem szempont, mivel hardverhiba esetén először azt kell elhárítani, mert hibás hardveren nincs értelme szoftvert futtatni.
Ennek a megmagyarázásánál mi sem egyszerűbb. Eddigi életem során egyetlen betűnyit sem fészbúkoztam - és valószínűleg így is fogok meghalni. A hibajelenség egy beszélgetésből kiragadon 4 mondatnyi információn alapul. Részben visszakoztam, amit itt olvashatsz a véleményemmel együtt.
Eddig csak figyeltem az agymenést, de most már szólok, hogy ez a stand up mindent visz! Köszönöm a jó mókát!
Nem, de azért pontos CPU és GPU típus nem ártana, hogy kiderüljön, mi lehet a baj, mert a laptopom simán elvan silent módban ventilátorpörgés nélkül FB használattal.
Akkor is oda lyukadunk ki végül, hogy valami szar azzal a géppel, mert nem normális, amit művel.
https://iotguru.cloud
A konfig pont 4 éve készült:
Már látom, amikor a homlokodhoz kapsz: B., pont ez az a konfig, amin a fb mindig szétszáll!!! :-DDD
Aki a gépet összerakta, mindenre kiterjedő 72 órás tesztet szokott futtatni.
Magukat nagyon igényesnek tartó emberek ennyi idő alatt a memóriát nem tesztelik le. ;)
:)
Ne csak sejtess! Állítsd határozottan, hogy a fb - a minden egyéb feladatot kiválóan teljesítő - gépen az elégtelen memóriateszt miatt okozott hibát!
(Csaxólok, hogy ontopic maradhassál.)
A minimum 72 órás memóriateszt után egy igényes gépépítő a Facebookkal is legalább 24 órán át teszteli a gépet, hiszen az emberek jelentős része sokat facebookozik. ;)
:)
Nem nyert, hiszen az üzleti igény más volt:
Meg még néhány más dolgot is írtam, ami nem jutott el a tudatodig. ;)
Javaslom, döntsd el, hogy a facebookozás közben tapasztalt jelenség hiba vagy sem. Ha most arra hivatkozol, hogy a facebookozás nem volt benne a specifikációban, akkor ne sírj, hogy a facebookozás nem volt olyan, mint reméltétek. Ha pedig úgy véled, hogy a facebookozás egy általános feladat, akkor ne hivatkozz a szuper gépépítő istenség felé leadott specifikációra mint szentírásra...
:)
Nem, Jézus nem volt jelen.;) A júzer ennyit mondott: Nem foglalkozom vele. A gépet 4 éve használják: dolgoznak vele. A szart én kavartam, de ehhez is lásd a végső véleményem. Ennek alapján irreleváns, hogy a fb weboldal vagy egy driver volt a hiba okozója.
És most fut rajta szarul a Facebook vagy 4 éve futott szarul és azóta emúlt? Vagy 4 éven át folyamatosan?
Sokat nem számít, kérdés például, hogy a CPU fel van-e húzva és jól van-e beállítva, a memória jól van-e beállítva, mert továbbra is azt mondom, hogy van valami baj a géppel a leírás alapján. A GPU azért szokott jobban teljesíteni, mert egy önálló egység, saját memóriával, hűtéssel és menedzsmenttel. A gép többi része meg legó, lehet ott bármi baj, amit egy burst jellegű terhelés kihoz.
https://iotguru.cloud
A fb-ról. Egy biztos, hogy akkoriban megállt tőle a gép. A fiam szerint ismert hiba volt és létezett rá workaround, de nem foglalkozott vele.
A konfig teljesen szabályos, semmi trükk. Pontosan ezért nem akartam részleteket közölni, mert nyilvánvalóan bárki a fotelból beleköt egy olyan ember munkájába, akinek a háta mögött ezres nagyságrendű konfiguráció áll, néhány 2kW táppal szerelt gamer gép is. A 72 órás teszt (aminél az átlag ember még a ramot is tovább teszteli :-D) természetesen olyan terhelése teszteket is tartalmazott, hogy egy "burst jellegű terhelés" se tűnjön fel.
A gépnek az elmúlt 4 évben egy 1TB ssd garanciális cseréje volt, egyébként vígan dolgozik.
Továbbra ia az a kérdés, hogy a modern hardver - már ha ez elég jó és még hazudnak is róla a babzsákfejlesztők - elég rossz-e ahhoz, hogy egy weboldal hatására - még ha fb is, jogosan száll e szét? Tehát a modern hardver rossz-e vagy inkább a szoftverek fogyasztanak többet?
Onnan indultunk, hogy "de a fb hatására símán leolvad", most ott tartunk, hogy megállt tőle a gép, ami nem ugyanaz, eléggé ködösen fogalmazol arról, hogy mégis konkrétan mi történt. Igen, lehet ismert szoftver hiba, lehet rá workaround és update is, de nem az volt a kontextus, hogy generálisan túl nagy igénye van a FB böngészőben futásának ("vajon egy háztartásban mihez kell a sok Gflops számítási teljesítmény?").
https://iotguru.cloud
Tényleg ködösítek. ;) Két párhuzamos hdvideo renderelés közben - ami meg se kottyant a gépnek, de ahhoz nem elegendő csak a GPU! - a fb hatására szétszállt a renderelés és jócskán megterhelte a gépet. Hüjejúzerként: Csak megnyitottam egy veboldalt.
Ha gyors géped van, akkor nem igazán érzékeled, hogy a fb megnyitás bizony kihívás egy régebbi gépen. Darál a CPU és izzad a firefox is. Most én mondom, van sok millió weboldal, ami még egy régi gépen is úgy műkdik, hogy fel se tűnik. Hajbi metódussal fogalmazva az átlag júzer a fb miatt használ a kelleténél sokkal nagyobb tejesítményt.
Ökörséget mindenhol találsz. Öcsémnek raktam össze egy gépet, ami mindig lefagyott. Az oldal egy autóalkatrész-áruház volt, ahol az igen szerteágazó raktárkészletet betöltötték kb. 20 kombóba. A nem túl táltos gépen az oldal meg is jelent úgy 10 perc alatt. Látszólag lefagyott. :-D
Ez egyszerűen valami szoftverhiba, nem azért van, mert a Facebook gépigénye irrálisan durva lenne, ahogy a kontextusból próbáltad kihozni. Mondok példát, pár hete volt, hogy valamelyik AMD driver verzióra való frissítés után bizonyos embedded videóktól (FB, 9gag és Twitter esetén is) az AMD driver rövid agónia után összeomlott, háttérben újraindult: "Display driver amduw23g stopped responding and has successfully recovered." Nem azért, mert a gépen nem bírta volna kiszolgálni ezeket a weboldalakat, hanem mert az AMD berkeiben valamit elbasztak. Visszament az előző driver, megoldódott a probléma, pár napja rá kijött újabb verzió, megjavították.
A zasszony 12 éves laptopján simán megy, ahogy írtam már. Nincs irreálisan nagy gépigénye az FB oldalnak... ha bepusztult a gép, ahogy írod, az vagy helyi hardverhiba vagy helyi szoftverhiba.
https://iotguru.cloud
Nem akarom a kb. 3 példát összemosni. De azért ez is van, az is van. Mivel nem tudom mi lehetett a workaround, akár igazad is lehet. A gép egy hónappal korábban naprakész volt, de mint tudjuk az egy hónap nagy idő. ;) Bizony ebben az esetben is igaz, hogy azért kellett extrém teljesítmény (esetleg látszólag), mert a nagyértékű szoftverek nem voltak a helyzet magaslatán. Továbbra is marad a rosszindulatú vélelmezés, mert a Díjnet oldala soha nem csinált semilyen hasonló bakit - akár hibás a driver, akár nem. Jaa, hogy a fb egy bonyolultabb oldal? Ezt talán kontraszelekciónak is hívhatjuk, ebben az esetben a szoftveres elérte azt a problémát, amit már képtelen megoldani.
Kicsit offtopic, de a hajamat téptem az elmúlt hetekben. Megbénult a MagNet Bank webes felülete és a mobilalkalmazása is. "Használjon Krómot" - így az ügyfélszolgálat, bár én inkább brómot használtam volna. ;) Aztán rájöttem, én voltam a kezdő. A kukik törlése után működött. Vajon miért nem tesztelik verzióváltáskor az előző verzió kukijainak hatását, és ha ez zavart okoz, akkor miért nem törlik ők? A mobilbank megoldása is triviális volt: Mivel ott is frissült az app, törölni, újra felrakni és újra regisztrálni kellett. Ezt is jól letesztelték, hogy szophasson az ügyfél. + Az ügyfélszolgálatra is egyszerű bejutni: 6 jegyű ügyfélszám + 4 jegyű TPIN (amit egyszer január környékén kiküldtek sms-ben :-D) + 8 jegyű sms-ben kiküldött kódot kell beverni az ótomatának = 18 szám. Olyat szeretnék én is szívni, mint aki ezt kitalálta!
És felkészül az OTP webes felülete, mert ott semilyen trükkel nem sikerült bejelentkezni. Persze a Króm az működik. A firefoxhoz képest semmi különbséget nem látok, legfeljebb valamelyik plugin zavarhat be. Ugyanis a firefox előnyére írható, hogy letiltott pluginokkal is képes eltérően viselkedni, mint pluginok nélkül. Az OTP oldala pedig króm alatt is ugyanolyan szarul működik: A login mezők megjelenése után kb. 5 oldalnyit scollozik lefelé. :-D Vajon eddig senkinek nem tűnt fel?
Szerintem hajbinak lesz igaza. Hasznátam 15 éve is az OTP felületét és nem tudott kevesebbet, viszont hibátlanul működott. Ezzel szemben a "modern" oldalakhoz nagyobb teljesítményű gép is kell, tehát minden korszerű!
Azért adtad elő a fenti, szánalmas vergődéssel egybekötött sírást, mert azt akartad kinyögni, amit mindenki tud, hogy a mai szoftverek összetettek és hitványak?
:)
JavaScript :(
Szoktam mondani a kollégáknak, amikor valamelyik szoftver vagy a UI lagzása nagyon felkúr, hogy:
Nekem is van hasonló. ;) Pl. vi editorral operálva:
Na, ezt csináld utánam vindóz alatt!
A vi, vagy főleg a vim szerintem egy méltatlanul alulértékelt tool. Megy ez a mém persze, hogy nem tudod, hogy kell kilépni, meg hasonló ,,jópofa" mondások.
C fejlesztő koromban nekem a vim volt az IDE, és nem cseréltem volna el semmire. Sokan nem tudják, mekkora power lakozik benne.
Faszé' nem C16-ot használsz. Ja, azért mert konstans 10 évvel élsz a múltban, 10 év múlva az lesz nálad az alap, ami most az átlagos.
https://iotguru.cloud
A globális energiafelhasználás tavaly 2%-kal nőtt.
A megújulók aránya 14,5%, melynek fele vízerőmű.
A megújulók aránya tavaly néhány tized százalékkal nőtt.
A fosszilisről nehéz lesz leállni. A globális energiaigényt kell csökkenteni, a műanyagkupak ezen nem sokat segített.
Kérdés, hogy hol és mi... 2000-ben is közel ~19 százalék volt a megújuló részarány (18,7%), tavaly 30% fölé nőtt (egészen pontosan 30,2% lett), ebből a víz 14,2%; a három éves forecast 40% fölötti.
Annak nem is az volt a célja, hanem például az, hogy a tengerparton ne legyen több kupak, mint kagylóhéj. Baromi szarul néz ki, amikor evezel a tengeren, kikötsz egy öbölben, amit nem takarítanak és gyakorlatilag műanyagon gázolsz át, kupakok, öngyújtók, zacskó és szatyor maradékok, joghurtos poharak, satöbbi.
https://iotguru.cloud
Ezek a kupakok mind európai országokból kerültek oda, igaz?
Vélteltnül sem a nyugat szemétlerakóiból, pl. Afrikából, Indiából, Bangladesből, meg más távol-keleti országokból, igaz?
Az adriai tengeren van evezős tapasztalatom, oda nagyrészt európai államokból kerül. Most voltam óceánparton is két hete, az nem ennyire fertőzött, de vélhetően azért, mert mások az áramlatok.
Téged miért és mióta zavar, hogy csökken a környezetbe kikerülő szemét mennyisége?
https://iotguru.cloud
Nem a kupakot kell betiltani, hanem a PET palackot.
Ha lenne automata, ami hozott (akár szabvány) üveget tudna tölteni, mindenkinek jobb lenne. Kivéve a PET palack gyártóknak.
Persze némi létjogosultsága van, de eszméletlenül túl van használva ahhoz képest. A 0.5 liter kiszerelés az, ami lehetne PET, felette nyugodtan elő lehetne írni mást.
Nem tiltották be, csak rá van gyógyítva a PET palackra, hogy kevésbé tudjon külön életet élni. Van a sok érzékeny lelkű hópihe, akik nem tudnak ezzel a helyzettel mit kezdeni.
Elég sok helyen van ilyen, ha az ember meg akarja oldani, megoldja. A bor üvegben jön, a sört a kocsmában szoktam literes csatos üvegbe kérni, a szóda a szódástól van. Magammal pedig egy termoszt viszek, amit meg tudok tölteni szinte bárhol.
https://iotguru.cloud
Nono! Nezz le az also polcra is! Jo, az nem bor, de valami szines, alkoholos folyadek (ra ne irjatok, hogy ital!).
Olyat én nem veszek... :D
https://iotguru.cloud
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/allito-kerdes
Nem zavar.
És az óceánon se máshonnan (pl. Amerikából, Ázsiából) vitte oda valamilyen áramlat, igaz?
Akkor mi a bajod azzal, ha a kevesebb kupak kirül ki a környezetbe azzal, hogy az palackra van rögzítve?
Mint írtam, ott alig volt. Amúgy jól értem, most azt akarod épp elmondani, hogy addig nem gond részedről az európai szemetelés, amíg az kevesebb, mint más országoké?
https://iotguru.cloud
Látszatintézkedésnek tartom, ennyi a "bajom" vele.
Alapon embargózni kéne azokat az országokat, amik a mi multiknál elköltött pénzünkből szennyezik az óceánokat. Itt kezdődne egy felelősségteljes ökopolitika. Csak ugye az EU-nak olyanja soha nem volt.
Kevesebb kupak kerül a tengerbe? Igen. Sokba kerül? Nem, ugyanannyiba, mert nem kell hozzá több műanyag. A sok hópihe balfaszon kívül okoz bárkinek is problémát? Nem.
Ettől kevesebb kupak lesz a tengerben?
Nem csak ez a kupakos dolog az EU ökopolitikája, ez egy kicsi rész a sokból, amelyeknek van olyan eredménye, hogy kevesebb kupak kerül a környezetbe.
https://iotguru.cloud
Ezzel alapvetően egyetértek, de az ugye megvan, hogy az üdítőital-multik mivel lobbiztak az EU felé: azzal, hogy több műanyag kell hozzá.
Igen, mert ráveszi a távol-keleti országokat egy ugyanannyiba kerülő, nemkellhozzátöbbműanyag rendszer beveztésére. Valószínűleg egy kicsivel hatásosabban, mint a szankciók az oroszokat a háború befejezésére.
Legalább is, az EU-ból, ami egyébként is egy elenyésző százalékát adta az óceáni szennyezésnek.
https://9gag.com/gag/aXr0RVz
Na és mi történt a többi műanyagszemét csökkentésének terén (csomagolóanyagok, szatyrok stb.)? Jahogy semmi. Ezért nevezem látszatintézkedésnek. A nylon-zacskót pont ugyanúgy fújja a város felett a szél, ahogy tavaly.
Egyrészt nem, nem lobbiztak, ezt most kitaláltad. Másrészt, miért is lenne jó nekik a több műanyag, ami több pénz és több környezetterhelési díj? Minden egyes tized grammért megküzdenek, amivel csökkenteni tudják a műanyag mennyiséget.
Ettől például a Földközi tengerben miért lesz kevesebb kupak? Ezek egymástól függetlenül megoldandó dolgok, te most érzelmi-politikai szintre vittél egy tök egyszerű megoldást egy problémára. Érdekel téged egyáltalán a környezet vagy csak a becsípődésed foglalkoztat, minden más hülyeség és utána se nézel...
Ez aztán a bizonyíték... egy 9gag meme... :D
A szívószálak betiltásától nem lesz kevesebb szemét Indiában, a fő probléma az, hogy a tengeri állatok megpróbálják megenni, például a kihalófélben lévő tengeri teknős is, aztán vagy megfullad tőle vagy az emésztőrendszere dugul el, mert nem tudja megemészteni.
Amióta pénzbe kerül a lebomló is, illetve még több pénzbe kerül a nem lebomló, azóta jelentősen csökkent a használata és növekedett az újrahasználása... az EU-ban 2017-ben ~200 műanyag szatyrot és zacskót használtak évente per fő, 2021-ben ez már csak ~75 volt, idén ~50 körül járunk és a jövő éves becslés már csak 40 lesz. Felcsökkent, na.
Pár országra adatok, sajnos nem 9gag kép: https://www.thepaperbag.org/for-compliance-with-the-law/regulations-in-…
A számok szerint pont nem látszat intézkedés, de gondolom bassza a csőröd, hogy mindenki szembemegy a greenwashing faszságaiddal. :D
https://iotguru.cloud
De igen, lobbiztak, csak akkor is kitakarta a szemellenződ, vagy már elfelejtetted.
https://www.plasticsoupfoundation.org/en/2018/10/polluting-drink-multin…
Aztán benyelték és most már ezzel mossák zöldre magukat. Minden hasonló szituációban így viselkednek a multik. Ezért kell rövid pórázon tartani a multikat és nem csak a kupakok tekintetében.
Éppenhogy nem lenne jobb. Azzal lobbiztak, hogy a rögzíthető kupak több műanyag és ezzel az EU-s szabályozással kevésbé lesznek zöldek.
A saját profitérdekükben és nem környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve. Ha érdekelné őket a környezet, akkor nem műanyagcsomagolásban adnák a termékeiket, hanem üvegben, amit megújuló energiával munkálnak meg. De nem érdekli őket a környezet.
Alapvetően akkor lesz a Földközi tengerben kevesebb kupak, ha kevesebb kupak van szemét státuszban olyan társadalmakban, ahol vannak szemetelők, akik nem a szelektívbe, vagy a kommunálisba dobják, hanem az utcára. Az, hogy a kupak szemét státuszban van, vagy nincs, tollvonással megoldható probléma. Nem annak a kérdése, hogy rögzítve van-e a PET palackhoz. Ha nincs kupakrögzítős rendszer, és a kupakokat külön váltják vissza 25 Ft-ért, nem lenne szemét státuszban és mindenki összegyűjtené és elvinné a legközelebbi automatához, ha más nem, akkor a sarki csöves.
Természetesen nincs köze a háborúnak a környezetvédelemhez. Csak az EU sóhivatalainak hatékonyságára™ hívtam fel a figyelmed.
A választ rád bízom, mert ebben a kérdésben úgyis csak a mindenkit önmagánál is jobban™ ismerő egódnak hiszel.
Elgondolkodtató illusztrációnak szántam, nem bizonyítéknak.
Helyesen: A szívószálak betiltásától nem lesz kevesebb szívószál Indiában, ahol nincs is betiltva. A tengeri állatok ugyanúgy megdöglenek tőle.
Az bassza a csőröm, hogy egy probléma van felnagyítva a többi orbitális méretű, ipari környezetszennyezéssel pedig még nem foglalkozik senki. Ezt a PET palackos problémát akkor kellett volna megoldani, amikor elterjedt az ásványvizezés, üdítőzés. Ami a 90-es évek. 30 évig volt megoldatlan. Ahogy megoldatlan számos, sokkal nagyobb probléma, de ha már a műanyagoknál akarunk maradni, akkor ott az élelmiszercsomagolások problémája. Tejfölös, mustáros, ketchupos műanyagdobozt visszaváltja a MOHU? Lófaszt. Fel tudnák dolgozni? Igen. A jéghegy csúcsát vágtuk le a PET-es probléma megoldásával, 30 éves késéssel. Mindeközben greenwasholják magukat a cégek.
Hogyne lobbiztak volna a rögzített kupak ellen, de te azt írtad, hogy azért lobbiztak, hogy több műanyag legyen: "az ugye megvan, hogy az üdítőital-multik mivel lobbiztak az EU felé: azzal, hogy több műanyag kell hozzá". Ebből egy szó nincs a linkelt írásban, 9gag kép van esetleg?
Megújuló energiával nem lehet üveget érdemben megmunkálni, arra egyelőre csak gáz alkalmas.
Érdekes módon jelentősen csökkent a környezetbe kikerült kupakok száma. Valahogy mégis működik ez a dolog, csak neked az EU-val van politikai bajod és ennek az oltárán képes vagy beáldozni a környezetvédelmet.
Az bassza a csőröd, hogy felnagyítottál egyetlen problémát és azóta arra vagy ráharapva szájzárral, a környezetvédelem mint olyan egészében nem érdekel, ez remekül átjött ebben a szálban is, sokadjára.
És nem éri meg foglalkozni ezzel _is_? Nem csak ezzel foglalkoznak, ez egy kis rész, aminek van haszna. Nem egyesével oldják meg a problémákat, hanem párhuzamosan.
Te is azt teszed, amit művelsz, mint a világ "megmentése", az szimpla greenwashing.
https://iotguru.cloud
A rögzíthető kupak ellen lobbiztak azzal, hogy több műanyag kell hozzá. Ez volt a fő indok, amit a kettőspont után kiemeltem.
9GAG kép a szándékos értetlenkedésedre biztosan van, de nincs kedvem megkeresni.
Ezzel annyit mondtál, hogy nem elég fontos. Mérnöki probléma, amire ha allokálunk annyi erőforrást, amennyit feleslegesen elégetünk az okostelefonok, meg a PC-k "fejlesztésére" (értsd: látszatcicomázás alapján való újravásároltatására), akkor lesznek olyan berendezések, amik erre képesek. Ha mindenáron gáz halmazállapotú anyaggal kell fújkálni, akkor lehet gyártani olyan hőlégfúvókat, amik olyan forró levegőt fújnak ki, mint amennyi gázzal lehetséges. De azt is lehet, hogy az üvegipar által elpöfékelt gáz kibocsátásának megfelelő megújuló energia kapacitást építünk, és az üveggyártás mehet tovább gázzal.
Még csak azt se mondtam, hogy nem működik. Több hozzászólásomban (nem itt) dicsértem is a MOHU koncepcióját. Továbbra is azzal van bajom, hogy sokkal nagyobb kaliberű problémák vannak, amiket lesöprünk annyival, mint pl. "Megújuló energiával nem lehet üveget érdemben megmunkálni, arra egyelőre csak gáz alkalmas.".
Ezt nem én tettem, hanem az EU. A kupakokkal. :)
Még mivel? Mesélsz?
A greenwashing továbbra is az, amit a multik művelnek, a zöld™ mentalitás égisze alatt. Például, amikor az új laptopot, ami 2W-tal kevesebbet fogyaszt, zöldnek™ marketingelik.
Kiemelnéd ezt a részt abból a cikkből, amit idéztél? Tehát hogy több műanyag miatt volt vele bajuk?
Ezzel annyit mondtam, hogy faszságot írtál olyan témában, amiről nem tudsz semmit. Ismét.
De, konkétan azt írtad, hogy semmi hatása nincs. Amíg a tényekbe nem dörgöltem az orrodat, onnantól elkussoltál.
A környezetvédelem minden területén. Emlékezz, pont az a baj az EU-val - főleg a kedvenc pártjaidnak, hogy túlságosan zöld és környezetvédő, nem engedi, hogy a profit legyen az első. Erre jössz te, lófaszt se tudsz erről és hülyeségeket pofázol.
A greenwashing továbbra is az, amit te is művelsz: marginálisan kis faszsággal akarsz mindenáron foglalkozni, amiről n+1 szálon keresztül kiderült, hogy lényegesen többet fogyasztasz inkább, de leszarod, mert a becsípődésed az, hogy kevesebb elektronikai hulladék legyen, közben sokszorosát fogyasztod a régi szarjaiddal, mert csak, ha nem így tennél, akkor nem lenne identitásod.
https://iotguru.cloud
Lehet, hogy abban pont nincs benne. Annak idején egy magyar cikkben olvastam.
Ez összefoglalja nagyjából: https://www.economx.hu/gazdasag/rogzitett-kupak-csomagolas-szakertoi-ve…
Akkor valamit alaposan félreértettél, mert alapvetően támogatom a visszagyűjtő rendszert. Csak vannak ennél sokkal nagyobb problémák is, amiket megoldatlanul hagy az EU.
Értem, tehát felszálltunk az "EU azért környezetvédő, mert hajbazer szerintem nem az" menetrendű vonatra.
Ez a rögzített vs nem rögzített kupakok kérdése. :) Mindeközben továbbra is termeljük a szemetet minden más területen, ami nem üdítőital és PET-palack.
Összességében még mindig kevesebbet fogyasztok, mint egy átlagember. Ha eléri az EU, hogy mindenki kevesebbet fogyasszon és hosszú élettartamú, hagyományos izzók helyett nem 1 év alatt villogással (kondenzátorkiszáradással) tönkremenő kínai hulladék LED-ekkel árasztja el a szupermarketeket, akkor én is egyet fogok veled érteni abban, hogy az EU eleget megtesz a környezetvédelem érdekében.
Akkor ez nálam olyan lehet, mint nálad a kötekedés, meg az értetlenkedés. Legalább is, a mindenkit saját magánál is jobban ismerő flesseid ezt körvonalazzák.
Fantomcikk... a linkelt cikkben sincs ez benne, csak az, hogy drágább lesz - nyilván. A szakértő meg vélhetően a multik által le van fizetve, ha komolyan és röhögés nélkül le tudja írni, hogy a Földközi tengerben azért van annyi kupak, mert bejön a gibralatári szoroson...
Mégis pampogsz miatta.
Az, hogy vannak nagyobb - nehezen és lassan megoldható - problémák, nem zárja ki, hogy kisebb - könnyen megoldható - problémákkal is foglalkozzanak.
Szalmabáb. :D
És? Kevesebb lesz ezzel a szemét a tengerben? Kevesebb.
Látod? Greenwashing, amit művelsz és relativizálod a faszságaidat.
Ezt már többször és többen cáfoltuk, hogy egy év alatt tönkremennének az LED-ek, ráadásul semmilyen eladási statisztika nem támasztja alá, csak egy a sok szalmabábod közül, amit kényelmesen tudsz támadni, mert te találtad ki. Te amúgy honnan tudod mindezt, ha nálad egy sincs? :D
https://iotguru.cloud
Ja, ami nem fér bele a világképedbe, az fake news. Világos. Ne nekem mondd egyébként. A németeknek.
Nem miatta. A többi miatt, amivel nem kezdtek lószart se. Meg amit félmegoldásokkal kezeltek: használhatatlan olcsó szar papírszívószálak, fakanalak stb. Kínából idepöfögtetve. Ha ilyen hatékonyan meg tudják oldani a kupakproblémát, amit amúgy viszonylag jól sikerült megoldani, akkor a többit vajon miért nem? Tán nem azért, mert kirakatmegoldásokat akarnak marketinggel nagyobb környezetvédelmi csinnadrattává hype-olni, mint ami?
Ez így igaz. Mégse foglalkoznak velük olyan szinten, mint a kupakproblémával.
Európa környékén kevesebb lett. Mindenhol máshol egyre több.
Átlagnál kevesebb kilowattot fogyasztani zöldebb vagy nem zöldebb? Zöldebb. Átlagnál kevesebbszer újravásárolni kütyüket zöldebb, vagy nem zöldebb? Zöldebb. Nem greenwashing. A greenwashing az, amit a multik csinálnak.
Menj be bármelyik üzlethelyiségbe Budapesten. Fogsz találni legalább egy villogó LED-et.
Nem fake news, csak eddig semmivel nem tudtad alátámasztani azt, amit írtál. A kevesebb kupak a tengerben meg idővel tény lesz.
Pedig ez miatt pampogsz, úgy nyitottál, hogy semmi értelme, amíg bele nem dörgöltem az orrod számokba. Azóta nem hozod fel. :D
Szalmabáb.
Na, szóval akkor mégis működik.
Miért lenne máshol azért több?
Ezt egyáltalán nem bizonyítottad, amikor megírom, hogy tegyük már oda a fűtést és mindent, mint általad elfogyasztott energiát, akkor általában vége annak, hogy kevesebbet fogyasztasz-e.
Üzlet más használati eset, ha folyamatosan megy a világítás és éjjelre is bekapcsolva hagyják, akkor a LED 20-30 ezer üzemórája 3-4 év alatt elfogy. Közben viszont nagyon sok az energiamegtakarítás azonos lumenre. Neked ez továbbra is egy szalmabáb, mert számokkal már nem tudod alátámasztani, hogy rosszabb lenne a LED, ezért kitalálsz faszságokat, amelyeket anekdotákkal akarsz bizonyítani.
https://iotguru.cloud
Nem történt ilyen.
Ja tényleg, bocs. Úgy látom megtörtént már a megújulóenergiás átállás. Úgy látom, nem használnak már a németek szénerőműveket. Úgy látom, már nincsenek belsőégésű motoros autók az utakon. Úgy látom, minden termék csomagolása visszaváltható és körforgásos gazdaságban működik. Jól látom?
Nem mondtam, hogy nem működik. Azt mondtam, hogy vannak sokkal égetőbb problémák. Ne zavarjon...
Tényleg a szádba kell rágni? Mert a fejlődő országokban növekszik a fogyasztás és ott nincsenek ilyen szabályozások.
Nem, nem ez történik. Az történik, hogy jössz a vályogházaddal, meg a hőszivattyúddal és odarakod a távfűtés mellé. Azt meg leszarod, hogy a távfűtésből is kevesebbet fogyasztok, mint az átlag. Ezt már eljátszottuk egyszer: Amíg nem úgy csinálom, ahogy te, addig lesöpröd minden olyan motivációm és tettem, amivel zöldebbé tettem az életem és amit ha mindenki így csinálna, jelentősen csökkenne az ország energiafogyasztása, még akkor is, ha nincs mindenkinek hőszivattyúja.
Nem a LED üzemórája fogy el, hanem a kínai szar, legolcsóbb, legszarabb-leghúgyabb kondenzátoré, amit beleraktak a szándékosan túlhajtott tápegységébe. Azt kicseréled (kiforrasztod, beforrasztod az újat), megy tovább egészen addig, amíg a LED emissziószegénnyé nem válik (elhalványodik, a színe átmegy kékes árnyalatúba). Felfogod? Ilyen termékek kint lehetnek a piacon, halogénizzók meg nem és zöld fordulatról beszélsz. 🤡 Erre mondtam azt, hogy majd akkor veszem komolyan az EU környezetvédelmi törekvéseit, amikor ilyen LED-ek nem lehetnek kint a piacon. Az a LED, amiben rendre ugyanaz a leggyengébb láncszem pukkan el mindenhol, selejtes termék. Jöhetsz azzal, hogy a gyártó multika hány üzemórát garantál, meg a többi szélsőséges vadkapitalista idealizmussal. Ezeknek a LED-eknek egy fenntartható gazdaságban nincs létjogosultságuk, pláne nem kompakt formában, hogy javítani is nehéz legyen.
Aham. Azt írtad, hogy a szatyrok esetén se volt hatása, miközben ötödére esett vissza, azóta nem hozod fel... :D
Ezekkel mind foglalkozik az EU. És azért történtek előrelépések ezekben az ügyekben, mert foglalkozik vele az EU. Mindegyikkel.
Mondd már el legyél kedves, hogy szerinted ezek miért nem párhuzamosíthatóak?
De akkor ez független, ha van az EU-ban rögzített kupak, ha nincs. Viszont, ha van, akkor legalább a saját területünk környékét nem szemeteljük tele.
De, az történik. Neked nincs valós motivációd arra, hogy kevesebb energiát fogyassz, neked egyetlen egy berögződésed van: az, hogy mindig 10 évvel elmaradj az aktuális átlagos számítástechnikától. Minden más le van szarva, pazarló távfűtés, 200 wattos dimmelt izzó, változatos környezetszennyezés mehet, mert a ZEU és a többi. :D
Nagyon szép szalmabáb, a valósághoz sok köze nincs, alátámasztás nélküli hülyeségeket írsz szokás szerint, hogy aztán kényelmesen azt tudjad mondani, hogy szar.
https://iotguru.cloud
Nagyon szívesen felhozom. Ezt írtam: "Na és mi történt a többi műanyagszemét csökkentésének terén (csomagolóanyagok, szatyrok stb.)? Jahogy semmi."
Nyugodtan menj be egy üzletbe, és nézz végig a polcokon, hány műanyagcsomagolású termék van, aminek nem visszaváltható a csomagolása. Az üdítőitalokon kívül gyakorlatilag minden. Az, hogy néhány multika újított 15 Ft-os lebomló™ zacskókkal a zöldségpultoknál, na ez a konkrét greenwashing. Ahelyett, hogy mosható és újrahaszálható vászonzacskókat vezettek volna be, olyasmi tartós anyagból, amiből az IKEA bevásárlótáskák készültek, aminek a képét se találom már az interneten, mert az éterből is eltüntették. Szóval, most azt próbálod bemesélni, hogy az EU, meg a multik megmentették a világot azzal, hogy nem osztogatnak ingyen szatyrokat. Miközben 10x annyi árucsomagolási hulladékkal meg nem csináltak semmit, de az egyszerhasználható, szart se bíró lebomló zacskók után azért szívesen szedik az extraprofitot.
Csak nem látjuk az eredményeket. Majd ha a ketchupos, mustáros, majonézes flakonokat is visszaveszi a MOHU automata, akkor visszatérünk a témára. 30 év múlva talán ez is reális.
Mert az EU-nak lobbizgató multiknak mások a profitérdekei. Nekik jobban megéri környezetszennyezőnek lenni.
Ez igaz.
De igen, van. Csak nem olyan motivációm van, mint neked, hogy vályogházban éljek a Sátán fasza mögött és mindenki más zöld törekvéseit lenézzem, aki nem így cselekszik.
Ezt már megbeszéltük jópárszhor, hogy baromság. Nincs 10 éves szabály. Ott újítok, ahol én szeretnék és nem ott, ahol a divat diktálja. Ennyi.
Nagyon szép terelés, hogy ne kelljen felfognod se, amit leírtam. Jelenleg a környezetnek a legtöbbet a tervezett elavulás, a túltermelés, a túlfogyasztás árt. Nem a kupakok.
Szatyrok és zacskók használata jelentősen csökkent. :D
Ennek hatására eléggé csökkent a használatuk, vagyis nem greenwashing. Nálad minden greenwashing, csak az nem, amit te csinálsz... pedig a 200 wattos izzód a tankönyvi példája a greenwashing jelenségének.
Bevezették a mosható és újrahasználható zsacskókat is.
Szalmabáb.
Te nem látod az eredményeket, mert nem akarod látni.
Vonattal 21 perc Kelenföld. :D
Pedig pont ezt műveled főállásban, hogy minden zöld törekvést fikázol hangosan, ami nem olyan, ahogy te élsz. Függetlenül attól, hogy egy csomó területen több energiát tudnál megspórolni, ráharaptál egy témára szájzárral és minden más le van szarva.
Nagyon szép terelés, de a környezetnek a legjobban az elavult fűtésrendszer árt. Amit te problémának látsz, az egyrészt van kezelve - csak direkt torzítod a valóságot, hogy ne kelljen szembenézned azzal, hogy tévedsz, másrészt kisebb problémát okoz, mint sok más, amit nem akarsz megoldani, mert számodra kényelmetlen lenne. Ehelyett erényt kovácsolsz a szükségből és próbálod magad különlegesnek beállítani, pedig csak szimplán laggard vagy.
https://iotguru.cloud
És ez szerinted elegendő?
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szalmabab
Amik kibírnak... ööö úgy 4-5 mosást? :D meg a hálós zacskók, amik forgácsolódnak? Vicc. Kínai szarokat vezettek be, pont úgy, mint a LED-ek terén. A minőséggel van bajom, nem a koncepcióval. Ezt megérted?
Látom az eredményeket, csak szerintem nem elég ennyi.
Az EU csinálja ezt a szívószálakkal, kupakokkal, szatyrokkal. Miközben a csomagolási hulladékból sokkal többet lehetne megspórolni.
Nem vagyok laggard, de továbbra is nagyon szeretnéd rám ragasztani ezt a címkét, hogy könnyebben megtámadhasd a véleményem.
Ahhoz képest, hogy szerinted eredmény nélküli faszság, mégiscsak haladás.
Ha minden esetben kapnék egy ezrest, amikor hemzseg a hozzászólásod érvelési hibáktól és utána ezzel vádolsz másokat, akkor már nem kellene dolgoznom. :D
2019-ben vettem 5-6 vászonzacskót, azóta használom, heti szinten mosva vannak. Ezek a 4-5 mosást kibíró mosható zacskók olyanok lehetnek, mint a villogó LED-ek: csak a fejedben léteznek.
Tudod, ez egy út, amin menni kell, teleportálni nem lehet, neked is ott a konfortzónád, hogy nem akarsz vidékre költözni egy tanyára.
A szívószálak, kupakok és szatyrok alapvetően nem azért vannak betiltva, mert műanyaghulladékok, hanem azért, mert jelentősen veszélyeztetik a tengeri élővilágot, sok tengeri állat keveri össze a szívószálat, a kupakot és a szatyrot az alapvető táplálékával. Ézt már írtam alapvetően csak nem ment át, nem fogja át a tudatod.
Ha úgy viselkedsz, mint egy laggard, akkor nehéz ezt figyelmen kívül hagyni.
https://iotguru.cloud
Rossz lóra tettél, látod, mérnök úr.
Mindenhol léteznek, csak kitakarja a szemellenződ.
Meg az ország többségének. Akkor ők is mind környezetszennyezők™ igaz, akármennyire is tudatos fogyasztók? Itt csak™ te vagy zöld™.
Nem viselkedek úgy, mint egy laggard. Neked túl alacsony az ingerküszöböd.
Érdekes, hogy még az egyszer használatos zacskót is simán szoktam használni 10-20 alkalommal, a mosható vászonzacskóból évek óta nem vettem, pedig napi szinten használom őket. Szóval valami nem kerek a világodban vagy csak a valóságot kell hajlítanod, hogy a mosható vászon zacskók 4-5 mosást bírnak ki...
Hát pedig úgy viselkedsz... :D
https://iotguru.cloud
Az olcsó szarok ennyit bírnak, vagy ennyit se. Ahogy a kínai szar LED-ekből is úgy 1 évet bír ki villogásmentesen az alsó kategória.
Benézel bármelyik kirakatba, ott nem az olcsó szarokat találod, mégis ha valahogy tönkremegy a LED, akkor villogással fog tönkremenni. Vagyis, nem a LED megy tönkre, hanem a tápegység, abban is csak egy-két kondenzátor, de azért dobjuk ki az egészet a kibaszott kondenzátor miatt. No, ide jutott az a nagy környezetvédelmi™ establishment, amit éltetsz, sokszor az én gyalázásommal.
Mondj már konkrétumot, kipróbálom. Melyik boltban melyik olcsó szar az, ami 4-5 mosást bír?
Igen, kirakatban, ha 7/24 világít, akkor 1,5-2 év után eléri az élettartama végét (20-30 ezer óra).
Megdöglött kondenzátorral nem villog.
Mert folyamatosan faszságokat írsz alap és konkrétum nélkül.
https://iotguru.cloud
Ami így akkor mennyivel is több, mint egy hagyományos, le nem kapcsolt ipari izzó élettartama? Felfogod, hogy a LED élettartama lehetne 10x ennyi? A LED chip élettartama úgy 100 000 óra. Csak tesznek bele egy tervezett elavulást (gagyi, szándékosan túlmelegített kondenzátor), ami miatt általában az egészet ki kell dobni.
A ledek öregszenek, lásd: TEXAS Optoelektronikai Receptek, MK 1979. Ezen a fronton nem túl sok az újdonság, szóval a 100 000 óra élettartam legfejebb gazdaságtalan, rossz hatásfokú munkapontban érhető el. Ez csak a csip, viszont a ledek is fényporral működnek, aminek jóval kisebb az élettartama.
A tervezett elavulást => gazdaságos méretezésnek nevezik. Ha nem akarsz sokkal többet fizetni a nagyobb méretű kapcsolóstápért, akkor a zárt burkolatú dugasztáp 20000 óra,. a jól szellőző "ipari táp" 50000 óra élettartamra méretezett. Ha nem lenne kapcsolóstáp, akkor 2-3x nagyobb teljesítményfelvételű lenne, ami plusz hőtermelésben nyilvánul meg, amit el kellene pöfögtetni. ;) Zéró melegedés ügyében fordulj Egely professzorhoz, ő biztosan tud olyan tápegységet tevezni, ami hűtőszekrénynek is alkalmas. :-D
Szájtépés és hit helyett tanulmányozz inkább tápegység tervezési segédletet és kondenzátor adatlapot! Ha megérted miből főzünk, talán elfelejted a tervezett elavulás fasságot. ;)
Ja igen, magyarázd meg, miért vagyunk hatékonyabbak™ kétévente kidobált LED-ekkel. :D Nagyjából a silány minőségű, költségoptimalizált™, hagyományos izzók szintjére süllyedtünk vissza a kompakt, konzumer LED-ek valós élettartamával, természetesen szigorúan a környezetvédelem™ jegyében. Más kérdés, hogy környezetbarátabb lenne 100% zöldenergiával megtermelt áramot kompakt fénycsövekkel vagy akár halogénizzókkal felhasználni, dehát ez ugye eretnekségnek számít a szigorúan befektetőlogikás, hatékonyságbuzi környezetvédelemben™.
Az emissziószegénység csak bizonyos alkalmazások esetében (ahol a színhűség és a konstans fényerő fontos) jelent valódi hátrányt a fénypor öregedésének első szakaszaiban. Más alkalmazásoknál kb. a végstádium számít, ahol már a fehér LED lilába vagy kékbe megy át.
És ha hajlandó lennék 100 Ft-tal többet fizetni egy kondenzátorért, ami nem szárad ki 1 év alatt? Vagy hajlandó lennék 100 lumen mínuszért "fizetni" (elviselni, hogy nem annyira fényes), cserébe nincs túlhajtva a tápegység?
Jelenleg még mindig itt tartunk:
Ez a fajta tervezett elavulás semmilyen hatékonyságot nem szolgál. A készülék töredékét kitevő alkatrész megy tönkre, miközben a készülék többször annyi ideig működhetett volna. Így meg az egészet ki kell dobni, be kell zúzatni, pedig a kondenzátoron kívül minden alkatrész jó benne.
Magyarázom. Senki nem csapja pofán a fogyasztói társadalmat. Akkor pedig az olcsóbb győz. Ha megfigyeled a hazai olcsó ledforgalmazók választékát, akkor kiderül, hogy alja kínai termékeket árulnak. Te meg megveszed, örülsz mert olcsó, aztán pampogsz. Sőt, a "made in Germany" termékek is gyakran átcímkézett kínai bóvlik.
Ezzel szemben a minőségi termékek tudják mindazt, amire áhitozol. Csak ez úgy nem működik, hogy a teszkóban leveszem az első terméket a polcról. A led és a kapcsolódó termékek kiválasztása is szakértelmet és alaposságot igényel, vagyis az átlagfogyasztót jól megvezetik. De hát dr. Szöszi is pink színű számítógépet vett. ;)
Ennek ellenére egy ledes jószág kevesebb és magasabb szinten feldolgozott anyagot tartalmaz egy izzónál és ezért a közgazdaságtan szabályai szerint olcsóbb. Lényegesen kevesebbet is fogyaszt és akkor is olcsóbb lesz, ha viszonylag gyakran kidobálod. Azt pedig senki nem állította, hogy a led=100% környezetvédelem. Az a faggyúgyertya. ;)
Az élettaetam nem az, amikor a fehér led kék lesz, hanem amikor a leadott fényteljesítmérny a névleges 70%-ára csőkken.
Egyrészt senki nem kérdezett, másrészt az esetek többségében 100 forintnál kicsit nagyobb az eltérés. Egy táp a kondenzátornál kicsit töb, a tervezés harmonizáló alkatrészválasztékot alkalmaz. Az alkatrészek kiválóan tudják a fizikát és nem létezik olyan kompromisszum, miszerint a kedvedért kifejlesztenek egy eddig a piacon nem létező szuperkondenzátort. De senki nem akadályoz abban, hogy drágább eszközöket vásároljál. Persze akkor az lesz a nyafi tárgya, hogy túl drága és nem éri meg. ;)
Marhaság. Gondolom meg vagy elégedve az akáránygés mobiloddal, pedig egy tisztességes mobil így néz ki. :-D Egy adott teljesítmény és adott technológia meghatározza a disszipált teljesítményt. A miniatürizált alkatrészek olcsóbbak, viszont kisebb a felületük, amiből következően melegebbek is. A magasabb hőmérséklet csak egy tervezési szempont, amit az alkatrészek kiválóan elviselnek. A 60℃ az pont a megérinthetőség határa, míg az izzók ugyanolyan fényteljesítmény mellett ennél jóval melegebbek > rosszabb a hatásfokuk.
Zárom soraimat és kívánok neked sok-sok kétilós dugasztápot és ötliteres ledes fényforrást (ami 60-as izzónak felel meg) és mindezekhez örök életet!
Az, hogy az olcsóbban van egy olyan alkatrész, ami a többi alkatrészhez képest töredék idő alatt tönkremegy, nettó pazarlás. Mármint ilyen termékeket egyáltalán legyártani és piacra engedni. Márpedig ez a helyzet az olcsó, kínai szar LED-ekkel, amik 1-2 éven belül villogással tönkremennek. A fogyasztói társadalmat pedig pofán kell csapni állami szinten, a bóvli kategória kiszorításával, máskülönben egy pazarló, fenntarthatatlan gazdaságunk lesz, akármennyire is erőlködünk a környezetvédelmen.
Egyrészt, nem olcsóbb, másrészt, a magasabb szinten feldolgoztt anyag több környezetszennyezést és energiapöfögtetést jelent a gyártási láncban.
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio
Bőven elég lenne, ha nem a legszarabb-leghúgyabb kondenzártort raknák bele, szándékosan úgy tervezve a NYÁK-ot és a teljesítményt, hogy minél hamarabb kiszáradjon, tönkremenjen. Nem az én kedvemért kéne ezen javítani. A fenntarthatóság kedvéért.
Az a nyafi tárgya, hogy az olcsó szar jelen lehet a piacon. Az a nyafi tárgya, hogy értékes erőforrásokat (nyersanyagot, gyártókapacitást, energiát) basznak el olcsó szar termékek legyártására.
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio
Amiből nem kellene következnie annak, hogy ez az üzemidő rovására megy, mert lehetne úgy tervezni és megvalósítani, hogy ne menjen annyira, mint amennyire most megy.
Nem megy töredék idő alatt tönkre. Kölönben is a pénztárcáddal szavazol. Az olcsó szar kínai ledek java részének talán nagyobb az élettartama, mint egy izzónak. A magvas gondolataid sértik a piacgazdaság elveit. A fogyasztónak joga van megvenni a szart is, de ebbe az állam nem avatkozhat bele. A környezetvédelmen erőlködés az inkább csak a vágyálmod. ;)
De olcsóbb. A gyártók sem hülyét, hogy a jóval költségesebben előállított terrmékeken nyerészkedjenek.
Azt meg egyáltalán nem gondolom, hogy egy műszaki adat érvelési hiba vagy lényegtelen konklúzió lenne. :-D Az 1 méteres mérőszalag hosszának 1 méternek kell lennie. Ez nem érvelés és nem is konklúzió. (döbbenet)
Ez csak a hozzánemértésből fakadó okoskodás és mint olyan csak légbőlkapott téves információ. Es lécci-lécci szakadj már le erről a "lényegtelen konklúzióról", mivel velem ellentétben egyetlen tápot sem terveztél, lila fingod sincs a technológiáról és az alkatrészválasztékról. Pontosan ezért el sem tudod dönteni, hogy lérnyeges-e amit mondok. Tapasztalatom szerint - mivel jópár tápot szétszedtem kíváncsiságból - még a kínaiak sem engedhetik meg maguknak, hogy pl. gagyi dugasztápokat gyártsanak. Rögtön feltűnne, hogy feleannyi ideig megy csak.
Egy (dugasz)táp pontos specifikációjának ismeretében meg tudod mérni a 20000 óra élettartam igen/nem értéket. Igaz, van az a 2A-es táp, amire megadják a 2A=1,6A specifikációt. ;) Akár igazad is lehetne, csak pontosan kell olvasni.
Amit előzőleg ítam arra is tudok példát mondani. Van egy japán dugasztápom, amit egy drágább audio eszközhöz kaptam. Ezt használom már évtizedek óta. Mindössze a súlya és a mérete háromszorosa a hasonló teljesítményű tápokhoz képest. Ez az, amit a legtöbb fogyasztó nem szeretne, meg az árát sem kifizetni.
Nem sokkal több, viszont közben mondjuk 100 wattos izzót feltételezve LED esetén elég 10-12 watt teljesítmény ugyanannyi fényhez, vagyis 20000-30000 óra alatt ~1800-2700 kWh többlet fogyasztás lesz, ha izzóval világítasz, ez kérlek szépen körülbelül 75-220 ezer forint többlet költség per folyamatosan világító 100 wattos izzó. Nálad mennyi az éves villanyfogyasztás? Vessük már össze, hány hajbazernyi pazarlás 100 wattos izzót használni 10-12 wattos LED helyett... és ez csak egyetlen bolt egyetlen kirakatának egyetlen megvilágítása.
Amúgy meg várom, hogy hol tudok venni 4-5 mosás után szétfoszló vászonzacskót.
https://iotguru.cloud
Az hogy a LED villogással megy tönkre, nem feltétlen csak a táp hibája lehet. A chipen bond wire leválás ugyanúgy tud villogást okozni, a chip repedése ugyancsak. (hőtágulás - megszakad, majd visszahül - újra érintkezik ciklus miatt villog).
Régebben még próbáltam javítgatni őket. A tapasztalat az, hogyha egy lámpában 1 LED package hibás, kicserélem, nemsokára egy másik is az lesz, és így tovább.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Azért megintcsak tegyük hozzá, hogy a "nyugat szemétlerakói" leginkább a trükköző cégektől vannak, akik évtizedeken át állították, hogy átveszik "újrahasznosításra" a szelektíven gyűjtött műanyagot, aztán valahogy olcsóbb volt nekik exportálni valahova a 3. világba.
Itt nem azzal a koncepcióval van baj, hogy szelektíven gyűjtjük, hanem hogy vannak shady szereplők a láncban, akikről nagyon későn derült ki, hogy mit is csinálnak valójában. És nyilván a shady szereplők így alá tudtak vágni árban a többi cégnek, ezért ők maradtak a piacon, a tisztességesek kihullottak.
És sok esetben azután is tudják folytatni ezt a tevékenységet, miután lebuknak, vagy egyszerűen felszívódnak és otthagynak egy hatalmas telepet tele tornyokban álló összebálázott hulladékkal (nem kezdem kikeresni a releváns hazai példákat, mert akkor jön a rettegett [pol] label - a törvényi háttér tudtommal meglenne, hogy komoly letöltendővel sújtsák az ilyen cégek vezetőit, de valahogy arról nincs hír, hogy ítélet születne ilyen ügyekben).
Az egészben az a különösen káros, hogy az ilyen esetek a - problémát egyébként megértő és a környezetért tenni hajlandó - lakosság bizalmát és motivációját is lenullázzák.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Svedorszag, Think Pink (Queen of Trash).
A holgy ugy volt vele, hogy muanyagot mindenhova. Ha neki is ilyen jol sikerult, mi baja lehetne a kornyezetnek?!
A max 6 ev eleg keves.
Legalább elkapták... ez is valami.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Kemény dolog ez a kapitalizmus meg a káros externáliák.
Vedd észre, hogy nem a shady szereplők miatt nem működik a rendszer. Szépen le is vezeted, miért nyerő stratégia shady szereplőnek lenni. A kapitalizmus minden fizikai törvénye arrafelé hat, hogy az újrahasznosítás ne működjön normálisan.
Viszont van pofonegyszerű megoldás is a problémára, ami követi is a kapitalizmus logikáját. Minden új forgalomba kerülő nylon szatyor 1000ft, az államkasszába fizetendő. Pet palack szintén. Ha valami más, hasonlóan környezetszennyező helyettesítő terméket találnak ki, arra is rabaszni. Probléma megoldva. Ettől még lehet újrahasznosítani is, de természetesen ez sem mentesít az 1k termékdíj alól.
Ehelyett Frankó is itt tapsikol a rahegesztett kupaknak, ami a probléma egy ezreleke. L A T S Z A T I N T E Z K E D E S a legjavabol.
Értem. Szerinted is az egész probléma a kapitalizmus szabályozásának sikertelensége miatt van. Erre javaslod megoldásként a ... kapitalizmus szabályozását. :)
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Miattam el is törölhetjük, de erre kis esélyt látok. Inkább adtam egy lehetséges megoldást a rendszeren belül.
Én máshogy látom. Nem a szabályokkal volt a baj, hanem a betartatásukkal. A te ötleted is ugyanúgy bukik el, ha csesznek betartatni. Az 1000Ft-os termékdíjra is szépen kitalálják a megfelelő csalási modelleket, ha a hatóságok nem mennek utána, derítik fel a csalási sémát és büntetik meg az ügyeskedőket. Ez igaz lesz, akármilyen szabályt is találsz ki.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Olyan szabályokat kell hozni, amit olcsó betartatni.
Sokkal egyszerűbb a coca cola Hungaryt meggyőzni az összeg befizetésérol, mint random céget elkapni az óceánon amint Afrika felé félúton belebassza az egész "rakományt" a vízbe. Ami amúgy kb ugyanaz, mintha elérné Afrikat...
A te példádat nézve: 1. cég előállítja a műanyag pelleteket, 2. cég legyártja belőle a palackokat, 3. cég adja hozzá a belevalót meg a brandet, 4. cég betölti a palackokat, felcímkézi, 5. cég elszállítja valami raktárba, 6. cég nagykereskedik vele, 7. cég megveszi nagy tételben majd árulja a kisközértben. Igény szerint bárhova beszúrható még egy-egy további "szállítja" valamint egy-egy "importálja" vagy "exportálja" esetleg "közvetítőként adja-veszi" cég.
A kérdés: ki fizeti be az 1000Ft-ot? Bármit is válaszolsz, lehet rá illeszteni egy sémát, ahogy csalni lehet vele. Nem kell hozzá fantázia, csak meg kell nézni, hogy az ÁFA-csalások vagy a szeszesital zárjegy-csalások hogy működtek, ugyanarra a mintára tud működni ez is. Minél nagyobb az a termékdíj, annál inkább meg fogja érni csalni vele.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Én ezt teljes mértékben támogatnám. A kérdés az, hogy mennyi ideig maradna a helyén egy kormány, amelyik ezt bevezeti?
Mégicsak csökken miatta a tengerben lévő kupak mennyisége, mert a kevéske hópihe balfaszt leszámítva a többség nem tépi le és többnyire kupakkal együtt kerül a hulladékgyűjtőbe.
https://iotguru.cloud
Aki nem tépi le, az hülye.
Régen is tudtunk üvegből kólát (meg minden mást is) inni. Ilyen miatt nem törne ki a népharag. Az 50 forintos rendszer most jól meg is teszi a sok paraszt beidomitasat.
Ha valóban csökken a kupakok száma a vízben, az jó. Csak az a helyzet, hogy eleve rossz problémát kezdtek el megoldani. Ilyen baromságokat nagyanyám is ki tud találni, ne járjon már érte brüsszeli fizetés. Kapják be, idióta barmok.
Az 50 forint miatt is komplett lázadás van, te meg 1000 forintot írtál és mindenre.
Ez egy workaround addig, amíg nincs más megoldás. Egyébként elég könnyen beszélsz ilyenekről, amikor te magad is képtelen vagy az életed egy csomó területén kis változást lekövetni anélkül, hogy kaszát élesítenél... ezek a dolgok nem mennek egy nap alatt, pláne úgy, hogy egy csomó ország ott szabotálja, ahol tudja, mert az adott kormány ezzel tud választókat nyerni magának.
https://iotguru.cloud
A szemétképződés meg az energiaigény két, egymástól részben független dolog. A műanyagkupak célja az, hogy kevesebb mikroműanyag kerüljön a környezetbe az eldobált kupakok miatt, és a visszaváltáskor kerüljön megfelelő helyre.
pfff ha belegondolok mennyi energiát fogyaszthat el a face, insta, x, tiktok,yt, meg chatgpt + az időpillanatban az a cirka 1mrd okosteló amt töltő lóg a világszerte amit kb. semmire nem használnak csak 99,99999%-ban ezek bambulására.... Hány terrawattot pusztítanak csak azért, hogy mehessen a p.csfotó meg macskás videó... Megkockáztatom a nagy zöld átállás matekja sosem fog kijönni pozitívra ezek miatt. (próbáltam végig gondolni mennyi de mennyi totál felesleges energiát égethet el a világ ilyen töménytelen fa...ágra zéró eredményért...)
-42-
Annyira nagyon sokat nem... A Google + Microsoft + Facebook ~65 TWh villanyt használ el évente, az másfél magyarországnyi fogyasztás - és ebben minden lófasz benne van. A világ villanyfogyasztása ~25000 TWh, az említett trió ennek ~0,25 százaléka, kerekítési hiba a sok egyéb dologhoz képest.
https://iotguru.cloud
Urán aztán honnan lesz bele? Onnan, ahonnan sejtem?
trey @ gépház
Kérdés, hogy honnan sejted. Ha Oroszországra tippelsz, az csak a világ urán termelésének a 4,9 százalékát adja. Mi vagyunk olyan balfaszok, hogy függő viszonyban maradunk ennek ellenére, USA amúgy Kanadából importálja, ahogy a legtöbb európai ország is.
https://iotguru.cloud
U.S. Reactors Still Run on Russian Uranium
:D
trey @ gépház
Az urán forrása attól még nem ott van, csak a dúsítási processz egy része... :D
https://iotguru.cloud
Szép szalmabáb. Olyasmi lehet ez, mint az Indiában átcímkézett orosz olaj nem orosz olaj.
trey @ gépház
Szép szalmabáb, ja, leszámítva, hogy nem orosz az urán, csak a dúsítási processz egy része. Az egész dologot szokás szerint nem érted, ha ilyen példákat hozol fel, csak ráugrasz egy-egy szóra, mert annyit értesz az egészből. Olajnál maradva ez olyan, mintha az Indiában feldolgozott orosz olaj indiai olaj lenne... de az orosz olaj, amit az indiaiak dolgoznak fel. Szóval az urán olyan kanadai urán, amelyek harmadrészt az oroszok dolgoznak fel. Teccik érteni?
https://iotguru.cloud
Muahahahaw.
Tehát, akkor megvan a beismerés: az amerikaiak pénzelik az oroszokat a szankciók ellenére :D
trey @ gépház
Muahahahaw. Lófaszt se értesz az egészből, csak ráugrasz egy-egy szóra... :D
https://iotguru.cloud
Jajaja. Most ismerted el, hogy az amerikaiak ezer tonnaszám veszik az orosz olajat átmatricázva.
:D :D :D
trey @ gépház
Jajaja. Most ismerted el, hogy továbbra se értesz lófaszt se az egészből. :D :D :D
https://iotguru.cloud
Szépen kihúztam ezt belőled, ment is bookmarkba! :D :D :D
Külön pikáns ez, a "Mi vagyunk olyan balfaszok, hogy függő viszonyban maradunk ennek ellenére" fényében :D
trey @ gépház
Pikáns, mert ez igaz. Szóval továbbra se érted az egészet, csak szavakra ugrasz. :D
https://iotguru.cloud
Pontosan értem, ezért szakadok a röhögéstől és ezért triggerelt be téged az egész :D
trey @ gépház
Nem akarom eltéríteni a konteódat, de a brant tipusú olajfinomítókba nem jó az urali olaj!
Szépen terelsz _Franko_.
trey @ gépház
Azt akarod mondani, hogy az oroszok ingyen dusitanak kanadai uránt az USAnak? Ez kezd egyre érdekesebb lenni.
Loop ^ Hazudtoljuk a fact-checker-eket? Hozok 🍿!
trey @ gépház
Ha már fact check. Tavalyi adatok:
Uránérc: Canada 27%, Kazakhstan 25%, Russia 12%, Uzbekistan 11%, Australia 9%, six other countries combined 16%.
Dúsított urán: EU 42%, US 39%, Russia 12%, UK 7%.
https://www.eia.gov/uranium/marketing/table13.php
https://iotguru.cloud
LOL
.gov-os domain meg a független adat :D :D :D
trey @ gépház
LOL. Na, ennyit arról, amikor a valóság megcáfol, akkor jön a tagadás. :D
https://iotguru.cloud
Jaja, mintha neked pecsétes papírod lenne az Orbán-kormánytól, hogy nem vesz orosz olajat :D És az állna szemben egy fact-checker állításával.
Azt a hisztidet nézném meg ... :D
trey @ gépház
Ilyesmit nehéz eltitkolni. Amit linkeltél, az ráadásul nem fact-check, hanem egy szimpla cikk, amiben lófasz konkrét állítás nincs. Ha szerinted fact-check, akkor már értem, hogy miért megy félre nálad rendszeresen a világ értelmezése.
https://iotguru.cloud
Abból, hogy az USA az oroszoktól vesz üzemanyagnak való uránt az atomerőműveibe, pontosan milyen következtetést kell levonni?
Csak annyit, hogy az USA nem csak az orosz-ukrán háború finanszírozója, hanem legnagyobb haszonélvezője is. Meg, a szájból segget csinálás egyik legnagyobb mestere :D
trey @ gépház
Hát igen, évente vesznek 1500 kg dúsított uránt, annak kilója ~1500 USD, vagyis 2,25 millió USD-s forgalmat generálnak. Összevetésül a magyar olaj és gáz import tavaly volt ~3 milliárd USD. Muahahahaw.
https://iotguru.cloud
Miért tennék ezt, a szankciók ellenére?
trey @ gépház
Most mondok egy meglepőt: nincs rá szankció.
https://iotguru.cloud
Nem is csodálnám, ismerve az amerikaik kettős mércéjét :D :D :D
(biztos azért nincs, mert nem kell nekik :D :D :D)
trey @ gépház
Kettős mérce? A 333 milliós létszámú USA ezred akkora üzlete az oroszokkal, mint a 10 milliós Magyarországé? Kettős mércéd neked van, amikor a két dolgot egy nagyságrendbe próbálod hozni, leginkább azért, mert halvány forgalmad nincs az egészről, csak ráugrottál a témára és még mindig nem látod át. :D
https://iotguru.cloud
"nincs rá szankció" - és még mire nincs ?
Szeretnék építkezni és korcolt tetőre gondoltam - tudok az oroszoktól vaslemezt venni ??
vagy az egész export/import tiltva van nekem, mint EU-s , magyar tüzépnek ??
WOKEBUSTERS
https://www.cpachungary.com/wokebusters
Amiért gázra sincs.
https://iotguru.cloud
annyiért Irán is venne 1500USD/kg - nem szóltak neki, hogy most occsó a dúsított urán - ne bajlódjanak vele !
WOKEBUSTERS
https://www.cpachungary.com/wokebusters
Jó, de Iránnak nem azért kell dúsító, mert villamos energiát akar termelni... ha villamos energiát akar termelni, arra vehet dúsított üzemanyagot. :D
https://iotguru.cloud
ok !
Dobsz nekik egy mailt, hogy most már vehetnek ?
WOKEBUSTERS
https://www.cpachungary.com/wokebusters
Nem kell szólni, van egy 2011 óta működő atomerőművük és építenek egy újat, vesznek a piacról üzemanyagot. És mivel a deal fel lett rúgva, újra dúsítanak saját urániumot katonai célra is.
https://iotguru.cloud
Szarpofozás felpörgetve!
Ja! Azt hittem valami komolyabb összefüggés, amit nem tudok/értek.
vs.
🤣
trey @ gépház
Ankh-Morpork ellatja fegyverrel az egesz vilagot. Azokat is, akik oket fenyegetik. Vegul mindenkepp nyernek.
Ahogy nemzeti himnuszuk is mondja.
Hát, miután lassan a fél világon vívtak harcot a demokrácia megmentése vagy megteremtése okán (ha kérték ha nem), és mindig véletlenül pont volt ott valami, ami nekik nagyon kellett, én nem annyira csodálkozok azon, hogy a mostani háborúban is azt nézik, melyik oldalon miből tudnának hasznot húzni. Ezért írtam, hogy "Azt hittem valami komolyabb összefüggés".
De szemmel láthatóan az oroszoknak sincs ezzel semmi bajuk, mert ha lenne, akkor nem adnának el az USA-nak semmit. Ahogy az Utolsó cserkészben is elhangzott, "ötszáz dollár az ötszáz dollár".
A másik oldal, az oroszok is nagyjából ezt csinálták mindig. Felszabadítottak mindenkit akit csak lehetett (ha kérte ha nem), de közben elhordtak minden értéket a felszabadított területekről, akár sok-sok évig, nem csak egyszeri alkalommal.
Aki kellően nagy méretű és hatalmú, az mindenhol ott tud lenni és mindenhol megtalálja a számítását...
Miert kevered egy allam viselkedesi normait szemelyekevel?
Avagy, olvass.
Még csak az eredeti állítás se igaz... :D
Tavalyi adatok:
Uránérc: Canada 27%, Kazakhstan 25%, Russia 12%, Uzbekistan 11%, Australia 9%, six other countries combined 16%.
Dúsított urán: EU 42%, US 39%, Russia 12%, UK 7%.
https://iotguru.cloud
Onnan. Világ urántermelői.
( Ne fáradj:
trey @ gépház
Szabad a piac! Csak nem nekünk!
És még nagyon sok atomerőműre lesz szükség, többek között az AI fogyasztása miatt.
Bill Gates itt befektető: https://www.terrapower.com/about/
A jelenlegi atomerőművek továbbfejlesztett változatát kívánják megvalósítani.
Szerintem ez jó irány, mert ugyan nagyon sok erőforrás kell az AI-nak,viszont nagyon sok problémát is meg lehet vele oldani, ha jóra használják, pl. egészségügyi kutatások és hasonlók.
És ez a befektetése lehet, hogy nagyon be fog jönni, pl. most olvasom: https://www.businessinsider.com/google-considering-nuclear-power-energy…
Ez a TerraPower pont ilyeneket fejleszt. Ha továbbra is így megy az AI-őrület akkor óriási kereslet lesz ezekre a kis, kompakt atomerőművekre.
Gyk.: még több problémát lehet vele létrehozni.
:)