2024 Napelem termelés

Tavaly még csak tört évem volt, de most van egy teljes évnyi adatom, hátha valakinek hasznára lesz.

Amit tudni kell hogy szaldóban vagyok, nagyrészt klímával fűtök/hűtök, van gázcirkó is de éves gázszámlám 30k alatt van, szóval elég ritkásan van használva. Ezen felül töltögetem a plugin autómat, 2024-ben 14k km ment bele 1,8L/100km átlaggal, szóval nagyrészt villanyos módjában van használva. Ezen felüli nagyfogyasztó még a villanysütő és a szárítós mosógép ami 2 gyerek mellett azért nem unatkozik, egy kisebb fagyasztóláda és egy szintén ritkán unatkozó mosogatógép. Amire odafigyelünk hogy minden nagyobb fogyasztót igyekezzünk nappal használni hogy a lehető legtöbb termelést helyben el is fogyasszuk, de természetesen vannak kivételek, inkább úgy mondom hogy törekszünk rá, de ha épp estére sikerül a szárító akkor vállat vonva megyünk tovább.

Úgy voltam vele hogy nem dobok ki néhány színes grafikonra 100k pénzt, szóval semmiféle smart mérés nincs, ami rendelkezésre áll az a napelem termelése illetve a villanyórán látom a betáplált és felvett mennyiséget, innentől kezdve meg lustaság függvénye hogy milyen mintavétellel de ki tudom számolni a lokálisan megtermelt és el is fogyasztott mennyiséget. Ezt csináltam is az első két hónapban, aztán rájöttem hogy tök felesleges, működik anélkül is hogy nézegetném.

Maga a napelem 12 darab 410 wattos panelből áll ami ugye 4920 kwp, mondjuk rá hogy ~5kwp rendszer egészen optimális tájolással.

Január: 270,05kWh

Február: 278,15kWh

Március: 468,62kWh

Április: 631,06kWh

Május: 712,20kWh

Június: 701,50kWh

Július: 779,73kWh

Augusztus: 694,44kWh

Szeptember: 491,49kWh

Október: 413,38kWh

November: 256,39kWh

December: 140,69kWh

Az éves elszámolás végén 494 kWh-val több betáplálásom volt, ezért 5,11 forintonként összesen 2525 forintot utalt vissza az NVM, de idén tervezek villanyos padlófűtést kb az egész házba, szóval jobb helyre megy mint ez a vicces visszavásárlási ár.

Szaldóval egyelőre megérős játék (klímák előtt csak egy havi téli gázszámla 60-70k körül volt), amikor lejár akkor meg meglátjuk hol tart majd az akkutech.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 01. 01., sze – 11:34

Azért köszi a közzétételt, mert a számolni akarókat "megvilágosodásra" késztetheti.

Nekem is rendelkezésre áll már egy teljes éves adatmennyiség, - sőt a gyerekeméknél, - több mint egy éve, - kétszer annyi panel működik mint nálam, - Már látom, hogy a villanyáram felhasználásával történő fűtéssel igazából a soha meg nem térülő beruházások folynak. Milliós tételek kifizetésével soha nem érjük utol az energia rentábilis felhasználását és a környezetvédelem céljait. Ha esetleg még a fejlesztésekre kiszórt összegek saját zsebből történnek, az esetleges jobban jövedelmező befektetések is szóba jöhetnének a folyó évi fűtés-hűtés finanszírozására. (pl., eldobom az agyam, a tőzsde! :) )

(A földi klímát melegítő, "hulladékhő" mennyiségének folyamatos emelkedésére is gondolok. - - Te is már, a szaldó zárását követő újabb milliós beruházásokon gondolkozol és pl. nekem is, másnak is kell...)

Az most csak ünneprontásként jut eszembe, hogy mi lesz, amikor majd "Paksot" is "elérik" az újonnan üzembe helyezett fűtés-hűtés, elektromos fogyasztók és e-autó töltések. - Valószínűleg a "fűtés-korszerűsítéseinkkel" magunk is forszírozzuk majd az energiaszámlák emelkedését.

Nálunk már volt "érdekes", többszöri hálózati áramkimaradás a december 23-24-ke estélyén és éjszakáján is. (Igaz, 23-án szeles idő volt.)

BÚÉK!

Nincs ebben semmiféle ünneprontás, a tények makacs dolgok. Idén rengeteget fordítok a szigetelésre, igazából itt a kulcs, ha bent marad a hideg/meleg akkor keveset kell hűteni/fűteni, ez kb az alapja mindennek.

Az hogy utána mit kezd az ember a megtermelt árammal az meg már egy másik kérdéskör, amint a szaldó kifut szeretnék amennyire lehet függetlenedni a szolgáltatóktól, jelenleg a tárolásra két megoldást látok, a bojlert és az aksit. Ez télen nehézkesebb, de jó szigeteléssel minimálisra csökkenthető a külső függés és még akár a gázt is ki lehet iktatni a rendszerből. 

A helyzetben az a szerencsés hogy még rengeteg időm van filózni rajta hogy mi lesz majd a befutó megoldás.

miert kell kinyitni? A friss levegoert (elhasznált, kellemetlen szag vagy fozes), vagy pedig a tulzott paratartalom miatt?

 

Szelloztetobol alapvetően 2 fele van:

- 2 lyuk kell neki

- 1 lyuk kell neki

 

Paratartalmat ezeken kivul lehet meg csokkenteni:

- paratlanitoval

- eges a szobabol veszi ki a levegot (ugye itt meg potolni kell friss levegovel egyebkent is).

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

idén tervezek villanyos padlófűtést kb az egész házba

Ez alatt valami fűtőszálas / szőnyeges rendszert értesz?

Ha én most ott tartanék, hogy aljzatbontás, akkor biztosan vizes padlófűtést csinálnék. A vízkörre rá lehet fűteni - szükség esetén - a gázkazánnal is, elektromos kazánnal is, és majd egyszer (a lottónyeremény után) hőszivattyúval is.

Ha fűtőszálas fűtést csinálsz, akkor hardcore-olod a rendszerbe az 1.0 COP értéket. Ha majd a szaldó kimúlik - esetedben várhatóan kb. 8-9 év múlva - akkor kellemetlen lesz. (Nem tudom, hogy mennyire vagy hőszigetelve, én a csöppnyi, de szigeteletlen házamba simán beletolok fagyos időben napi(!) 100kWh-t...)

Pl. ha csak arra gondolok, hogy 1985 óta, 35 évig működő gázkazános központfűtésemre, a nem túl problémás fűtésszámlák kifizetésén túl, annyit energiát kellett fordítanom hogy ősszel, októberben, a rendszer vízzel történő feltöltése után, kinyitottam a gázcsapot és meggyújtottam az őrlángot, tavasszal május elején pedig kikapcsoltam az egészet. Az egész téli időszakban kényelmesen meleg házamért, (100 négyzetméter,) kb.7 hónapra, ki kellett fizetnem max. 200-250 ezer forintot gázszámlákra. - ez relatíve, kb. 1 hónapi, jó fizetésnek felelne meg. Esetleg még korábban, két embernek.

(A mai elektromos megoldásom hőérzetre a közelében nincsen. - Klímát és elektromos radiátorokat is használok.)

kinyitottam a gázcsapot és meggyújtottam az őrlángot

Közhely-gyűjteményünk következik:

  1. abban még benne volt az anyag
  2. régen minden jobb volt

Nekem van egy zárt égésterű (de még nem kondenzációs) kazánom. Nagyjából ötévente, menetrend szerint megdöglik benne a vezérlés, ami alkalmanként százezres tétel lenne, ha nem lehetne "okosba" javítani. (Hivatalosan nem szabad javítani, mert biztonsági berendezés, az vezérli a gázarmatúrát is.)

Egyébként pedig igen: tök mindegy, hogy milyen központi fűtésed van (gáz, villany, hőszipka, stb.) - a jól megtervezett és kivitelezett rendszer olyan komfortos, hogy egyszer beállítod a kívánt hőmérsékletet, aztán elfelejted az egészet.

Nekem radiátoros rendszerem van, egy szigeteletlen házban. Az vele a bajom komfort terén, hogy a radiátornál meleg van, az átellenes falnál meg hideg. A hidegburkolt helyiségekben meg hiába van 21 fok 2 méteres magasságban, a padlólap 9 fokos. Nyilván az igazi megoldás a körkörös hőszigetelés, de ha a jelenlegi fűtési energiamennyiséget radiátorok helyett padlófűtéssel vinném be, akkor konkrétan mindkét probléma megszűnne. Ha ma csinálnék házfelújítást, biztosan csinálnék padlófűtést is.

Első és legfontosabb beruházás a szigetelés kell legyen. A "körkörös" akkor még nem volt meg, de a 12 cm-es álmennyezet szigetelés önmagában hozott kb, 30-40 % energiaszámla csökkenést. (Az eredeti belmagasságot kb. 260 cm-re lehozta. Alig hittem a szememnek, amikor láttuk sorban a korábbi, téli 50 ezres számlák helyett a 30 ezreseket.)

És ez nem vicc!

(A 10 cm-es körkörös, meg a 3 rétegű üveggel szerelt nyílászárócsere már nem tudott ilyen mértékű megtakarítást hozni!)

A födémen becsületes vastagságú agyag réteg van. Én a tetejére ráterítettem kb. 16 évvel ezelőtt további 10cm kőzetgyapotot, de az már semmilyen érzékelhető / mérhető változást nem hozott. Sikerült a ház eredendően legjobban szigetelt részét tovább szigetelnem...

A falakat lenne hová szigetelni... de, ha véletlenül találnék egy olyan brigádot, aki hajlandó lenne kőműves munkát elfogadható minőségben és elfogadható áron végezni, ezernyi más feladatot adnék nekik előtte.

Igazából több terv is van, még nem jutottam döntésre, egyelőre számolgatok. Most per pillanat ott tart a gondolkodás hogy bojler legyen vagy a gázkazánt cseréljem elektromosra, esetleg mindkettő. Padlófűtésre is több opció van, a vizes rendszer jóval nagyobb befektetés, nem tudom mikor térülne meg szóval egyelőre húzok a sima szőnyeges rendszer irányába, ugye ezt azért nehéz számolni mert nem tudom szaldó végén hol tart majd a házi aksi ár/kapacitás aránya, illetve addig miként változnak a szolgáltatói árak.

A ház amúgy kb oké mértékben szigetelt de elég nagy, pontosabban magas (pince + földszint + 2 emelet relatíve kicsi alapterülettel), idén is kerül majd rá plusz szigetelés, nyílászárók egy része már cserélve, másik fele január/február környékén lesz, tavasszal a tető szigetelését is javítani kell mert a jelenlegi 30 éves nem a legjobb.

Jól hangzik, én igazából napelem puffernek használnám, valami smart megoldással ha sok a túltermelés elfűteném a bojlerben és ez a vízkör menne tovább a kazánhoz is hogy már kevesebbet kelljen rátolni. De ez csak elmélet és érteni se értek hozzá különösebben, ~9 év alatt meg még rengeteg víz lefolyik a Dunán, rengeteg tényező változhat.

Azért őriztem meg, mert a napelemmel termelt többlet-energiát elsősorban a téli fűtésre szeretném elhasználni. Ott pedig minden kWh-ra szükségem van, mert kevesebb a napelemtábla - 1 év múlva most már tapasztaltam is, - mint ideális lenne. (6,5 kW-re szerződtem és szereltek, de ez a gyakorlatban max. 4,5-4,8 kW-ot tud.)

(A havi 2-4000 Ft mondjuk nem nagy teher azért, hogy a "viszonylagosan olcsóbb" megoldással leválasszam a napelem-számlázásától. - Reménykedem abban, hogy a "szaldó elmúltával" a melegvíz-kérdés így továbbra is "elektromosan" biztonságban lesz.)

 

A viszonyítás érdekében! - Az elektromos fűtés használata esetén nálam, a november, december január hónapokban havi 1000 kWh fogyasztással kell számolni. (Természetesen ügyelek rá, hogy ott legyen fűtés, ahol vagyunk, tehát nem fűtöttem a teljes 100 négyzetmétert, - kb a felét csak..., éjjel alvásnál  csak 16 négyzetmétert.) Reggelre a szigetelésnek köszönhetően kb 19 fokra csökken fűtés nélküli helységek hőmérséklete. - Ahol egyáltalán nem fűtök, (vendégszoba,) ott 11 fokot is mértem már.

December hónapban a betáp. oldalon olyan kb. 160 kWh keletkezett és a november sem volt jobb.

A ceg aki epitette a hazat elkuldte a terveket, volt valami szogeteles de kevesebb mint a mostani standard. En nem mertem feltorni a betont, ugyhogy nagyon orultem hogy igy meg lehetett oldani. Az egyetlen ami igy nem jo, hogy a wc nagyon kicsi felulet ment csak be, ugyhogy ott meg kellett tartani a radiatort, ami igy a felso szintel van egy koron, az viszont szinte sose kapcsol be, szal most dual fuelre csereltuk a radiatort

Megnezve a videot par dolog:

- amit marnak fel az egy szalerositett beton.

- a  padlofuteshez hasznalt aljzatbeton nagyobb minosegu, mint egy normal aljzatbeton, azert, hogy ne repedjen.

 

A fole pakolt burkolathoz komolyabb ragaszto kell szerintem, mert hirtelen lesz a homersekletgradiens.

 

Amugy erdekes 5let.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Nem tudom, nem ertem hozza ugyhogy nem mindent ertek abbol amit irsz, hogy mibol mi kovetkezik

csinalnak screeden meg concretet, nekunk concrete volt ami felaras, mert kemenyebb, sokkal tovabb tart

amikor megcsinaltak, utana mapei izevel kentuk le, az valami kek ize, amit a falra szoktak kenni csempe ala, mi arra hasznaltuk hogy a ra ontott self leveling ne jojjon fel, utana self leveling fiberekkel. Azon hosszu fa hatasu jarolap van. Eddig nem volt vele baj. Repedni nem repedt

Szerkesztve: 2025. 01. 02., cs – 20:53

Nálunk 2023 októbere óta van 5kWp napelem (kb. nyugati tájolás) + 10kWh akksi. A fűtés 100%-ban klímával megy (kivéve a fürdő, ott egy elektromos patronnal fűtött törölközőszárító), gáz kikötve. Az éves leolvasás májusban szokott lenni, a villanyszámlánk gyakorlatilag úgy alakult 2024 májusára, hogy a fűtést "ingyen" kaptuk - azaz október-május 8 hónapjára a fogyasztás adok-kapok vége kb. annyi volt, mint előtte (gázfűtéssel). 2025 májusára kevesebb lesz a fizetendő (ha lesz), hiszen most a nyári hónapok is vannak.
Eleinte nézegettem én is a villanyórát, az okosmérős eredményeket az oldalon, de rájöttem, úgyse tudok neki mit csinálni, így még havi bontásom sincs.

Saját pénzből csak a pénzügyi részt nézve nem érné meg, viszont a pályázatra kb. 2M forintot fizettünk rá, amiből háromrétegű ablak, klíma, napelem, akksi, így egészen megérte (előtte 4 kéményes és 1 parapetes konvektor volt, ezt mindenféleképpen cserélni akartuk, a pályázat pont kapóra jött) - csak a klíma saját zsebből kb. ennyi lett volna.

Szerk.: a havi bontást csak meg tudom nézni.

2024-12: 94,65
2024-11: 171,35
2024-10: 310,36
2024-09: 383,93
2024-08: 634,98
2024-07: 688,47
2024-06: 664,10
2024-05: 678,00
2024-04: 577,73
2024-03: 421,20
2024-02: 233,76
2024-01: 144,04

Összesen kb. 5000 kWh.

Szerkesztve: 2025. 01. 04., szo – 18:49

sub, megnéztem az én 3,9kWp cuccomnak milyen lett a havi termelés bontása

Jan: 187

Feb: 225

Marc: 372

April: 520

May: 591

June: 579

July: 643

Aug: 595

Sept: 397

Oct: 319

Nov: 165

Dec: 95

2024 sum: 4687

Köszi az adatokat! A rendszer teljes bekerülési költségét (és esetleges egyéb költségeket) is meg tudod osztani?

Köszi! Azt megkérdezhetem mi adja a 4m HUF különbséget hunluki kolléga hasonló méretű (5 kWp) rendszere és a tiéd között? Látom a 10 kWh akksit, de az nem hiszem hogy ennyire drága lenne.

Nem a zsebetekben akarok túrkálni, csak én anno lemaradtam a nagy szaldós telepítésekről és most számolgatok mikor fogja megérni felrakni a rendszert.

 

"amikor lejár akkor meg meglátjuk hol tart majd az akkutech"

Sokszor hallom ezt a kifejezést másoktól is. Itt mire gondoltok konkrétan? Teljes szigetüzem + olcsóbb akku? Vagy az akkumlátorok fejlettsége/ára hosszú távon nem függ össze a szigetüzemmel?

Nálam minél nagyobb függetlenség a szolgáltatótól, legjobb esetben ez szigetüzem, gyakorlatilag azért nem ennyire egyszerű. A hosszú távú tárolás még mindig probléma, de ha már odáig el tudok jutni hogy csak és kizárólag december/január hónapban van szükségem minimális hálózati "kisegítésre" az már egy tök jó és nem is feltétlen elrugaszkodott cél.

Akkuk folyamatosan fejlődnek, jönnek az új kémiák, egyre biztonságosabbak, nem lesz bajuk ha sokáig 100%-on vannak tartva vagy épp csontra merülnek, illetve az ár/kapacitás arányuk is egyre jobb.

Nekem 2018 óta megvan minden havi adat, mennyi jött le a tetőről, mennyit vettem az oszlopról és mennyit küldtem ki az oszlopra. Akkor dobtam ki a kombi gázkazánt, amire képtelen voltam megbízható karbantartót találni. Helyette vettem egy sokkal egyszerűbbet, ami csak 6 hónapon keresztül fűt, a melegvíz bojlerből jön és a ház emeletén is hőszivattyús légkondi van, ami 6 hónapig fűt, 3 hónapig hűt és 3 hónapig pihen. A szaldó miatt így nagyjából nincs villany költségem (Manitu jól méretezte), és a gáz fogyasztásom is töredéke annak, mint amennyi volt 2018 előtt. Valamikor tavaly értem el oda, hogy a tetőről annyi áram jött le, aminek a költsége az oszlopról levéve annyi lett volna, mint amennyit költöttem az egészre, panelekre, kazánra, bojlerre, inverterre, szerelésre. Ezek közül nagyjából minden élettartamának a felénél tartok, a panelek esetén talán az élettartam harmadánál.  Drukkolok nagyon, hogy az inverter kibírja és hogy az elkövetkező években fejlődjön annyit az akkus technológia, hogy amint kiesek a szaldóból, valamilyen hibrid megoldás legyen, ami megfizethető. Tavaly, amikor ezt számolgattam, a dolog drága volt, sosem térülne meg (az akkor vizsgált akkumulátor élettartamán belül legalábbis nem).

Elejétől a végéig 2.275.050 Ft (1.791.378 Ft+áfa). Nem volt benne semmi állami támogatás, az egész saját zsebből ment.

Minden papírmunkát a kivitelező intézett, én csak leraktam a pénzt és vártam, főként az engedélyezés tartott rohadt sokáig. Majdnem fél évet állt üresben a tetőn mert egy jóváhagyás hiányzott az eon-tól ami kb az első napon be lett kérve.

Szerkesztve: 2025. 01. 16., cs – 23:29

Sokan nem ismerik,de ha beregisztrálsz az Eon oldalán, pár nap, max 1 hét,amig elfogadják,akkor ugyan nem teljesen online,de 1-2 napos valós adatokat látsz az okosórádból, illetve grafikonokat, xls-t is tudsz generálni a termelésről, fogyasztásról .

Viszont lenne egy elméleti kérdésem, ami nem tiszta, de gyanítom igazam lesz..

Adott 1 órában a napelem+inverter 1000w-ot termel neked,de neked konstans 2000w-ra van szükséged ebben az órában. Ilyenkor nyilván az "utcai" hálózat tudja csak kiszolgálni a 2000w teljesítmény igényt, de mi
lesz a termelt 1000w-al? Az inverterek ugye úgy működnek, hogy felemelik a feszültséget az "utcai hálózat felé" pár volttal.. de ebben az esetben hiába, mivel nagyobb a teljesítményigény az ingatlanban is.

Így ez a termelt 1000watt megy a levesbe? Magyarul az inverter appon mondjuk látod,h termeltél napi 5-10kWh-t, de adott napon a felhasznált teljesítmény igény mindig magasabb volt a termeltnél, akkor lényegében a semmibe termelted ezt az 5-10kWh-t?

Az imént írtam egy választ PH!-n. :)

Az E.ON felülete alapvetően nem rossz, de ott az inverter termelésének csak azt a részét látod, amit nem fogyasztottál el az adott pillanatban, a szolgáltató fogyasztásmérője ugyanis csak ezt "látja".

A saját invertered által termelt 1000W teljesítményt fogod a házon belül felhasználni, és ezen felül vételezel további 1000W-ot a szolgáltatótól is.
Az invertered termelése nem vész el.

Ha megnézed az inverter appot, akkor hozzávetőlegesen azt fogod látni, hogy az inverter pl. 10 kWh-t termelt az adott napon, az E.ON szerint pedig mondjuk 6 kWh ment ki a hálózatba és felvettél (főként napsütés nélküli időszakban) mondjuk 5 kWh-t.
Ekkor, ha feltételezzük, hogy az inverter is pontosan mér, akkor 10 kWh termelésed volt, 9 kWh fogyasztásod, amiből 4 kWh-t helyben elfogyasztottál és 6 kWh "fölösleg" ment ki a szolgáltatónak.

Ha ügyes vagy és van rá lehetőséged, akkor csökkenteni tudod a napi fogyasztásodat azzal, hogy olyankor indítasz villamos fogyasztókat, amikor süt a Nap (termel a rendszer). Ilyenkor kevesebb lesz a szolgáltató mérője szerinti termelésed, de az átütemezés miatt az általa mért fogyasztásod is (ha olyankor használod a fogyasztót, amikor termelsz).

(ez is jó sokat élt, használtam vagy 2 hónapig se.. biztos túl sokan megtalálták ezt az elbaszottul kikurtan megjegyezhetetlen és eldugott kiba*ott URL-t)

 

Tisztelt Ügyfelünk! Tájékoztatjuk, hogy az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. és az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. szolgáltatási területén 2025. április 7-től a távolról leolvasható földgáz-, illetve villamos energia fogyasztásmérő berendezések mérési adatai az E.ON Online ügyfélszolgálatán lesznek elérhetők. Dunántúli ügyfeleink 2025. május 15-ig léphetnek be a jelenlegi Távleolvasási Portálra , ahol a régi adatok még lekérdezhetők maradnak. Az áprilisi adatok már csak az új felületen lesznek elérhetők, az átállás megkönnyítése érdekében az elmúlt 2 év adataival együtt. Amennyiben Ön még nem rendelkezik hozzáféréssel az E.ON Online ügyfélszolgálathoz, úgy a belépéshez új regisztráció szükséges. Az ELMŰ Hálózati Kft. szolgáltatási területén továbbra is a Távleolvasási Portálon érheti el a mérési adatokat, előreláthatólag 2025. júliusig. Ha Önnek mindkét szolgáltatási területen van érintett mérője, úgy ebben az átmeneti időszakban két különböző felületen érheti el a vonatkozó adatokat. Az okozott kellemetlenségért elnézést kérjük. Az átállás további részleteiről, illetve a Távleolvasási Portál végleges megszűnéséről a későbbiekben tájékoztatjuk. Mérési Központ

Ezt a levelet azért kapta, mert az E.ON Távleolvasási Portál -on Rendszer üzenetet kapott, amit belépés után megtekinthet a „Fő panel” -en

https://energia.eon-hungaria.hu/W1000