Az EU figyelmeztette az Apple-t, hogy nyissa meg az iOS-t a harmadik féltől származó connected eszközök előtt

Címkék

Különben akár büntetés is lehet a vége. Az Európai Bizottság tegnapi közleménye itt olvasható.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 09. 20., p – 09:36

Ha az EU igy folytatja, jarhattok majd a Broken Brexit Britainba szeptemberenkent iPhone-t venni. Na jo, lehet eleg lesz "Jugoba" is atmenni erte, mint a 90-es evekben.

Ki nem szarja le ki vesz iPhone-t? Az Apple.  Ha lehetővé teszik, hogy más gyártók is gyárthassanak órát, stb hozzá havi 30$ royalty ellenében az fog változtatni valamit? Nem. 
Majd leviszik 30$/évre ... 
Te meg több termékből tudsz választani, és több Apple szolgáltatást tudsz majd használni más gyártók eszközein. Persze ebből te azt látod, hogy az Apple csak a saját felhasználói érdekeit védi. 
Segíts már hogy is volt ez a lightning technológiával? Soroljam még milyen csökevények és őskövületek vannak begyógyítva, azért, hogy majd később újításként hozhassák elő? Ez mind azért van, mert a hegemóniának inkább nem a felhasználók javára fordítják. 

Nem csak az orarol van szo. Epp meg akar az EU annak is agyazni, hogy az Apple Pay felulete helyett megtehesse a bankom, hogy szemelyi kolcson reklamot kelljen neznem fizetes elott a sajat kocsog appjaban.

Meg raneztel a buntetes mertekere? (revenue 10%-a) Realisnak tartod, hogy ennyit kene fizetniuk? Leginkabb a buntetes merteke miatt kene az Apple-nek erot mutatnia es azt mondani, inkabb kivonul ebbol az autoriter rendszerbol.

(Aminek vegeredmenyekent amugy megegyeznenek realisztikusabban)

Már megint ez a butaság. Miért gondolod hogy én a bankokat sajnálom? Én csak annyit mondok, hogy ha több lehetőség van az csökkenti a kiszolgáltatottságot, ami csökkenti a monopólium erejét és így más árstratégiára készít. 
De te a normális válasz helyett tereled a témát, majd okoskodsz mit kellene inkább tenni. 

Aztán majd ha az Apple megegyezik a köcsög bankoddal és kiteszi azt a személyi kölcsön reklámot az Apple Pay felületre, mert pénzt kap érte, akkor ki lesz a hibás és mi lesz a megoldás?

Mert az Apple mindenből pénzt csinál, amiből csak lehet. Nyiván, ez az elemi érdeke.

Vicces, hogy pont a Lightning-ot hozod fel: az USB comity erőltette a MicroUSB-t (így optimális elektronikai szempontból), az EU már majd bevezette kötelezően mindenkinek. Erre az Apple kihozta a Lightning-ot, amit mindegy hogy dugsz be, működik (a dugót emberek használják, pl. nagyanyám). Nem túl meglepő módon bevált és aztán ezek után az új USB már bárhogy bedugható lett (USB-C). Kőbe vésett dogmákkal nincs innováció….

BTW: legközelebb, amikor telefont cserélek, 5-6 kábel kuka az előző telefon 0-ához képest. Lightning->USB-C.

Nem sikerült feldolgozni. Biztosan akartad, de nem sikerült. A két momentum között sok év telt el, és az Apple a technológiát tudatosan nem fejlesztette, sőt a feltételrendszerek mellet nagyon drága volt ilyen csatlakozós berendezést eladni, és ezzel is magát hizlalta. Erre még mondhatnánk ez azért volt a vevőnek "mert". Csakhogy már semmiben nem volt jobb mint az USB-C akkor is ezt tolták. Átment, így a probléma megoldva. Ezt próbáltam levezetni, ezek a korlátozások nem a vásárlók hanem az Apple miatt vannak. 

Szerkesztve: 2024. 09. 20., p – 09:41

Es egyebkent tudjatok mi a kulonbseg az EU es a Kinai Nepkoztarsasag kozt? Utobbi kevesbe betarthatatlan dolgokat kert cserebe azert, hogy ott bunti nelkul lehessen Apple termekeket forgalmazni...

Par eve mar ez a trend. Az Epul probalja minel jobban szivatni a felhasznaloit a walled gardennel, az EU meg probalja kinyitni. Aztan amikor az utobbi bekemenyit, akkor jon a surprised Pikachu face az elobbitol.

Ha jo penzert felvenne az AAPL tanacsadonak (mondjuk nem dolgoznek ilyen rohadekoknak) akkor jo penzert megmondanam nekik, hogy a tobbi hasonlo geciseguket is meg akarja majd szuntetni az EU. Szoval ha nem akarnak buntit, akkor elkezdhetnek mar most felkeszulni.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

> aminek a gátlásán évekig dolgoztál

A hülyeség fárasztó és sokba kerül. Most ez utóbbi a helyzet. Ha már ennyire balfaszok voltak, hogy elhitték, hogy évtizedekig építgethetik a kis zárt belterjes hegemóniájukat... (félig trollkodok :D)

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Ne erts felre, nem a Apple-t sajnalom, hanem az EU-s dontesben ez egy fontos precedens egy olyan szintu pofatlansagra, amiknek sokan a letezeset, sot, lehetoseget is tagadni szoktak.

Raadasul egy fillert nem fogsz magyarkent latni a beszedett buntetesbol. Meg annyira se, hogy kivulrol nezhetsz egy Lolo hotelt, hogy felujitottak - bar az is szar.

Mar akkor esznel kellett volna lennie az EU lakossaganak, amikor a GDPR oldalaiba csak az allamnak befizetendo oriasi merteku buntetes fert bele, a karosult polgar karteritesenek minimumelvarasait elfelejtettek belefoglalni a szovegbe azota is.

Szerinted pofatlansag open-api-t kerni, szerintem nem. A bankoknak miert kellett megnyitni az API-t? Az USA monopolium-ellenes pere a Microsoft ellen pofatlansag vagy nem? A zart API mindig versenyellenes, a nyilt pedig tamogatja a versenyt.
Az ertekrendbeli kulonbseg koztunk az, hogy te hiszel abban, hogy a piac majd mindig megoldja, en pedig nem. A piaci szereplok (es igy a piac) a monopolizalas fele torekszik/sodrodik (mert a monopolium nem csak siman eri meg, hanem extra mod megeri). Ez tortent a MS eseteben, a bankok eseteben, az Apple eseteben, a Google eseteben, a viz, aram, egyeb kozszolgaltatok eseteben. Ilyenkor az allamnak be kell avatkoznia _az emberek erdekeben_.

A penzrol/karteritesrol (apple,GDPR): nem az a lenyeg, hogy ki mennyi penzt kap a beszedett penzbol. Akar el is egethetnek! A lenyeg, hogy fajjon annak, aki geciskedik. Es _buntessuk_ gazdasagi ertelemben a nem megfelelo viselkedest, hatha abbahagyjak (ha nem, akkor kicsi a buntetes merteke!).

Apple revenue 2023: $385.70 B
10%-a: 38.57 * 10^9
osztva 600millio EU polgarral: 38.57 * 10^9 / (0.6 * 10^9) = 63.4 dolcsi fejenkent. Szerintem tovabbra sem ez a lenyeg. Az igazi haszon az, hogy lesz vegre verseny az Apple haza tajan is.

Valojaban arrol szol itt a mese, hogy lassan-lassan a telefon (bizony, az iphone is) commodity lesz, es nem igazan fog hasznot hozni. Ezert az apple kokemenyen ki akarja zarni a vilagabol az accessories gyartokat, amik eladasan a nagyobb marzs van. Ebben egy eszkoz a zart API.

Mindenki olyan bankot, es olyan szamlacsomagot valaszt, amilyet akar = nincs verseny
a kormany megmondja, hogy open-api kell a bankok reszerol = van verseny

Na latod. Ne jatszd itt meg magad, megerted te, csak most epp nem tetszik, mert az apple nekiallt faszozni az EU-val (valojaban leginakbb a sajat felhasznaloival). De emiatt nem a szabalyozo a hibas. Jobs idejeben nem allt volna neki faszulni. Nem vagy fontos felhasznalo nekik, ennyi, fogadd el. Tudom, nehez, majd kuldok 100-as papirzsepit.

Mindenki olyan bankot, es olyan szamlacsomagot valaszt, amilyet akar = nincs verseny

He? Mar hogyne lenne. Ezt jelenti a verseny. Hogy valaszthatok. Lehet mondjuk OTP-s szamlam anelkul, hogy belepofaznek, milyen szamlacsomagot adjon az Erste a sajat ugyfeleinek.

Nem vagy fontos felhasznalo nekik

Baszki, szazmillioszamra adjak el az iPhone-okat, en pontosan tudom, mennyire nem vagyok fontos user azzal, hogy negyevente veszek egy-egy telefont.

Tudom

Kerlek szepen, ne allits valotlansagokat.

Raadasul hol jo ez a customernek?

Meg az is realisabb lenne, es jo lenne a customernek, ha egymillio eladott peldanykent kotelezo lenne Apple Store-t nyitni ahova beviheti a user a garis telefont. Es meg az is betarthatobb lenne es munkahelyet is teremtene. Igy viszont az EU csak siman beszedi a penzt, tovabbmossa pl. az ukranokon keresztul es kilopja es par fejes es rokonsaga kivetelevel mindenki rosszul jart.

A toltocsatlakozo nemcsak hogy jo pelda valami masra, de pl. Svajc hamarabb kovetelte, mint az EU.

Viszont Svajcban volt annyi, hogy azt mondta, "anelkul nem arulhatod a kovetkezo utani hardvert". Nem pedig "add ide a beveteled 10%-at, amibol a lakossagom loszart nem lat majd". Azert van kulonbseg.

Az USB-C erthetobb, mint az Apple Pay megkerulhetosege, foleg, ha az is megkerulheti, aki ezen keresztul unsupportedda teheti az Apple Pay-t.

Az USB-C-tol mindenkinek csak elonye szarmazott. Ha kitalalnak jobbat, max lesz ket port a telefonon, megoldhato, lenyeg, hogy az egyik USB-C legyen, es azon toltodjon is.

Androidon a Google Pay mellett létezik, működik - trükközés nélkül - egy csomó más fizetési megoldás. Pl. a Samsung Pay, mint készülékgyártói megoldás, vagy több banknak a saját NFC-s fizetési megoldása.

Mégsem szüntette meg egy bank sem (itthon legalábbis) a Google Pay támogatását, sőt, egyre többen bevezetik akkor is, ha van saját megoldásuk. Ugyanis a felhasználók szeretik, használják, a banknak meg az az érdeke, hogy az ügyfél költse a pénzt. Az majdnem mindegy, mi módon.

Szóval az Apple Pay kizárólagosságának megszüntetése nem vonja automatikusan maga után azt, hogy az eddig kényszerből azt használó szolgáltatók kivonulnak belőle. Na persze lehet, hogy az Apple-nek ehhez a jutalékán változtatnia kell, hogy megérje bent maradni saját megoldás helyett... De ha saját megoldást is fejlesztene egy bank, nem feltétlen állna érdekében rontani a felhasználói élményt fizetéskor, mert neki az elsőszámű érdeke, hogy költsd a pénzt (ahogy fentebb is írtam), nem más.

Androidon a Google Pay mellett létezik, működik - trükközés nélkül - egy csomó más fizetési megoldás. Pl. a Samsung Pay, mint készülékgyártói megoldás, vagy több banknak a saját NFC-s fizetési megoldása.

Szuper, akkor akinek ilyesmire van igenye, valasszon ennek megfeleloen telefont. Ez miert nem jo?

A Samsung Pay mikor lesz kotelezve arra, hogy mukodjon Apple Watch-on is?

Szerintem az elvárás reális, szerintem ha az Apple azt mondja, hogy neki erre kell 2 év akkor az EU-val meg tud egyezni, hogy legyen inkább 1. Ennyi. Én értem, hogy te ezentúl is az Apple logós kiegészítőt választod majd, ez a te jogod, de ha valaki gyártani akar egy kiegészítőt, attól ne vonják meg a verseny jogát azzal, hogy _teljesen elzárják_  a hasonló szolgáltatások nyújtásától. 

Ha eddig nem volt belső dokumentációjuk erről, az elég nagy blama az Apple-nél. Mert ez lényegében ennyi + le kell gyártani a fejléc fájlokat meg exportálni függvényeket. Ráadásul ez nem is feltétlenül generál OS fejlesztést, a meglevő dolgokat kell csak megnyitni a 3rdparty-k előtt, abszolút nem biztos, hogy befolyásol bármilyen kiadást.

És pont azért kaptak fél évet, hogy a 3rdparty-k az új telefonra már tudjanak készülni.

Igen, ez teljesen reális elvárás, csak az Apple szeret szenvedő mártírt játszani. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

🤖 (Grok): Based on the information available up to September 20, 2024, here are some brief examples where Thierry Breton's policies have been criticized for potentially hurting EU innovation:

1. EU AI Act: Critics argue that this legislation imposes strict compliance requirements on AI developers, particularly for "high-risk" AI systems. This might increase the cost and complexity of developing AI technologies in Europe, potentially driving AI innovation to more regulatory lenient regions like the US

2. Digital Markets Act (DMA): While aimed at ensuring fair competition, there's a perspective that the stringent rules could inadvertently disadvantage smaller tech companies in the EU or startups due to high compliance costs, thus stifling innovation.

3. Resignation and Sentiment from Tech Community: Following Thierry Breton's resignation, there was a sentiment expressed on platforms like X that his policies were seen as a burden to innovation. For instance, his approach was perceived to create a hostile environment for tech companies, which might have encouraged some to move their operations or focus their growth outside of the EU.

4. Regulation Over Innovation: There's a narrative that Breton's push for heavy regulation, although aimed at protecting consumers and ensuring ethical AI development, might slow down the pace at which new technologies can be developed and adopted within the EU. This could be seen as placing Europe at a competitive disadvantage compared to regions with more relaxed regulatory environments.

5. Impact on Startups: Comments from startup founders and tech commentators on platforms like X suggested that policies championed by Breton, like the AI Act, made it exceedingly difficult to start or scale AI startups in the EU, thereby potentially hurting the region's position in the global tech landscape.

These examples reflect a perspective where regulation, although well-intentioned for consumer protection and fair market practices, might come at the cost of agility in innovation, particularly in fast-evolving sectors like AI and digital services. However, it's worth mentioning that these criticisms represent one side of the debate, with others arguing that such regulations could lead to more sustainable and ethically sound technological development in the long term.

"Nem kívánok vitatkozni most ezekkel" willy,

ahelyett, hogy engem próbálnál (sikertelenül) csicskáztatni, hogy fogalmazzam újra neked azt, ami már le van írva (nem gondolnám, hogy azért, mert nem érted. De ennek az esélye sose nulla), ahelyett inkább kezdj el valami konkrétumot is hozni ebbe a szálba, mert eddig pontosan zéró a hozzáadott értéked.

Gyere, inkább beszélgessünk azokról a fránya, makacs tényekről...

Véleményed szerint miért van minimális, gyakorlatilag elhanyagolható részesedése az EU-nak az AI technológiákban?

Hát azon már meg sem lepődök, hogy egy egyszerű magyar mondatot nem tudsz feldolgozni. Én nem csicskáztatlak, csak jeleztem, az önálló gondolat hiánya nálad jellemző, és végre kitűnhetnél abban, hogy a témában relevánsan hozzászólsz két értelmes mondatban. Nem sikerült, hát ennyi.

Ammápedig bittos, hogy igazságod van!

De ahho' miccósz, hogy a zEU nemkapja meg az OpenAI Advanced Voice-t?

https://x.com/benjamindekr/status/1838681385109741927?s=61

Bittos cak véjetlen!

Europe not getting Advanced Voice... two thoughts

1. I'd be pissed if I were a paying customer in the EU / UK

2. at the same time, Europe kind of painted themselves into a corner with AI Act and a generally decel stance.

Countries that don't accelerate will be left behind.

Hmm... mintha, mintha... mintha láttuk volna ezt már fentebb...

1. EU AI Act: Critics argue that this legislation imposes strict compliance requirements on AI developers, particularly for "high-risk" AI systems. This might increase the cost and complexity of developing AI technologies in Europe, potentially driving AI innovation to more regulatory lenient regions like the US

4. Regulation Over Innovation: There's a narrative that Breton's push for heavy regulation, although aimed at protecting consumers and ensuring ethical AI development, might slow down the pace at which new technologies can be developed and adopted within the EU. This could be seen as placing Europe at a competitive disadvantage compared to regions with more relaxed regulatory environments.

Ismételjétek utánam:

Countries that don't accelerate will be left behind.

Hmm...

Got voice mode. Put the ChatGPT voice Shortcut on the iPhone's Action button.

Her is real.

Válasz:

Not for us Europoors

:(

-----

https://x.com/sama/status/1838644910985003126?s=61

Advanced Voice is not yet available in the EU, the UK, Switzerland, Iceland, Norway, and Liechtenstein.

https://x.com/OpenAI/status/1838642453391511892

Köszi, Thierry Beton!

Köszönjük szépen!

Mennyi munkaerőt fog kivonni emiatt az Apple EU-ból? 

🤖 (Grok): Recent sentiments and discussions, especially highlighted by prominent figures like Mario Draghi, indicate a growing concern over the European Union's regulatory environment being perceived as hostile towards technology companies. Here are some brief examples and mentions of this trend:

1. General Sentiment on Regulation: Mario Draghi has explicitly stated that EU regulations are killing innovation, suggesting that the legislative environment is pushing tech companies away. This has been echoed across various discussions on platforms like X, where users and commentators have noted the adverse effects of EU tech laws.

2. Start-ups and Stock Exchanges: There have been reports, like those mentioned in posts from X, about European stock exchanges raising alarms over start-ups choosing to move to Wall Street. This indicates a shift where emerging tech companies prefer the US due to a more favorable business and regulatory climate.

3. Tech Company Relocation Discussions: High-profile discussions and criticisms from within the EU, like those from Thierry Breton's policies being seen as hostile to tech companies, suggest that there's been an exodus or consideration thereof, due to which tech companies might look for more welcoming environments like the US.

4. Direct Quotes and Opinions from X: Various posts on X reflect a narrative where EU's stringent regulations, especially those around AI and digital services, are seen as self-defeating. For instance, discussions around the Digital Markets Act (DMA) and the Artificial Intelligence Act suggest these regulations might be too restrictive, prompting companies to consider relocating.

5. Corporate Taxation and Regulatory Reasons: Although less directly tied to tech-specific regulation, general corporate taxation and regulatory burdens have historically led companies to reconsider their geographical base. While not exclusively a 2024 phenomenon, this continues to factor into why tech companies might prefer locations outside the EU.

These examples are drawn from public sentiment and statements rather than an exhaustive list of companies that have moved out. The discussion largely revolves around the regulatory environment being less conducive to tech innovation and business growth, prompting a rethink of where tech companies choose to base their operations. However, for specific names of companies or more detailed case studies, further investigation or corporate announcements would be necessary.

Elo Scores by AI Company  that's how it evolved 

https://x.com/emrancaan/status/1837076408130002962?s=61

| Company        | Economic Area          |
|----------------|------------------------|
| OpenAI         | United States          |
| Google         | United States          |
| xAI            | United States          |
| Anthropic      | United States          |
| Meta           | United States          |
| Mistral        | European Union (France)|
| DeepSeek       | China                  |
| O1 AI          | United States          |

----------

World's top 20 companies by generative AI patents in 2023:

1.🇨🇳 Tencent: 2,074
2.🇨🇳 Ping An Insurance: 1,564
3.🇨🇳 Baidu: 1,234
4.🇺🇸 IBM: 601
5.🇨🇳 Alibaba Group: 571
6.🇰🇷 Samsung: 468
7.🇺🇸 Google: 443
8.🇨🇳 ByteDance: 418
9.🇨🇳 BBK Electronics: 377
10.🇺🇸 Microsoft: 377
11.🇨🇳 NetEase: 337
12.🇯🇵 NTT: 330
13.🇨🇳 Huawei: 328
14.🇨🇳 China Mobile: 300
15.🇨🇳 State Grid: 291
16.🇺🇸 Adobe: 257
17.🇯🇵 Sony Group: 218
18.🇩🇪 Siemens: 208
19.🇨🇳 Ant Group: 202
20.🇨🇳 ICBC: 191

https://x.com/stats_feed/status/1837060923413975548?s=61

----------

Here's a brief overview of notable Generative Video AI companies along with their economic areas:

| Company              | Economic Area                              |
|----------------------|--------------------------------------------|
|   Synthesia          | Global, focus in Europe & North America    |
|   Runway (RunwayML)  | New York City, USA                         |
|   Stability AI       | London, UK, with global operations         |
|   Meta               | Menlo Park, California, USA                |
|   Adobe              | San Jose, California, USA                  |
|   Anthropic          | San Francisco, California, USA             |
|   Google (DeepMind)  | Mountain View, California, USA             |
|   Microsoft          | Redmond, Washington, USA                   |
|   Amazon (AWS)       | Seattle, Washington, USA                   |
|   Cohere             | Toronto, Canada, with global reach         |

Egyébként mókás, hogy ez a hír itt van, de az iOS 18 (iPadOS, TvOS és 15.0 MacOS, 11.0 WatchOS) nem fért bele, pedig az egyik utolsó igazi Unix egy új major verziói.  

Ok, tegyuk fel, 10% buntetes, de mibol? Teljes Apple worldwide bevetel? Vagy EU leanyceg bevetel? Vagy csak a telefon eladas? Elvegre a fel millas Apple Pro Display XDR állványbol befolyo penzhez mi koze az iOS -nak?

Az Apple helyeben csinalnek egy diviziot ami az iOS/iPhone ertekesitest vegzi, igy a bunti ezt erinti majd. Persze elotte a benne levo penz valahogy elveszti a buntetheto jelleget.

Vannak jogaszai, ugyvedei az Applenak? Akkor ez nem technikai problema.

"Nem értek a gyémántokhoz."

Viszont azt sem értem, hogy miért kötelez egy céget bárki is arra, hogy változtasson az irányelvein? Értem én, hogy elvileg a fogyasztók érdekében, de ha egy fogyasztónak nem tetszik az adott technológiai cég irányelve, akkor egyszerűen nem veszi meg a termékét. Hát de nem? De. Én például azért bízom meg az Apple cuccokban már legalább 13 éve, mert nem az a cél, hogy mindennel is kompatibilisek legyenek, kevésbé tudják szétcseszni mindenféle megbízhatatlan bővítménnyel. Ezért tértem át windowsról és desktop linuxról anno és nem is volt azóta fejfájásom. 

De, "Nem értek a gyémántokhoz."

De ha a jelentős piaci erővel rendelkező szereplő termékével nem vagyok megelégedve ilyen-olyan okból (akár csak mert nem kompatibilis más gyártók termékeivel, vagy más gyártók termékei nem kompatibilisek vele), akkor megveszem más nagy piaci erővel rendelkező szereplő termékét. Nem véletlenül használom az apple cuccait. Egyszerűen csak nem szeretném, hogy olyan megbízhatatlan legyen, mint a többi. Lehet, hogy megveszem a sokadik osztályú kínai gyártó valamilyen cuccát és azt várom, hogy az iOS-es eszközömmel működjön, mert rá van írva, hogy kompatibilis az iOS-el, aztán kiderül, hogy kalap kakát sem ér........... addig, míg ezt a marhaságot nem erőltetik rá az Apple-re, addig nagyobb magabiztossággal tudom megvenni az adott eszközt, mert már a vásárláskor nyugodt vagyok, hogy kifogástalanul fog működni minden.
Van pl. egy Decathlon-os aktivitásmérőm (mert olcsó), de hol szinkronizál az iOS-es alkalmazásával, hol nem, hol jelzi ha hívásom vagy üzenetem jön, hol nem; van egy Decathlon-os alkalmazással kompatibilis szobabringám, amit  hol megtalál az alkalmazás a bluetoot-on keresztül, hol pedig negyed órát kell könyörögni neki...... szóval ha ezt a "mindent-mindennel-is-kompatibisnek-akaró" mentalitást rá akarják erőltetni egy nem véletlenül zárt szemléletet képviselő cégre, akkor az iOS-ből lesz egy windows-szintű megbízhatósági faktorral rendelkező rendszer. Ha erre vágynék, akkor vennék olcsóbban androidos cuccokat vagy visszatérnék a windows-ra.
A Google TV okosítóm például androidos, de mivel nem munkaeszközöm, ezért kevésbé érdekel, hogy mennyire jól működik. De mivel tudom, hogy a Google csinálja a hardvert és a rendszert is ő reszeli rá, ezért még mindig jobban megbízok benne, mint más hasonló termékben. Az Apple-ben is azért bízom meg, mert ők tervezik a konfigurációt és a rendszert is rá és nincsen másra mutogatás, hogy most miért is nem működik a dolog.
Szóval azért nem értem, hogy mire az EU-s hiszti, mert senki sem kötelezi az embereket, hogy csak iPhone-t vehetnek. Ráadásul kevesebbeknek is van/lesz az ára miatt, mint az android-os telefont vásárlóknak, szóval ezért sem értem a dolgot.

De ha a jelentős piaci erővel rendelkező szereplő termékével nem vagyok megelégedve ilyen-olyan okból (akár csak mert nem kompatibilis más gyártók termékeivel, vagy más gyártók termékei nem kompatibilisek vele), akkor megveszem más nagy piaci erővel rendelkező szereplő termékét

Na ez a baj. Eddig nem jutottál el a feldolgozásban. Ne aggódj, nem vagy ezzel egyedül. Esélyed sincs hogy megismerj más termékeket mert nem tudnak versenyezni. Szerinted ez így van jól. Csak ugye attól ha valaki nem szereti a sóskát elfogadjuk, hogy nem kér, de ne magyarázzon arról hogy rossz az íze, ha még nem kóstolta.

Két külön pályán folyik ez a vita már egy ideje itt ebben a topikban (is), és folyamatosan hangzanak el a valójában nem releváns érvek.

Ha az Apple-t kötelezik a nyitásra, hogy más is gyárthasson terméket az ökosziszémájába, azzal a kizárólag az Apple-ben hívőket nem kötelezik arra, hogy meg is vegye azt a harmadik féltől származó valamit.

Te, mint Apple hívő, továbbra is vásárolhatsz kizárólag Apple gyártmányú termékeket, szoftvereket, és az Apple annyira csiszolja össze amennyire csak akarja/tudja ezeket. Az Apple-hívők érdeke semmiben nem sérül.

Mindenki más meg, aki nem ragaszkodik ehhez ennyire, kipróbálhatja, hogy a más által, az Apple rendszeréhez gyártott termék jó-e neki. Majd azok a gyártók, akik sok szart gyártanak, kiesnek a piacról, akik meg jót gyártanak, megtalálják a helyüket. Egy ilyen intézkedéssel kizárólag az Apple-nek lesz rosszabb, mert lesz még egy terület, ahol nem lesz teljhatalmú úr, és nem szed annyi pénzt, amennyit nem szégyell.

A legtöbb Apple fanboy meg azt fújja ezekre a hírekre, hogy az Android ökoszisztéma milyen szar, mert a sok-sok gyártó össze-vissza termékei milyen rosszak. De ez hol releváns akkor, amikor  - aki szeretné - továbbra is vásárolhat Apple-only módon...

P.s.: ráadásul akik annyira nagyon az Apple mellett kardoskodnak, akár "vérre menően", az pénzt kap ezért? Merthogy más értelmes indokot nem látok ilyen szinten elkötelezettnek lenni az egyik leg-profitéhesebb cég irányába...

Mégegyszer: Ki, vagy mi fogja nekem garantálni, hogy az a harmadik féltől származó cucc, amire rá van írva, hogy "For iOS" és aztán amit meg is veszek, az hibátlanul is fog működni. Megmondom: senki. És a pénzedet sem kapot vissza, ami lehet, hogy pont hiányoznak abból az összegből, amiből kell majd venned egy másikat, ami valóban, az apple által is elismerten kompatibilis. Ez egy szűrő, hogy még véletlenül se vegyek sz@rt. Én inkább költök egyszer többet valamire, csak megbízható munkaeszközöm legyen, mint többször egy olyanra, amire nincsen semmilyen garancia. Ha nem működik így jártál. Emiatt nyergeltem át 20 év után PC-ről, mert annak is pont ugyanez a rákfenéje, hogy mindenkitől megvehetsz mindent és utána csak magadat hibáztathatod, ha át lettél verve. És leírtam fentebb, példákkal alátámasztva, hogy mi is a problémám. Én csak tapasztalatból írok, a legtöbbekkel ellentétben. Ugyanez a bajom a Google Play és más áruházakkal is. Az Apple Store-ból megvett cuccnál meg nem kell aggódnom, hogy sz.r, mert azt már leellenőrizték helyettem mások. 

Ha "Apple fanboy"-nak lenni azt jelenti, hogy vannak 10 év múlva is megbízható munkaeszközeim, és nem kell újat vennem egy jódarabig, vagy egy frissítés mikor vág alá egy határidős melónak, akkor igen, az vagyok.
Nekem a megbízhatóság a fontos, nem a márka. Amíg ezt nem látom más gyártótól, addig maradok neked "Apple fanboy".

Mindenki hozza hozzám az ilyen-olyan laptopjait, meg telefonjait, hogy mondjam már meg, hogy mi a baja....... azt szoktam válaszolni, hogy nincsen rajta az alma logó. Mert tényleg nincsenek problémáim már 2013 óta. Talán majd 2 év múlva lecserélem az akkor már 11 éves laptopomat újratelepítés nélkül, de nem biztos, lehet várok, míg lerohad. De lehet, hogy sosem jön az el. Eddig csak akkut kellett cserélnem benne.

Az EU meg az én nevemben ne kardoskodjon egy olyan dologban, amit pont én nem akarok. Ha valaki nem akar Apple cuccot venni, akkor nem veszi meg. Ennyi.
Nem azért váltottam Apple ökoszisztémára, hogy aztán az is nyílt legyen. De lehet perverz vagyok, viszont az idő a környezetemben eddigi tapasztalatok alapján engem igazolt. 

Ha más meg játéknak tekinti a készülékét, azzal meg nem tudok mit kezdeni.

Amúgy meg PC-fronton a ThinkPad-ekben bízom meg, mert jó a támogatása és az együttműködés az oprendszerek gyártóival (gyűjtöm is T-szériát és hasznosítom), illetve asztali környezetben meg workstation osztályú konfigurációkban bízom meg, de azok árai is az egekben vannak, viszont azoknál sem kell félned, hogy akár tizenév múlva is cserben hagyna. Szóval ennyire vagyok "Apple fanboy".

Újra leírom: senki sem kötelez, hogy vegyél bármi "for iOS" terméket, amit nem az Apple gyártott. Továbbra is veheted az Apple gyártmányút, ha Te abban bízol kizárólag. Nem tudsz véletlenül rosszat venni, mert az egyértelműen kiderül minden termékről, hogy eredeti Apple gyártmány, vagy csak kompatibilis azzal.

A "kötelező" nyitás arra vonatkozik, és annak az életét befolyásolja, aki venne nem-Apple gyártmányú kiegészítőt Apple eszközhöz, hátha bejön és nem szívja meg.

Vagy most azért megy a harcod, hogy mindenkit megvédj egy lehetséges buktától, és senki más se dönthessen úgy, hogy nem-Apple gyártmányt vesz?

Vagy kockázatosnak látod, hogy elcsábulsz az olcsóbb felé ha létezik - amit akár meg is szívhatsz ahogy írod-, így inkább ne is legyen olcsóbb kivitel, csak az eredeti?

Nem azért váltottam Apple ökoszisztémára, hogy aztán az is nyílt legyen. De lehet perverz vagyok, viszont az idő a környezetemben eddigi tapasztalatok alapján engem igazolt. 

Komolyan azt gondolod, hogy azért jó az Apple mert, mert zárt? Ennek ellenére feltételezed róluk, hogy ha nyíltabbak lennének, akkor már szar lenne? Fura...

> Ki, vagy mi fogja nekem garantálni, hogy az a harmadik féltől származó cucc, amire rá van írva, hogy "For iOS" és aztán amit meg is veszek, az hibátlanul is fog működni.

Miért, most ki garantálja, hogy az Apple AirPods az hibátlanul fog működni? Senki. Soha, senki nem vállal ugyanis ilyen garanciát, még az Apple sem, mindenki tisztában van azzal, hogy a technológia az olyan, hogy lehetnek benne hibák.

Az egy másik mondat, hogy ha netalántán mégis történik valami hiba, akkor kicseréli/visszáruzza. Ezt vállalhatja egy 3rdparty gyártó is, neked meg nem sérül semmilyen jogod megintcsak.

> Mindenki hozza hozzám az ilyen-olyan laptopjait, meg telefonjait, hogy mondjam már meg, hogy mi a baja

Végtelen olyan történetet tudnék sorolni, ahol Alma logós cuccok fosták össze magukat, telefontól fülesen át laptopig. Az Apple se varázseszközöket gyárt, hanem elektronikai eszközöket, mára körülbelül hasonló hibarátával, mint egy márkásabb, közép-felsőkategóriás bármilyen másik gyártó termékei. Az, hogy neked 2013 óta nem volt vele semmi problémád, tök jó, csak ebből általánosítani olyan, mintha azt mondanád, hogy nálam zöld a fal, meg esetleg a barátaimnál is zöld a fal, tehát mindenki egy idióta, aki pirosra festi a falat otthon, és valószínűleg azért tart itt az ország, mert nem mindenhol zöld a fal.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Na most ennek a bizonytalan működésnek két oka lehet. Az egyik, hogy a nyílt API hiányában muszáj volt tákolni valamit, esetleg visszafejtett protokol alapján, ami nem sikerült tökéletesre. A másik, hogy a sufnituningolt aktivitásmérőt illetve annak firmware-ét gányul ratkák össze. (vagy akár mindkettő) Az előbbi esetben segíthet az API nyílttá tétele, vagyis megadhatja az esélyt azoknak, akik normálisan össze tudnak rakni egy eszközt hw és sw szempontból egyaránt. A második esetre nincs megoldás, azon kívül, hogy nem veszed meg. Ez utóbbit viszont meg tudod tenni akár nyílt az APi, akár nem.

Szóval felhasználóként nem igazán vesztesz a nyílt API-val semmit, nyerni esetleg nyerhetsz.

Megint az androidos szavazok kedveert korlatoznak engem abban, hogy milyen funkciokat hasznalhatok a megvasarolt keszulekemen?

Seki nem korlátoz semmiben. Sőt, pont többlet lehetőséget kapsz, mert használhatsz iPhone-t mondjuk Samsung earpod-dal. És vica-versa. De attól te még nyugodtan vehetsz Apple AirPods-t meg Magic Mouse-t. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

European Digital Markets Act (DMA)

Az Apple saját oldala szerint az EU DMA egy 2019-es és 2020-as szabályozás kiterjesztése, mely 2022-ben lépett életbe, és az EU 2023.09.09-án sorolta az Apple-t kapüőrnek, melyekre vonatkozik a szabályozás. Az Apple 2024.01.25-én bejelentette, hogy a releváns rendszereiben és szolgáltatásaiban bevezeti a szükséges változásokat a DMA-nak való megfelelés miatt.

Erre a 2024.07.21-es bejelentésükben arra hivatkoznak, hogy azért nem jelennek meg az új funkciók az EU-ban, mert a DMA...

Mellesleg a sokat szidott, katasztrófálisan szar Android ökoszisztémában ezek a jelenleg a DMA miatt az EU-ban kihagyott szolgáltatások (3-ból kettő legalábbis) benne van vagy 10 éve...

A fülhallgató jellemzően szabványos BT, az egér is. Nekem egy régi Sony fülhallgató van az iPhone-hoz, semmi kompatibilitási probléma nincs, ahogy a Logitech trackball és billentyűzet is gond nélkül megy a Mac Minivel. Szóval ezek miatt felesleges cirkuszolni, itt - gondolom - elsősorban a Watch interface játszhat, illetve a Mac-iPhone-iPad együttműködéshez felhasznált funkciók.

Egész pontosan hol és hogyan valósul meg a Te korlátozásod akkor, mikor _bővíteni_ kell a választási lehetőségek számát valahol? Tehát a jelenlegi 1-nél nagybb számú lehetőségből választhatsz majd - ha akarsz. Ez miképpen válik korlátozássá?

Arról nincs szó ebben az ügyben, hogy a 3rd party gyártók beengedésével párhuzamosan kezdődően az Apple nem gyárthat ilyen eszközöket és az eddigi vevői nem vehetnek Apple gyártmányt aztán...

Egész pontosan hol és hogyan valósul meg a Te korlátozásod akkor, mikor _bővíteni_ kell a választási lehetőségek számát valahol? 

Nezzuk a merleget, az EU-s szabalyozasok miatt:

  • Nincs
    • iPhone Mirroring
    • SharePlay
    • Apple Intelligence
  • Van
    • Takolmany 3rd party NFC fizeto app

Ha igy bovulnek a szolgaltatasok, inkabb kimegyek wizzairrel Londonba telefont venni. Igy legalabb adunk a kornyezetnek is egy sallert.

Phone Mirroring és SharePlay hiányát 10 éve kellett volna az Apple és nem most az EU szemére hánynod. Azóta adósok vele más platformhoz képest.

Az Apple Intelligence-hez meg valószínű csak jó kifogás a DMA, leginkább valami adatvédelmi vagy kapacitásbeli dolog lehet a valós késlekedés oka, mert ugye AI alapú szolgáltatás, amiről tudjuk, hogy nem szív fel minden létező adatot és nem használ el minden erőforrást. Az iPhone 16 bejelentésekor azt mondták, hogy majd valamikor később, a majdani szoftver verziókba kerülnek be az AI funkciók mindenhol a világon (nem csak az EU-ban). Mi változott ezen a téren egy bő hét alatt?

Egyébként miért az EU-n kéred számon? Miért nem az Apple-ön, hogy nem képesek megfelelni a szabályozásoknak éves átfutással sem, és így késleltetik a vevők felé a szolgáltatásokat? Ugye az iPhone 15 jött ki, amikor bekerültek hivatalosan a DMA alá, eltelt egy év, kijött az iPhone 16, hozzá új iOS 18, és az új telefon fejlesztése, meg az új OS fejlesztése belefért egy évbe, de a DMA-megfelelőre fejlesztés meg már nem. Hát persze.

De valóban, az lenne a jó, ha az Apple-nek soha senki semmit nem szabályozna, és az csinálnának, amit akarnak. Biztosan a _vevők érdekeit_ szem előtt tartva történne minden fejlesztés, bejelentés, szolgáltatás elérés, stb.

Mondj egy szabályozást, ami az Apple kedvelők szerint _is_ hasznos volt, és az Apple nem magától csinálta, hanem muszájból, a szabályozás miatt.

Szerintem eddig minden, az Apple-t valami változtatásra kényszerítő szabályozás az Apple kedvelők szerint szar, és a kedvelt gyártójuk/platformjuk ellen szól, nem a fejlődés, a verseny és főleg a fogyasztók nevében. Legalábbis én nem emléxem ettől eltérő esetre.

A GDPR meg a cooki consent szabalyozas gyakrolatilag kinyirta a kedvenc Safari preview feature-omet. :( Meg a GDPR-ert azert haragszom, mert a polgari karosultnak SEMMILYEN karteritesrol nem rendelkezik SPECIFIKUSAN. Csak az allamnak befizetendo buntirol. Azota is. :(

Nekem amugy az USB-C eroltetese volt az, ahol kivetelesen a "tulszabalyozok" (nem csak EU, Svajc volt az elso) es nem az Apple melle alltam. Rossz volt nezni, hogy Hevi-felek is bekajaltak a wireless chargingos meg "ujabb port nelkul nincs innovacio"-s gaslightingot az Apple-tol. :( (Hint: ha akkora innovacio egy mas alaku port, lehet ket portot is rakni egy telefonra, az Apple meg hazudott)

De ha a fizikai SIM kartyat kenyszeritenek ki szabalyozassal (szerencsere tovabbra is csak US modellekbol hagytak le) azzal is egyetertenek, de akkor evone fejezne le, willy meg forgatna hirtelen egy koponyeget, mert szerinte is az eSIM a kiraly.

A GDPR meg a cooki consent

Na, azert a ketto nem ugyanaz.

Meg a GDPR-ert azert haragszom, mert a polgari karosultnak SEMMILYEN karteritesrol nem rendelkezik SPECIFIKUSAN

Ezzel egyetertek, viszont a GDPR olyan municiot adott az egyszeru jobbagynak a gennyes corporate adatkezelesi szokasok ellen, ami elotte nem volt, es az EU-n kivul meg most sincs nagyon.