Grafikon készítő

Fórumok

Tudtok olyan programot, ami egyszerű grafikonokat tud rajzolni? (Ne excelt, egy fizikatanárnak kell, aki most ismerkedik a számítógéppel.)
Köszi!

Hozzászólások

Mondjuk szerintem egy fizikatanárnak nem szabadna, hogy problémát okozzon pl. egy gnuplot. Még ha most ismerkedik a számítógéppel, akkor sem.

De ha tényleg egyszerű kell, akkor mondjuk rlplot. Mivel már menüpont is kevés van benne, nincs, ami összezavarja az embert (hogy mit hol keressen), de mindenféle alap vagy kevésbé alap grafikonokat pikk-pakk meg lehet vele csinálni.

mi a gond az excellel (vagy openoffice calc)? pont hogy kezdőnek nagyon jó, szépen látja az x-y pontokat számként amit kirajzol, az x-ekből meg egyszerű képlettel tud y-t csinálni.. (messze érthetőbb egy laikusnak mint a gnuplot amit nem is értem hogy írhatja bárki is (felettem) hogy fizikatanárnak jó, mert ahhoz számítógépes, algoritmikus szemlélet kell)

(egyébként még talán http://imagecharteditor.appspot.com/ ami azért messze kezelhetőbb mint a jscharts)

nem azt írtam hogy "előírtad" hanem hogy "írtad", és azt hogy gondot okoznia.. márpedig egy a számítógéppel most ismerkedő (2010!) _fizika_ tanárnak igen valószínű gondot okoz

más hogy helyzettől függően én is a gnuplotot ajánlanám ha valaki elkészíti a szkriptet és neki csak az adatsort kell beadnia meg esetleg kiválasztania melyik szkript kell

Valóban (mármint előírtam vs. írtam).

De nem értem, hogy a fizikatanárság és az algoritmikus szemlélet miért is kéne, hogy antagonisztikus ellentétben álljanak. Ezen kívül egyszerűbb grafikonok gnuplottal való elkészítéséhez miért kéne olyan nagyon algoritmikus szemlélet. Pl. az itt található példákban (szorítkozzunk leginkább a Basic 2D plot styles csoportra) hol van bármilyen algoritmus? (Ha az, hogy beállítunk egy paranccsal címet, majd jelmagyarázatot, majd grafikont rajzoltatunk, szóval ha ez algoritmus, akkor az is, hogy egy táblázatkezelőben ide, majd oda, majd amoda kattintunk.) Nem állítom, hogy könnyebben tanulható, mint a táblázatkezelős megoldás, de nem is feltétlenül nehezebben.

De még egyszer hangsúlyozom, egyszerűbbet ajánlottam: RLPlot.

Igen, és talán az RlPlot meg is felel. Azért jobb, mint az Excel, mert abban előbb a táblázatkezelés logikáját is át kéne látni, aztán azt, hogy hogyan gondolkozik a diagramokról. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy diagram és grafikon között van különbség.

kipróbáltam az rlplot-ot: beírom (a1-be) 0.5, nem jó, hisz a rdszeremben perpill tizedesvessző van, beírom 0,5 így már jó
a2-be "=a1*0,5" az eredmény 5
megnézem a beállításoknál ott meg tizedespont van és elválasztó karakternek a vessző,..
.. állítgatás mindenhol minden verzió kipróbálva, egyszerűen nem sikerül működésre bírnom
(ubuntu repó)

egyébként nem tűnik olyan rossznak, tényleg egyszerű felülete van és még sokat is tud, bár az svg-t a weboldalán nem nyitja meg a chrome

szerintem az excel még ha kicsit bonyolultabbnak is tűnik egy kezdőnek első ránézésre, _szerintem_ ennek ellenére egyszerűbb neki ráadásul üzembiztos :)

hogy érted hogy nem az origóból indul?
biztos hogy xy grafikont adtál meg és nem az x-en automatikus kategóriák?
ha 0-val kezdődik akkor 0 lesz az elején vagyis az origó

de a diagram tulajdonságainál a szélső értékeket kézzel is meg lehet adni ami alapból automatikus

Most konkrétan nincs Excel-em, de szerintem az x-tengely formázásánál megadható, hogy hol metsze az y-tengely, nem? Vagy csak az y-nál? Viszont ha már táblázatkezelő, nekem jobban tetszik a Gnumeric hozzáállása a grafikonokhoz. Excel után furcsa, de ha valakinek mindkettő új, akkor nem biztos, hogy rosszabb. Bár az Excel nyilván többet tud, de ez most mintha nem lenne szempont.

Úgy, hogy ne vonaldiagramot rajzolj! Úgy az x tengely-en az értékek csak egyszerű kategóriák, akár betűket is írhatnál a 0, 1, 2, 3, 4, 5 helyett. Ha pl kihagynád a 4-est, akkor vonaldiagram esetén az x tengelyen a 2-3 távolság ugyanakkora lesz, mint a 3-5 távolság. xy-scatter esetén meg nem.

ááááá

jóhogynem papírra nyomtatod aztán ollóvalragaszóval oldod meg a problémát!

nem, ez nem a kezdők problémája, a fizikatanárnak biztos nem lesz gond különbséget tenni az x tengelyen az "1" és az 1 közt

az előbbi egy automatuks, pl lehet "autó","bicikli".. tehát nem számok, hanem kategóriák, és mivel nem tud velül mit kezdeni egyenlő távolságra teszi egymástól, hogy szép legyen a kategória közepére (tehát nálad a |---"1"---| közepére teszi annak értékét)

nem tudom excelben minek hívja, pontpárnak xy-nak vagy hasonlónak

nem, a túl profi az az origin, gnuplot és az r

az excel pont hogy jó kezdőkenk

az hogy te most benéztél egy _alapvető_ hibát nem azt jelenti hogy a program a "hibás"/bonyolult, ezen egy fizikatanár egész biztos túlteszi magát :)

ha mondjuk te sem a 0,1,2,3-t akartad volna kirajzolni x-en hanem a 0,2,3,3-et akkor magadtól is rájöttél volna

Félreértés ne essék: szeretem én az excelt, csak nem hiszem, hogy aki most lát először táblázatkezelőt, az jobban kiismeri magát rajta, mint egy pici programon. A túl profi alatt a diagramok testre szabhatóságának sokrétűségét értettem, ami jelenlegi helyzetben nem előny. De a hiba tényleg alapvető volt... :D

na megvan, scatter ahogy lentebb írta, magyarban ami képet te feltettél azon pont levágtad, a "vonal" tpustól jobbra ott van a "pont" (scatter)

valóban, aki nem látott még táblázatkezelőt annak ez az univerzális program egy vélprogramtól (rlplot) bonyolutabb, de ha információnak annyit kap hogy
- használd az rlplotot
- használd az excelben a scattert
akkor már összevethető :)

- nem ugyanaz, ez fv nem pedig grafikon, (pontosabban isosamplesre illesztet grafikon) a másik adatpontok összekötve, hatalmas különbség van a modell és (mért) adatok közt; egyébként fizikáról nekem inkább ez a mért adatokra illesztés jut eszembe, nem ilyen fvrajzolgatás... (minek a modellt kirajzolni hisz ott a képlet:) )
- próbáld ezt elmagyarázni a tanárnak, lemerném fogadni excelen hamarabb sikerülne:) és ez ráadásul csak egyetlen példa, amit még talán meg is "ért" (jegyez), de ha bonyolódik a helyzet...
- nehogymá parancshosszal példázd hogy egyszerű.. excelben a billentyűzethez se nyúlok és már kész is :)
- konkrét feladat/tanár képességei nélkül nincs értelme ettől jobban összehasonlítani :)

Nem azt mondom, hogy a gnuplotban bármit egyszerűbb, mint táblázatkezelőben. Csak azt mondtam, hogy egyszerű függvényeket nem feltétlenül bonyolultabb.

Fizikatanár szerintem függvényeket fog rajzolgatni, nem mért adatok adatpontjait kötögetni. Persze lehet, hogy nincs igazam ebben.

Azért ez szerintem túlzás. Annyi az RLPlot előnye, hogy 4 menü közül kiüti az ember szemét a Graph, nem kell keresgélni, hogy hogyan szúrj be grafikont. De ez NEM táblázatkezelő, tehát ne várjon tőle senki olyan dolgokat, hogy automatikus másolás a cella sarkát lehúzva, relatív-abszolút hivatkozások, stb.

Pontosítás:

A gyors kattintgatáson nem azt értettem, hogy az Excel-nél gyorsabb, csak hogy nem csináltam semmi beállítást, formázást, stb. Csak feltettem a képeket összahasonlításra. A Gnumeric-nél és az OOCalc-nál is tudni kell, hogy xy (scatter) graph-ot kell választani, sőt a RLPlot-nl is az x, y values fül kell (mondjuk ott az az alap).

KmPlot
------------------------------------------------
A legtöbb ember azt hiszi, csak a gyomra üres...