ubuntu hiba lista Frissítve (hardy)

Fórumok

unokatesóm gyerekének frissítettem ma egy ubuntut. nem volt problémamentes sajnos.
hardyra való upgrade után a több súlyos hibába ütköztem. a segítségetekkel összeállított hibalista megoldási javaslatokkal,

#1 firefox3 totem pluginnal nem tud lejátszani weboldalakba ágyazott videokat bizonyos oldalakon. pl hirtv.hu videoinál plugint akar telepíteni, amit persze nem talál. rtlklub.hu videotár ok. régen nem volt gond egyik oldallal sem.
a firefox2 csomaggal is ugyanez a helyzet.

#2 amsn uincode fontjai magyar beállítással olvashatatlanok. igen, az újrafordítás segít, ha leszedjük a forráskódot az amsn oldaláról. de egy outofbox disztrótól ennél többet várunk. gutsyn nem volt semmilyen probléma vele.
a megoldás hogy bemész ~/.amsn könyvtárba megkeresed a langlist.xml -t ott a hungary-t és az iso-8859-2 átírod utf-8 ra

#3 csodálatos compizfusion mellett, a fullscreen játékok fehér vak képernyővel indulnak. csak windowed módban használhatóak.

#4 a rendszer bootolása túl sokáig tart
egyik lehetséges megoldás, az irqpoll kernelopció használata. a grub menüt így kell módosítani,
"...UUID=....814859 ro quiet splash irqpoll"

#5 PCMCIA Cisco Aironet kártya + geode AES modulok összeakadnak
megoldásmodules, alias fileban kikommentelni a geode AES linkeket

#6 Audacious segfaultal nem indul
megoldás, a Rendszer-->Adminisztáció-->Szoftver forrásokban a frissítések engedélyezése megoldja az Audacious segfaultot (crossfade plugin frissült)

#7 metacity/gnome panel egy idő után befagy. nem általános hiba, de több gépen is előfordult.
félmegoldás, ha apt-get dist-upgrade parancs kerülése, helyette gutsy >> hardy esetén
sudo aptitude install update-manager-core
sudo do-release-upgrade
parancsok javallottak. illetve az ubuntu GUIs update managere. az ubuntu nem debian, upgrade a'la ubuntu oldal tanulmányozása ajánlott.

#8 Huawei E220 Hsdpa USB modemmel, /dev alatt 5db ttyUSB eszkoz jelenik meg, illetve tarcsazaskor sikeres inicializaciot kovetoen a --> Carrier detected. Waiting for prompt. uzenet utan elvesziti a jelet.
megoldás, tegyük blacklist-re az airprime modult, mert osszeakad az option driverrel.

#10 Nokia DTL-1 Bluetooth kartyaval mar a telepito is kernel panikkal meghal.

#11 xorg upgrade után sok esetben vesa driverre áll vissza, alacsony felbontással. a régi xorg.conf file nem használható.
megoldás, konzolból sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

#12 gnome terminal, egy idő után használhatatlanná válik. eltűnik róla minden font. úgy gnome terminál indításánál meg meg se jelennek a betűk.

#13 system-config-samba telepítés után crashel.
már tudnak róla
átmeneti megoldásként a "sudo touch /etc/libuser.conf" parancsot javasolják.

#14 kubuntu csak akkor jeleníti meg helyesen az ékezetes fileneveket, ha
export LANG=hu_HU
export LC_ALL=hu_HU
környezeti változók be vannak állítva, például a .bash_profile fileban. enélkül nincsenek ékezetes betűk. viszont ha be vannak állítva ezek a változók akkor a pythonban írt gtk programok "locale.Error: unsupported locale setting" hibaüzenet mellett el sem indulnak. nem tudnak mit kezdeni az LC_ALL környezeti változó hu_HU beállításával.
megoldás
export LANG=hu_HU.UTF-8
export LC_ALL=hu_HU.UTF-8
beállítások használata. Az Ubuntu UTF-8 kódolást használ mindenhez.

#15 SIS chipsetes integrált VGA esetében, 800x600 felett minden felbontásnál zajos lesz a kép a monitoron. mintha hibás lenne a D-Sub kábel. a hiba valódi oka azonban, hogy "sis" xorg drivert használ default az ubuntu. ez a driver jelenleg sajnos hibás.
megoldás "sis" helyett a "vesa" driver használata.
ehhez módosítani kell a
/etc/X11/xorg.conf
filet. a Section "Device" résznél Driver "sis" beállítást Driver "vesa"-ra kell megváltoztatni

megoldás 2: sis driver kézi fordítása nekem Debian alatt ezt a zajos problémát 100%-ban megoldotta. Ehhez kellettek a z xorg-dev csomagok és a driver forrása amit az xorg oldalról lehet letölteni.

#16 Használhatatlan a billentyüzetkiosztás-váltás. . A mai napig nincs javítva. KDE alatt nincs ilyen hiba, csak a Gnome-ban.
Megoldás a billentyűzetváltásra: Adding 'setxkbmap' to Gnome's autostart has fixed this. Nálam: System, Beállítások, Munkamenetek, Startup Programs, Add, Name: setxkbmap, Command: /usr/bin/setxkbmap

#17 Az alapértelmezetten felrakott béta Firefox olykor irdatlan erővel pörgeti a merevlemezt. Ez olyan erős, hogy ilyenkor hosszú másodpercekig semmi mást nem lehet csinálni.
a hiba magyarázata, és átmeneti megoldás itt.

#18 TvTime elfelejti kikapcsolni a képernyővédőt gnome környezetben.

aki további hibákat tapasztalt az hardy upgrade során, írja meg hozzászólásban és bővítem a listát. ha megoldást tud valaki a fenti problémákra arra is kíváncsi vagyok. később írok belőlük bugreportokat, most viszont se időm se kedvem sokat vacakolni vele.

egyéb megjegyzések,

#M1 firefox3ban a régi stílusú urlbar visszaállítása, azoknak akiknek nem tetszik az új richresults, a megoldás itt található.

#M2 egyes régi vga kártyáknál a hardy letiltja a compizt. feltehetően nem véletlenül. de aki mégis vissza akarja kapcsolni, megoldást itt talál.

#M3 Claws-mail-ből (3.3 és 3.4) megnyitott dokumentum "csak olvasható"...
megoldás itt.

#M4 a Hardy-ban található Audacity csomag verziója régi, outdated. újabb Audacity telepítéséhez segítség itt.

ez az oldal még sokaknak hasznos lehet... :)

Hozzászólások

1. Nemtudom, itt mplayer plugin van es minden faszan megy..
2. Amsn tegnap frissult a gepen, minden font tokeletesen latszik. A csomag a hardy repobol valo.
3. Ezt is passzolom, epp tegnap UrbanTerroroztam probakepp teljes kepernyobe compizzal. (btw miert csodalatos? 14k fpst lekapja indulas utan 6k-ra glxgearsben..)

Szerintem a compiz az kartya gyarto/termek kulonbseg miatt fut nalam, aMSN..otletem sincs, Firefox.. hat igen en mast hasznalok ahogy irtam.

1. az mplayer plugin valódan elkezi cachelni a hirtv videoit, de semmit sem játszik le a videoból. bár max 25% cachelésre van állítva elmegy 100%ig és leállt, jobb click+play sem segít rajta. ráadásul ez is csak a firefox2es változata esetében működik. a firefox3 ugyanúgy keresi a plugint, amit persze nem talál sehol, akkor is ha mplayerplugin a default media pluginja.
próbáld ki, nálad lejátsza ezt a videot?

2. az amsn meglep, mert eddig mindegyik ubuntu rendszeren amelyet updateltem hardyra, hibásak lettek a karakterek. ugy tűnik unicodet akar erőltetni az amsn de az tcl/tk csak iso8859.2t támogat. megoldást az forrásból újrafordítás, illetve ha visszatesszük a régi gutsy amsn csomagját. a gutsy backports már nem jó.

3. ironikusan írtam a csodálatos jelzőt a compizzal kapcsolatban. ha csak lehet kerülöm. arra a computerre azért került fel, mert egy gyerek használja a legintenzívebben, és abban a korban még szeretik az ilyen csicsát :)

egyébként a hw intel core alapú celeron, nvidia vga, természetesen binary driverrel.

Azért ugye azt nem várod el, hogy egy update/upgrade során a rendszeren kívül az összes felhasználó home könyvtárában megnézze, hogy használt e már a szerencsétlen egy adott programot, majd összehasonlítsa, hogy az adott utoljára használt verzióhoz képest milyen új illetve megváltozott config directívák vannak, majd kicserálje őket?
Ráadásul a kódolás beállítása nem is hiba. Hiszen bármilyen kulcsszó szerepelhet ott. Ahhoz egy médiumnak (nem csak mesterséges intelligenciának) kellene lennie az OS-nek, hogy a gondolatodból kiolvassa, mit is szeretnél.
Ugyan már!!!

azt azért ugye nem várod el egy átlag usertől, hogy egy update/upgrade után, vi vagy nano szerkesztőkkel matasson rejtett filejai között? az ubuntu célközönsége a terminál emulátort nem ismeri. nem véletlen hogy el is dugták a default meállításban egy menübe. lehet mondani, hogy a config tool a vi + /etc illetve vi + .* csakhogy ezt a debian is tudja, méghozzá jobban. ráadásul az amsn tipikusan olyan alkalmazás, amit geek képességekkel kevésbé megáldott userek szeretnek használni. ők ilyen esetben mit csináljanak? megoldani nem tudják, a végén elmegy a kedvük az egész ubuntutól. vagy vagy hívogatnak engem, hogy csináljam már meg. pár telefon és remote ssh után nekem megy el a kedvem az egésztől.
egyébként nem rocket science átnézni a /home összes userének meghatározott nevű fileját, és módosítani azt, szintén egy jól meghatározható helyen. ott csak iso 8859* vagy uft8 szerepelhet, az utóbbi esetben nincs teendő. bash script is elég hozzá. bár az igaz, hogy ez az amsn íróinak a feladata lenne elsődlegesen.
egyébként sem példanélküli az ubuntuban az ilyen megoldás.

talán nem akarták az opera fejlesztői mailbackupokkal teletölteni az felhasználóinak winchestereit. persze a legtöbb opera usernek csak pár 100Mbnyi levelezése van max. de migráltam már postfix mail serverre 16GBnyi levelet, amelyet csak 7 munkaállomás hozott össze. ráadásul ennek a fele egyetlen dolgozóhoz volt köthető. az is igaz, hogy nem operát használnak levelezésre :)

Már megénekelték mások máshol csak megemlítem:
- első (masodik, sokadik) boot kb 3 percig tart
- PCMCIA Cisco Aironet kártya + geode AES modulok összeakadnak -> modules.alias fileban kikommentelni a geode AES linkeket

Utána minden visszatért a régi kerékvágásba.

Boot nálam is sokáig tartott, a megoldást az adta, hogy grub indító sor végére odaírtam, hogy irqpoll. Tehát:

"...UUID=....814859 ro quiet splash irqpoll"

Azóta gyorsabban indul és áll le, mint a gutsy (friss install volt, nem upgrade).

-----------------------------------------
Desktop: Ubuntu Gutsy 7.10
Server: Debian Etch

Audacious segfaultal nem indul

--
"Tedd vagy ne tedd, de ne probáld"

Nem tudom mennyire Ubuntu specifikus a dolog:
Claws-mail-ből (3.3 és 3.4) megnyitott dokumentum "csak olvasható"...

Nos nekem Kubuntu frissites utan egy szembetuno hibam van. A GTK-s programok themeje valami alap lett. Tok szogletes, szurke, izlestelen kinezetuek lettek... Eddig ugyanugy neztek ki a GTK-s programok mint a KDE-sek. A kontrol centerben be is lehet allitani, hogy a GTK-s programok felvegyek a KDE-ben beallitot themet, fontot... Most is ez van beallitva, de nem ugy nez ki.
Amugy ezt minden dist-upgradenel eljatsza es par het utan valahogy visszall, de mar unom ugyhogy most szeretnem megoldani. Vagyis tudni a megoldast ra es nem kiserletezni egy hetig :S
Valami otlet?

Koszonom!

Ha az idő/dátumra kattintok lefagy a tálca és csak a restarttal lehet visszahozni, erre valami ötlet?

Metalhead
----------------------------
"Root is a state of mind"

hasonló problémát tapasztaltam. CTRL+ALT+Backspace, majd a /tmp tartalmának törlése után újra működik a gnome/metacity taskbarja.
ezzel most nincs kevem kísérletezni, de mindig akkor volt probléma a taskbarral, ha nem volt GLX támogatás, egyébként compiz nélküli gépeken. azaz ennek nem lenne szabad problémát okoznia.

Király, amilyen gyorsan kijött, olyan gyorsan már hibás. :D
--
Gentoo Linux - 2.6.24-gentoo-r4

Engem leginkább az idegesít, hogy mi a francnak telepítettem magyarul, ha egyszer a 95%-a angol? Szinte semmi se magyar benne, ez nemrég tudatosodott bennem. Néha a menük fele, vagy 1-1 opció, vagy ilyesmi, de alapvetően... Telepítsem angolul? Vagy ez még javulni fog?

hunglish...eléggé bár a 95 nekem sok. azért a nautilus meg a gnome menü meg az alaprendszer magyar :] de amúgy én annak a híve vagyok hogy nincs félmegoldás nincs gányolás. legyen angol. állítsd át. amúgy tényleg ubuntu egyre szánalmasabb. a feistyig bezárólag mindegyik JÓ nagy betűvel JÓ. mostmár szar. elb@szták...
___________________________________________________________
blackrose@blackpc (16 éves, 3 éve Linux user, és büszke rá)
BlackPC: Intel Celeron 2GHz, 1GB 400MHz DDRAM, 200 GB HDD, ATi Radeon 9600, OS: Debian GNU / Linux "Lenny" 2.6.24-1-686

Nem vagy hülye, nem te vagy az első, aki ezzel szív. Sajnos a telepítő nem kezeli elég user friendly módon a dolgot.

Enged nyelvet választani, de sem ezen a ponton, sem később -mondjuk a telepítés végén- nem szól, hogy internetnet elérés híján nem sikerült feltenni a választott nyelv összes csomagját. Így a juzer azt hiszi ő mindent jól csinált, aztán csak pislog, hogy csak elvétve lát magyar szöveget.

többek között az ilyen esetre találták ki az alternative install cdket.
ebben az esetben 64MB a minimum ram követelmény. az azért már nem olyan sok a mai időkben. :)
egyébként régi computerre xubuntu javasolt. ahhoz is van alternate install. egy régi PentiumII 400Mhzes computeren, évek óta használja egy ismerősöm. mindig a legújabb változatot, és nics semmi problémája vele. 192Mb ram van a gépben.

Ha valaki Huawei E220 modemet hasznal, akkor tegye blacklist-re az airprime modult, mert osszeakad az option driverrel.

Jelenseg:
/dev alatt 5db ttyUSB eszkoz jelenik meg, illetve tarcsazaskor sikeres inicializacio t kovetoen a
--> Carrier detected. Waiting for prompt.
uzenet utan elvesziti a jelet (a pontos uzenetre mar nem emleksszem, meg kene nezni a forraskodban:))

Nokia DTL-1 Bluetooth kartyaval mar a telepito is kernel panikkal meghal.

Nekem első indítás után nincs X. Xorg.conf a régi, abba nem nyúlt bele, de ati drivert használok, sose volt vele könnyű az élet. Az envy scripted használtam eddig, de az csak a régi verziót támogatja, nem pontosan emlékszem hogy hogy lehetne helyrepofozni a dolgot. valakinek vmi ötlet?

Az ATI kartyammal en is szivtam. apt-get --dist-upgrade amikor az X-et frissitette, elinditotta a grafikus rendszert, de valami otromban nezett ki. alt+ctrl+f1-el visszamentem konzolra, de csak feher kepernyo vart. f2-terminalon, valami latszott a parancssorbol, de a szoveget nem tudtam elolvasni. Kicsit kesobb meg is fagytam, igy maradt a reboot.
ujraindulas utan ujraprobaltam a dist-upgrade-et, akkor mar sikeresen lefutott.
De asszam az xorg.conf-ot is at kell neznem mert nem tul stabil. Kellett nekem Composite-tal meg compiz-zal szorakoznom ATI mellett...

én is játszottam vele, de abból a gödörből már sikerült kirángatni ^^. Azt mondod futassam le újra a distupgrade-et? Mert én mondjuk bent voltam grafikus felületen mikor elindítottam, és itt hagytam a végére. Mikor visszajöttem lefutott, elvileg hiba nélkül, de a KDE közbe crashelt...(ilyen máskor is előfordult ha bekattant neki)

Elindítottam recovery módba, shellből átírtam az xorg.confomat úgy h fglrx driver helyett atit írtam, így van grafikus felület csak 3d nincs. Majd innen folytattam a dist-upgrade-et, amit meg is csinált szépen. Most megy az új ubi, csak 3d gyorsítást kell megoldani majd alá.

Nálam ATI-val nem volt gond (X600 kártya), viszont az Nvidia megszivatott. Akik még nem frissítettek és nvidia-glx-new -t használnak: mielőtt egy dist upgrade-be belefogsz, az nvidia-glx-new csomagot önállóan frissítsd. Valamiért ennek előbb KELL frissülnie mint a kernelnek...

nvidiaval is ugyanugy probléma van, mint atival. viaval nem volt tapasztalatom szerencsére. a sis horrorchipsetjei pedig már korábban is használhatatlanok voltak, zajos kép magas felbontásokban, egyedüli megoldás a vesa driver használata.
az intel chipsetek eddig problémamentesnek tűntek.

az nvidia és ati problémák viszont csak a hardynak köszönhetőek. az új ubuntu képtelen volt pl felismerni a monitorként használt lcdtvket, ezért 800x600 feletti felbontást nem engedett upgrade után.
a régi xorg.conf fileal pedig nem működik az úgy ubuntus xorg.
a megoldás nálam az volt, hogy,
dpkg-reconfigure xserver-xorg
majd így létrehozott új xorg.conf eléggé spártai. nincs benne utalás benne pl a monitor felbontására.

ennyi lett az egész,

# xorg.conf ...
# szokásos blablabla

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "hu"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Emulate3Buttons" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "nvidia"
Option "NoLogo" "True"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
screen "Default Screen"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
EndSection

bizonyára nagy változások voltak mostanában xorg háza táján.

sajnos a karikacsapásból egyelőre csak a csapás erzékelhező, ami a sok modern technikával jött. :)
ez az LTS valahogy nem sikerült jól. túl sok unstable betás csomag került a disztribbe. feltehetően azon az elven, hogy ez úgyis hosszú karbantartású kiadás, 3 év alatt majdcsak stabillá válnak. a gnome panel aka taskbar fagyásai rettenetesen idegesítőek. és az még csak a jéghegy csúcsa.

Kubuntu: Firefox 3 Preferences-Applications ful alatt egy bejegyzes sem talalhato. Nekem eddig kenyelmes volt peldaul a torrent fajlokat egybol kinyitni a ktorrentel, most le kell mindent menteni es aztan megnyitni. Gondolom hasonlo a helyzet a tobbi fajlal is (.pdf, .mp3 stb)

Minden jot,
FeZo

eddig latta az external monitort, a gnome-display-properties -sel amit az adminisztracio/kepernyok&grafika alol inditottam, most van helyette kepernyo-felbontas csoda, az meg semmit se lat. intel 900 -as cucc.
tudom, hogy igy is be lehet allitani a gnome-display app-al parancssorbol, de azt irtak, hogy most hudenagyon jo lesz es mukodni fog, egyelore a laptop kijelzot is "unknown" -nak jelzi.

bleh.

Hiba: par FF extension nem ment.
FF3 ala feltettem a torbutton helyett a Foxyproxyt (sokkal tobbet tud). Regi Firebug helyett felkerult az alfa (1.2), erre magatol nem akart frissulni. De legalabb ez is tobbet tud, es nalam stabil.

KDE4-et megint feltettem, maskepp nez ki alatta az FF3 valahogy. Szebb lett ugyan, de meg varok az atallassal (KDE3-at valahogy jobban belaktam, mindent beallitottam kenyelmesre). Alatta nem megy a yakukae atlatszosaga.

----
Sooner or later you had to talk, even if it was only because you'd run out of things to throw. - Pratchett
honlap készítés

Mélyterminál vagy minek nevezzem alatt á, ű, ő megy, a többi ékezetes betű helyett meg csak ilyen fehér kosz-szerűséget látni. Találkozott már valaki ezzel a problemmel?

Sziasztok!

Próbaként feltettem az új Ubuntut (nem frissítettem). A korábbi gyakorlatomnak megfelelően két fiókot hoztam létre, az első ugye akivel alapértelmezetten "sudozni" lehet és egy másikat a napi használatra. Szerintem így még biztonságosabb a rendszer (vagy csak úgy érzem?) Az fstab-ot is meg szoktam szerkeszteni, hogy alapból ne mindegyik partíciót csatolja fel. Ha mégis szükséges nyitok egy terminalt és sudo-val felcsatolom, majd le.

Az új Ubuntu viszont máshogy működik. Rákattintok egy nem csatolt partícióra és feljön egy system policy ablak, hogy adjam meg a jelszót. Itt kiválasztom a felhasználót, beírom a jelszavát és kész. Régebben erre nem volt lehetőség, tehát hiába adtam meg az első (sudo joggal rendelkező) felhasználó jelszavát nem engedte a hozzáférést. Ezért is érzem ezt biztonságosabbnak. A másik, hogy hiába veszem ki a pipát a jelszó megjegyzése elől, ha újból hasonló műveletet akarok végrehajtani megint ott van.

Valaki fejtse ki legyen szíves, vagy adjon egy (lehetőleg magyar nyelvű) linket, hogy ez most miért is biztonságosabb? (Tiszta Windows feeling). Illetve ki lehet-e kapcsolni?

Ez csak példa volt arra, hogy most már bármelyik felhasználó a saját bejelentkezése után sudo-vá tud válni. Eddig (7.10-ig) ez nem volt lehetséges. Úgy érzem, hogy ez a lehetőség (policykit) egy hibaforrással többet jelent a biztonság terén (laikusként gondolkodva), de javítsatok ki.

Sziasztok!

Én is frissítettem tegnap az Ubuntumat. Nekem a következő dolgok jöttek elő:
- amsn karakterkódolás (feljebb a megoldás, xml-t át kell írni)
- compiz beállításaim elvesztek, a beállított effektek eltűntek, mások lettek
- A rendszer minden újraindításnál amerikai billentyűzettel rendelkezik, be kell állítani neki újra, hogy magyar billentyűm van. (még nem foglalkoztam a problémával behatóbban)
- a wireless jelző led eddig világított. Most nem, de a kártya szerencsére ugyanűgy működik (Atheros) (Ez annakidején a server kernel telepítése után is így volt)
- a fontok kicsit mások lettek. pl: a skype-ban, de nem zavar

Alapvetően nekem jól frissült, és, mintha gyorsabb is lenne. Aztán lehet, hogy csak pszichológia.

A Firefox 3 is tetszik, csak nem tudja valaki véletlenül, hogy hol lehet kikapcsolani azt, hogy amikor elkezdem a böngészősávban gépelni a webcímet, akkor csak az URL-eket ajánlja fel az oldalcímeket ne. Mint a régiben. Nekem az kell!

Üdv: redman

http://www.redman.hu

+1 a compiz beállítások nekem is ugrottak. Frissítés előtt ajánlom, hogy mentsétek le a beállítás fájlt. Elég olvasmányos, és utána könnyebb elérni ugyanazt az állapotot.

EEE pc-s tapasztalat: eeeXubunturól szinte problémamentes volt az upgrade (leszámítva, hogy sok hely kellett neki). A szokványos dolgok (wifi, webcam, funkcióbillentyűk) nem mentek az új kernellel, de eeeuser wiki-jén lévő Install script mindent működésre bírt fél perc alatt. Az új kernel kicsit továbbig bootol, volt, hogy kb. 2 percig állt. Most gyorsabb, lehet, hogy a sok újraindítás vagy az irqpoll segített.

A pulse hangrendszerhez nem értek, de mintha nem futna. Az mplayer akadt meg mindig, mert először azt használná, de mplayer.conf szerkesztésével vissza lehet szoktatni alsa-ra. Minden más továbbra is alapból alsa-t használ, és működik.

"A Firefox 3 is tetszik, csak nem tudja valaki véletlenül, hogy hol lehet kikapcsolani azt, hogy amikor elkezdem a böngészősávban gépelni a webcímet, akkor csak az URL-eket ajánlja fel az oldalcímeket ne. Mint a régiben."

a címsorba írd be,
about:config

majd jön egy Here to be Dragons! figyelmeztetés, de mi ugye bátrak vagyunk :)
keresd ki ezeket a sorokat,

browser.urlbar.matchOnlyTyped állítsd TRUEra, hogy csak azok között az urlek között keressen amiket beírtál, az egyész history helyett.

browser.urlbar.richResults nos itt lehetett kikapcsolni az úgy csilivili dropdown listát, és visszaállt a régi lista. emiatt a bug miatt kivették ezt a browser.urlbar.richResultsot.
helyette használd ez a firefox addont.

Nekem ilyen "Névtelen ablak"-k röppenek fel, amik tök üresek.
Valakinek volt ilyen?
----
"A hibás logikájú emberek több bűnt követtek el akaratukon kívül, mint a rossz emberek szándékosan."
Bárcsak...

Valaki meg tudná mondani, irqpoll-lal működik-e az autologin?
Meg kéne nézni mi áll meg 2 percre bootkor és berakni háttérbe. Vagy ha plusz modul miatt van, azt berakni a modules.confba, meg initrd-be. Nem egy rossz rendszer ez, csak nem készültek fel minden eshetőségre.
--
the tide is turning

Beirom, hogy meglegyen itt, nem annyira hiba, hanem ficsor: regebbi ati kartyaknal (gondolom, amik az Xorg-os driverrel mennek, nalam r7500) letiltottak compizt.
Megoldas: a /usr/bin/compiz file elejere be kell szurni: SKIP_CHECKS="yes"

Frissítés után arra lettem figyelmes, hogy nem mennek a gombkombinációk, pl.: ctr+F, ctrl+c, ctrl+v, fórumot olvasgatva találtam egy megoldást, ezt írtam be a terminálba: xmodmap /usr/share/xmodmap/xmodmap.hu
Na most örültem, újra működtek, viszont ez letiltotta a compiz funkciógombjait, tehát se kocka forgatás, se ring switcher, se semmi. Ablak effektek működnek, tehát az oylanok amikhez nem kell gombokat nyomkodni. Ötlet a megoldásra?

Metalhead
----------------------------
"Root is a state of mind"

Nálam ubuntu server frissült jól (kopkop), de xubuntu meghalt közben, abból újratelepítés lett. Meg kell állapítsam, megint kitettek magukért a fiúk, lasabb lett, mint az előző titkosított filerendszerrel.. Ajjh, legyen már nyár..

Hát én is feldobtam a Hardyt, nézzük a vázolt problémákat:

- amsn

teljesen rendben, jók az ékezetek.

- audacious

szintén minden rendben, segfault nincs. Megy a zene ezerrel.

- gnome-terminal

zenehallgatás (moc), több tab nyitva, mc stb. minden működik, nincs fagyás, betűk rendben.

- a rendszer bootolása:

megfelelő, irqpoll paraméter bekapcsolására nem mutat sebességkülönbséget. Az autologin ezzel az opcióval is megy.

- metacity/gnome panel:

rendben működik, nincs fagyás. A felsőpanelt töröltem, csak az alsót használom.

Mik írta:

"Claws-mail-ből (3.3 és 3.4) megnyitott dokumentum "csak olvasható"..."

Ez igaz. Ha lementem akkor már szerkeszthető. Bár szerintem ez így jó.

metalhead írta:

"Ha az idő/dátumra kattintok lefagy a tálca és csak a restarttal lehet visszahozni..."

Hát nem tudom... Telepítés után azonnal áthelyeztem az órát az alsó tálcára, majd töröltem a felsőt. Csak egy tálcát szeretek használni.
Kattintgatok az idő/dátum plugin-en, csak nem akar lefagyni, se az, se a tálca.

prygme írta:

"az mplayer plugin valódan elkezi cachelni a hirtv videoit, de semmit sem játszik le a videoból. bár max 25% cachelésre van állítva elmegy 100%ig és leállt, jobb click+play sem segít rajta. ráadásul ez is csak a firefox2es változata esetében működik. a firefox3 ugyanúgy keresi a plugint, amit persze nem talál sehol, akkor is ha mplayerplugin a default media pluginja."

Különbség annyi: firefox2 teljesen jól játsza a kérdéses videót 5% pufferolás után is, a 3-as nem találja a plugint.

Egyenlőre ennyi.

minden bizonnyal ezeknek a hibáknak a nagy része nem clean install után jelentkezik, hanem update után. bizonyos beállítások mellett jelentkeznek. régen a redhat linux korában minden major kiadás linux reinstallt vont maga után. a debian pont a jó updatelhetősége miatt lett népszerű. a debianos rendszerem hamarosan 10 éves lesz. azóta alaplap processzor és winchester is is többször cserélődött alatta.

neeeee ez már nagggyon gáz. Mandrivát vagy UHU-t a kezdőnek, azzal ellesz. rájöttem hogy kezdőnek tényleg ez a kettő lenne a legjobb vagy talán majd ha lesz új opensuse akkor az. ubuntu egy nagy fing lett mostanra...azért megjegyzendő ezeknek a disztróknek is megvan a maguk hülyesége :) pl mandriva one 2008 spring fentvan mermérne alapon. pl fagyás kijelentkezés után, compiz baromsága, hogy csomó ablak úgy nyíik meg hogy szürke marad...és nem látni belőlük semit...ilyesmik. de viszont ezeket ha kijavítják esetleg google megoldja akkor tényleg a Mandriva spec egy nagyon jó kezdőbarát júzerfrendli linugz :] nekem a control centere nagyon tetszik pl. szájbarág. egyszerű. kényelmes. gyors.

üdv:
Rose

UI: akkor is DEBIAN :P
___________________________________________________________
blackrose@blackpc (16 éves, 3 éve Linux user, és büszke rá)
BlackPC: Intel Celeron 2GHz, 1GB 400MHz DDRAM, 200 GB HDD, ATi Radeon 9600, OS: Debian GNU / Linux "Lenny" 2.6.24-1-686

frissítés utáni problémák:

- firefox3 néhány pdf megnyitása-bezárása után megakad, és 100% procit zabálva ketyeg.
- firefox3 időnként megáll, és elgondolkodik. Ilyenkor szürke lesz, és csak vár, és vár, és vár... aztán ha jó kedve van, újra aktívvá válik, egyébként xkill.
- leálláskor mindenféle ronda hibákat dobál a (network... -majdmegnézempontosabban- error) rendszer, de aztán szépen leáll.
- pidgin ablakában az a sáv, ahova az üzenetemet írnám, nem átméretezhető (szóval egy kb 2soros résbe kell beletaláljak a kurzorral, ahelyett hogy kihúzhatnám 2x akkorára)

így elsőre ennyi. főleg a firefox-os hibák zavarnak, idegesítő a munka közepén xkill-elni a böngészőt, aztán újra megnyitogatni mindent.

Info innen.

Nincs megfelelő libdvdcss csomag, ezért alapból nem megy a másolásvédett DVDk lejátszása.

Megoldás:

sudo /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh

Csaba

Nekem nem megy a Lirc szolgaltatassal az alaplapi taviranyitom, de szerintem mert valamit rosszul valasztottam ki erre vonatkozoan a frissitesnel. Ettol eltekintve nekem makk egeszseges a Kubuntum, hala egnek:) Furi, mert nekem mindig akkor omlik ossze a fel rendszer amikor masoknal teljessen jol megy, most fordult a kocka :P
Viszont most a gepem ment tonkre, szoval nem nagy az oromom...

Két gépre tettem fel a Hardy-t
1. Az egyiknél nem frissítette a grubot.
2. A másiknál nem ismerte fel a GeForce 6200 videokártyát. Gyári nVIDIA install után a login splash kb négyszeres méretű, nem látszik a beviteli mező. A default beállítást figyelmen kívü hagyja, amerikai billentyűzet és fontkészlet, qwerty. A menüből elérhető beállítások hatástalanok. (Ha már a gnome alatt vagyok , minden működik.)

1. NVidia driverrel a compiz néha másodpercekre lemerevedik.

2. A kilépés gombra kattintva percekig kell várni, amíg bejön a dialógusablak. Persze ez idő alatt a rendszer használhatatlan.

3. Elbaszta a grub-install-t. Majd leírom részletesen mi történt.

4. Update közben szétsz@rta az eredeti partíciómat. Ez súlyos. Nem bírt újraindulni,és /etc könyvtár tartalma örökre elveszett.

Összességében, ráértem volna még az update-re.

Nálam egy bosszantó hiba lépett fel frissítéskor: ha szól a zene a skype hangeszköz problémát jelez, és nem csöng, ha keresnek.

(a másik hiba, hogy a flock nem indul egy lib problémára hivatkozva és hiába nevezem át régi nevére nem akarja az igazságot, pedig firefox 2-es megy, de ezzel még együtt lehet élni)

Az előző Ubuntu terjesztés-ben (Guszti) csak 6 problémám akadt, miután Ubuntuból Kubuntut gyártottam.
(Ubi fel, KDE fel, Gnome le!) -Itt a lényeg, hogy nem volt meg a Kubuntu.

A 4 hiba:
1. Az NTFS usb-s külsős rack-et nem húzta be automatikusan. (/dev/sdb1)
2. A VirtualBox-ban nem volt alapban usb.
3. Ha kapok egy levelet amiben egy link van, (Thunderbird) a Firefoxban nem nyílik meg.
*4. A firefox nem kezel java-t, pedig a Sun-java 6-ost tettem fel.
5. Rádugtam a PDA-mat és semmi sem történt.
*6. Nem láttam magam a Kopete-ben (webkamera)

Sajna ebből 5 a Hardy esetében is fennáll, a *firfoxos java dolgot megpatkoltam, a *webkamera megy alapból, de még így is 4 hibára nem tudom a megoldást. Van akinek szintén nem ment valamelyik kapásból?
5-let? Valami csomagot kihagyhattam?

"1. Az NTFS usb-s külsős rack-et nem húzta be automatikusan. (/dev/sdb1)"

mert ha normális lecsatolás nélkül húztad le,csak force opcióval lehet mountolni.

ez engem is nagyon idegesített.saját felelősségedre,ott van a force opció.
egyszer működött,ha ezt a file-t piszkáltam.
/usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/20-storage-methods.fdi

hozzátettem egy "force" sort.újraindítottam a halt,ment.utánna már nem :)
így hát visszaállítottam az eredeti állapotot.

viszont.akkor gondoltam,megcsinálom autofssel,hogy a rackemet felismerje.automatikusan.akkoris,rhaggyn meg...csináltam neki egy /ntfsdrives könyvtárat,
oda behúzza.ez alapján megcsináltam : http://linuxbox.hu/autofs

auto.media nálam:
ntfsdrive1 -fstype=ntfs-3g,force,silent,umask=0,locale=hu_HU.utf8,no_def_opts,allow_other :/dev/sdb1

amit végképp nem értek,hogy ezek után a hal is szépen beteszi a /media könyvtárba,és nem panaszkodik a jogokra.na ez az amit nem értek,de megy.

Én mondjuk frissen telepítettem a Hardy-t, de nekem is gond volt a Java-val (mivel a Firefox beállításokat migráltam a korábbi rendszerről), de annyi a megoldás, hogy a /home//.mozilla/firefox//pluginreg.dat -ot át kell nevezni (vagy törölni) természetesen előtt ki kell lépni a firefox-ból!!! Elindításkor újragenerálja.

cd
mv pluginreg.dat pluginreg.dat_old

Üdv:
Csabka

ui: mondjuk lehet hogy szükség van még az openjdk* és/vagy icedtea* és társai eltávolítására is, mert ezt is megtettem, miután láttam a pluginreg.dat fájlba hogy azt akarná használni a sun java6 helyett.

na akkor en is hozzatennek:

* gdm loginig eljut, utana valami bonobo-s parara problemazik, es kapok egy ures desktopot, amin nem lehet csinalni semmit. gdm-et konzolbol kilove startx-szel szepen megy,

* linuxant-os hsf modem nem megy. Lett ujrarakva a driver .deb csomagbol es targz-bol, a device fajlok (/dev/ttySHSF*) latszanak, de dolgozni nem lehet rajtuk se minicom-mal se kermit-tel. Viszont parhuzamosan hazateszi a HDA audio-t, vagyis elmegy a hang vadaszni. Ez utobbti javitja a linuxant-os alsa-linux driver (vagy valami ilyesmi), de a modem nem gyogyul meg tole,

* firefox alatt nehany site (pl. hup) tiszta maszat egybelogo osszefolyo fontokbol all. A tulnyomo tobbseg jol latszik. Default fontokkal van most, eddig 7.10 alatt ment szepen,

* billentyu layout valtas nem megy hotkey-re, ha ki-be csekkolom a csekkboxot a keyboard indicator-on, akkor utana jo, de minden alkalommal el kell jatszani,

* PCMCIA-s compact flash kartyakat nem latja semmilyen szinten.

Lenovo R61

Bukas ez a release.

Telepitettem en is a Hardy-t.Elso ranezesre minden jonak tunt.De nehany napos hasznalat utan belattam, hogy nem tokeletes.Nalam pl elegge instabil, nem egyszer volt mar hogy minden elozetes hiba nelkul kifagyott(lehet hogy a wireless kartya az oka: Atheros AR5007).Meg probaltam a XEN-t is, az sem akart tokeletesen mukodni, nem tudja a hdd, cd imageket kezelni.Elotte losetup-al kezzel hozzarendelem a /dev/loop0 es loop1 hez az imagekat akkor mukodik.stb...

KDE4-et hasznal valaki?Mert nekem nagyon nem tetszik, nem talalom fel magam benne, nem lehet testreszabni, meg szerintem csunya is(de ez ugye relative).
-----
AMD Athlon XP 1900+, Debian etch 2.6.18-4
AMD Athlon 64 3000+, FreeBSD 7.0-RELEASE #0

nyílt titok, h a kde 4.0.x-ek (a verzió ellenére...) nem "kulcsrakészek", hiányosak és bugosak. ígéret: 4.1 lesz majd a nagy dobás, akkor jön az igazi testreszabhatóság. a legütősebb kde-s alkalmazások kde4-es kiadásai sem készültek még el (lásd amarok2, krusader2, ...).
nem használom nap mint nap a kde4-et, de külön partícióra feltelepítettem a kde4-es hardyt. engem legjobban a plasma bugjai zavartak, pl:
- próbálj hozzáadni hagyományos kmenu-t. a K gomb a panel jobb szélén jelenik meg, és onnan nem mozgatható. ha megnyitom, akkor is időnként szemetes, miközben megjelenik. gyanítom a többi applet is hasonló gondokkal küzdhet.
- ha le akarom fogyasztani a panelt keskenyre, az ikonok nem töpörödnek össze rendesen és az óra betűmérete is makacs. amúgy azt be se lehet állítani. nekem nem jön be ez az új gulliver style, h minden ikon óriási, a taskbar ikonok óriásiak, stb. és pont ez a frusztráló most, h nem tudom átszabni.
- a plasmoidok körüli átlátszó keret fekete boxban van nálam... az átlátszósággal még vannak gondok

1 szó mint 100, még sok meló van vele, de nem lesz rossz. írtad, h nem találod magad fel benne. nekem is idegen, de ez nagyrészt a kickoff menü miatt van. nem szoktam még meg, nem tudom hatékonyan használni.

számomra a kde4 nem randa, ami nem szép, az nyilvánvaló bug benne.
a kde3-as kubuntu, (nekem) az a randa. nem tom milyen designert alkalmaznak kubuntuék... és a legjobban az zavar benne, h nem vanilla a kde. berakták a saját kikapcs-ablakukat (a konqi-s alap helyett), berakták a saját oldalsávot a kmenübe, stb, és ezeket én nem tudom, hogy lehetne kigyepálni. mert nem tetszenek. előbbi pl mindig bajos, ha ikontémát akarok változtatni, mert azon a kikapcs panelen tuti vmelyik ikon nem változik meg vagy felnagyított, pixeles sz@r lesz belőle. 1 szó, mint száz, eddig akárhányszor vmi jó témát alkalmazni akartam a kde-lookról, mindig kilógott vhol a lóláb.
őszintén remélem, h a kde4 kinézetébe nem fognak így beletúrni.

Á, veszett fejsze nyele.
Ha felülre rakod a taskbart, aztán vissza alulra, szétcsúszik az egész. Olyan roncshalmaz feelingje van, mint anno az Ubuntus XFCE-nek.
Eleinte vista stílusú matt áttetsző keretes fekete sáv volt a taskbar, aztán alul levágták a matt keretet, aztán a végső kiadás előtt lett belőle egy szimpla fekete sáv némi domborulatot mímelő görbülettel. Az óra is eleinte egy vasútállomáson szokványos óra kinézetével vetekedett, lásd ezt a mockupot:

http://nuno-icons.com/images/estilo/new%20style%20big%20small%20window…

Nem tudom mi az ami szebb meg jobb a mockupban mint a megvalósult változatban, de jobb. Lett volna.

Másrészt régebben mutatott valaki egy diagramot, mennyivel kevesebb függősége van a KDE4-nek mint a Gnome-nak. Ma megnéztem milyen függőségei vannak a kate-kde4-nek Ubuntun. Fogalmam sincs miért akar olyanokat felrakni hogy libmodplug0c2, libxine1... Harminc csomag függőségből.

Nagy kár hogy egy jól megírt rendszernek épp csak a desktop enviromentje fos. Szóval a KDE4-ből nekem tetszik a K4, de a DE még nincs sehol. El kéne felejteni az egészet amit a panellel meg a plazmoidokkal műveltek, azokat a tényleg remek alkalmazásokat amik a KDE4-ben vannak/lesznek, egy egyszerű felületen használni. Ubuntus átbarkácsolások nélkül. Fluxbox + Qt4-es alkalmazások? Ez lenne a használható variáció?

--
the tide is turning

Nos én is frissitettem hardyra. Az első probléma, amibe ütköztem az a 3d gyorsitás hiánya volt ati x1300-on. Ezt sikerült megoldanom a xserver-xgl eltávolitásával. Működik is minden rendesen a tv nézésen kivül. Ugyanis az történt, hogy e csomag hiányában egyszerűen a tvtime el sem indul a kdetv, pedig kidob egy hibaüzenettel, miszerint állitsak a v4l2 beállitásain. Ami érdekes, hogy ha a multimédiarendszer választóban elinditom a video felulet tesztelését bekapcsolt kdetv-vel, van kép is a tv hez csatornát is tudok váltani etc. miután ezt kikapcsolom a kép megszűnik hang marad. Próbáltam visszarakni a xserver-xgl-t, tv ok, de 3d megszűnt létezni. Úgyhogy, most google, emellett, bármi ötletet szivesen fogadok.

Én is frissítettem Hardy-ra a "dolgozós" gépemet is.
Nálam az eclipse, elindulás után rögtön elszállt minden esetben.
Kis googlizás után megtaláltam, hogy a Java 6.03 utáni SDK-kal, AMD64-es gépeken az eclipse így viselkedik. Ráadásul én nem is 64 bitesen használom a rendszert!
Szóval a Java 6.04-től a jelenlegi Java 6.10-ig számomra használhatatlan.
Megoldás:
Külső tárolóba felvettem a Feisty-t. Majd felerőszakoltam a Java6.03-at. Ez sem volt egyszerű, synaptic-ból nem is ment nekem, csak aptitude-ból.
De most már végre minden szépen megy!

A Rendszer-->Adminisztáció-->Szoftver forrásokban a frissítések engedélyezése megoldja az Audacious segfaultot (crossfade plugin frissült)

Még valami történt, amit nemrég vettem észre:

Az asztalomon egy db ikon van ami a home mappára mutat.
Ritkán, de kell.
Most nem nyitja meg.
Ezt írja:
Nem lehet megjeleníteni a(z) "/home/redman"-t.
Nincs alkalmazás telepítve ehhez a fájltípushoz

Eddig mi volt az "ablakos" fájlböngésző?
És most mire változott?

Ha az ubuntu menün keresztül nyitom meg, úgy simán végrehajtja.

Üdv: redman

http://www.redman.hu

Van itt még valami!
Asus laptopom van. Eddig működtek a különböző állapotjelző ledek.
Power,Mail,Töltés,Wireless

A power és a töltés természetesen most is működik, mivel az hardware-es gondolom.
A mail-t és wireless-t nem tudom életrekelteni, mert a /proc/acpi/asus/ könyvtár megszűnt létezni. Itt lehetett "echo 1 mled" és "echo 0 mled" parancsokkal ki-be kapcsolgatni a mail jelző ledeket.
A kernel annakidején a wireless-t alapból bekapcsolata. Most csak addig világít, míg meg nem jelenik a grafikus felület.

Üdv: redman

http://www.redman.hu

audacious nálam is segfault-al szált el, de töröltem a .config/aduacious dirt és utána jó lett.
amint visszaállítom a "default" nevű skin-t a következő újraindításnál ismét segfault lesz, de ha nem módosítom akkor okés marad.

Nálam miért jó?
Miután minden plugint felraktam hozzá, ha a Reload plugins gombot megnyomom, akkor segfaultol. Ki lehetne sakkozni melyik plugintől.
Akinek csak zaj jön ki a jackd-ből jack kimenetet választva (a qjackctl-lal remekül lehet paraméterezni, indítani a jackd-t), állítsa át 24-ről 16 bitesre az audacious kimenetét.
--
the tide is turning

hova kerültket a monitor felbontás beállítások az /etc/X11/xorg.conf fileból? kíváncsi vagyok :)

Megint hozta a formáját az Ubi vagyis feltettem a Kubuntut, el kell ismerni, hogy egyre jobb az Ubi/Kubi, szépen kezel minden és még gyorsabb is az új X kiszolgáló miatt.

Szóval dicséret érte, Konkurencia (Redmondban) vadiúj fizetős OS-ével sehol nincs, gyönyörüen megy a filmlejátszás és stb. szóval egyre jobb.

De, hogy ne legyen kerek világ azért van egy kis gond, ugyanis új Kubim nem hajlandó teljesen leállítani a gépet csak ha megnyomom a bekapcsoló gombot mert nem bírom kívárni és akkor leáll, ennek mi lehet az oka?

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv

-----------------------------------

Hamis Windows Legális Linux

Az elöbb, miközben netbeans (közben erősen indexelt), oppenoffice, firefox (flash plugin nélkül) és terminal volt megnyitva mintha kifagyott volna... Egyszer csak fekete háttér villant be, mint a kék halál szokott. Nem tudtam vele semmit csinálni...
Nem tudom mire vélni a dolgot.
Amúgy ha firefoxhoz teszek fel falhplugin nagyon belassul az egész. Erre tud valaki mondani valmit?
----
"A hibás logikájú emberek több bűnt követtek el akaratukon kívül, mint a rossz emberek szándékosan."
Bárcsak...

1. Exaile-ben nem működik egyáltalán a hangszínszabályzó.
2. Ha be van dugva a lankábel és hálózaton van a gép, iszonyúan belassul.
3. Ha egykattintósra van állítva a nautilus, akkor ha egy mappára rákattintok, akkor "beragad" (bárhová viszem, mindig azt mutatja) a kis kéz ikon, mindaddig, amíg egy másik mappa fölé nem viszem a kurozort.
4. Ha megy a compiz, akkor ronda a skyrocket nevű képernyőkímélőnél az ég. (a textúra random nyújtsa-összenyomja magát)
5. Ha beteszek egy cd-t, akkor megjelenik az ikonja az asztalon, de sosem azon a helyen ahol előzőleg volt. Mindig legfelül.
6. Nem tudom kikapcsolni az "adathordozó böngészése behelyezéskor" dolgot, mivel nem találom a régi helyén.

-------
- Fiam, milyen zenét hallgatsz?
- Hát dissumot!
- ?
- Nem hallod? Dissum-dissum ...

kubuntu gutsy >> hardyra frissítés probléma nélkül lejazlott
sudo apt-get dist-upgrade
parancs mellett is.
a biztonság kedvéért azonban itt is ajánlott a hivatalos ubuntu upgrade protokoll használata.

Hi!

Különösebb gond nélkül frissült a hivatalos dist upgrade eszközzel.
Amit eddig jelentkezett:
- A KDE angol billenytűzet kiosztással indult
- Az X-et újra kellett konfigurálni
- A firefox 3 csak angolul használható (Másnak is vagy csak én vagyok kellően láma hozzá)

Egyébként teljesen jól működik minden.
Egyébként Kubuntu.

lásd fent #14

kubuntu csak akkor jeleníti meg helyesen az ékezetes fileneveket, ha
export LANG=hu_HU
export LC_ALL=hu_HU
környezeti változók be vannak állítva, például a .bash_profile fileban.
így minden magyar fordítással jelenik meg. legalábbis amire van magyar fordítás:) a dolphin például még csak részben lett magyarra fordítva. billentyűzet kiosztása beállítható a kde controll centerből is, K menü >> rendszerbeállítások. a firefox nyelve saját beállításaiban is állítható. de a fenti módszer univerzális az egész rendszerre. magával hoz sajnos egy hibát, bár legalább csak ritkán használt programokat érint.

asszem ezt a kiadást elnagyolták nagyon. az idegesítő fagyások, xorg problámák nagyon lehúzzák a szememben a rendszert.

ezért nem fog soha elterjedni mert alap általános dolgokat nem csinálnak meg. persze a compiz az majd nem mindig működik aminek jóformán nincs haszna csak szemgyönyörködtetés, de azt hogy lehessen használni a gépet azt nem. akkora ikonok hogy kilóg a displayről és persze ez nem web hogy scrollozzon, vagy a kikapcsonli nem akar és még sorolhatnám (amd64 még keményebb problémákat szül)(ha nem lesz a 8.10 változás ezen a téren örökre elfelejtem az ubuntut) .....
és nem ugranak a frissítések hogy ezeket a hibákat megoldják. mintha nem is léteznének.
na szép. asszem gyalulom a rendszert és átálok másra.
pedig szépnek igérkezett.
--
forever linux
Egyre több informatikusnak van nemi élete. Hígul a szakma...

Kubuntu 8.04 cd-ről telepítve asus laptopra, -wifi hegesztést leszámítva- tökéletesen megy egy lány ismerősömnél, aki először használ linuxot. Furcsálva olvasom a postokat, hogy upgrade során milyen hibák léptek fel. Ezek közül egyikkel sem találkoztam a tiszta install után. Pedig nyúztam én is pár napot, mig odadtam neki.

Sajnos nekem is van problémám. Én a dist-upgrade megoldással készítettem 7.10-ből 8.04-et. Eddig semmi gondom nem volt vele, de most néha azt tapasztalom, hogy nincs asztalom. Egy nagy fekete sötétség jelenik meg középen, az tálcák rendben vannak. Programok futtathatók, de az asztal közepén nincs sem ikon, sem háttérkép. Eddig úgy javítottam, hogy Ctrl+Alt+F1 belép userként, majd killall gdm, majd sudo gdm. Ekkor már minden rendben feljön. Nincs valakinek ötlete?

Gyakorlatilag a skype-on kívül minden alap... Ati Radeon 9600 a videokártya.

Üdv: Gyömbér

Aruljatok mar el, mi celja van itt egy ilyen topicnak? A hasznara lennek kivancsi..

Minek vannak egyáltalán a rendszerhangok ha nem működnek külső wav-okkal? Teljesen normális wavok, helyesen beállított tulaj és jogok..
--
the tide is turning

nálatok nincs hatalmas iowait?
upgrade óta gyakorlatilag szinte minden miatt úgy felugrik az iowait, hogy csak pupillázok...
(d510 latitude)

Sziasztok!
Valamiért nem és nem tudom beinditani a fent emlitett usb-s wifi kártyámat.
Letöltöttem hozzá linuxos drivert, ami uhu alatt ment, de itt a 8.04-ben nem tudom beinditani.
Valakinek ötlet?
Légyszives írjatok privátba is, mert pár napig sajnos nem leszek elérhető netközelben!
Köszöntem!!!!
Arnold

u.i.: ha valakinek akadna egy uhu gyári leforditott kernel (bzImage) küldje el légyszi mailen...

---------------------------------
TOSHIBA L40-17Q 1.8GHz - 1024MB RAM
UHU Linux 2.1 - Ubuntu 8.04
Nyiregyhaza
arnoldh@freemail.hu

Hali!

Amikor kijott az uj verzio en is frissitettem, semmivel semmi gondom nem volt, de par nap mulva meghalt az alaplapom.
Ma kaptam egy csere alaplapot addig, amig nem jon meg a regi garis alaplapom. Ossze is dobtam vele a gepet es minden remekul uzemel, kiveve a 3D gyorsitast. Az alaplap kivetelevel semmi nem valtozott a gepben. Es most azt sem tudom, hogy mihez nyuljak, mivel az Xorg.conf-ot itt ugye jol megcsonkitottak :S
Hol vanank itt a vga beallitasok, hogy lehet 3D gyorsitast csinalni, hogy lehet hibat keresni, meg egyaltalan?
Most eleg hulyenek erzem magam, mert eddig xorg.conf-bol mindig megoldottam a dolgot, de hat most...

glxinfo ezt adja ki:

$ glxinfo
name of display: :0.0
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual

--------------

Megoldva: visszamasoltam a regi xorg.conf fajlomat, ujrainditottam az X-et es azota jo a 3D is!

1) Az alapértelmezetten felrakott béta Firefox olykor irdatlan erővel pörgeti a merevlemezt. Ez olyan erős, hogy ilyenkor hosszú másodpercekig semmi mást nem lehet csinálni. Fogalmam sincs mitől van. Számtalan módon beállítottam, de teljesen szabálytalan időközönként mégis előjön. Az elején a tracker-re gyanakodtam. Kikapcsoltam, majd teljesen leszedtem, majd újratelepítettem egy minimális grafikus rendszert a minimális konzolos rendszerből kiindulva. Hiába. Minden jel szerint a Firefox a ludas, mert ha leállítom vagy megölöm, akkor a merevlemez szadista pörgetése is azonnal alábbhagy. Nem hiszem, hogy a lemez lenne a hibás, hisz korábban nem történt ilyen, és mindig a Firefox-hoz köthető. Ja és még egy érdekesség: ilyenkor egyetlen processz sem fogyaszt látványosan több erőforrást, a processzor ugyanott áll, ahol volt, és csak a merevlemez pörög esztelenül, úgy hogy minden más pang.

2) Az új gnome-system-monitor egy bugos borzadály, egymagában zabálja a processzort. Fogalmam sincs miért kellett ilyen hibás, félkész állapotban ezt a változatot ide erőltetni.

3) Leálláskor a network-manager ronda hibaüzenetei lepik el a képernyőt, a leállási folyamat hosszú időre leakad, nagy pangás, majd utána megjelenik az usplash is, és végre a gép szabályosan leáll. A launchpad oldala tele van erre vonatkozó hibajelentésekkel, de ennyi, semmi több. (Sajnos, elég tipikus.)

4) A Yelp katasztrófálisan lassú. Volt itt egy vitám valakivel erről, de sehogyse tudott meggyőzni arról, hogy ez így normális. Az openSUSE-s kdehelp-je is indexeli a sugókat, de gyorsan elindul és fürgén keres. (A Kubuntu kdehelp-je "természeresen" nem indexel.) De még a Vista sugója is fürge.

VÉLEMÉNY: teljesen felesleges és rossz kihatású a félévenkénti kiadás. Egy év vagy másfél év bőven megtenné, de akkor jól letesztelt, átgondoltan összerakott rendszer jöhetne. Így elég izé: "hurrá, már megint itt van egy Ubuntu, na lássuk milyen új hibákkal lep meg...". Ha pedig valaki kényszert érez mindig a legfrissebbet használni, nosza használja a fejlesztői ágat. Stabil kiadást azonban másfél évenként, maximum egy évenként érdemes megjelentetni.

Ugyan. Az 1) és a 3) lényegtelen? A minden tevékenységet lehetetlenné tevő merevlemezpörgetés lényegtelen? Az, hogy leálláskor idegesítően sok időt kell várni hibaüzeneteket bámulva, észrevétlen, lényegtelen hiba? A hup-ot olvasva az embernek az az érzése, hogy itt sokaknak egyféle szerelmi kapcsolatuk van - nem emberekkel, hanem programokkal, pl. az Ubuntu-val. A téma neve "ubuntu hardy hibalista", ehhez találó megjegyzést írok, és errefel rögtön jön a megvédem-a-barátnőmet reakció.

[ http://hup.hu/node/54901 - Audacity Ubuntu-hoz ]

Az LTS kiadások megléte nem oldja meg a kérdést, mert azokat is egy félévenkénti kiadásokat termelő fejlesztési folymaton belül állítják össze, csak annyi, hogy minden n-edik félévenkénzi kiadás LTS. Vagyis őket is egy 6 hónapnyi fejlesztési időszak választja el a korábbi kiadástól. tehát ugyanolyan bug-osak. Egyáltalán mit lehet 6 hónap alatt csinálni? Nagyon rövid idő még lényegi programfissítéshez is, nemhogy összecsiszoláshoz, hibakereséshez. Mindenki rohan. A Gnome félévenként ad ki új verziót, a Kde is rohan, utánuk a disztrók, s az eredmény a "kiadásoknak" nevezett hibákkal tűzdelt pillanatképek.

SIS integrált horrorVGA esetében "sis" xorg drivert használ default az ubuntu. a probléma, hogy a jelenlegi Xes sis driver hibás. ennek látható jele, hogy 800x600 felett minden felbontásnál zajos lesz a kép a monitoron.
megoldás "sis" helyett a "vesa" driver használata.

Használhatatlan a billentyüzetkiosztás-váltás. Lásd: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg/+bug/196277 . Természetes mind a mai napig nincs javítva. Az utolsó bugreportoló szavaival élve "so annoying" :-P Ha én pl. a magyar mellé egy másikat is fölveszek, akkor az X újtaindítása esetén nemcsak a váltás billentyűzetparancsa nem működik, hanem a második kiosztás helyett valami használhatatlan szimbólunkészlet társul a billyentyűkhöz mindaddig, amíg ki nem törlöm, és újra nem rakom. S aztán a következő újraindításnál kezdődik minden elölről. Természetesen KDE alatt nincs ilyen hiba, csak a Gnome-ban. Tudjátok mit?: Ez az Ubuntu+Gnome egy nagy ***. Elég vicces, hogy a Canonical milliárdosa egy efféle ***-ral akar Windows-felhasználókat szerezni. Ha valaki efféle hibákat lát, amelyek két hónap után sincsenek javítva, kiröhögi, és használ mást.

[ http://hup.hu/node/54901 - Audacity Ubuntu-hoz ]

xubuntun sem használható a bill.váltó. más distriben sem jó gnome/metacity környezetben?
nekem gentoon és a debianos rendszeren is kde van, de azzal egyébként sincs gond.
írj a kiwi teamnek is. mint elsődlegesen román/magyar distribnek fontosabb, hogy működőképes legyen a bill kiosztás váltó. és nem kell hosszadalmasan egyeztetniük egy csomag cseréje esetén az ubuntu upstreammel.

Minden indítás után csak úgy tudok billentyűzetkiosztást váltani, ha megcsinálom a következőt: (upgrade volt előzőről, nem friss install)

A beállításokban megkeresem a billentyűzetem típusát (valami Compaq, de ez most mindegy, másikkal is ugyanez a helyzet). Rákattintok, hogy lássam a lehetséges billentyűzeteket. Nem változtatok semmit, majd OKézom. Ezután utodok kiosztást váltani.

Megnéztem a fenti linket, hogy jelentsem a módszerem (államvizsga miatt csak most jutott rá idő). Nem jelentettem, mert a linken találtam jobb megoldást:

Megoldás a billentyűzetváltásra: Adding 'setxkbmap' to Gnome's autostart has fixed this. Nálam: System, Beállítások, Munkamenetek, Startup Programs, Add, Name: setxkbmap, Command: /usr/bin/setxkbmap

A bugreportban többen írják, hogy ez megoldotta a problémájukat, nálam is tökéletesen működik.

Nem upgrade specifikus:

- a Network-Manager Betárcsázós kapcsolatok -> ppp0 (Bluetooth 3g-s telefon) esetén nem érzékeli, hogy van internet, így a VPN kapcsolódás nem használható (inaktív).
- a chatscript és a peer is kézimunkás volt, nem lehetett egyszerűen csak azt mondani, hogy 3G-s és modem pedig /dev/rfcomm0 hanem még hegeszteni is kellett (Ubuntu oldalán található leírás szerint).

Egy másik Ubuntu/Gnome hiba. Ha megnyitod a gnome-appearance-properties-t, akkor az felpörgeti a processzort 100%-ra, és úgy tartja korlátlan idöig, akkor is, ha aztán semmit se csinálsz vele. Mintha legalábbis xvid-be vagy ogg-ba konvertáló frontend lenne.

ezt a hibát nem tudtam reprodukálni. az apt-get dist-upgrade paranccsal upgradelt rendszerről már nincs meg a backup. fent írtam, hogy debian módon nem szabad upgradelni az ubuntut a mostani verziónál, mert számtalan "fagyós" bughoz vezet. erre sajnos nem figyelmeztet az ubuntu verziós aptget csomag. imho ez a legnagyobb bug. #7 hiba.
a helyes upgrade leírása,
http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading

te hogyan upgradelted a rendszered?
vagy clean install?

Clean install, naprakész frissítésekkel. És minden esetben reprodukálható a hiba. A gnome-appearance-properties 100%-sal zabálja a procit, mindaddig, amíg be nem zárom. Namármost, tudjuk, hogy ez a program előzetes képet ad a témákról. Ezért az elején arra gyanakodtam, hogy valamelyik téma a ludas. Minden gtk témát adó csomagot leszedtem, s maradt csak a Raleigh. Az ikonokat is nemkülönben, s maradt a Gnome alapértelmezett ikontémája, amit ugyebár nem lehet leszedni. A hiba magmaradt. Bármikor reprodukálódik. Két gépen teszteltem.

[ http://hup.hu/node/54901 - Audacity Ubuntu-hoz ]

#14 kubuntu csak akkor jeleníti meg helyesen az ékezetes fileneveket, ha
export LANG=hu_HU
export LC_ALL=hu_HU
környezeti változók be vannak állítva, például a .bash_profile fileban. enélkül nincsenek ékezetes betűk. viszont ha be vannak állítva ezek a változók akkor a pythonban írt gtk programok "locale.Error: unsupported locale setting" hibaüzenet mellett el sem indulnak. nem tudnak mit kezdeni az LC_ALL környezeti változó hu_HU beállításával.

WTF
Többszörösen hibás koncepció:
1. Az Ubuntu UTF-8 kódolást használ mindenhez. Nem UTF-8 kódolású filenév nem jelenik meg rendesen, ez egyértelmű. Ezért nem kéne elavult 1-byte módba állítgatni... convmv a barátod.
2. Unsupported locale ennek a folyománya. Létezik egyátalán a hu_HU? Generálni kéne mielőtt használod - DE NE HASZNÁLD (locale-gen). Nálam csak hu_HU.UTF-8 volt, tehát jogos a programok hibaüzenete.

létezik hu_HU. egyébként iso8859-2 kiosztást takar. korábban nem volt probléma ezekkel a változókkal. gentoon a mai napig ok nálam, persze az saját fordítás saját beállítás. korábbi kubuntukkal sem tapasztaltam problémát.
a kubuntu esetében, már az is hiba, hogy default nincsenek ékezetes filenevek. gnome mellett a magyar nyelvi támogatás telepítése és defaulttá tétele után probléma nélkül használhatóak a magyar ékezetes filenevek.
köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem. át fogom állítani hu_HU.UTF-8ra a kubuntus rendszereket.

Úgy látszik ez a kiadás már csak a processzor-pörgető programok kiadása. A gnome-system-monitor, a gnome-appearance-properties és a yelp indokolatlan erőforrás-zabálása mellett a gxine-jét is meg kell említenünk. Elindítása után a gxine hosszú másodpercekig 100%-ban kínozza a processzort.

[ http://hup.hu/node/54901 - Audacity Ubuntu-hoz ]

Érdekes, nálam is clean install, a gnome-system-monitor, a gnome-appearance-properties
és a yelp megnyitásakor a processzor felpörög, majd visszaáll normál szintre.
Gxine nincs fent.

---------------------------------------------------------------------------------
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!

Jóhír:
nVidia Go 7300-as van a notimban, elég kevés ilyen noti van felépítésre mint az enyém. Ezért nem is találtam megoldást, valószínű Hardy spec probléma volt ez is. Kernel frissítés után most a napokban megoldódott. Az "xyz-new" csomagot rakta fel (már 125. alkalommal), és most bejött neki. Kézi telepítéssel, több verzióval, régebbiekkel is próbálkoztam. Alig babrált telepítés, addig nem is játszadoztam vele, míg ez helyre nem jött. Bíztam benne, és lám, sikerült nekik megoldani. Most :) vagyok.

a TvTime tv néző program elfelejti kikapcsolni a képernyővédőt. gnome környezetben biztosan kde alatt még nem teszteltem.