Archlinux és Ubuntu

Szóval... ma vettem egy új DVD-írót, olyat, ami a változatosság kedvéért tud CD-t bootolni. Ez azt jelenti, hogy 20 nappal a 8.04-es Ubuntu kijövetele előtt teszem fel a 7-est, amit még kb. 2-3 hónapja rendeltem, és egy pár ismerősömnek fel is raktam, és örültek neki, mert csilivilibb, mint az XP. Legalábbis úgy tűnik.

Eddig ArchLinuxot használtam, amit szerencsétlen körülmények közt tettem fel: az ISO-t felhúztam az egyik ATA-s partíciómra, és onnan telepítettem. Nem ajánlott. A gépem azóta nagyobb terhelések (vinyóterhelések, egészen pontosan a swap a ludas) esetén kernel panicot dob. A swap kikapcsolása megoldotta a fagyik 90%-át. De egyébb gondok is voltak: minden progi kifagyott állandóan, sokszor az udev betöltése után jött egy kernel-panic (a bootolások 35%-ában), stb. Mindeközben az Ubi bírja, Knoppix is ment rajta rendesen, és a kb. 100000 fsck is mind sikeres volt.

Szóval Ubi. Az első (pozitív) meglepetés a CD betételével fogadott: ez egyben egy LiveCD is. Helyes, úgy is szükségem volt egyre. A másik a csilivili (átlátszó ablakok, animált műveletek, stb.). Nem is lassú a gépem alatt (P-4, 1Gb RAM, ATI Radeon 512 megával). A harmadik még várat magára. Nicsak, már fent is van! Restart, és meglátjuk! :)

Hozzászólások

A cím alapján azt hittem az új Arch Linux hírlevél tartalmából posztolsz.

Tudniillik az történt az Arch Linux fórumon, hogy egy dyscoria nevű felhasználó nyitott egy topikot 'Miért szeretem az Ubuntu-t' címmel. Minden más közösség esetében ez végetérhetetlen flame áradatot indított volna el, nem így az Arch Linux használói között, az összes hozzászóló egyetértett, hogy az Ubuntu egy jó és egyre jobb felhasználóbarát Linux disztribúció.

Erre jegyezte meg Dusty Phillips, az egyik fejlesztő, hogy micsoda nagyszerű közösség :-)

Az előző CD/DVD olvasód/íród nem tudott CD-t bootolni? Én a helyedben egy USB drive-ról próbálkoztam volna az Arch Linux-ot feltelepíteni, feltéve, hogy tudsz USB-ről bootolni, és feltéve, hogy rendelkezel ilyen eszközzel.

Az Ubuntu leginnovatívabb megoldása mostanában a Wubi*, Windows alól telepíthetsz Ubuntu-t, és ha már nincs rá szükséged könnyedén eltávolíthatod (anélkül telepítheted, hogy új partíciót kellene létrehozni neki, és nem kell lecserélni a Windows boot loader-ét az MBR-en), bár valójában a Windows Vista új szolgáltatásával, és a rá épülő EasyBCD nevű programmal könnyedén el lehet távolítani és helyettesíteni a GRUB-ot, vagy azt a boot loader-t, amit Linux alatt használsz, és akkor nincs több probléma.

* Az egyetlen szépséghibája, hogy még nem működik (egy HP Compaq és egy ASUS notebookon próbáltuk), de lévén még nincs végleges változata (Beta állapotú), ezért ez elfogadható.

_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

Ácsi! Én nem az ArchLinuxot szidom (még mindig szeretem), csak nagyon szerencsétlen, béna módon telepítettem. A hírlevelet még csak nem is olvastam.

Azért telepítek Ubit, mert kiváncsi vagyok rá. De nem az Arch-ot váltom le, hanem a bénán telepített, állandóan fagyó Archot.

Az alaplapom pedig nem támogatja az USB bootot :(

"i pensieri stretti & il viso sciolto." -- Sir Henry Wootton

Hát..lehet csilli villi, stb.. nem tudom. Én Compiz-tól írtózom. Gnome alatt tényleg kellett mikor terveztem, de KDE alatt még soha az életben nem szorultam rá. Bár ha kell is, max 2db plugin ami könnyít, a többi csak "tessék-lássék"..