A január elsejei áramár liberalizáció miatt a szerver hosztingot kínáló cégek próbálják az ügyfeleket átterelni arra, hogy mindenki saját árammérőt szereltessen fel és az alapján fizessen.
A kérdésem az lenne, hogy valaki mért-e már valami ilyesmit, hogy mondjuk egy 3-4 winchesteres 2 processzoros mondjuk szimpla tápos gép mennyi áramot fogyaszt?
(igazán a HW fórumba raktam volna, de ott ilyesmi kategória nem volt :) )
- 2805 megtekintés
Hozzászólások
a http://www.apc.com oldalon találsz kalkulátort.
becsülni csak igen durván fogsz tudni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az árlistákon 70-80.000 Ft áron kínálják az árammérő (alfogyasztásmérő) beszerelését.
Jelenleg a kiskereskedelmben bruttó 25-30.000Ft-ért lehet hitelesített digitális fogyasztásmérőt venni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nekünk bővítési ajánlatban 50.000.-Ft-ért ajánlották ki a mérő felszerelését és 52Ft+Áfáért 1kWh áramot. Ez utóbbi "kicsit" soknak tűnik nekem, mert akárhogy bújtam az ELMŰ honlapját nem találtam 48Ft bruttó/kWh-nál (valami A2-es díjszabás, csúcsidőszakban) magasabb árat.
Azt meg végképp nem értem, hogy hosting szolgáltatótól miért kellene áramot vennem. Ők fizikai helyet, klimatizálást, sávszélt és általánydíjas áramot adnak a vasaknak. De ha már mért fogyasztást fizetünk, azt miért is kellene nekik? Ezt nem egészen értem...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ELMÜ árhoz vedd hozzá, hogy egy normális (_normális_) szervertermi infrastruktúra nem kevés pénzbe kerül, könnyen elképzelhető, hogy nekik valóban 52 Ft-ra jön ki, kiépítéssel, adminisztrációval, mert mondjuk X évre számolták ki a beruházás megtérülését. A megváltozott árampiaci helyzet miatt ezt nem akarják elbukni, szépen továbbterhelik, ha nem tetszik, odébb állsz, ezt a lehetőséget is belekalkulálják, elképzelhető, hogy az 52 Ft-os áramon valójában veszítenek, attól függ, hogy mennyire komoly céggel szerződsz - könnyen elképzelhető, hogy van, aki ezzel is le akar húzni.
Egyébként meg az összeg sok, mert a cégünk kevesebb, mint a felét fizeti, de ez nagyon azon múlik, hogy kivel állsz szerződésben és hol. 500 db szerver marha soknak hangzik, de nem fogsz rá jó árat kapni az áramszolgáltatótól, ha egy ellátásilag problémás lakossági övezetben építenél magában egy szervertermet. Sőt, lehet, hogy sok milliós kiépítési költséget terhelnek rád ahhoz, hogy egyáltalán használhasd.
Az átalánydíjas áram addig volt érvényes, amíg az ára elenyésző volt a többi szolgáltatáshoz képest. Ha majd a sávszélességért, forgalomért a szolgáltatónak bekerülő összeg X-el jelentősebb lesz, akkor majd azért is gigabájtonként N forintot fogsz fizetni. Mindig van X és Y, ha a szerverterem IP forgalma évente X gigabájttal nő, az ha másban nem, tervezett eszközbővítésben Y év múlva N forintot fog jelenteni. Ha ez a forgalomnövekedés ennél több, és az N nem jönne ki a korábbi üzleti tervből, akkor majd fizetsz a forgalomért.
Annyit tudok ajánlani, hogy fordulj komolyabb cégekhez, akik hatékonyan, nagyfogyasztói áron vásárolják az áramot, a többi szolgáltatásból tervezik fenntartani magukat ezért a díjnövekedést lenyelik, vagy úriember módjára nagyfogyasztói áron számlázzák tovább. Nyilván ez nem fér bele a mostanában szokásos lenyomott árakba, de hát ez van.
Mi egyébként most mérjük a saját szervereinket, ha majd érdekel valakit, szívesen megosztom itt, géptípus, kiépítés, terhelés alapján, de ezek csak Sun szerverek. Észrevételeink szerint nagyon sokat számít, hogy milyen gép, egy asztali erősebb PC simán megeszik 2x annyit, mint egy hatékony tápegységgel ellátott, belépő szintű szerver...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt én mind megértem és igazad is van. De a 35-40Ft+Áfa (ELMŰ)vs. 52Ft+áfa (szolgáltató) között azért elég nagy a különbség. Ha 4-5 Ft-ot rádobnának azzal nem is lenne bajom, mert nyilván nekik se ingyen volt a gépterem.
A vicc egyébként, hogy ha mért fogyasztással vennénk az áramot, akkor többe kerül 1 gép helye, mintha általánydíjas árammal vennénk, amiben van X kWh havonta. Szóval valami nem egészen kerek nekem a történetben. Vagy ők nem tudnak számolni vagy engem néznek hülyének. Ráadásul ez nem egy spájzbanhoszt.hu kaliberű cég, hanem az egyik ISP, aki tutira nagyfogyasztói áron kapja a delejt. Nem azt várom, hogy beszerzési áron adja tovább nekem az áramot, tegye rá a reális hasznát. De a kb. másfélszeres ár nekem nem fér bele a reális haszon fogalmába.
a vasak fogyasztása engem mindenkép érdekel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van a Váci úton egy irodaház, ahol egy ISP adatközpontja és véletlenül az egyik ügyfelünk szerverterme is megtalálható, így két irányból is hallom, mennyire komoly problémát jelent az áram hiánya. Egyszerűen nincs ott elég vastag dróttal az ELMÜ, hiába adják mondjuk 35 Ft-ért (vagy X-ért). A szükséges fejlesztés nagyon drága lenne. Ha te lennél az egyik cég helyében, mit csinálnál, ha nem tudnál több szervert üzembe állítani a helyzet miatt? (a) kifizetnéd a fejlesztést, az áramot pedig magasabb áron közvetítenéd (b) ha a fejlesztés nem megvalósítható, pl. egyéb okok is akadályozzák, ugyanúgy kiközvetíted magasabb áron, max. csökkented a szerverek számát, a megmaradt áramot esetleg eladod a másik cégnek. :) Mint tudjuk piaci ár == amennyit kifizetnek érte.
Ha az átalánydíjjal jobban jársz, örülj neki, a szervered többet fogyaszt, mint az átlag, jobban jársz, éljen az internacionálé. Van olyan vasam, ami magában megeszik 16000 Ft-ot havonta, két rack-kel odébb a szolgáltató elhelyezné néhány ezer Ft-ért standard hosting szerződéssel. De azokat a gépeket is ugyanannyiért helyeznék el, amik fél ampert sem kérnek. Majd ha az ügyfelek variálnak, átrakják az alacsony fogyasztású gépeiket saját mérésre, majd magasabb lesz az átalány. Ilyen ez.
A "nagyfogyasztói ár" meg kicsit odébb kezdődik, mint egy pár száz - ezer gépes Victor Hugo utcai szerversufni, gázból sem kapsz ipari kedvezményt csak azért, mert 3 panelház közösen előfizet, tehát a drága áram nem meglepő.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elmű honlapja szerint aktuális nettó végfelhasználói díj, nem lakossági fogyasztóknak
40,50Ft /KWh.
Mit kapsz ezért a pénzért?
Egy kábelt, esetleg kettőt, aminek a vége ott van a gépterem előtt, és jön rajta az áram min. 40kV-on ( szakemberek javítsanak ki).
Mi nincs benne?
- Épületen belüli villamosenergia elosztáshoz szükséges berendezések ára, illetve karbantartásuk ára.(valamit kell kezdeni a bejövő nagyfesz.-el)
- UPS beszerzése, karbantartása - ha áramszünet miatt áll ügyfél gépe, nagyon tud sírni az ügyfél.
- Generátor (aggregátor) beszerzése, karbantartása. (Az UPS géptermek esetében kb. arra jó, hogy áthidalja a generátor bekapcsolásáig az időt.)
- Klima - ez is árammal megy, és ezt is a szervered fogyasztja, ha közvetve is.
A fentebb felsorolt járulékos költségek beépülnek a végfelhasználó (a szerver gazdája) energiaárába. Nyilván a fix hosting költségekbe be van építve egy átlagos havi áramfogyasztási díj, ami kb. valahol arra az egységárra jön ki, mint amit te mért áramfogyasztással fizetnél.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ki vagy javítva. 40.000 V-os feszültség picinyt durva lenne, 0.4kV lesz az... (3x400/230V).
Az ELMÜ-s standard árlista a normál, ÁSZF-szerinti rendelkezésre állást takarja, ha a szerverszobában ennél magasabb a betápra vállalt rendelkezésre állás (központi UPS, dízel, dupla betáp az ELMŰ felől), akkor egyértelmű, hogy miért magasabb 1kWh ára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jogilag energiaszolgáltatást csak tevékenységhez szükséges engedélyek birtokában lehet végezni, ezért közvetlenül valószínűleg nem is számlázhat neked energia fogyasztást, ezért gondolom én a fogyasztásmérő alapján korrigált hoszting árat fogja fizettetni.
Az internet "vonal" szolgáltatáshoz is kellenek engedélyek, SZVSZ a legtöbb kis szolgáltató nem rendelkezik vele, nincsennek nyilvántartva az NHH-nál, a titkosszolgálatoknál és a Gazdasági Minisztériumban sem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Közvetített szolgáltatás, számlázható, ráadásul 1000+1 adóügyi oka van, hogy miért nem a hosting díjba tenném bele, de majd valaki kijavít.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyen fogyasztasmerot hol lehet kapni? Mi ennek a neve, hogy keressem?
Mondjuk en beernem egy nem hitelesitett sokkal olcsobb valtozattal is. ;)
Csak kivancsisagbol szeretnem megmerni itthon par dolog fogyasztasat (pl a gepemet is)... szoval telleg nem kell se hiteles se nagyon pontos muszer...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az elektronikus vackokkal vigyázz, inkább vegyél 2500-ért egy forgómorgót, köttesd be (dugót plusz aljzatot rá) hozzáértővel két sörért, aztán hajrá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ampermérő aztán osszeszorzod :)
esetleg: http://www.d-audio.hu/product_1200/product_info.html
http://www.flexiobt.hu/index.php?stilus=webaruhaz&hiv=236&kiv=1102
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia!
En egyszer mertem az AMD-s gepem fogyasztasat 0.5A-volt ami azt jelenti hogy kb. 110~120W korul fogyasztott.
A konfig igy nezett ki:
- AMD dual core 3800+(65W-os CPU)
- 3Gb ram
- tukrozott 15K U320 SCSI HDD (Seagate)
- Integralt video + adaptec scsi kartya.
Ez siman ment egy 170W-os tappal. Pont emiatt mertem le hogy eleg lesz-e az a kis tap hozza. (Eleg volt)
Ez 1 1U-os szerver haz volt.
Ezek utan meg bele pakoltam egy PATA 7200-as vinyot is es ment rendesen.
Persze melegedett a tap, de jo volt.
I would never wanna belong to any club that would have someone like me for member.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Asus A7M266-D 2db Athlon MP 2600+-szal, 4x1Gb PC2100 ECC Kingston, Radeon 8500LE, 3ware 9500S-8, Raritan eRIC G4, PCI watchdog, VIA chip-es USB kártya, Tulip chipset-es NIC, COM porton lóg egy Centralion Blazer 800W 480VA szünetmentes, Enermax 465P passzív PFC-s tápegység, USB portokon lóg egy Logitech MX500 egér, Dell billentyűzet, Kyocera-Mita FS-1020D nyomtató, Trust webkamera, egy USB hoszabbító és a Raritan kártya USB kimenete. A PS/2 portokra a Raritan egere és billentyűzete van csatlakoztatva, a monitor egy Eizo FlexScan T766 19 colos CRT, 3db 8cm-es ventillátor szellőztet (kettő hátul, egy felül) és van a gépben 2db 4 fiókos SATA cucc, amiben ott figyel 4db 500Gb-os WD Raid Edition és 2db 36Gb-os WD Raptor, valamint egy FDD és egy régebbi LG DVD író lóg még az alaplapon, a Raritan kártyán pedig lóg még egy Creative Modem Blaster is soros porton.
Ez az összeállítás nyugalomban 226 VA-t fogyaszt, monitorral együtt 298 VA-t eszik. Terhelés alatt nyilván ennél feljebb megy.
Persze kérdés, hogy hol és mit mérsz.
Üdv,
Dw.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni