Fórumok
https://g7.hu/vallalat/20241002/johet-a-napelemesek-ellenlepese-nem-az-…
"..A PentaSun és a hozzá hasonló aggregátorok azokra az ügyfelekre számíthatnak, akik a következő években folyamatosan kikerülnek a szaldó alól, és azzal szembesülnek, hogy ha 5 forintért kénytelenek átadni az áramot, akkor elég magas villanyszámlájuk lesz ahhoz képest, hogy saját maguknak termelnek."
Hozzászólások
Két kérdés: 1. Hogy fog eljutni, az áram a vásárlóhoz, és annak mi költsége? Milyen lesz az arca azoknak az ügyfeleknek, ha rájönnek, hogy nem az "átlagár" alapján fogják őket kifizetni, hanem az aktuális áron, ami a napelemek fő termelési időszakában sokszor 0,vagy mínusz előjelű, de mindenképp kevesebb mint az átlag.
Persze a puding próbája az evés, de félek, hogy ahogy az szokott, a puding összetevőit és a készítés költségét mi fizetjük, megenni meg más fogja.
"Két kérdés: 1. Hogy fog eljutni, az áram a vásárlóhoz, és annak mi költsége?"
Szerintem ide kapcsolódik:
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2018/2001 IRÁNYELVE
22. cikk Megújulóenergia-közösségek
"(1) A tagállamok gondoskodnak arról, hogy a végső fogyasztók, különösen a lakossági fogyasztók jogosultak legyenek megújulóenergia-közösségben való részvételre, megtartva végső fogyasztói jogaikat és kötelezettségeiket, és anélkül, hogy velük szemben olyan indokolatlan vagy megkülönböztető feltételek vagy eljárások lennének érvényben, amelyek akadályoznák megújulóenergia-közösségben való részvételüket, feltéve hogy magánvállalkozások esetében azok részvétele nem minősül elsődleges kereskedelmi vagy szakmai tevékenységnek.
(2) A tagállamok gondoskodnak arról, hogy a megújulóenergia-közösségek jogosultak legyenek arra, hogy:
a) megújuló energiát termeljenek, fogyasszanak, tároljanak és értékesítsenek, többek között megújulóenergia-adásvételi megállapodások révén;
b) a megújulóenergia-közösség birtokában lévő termelőegységek által termelt megújuló energiát az e cikkben meghatározott egyéb követelményekre figyelemmel e megújulóenergia-közösségen belül megosszák, és a megújulóenergia-közösség tagjait fogyasztóként megillető jogokat és kötelezettségeket megtartsák;
c) közvetlenül vagy aggregálással egyaránt minden megfelelő energiapiachoz megkülönböztetésmentes módon hozzáférjenek;
(3) A tagállamok értékelik a saját területükön lévő megújulóenergia-közösségek fejlesztésének meglévő akadályait és lehetőségeit.
(4) A tagállamok támogató keretet hoznak létre a megújulóenergia-közösségek fejlesztésének előmozdítására és megkönnyítésére. Ennek a keretnek biztosítania kell többek között azt, hogy:
a) megszűnjenek a megújulóenergia-közösségek előtt álló indokolatlan szabályozási és adminisztratív akadályok;
b) az energiát szolgáltató vagy aggregálást vagy más kereskedelmi energiaszolgáltatást biztosító megújulóenergia-közösségekre az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések vonatkozzanak;
c) az érintett elosztórendszer-üzemeltető együttműködjön a megújulóenergia-közösségekkel az azokon belüli energiaátadás elősegítése érdekében;
d) a megújulóenergia-közösségekre – többek között a bejegyzési és engedélyezési eljárás tekintetében – tisztességes, arányos és átlátható eljárások, továbbá a költségeknek megfelelő hálózati díjszabás és releváns költségek, illetékek és adók vonatkozzanak, biztosítva, hogy ezek a közösségek megfelelő, méltányos és kiegyensúlyozott módon vegyék ki a részüket a rendszer általános költségeinek megosztásából, összhangban az elosztott energiaforrásokra vonatkozóan az illetékes nemzeti hatóságok által kidolgozott átlátható költség-haszon elemzéssel;
e) a megújulóenergia-közösségek végső fogyasztóként, energiatermelőként, ellátóként, elosztórendszer-üzemeltetőként vagy más piaci szereplőként tevékenységeik, jogaik és kötelezettségeik tekintetében megkülönböztetésmentes bánásmódban részesüljenek;
f) valamennyi fogyasztó, így az alacsony jövedelmű vagy kiszolgáltatott háztartások is részt vehessenek megújulóenergia-közösségekben;
g) rendelkezésre álljanak a forráshoz jutás és az információhoz való hozzáférés megkönnyítését szolgáló eszközök;
h) az állami hatóságok szabályozási és kapacitásépítési támogatásban részesüljenek a megújulóenergia-közösségek támogatása és létrehozása során, valamint annak érdekében, hogy közvetlenül részt vehessenek ezekben a közösségekben;
i) olyan szabályok legyenek érvényben, amelyek biztosítják a megújulóenergia-közösségben részt vevő fogyasztókkal szembeni egyenlő és megkülönböztetésmentes bánásmódot.
(5) A (4) bekezdésben említett támogató keret fő elemeire és annak végrehajtására vonatkozó főbb elveknek szerepelniük kell az (EU) 2018/1999 rendelet szerinti tagállami integrált nemzeti energia- és éghajlat-politikai tervek aktualizált változataiban és az eredményjelentésekben.
(6) A tagállamok rendelkezhetnek úgy, hogy a megújulóenergia-közösségeknek nyitva kell állniuk a határokon átnyúló részvétel előtt.
(7) A tagállamok a támogatási rendszerek kialakításakor az EUMSZ 107. és 108. cikkének sérelme nélkül figyelembe veszik a megújulóenergia-közösségek sajátosságait, hogy azok a többi piaci szereplőre vonatkozó feltételekkel azonos feltételek mellett versenyezhessenek támogatásért."
Nem kérdőjeleztem meg, hogy jogosultak.
Az szép, hogy párszor van leírva a "megkülönböztetésmentes módon ".
Csak az a baj, hogy többször fordul elő a "támogatásban részesüljenek". És így kicsit zavart érzek a rendszerben.
"költségeknek megfelelő hálózati díjszabás és releváns költségek, illetékek és adók vonatkozzanak," Szeretném ha tényleg így lenne, és mikor felmerül a "ki fizeti a révészt kérdés" akkor nem az lenne a válasz, hogy "de hát ez megújuló, zöld, meg klímaváltozás".
El is olvastad?
"a költségeknek megfelelő hálózati díjszabás és releváns költségek,"
Ami most mennyi is 5-10 Ft? És a termelési csúcsokon 1-2-5 Ft a napenergia ára!
Most beleolvastam a cikkbe. Ezek hülyék, vagy nagy átverés az egész:
"Hogy mennyire kevés az 5 forint, az abból is látszik, hogy az áramtőzsdén (HUPX) tavaly a havi átlagos vételi ár sosem volt 24 forintnál kisebb (annak ellenére, hogy az adott hónapon és napon belüli ingadozások elég nagyok, sőt negatív árak is rendre kialakulnak). Amennyiben egy napelemes háztartás nem az áramszolgáltatójának (amely már az ország teljes területén az MVM Next a lakosság számára), hanem a tőzsdén adná el a felesleges áramát, havi átlagban szinte biztosan sokkal jobban járna. Ezt a lehetőséget próbálja kihasználni egy most induló cég, a PentaSun Kft."
Igen, teljesen jól el lehet adni átlagos áron a napenergiát, ha átlagos rendelkezésre állással tudják szolgáltatni. De a termelési csúcson termelt áramot akkor, abban a pillantban csak 0 hoz konvergáló áron lehet eladni (hiszen néha még PAKS-t is kénytelenek leszabályozni a túltermelés miatt). Persze hajrá energia tároló cégek, jó is lenne ha lenne értelmes kapacitású és árú hosszabb távú energia tárolási képesség.
Jalos
"... jó is lenne ha lenne értelmes kapacitású és árú hosszabb távú energia tárolási képesség."
Létezik ilyen: Az el nem használt gáz a "csövekben" marad. Gázt akár nyárról télre is tudunk tárolni. Ráadásul 10x annyit, mert a kb 10x a fűtésre fordított energia, mint elektromos.
A feladat : Elektromos energia tárolása , skálázható módon, elsőre napi szinten, utána még több.
(A napi szintű tárolási képesség az leginkább az atomerőműveket segítené, nem a nap/szélerőműveket, mert akkor a napi ciklusos nem egyenletes fogyasztási görbe kiegyenlítődne, ami ideális az egyenletes 7*24-s atomerőművi elektromos energia termelés számára.)
Jelenlegi használható módszer, aminek a skálázás a problémája (környezeti okokból): szivattyús tározós vizerőművek. És PONT.
Jalos
A kolléga csak arra próbált utalni, hogy az energiarendszer != a villamosenergia rendszerrel.
Ha energetikai szempontból nézzük, akkor célszerű ezeket integráltan vizsgálni.
Nem eladni kell, hanem felhasznalni, es akkor ugyanugy csokkentene a villanyszamlat. Ez az opcio nem jatszik?
igen, kellene valami amire el lehet hasznalni. van mar olyan coin termelo gep, ami bekapcsol ha van felesleges termeles, es kikapcsol mikor nincs? ha igy tobbet keresel az atveteli arnal. persze nem feltetlenul hasznos.
neked aztan fura humorod van...
Akksi és termelés által szabályzott hűtés/fűtés/vízmelegítés, akár párhuzamosan több is. Ha nincs otthon a felhasználó, akkor nem zavarja, ha magától kapcsolgatnak az eszközök, ha estére a feladatukat ellátják és megvan a megfelelő hőmérséklet.
Gondolataim vanna erről, ténylegesen napelem csak a cégnél van, nekem nincs.
Véleményem szerint az 5 Ft eddig is annak szólt, hogy tessék akkut venni és eltárolni az energiát estére. Jó dolog a szaldó a magánembernek, de a szolgáltató csak szív vele, hogy olykor sokkal több áram van a kelleténél (mindenkinek termel a napelem, de nincs otthon, hogy elhasználja), máskor meg sokkal több kell, mint amennyi van (este, és indulnak a könnyen szabályozható gázerőművek).
Cégek esetében jó a napelem, mert amikor süt a nap, a cég működik, és elhasználja. A magán szektorban meg pont akkor nem kell villany jellemzően, amikor jön ingyen, és pont akkor kell, amikor már pénzért jön.
Szerintem a tárolás erre a megfelelő megoldás, nem az, hogy mindenféle közvetítő cégen keresztül eladja mindenki.
Ezt a világban Virtuális Erőműnek hívják, és Magyarországon nincs meg a törvényi háttere. Feltételezem szándékosan, mert versenytársat jelentene az áramtermelőknek, ha bárki számottevő vezérelt termelő kapacitással lépne be.
Ugyanaz a helyzet ezzel mint a vasút privatizációjával. Az államnak nem érdeke, hogy versenytársai legyenek.
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @