Minap mesélte az egyik ismerősöm hogy neki le van fotózva a személyi igazolványa arra az esetre ha valamiért elfelejtené magával vinni és hogy ezt van amikor elfogadja a rendőr. (állami szférában betöltött munkaköre miatt gyakran igazoltatják)
Nyilván hivatalos iratokról fotót tárolni a telefonban nem épp az adatbiztonság csúcsa, és akkor finoman fogalmaztam,
de úgy tűnik állami szinten a személyes iratok digitalizálása még jó darabig álom marad,
habár az e-személyivel ezt is ígérték sok éve mikor bevezették...
Kérdésem az lenne, elsősorban azokhoz akik hordják magukkal az irataikat digitális formában, milyen megoldást alkalmaznak?
Másodsorban ötleteket, véleményeket, javaslatokat várnék mi lenne a legbiztosabb módja az adattárolásnak és adatbiztonságnak ha mobilon szeretném magammal vinni (digitalizálva) a kártyáimat, legyen az személyi vagy lakcímigazoló, TB, adó kártya vagy akár bankkártya?
Köszönöm
- 406 megtekintés
Hozzászólások
Én nem hordok magammal okmányokat digitálisan, de pl az Enpass nevű jelszókezelő (meg lehet hogy a többi is) tud fileokat is tárolni és megnyitni, szóval alkalmas lehet erre a feladatra is. Titkosított tárolás, igény esetén több eszköz között szinkronizáció, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én a Secret Space Encryptor (free) -t - másnévenS.S.E. - használom, abban is van fájl / könyvtár titkosítási lehetőség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A telefonomban nem csak a saját, de az egész család okmányai megvannak. Sőt még az aláírás-minták is, ha esetleg gyorsan össze kéne ütni valami nyilatkozatot.
Sokszor volt már rá szükség, illetve oldott meg helyzetet.
LastPass-ba fel lehet pl. tölteni, és máris kriptelve van. Gondolom más password managerek is tudják ezt.
Egyébként egy androidos telefonon (official rendszer, semmi root) elvileg nem fér hozzá más applikáció, csak ha erre külön engedélyt adsz.
Nem kell feltelepíteni mindenféle obskúrus programokat, amik mindenhez is kérnek hozzáférést.
Ha van zár a készüléken (és nem az SD-n vannak a képek), akkor pedig elvileg ellopáskor sem tudnak könnyedén hozzáférni.
Nekem az a megközelítésem, hogy ezeket az adatokat sokkal könnyebben is ellophatják vagy megszerezhetik, mint a telefonomról.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Nyilván hivatalos iratokról fotót tárolni a telefonban nem épp az adatbiztonság csúcsa, és akkor finoman fogalmaztam,"
Szvsz, semmivel sem kockázatosabb mint ugyanerről a telefonról netbankolni. Ha valaki (rosszindulatú) hozzáfér a telefonomhoz és tudja a pin kódom, akkor a legkevésbé sem az felől aggódnék hogy megtudja a szig számomat mert talál egy fotót a személyigazolványomról (nem mellesleg, ezeket a személyi azonosítókat már annyi helyen annyiszor kell megadni (gyakorlatilag már sima csomagátvételnél is kérnek szig számot), hogy tulajdonképpen nem is beszélhetünk privacy-ról).
Ez alól csak a bankkártya kivétel, de a szig, lakcímkártya, adókártya, tb kártya esetén minimális a kockázat, ezeket tényleg a legutolsó helyen is elkérik tőled (sőt le is másolják sokszor).
Én annyit tennék, hogy mondjuk beraknám egy jelszó védett mappába, vagy a telefonomban lévő galléria appban elrejteném (sok tud már ilyet), azon okból kifolyólag hogyha valakinek mutatok valami képet, esetleg odaadom egy ismerősnek rokonnak megmutatni valamit, akkor véletlenül ne tudja megnézni a képek közti lapozás során.
Magam részéről, egy colornote nevü appban vannak felírva ezek az azonosítók, mert az tud helyi jelszavas titkosítást, jött már jól pár alkalommal, amikor nem számítottam rá hogy pl. adóazonosítót is kérnek és nem volt nálam a kártya (de fel volt írva a száma)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én egy jelszavas PDFben tárolom az igazolvány számokat az egész családra. Szerintem ritkán van szükség a fizikai igazolványokra. Talán a rendőr is szám alapján rá tud keresni a nyilvántartásban.
Miért jók a képek?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért jók a képek, mert pszichológiailag sokkal jobb, ha azt mutatod a hatóságnak. Egy szám önmagában semmi.
Grenzpolizei is engedett már el így, mikor én hülye nem vittem magammal se az útlevelet, se a személyit.
Igaz cserébe a vámosoknak odadobtak egy szétszedésre, de el is küldhettek volna a picsába.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
BKK ellenőr többször is kért már személyit a bérlethez, ott valószínűleg nem elég bediktálni azt a számot, ami a bérletre is rá van nyomtatva. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
oh, hát ezeket nekem már annyi helyre kellet titkosítatlan levélben elküldeni, lefénymásolva átadni, stb hogy ez kvázi publikus információ - ami persze sajnálatos, de ez a magyar valóság.
De ha nagyon paranoid vagy, akkor ne mentsd a telefonodra ;)
Ha kevésbé, akkor legalább használd a fent említett titkosítási megoldásokat. Egy átlag jelszókezelő manapság már simán tud file-okat is tárolni.
átlag usernek meg már rég fetn van minden a googli felhőjében ;)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
igazad lehet
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni