Üdv mindenkinek!
Van egy Asus laptopom,Intel Core i3 M370 CPU; nVidia Optimus technológiával.
Jogtiszta Windows 7 Prof. 64bitv -est futtatok rajta, eddig minden rendben volt, néha még olyan játékot is elindítottam, ami használta a nVidia chipet pl. COD MW2; élvezhetően játszató sebességgel futott.
A minap, kb. 1 hete, újra telepítettem a Windows-t és mellé feltettem a Lubuntu linuxot, szépen sikerült is, a linux is "észrevette", hogy van egy nVidia chip a gépben, engedtem neki a driver telepítését.
Azután kb. 2 napra rá, mind a linux-ból mind a windows eszközkezelőből eltűnt a nVidia chip és már a tesztprogramok sem mutatják. Mi lehet a baj? Esetleg a Linux okozott valamit? Vagy valami hardver hiba lett? Vissza lehet-e valahogy kapcsolni a nVidia chipet? Valami ötletet várok.
Válaszokat előre is köszönöm!
Üdv, miller
- 10011 megtekintés
Hozzászólások
Sajnos segíteni nem tudok, de abban 100%ig biztos vagyok, hogy a Linux csinálta ezt a gépeddel.
Első blikkre ennyiből azt mondanám, hogy valszeg belefutottál egy gyári hibás darabba. Persze ez csak egy elmélet.
Ha posztolod a két rendszer alatt, hogy mit is látnak a gépből talán tud érdemben is segíteni valaki.
Linux alatt első körben a következő kimeneteket nézegetném/mutogatnám:
- lshw
- lsmod
- boot.log
- nvidia driverek verziószáma
- xorg beállítások
most hirtelen nem jut eszembe több és mennem is kell.
Sok sikert!
FathoM
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
lspci? (sub)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Sajnos segíteni nem tudok, de abban 100%ig biztos vagyok, hogy a Linux csinálta ezt a gépeddel."
Mivan?! Kiégette a hardvert vagy mi? Ugye csak viccelsz? :)
Én is valami CMOS-reset, gombelem merülés, egyéb dologra tippelek.
--
arch,debian,windows,android
dev: http://goo.gl/7Us0GN
BCI news: http://goo.gl/fvFM9C
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
na ezt a cmos resetet megnézem még mire megyek vele...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"abban 100%ig biztos vagyok, hogy a Linux csinálta ezt a gépeddel."
Miért is? Időben a Linux telepítése és a chip láthatatlanná válása közt nincs összefüggés a leírás szerint:
"Windows-t és mellé feltettem a Lubuntu linuxot... kb. 2 napra rá, mind a linux-ból mind a windows eszközkezelőből eltűnt a nVidia chip"
Azt is írhattad volna, hogy a Windows meglátta a Linuxos particiót és ijedtében deaktiválta a chipet. Pontosan annyira megalapozott, minthogy a Linux tett volna így. Főleg, ha mindkét OS alatt u.a. nVidia gyári driver piszkálta a vasat, nem is a Windows/Linux. Tehát ha SW hiba volna, akkor is az nVidia driverét kéne okolni, nem az OS-t.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ne legyél csőlátású: attól még, hogy te speciel nem találkoztál eddig ilyen jelenséggel, még előfordulhat. Nyilván nem lehet ugyanaz a driver a linux és a windows alatt, mivel más (kernel) API-val kell kommunikáljon. Azt se felejtsük el, hogy a Windows-os driverek valószínűleg sokkal alaposabban le vannak tesztelve, mivel a desktop Windows jobban el van terjedve egyelőre, mint a linux.
Szóval értem én, hogy szereted a Linuxot, de ne vedd magadra, ha valami kernel/driver hiba miatt ilyen érdekes jelenségeket tud okozni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Képzeld el, láttam már drivert forráskód szinten életemben, és bizony tudom, hogy a kernelnek általában nem sok beleszólása van a dologba. A vezérelt HW ugyanis nem fog az éppen futó kernel miatt megváltozni, hanem ugyanazt az interfészt nyújtja (pl. portok, buszok, megszakítások). Az nVidia driverek Linuxos és Windowsos verziószámai sem azért hasonlítanak kísértetiesen egymásra, mert ennyire ötlettelenek a fejlesztői, hanem azért, mert a driver lényege, ami nem a kernellel kommunikál, hanem a kártyával, az bizony megegyezik. Ezt egyébként az nVidia fejlesztői is írták itt-ott.
Na most az Optimus technológia pont egy kivétel itt. Az NVIDIA X Server Settingsben fixen lehet csak az Intel és nVidia driverek között váltani. De ez csak a driverek közötti váltást érinti, az nVidia chip vezérlését nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arra akartam kilyukadni, hogy mivel az Optimus eléggé tákolmány. Nem is az nVidia kezelés része, hanem az átkapcsolás az IGP->GPU között. Erről el tudom képzelni, hogy a a specifikáció hiányossága miatt valami tetszhalott állapotban hagyja az nVidia kártyát. Van nekem egy Optimus-os netbookom, régebbi (14-es) Linux Minttel, amiben még nincs Bumblebee driver. Ha például kikapcsolom az nVidia chipet Windowsban, utána Mint-et bootolva automatikusan átkapcsol nVidia kártyára a legközelebbi bootoláskor (amikor a Minttel befejeztem a munkát).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehetne, de a Bumblebee nem éppen egy mai darab és nem hallottam róla, hogy máshol gondot okozott volna. Másrészt az lspci-ben akkor is látszódnia kéne, ha éppen inaktív az nVidia chip.
Egyébként a Bumblebee automatikusan aktiválja magát, vagy még mindig az optirun kell hozzá? Csak azért kérdezem, mert az eredeti történetben nem szerepel, hogy optirun-t használt volna.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
FYI, Régebben tudott csinálni ronda dolgokat (nem tudom most mi a helyzet):
https://github.com/Bumblebee-Project/bbswitch
Precautionary measure :
On some machines, turning off the card is permanent and the card does not reappear on subsequents reboots, which can result into the screen staying black all the time, including the BIOS screen. If it occurs, first try to shutdown, unplug power cord, remove battery, wait 30s, then put everything back in and boot. If it's not solved, then the solution is to reset the BIOS to factory settings. Before executing bbswitch for the first time, it is therefore recommended to take note of the full key sequence in the BIOS to do a reset.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagyis mégiscsak csinálhatta a linux(ban levő bbswitch). Csókoltatom a szkeptikusokat. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A posztoló eddig egy szóval se említette, hogy az nvidia driveren kívül más, nem hivatalos csomagot is felrakott volna (bumblebee csomag csak universe tárolóban van).
--
♙♘♗♖♕♔
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt sem írta, hogy az elavult bugos bbswitch-et használja a prime helyett, ami egyébként szintén nincs kész.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
bbswitch vagy prime ? Jelenleg bbswitch / optirun kombót használom, eddig gond nélkül. Miért jobb a prime ?
--
r@g3
jáTék0s l1NuX [http://www.youtube.com/user/gerig0d]>
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem a Linux csinálta, nem is a Linuxos nVidia driver, hanem talán(!) egy opcionális szoftver Linuxon. Nyilván ilyen opcionális szoftvert lehet írni Windowsra is és attól még nem lesz a Win rosszabb, mint ma.
Ami viszont tanulság, az az, hogy gyaníthatóan egy olyan esetről beszélhetünk, ahol a gyártó nem hogy rendes drivert nem adott, de még a terméke rendes leírását sem adta ki. Na ki itt a hunyó? Nem a Linux, nem Linus Torvalds középső ujja, hanem egy olyan cég HW cég, amelyik teljes erőbedobással küzd azért, hogy a termékei ne működjenek helyesen a vevőiknél. Hülyéktől nem kell vásárolni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagy reményt fűztem az nvidiához, dicsérték a támogatottságát linuxon is. Vettem is egy ilyen fossal szerelt vackot. Aztán kiderült (balfasz módjára nem néztem utána), hogy optimus támogatás nincs és nem is lesz (biosból nem váltható), és néha még windows-on is suxx. Tehát nem igazán érdekel, hogy más szerint milyen jó xy driver. 3 évig használhatatlan volt linuxon + 0akkuidő, azóta "használható".
A tanulság az számomra, hogy vásárolni tényleg tudni kell, következő gépem intel only lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak, hogy tisztázzuk:
Három éve működik jól, egy éve már repókból szedett auto beállítással megy gond nélkül.
Nvidia is szemétláda, érthetetlen, hogy miért nem képes hivatalosan támogatni a dolgot. Ahogy hallottam már winen sem megy mindig automatán az átkapcsolás, vagy pl. egérdriver is optimust akart használni.
Valami értelmetlen okból olyanokat is vettek ki ujjabb Linuxos driverekből, mint a négy monitor támogatás.
Ezek ellenére jópáran boldogan és elégedetten használjuk a 3D támogatást, Optimusostul, csak egy kicsit tutána kell nézni a beállításnak.
Itt is írtam, Manjaron még azt sem kell, mert gyárilag kezeli.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ma reggel, amikor elindítottam Win7-el a laptopot, azzal kezdte a windows betöltését, hogy új hardvert talált, felismerte és telepítette az nVidia GPU-t.
Windows alatt korrektül megy minden aminek kell a GPU, szóval nem károsodott, ezek szerint csak kikapcsolódott.
Most a linuxban is látszik a GPU a lspci kimenetben, nem merem telepíteni hozzá a drivert linux alatt annyira nem is hiányzik, lehet valóban a driver ütöthette ki.
Végül is rendben lesz csak linuxal is ez a laptop, figyelembe kell venni ezt a GPU problémát: ne szabad drivert telepíteni vagy ha lesz esetleg javított
driver linux alá, akkor meggondolható :)
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat és tanácsokat!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
lspci kimenet:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 18)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 18)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 06)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 06)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 06)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a6)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 06)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 06)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 06)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218M [GeForce 310M] (rev a2)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 80)
04:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 80)
04:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller (rev 80)
04:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller (rev 80)
04:00.5 Ethernet controller: JMicron Technology Corp. JMC250 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 05)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 05)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 05)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 05)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már csak az a kérdés, hogy mi/ki kapcsolta vissza. Amíg ezt nem tudod megválaszolni, addig a "linux driver a bűnös" elmélet is kérdéses. Szerintem.
--
♙♘♗♖♕♔
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyon is kérdéses elmélet. Számtalan disztró, sok driver kiadás, akármi volt akárcsak nálam is, mindenféle gond nélkül.
Jánynak pl. pont a Bumblebee+Nvidia driver kombó hiánya okozott sok gondot. Melegedett/hűtött mint az őrült, leszívta az akkut kb. fél óra alatt, fagyott a gép stb. Ugyanez másnál is, a másfél órás akkuidő helyett 5 lett, no meg csont nélkül futnak a 3d-s cuccok, i3-mal is ha mellette megy az Nvidia.
Ilyen eltűnős jelenségről soha sehol nem hallottam/olvastam, a nem ajánlott telepíteni rá Nv drivert dolog pont nem állja meg a helyét.
Amúgy valaki itt kérdezte, Bumblebee nem automatikusan használja az Nv chipet, mostanában primusrun kapcsoló a menő, ez ezután dinamikusan használja az erőforrásokat. Optirun csak 100-on pörgeti és kész. Bár az is működik.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
próbáld me elérni hogy most ne látszódjon :-) csak hogy megtudjuk miért volt ez a kalamajka......
--
r@g3
jáTék0s l1NuX [http://www.youtube.com/user/gerig0d]>
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nVidia Optimus technológia véleményem szerint tákolmány. Nem ez az első olyan technológia, amit kezdetben csak Windows alá készül támogatás. Például az USB-s 3g stickek esete: először USB-s CD-ROM-ként látszanak, majd a driver feltelepítése és reboot után "látja" csak a Windows hálózati eszköznek. Próbáltad már ezeket használni linux alatt? Van ugyan valami usb-s mode switch, de nekem például nem működött megbízhatóan. Úgy vélem, hogy itt maga a technológia sz*r, de a Windowshoz mégis kialakították a megfelelő drivereket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rég volt már nagyon, évek óta faszán működik, jobb, mint Win alatt.
A múltkor meglepődtem, amikor egy Huawei stick nem USB modem lett, hanem eth device (cdc_ether kernelmodullal simán), majd böngészőből kellett indítani lokál IP-n a mobilnetet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még elég sok példát lehet felhozni arra, hogy desktop felhasználásra szánt eszközöknél az egyes gyártók először Winre írják meg a drivereket, hiszen a Win desktopon sokkal elterjedtebb. Aztán Linuxhoz esetleg nem is a HW gyártója készít drivert, ami viszont a mai napig is működik, míg a későbbi Win verziókhoz már nem készítette el a gyártója, ha addigra kifutott a termék.
Viszont ennek semmi köze nincs az eredeti problémához. Itt profitmaximalizálásról van szó, üzleti és nem technikai problémáról beszélünk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hivatalos Optimus támogatás a mai napig sincs Linux alá, de ez nem azt jelenti, hogy a Bumblebee nem tudja használni a proprietary drivert, sőt. Legtöbben azzal használják, gond nélkül.
Oké, hogy csak össze van drótozva a dolog, viszont ha tényleg lett volna ilyen chipkinyírási gond, akkor az Nvidia fórumai –meg a többi– hangoskodtak volna tőle.
No meg pont az Nvidiára jellemző, hogy a többszörösen is kifutott chipjeihez frissíti ugyanúgy a driverét, hosszú évekig.
Persze csak firkálok, lehet ez a szál másról szól.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ehh, gyorsan gépeltem, csak kimaradt egy nem.... Szóval 100%ig biztos vagyok benne, hogy NEM a linux csinálta... Elnézést utólag is
FathoM
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megnyugodtam :)
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
„...esetleg a Linux okozott valamit...”
WTF?
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem a linux ellen vagyok, nem kell félreérteni, sőt a win7-est szeretném idővel/rövidesen linuxra cserélni ezen a laptopon.
viszont nagyon érdekes, hogy a linux fel lett téve és az nVidia GPU chip 2 nap múlva "eltűnt" a rendszerből, még a windows eszközkezelőben sem lehet látni :(
ha így marad nVida GPU chip nélkül, Core i3 CPU-ba integrált videovezérlővel is használható...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
lspci kimenete:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 18)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 06)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 06)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 06)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a6)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 06)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 06)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 06)
02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
03:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 80)
03:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 80)
03:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller (rev 80)
03:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller (rev 80)
03:00.5 Ethernet controller: JMicron Technology Corp. JMC250 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 05)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 05)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 05)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 05)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De a két rendszernek semmi köze egymáshoz, nincs ilyen, hogy a Linux elkúrta a wined beállításait. Évek óta használok Nvidiát Linuxon gond nélkül Bumblebee-vel, több gépen.
Itt a kimeneten pedig nem látni semmilyen Nvidia cuccot, úgyhogy eddig hardveres hiba a legvalószínűbb.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És pont azért, mert semmi közük egymáshoz, arra gondolhat, hogy egy linux driver bug tette tönkre a hardvert. Nem mondom, hogy valószínű, de azt se, hogy teljesen kizárt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"a Linux elkúrta a wined beállításait": nem erről van szó, egyszerűen arról van szó, hogy a nVidia GPU "eltünt" a rendszerből, mintha harveresen el lett volna távolítva, most már sem a windows sem a linux nem látja, ezért nincs benne a lspci kimenetben. akkorl lehet hardver hibára gyanakodni? amúgy meg a laptop üzemel rendesen mind windows mind linux alatt, az nVidia gpu-t kivéve más hiba nem tapasztalható
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Évek óta használok Nvidiát Linuxon gond nélkül Bumblebee-vel, több gépen.
Ez annyit, és csakis annyit jelent, hogy te még nem találkoztál a posztoló által leírt jelenséggel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezek szerint kimaradt, hogy évek óta használják a környezetemben mások is, néhányat én állítottam be annak idején. Egy Linuxos driver szétcsapjon egy Nvidia chipet, ilyenről még nem hallottam. Pedig fektettem már meg 3D-s cuccokkal Linux alatt is, nem egyszer.
Pl én kipróbálnék egy Live Manjaro-t, mert abban gyárilag benne van a Bumblebee, azonnal lehet használni az Optimus-os cuccot, Steam kliens is szokott benne lenni, akármivel tesztelhető. Vagy ott a glxspheres. Ha nagyon nem megy, akkor bios beállítás, ahogy többen is írták, ha az sem, na akkor passz. Szerviz.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bios beállítás? Esetleg áramtalanítás és cmos reset?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a BIOS-ban nincs az Optimus-ra vagy az nVidia GPU-ta vonatkozó beállítási lehetőség sanjnos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a CMOS reset még nem sikerült laptopon. Viszont kérlek, hogy próbáld meg a BIOS-ban a load defaults funkciót!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
BIOS load default sem segitett :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
próbáld meg felerőszakolni a legutolsó BIOS-t. Sajnos valószínűleg ez firmware hiba lesz, amit nem biztos, hogy tudsz orvosolni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Laptopnál próbáltad már?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bios nézd meg mit lát belőle. Ott tudod állítani, hogy milyen módot szeretnél, és van olyan is hogy direktben az nvidia legyen, tehát ne az optimus mód. Nézd meg úgy látszódik-e utána valamelyik oprendszerben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nincs opcio a biosban az nvidia gpu-val kapcsolatban
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az szívás. De mint fentebb is írták, mivel nem látszik lspci-ban akkor nincs ott a hardwer. Innentől kénytelen vagy szervízben kivizsgáltatni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dupla
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hasonló jelenséget sikerült egyszer a céges HP Compaq 6710b gépen előidézni: valami linuxos LIVE DVD elindítása után a Wi-Fi kártya szoftveres gombja a boot folyamatnál a BIOS után kikapcsolt. Hiába nyomtam meg a gombot, nem kapcsolt be. Ekkor úgy tűnt, hogy a wi-fi-t elvesztettem, noha a BIOS-ban be volt kapcsolva.
Esetemben tehát szintén arról volt szó, hogy a linux driverei valamit elállítottak. Némi keresgélés után megleltem a megoldást: load bios defaults. És ez valóban működött. Javaslom, próbáld meg!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bootolj be valamilyen live Linuxot és nézd meg az látja-e.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
megtörtént, de semmi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen Asus laptop ez?
tipusra gondolok....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ASUS K52JC a tipusa, eddig csak a windowsal még játékot is futtattam rajta mint pl a COD MW2
és korrektül kezelte a GPU-kat, meg még 'kézi vezérlésssel' is meglehetett adni melyik GPU-n induljon az alkalmazás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dobnam a jelenlegi rendszert hogy megtudjam tenyleg hw gond van-e. pl. live dvd ami mar irtak. ha ugy sem latszik akkor esetleg egy windozer install tesztnek mert a szervizben ugyis elzavarnak ha nem windows van rajta.aztan szerviz.
hogy a linux tette e tonkre nem tudom.en egy alienware m14x et hasznalok szinten optimusal.munkara jatekra "tuzon vizen" es meg nem volt ilyen gondom....lathatolag ;-)
--
r@g3
jáTék0s l1NuX [http://www.youtube.com/user/gerig0d]>
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Windows7 és most az Ubuntu 14.04 LTS lett frissen újra telepítve, GRUB-al választható, a helyzet nem változott, továbbra sem látja egyik OS sem az nVidia GPU-t... :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
győződj meg róla hogy tényleg nincs semmilyen kapcsoló, bill. kombó, bios beállítás, stb. a gpu-ra vonatkozóan, aztán szerviz. Sry.
egyébként garanciális ?
--
r@g3
jáTék0s l1NuX [http://www.youtube.com/user/gerig0d]>
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sajnos semmi ezzel összefüggő opció nincs a biosban, bill.kombó sem
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha garis akkor ne kezd el szétszedni, és megnézni hogy van-e valamilyen fizikai sérülés pl a gpu-n, vagy valamelyik belső egységen. Ha nem garis, akkor esetleg még szétkaphatod....de a vége szerviz lesz....
--
r@g3
jáTék0s l1NuX [http://www.youtube.com/user/gerig0d]>
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha gpu hw hiba lenne orba szájba lagolna az egész (sztem) csíkozna a kép vagy fagyna.
Sw részére tippelek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért is?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
más:
Zotac GT240 van sima asztali gépbe, ubuntut istenért nem tudtam felhúzni rá mert mire betöltött addigra totál szétcsúszott a kép és lefagyott, hw gondra tippeltem, de érdekes módon win en szépen ment minden, ubuntu is elindult nomodeset beállítással. Nyilván nem egy a kettő (nagyon nem) de míg az ubuntu helyre nem rakta a gpu drivert addig nem volt hajlandó még működni sem. Ebből következtettem hogy sztem sw oldalon kell keresni a hibát. Ha működik és ad képet rendesen.
Ezzel nyilván nem segítettem...,ezt csak tapasztaltam..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tudod mi az az Optimus?
(Nem, láthatóan nem. Segítek: két grafikus kártya van a gépben, egy intel HD a processzorban meg egy nvidia. Amíg a megfelelő szoftver be nem kapcsolja az nvidia kártyát, addig az intel dolgozik, mert az jót tesz a hűtésnek meg az akkuidőnek. Szóval kép mindig van, hacsak a processzorod el nem füstöl, itt most az a kérdés, hogy valaki úgy kikapcsolta az nvidiát, hogy nem látja többé a gép, de ettől még az intel HD köszöni, jól van.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én valami bill kombóra tippelnék, hogy kikapcsolta. De szerintem nem biztos, hogy Asus oldalon ez dokumentált, inkább az Nvidia driverben kellene megnézni...
Szerk.:
Amúgy a fordítottját már láttam egy időben valamelyik wines wifi drivernél. Valami ACPI(?) hívással úgy lőtte ki a wifit, hogy se a wines eszközkezelő, se linux nem látta a hardvert. Csak a wines driver gui-n lehetett visszakapcsolni... De ha bármelyik rendszer alatt a laptop Fn+* gomb kombóval kapcsolgattad ki-be akkor látszott a másik rendszeren.
- - - - - - - - - - - -
Magyar égre, magyar ufót.
300hsz feletti topicot nem olvasok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyen kapcsolónak én is örülnék, de tudomásom szerint itt nincs ilyen, még sehol sem találtam erről infót.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Udv,
Eloszor nezd meg a BIOS-ban az Advanced tab-n hogy a "Boot Graphic Select" mire van allitva. Legyen "External VGA".
Ha ez sem segit esetleg nezd meg az "fn+space" billentyu kombinaciot. A manual szerint ez mindenfele powersaving opciot kapcsolgat a laptopban, nem kizart, hogy ez magaban foglalja az external GPU-t is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ennek a laptopnak a bios setupban az Advanced tab oldalon nincs "Boot Graphic Select" opció... :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ma reggel, amikor elindítottam Win7-el a laptopot, azzal kezdte a windows betöltését, hogy új hardvert talált, felismerte és telepítette az nVidia GPU-t.
Windows alatt korrektül megy minden aminek kell a GPU, szóval nem károsodott, ezek szerint csak kikapcsolódott.
Most a linuxban is látszik a GPU a lspci kimenetben, nem merem telepíteni hozzá a drivert linux alatt annyira nem is hiányzik, lehet valóban a driver ütöthette ki.
Végül is rendben lesz csak linuxal is ez a laptop, figyelembe kell venni ezt a GPU problémát: nem szabad drivert telepíteni vagy ha lesz esetleg javított
driver linux alá, akkor meggondolható :)
Az, hogy mitől ismerte fel a Windwos hirtelen a GPU-t egyelőre rejtély...
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat és tanácsokat!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
lspci kimenet:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 18)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 18)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 06)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 06)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 06)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a6)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 06)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 06)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 06)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218M [GeForce 310M] (rev a2)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 80)
04:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 80)
04:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller (rev 80)
04:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller (rev 80)
04:00.5 Ethernet controller: JMicron Technology Corp. JMC250 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 05)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 05)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 05)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 05)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
driver helyett valoszinubb hogy az az eset forog fent ami T_chris kollega emlitett
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ez teljesen szokványos dolog nálam. Ubuntu 14.04-ben, talán az nvidia-prime 0.5 és a hivatalos zárt driver oldotta meg, hogy ne kelljen teljesen kikapcsolni a gépet, hanem sima restart után is látható maradjon az nv kártya Windows alatt.
Changelog:
- Make sure that NVIDIA is always enabled on shutdown.
This will avoid issues with the BIOS.
Nagyjából ennyi a történet. Nem tudom, miért volt/van, de innentől kezdve nem volt/nincs ilyen problémám. És igen, nekem is hasonló gépem van, k42jv. (i3-370m, gt335m stb...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
köszi! akkor ez nem is volt rejtély, közel egy éve leírt probléma, részemről csak tudatlanság... :-]
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem jön elő mindenkinél, és elsőre nem is triviális, hogy mi okozza a problémát. Én is csak azért ismerem ezt a dolgot, mert érint.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni