Video streaming server - Nagyba

Fórumok

Egy több terrabájtos mozgókép adatbázisból streamelni (pl.:RTP protokoll) linux alól melyik szoftver felel meg a legjobban? A nyílt forráskód,ingyenesség nem feltétel de előny. Például az IPTV-t mivel csinálja a T-online? Van valakinek tapasztalata ilyennel kapcsolatban?

Hozzászólások

A thómos meg az upcos cuccban nem maga a streamelés a világszám, hanem a jogosultság kezelés és a titkosítás. Erre nem láttam még free megoldást.
Szóval mesélj, hogy kell-e ilyen neked.

Ha RTP/RTSP-re gondolsz, akkor szerintem Wowza. Olcsó, jó, skálázható.

Az IPTV rendszerek szerver oldali streaming szoftverét szerintem önmagában nemigen árulják, komplett megoldásként veheted meg, tokkal-vonóval, de fixme.

Azonkvul, h egy alfa allapotban levo befejezetlen bughalmaz ami eleg nagy tetelben kepes memoriat ellekelni mindamellett, h random eldobal streameket es a terhetosege a beka segge alatt van, valamint a hozza kaphato support minosege kritikan aluli (kimerul a worksforme-ben), a hozza kapcsolhato alkalmazasok fejlesztese pedig egy ujhullamos csehszlovak gyurmahorrorra hasonlit, tulajdonkeppen semmi. Ennel meg az Adobe FMS is jobb minden tekintetben, pedig az sem egy leanyalom.

Amugy az FMS RTMP-n tolja. :)

---
pontscho / fresh!mindworkz

Te mikor láttál utoljára wowza-t közelről?

Abban igazad van, hogy hajlamos viszonylag sok memóriát zabálni,
de:
1: java-ban van írva
2: a benne javas modulokat rendesen meg kéne írni

Én még nem láttam olyat, hogy eldobott volna streamet.

Btw RTP/RTSP vs RTMP azért nagyon nem ugyan az :D

Lattam, nem is egy van telepitve es hasznalva.

Én még nem láttam olyat, hogy eldobott volna streamet.

Az itteni es a gyarto fele reportolt bugreportok es azok lefolyasa is erosen masrol tanuskodnak. Nem egy stream van veluk kiszolgalva es mivel 7/24-es szolgaltatasrol van szo ezert a monitorozas is folyamatos, ezekbol a reportokbol pedig eleg jol leszurheto, h nagyobb terheles eseten egy rakas szar. A tobbi velemenyem is tartom e kerdesben.

Egyik legkedvesebb, nagyjabol egy honapos sztorim wowzaval kapcsolatban az, amikor egy hetig debuggoltunk, h miert szar a broadcasting, miert tunnek el framek. Aztan egyszercsak feltunt, h a lejatszott kep merete nem egyezik meg a leadott anyaggal, nemi nyomozas utan kiderult, h egy eleg friss verzioju wowza szervernel cseszodik el a stream. A vegen kiderult, h onkenyesen lecserelte az avcc-t a h.264 stream elejen aminek kovetkezteben szarul inicializalta a player a h.264 codec-et es a stream lejatszaskor elkurodott. Valahonnan random egy masik csatornarol atkoszont egy teljesen mas sps/pps adathalmaz. Koszi.

Btw RTP/RTSP vs RTMP azért nagyon nem ugyan az :D

Tudom, mind a kettohoz irtam mar protocol handler libet. :)

---
pontscho / fresh!mindworkz

"Amugy az FMS RTMP-n tolja. :)"
elkepzelhetonek tartom, hogy ugy ertette Vizibirka hogy az altalad emlitett FMS illetve a dap(es a topicnyito) altal szobahozott RTP/RTSP egy vicc.
nem egyutt, hanem kulon-kulon.

btw: nem tudom hogy platformra vagy felhasznalora valogatja de en mar hallottam mindegyikrol(fms, red5, wowza) mindent (legkiralyabb, rakas szar, mind technikai mind support oldalrol), viszont mindegyikkel futnak eleg nagy clusterek, szoval szerintem technikailag mindegyik kepes ra, hogy elvigye a topicban vazoltakat, mas kerdes, de valszeg minddel lesznek szopasok, ha nem sikerul hozzaerto fejlesztot talalni.
ja, es szemely szerint nekem szimpatikusabb a java, mint az AS, szoval en inkabb a red5/wowza vonalon valasztanek, es a ketto kozul a wowza sok szempontbol jobb, a red5 mellett szol viszont az ingyenessege.

Tyrael

Nalunk mindegyikbol fut megfeleloen clusterezve, a hasznalhatosagi sorrend eddig fms > red5 > wowza. Nem azt mondom, h az fms tokeletes, sot, rendeget hulyesege van, egy kezemen meg sem tudom szamolni mennyi, de eddig meg mindig ez a legturhetobb eszkoz a nagyszamu kliens stabil kiszolgalasara.

---
pontscho / fresh!mindworkz

Azért ez nem olyan egyszerű.

A szolgáltatók egy multiplexelt ip streamben mpeg2-ben adják a jelet. Ezt kell a levegőben transzkódolni és egy mpeg4 streamként kiküldeni.

Leginkább Adobe FMS-t javaslok, így a klienst flashben tudod megoldani ami ha értesz hozzá elég jó felületet lehet összehozni.

Az RTMP protokoll már nyitott, csak még implementációk vannak kis számban FOS szinten.

A RED5 is még egy lehetséges alternatíva, kollégám elmondása szerint FMS másolata gyakorlatilag.

Nyilván nem véletlenül nincs XX online web tv szolgáltatás mert itt nincs mese, sok pénzbe fog kerülni a felhasználók megy egyre kevesebbet szeretnének fizetni.

Hol tart az ügy? Mik a kérdések? Mit szeretnél?

Jelenleg a Wowzát tartjuk esélyesnek mert ezzel már flash nélkül tudunk minden platformra menni. Csak egyszerűen olyan drága az adobe cucca, hogy hihetetlen és az Adobe és a biztonság alapból nem éppen szinonimák.

Célunk egy pályázat(nem állami) megvalósíthatóságának a vizsgálata. Érdekes dolgokra jövünk rá miközben rájövünk arra, hogy pl. egy Netflix simán üthető lenne.

Szerintetek?
--
Kreszán K.
--

A Netflixbe szerintem nem az a nagy szám, hogy tudnak streamelni, hanem hogy rá tudták venni a tartalomszolgáltatókat, hogy adják a kontentet. Európába se azért nem jöttek mert nincs pénzük hajóra vagy mert az itteni klímát nem szeretnék a szervereik.. ;)

A set-top boxok, tévék, konzolok támogatása lehet még kihívás, gondolom virítani kell a lóvét a gyártók előtt, hogy tegyék be a kliensed a kütyüjükbe. Saját set-top boxot hiába gyártassz, a fene nem fog megegy dobozt venni a kábelszolgáltató set-top boxa és/vagy a médialejátszója mellé, már Steve Jobs is megmondta (továbbá ld. a magyar Hybridbox vergődését). Ha pedig a "lean-back" élményt nem tudod hozni, akkor nem versenyezhetsz.

A T-hó se tudna bagóért szolgáltatásokat adni a mai napig sem ha nem ült volna bele bagóért egy állami pénzből felállított infrastruktúrába.

A tartalomszolgáltatók szívesen adják bárkinek a változó minőségű de inkább szemetüket aki fizet. A pénz beszél. De ha Te mész be a szolgáltatóhoz, hogy mennyiért is adná a csatornáját előfizetőnként akkor mondana egy összeget, bemegy a t-hó és megkapja ötöd áron vagy azt mondja hogy neked ne adjon, de hogy ne legyen kiesés, kifizeti azt amit te fizettél volna .... welkome.

Mi az adobe rendszereit használjuk, mert az authentikációs modulok működése kritikus. Nem nagy piac, érdemes alaposan körbetesztelni. Kb csak RTMP alapú rendszer jöhet szóba és ha van olyan komplett alkalmazás pl XMBC és társai amik közvetlenül tudnak csatlakozni strem serverre, akkor ahhoz kell keresni szerveroldali részt, a kliensoldali problémák sokkal nagyobb számban és sokkal nehezebben kezelhetően jelenhetnek meg. Szerencsére OSS világban van megoldás a kliensre, mi még nem de a partner rakott már össze rendszert, itt mint videótéka jelentünk meg, persze ingyen. Ha megtalálom az SW nevét akkor beírom.

Az adobe ahhoz képest hogy tényleg 1 millió körül van, legalább használható, van hozzá support, remekül konfigurálható és van 350 nap uptime.

Mondjuk nem mindegy, hogy a tartalomszolgáltató alatt egy helyi TV-t vagy Hollywoodot értjük. Utóbbi azért elég finnyás, nemhiába van az, hogy Európában még mindig nem lehet interneten filmezni. (A posztoló Netflix-et említett, ami Hollywood.)

Ott látom a legnagyobb korlátját a netes streamingnek az IPTV-vel szemben, hogy a set-top boxok megközelíthetetlenek. Nincs egy nyílt, egységes szabvány, amivel át tudod adni a kereshető katalógusod, EPG-d, nincs egységes DRM. Az oké, hogy az RTMP egész jól lefedi a "lean-forward" élményt (az iOS-t leszámítva), de az nem helyettesíti a TV-t. RTMP-vel bekategorizálnak "webtv"-nek és az emberek fizetési hajlandósága szerintem szinte nullára esik, ha meghallják hogy "web". A Netflix ezen tudott túljutni, ami annyira azért nem egyszerű.

Ti kik vagytok amúgy? :)

Ez már OFF itt, de:
Ebben az egy-két évben nem vagyok biztos. A T-Home kb. fél éve az új Cisco set-top-boxokat telepíti, WinCE 5.x verziójú rendszerrel, és fejlesztik is a szoftverét. Nem hinném, hogy egyhamar váltani akarnának egy új platformra. Ha mégis megtennék, akkor is az a valószínű, hogy a felhasználónak nem lenne jogosultsága alkalmazások telepítésére, legfeljebb csak az általuk kínált alkalmazások közül választhatnának. A jailbreak pedig illetlenség a szolgáltató tulajdonát képező eszközön, ráadásul ezt egy STB esetén viszonylag könnyen detektálhatja a szolgáltató.

A UPC és társai esetében nem tudom mi a helyzet. Sajnos a szolgáltatónak az az érdeke, hogy azokra a tartalmakra fizess elő, amelyeket ő szolgáltat. A nem tőle származó ingyenes tartalmak, illetve a más szolgáltatótól származó fizetős tartalmak rontják az üzletét. (A saját ingyenes tartalmait telenyomhatja reklámmal, és így bevételhez juthat.)

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

Amit leírsz, az pontosan így van, a kábelszolgáltatók szemszögéből. Az összes többi szereplő ellenérdekelt, beleértve a felhasználót.

Példa: veszel egy TV-t, benne a DVB-C tuner, dekóderkártya hellyel, HDMI-CEC támogatás ... stb. Na ez mind kidobott pénz, tekintve hogy az esetek 90%-ában nem fogod tudni semmire sem használni, mert a szolgáltató a saját set-top-boxát akarja persze, ami nyilván nem tud CEC-t (nem tudom, hogy az új dobozok tudnak-e, régebbi T-sek úgy tudom, hogy nem tudtak).

A TV gyártók nem örülnek ennek, a user nem örül (pl. megveszi a drága tévéjét, és utána még a szolgáltató le akar tőle nyúlni bérleti díjat a set-top-boxért), és alapvetően a tartalomszolgáltatónak sem jó a helyzet, hogy kvázi területi monopóliumokkal kell szerződnie.

Most tavaly volt egy 500.000 EUR összdíjazású Samsung App készítő verseny Smart TV-re. És ezek a "smart" TV-k csak HTML + JS alapú alkalmazásokat támogatnak. Képzeld mi lesz, ha teljes Android lesz bennük.

Nem véletlen, hogy a kábelszolgáltatók nagyon félnek a GoogleTV-től / Android set top boxoktól, főleg ha TV-be építve érkeznek. Csak annyi a dolga a Netflixnek, Hulunak ... stb., hogy csinál egy Android App-ot, és a kábelszolgáltatókat kizárták a játékból.

Nyilván a kábelszolgáltatók nem fogják mindezt tétlenül nézni, és ameddig csak lehet próbálják majd késleltetni a folyamatot, de az USA-ban már most is szinte minden tartalmat elérsz netes streamben, és szerintem nem kell sokáig várni, hogy az EU-ban is megtörténjen a váltás.

Az 1-2 évet valóban nem az átlag magyar háztartásra értettem, inkább az USA-ra.

Üdv,
Gergely

Én is így látom, de a kábelszolgáltatók annyira azért nem félnek az Internettől, mert VOD-ból annyira nagy bevételük azért nincs, viszont övék a broadcast/multicast hálózat, tehát az OnAir marad az övék. Amúgy szerintem a VOD-ot nézve a tartalom szolgáltatók a TV gyártókkal szépen rövidre zárják majd őket és közvetlenül fogják kiszolgálni a tartalmakat max. CDN-eket vesznek igénybe.

Netflix nem egy nagy szam. Eloszor is, csak Silverlighton megy! Es nem is akarnak massal foglalkozni a DRM v mi a rak miatt, ezt meg is mondtak. Streamelve olyan hudejo film nincs is. Ha van, akkor van 3 hetig aztan leveszik, aztan megint van. Most kezd jonni a HD, amig az nem volt, a 32"-es TVre kitett kep pixeles volt. Meg a gepen is pixeles 1ebkent.

Szia!

Ezek szerint VOD a cél, nem live.

Ha broadcast minőséget szeretnél, akkor még mindig Windows Media. (jó nem linux). Talán live esetén a Windows Media Encoder a gyenge láncszem, de azért élhető. "Storage Tiering"-et nem a legkönnyebb kivitelezni.

Ha terhelhető skálázhatót, akkor HTTP Dynamic Streaming vagy SmoothHD, ráadásul kvázi ingyenesek. A kiszolgálást pedig bevált HTTP szerverrel intézheted. "Storage Tiering" is megoldott így. Minőség meg hát a megszokott framedropos SilverLight/Flash.

Adobe FMS nem túl jól terhelhető, néha megáll. Wowza-t nem ismerem, de a Java ;))) használata magáért beszél.

Az, hogy valami több terrabájt még semmit sem jelent, számold inkább órában a transcoding miatt, és párhuzamos nézőszámban a megfelelő architektúra kiválasztása okán.

""Például az IPTV-t mivel csinálja a T-online?""
Windows Media, illetve ennek módosított IPTV-s platformja.

Üdv: Balázs

Irtunk egy saját Flash video stream szervert, ami tud live és mentett tartalom osztást is. Kifejezetten nagy terhelésre C-ben. Nem tud mindenféle csiribá-csiribi funkciót, de amit tud azt nagy teljesítménnyel és stabilan. Olyasmi megközelítéssel csináltuk mint a lighthttpd a web világában, azaz nem egy apache2, de gyors és nincs kitömve mindenféle vacakkal. Érdekel?

subscribe
szerk: +engem is érdekel :)
____________________
Ha igen akkor miért nem...

Egyebkent erre a celra egy Shoutcast vagy Icecast2 alapu szoras lenne igazan jo. Regebben nalunk az adas betonstabilan ment NSVben. Annyi hatranya van, hogy codec szinten mar elavult a dolog (VP6) es csak sajat lejatszoval lehet lejatszani (VLC, Winamp). Par honapja valtottunk ffmpeg-ffserver parosra ami FLVben tolja az adast H264 codeccel es ugyancsak http protokollt hasznal. Ezzel mar lenyegesen jobb a minoseg es a webes flash lejatszok is lejatszak, csak eppen a stabilitassal es a hibaturokepesseggel vannak gondok (A legkisebb hiba a neten es azonnal megall az egesz)
Igazabol jo megoldas egy localhoston levo ffmpeg-ffserver + hozza Icecast2 relay azon a gepen amire a sok nezo csatlakozni fog.
Icecast2-nek mar van kezdetleges flv tamogatasa ( -kh branches http://www.xiphicecast.webspace.virginmedia.com/ ), legalabb is aac+ hangban tudja, videoban sajnos kevesbe. De itt sztem be lehetne kivanni a http protokollos flv video tamogatast is: http://icecast.imux.net/viewforum.php?f=9
Megoldas meg az OggTheora stream is (Ami alapbol megy Icecast2-n), de annak a videoja asszem meg az NSVnel is pocsekabb.

NSV videora viszont talaltam egy kezdetleges flash lejatszot: http://users.tpg.com.au/radiorio/testbcp.html

-------------
http://www.rtvstat.hu/ - A legtöbb magyar rádió és TV egy helyen!

fogod a Milenia Grafter utolso elerheto verziojat, némi hajhullas aran megpatcholod, hogy jo is legyen, es igy Gigabiten stabilan tudsz tolni kb. 1500 streamet. na jo, jogosultsagkezeles meg fityfene nincs benne, nem lehet skalazni, de egesz jol szuperal.

Bocsánat a késői válaszért... kicsit pihentem offline... :)

Szóval amit a szerverünkről tudni kell:
Az RTMP szerverünket eredetileg egy webes telefonalkalmazás számára fejlesztettük ki, de azóta sikeresen használtuk online videoközvetítések esetében is. C++ban íródott, Linux/Windows platformokon fut, RTMP/RTMPT/RTMPS-t támogat. Terhelhetősége >2000 kliens, ill. >1 Gb/s, a pontos felső korlátokat még nem mértük ki. Live stream-ekre van kihegyezve, VOD-ot is tud, de egyelőre csak flv-t és a seek-elés még nem tökéletes. Szerveroldali alkalmazásokat C++-ban lehet írni hozzá, de elképzelhető, hogy a közeljövőben építünk bele Lua vagy JavaScript támogatást.

Kit mi érdeklne pontosan? Azaz ki mire szeretné használni pontosan?

detto

mármint subscribe+érdekelne a tuning rtsp :-)

Jovo heten lesz Docler Akademias eloadas streamingrol es a tobbirol, erdemes megnezni: Forray Tamás és Kálmán Gergely: Online Video Technológiák, beszámoló a Streaming Media 2011 konferenciáról.

https://www.facebook.com/doclerakademia

Köszönöm! Már nézem is.

Update: szerintem az előadók méltatlanul skipelték a http streaming témát (nálatok nem pálya a nagy késleltetés miatt - gondolom), pedig szerintem elég forró topic, mert a nem létező globális multicast és a bonyolult p2p közt egy alternatíva lehetne a netes broadcasting sávszél-éhségére (kivéve persze a videóchat-et). Mondjuk némi privacy aggodalmat felvet a (transzparens) http proxyk alkalmazása és a multicast valóban egy szebb megoldás lenne, de ott még nincs fény az alagút végén, míg a különböző szinten elhelyezett http proxyk nagyon is kézenfekvőek lennének. Aztán persze a bilibe ér a kezem és eszembejut, hogy ehhez is összefogás kéne, márpedig a sávszéligény csökkentése csak a tartalomszolgáltatónak igazán fontos, az internetszolgáltatók nem érzik a nyomást. Pedig milyen szép lenne, ha csak egyszerű http, hls kéne a műsorszóráshoz, nem ezerféle protokoll streaming szerver, p2p hack..

Egyébként tetszett.