( yetii | 2020. 09. 03., cs – 15:25 )

Az a helyzet, hogy a jelenlegi választási rendszer erősen a legnagyobb támogatottságú pártnak kedvez, még akkor is, ha amúgy nem támogatja őket a többség, ugyanis nem a szavazatok felét kell megszerezni az egyes körzetekben a győzelemhez mint a korábbi, két fordulós rendszerben, hanem elég csak a 2. helyezett + 1 szavazat is, ami akár lehet kevés is, ha az ellenfeleid megosztottak.

Egy ilyen rendszerben pedig mindenki más csak úgy tud érvényesülni, ha 2 szereplősre redukálódik a választás (nem véletlen, hogy Amerikában, Nagy-Britanniában két nagy párt alakult ki a hasonló rendszer miatt), márpedig ezt csak úgy lehet elérni Magyarországon az ellenzéki pártoknak (vagy ha úgy jobban tetszik, a nem kormánypártoknak), hogy közös jelölteket indítanak valami alapján. Ezt megtehetik akár demokratikus módon is, hogy minden körzetben előválasztást tartanak (ugye ismét Amerika a példa) szimulálva a korábbi választási rendszert egy nem hivatalos 0. fordulóval. Ettől amúgy nem lenne kötelező koalícióra lépni (persze a jelenlegi helyzetben nem nagyon lenne más választás), csak számukra kiegyenlítettebbé teszik a küzdelmet. Mellesleg az a tévhit is megdőlt a tavalyi önkormányzati választáson, hogy egy közös jelöltnél ne szavaznának át a szavazók, ugyanis bőven bebizonyosodott, hogy nemcsak hogy átszavaztak, hanem a vártnál is nagyobbat nyertek a közös ellenzéki jelöltek, ugyanis nagyobb kedvvel mennek el az emberek szavazni, ha van esélye a jelőltjüknek a győzelemre.

De igazából ez az egész a jelenlegi rendszer szükséges következménye, sajnálatos, hogy csak mostanra jutottak el odáig, hogy ezt felismerjék.