( bzs | 2020. 06. 15., h – 21:55 )

Mi köze a fontnak a szóhoz, amit írtak vele?

Ha a majdnem 50 éves TeX-ben valaki felfedez egy hibát, ha jól tudom, már hétszámjegyű összeget fizet Knuth csekkben a felfedezőnek.

Szóval olyasmi történhetett tipotexnél, hogy fontváltáskor az .fmt fájlokat nem rágták át. Míg egy m$ alatti kiadványszerkesztőnél állítólag a mai napig hibaként vannak értelmezve a ligatúrák, TeX esetében bonyolultabb a fontoknál a helyzet, mert bele kell nyúlni egy fájlba, ami a font része. Nem tudom, hol olvastam ennek mélyebb leírásáról, de az ellenlépéseket vagy 10 oldal taglalja. Az elválasztómodulok bonyolult lények.

Knuth úgy tervezte az elválasztást, hogy nem számított arra, ami a magyar nyelvben van, azaz jobb szélen gy- szerepe, majd az új sorban gy van. Minden az adott font .fmt fájlban van leírva, már ami az elválasztási szabályokat illeti. hiába van meg tehát a huhyph.tex vagy huhyph2.tex a legújabb magyar szabályokkal, ha ezek tartalma nem került bele az aktuális font .fmt leírásába. Nem lesz jó! A \patterns jelenleg nekem is magas, púp a hátamra, hogy belenyúljak egy T1-es fontba...

Szóval egyes fontoknál nem a TeX alkotóját terheli a felelősség, hogy sz*r, így ha hibát merészelnénk jelenteni, nem kapuunk jutalomcsekket -- melyet állítólag egy hiba megtalálója nem szokott beváltani, hanem kirakja azt az íróasztala fölé, bekeretezve. (Ugyanazt nem tudnám elképzelni egy Adobe-termék esetében, azt meg végképp nem, hogy hatványozza az újabb hibák felfedezői felé a fizetett pénz összegét.)

---------

Szemezgettem néhány dolgot forrásaimból, amikről már beszéltünk, mert lépten-nyomon nekem is kell valami után kutatnom, semmi sem egyszerű. Íme egy jóadag:

  • A ligatúrák sajnos hiányoznak a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható betűtípusból, beleértve az Adobe Open-Type fontokat is, melyek több, mint egy tucat ligatúrát tartalmaznak. Nem minden betűtípus tartalmaz minden ligatúrát, egyes betűk olvashatósága romlana, ha mindet összeolvasnánk. A QuarkXPress nyugat-európai betűtípus-használata nem engedi beszúrni a liga-
  • túrákat, Word ugyan engedi, de a helyesírás-ellenőrző hibásnak ismeri fel, a keresés pedig nem találja meg a ligatúrákat tartalmazó szavakat. A TEX-ben nincsenek ilyen korlátozások, tetszőleges ligatára létrehozható.
  • Mivel a QuarkXPress egy adott karakterpozíción várja a nyitó és a záró idézőjelet, ezért a fontok szerkesztése szükséges, hogy az idézőjelek automatikus javítása működjön gépeléskor és importáláskor.  A TEX-hel és Worddel nincs ilyen probléma.
  • Bizonyos betűpárok közelebb vagy távolabb vihetők egymástól, hogy a betűközök egységesnek látszódjanak, például a Tévé szó első két betűje nincs egalizálva, de a Tévé minden szomszédos betűpárja igen. Az egalizálási táblázat (kerning table) a font része, és betűváltozatonként eltérő. A legtöbb font nem tartalmazza a magyar ékezetes betűk egalizálási párjait, tehát a Tevét egalizálják, de a Tévét nem. Ezt általában a fontfájl utólagos szerkesztésével kell megjavítani, vagy, ha ez szerzői jogokat sért, akkor a dokumentum-előkészítő programot kell átkonfigurálni, hogy egy másik egalizálási táblázatot használjon.