wifi+mobilnet telekre

Fórumok

Adott egy telek, ahol nincs vezetékes net, tehát HO-zni csak mobil nettel tudok.
Jelenleg egy ZTE MF296C 4G routerrel oldom meg a kapcsolódást, de nem vagyok vele elégedett. Lassú a mobilnet és kicsi a hatótáv.
Próbáltam egy wifis alaplaphoz adott antennát hozzáadni, de nem lett jobb az eredmény.
A cellmapper.net alapján a Telekomos bázis közel van, tehát a T-s kártyámmal hasítania kellene. Még a telefonommal is jobb eredményt mértem.
Azt tapasztalom, hogy a Teams hívásokban sokszor szaggat, ha van video is megosztva, illetve filmet streamelni gyakorlatilag értelmetlen.
Kérdésem: milyen eszközzel/eszközökkel tudnám ezt javítani?
Konkrét tapasztalatokra lennék kíváncsi. Az sem baj ha két külön eszköz..

Köszi!

Hozzászólások

Meg milyen band-re csatlakozik?

Sok esetben nem legerősebb jel hozza a legjobb sebességet…érdemes végigpróbálni a lehetőségeket.

"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"

Szerkesztve: 2025. 01. 18., szo – 10:23

Elso korben nezd meg milyen bandek erhetoek el https://www.cellmapper.net/ jo kiindul pont vagy meg a https://play.google.com/store/search?q=netmonster&c=apps&hl=en telefonra ellenorizno hogy azok tenyleg jok-e.

Ahogy latom a ZTE MF296C 4G ez LTE CAT6 szoval osszetud fogni 2 x 20MHz-es bandet ami nem egy hatalmas teljesitmeny, de es itt a de, sokszor lattam olyat latok hogy Magyarorszagon a tornyokon csak 1-2 band van ossz vissz szoval hiaba van jobb modemed az a sebessegeden nem segit. Ha nincs tobb elerheto band akkor azt meglehet probalni hogy szetszedni a routert es belerakni ebbe https://www.ebay.de/itm/205087869035 van benne wifi antenna meg 2x2 iranyitott MIMO a 4G/5G mivelb ez regi model az ujba 4x4 MIMO (es negyszer ennyibe kerul) venni kell IPX1 - SMA csatlakozot is, de ez az olcso megoldas ha a tornyokon  nincsen tobb band.

A masik megoldas venni egy uj eszkozt aminek szinten van iranyitott antennaja, a szemelyes kedvencem a Mikrotik ATL es ha van 5G a kozelben akkor modem csere RM520N-EU/GL -re de ez eleg draga

Telekomnak van ott tobb tornya par kilometeren belul 1,3,20,28 bandekkel tehat teljesen uj eszkoz lenne celszeru iranyitott antennaval, kerdes mekkora osszeget szannal ra.

De @Polesz javaslata is jo hogy hasznald ki az ingyenes probakat minden szolgaltatonal azzal letudod tesztelni hogy mnnyire leterheltek a szolgalatok tornyai kulonbozo idopontokban

Hat en azt mondom, hogy ha feltudod rakni a hazra egy szep hosszu rudra akkor Mikrotik ATL https://www.getic.com/product/mikrotik-atl-lte18-kit mert nem latok 5G-t a kornyzezo tornyokon ha van is ott 5G akkor az csak egy ujrahasznositott 3G frekin megy max 20MHz szoval nem hivnam 5G nek. Csak arra jo hogy a telokon megjelenjen az 5G felirat es nem is hiszem, hogy hatalmas fejlesztesek lesznek a kozeljovoben. De mivel ezt hazon kivulre kell rakni a SIM kartya ott lesz a teton...

Hat O ez kulteri eszkoz szoval POE-s, az UTP kabelen keresztul kap aramot. Tapasztalatom szerint jobb ha teton van, jobb a ralatas a toronyra meg konyebb korbeforgatni amikor teszteled melyik a legjobb torony szamodra mivel iranyitott antenna van benne tehat nem a legkozelebbi toronyra fog csatlakozni. Tovabba van lehetoseged parancssorbol lockolni adott toronyra ha azon jobb a sebesseg.

Hegyen vagyunk, ettől följebb már nem igazán van hova. :)
A PoE-nek van gyakorlati funkciója ami miatt nem kiváltható egy megfelelő power adapterrel?

Update: közben gép közelbe kerültem és jobban megnézve azt látom, hogy adnak hozzá powert adaptert is.
Ha jól értelmezem akkor ez az eszköz nem ad nekem wifi-t, csak a mobil net kapcsolatot oldja meg - feltételezhetően jobban mint a jelenlegi ZTE.
Viszont, ha a wifit is szeretném feljavítani az ezzel az eszközzel nincs megoldva.

Jól gondolom, hogy akkor még valami combosabb AP is kéne? Illetve akkor egy áram kábellel nem úsznám meg, mert az ethernet kapcsolat mindenképp kell hozzá.

Üdv,
N.

POE lenyege, hogy az adatkapcsolat es az aram ellatas egy kabelen megy tehat a hozzaadott POE injector adja az aramot a szobaban es azt a kebelt kivezeted a hazbol. Valoban nincs wifi de a jelenlegi wifit tudod hasznalni mert en meg olyan routert nem lattam ahol az 1es ethernet port nem hasznalhato WAN portkent bar nem elkepzelhetetlen. Persze lehet masik router is amiben van wifi vagy csak egy AP-t mert az ATL maga is egy router ha nem kell fizikiai csatlakozas es wifi eleg

A Mikrotik ATL csak POE-n táplálható, nincs alternatív táp bemenete. A csomagban van egy POE táp feladó és ahhoz egy 220V adapter (az adaptert nem tudod közvetlenül az antennába dugni). Az antennához mindenképp egyetlen UTP kábel megy, azon kapja a táplálást és az adatkacsolatot egyarát. A POE tápfeladó RJ45 csatlakozóját pedig a router-be vagy switch-be dugod. Szóval egy kábel fog az antennához menni, csak nem sima tápkábel, hanem UTP.

Mivel a Mikrotik esetében az eszköz kapásból router is, mellé csak egy switch, és egy vagy több AP kell. Vagy ha bentre egy wifi router-t képzelsz el, akkor az antenna router képességeit nem kötelező használni.

Mikrotik-en belül maradva egy hAP ax2-vel meg tudod oldani a router+wifi AP kérdést, ha nem túl nagy területet kell wifi-vel lefedni. Ha több helységbe és/vagy nagyobb területre kell wifi jó minőségben, akkor egy wifi nélküli router és mellé egy vagy több wifi AP fog kelleni. Csodák nincsenek, ilyen feladatot jól csak több (és azon belül jóféle) eszközzel tudsz megoldani.

Több AP-s felállásnál én router-ből Mikrotik hEX-et javaslok, de mellé AP-nak már Ubiquiti U6+ a jó választás (ez akkor is jobb szett router+wifi téren, ha csak egy AP lesz induláskor - cserébe drágább, mint egy hAP ax2). Mikrotik-től nem az igazi egyik AP sem, még az új ax-es széria sem egy UBNT-hez (vagy a drágábbakhoz) hasonlítva.

Altalaban a Mikrotik routereken van egy POE port amirol kozvetlen lehet araom adni egy masik eszkoznek pl az ATL-nek vagy egy kulso AP-nak. Erdemes szem elott tartani a dupla- tripla NAT problemat. Itt arra gondolok hogy ha beraksz meg egy routert akkor a 2 router miatt minimum dupla NAT lesz. Et megtudod kerulni 2 modon vagy IP Passthrugh az ATL ethernet portjara de ezzel annak a menedzseleset bukod vagy csinalsz VLAN okat itt van rola magyarazat https://www.youtube.com/watch?v=IZFAeLbujso 

Amugy enis Unifi AP-kat haszanalok de mintha elszaltak volna az arak es meg minding wifi 5-ost hasznalak mert a 6-nak nem lattam ertelmet a 6e meg epp hogy a 7-es elott az amire azt mondom van ertelme de meg tul draga meg amugy is wifi 5 boven eleg otthonra. Hozzataszem van tobb AP is  van ami kabeles netet kap van ami csak mesh-en kommunikal ,de a hazban es kerulotte mindenhol van egy stabil kapcslat es a kliensek roamingolnak szakadas nelkul. Szoval nem feltetlen kellenek a legujabb legdragabb eszkozok pl amikor amunkaltatom cserelte a meraki mr42-eset bespajzoltam beloluk, ment rajuk openwrt azota is gond nelkul mukodnek ebayen meg apropenzert aruljak azokat https://www.ebay.co.uk/itm/256777434795 igaz ra kell szanni az idot hogy openwrt-t telepitsen ra az ember UART porton keresztul plusz ezekben 3 wifi van (1x 2,4GHz only, 1x 2,4GHz + 5GHz, 1x 5Ghz only) ami wifi uplink eseten jol jon.

Ok értem, köszi.
Akkor máshogy kérdezem: mitől jobb egy ATL-HAC2-SWITCH-AP kombó (ok lehet, hogy az AP a HAC2-be megy, ez most mind1), mint egy ATL-POE_SWITCH-AP

Jelenleg 1 eszköz van, az tud mindent közepesnél kicsit szarabbul. Ettől függetlenül kicsit overkillnek látszik a 2 router, ezt próbálom megérteni. Azt is értem, hogy nem muszáj az ATL router funkciót használni, de akkor meg minek fizetek érte.

Üdv,
N.

Nem jobb csak mas

Mint az irtam korabban a ZTE MF296C 4G tudod hasznalni tovabbra is wifinek mert a spec szerint van 1 WAN es 3 LAN port https://www.ztedevices.com/de/products/mobile-internet/4g-fwa/mf296c.ht… tehat lenyegeben a Mikrotik ATL menne a ZTE WAN portjaba. Most tokeletes WIFI-t beloni otthonra nem egyszeru, falak vastagsaga, lefedendo terulet stb... 
Tehat amiket tudsz csinalni pl:
Mikrotik ATL + ZTE MF296C 4G itt is siman beledughatsz +AP-ket a LAN portokba 
Mikrotik ATL + hAP ax2  (wifi + switch + 1 POE port) egy eszkozben, nahmost itt a wifi jobb mint a ZTE-ben meg sokkal tobb konfiguralhatosag ha az ember akarja / szukseges
Mikrotik ATL + POE switch + AP - itt van 3 kulonbozo eszkoz es mindent ugy legozol ossze ahogy neked tetszik ( a regi mondas szerint hasznaljunk cel eszkozt mindenre)
 

Ez így tök jó, én is így gondoltam, hogy akkor meg tudom azt csinálni, hogy javítok az LTE kapcsolaton első körben és használom wifire a ZTE-t aztán később le tudom cserélni egy jobbra, ha úgy adódik.
Abban nem voltam biztos, hogy az ATL-nek a PoE fog-e működni a vele adott adapter kombóval, de akkor ezek szerint igen.

Üdv,
N.

Kérj egy Yettel Otthon NET cuccost, 1 hónap ingyenes próbád van.

Mikrotik SXT. Ki kell tenni a tetőre/árbócra, irányba fordítani, és kész.

"Sose a gép a hülye."

Az SXT-ben LTE CAT6 modem van lenyegeben ugyanazt tudja mint a mostani eszkozod csak jobb jelerosseget produkal stabilabb adatkapcsolathoz tobb bandet kell aggregalni.

En is raktam ki SXT-t ismeroshoz nemetorszagban, de ott kb az osszes mobil internet limitalva van 50Mbps-re es csak a nagyon draga csomagok korlatlanak de meg igyis csereltem neki modemet egy cat12-esre. Amugy meg az SXT-ben 100 megas ethernet port van es 2db antenna tehat ha  jovoben barmifele bovites ki van zarva. Az eredmeny kb ugyanaz mintha berakna a jelenlegi routert a Poynting antennaba amit linkeltem az ebayrol csak fele annyiba kerulne mint az SXT.