wifi 6 kalandok

Történt tehát, hogy otthoni szolgáltatót váltok (tv, internet) mert az új okos tv az hát hogyismondjam'. Szar. Jött a remek ötlet, másik szolgáltató majd jobbat hoz, ez kétség kívül így is lett, a set top box valóban jobb, gyorsabb, probléma mentes eddig. 

Nade... Másik router, másik szolgáltató ugyanazon az optikán, és (szerintem) másik ns.

Szörnyen lassú a névfeloldás az előzőhöz képest, a router 2 perc használat után kidob és azt mondja hogy én már be vagyok lépve ha újra akarok loginolni és várni kell 3 percet mire kidobja a zombit mert csak 1 admin user lehet bent, a 2.4Ghz-es wifi nem működik rajt, az 5Ghz az viszonylag jól megy.

Van otthon nagyjából 10-15 eszköz ami jó esetben a wifin lógna, fele korából adódóan nem látja az 5Ghz-es csatornákat így kénytelen csatlakozni a másikhoz ami sikerül is, de hogy onnét egy bit se ki se be nem jut az fix. Fel tud csatlakozni de internet elérés ott nincs.

Az elképzelésem a következő volt:
Szerelő a cuccot kihozza, aktivál mindent elmegy. Router login, wifi átnevez a régi wifi nevére és minden eszköz szépen felmászik rá, portokat megnyitom a szerver felé és kész.

Ebből meg is valósult minden, csak fele nem működik ahogy fentebb írtam.

Átlag user vagyok, nincs közöm a szakmához így csak az évek során összeszedett tudást használtam de szerintem ennek így működnie kéne minden gond nélkül és gyanítom hogy a wifi eszköz amit hozott a cég az nem működik. 

Érdekesség hogy ha a porszívó csatlakozik egyik wifire és telóról ugyanazon vagyok akkor látom az alkalmazásba, ha 5Ghz-es wifire csatlakozok akkor van netem de nincs porszívó és ugyanez az összes többi wifi képes eszközzel.

Hozzászólások

El kéne már végre fogadnia az embereknek, hogy a szolgáltatói eszköz NEM JÓ. Az MVM-től se várod el hogy adjon egy jó gázkazánt.

A routernél esetleg azt nézd meg, hogy a Band Steering be van-e a kapcsolva. Mert ha igen akkor a router "mozgatja" az eszközöket a 2.4 és az 5G-s interface-k között. Ha kikapcsolod, akkor tudsz külön nevet adni mind a kettő sávnak így a régebbi eszközök is jobban viselik a dolgot. A másik, hogy a WIFI 6-os eszközöknél már van WPA3 is, viszont általában úgy van, hogy WPA1-2 vagy WPA2-3. Sajnos vannak régebbi eszközök amik még a WPA2-n sem futnak rendesen. :/ Ezért még a titkosítás módján is tudsz esetleg játszani hátha az is segít valamit (Viszont minél régebbi annál sebezhetőbb...).

A szolgáltatók: Telekom -> Vodafone vagy fordítva?

A Vodafone médiabox még a régi szoftverrel megy (ment), vagy már megtörtént a frissítés a One-ra? Mert nálam a régi botrányosan használhatatlan volt, az új már elég gyorsan reagál. Fontos, hogy UTP kábellel legyen bekötve a routerbe, wifi esetén lehetnek problémák.

már megtörtént az átállás és konkréten a telekom kütyüje _fényévekkel_ jobb. ha csatornát váltok nem gondolkodik és ha bekapcsolom a tv-t akkor nem a profil jön be meg a főmenü ami botrányosan lassú hanem a TV adás.

Olyan nagy elvárás a mai világban ha tv-t akarok kapcsolni akkor a műsor menjen és ne menüből menübe ugrálva kelljen tv adást elérnem?

Telekomnál bekapcsolom és az utolsó csatorna amit néztem oda lép. (ez lenne számomra a normális)

ui.: vodafonnál a régi is szar volt, az új pedig nagyon szar.

Egy helyen kellett zigbee/wifi okosotthont csinálnom. Na ott is az van hogy mióta bentvan a csoda wifi6 azóta random offline minden eszköz. Épp ma fogok menni berakni egy 2.4-es ap-t és ráteszem az egész cuccot. Remélem megoldja a gondot. 

A zigbee csak a 2.4-es wifivel akad össze. A neten fent van, keress rá melyik zigbee akad össze melyik wifi sávval, tedd el onnan az AP-t és jó lesz.
Ha úgyis van 5-ös. (6-os) wifi és arra megy rá a legtöbb eszköz akkor nyugodtan veheted 20-asra a sávszélességét.

Nálam is ez volt a szitu, így oldottam meg, nem kellett semmit cserélni.

Gábriel Ákos

Nem az volt a gond. A "központ" lett offline mint kiderült és azért lettek az eszközök is offline. Vittem egy lapostopot rá a linssid-t. Futtattam vagy 15 percig. Ez idő alatt 4x ment el az adott wifi. Ráláttam az eszközre mérés közbe és már úgy is csak  -60db körül volt. Onnan ment le -100 alá 1-2 másodpercre. Ekkor lett az összes eszköz offline. Aztán visszament -60-ra de mire összeszedték volna magukat megint jött egy ilyen "beszakadás". Felraktam egy sima tp-link routert, AP-módba kapcsoltam és azt megnézve minden stabil volt. Ezután a "központnak" megadtam az új ssid-t meg a jelszót. Azóta béke van.

Nemrég vettem egy tuya zigbee gatewayt... Körbeszopattam vele magam. Unifi AP-k.

Valamiért mindig a garázs AP-ra csatlakozott fel, aminek full gyenge a jele. Emiatt néha szakadt. Mondom az istenért nem megy a házban lévőre. Arrébb tettem, ahol már nem látszódik a garázsé, nem csatlakozik. Reseteltem, próbáltam újra telefon appból beállítani, failed. Mindenhogy failed. Közben amúgy visszatettem az eredeti helyére, de már ott sem csatlakozott fel. Azt hittem megdöglött az eszköz. Majd kb. 1 hét múlva, egy véletlen ötlettől vezérelve... Mondom kikapcsolom az 5Ghz-et. Mármint nem az IOT wifin, mert az eleve csak 2.4-re volt állítva, hanem az összesen. Láss csodát, azonnal felment a házban lévő AP-ra!

Ennyit a csodás wifi6 implementációról.... Unifi U6+, legfrissebb firmware-rel. A garázs AP egy 10+ éves unifi, nem is tud 5Ghz-et, azért ment arra már kezdetben is. Vissza se kapcsoltam az 5G-t, mert minek... A telefonnak bőven elég a 2.4Ghz is.

"Sose a gép a hülye."

Pedig az Unifi kontrollerben explicit beállíthatod hogy egy adott kliens egy adott AP-hoz csatlakozzon.
Nekem csak egy Wifi6 AP-m van (meg két 5-ös), nincsen velük probléma.

Nem az történt véletlenül hogy a telefon amivel "felhúztad" az eszközt nem az IOT Wifire volt csatlakoztatva akkor éppen? 

Tegyük hozzá kontroller szoftvert nem szívesen frissítek, elég sokszor volt "véletlen szopodáré" valami apróságból.

Ja és a WPA3 beállítást is nézd meg, Wifi6-tal alapértelmezett, Wifi5-tel opcionális. IoT eszköz szinte kizárt h tudja.
 

Gábriel Ákos

"Nem az történt véletlenül hogy a telefon amivel "felhúztad" az eszközt nem az IOT Wifire volt csatlakoztatva akkor éppen?"

Nem.

"Tegyük hozzá kontroller szoftvert nem szívesen frissítek, elég sokszor volt "véletlen szopodáré" valami apróságból."

Nekem ebből még sose volt szoporádé.

"Ja és a WPA3 beállítást is nézd meg,"

Sehol nincs WPA3.

"Sose a gép a hülye."

Jabocs, azt a trivialitást kihagytam hogy csinálni kéne egy külön SSID-t az IOT-nak, ami lehet ugyanaz a VLAN, lehet ugyanaz az IP tartomány (de nem muszáj) viszont legyen külön Wifi radio beállítása és azon csak 2.4 legyen bekapcsolva. Nálam éppen külön VLAN (és nyilván külön IP tartomány) de ez nem kötelező.

Gábriel Ákos

Nálunk szolgáltatói eszköz rögtön bridge módba van kapcsolva, a wifi pedig off.

Bridge-t ugyan nem állíttattam be (nekem megfelel a dupla NAT, még ha itt mindenki lábrázást is kap tőle), egyéb szempontból még jól is jött, mert így két teljesen külön hálózat van mögötte saját routerrel, és ha én valamit elkavarok (előfordul néha :), vagy épp konfigurálok, akkor nem vágom hanyatt a fiam hálózatát és viszont. De a Wifi off egyértelmű. Addig volt ON, amíg létezett a Wi-free opció.

Bár nem vagyok nagy hálózatos guru, de én tapasztaltam saját eszköznél olyat, hogy router csere után hiába volt ugyanaz az új eszközön a frekvencia, ssid, password, mint a régin, az eszközöknél (mobilteló, tablet) el kellett felejtetni a régi csatlakozást és újra felcsatlakozni, hogy kommunikáljanak.

A szolgáltatói router arra van, hogy Átlag Gizike felcsattintja rá a mobilját, meg a laptopját, aztán van fészbúk, meg tiktok és örül. Aki ennél többet akar otthon, az felejtse el a szolgáltató eszközét (bridge mód) és rakjon mögé egy saját rendszert!

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Kérdezném, hogy madzagra lógattál-e valamit, és az látszik-e wifiről (lehet, hogy tűzfal környékén lesz valami)
Lassú névfeloldásra esetleg próbáld a DNS-t átállítani általánosabbra (pl. 8.8.8.8)

Megoldás az is, amit junior013 írt, ha van rá lehetőség, de ha nem, a dupla NAT sem elvetendő.

kábel természetesen van, szerver és pc azon lóg. (tűzfal nem opció, mert azt kiiktattam)

routeren az ns-t nem tudom sajna átállítani az volt az első, de nem volt opció.

tehát akkor úgy nézem kell vegyek saját routert ami teszi a dolgát rendesen? előző eszköz rendben volt egyébként (ami vodafone-tól jött) hozzá teszem 1:1 ugyanaz a két cucc.