Mi fagyálló? Szerszámok, műszerek, csavarok, alkatrészek, egyéb?

Sziasztok,

Helyhiányban az erkélyre ki kellene pakoljak dolgokat légmentesen zárt műanyag dobozban. Eső, hó nem fogja érni (csak ha fúj), viszont fagy ugye várható és a nap is fogja sütni keményen, tehát 50 fok fölé is melegedhet nyáron majd, kivéve, ha nem terítem majd le valamivel.

Mik azok, amik ebben a légmentesen zárt, ikeás műanyag dobozban biztonságosan, hosszú távra kirakhatóak az erkélyre?

1. Ruhanemű, kevésbé használt ruhák, kabátok?

2. Műanyag poharak, műanyag evőeszközök? A naptól és a nagy hőtől nem fognak elsárgulni, tönkre menni?

3. Fém csavarok, anyák?

4. Fém és műanyag szerszámok?

5. Fából lévő szerszámok, fa nyelű szerszámok?

6. PC kábelek: SATA kábel, HDMI kábel? Ezek a nagy hőtől vagy fagytól tönkre fognak menni?

7. Takarítószerek, fa és műanyag kefék?

8. Könyvek, papírok?
 

Szerintem aminek nem ideális fagypont alatt:

11. Hálózati áramról működő fúrógép vagy más hálózatos eszköz?

12. Akkus fúrógép, bármi, ami akkus. Ha az akku bent lenne, akkor? Elektronika?

13. PC alkatrészek: hálózati kártya, VGA kártya, tápegység?

 

Mi az, ami bírja így kint, fagypont alatt is, műanyag dobozban légmentesen, amit kihagytam, és mi az, ami nem bírná?

Kellemes ünnepeket!

Hozzászólások

:)

Ezek közül csak az akkumulátor, ami nem szereti a hideget. Nagy baja ennek sem lesz, de lemerül ha kinthagyod.

A napfény (illetve az abban lévő UV sugárzás) az sokkal durvább, az "megesz" ~minden műanyagot, ruhát, és lassan de még a fát is.

Ez utóbbi ellen simán csak le kell takarni őket - így csak a takaró megy tönkre idővel.

Nem a fagyállóság a kérdés, hanem a párakicsapódás, tehát olyan dolgot tehetsz ki, ami fagyálló és rozsdamentes is, ami jelentősen leszűkíti a lehetőségeidet. Nyáron amúgy sokkal több dolgot kirakhatsz, mert kevéssé problémás a meleg és nem nagyon lesz párakicsapódás, de ősztől tavaszig hideg is lesz és pára is fog. Szóval szerintem UV álló és szellőző dobozban bármi mehet, ami műanyag, a többi dolgot nem tenném így ki.

Takarítószerek

szerintem ennek a csomagolásán szerepel h. mit visel el

Ruhat legmentesen zaro dobozba nem tennem hosszu tavon semmilyen korulmenyek kozoztt. Ha geprongyot akarsz beloluk tepni egy ev mulva, akkor nem art, ha kisse beposhad...

Muanyag evoeszkozoknek sem a -30, sem a +80 feltetlenul jo hosszu tavon. Ha lathatoan tonkre nem is megy, nem vagyok biztos benne, hogy a kesobbiekben evesre hasznalnam.

PC kabelek szigetelese problemas lehet.

Kb. az osszes muanyag parolog valamit. A doboz is. Nem eskudnek meg ra, hogy jot tesz nekik a dolog. Vasalot sikerult elintezni azzal, hogy egy PVC (?) IKEA vagy Vedum fiokbelesre raktuk. Nyilvan nem melegen. Szobahomersekleten volt, fiokban (feny sem kapott), de a vasalo talpapat kb fel ev alatt megragta a kiparolgo cucc.

Hát, az eddigi kommentek alapján akkor kb semmi nem rakható ki a listából az első 8 pontból. Mert egyik sem rozsdamentes és fagyálló.

Van aki szerint meg kb minden az akkun kívül. Szóval van itt ellentmondás.

Minden meg fog penészedni vagy rozsdásoni. A kulcs a jó szellőzés, a hőmérséklet kevésbé számít, mint a pára.

Majd én megmondom a tutit :)

Akkora lakásba kell költözni, amiben elférnek a cuccaid. Ha nem férnek el, selejtezni kell!

(Én csak tudom: egy éve több köbméter holmitól kellett megválnom.)

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Szerkesztve: 2024. 12. 23., h – 16:03

Az nem megoldás a párakicsapódásra, hogy légmentesen összezárni nagyobb adag szilikon golyóval vagy mi is ennek a neve? Amit cipőnél és pl pezsgőtabletta kupakon belül is használnak, csak nagyobb csomagban? 

Persze csak addig lenne jó, amíg nincs megbojgatva.

Vagy amit lehet, vákuumfóliázni.

Szerkesztve: 2024. 12. 23., h – 16:51

1. Ruhanemű:

Én vákum zacskóba tettem a sok ruháinkat, gyerek ruhákat, rendeltem aliról hozzá szilika géles "do not eat"-es zacsikat és bele is tettem.

1-2 évente átnéztük párommal, ami kellett azt kimostuk, renedzgettük. Semmi se ment tönkre, igaz egy fűtetlen szobában volt a ház végében, néha mínuszba is ment egyéb okokból is. Napfénytől óvni kell, érdemes letakarni valamivel, pokróccal vagy vastag uv álló fóliával. Széltől óvni kell, hogy ne kapjon alá.

2. Műanyag poharak, stb. A meleget többnyire bírja a legtöbb amit mikrózni is lehet, hideget nem 100%, de -5 fokig szerintem még azok is elvannak. Érdemes jól becsomagolni, valami vastag hőtartó anyagba. Egyrészt az uv fénytől valóban óvni kell, mert az kinyírja a műanyagot, illetve télen egy kicsit késlelteti, hogy kihüljön. Igaz nem fűt belülről a pohár, tehát nem fog "meleg" maradni mint pl a tested a pulcsiban, de azért segíthet, a vasgtag anyag szigetelhet némileg.

3. Fém csavarok, anyák. Becsomagolod dobozba, bezacsizod, akkor emberi idő alatt nem fog rozsdásodni. A műhelyemben van olyan csavarom ami ott van évek óta, és nincs baja. Ezeket bevonják egy anyaggal ami rozsdaálló egy ideig. Ha felhasználod őket, akkor a csavarhúzó felsértheti a felületet és akkor valóban már tud rozsdásodni. Persze ha 10 éven át ott vagy helyben nyitva a párában az új csavar, akkor már van esély a rozsdára, bár még akkor se 100%., annál független, hogy hol tárolod, legyen dobozban, becsomagolva.

4. Fém és műanyag szerszámok.  Itt okozha gondot az, hogy egy szerszám több anyagból áll, pl a nyele műanyag, a többi része fém, különböző mértékben tágul. Becsomagolva, ez is megoldható valszeg, de a helyedben ezt inkább olyan helyen tárolnám ahol nem esik le a hőmérséklet 0 fok alá.

5. Fa szerszámok. Hivatalosan ezeket is el kell tenni télire. Én simán kint hagytam, felejtettem a lapátokat, csákányt, stb, nem lett baja. 1 tél alatt legalábbis. Igazából nem tudom mi gond lenne fedett helyen. Nedvesség ezt se érheti, mert ha elfagy, akkor károsodik.

6. PC cuccok. Ezt inkább tartsad temperált helységben.

7. Takarítószerek, tehát folyékony cuccok temperált helyen, ez alap, van amire rá is írják hány fokon kell tartani. Műanyag kefe, stb, arra ugyanaz igaz mint a műanyag poharakra.

8. Könyvek. Elcsomagolva tarthatod, kell mellé szilika gél, esetleg erre is jó a vákum zsák. De néha érdemes egy kis időre kiszedni, a papírnak nem tesz jót a bezártság, idővel dohosodni fog. Én emeleten a nem fűtött helyen tartok pár könyvet vákumzacskóban, több éve. Eddig nincs bajuk.

9-10: kimaradt.

11. Elektromos cuccokat ne tegyél ki szélsőséges időjárásnak. Fedett, temperált hely kell.

12. Akus cuccok nem valóak hidegbe.

14. Elektromos cuccokat inkább fedett, fűtött helyen.