A támogatáson is múlik az IT szektorban dolgozó nők kibontakozása (x)

Címkék

Vidya Laxman, a Tesco egyik technológiai igazgatójának karriertörténete inspiráló lehet az IT szakmában dolgozó nők számára, egyben rávilágít arra is, hogy a szakmai eredmények és a kemény munka mellett fontos a befogadó, diverzitásra törekvő cégek támogató hozzáállása a tehetségek kibontakozásához.

Vidya nyolc éve kezdett a Tesco Indiánál dolgozni, és eddig öt pozícióban szerzett tapasztalatot a vállalatnál: eleinte Agile Evangelistként kezdett, majd a bengalurui site technológiai vezetői pozíciójáig dolgozta fel magát. Adta magát később a lehetőség, hogy az Egyesült Királyságba települve még változatosabb projekteken dolgozhasson: Technology Directorként számos projektet fed le csapata, beleértve a Tesco fizikai üzleteiben és az online platformokon futó alkalmazások fejlesztését, ami kiterjed a tranzakciós API-kon át a kasszák front-end szoftveréig.

A komfortzónából való elmozdulás és az akár kontinenseken átívelő relokációra való hajlandóság teszi lehetővé a szakemberek számára, hogy a technológia gyorsan változó terepén megtalálhassák számításaikat, amire a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, a virtuális valóság és a metaverzum formálódó piacán még bőven van lehetőség.

Laxman szerint a szakmai felkészültség mellett a soft skillek és a megfelelő hozzáállás segíthet leginkább az illeszkedő pozíció és szerep megtalálásában. Bevallása szerint mindig is azon kevés nő közé tartozott, akik szoftvermérnökként dolgoztak a szervezeteknél, és akiknek a száma még mindig elenyésző annak ellenére, hogy a karrierutak manapság már más módon is kitaposhatók – nincs szükség a hagyományos egyetemi képzésekre vagy diplomás háttérre ahhoz, hogy valaki elsajátítson egy technológiát, sokkal fontosabb a kíváncsiság és a tanulásba fektetett munka.

Támogatás a nők számára

A technológiák sokrétű alkalmazása, a csapatok sokszínűsége és az ezek által kínált lehetőségek teszik ideális munkahellyé a Tescót, ami azon kevés szervezet közé tartozik, ahol a diverzitás kiemelt érték - a technológiai pozíciókban dolgozó nők számára számos programot és támogatást nyújt a kereskedelmi óriáslánc.

Azt tanácsolnám a nőknek, hogy keressenek támogatást, és engedjék is meg maguknak. Legyenek tisztában az erősségeikkel, gyengeségeikkel és dolgozzanak a hiányosságaikon."

Folytassák a tanulást, és ne féljenek kilépni a komfortzónájukból. Ne várjanak a lehetőségekre, hanem keressék azokat. Proaktívnak kell lenni és próbálkozni, és az is oké, ha közben néha elbuknak. Mindeközben persze fontos, hogy az ember élvezze, amit csinál, de vegye komolyan a munkáját. Az alkalmankénti bukások és kudarcok elkerülhetetlenek, de nem olyan gyakran következnek be, amennyire tart tőle az ember – teszi hozzá.

A Tesco Technology budapesti csapata folyamatosan bővül: ha szeretnél egy sokszínű csapatban dolgozni, és bekapcsolódni Tesco Technology Magyarországon zajló, globálisan alkalmazott fejlesztéseibe, nézd át nyitott pozícióinkat.

[A Tesco Technology megbízásából készített, fizetett anyag.]

Hozzászólások

A cim utolso szava: kibontakozas

Szandekos a vetkozesre valo asszociacio kivaltasa a kattintaserr, vagy csak en vagyok ehes makk, aki disznosagokrol almodik? :-)

Néhány gondolat.

"Azon kevés szervezet közé tartozik, ahol a diverzitás kiemelt érték" -- ez a szervezet egy másik bolygón/korszakban működik, vagy csak szándékosan nem néz körül?

Modern időket élünk, ezért mindig érdeklődve figyelem, amikor egy cég a "diverzitás" kulcsszóra hivatkozik. Itt éppen a "nő" az unikornis-komponens, bárhogy is definiálják, de épp ezzel a réteggel kapcsolatban szokás emlegetni a "pay gap" problémáját, mármint hogy a nők kevesebbet szoktak kapni ugyanazért a munkáért, amit ugyanott egy nem-nő (férfi?) végez. Ezzel kapcsolatban lennék kíváncsi, hogy ez a fizetéskülönbség milyen formában van a munkaszerződésbe foglalva: pinapönálé vagy inkább péniszpótlék? Vagy valami más konstrukcióról van szó?

A cikkből nem igazán derül ki, mit jelent, hogy támogatják a nőket. Vagy csak a nőként fellépő jelentkezőkre érvényes, hogy nincs szükség hagyományos egyetemi képzésekre vagy diplomás háttérre?

"... szokás emlegetni a "pay gap" problémáját, mármint hogy a nők kevesebbet szoktak kapni ugyanazért a munkáért ..."

Ez azt jelenti, hogy versenyelőnyre tesz szert az a cég aki kirúgja az összes férfit és csak "olcsóbb" női munkavállalókat alkalmaz?

Egekben kellene lennie a férfi munkanélküliségnek, mert "drágábbak" mint a nők és semmivel sem tudnak többet.

Szerkesztve: 2024. 12. 01., v – 03:34

Nationwide, women comprised 58% of all college students in 2020, up from 56.6% six years earlier. Women have outnumbered men among college students for decades, but the gap continues to widen.

Nationally, the six-year graduation rate in 2022 was 64.9%. The graduation rate for women (67.9%) was more than 6 percentage points higher than for men (61.3%). 

https://www.forbes.com/sites/michaeltnietzel/2024/08/07/women-continue-…

Lehet, hogy a kivételezett, jelenleg jobban teljesítő kaszt helyett érdemesebb lenne a gyengébben teljesítőket, az elesetteket, a hátrahagyottakat: a férfiakat támogatni, ahelyett, hogy még inkább kivételezettebb helyzetbe hozunk egy darab demográfiai szeletet...?

Egyenlőség, vagy mifene.

Csak lassan a felháborodással! Komoly a gyanúm, hogy ezekbe a kimutatásokba az olyan hmm... újszerű magastudományos témák is beletartoznak, amiknek a létezéséről a legtöbben talán nem is tudnak. Mint például ez:

https://arsenal.art.pl/en/event/hydrosexual-movement-queer-artivism-for…

Nem kisebb tekintély áll mögötte, mint "Ewelina Jarosz (she/they) assistant professor at the Department of Media and Cultural Studies of University of the National Education Commission Krakow". She/they, természetesen -- nem ám valami proli ciszbináris.

Vagy ott van Dr Ally Louks, aki állítólag a Cambridge Egyetemen tanít, és disszertációja nem volt más, mint "Olfactory Ethics: The Politics of Smell in Modern and Contemporary Prose" -- https://www.ndtv.com/offbeat/thesis-linking-body-odor-with-racism-goes-…

Hosszan lehetne még sorolni. Ebből a szempontból tehát tökéletesen egyetértek azzal, hogy az egyetem, a diploma nem jelent semmit, csak hát ez a genderspektrum mindkét elemére érvényes.

Szerkesztve: 2024. 12. 06., p – 11:23

Vicces, amikor a 30% -os női IT arányú indiából származó hölgy nyugaton kampányol a nők elnyomása ellen :D

Nyugaton ez csak egy munka és valsz sokan könnyebb munkát keresnek. Vagy olyat, ami jobban érdekli őket. Indiában ez kiugrási lehetőség, ezért vállalják be.
Sokszor pont a nőket nem egyenrangúként kezelő országokban sokkal magasabb a női dolgozók aránya ilyen területen, mert ezzel tudnak jobb pozícióba kerülni.

Persze értem én, hogy nagy pénz és rizsa kell, meg kvóták. A minőség helyett mennyiség és persze, ha már minőséggel nem tudnak versenyezni, de legalább a fizetés több legyen.

Minden tiszteletem azok iránt, akik a képességeikkel, erőfeszítéseikkel értéke el, amit elértek és nem pedig picsogással és hisztivel.

 

btw, ez az a tesco, ahol leépítések kellettek és boltbezárások?

Azt is leírhatták volna, hogy mindeközben hány gyereket nevel a férjével.

:)

"A támogatáson is múlik az IT szektorban dolgozók kibontakozása" (megfikszáltam nekik azt)

Egyébként nekem az a megfigyelésem, hogy keményebben IT-s pozíciókból business analystként több jó nő van, szóval lehet itt is van valami különbség a nemek között, hogy ahol a természetes nyelv a használt abban jobbak, mint ahol jobban absztrahált dolgok.

A BA szerepkörben gyakran kell emberekkel kell beszélgetni / kapcsolatot ápolni / megjelenni, míg a legtöbb tisztán technikai szerepkörben az ember csupán olyan gépekkel kommunikál, amik nem igényik a női finomságot.

És ez fordítva is tud igaz lenni, hiszen ha egy géptől megkérdezed, hogy van-e valami gondja, és azt mondja, hogy nincs (exit code zero) akkor nyugodtan hátradőlsz, míg ugyanezen válasz a feleségtől (és mint tegnap kiderült, már a 8 éves lányomtól is) egy igen megbízhatatlan mérési metódus, mert a zero exit code náluk néha csak azt jelenti, hogy dafke mondom el a valódi hibakódot.

Szerencsére nem kell pánikba esni, a legjobb korba születtünk, mert a nőkkel való kommunikációra már kifejlesztésre került a megfelelő technológia: az AI végtelen nyugalommal szóval tartja őket, míg mi a gépeinktől jövő exit code zero után kényelmesen sörözünk, gyönyörködve a jól végzett munkánkban és élvezve a csendet. :-)