Hogy lehetséges hogy az SD kártyán lévő kis kapocsolóval LEZÁRT SD kártyára írni lehet Linuxon, Windowson egyaránt. Jelenleg 3 kártyát teszteltem. Ezek közül az egyik egy hp 256M tehát nem mai gyerek, viszont az olvasó amibe beleteszem, az ez: https://www.aliexpress.com/item/1005006049606008.html Lehetséges hogy az elektronika felülbírálja a fizikai kapcsolót?
Vagy mindhárom kártya alibi kapcsolós? Hogy lehet ezt tesztelni?
Valahol van egy régebbi olvasóm is ami mini usb kábellel működik. Meg kell keresnem...a kábelt is. Húú. De ez akkor is problémás.
Van olyan kártyám amire nem kellene semminek írnia csak a célgépnek. Viszont megtekinteni csak a PC-n tudom. S a Windows pl. előszerettel irogat rá mindenféle bűbájokat. De véletlen törlés ellen is jónak kellene lennie a fizikai kapcsolónak.
Hozzászólások
Ez csak egy kapcsoló, aminek az állását az eszköz érzékeli (mint régen a floppy lemeznél). Lásd itt.
Amit linkeltél, azon kívül marad a kapcsoló, ha akarná sem tudná érzékelni.
"aminek az állását az eszköz érzékeli "
Ahol értsd: eszköz = olvasó.
Ráadásul a mikro-SD korszak óta senki nem foglalkozik holmi read-only kapcsolócskákkal.
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
De azt nem is PC-re találták ki. S ha beleteszed egy adapterbe amelyen szintén lehet kis kapcsoló, akkor ugyanúgy kellene működnie. Sok Laptopon nincs is microsd kártya foglalat.
Nos ez nagyon érdekes. Megtaláltam az olvasókat. Egy olyant is amire már nem emlékeztem.
Hama a jobb oldali: https://manuals.plus/wp-content/uploads/2021/11/0-Copy-124.jpg Ezzel is simán lehet írni a kártyákra.
Viszont itt az érdekesség ez egy régi darab: https://matrixwarehouse.co.za/wp-content/uploads/2023/05/external-23-in-1-universal-card-reader.jpg
Ez megtagadja a kártyára írást ha a fizikai gomb zárt állapotba van húzva. Kipróbáltam mindegyik kártyával, és USB2 és USB3 csatlakozóval is.
Na. Ilyenkor mi van? Megnéztem közlebbről, és ugyanannyira nyeli el a kártyát mint a többi. Viszont azt is észrevettem hogy ebben van valami kis lemez ami érzékeli a kapcsoló fizikai helyzetét, és más érintkezési pontokat hoz létre az olvasón. Tehát végső soron az olvasó a ludas.
Konklúzió. A mai olvasók nem figyelnek a részletekre.
Ezt írtam csak rövidebben. :D
Windows-ban a diskpart-al lehetséges csak olvashatóra állítani az sd kártyát, így nem lehet rá írni. Azt nem tudom, hogy ha kiveszed és berakod újra, akkor megmarad-e a beállítás, de szerintem igen.
https://superuser.com/questions/1742390/how-to-make-my-d-drive-read-only
Van egy csomó hibás pendriveom, némelyik olyan, hogy közli, hogy nem írható. Játszottam ezzel a diskpart-tal, de nem foglalkozott vele, amikor leakartam venni.
Találtam egy füzetemben egy régebbi bejegyzést. Egy próbát megér:
Halott pendrive Linux
su
lsblk
fsck /dev/sdX
dd if=/dev/zero of=/dev/sdX
mkfs.exfat /dev/sdX
vagy testdisk
Windows diskpart
1 - list disk
2 - select disk
3 - clean
4 - create partition primary
5 - active
6 - select partition 1
7 - size fs=fat32
A redaonly-ra meg ilyesmi a select disk után:
attr disk clear readonly