Waylandra vált a Raspberry Pi OS

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 10. 31., cs – 09:27

Na ezt jó tudni, kipróbálom.

...vagy ahogy itt olvasom másokat, inkább mégsem :)

Én próbáltam kb 1 hete Pi4-en. A hardveresen gyorsított videolejátszás nem működött vele, visszaváltottam x11-re, újra működött. Nem álltam neki komolyabban nyomozni, hogy mit kéne máshogy csinálni.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

A régin meg a hardveresen gyorsított kijelzőre rajzolás nem ment :D 

Dekódolta a videót, de pixelenként rajzolgatta ki procierőből. Ha waylanddel megy, akkor végre tényleg lehet majd átlagos használatnál is egy gyenge pécé szintjét hozni vele. Persze minimum 8GB ram akkor is kell.
Waylanddal elvileg jobban kéne menjen, kisebb procierővel a weblapok megjelenítése is. 

Ja mondjuk pi5ön meg eleve nincs h265-ön kívül más video codec hw dekódolás, szóval ehh. Ha pi4en emiatt nem csinálják meg, akkor szopacs neked.

A tapasztalatom, hogy valójában még a Pi4 CPU is bőven elég erős 1080p60-ban akár még AV1-et is dekódoljon, legalábbis tipikus youtube-os bitrátán. mplayer -vo null -lavdoptions threads=4 (lehet, hogy a pontos commandline-ra rosszul emlékszem) simán bírja, ki se maxolja a 4 magot. Amint valami ténylegesen megjelenítő video output ki van jelölve, máris kevés lesz a CPU.

Sajnos a wayland sem volt jobb ebből a szempontból.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Minek kell erőltetni az ilyet, ha nem tudja hozni azt a szintet, amit az elődje?!

Minden uj technologia az elodje alol indul, de ott az igeret, hogy fole fog kerekedni. A legtobb gond egyebkent abbol adodik, hogy megprobalnak eszetlenul minden regi featuret ujrairni, mert "hozni kell a regi funkcionalitast".

Mondjuk, aki raer RPi-vel jatszani, az erjen ra az ilyenekre is :)

Minden uj technologia az elodje alol indul, de ott az igeret, hogy fole fog kerekedni.

Ami ígéretet csak akkor van esélye a készítőknek betartani, ha nem erőltetik defaultnak, mielőtt betartják.

A Wayland 15 év alatt képtelen volt olyan szintre fejlődni, hogy mindenben helyettesítse az X11-et és mindenben kompatíbilis vele. Máskülönben már mindenki átállt volna rá. Mivel nagy beégés lenne multiéknak (Red Hat = IBM) ezt beismerni, így elkezdték erőltetni, az X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel, az általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet és alkalmazást elkezdték visszafordíthatatlanul átírni, dependáltatni rá.

Mivel korporatokrata erővel van lenyomva a Linux-világ torkán, így valószínűleg a büdös életben nem fog az X fölé kerekedni. Ha képesek lettek volna erre, már a fejlesztés első 1-2 évében megtörtént volna a felülkerekedés.

Mondjuk, aki raer RPi-vel jatszani, az erjen ra az ilyenekre is :)

A Raspberry PI lehetne egy tök jó vékonykliens, megfelelő szoftverekkel, de nincsenek rá megfelelő szoftverek, mert a desktop alkalmazásokat 13. generációs, 8 magos, 64 GB RAM-os, 1 TB SSD-s babzsákfejlesztők írják.

A Wayland 15 év alatt képtelen volt olyan szintre fejlődni, hogy mindenben helyettesítse az X11-et és mindenben kompatíbilis vele.

Nem akarja mindenben helyettesíteni, vannak dolgok, amikre sokkal jobbak a különálló alkalmazások. Főleg nem akar kompatibilis lenni vele.

A Raspberry PI lehetne egy tök jó vékonykliens, megfelelő szoftverekkel, de nincsenek rá megfelelő szoftverek, mert a desktop alkalmazásokat 13. generációs, 8 magos, 64 GB RAM-os, 1 TB SSD-s babzsákfejlesztők írják.

Nem csak lehetne, hanem az is. A bloat desktop alkalmazások, akadás mentesen, gyönyörűen futnak rajta. Ráadásul ez egy bloat Ubuntu, lehet találni erőforrás barátabb disztrót is. ;-)

Nem akarja mindenben helyettesíteni, vannak dolgok, amikre sokkal jobbak a különálló alkalmazások. Főleg nem akar kompatibilis lenni vele.

Amivel nem is lenne semmi baj, ha a Red Hat ne akarná az X11-et helyettesíteni vele úgy, hogy az X11-et kidobatja, kiboszorkányüldözi, dependenciakényszerrel kiebrudalja a Linux-világból.

Nem csak lehetne, hanem az is. A bloat desktop alkalmazások, akadás mentesen, gyönyörűen futnak rajta.

Ja igen az 5-ösön, ahol megint a hardvert húzták utána a software bloat-nak. Jó vicc.

Megéred a pénzed hajbikám. Régen pont az X.org-ot ekézted, hogy lassan rajzol ki, most meg annak a megmentését élteted. Tőlem jól van, csak furcsa.

Egyébként pont te lehetsz az, aki a Wayland-del lehet jobban járna, az viccen kívül kisebb latency-vel működhet a mostani gépeden. Mármint nem a Wayland, mert az csak egy protokoll, hanem valami pehelysúlyúbb wayland-es ablakkezelő (labwc, Sway), vagy asztali környezet (LXQt - ebben a Qt nem ijesszen el, memóriafoglalásban sem rossz, és előtölti a Qt-s libeket, így emiatt azokat már más szoftvernek nem kell betöltenie még egyszer). Egyáltalán nem rossz cucc a Wayland, ami nekem nem tetszik, hogy a X kárára próbálják éltetni, és az X-et túl korán temetni, amit nem kéne.

Amúgy kicsit túlzol is, mert egyik általam ismert, általánosabb szoftvernek se kell 8 mag, 64 giga RAM. Az 1 TB SSD se feltétel semmihez, de az meg nem drága, igaz már a memória se az, 32 gigáig nem egy óriási tétel (feltéve, hogy a géped fogad annyit).

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Megéred a pénzed hajbikám. Régen pont az X.org-ot ekézted, hogy lassan rajzol ki, most meg annak a megmentését élteted. Tőlem jól van, csak furcsa.

Az a GTK és a Qt lassú rajzolása volt, csak most direkt összemosod, hogy ragasztgathasd a képzeletbeli laggard címkéd. Az X11 normális driver-implementációval tud olyan hatékonyan és gyorsan rajzolni, mint a GDI, csak nincs rá olyan desktop környezet, ami nem fogja vissza.

Egyébként pont te lehetsz az, aki a Wayland-del lehet jobban járna, az viccen kívül kisebb latency-vel működhet a mostani gépeden.

Ahapersze, az erőltetett kompozitor majd pont alacsonyabb latency-t hoz, mint ha nincs kompozitor. :D Mesélj még! 🤡

LXQt - ebben a Qt nem ijesszen el

Beszéltük már, miért nem kell az LXQt. Mert bloat. 5 másodpercet szarakodik, míg egy beállításablaka bejön. Közben mit csinál? Példányosítgatja 100% CPU-val a babzsákfejlesztők babzsákosztályaiból a babzsákobjektumokat.

memóriafoglalásban sem rossz, és előtölti a Qt-s libeket, így emiatt azokat már más szoftvernek nem kell betöltenie még egyszer

Windows XP-n is van prefetch, már 20+ éve. Csak ott nem többszázmegabájtos babzsákfejlesztői bloat libeket kell előtölteni.

Amúgy kicsit túlzol is, mert egyik általam ismert, általánosabb szoftvernek se kell 8 mag, 64 giga RAM.

Csak a kényelmes babzsákfejlesztőnek, aki tákolgatja.

Igazából a Wayland-en működő WM-ek nem kompozitorok, csak úgy nevezik őket. Nem olyan értelemben kompozitálnak, ahogy X alatt szokás. Elég szerencsétlen nevet adtak neki. A Wayland sokkal közvetlenebbül kezeli a videóhardvert, nincs ott mögötte a szerver-kliens bonyolítás, hanem mindent közvetlen eléréssel valósít meg.

Az X kirajzolásánál lehet én értettem félre valamit régen, bár az is igaz, hogy annyi mindent összehordasz, hogy nehéz követni, meg emlékezni rá. Akkor legyen a Qt, Gtk kirajzolása lassú, az gondolom a szoftveres komplexitás miatt van, gyenge hozzá a procid, ami nem csoda, 17 éves gép, és a maga idejében sem volt egy erőmű, nincs rajta csodálkozni való, azon a böngészők is épp ugyanezért vánszorogni fognak, meg minden, ami webes.

A Qt-s libek előtöltésénél nem a prefetch-ről beszélek, hanem a dinamikus linkelésről, mint a Windows alatt a dll-ek. Ott is ha egy dll-t betöltött egy bizonyos program, és utána indítanál még többet, ami szintén ugyanazt a verziójú, fájlnevű dll-t használja, az nem tölti be még egyszer, hanem használja a már memóriában lévőt. Shared lib a pontos neve. Neked ez különösen előnyös lenne, mert ha az LXQt betölti, akkor ilyen zenelejátszók, amiket annyira szeretsz, már nem töltik be még egyszer, és nem kell fujjolnod, hogy bloat. Prefetch-el Linux alatt nem szórakoznak, az a lassú IDE/SATA meghajtók és a lassú NTFS okozta szűk keresztmetszet megoldására született.

A fejlesztő meg persze, hogy jó gépet vesz, mert minél gyorsabban tölt be az IDE, debugger, minél gyorsabban fut a compiler, interpreter, azzal időt nyer. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kész szoftver működéséhez is ugyanolyan combos gép kell. Igazából a legbabzsákabb fejlesztők már nem is 8 magos workstation-ön nyomják, hanem 64-128 magos build szerveren, amiben van 128-256 giga RAM legalább, óriási projekteket, mint a Linux kernel, böngészők, LLVM, gcc, LibreOffice azon szoktak fordítani. A 8 mag, 16-32 giga az átlagos inkább ma már, azon lenne egy komolyabb projekt egyszeri forgatása min. 2 óra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

>Prefetch-el Linux alatt nem szórakoznak

De. Lassabb hardveren szórakoztunk vele régebben. Oké, ma már nem csinálunk ilyet, mert SSD-től kezdve nem éri meg szórakozni vele.

>A fejlesztő meg persze, hogy jó gépet vesz, mert minél gyorsabban tölt be az IDE, debugger, minél gyorsabban fut a compiler, interpreter, azzal időt nyer.

Azon is múlik, hogy mit fejlesztesz és milyen eszközökkel. A legtöbb dolog amit fejlesztek bőven kényelmesen ment a két magos kb 2GHz-es laptopomon is. Emlékszem, hogy amikor egyetemista voltam (200x körül x<6), már akkor is Eclipse alatt fejlesztettem Javát és már az akkori gépemen (1 mag talán 1-2GHz körül, ~700MB RAM, ha jól emlékszem) is teljesen jól működött, nem volt lassú az editor, másodpercen belül volt az inkrementális build és max 1-2 másodperc volt egy program indítás. Ennél el lehet képzelni jobbat, de teljesen jó érzés volt. Az, hogy mennyi idő egy full build és egy inkrementális build, az nagyon erősen múlik a használt eszközökön is és egy olyan projekten, amin hacker szemléletű emberek dolgoznak, ez mindig ki van találva, hogy ne kelljen sokat várni az iterációkra.

Persze aki Kernelt fejleszt vagy egyéb túlméretesre nőtt dolgot, arra igaz amit mondasz. Egyébként azokra is vannak új eszközök, olvastam ilyen linkerről, ami a Chrome-ot 2 másodperc alatt linkeli.

És ott a pont. Mégiscsak lehet és létezik! Azóta a számítógépeink teljesítménye hányszorosára nőtt? És a szoftverek gyorsasága? Meg lehet ezt csinálni jól is, hogy gyors legyen. Csak nem ezzel a mentalitással kellene szoftvert fejleszteni, mint ahogy most csinlják. Olcsó a memória, olcsó a gyors processzor, olcsó az SSD, megbírja! Minek optimalizáljam?!

Mindent lehet, csak nem mindennek van értelme, ugyanis a mérnöki hozzáállás nem az hogy a lehető legjobbat hozza létre az ember végtelen időt eltöltve a fejlesztéssel, hanem hogy adott paraméterek mentén egy elég jó megoldást hozzon létre. Ha évente 1x kell elfuttatni egy riportot ami nem időkritikus akkor senki nem fog heteket beletolni abba hogy ez gyorsan lefusson. Ha pedig msec-en belüli válaszidő kell (mert pl. microcontroller vezérlést csinálunk) akkor meg arra lesz kioptimalizálva.

A komplex, sok millió kódsoros kódokkal nem az a baj, hogy a hardver ne bírná, hanem, hogy az ember nem bírja fejleszteni, átlátni. Azokat a gigantikusra hízott kódokat csak nagy cégek, gigamultik tudják patkoltatni, csillagászati összegekért, sok, jól képzett fejlesztőt alkalmazva, és az ilyen kódokat nehezebb portolni, debugolni, sechole-okat megtalálni. Épp emiatt már csak automatizált tesztekre szorítkoznak. Persze lefordítani is elég agyrém ezeket, ha valaki pl. Gentoo-t használ, vagy olyan AUR Arch csomagot, ami nagyobb projektet forráskódból pörget ki.

A kicsit, egyszerű kódokat hobbisták is tudják patkolni, ingyért. Emiatt többen is vállalkoznak rá, mert a kis kód átláthatóbb.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem tudom, én anno 10-15 évvel ezelőtt se futottam bele Linuxon a prefetch-be. A kernel cache-eli a fájlrendszert, de prefetch-t nem láttam. Most meg, ahogy mondod is, az SSD-k meg sok mega cache-es procik korában nettó felesleges lenne, főleg, hogy a Linux eleve gyorsabban tölt be mindent, a fájlrendszerei is gyorsabbak (főleg sok kis fájl betöltésénél), nincs is rászorulva.

Persze, én a szoftverminimalizmus híve vagyok, CLI/TUI megoldások főleg, és apró kódokat írok, pár soros POSIX shell vagy Perl script, egyszerű, pár soros C-s programok. Ez nálam alapelv, hogy a komplexitást a minimumra szorítsam, hogy a szoftverökoszisztéma később debugolható, portolható legyen, jól öregedjen, ne avuljon el.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Számomra már bőven tudja hozni azt, amit az elődje.

Több, mint egy fél éve áttértem rá, ez az elsődleges desktop rendszerem.

Hirtelen nem is tudok olyan programot mondani, amit használok és kellene hozzá az xwayland. Na jó, egyedül a Gimp, de annak a következő stabil verziója is már tudni fogja a wayland-et natívan.

Ilyenek mennek pl.: Brave, Gnome alkalmazások (pl. Nautilus, Calculator, Fonts), KeypassXC, OBS Studio, Teams, LibreOffice, Terminal (pl. Foot, Alacritty, Kitty, WezTerm), Megasync, Remmina (RDP kliens), Login manager (pl. SDDM, greetd, GDM, KDM), Calibre, Ebook reader, Ebook writer, VLC

Ezek közül a KeypassXC, OBS, LibreOffice, Remmina, VLC nem támogatja a Waylandet tudtommal. Sanszos, hogy a Calibre, és Ebook kezdetű cuccok sem. A Teams-ben sem vagyok annyira biztos. Ezen kívül még a böngészők azok, amik támogatják, de sokszor bugosan.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Úgy értem, hogy menni megy, de nem Wayland-natív alkalmazások, Wayland alatt csak akkor futnak, ha fut a háttérben az XWayland. Ergo ti is használtok X-et, hiába hiszitek azt, hogy nem. Nem a teljes X.org-ot, de egy részimplementációját.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem, natívan mennek Waylanden, XWayland nélkül. Mint írtam, ezt könnyű ellenőrizni és ellenőriztem is az xlsclients programmal. Pl., ha elindítom a GVim-et, vagy az XEyes-t, akkor jön a listában, ahogy az electron appok is, ha nincs a környezeti változó, vagy a program indítás argumentumaiban megadva a beállítás.

Akkor ezek fejlődtek, valami fél-egy éve néztem utoljára, és akkor ezek még vagy nem támogatták a Waylandet, vagy csak valami extra kísérleti környezeti változóval bugosan. Ennek ellenére beláthatod, hogy ez csak egy kib. nagy mázli, hogy azok, amik neked kellenek most, épp mind X nélküli, de az appok 99%-a még mindig X-es, ezért az XWayland nem dobható ki, és ezért az X se, főleg, hogy más *nix-os rendszerek alatt is működik, és közös nevezőt biztosít (BSD, Illumos disztrók, retró Unix-variánsok alatt). Ez nem úgy megy, hogy régi, ezért dobjuk ki. Az X-nek további előnye, hogy van hozzá ősrégi retró videókártyákhoz is driver, amiket Wayland alatt nem lehet meghajtani, illetve sokkal több érdekes X-es WM van, mind waylandes, és könnyebb is X alá WM-et írni, mint Wayland alá.

Félre ne értsd, nem vagyok Wayland ellenes, nekem 5 éve is kiválóan működött, nekem azzal van bajom, hogy az X-et akarják elavultatni vele. Önmagában nincs baj a Wayland-del, én bátorítok is mindenkit, hogy kísérletezzen vele, ha megvan a tudása hozzá.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

de az appok 99%-a még mindig X-es, ezért az XWayland nem dobható ki

Az appok 99% már Waylandes is. Akkor nem dobható ki az X, ha nagyon bugos a Wayland vagy kevés az app. Szerintem most már egyre kevésbé igaz mind a kettő. Legalábbis én nem tapasztaltam semmi problémát sem a Waylandnél. 

illetve sokkal több érdekes X-es WM van, mind waylandes

Nyilván, hiszen egyik 4-szer olyan idős, mint a másik ;-)

könnyebb is X alá WM-et írni, mint Wayland alá.

Ezt nem gondolom igaznak, hiszen vannak kész libraryk (pl. wlroots), amiket könnyű felhasználni. Így nagyon gyorsan rengeteg WM készült.

Az Arch oldalán 25 db Waylandes WM van, X11-es pedig 60.

az X-et akarják elavultatni vele

Nem avultatja senki, az magától avul el, hiszen nem fejleszt rajta senki sem már hosszú évek óta.

van hozzá ősrégi retró videókártyákhoz is driver

Igen, ősrégi kernelekben, amiket majd ősrégi disztrókban tudsz használni, ősrégi alkalmazásokkal. Ez szerintem megmarad, biztosan lesznek majd ilyen disztrók.

Az egyik legnagyobb tévedés, hogy amit nem fejleszt senki, az elavult, tekintve, hogy vannak olyan feature-érett alkalmazások, amik lényegében "készen" vannak, nincs mit rajtuk "fejleszteni". Az erőltetett fejlesztésektől, refaktoroktól már valószínűleg csak rosszabb lenne. Ilyen az X11 is. Az, hogy a 60 mellé nem fejleszt valaki egy 61. WM-et pedig annak köszönhető, hogy a 60-ból valószínűleg van 1, ami megfelelő neki.

Az Arch oldalán csak a főbb X11 WM-ek vannak, azokból igazából van több száz. Ráadásul sokkal sokfélébbek, mint a waylandesek. Az utóbbiak is kezdenek felfutni, de még mindig szegényes a kínálat.

De, pont az a lényeg, hogy el akarják avultatni. Fejlesztik még, nem csak az XWayland miatt, legutóbb HDR támogatást is kapott. Ezt csak a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán, hogy elavult, halott, nincs telepítve, nem telepíthető, stb..

Retró gépen meg néha előnyös a friss verziós szoftver. Nem mindig, de fontos lehet. Nem árt, ha megy rajtuk valami modernebb.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ezt csak a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán, hogy elavult, halott, nincs telepítve, nem telepíthető, stb..

Ezeket honnan veszitek? A Red Hat disztrókban is telepíthetőek, ráadásul más disztrókhoz mi köze van a Red Hat-nak? Hogyan tud arra hatással lenni, hogy ne fejlesszék az X-et?

mert hajbi megmondta: "... így elkezdték erőltetni, az X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel, az általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet és alkalmazást elkezdték visszafordíthatatlanul átírni, dependáltatni rá."...

szóval, nekünk, a Lázadók Szövetségének a Birodalom ellen kell harcolnunk 🤣

Például azt nyomta le a torkomon, hogy a Windows XP-nek jelenleg nincs olyan alternatívája desktop Linux fronton, ami a nyomába érne, teljesítményben, kompatíbilitásban, funkcionalitásban, konfigurálhatóságban (!), mert a desktop Linux egyre csak butul és veszít az eszmei értékéből az által, hogy nemsokára már csak néhány multi csökevényét fogja tudni futtatni.

Ugyanakkor marhára nem csak az számít, hogy nekem mit nyomott le. Az számít, hogy a Linux-világ torkán mit nyom le. Linkeltem egy csomó mindent, amiből kiderül, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki ellenvéleményen van a Red Hat felforgató tevékenységével kapcoslatban. Persze azt ignorálod, hogy megalapozd a következő személyeskedésed és megpróbálj elszigetelni az ellenvéleményemmel.

hasznaltal mostansag linux desktopot huzamosabban? nem ugy tunik :) ha igen, melyiket, mik a tapasztalataid? :) ezek kozul melyiket tolta le a redhat a torkodon? :)
a topikban mar masodszorra tolod a majkroszoftmultikad felszopasat, mi van veled? :) hint: sem az XP-t nem a redhat szantotta be, sem a win7 enterspajzt :) az csak hab a tortan, hogy ezek hogy jonnek egy wayland topikba :D

igen, az hogy "linux-os influencer" megmosolyogtato, egy 1-2%-os desktop share eseten ahol ennek az elenyeszo szamnak a 99%-ara semmifele infleunce nem hat. Hasznal amit akar. Sot mivel minden is van (az X is) akkor hasznalja amikor akarja. :D

De ne felejtsuk el a fekete balonkabatos RedHat verolegenyeket akik minden X fejleszto melle odaalltak a kezuket hatracsavarni es argus szemekkel figyelik, hogy csak wayland kodokat irjanak. :D

Jo hat hajbi egy ko agyi iszinvonalan all, bar neha ezt is ketlem. :D 

Kurvajó, egy estét szoptam vele, mire rájöttem, hogyan kell az érintőkijelzőt kalibrálni: egy udev szabályban kell egy 3x3-as mátrix 6 elemét átadni.

X11: kalibráló progi kiköpi a kalibrációs fájlt  és cső.

Szerkesztve: 2024. 10. 31., cs – 19:10
  • 80-as évek
  • 40 év
  • őskor

Csak a szokásos szigorúan szakmai™ és jól™ megalapozott™ indokok az X11 ellen.

Meg compositor és touchscreen, mint a világ legszükségesebb™ dolgai Raspberry PI-re.

Akkor hülyék a programozók akik azzal szopatják magukat, hogy újraírnak egy meglévő funkciót? Használsz több monitort?

chatgpt:

Wayland fejlesztését az X11 protokoll bizonyos korlátai és elavultsága indokolta. Az X11 az 1980-as években készült, és azóta számos funkciót és biztonsági javítást kapott, de alapvető felépítése miatt egyre nehezebb volt modern elvárásokhoz igazítani. Wayland célja, hogy letisztultabb és hatékonyabb architektúrát biztosítson, ami jobban illeszkedik a mai hardver- és szoftverkörnyezethez.

Íme a főbb különbségek és előnyök:

  1. Letisztultabb architektúra: Wayland egyszerűbb, és közvetlenebb kapcsolatot biztosít a kliens programok és a megjelenítő között. Az X11 számos funkciót bonyolultabban old meg, míg Wayland minimalizálja a külön rétegeket, ami gyorsabb és kevesebb hibalehetőséggel járó megoldást eredményez.

  2. Jobb teljesítmény és reszponzivitás: Wayland úgy tervezték, hogy elkerülje az X11 esetében megszokott körülményes ablakfrissítést és más, az X Serverhez kapcsolódó késleltetéseket. Így gördülékenyebb animációk és alacsonyabb késleltetés érhető el a felhasználói felület megjelenítésekor.

  3. Biztonságosabb dizájn: Az X11-ben a kliensprogramok több olyan jogosultsághoz is hozzáférhetnek, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek (pl. egymás képernyőtartalmához). A Wayland szigorúbban szabályozza a hozzáféréseket, ezért nehezebb kompromittálni.

  4. Több monitor és frissítési frekvencia támogatása: Wayland jobban kezeli a több monitoros környezetet, és támogatja az eltérő frissítési frekvenciákat is, ami az X11-ben nehezebb volt. Ez különösen előnyös a modern nagy felbontású és magas frissítési sebességű kijelzőknél.

  5. Energihatékonyság: Az egyszerűbb kommunikáció miatt Wayland kisebb energiafelhasználást eredményezhet, különösen laptopokon és mobileszközökön.

Mindezek ellenére nem minden program kompatibilis még teljesen Waylanddal, és bizonyos esetekben továbbra is az X11-emulációra (XWayland) van szükség. A Wayland hosszú távú előnyei azonban egyértelműek, ezért folyamatosan növekszik a támogatása a különféle Linux disztribúciókban.

Gyönyörűszépen felmondtattad a Red Hat által összeinfluenszerkedett marketing bullshit-et a ChatGPT-vel.

Wayland úgy tervezték, hogy elkerülje az X11 esetében megszokott körülményes ablakfrissítést és más, az X Serverhez kapcsolódó késleltetéseket. Így gördülékenyebb animációk és alacsonyabb késleltetés érhető el a felhasználói felület megjelenítésekor.

Ahol pedig van kompozitor, ott lesz input lag. Nem az 1980-as évek miatt, hanem a mindenféle OpenGL-es mágiák, copyzások, és a teljes képernyőre erőltetett vsync miat,t ami ablakozásnál totálisan felesleges és amit X11-en az Intel TearFree drivere amúgy lag nélkül hoz.

Az X11-ben a kliensprogramok több olyan jogosultsághoz is hozzáférhetnek, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek (pl. egymás képernyőtartalmához). A Wayland szigorúbban szabályozza a hozzáféréseket, ezért nehezebb kompromittálni.

Köszönjük szépen a global hotkey-ek ellehetetlenítését. Bizonyára sok haladó felhasználónak erre™ volt™ szüksége™.

Wayland jobban kezeli a több monitoros környezetet, és támogatja az eltérő frissítési frekvenciákat is, ami az X11-ben nehezebb volt. Ez különösen előnyös a modern nagy felbontású és magas frissítési sebességű kijelzőknél.

Amik totálisan feleslegesek egy fejlesztői gépen, elvégre 60 Hz-et mindegyik tudja alapból és egy átlagos fejlesztési workflow úgy 10-15 FPS képtartalom-változást jelent. Persze, tudjuk, a sokmillió™ kreatív ember, aki csak és kizárólag Linux-on vág videót, a még™ több™ gamer, aki Linuxon játszik és 400 FPS-t akar, meg még sorolhatnám a kizárólag a Red Hat álomvilágában létező entitásokat, akikre hivatkozva tönkre kell tenni sok tízmillió létező entitás munkáját.

Az egyszerűbb kommunikáció miatt Wayland kisebb energiafelhasználást eredményezhet, különösen laptopokon és mobileszközökön.

Erre kíváncsi leszek. Főleg a szarul-húgyul implementált bétaállapotú wayland-driverekkel.

A Wayland hosszú távú előnyei azonban egyértelműek, ezért folyamatosan növekszik a támogatása a különféle Linux disztribúciókban.

A Wayland hosszú távú előnyei ezzel a 15 év munkával és Isten tudja hány csilliárd fejlesztői munkaórával mind megvalósíthatóak lettek volna X11-ben. Ja csak az nem lett volna újrafeltalált kerék, meg nem adott volna akkora hegemóniát a Red Hat kezébe, mint a Wayland, ami jelen állás szerint csak azzal fog teljesértékűen működni, amit a Red Hat tálcán ad mellé (GNOME). Semmi mással.

Ja igen, tényleg, most jönnek az X11 alatt használhatatlan™ Kiosk terminálok, amik miatt az X11-gyel Wayland-nál használhatóbb PC-sek Linux-világát muszáj felforgatni. 🤡 Ugye véletlenül sem azt kell megoldani, hogy a nem-PC eszköz jól működjön X11-gyel, ha az a cél, hogy grafikus környezet legyen rajta.

Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik. Androidot ne keverd ide, annak semmi közze se az X11-hez, se a Wayland-hoz.

A többség játékra használja a Linuxot? Nem. Elenyésző kisebbség.

Tehát, továbbra sem világos, hogy mi indokolja a többség Linux-os PC-inek felforgatását, Red Hat tömlőcbe zárását, a felhasználói szabadság lábbal tiprását.

hint: steam deck. linuxos is, mobil is, desktop is, jatek is.
"As Valve designers Lawrence Yang and Pierre-Loup Griffais told The Verge, sales of Steam Deck have already reached “multiple millions.”"
mindezt 1 ev alatt (azota meg eltelt meg1). :) szoval igeny, fizetokepes kereslet, az van ra!
es itt az implementacio, ha erdekel egyaltalan es nemcsak a sajat mantrad megy a fejedben :)

szoval igeny, fizetokepes kereslet, az van ra!

Hogy mi, dorsyka? 🤡

For an estimation of the total number of Linux users on Steam, Valve reported they had 132 million "monthly active users" in March 2022 (source). Using the latest months recorded share (Oct-2024 - 2.00%): 2,640,000 estimated "monthly active users" for Linux+Steam.

Windows 7-et 30x ennyien használnak 2024-ben. :)

"Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik. Androidot ne keverd ide, annak semmi közze se az X11-hez, se a Wayland-hoz." > mutasd meg a win7-es brand mobil pc-t, amibol eladtak tobb, mint 1 millio darabot. mivel megint terelsz. en mutattam olyan linuxosat, amin raadasul wayland fut es eladtak az elso evben 1M+ db-ot.

ha mar steam DB, hint: "Windows 7 64 bit 0.28% -0.03%"
Ez aztan kurvara relevans! :) Ennel a desktop linux statisztika is jobbat fut :P ugy 10X

"Linux 2.00% +0.13%"

Tehát, továbbra sem világos, hogy mi indokolja a többség Linux-os PC-inek felforgatását > az, hogy az egyetlen nagyobb olyan vallalat, aki ezzel foglalkozik es eladott par millio linux eszkozt, amin 3D szoftverek futnak fokent, az a Steam. Es o (meg az AMD, akitol a SoC jon) ugy latja, hogy a wayland a jobb megoldas. Ettol mindenki megrohaszthatja persze a 10-20 eves OS-et is, nem kotelezo lecserelni. Csak a vilag nem arra tart, hogy takoljunk a 40 eves X kodhoz dolgokat, hanem oda, hogy megalkottak a szabvanyt, es ha valaki azt szarul implementalja, van hova mutagatni, az helyett, hogy az X kodja lenne a "de facto szabvany". Es mindenkinek ahhoz kell hozzahakkimakkiznia. Na, ez a helyzet 2024-ben a vilagban. :)

mutasd meg a win7-es brand mobil pc-t, amibol eladtak tobb, mint 1 millio darabot. mivel megint terelsz.

Te terelsz. Platformról volt szó, nem a hardverpiacról.

en mutattam olyan linuxosat, amin raadasul wayland fut es eladtak az elso evben 1M+ db-ot.

Win7-es gépből meg eladtak több milliárdot. És?

Ez aztan kurvara relevans! :) Ennel a desktop linux statisztika is jobbat fut :P ugy 10X

Igen, az X11 jobban fut rajtuk. :)

az, hogy az egyetlen nagyobb olyan vallalat, aki ezzel foglalkozik es eladott par millio linux eszkozt, amin 3D szoftverek futnak fokent, az a Steam. Es o (meg az AMD, akitol a SoC jon) ugy latja, hogy a wayland a jobb megoldas.

Ja értem, tehát a Steam extraprofit-érdekei meg egy marginális felhasználóbázis preferenciája dominálnak 30-40 millió Linux desktop user felett. Csak a szokásos...

Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? > a steam deck!
Win7-es gépből meg eladtak több milliárdot. És? > nem. gepbol is lehet eladtak valamennyit meg win7-bol is. de adott brand gepbol mennyit adtak el? egy adoot tipusbol? most mennyi fut az utakon belole? :) mennyi volt belole a "mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut?"
Igen, az X11 jobban fut rajtuk. :) > nem, leirtam miert nem X-szel szallitjak a piacvezeto linuxos gaming handheld-et.

nem, leirtam miert nem X-szel szallitjak a piacvezeto linuxos gaming handheld-et.

Ami nagyjából egy olyan érvelés, hogy mivel többmilliárd Android eszközön se X11 fut, ígyhát akkor az Android ablakkezelője majd jó lesz PC-re. 🤡 Hozod a formád, dorsyka. Csak így tovább!

Hoztál egy totál irreleváns, ide nem való példát. Az, hogy a handheld eszközökön működik valahogy a wayland, semmit nem árul el arról, hogy ez a 15 éve tákolgatott foshalmaz (ami ha nem lenne az, már 5 év után átvette volna az X11 helyét és nem kéne multis erővel torkokon lenyomkodni) PC-n mennyire optimális vagy szuboptimális az X11-hez képest, mert a PC nem egy handheld gaming eszköz, hanem általában egy munkaeszköz, totál más workflow-kkal.

Az eladásokból ráadásul nem következik, hogy azzal elégedettek is a felhasználók vagy hogy azok lesznek hosszú távon. Köszönhető hype-nak is.

te jottel a mobil eszkozokkel. en hoztam ra egy peldat. ne terelj! :) amikor nem tetszik, hogy nincs igazad, mindig ezt csinalod, eszrevetted-e mar magadon? :) eljutottunk a linuxos mobil eszkoztol a win7-es alltime eladott licenszekig... meg az enterspajz bullshitig... ugyan mar, Hajbi, tudsz te ennel jobbat is... janem! :D

ideznelek: "Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik."
Az eladásokból ráadásul nem következik, hogy azzal elégedettek is a felhasználók vagy hogy azok lesznek hosszú távon > akkor nezd meg a felhasznaloi ertekelseket! :) mert most nem mondtal ezzel _sem_ semmit! :)

maradjunk a temanal, pls! :)

"Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik."

A linuxos Steam handheld eszközökön nem PC-s desktop környezet fut, hanem a Steam custom szutyka és az, hogy ez együtt megy wayland-dal, semmit nem mond el arról, hogy a desktop PC-ken hogyan működik vagy nem működik a wayland. Annyit mond el, hogy a wayland-ra felépíthető egy termék, ami eladható.

Szóval ismét eljutottunk oda, hogy fel akarod szopni a multik által erőltetett fősodort és ha nincs igazad, akkor jön a mindent mindennel összemosó dorsy turmixgép, ami Linuxra épített, de a desktoppal köszönőviszonyban nem lévő eszközöket hoz fel példaként a wayland mellett. 🤡

A linuxos Steam handheld eszközökön nem PC-s desktop környezet fut > de. "That being said, you can still access the standard Linux desktop. " az, hogy te windowsbol jossz, es nem szoktal hozza, hogy mas is lehet a default shell-ed... so life :) (nyugi a windozod is tudja ezt, mar a alegelejetol fogva :D) a steam decken eppen a... dobperges... steam client az. :)
hozzateszem halkan, akar wndowst is telepithetsz ra, a valve drivereket is ad hozza! de el ne mondd senkinek! :D :D :D sot, ha valakinek az lenne a kattanasa, xorg-ot is tud rajta futtatni. nem leszel senki laba altal megtiporva erte :) csak szopni fogsz, mert waylanddel jobban mukodik. :)

meg mindig terelsz?
esetleg az a bajod, h a valve mindent megad a steam deckhez, hogy azt ne kelljen kidobni, ujravasarolni, akarmivel tudd pimpelni es van hozza potalkatresz? vagy mi a problemad? :)

a desktoppal köszönőviszonyban nem lévő eszközöket hoz fel példaként > Te kerted, Te kreten! felteszem hatso szandekod akart lenni, hogy ilyen allatfaj ugysincs. de beszoptad, mert van es igencsak sikeres :D idezlek ujbol, mivel eleg rovid eletu a memoriad! :)

"Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut?"
"A többség játékra használja a Linuxot? Nem. Elenyésző kisebbség."

Ehhez kepest millios szamban veszik a steam decket... ami egy mobil eszkoz... amin egy linuxos desktop fut. waylanndel. amin a default shell a steam client... amit a tobbseg jatekra hasznal...

amugymeg hint: https://store.steampowered.com/steamdeckdock?curator_clanid=33691 de ezt se nezd meg, ez nem a desktop felhasznalas miatt van! dehogyis! :D :D :D
ideznek a specifikaciobol, ha szabad :)

Operating System

SteamOS 3 (Arch-based)

Desktop

KDE Plasma

#veletlenaligha. szallj mar ki az alternativ valosagodbol, ne szopkodd az enterspajz majkroszoftmultikavindozhe't faszat :) es maradj az altalad hozott temanal, ne szemelyeskedj, ne terelj! kosz! :D

A Steam Deck továbbra is egy céleszköz és a PC-hez az égvilágon semmi köze. Az pedig nem ad a wayland-nek PC-s világban létjogosultságot, hogy egy mobil gaming eszközön jól működik, mert volt mögötte elég multis erőforrás, hogy erre a célra kireszelgesse.

Ehhez kepest millios szamban veszik a steam decket... ami egy mobil eszkoz... amin egy linuxos desktop fut. waylanndel. amin a default shell a steam client... amit a tobbseg jatekra hasznal...

A PC-s Linux felhasználók pedig több tízmillióan vannak és X11-alapú desktopot használnak. Tehát, ha sok lúd disznót győz alapon akarsz vitát nyerni, akkor az X11 létjogosultsága nyert PC-n. Ízlelgesd, dorsyka.

a korlátozott ismereteim alapján, szerintem az egyik legnagyobb gond az X11-gyel, hogy minden gpu-hoz meg kell írni x11 modult. Na ez nem történik meg, ezért olyan vacak például az arm-os grafikai képesség és teljesítmény, mert gpu specifikus megvalósítás helyett univerzális framebuffer kezelőt kell használni, amiben a cpu számol és csinál szinte mindent, a gpu csak buta 2d megjelenítő. Mintha s3triót tennél egy mai pécébe és windows alatt csak a generic képernyő drivert lehetne használni, ami nem nagy élmény.

Nagyrészt azért is, mert opensource drivereket a gpu gyártók nem nagyon adnak ki, mert ipari titkokat kéne felfedniük. Így korlátozott képességűek a nyílt megoldások. Plusz rengeteg munka minden gpu-hoz ablakkezelőt írni. Helyett értelmesebb az, hogy képes legyen a gyártó zárt 3d driverét használva futnia egy ablakkezelőnek. Hogy ne az ablakkezelőből legyen gpu specifikus változat, hanem szabványos apin a gyártói gpu driveren át tudja ellátni azokat a funkciókat.

Na ez nem történik meg, ezért olyan vacak például az arm-os grafikai képesség és teljesítmény, mert gpu specifikus megvalósítás helyett univerzális framebuffer kezelőt kell használni, amiben a cpu számol és csinál szinte mindent, a gpu csak buta 2d megjelenítő.

Tehát akkor azért, mert egy tök másik architektúrán babzsákfejlesztőék lusták voltak normális drivert összehozni, szívassuk meg azokat, akiknek 10+ éve kifogástalanul megy mondjuk az Intel driver a PC-jükön.

Nagyrészt azért is, mert opensource drivereket a gpu gyártók nem nagyon adnak ki, mert ipari titkokat kéne felfedniük.

Azért nem adnak ki, mert akkor támogatni is kéne, azt meg nem akarják. Az üzleti titkos érvelés nevetséges.

Plusz rengeteg munka minden gpu-hoz ablakkezelőt írni.

Miért kéne mindegyikhez új ablakkezelőt írni? Ezt melyik wayland bullshit oldalon olvastad? X11-hez kell ablakkezelőt írni, a protokoll szerint.

Helyett értelmesebb az, hogy képes legyen a gyártó zárt 3d driverét használva futnia egy ablakkezelőnek. Hogy ne az ablakkezelőből legyen gpu specifikus változat, hanem szabványos apin a gyártói gpu driveren át tudja ellátni azokat a funkciókat.

Ezzel annyit mondál, hogy Windows-osítsuk el a Linuxot, és majd a multik (Red Hat, NVidia, AMD stb.) megmondják nekünk, hogy használhatják a gépünket. De minek, ha már van egy Windows, ahol ez adott?

Saját fejlesztésű webes ERP fut benne, aminek van MRP része is. :)  Ez annyit jelent, hogy a termelés, csomagolás, komisszió ami a  felületen direktben történik munkavállalók által. Emellett több folyamatot implikál ezen tranzakciók. pl.: lecsomagol 10 db valamit, akkor az +10 db bevétel az adott termékből, és -10 db n számú csomagolóanyag (flakon, címke, kupak, etc ...)  emiatt ahogyan a termelés átvisz egy raklapnyi terméket a raktárba kvázi realtime látjuk az adatokat és látják valós időben a webes vásárlók is. Amit nem látnak a  vevők (csak többen tudják), hogy bármilyen hiány esetén 24 órán belül legyártjuk azt, mert sok gépünk van és a termelést is tudjuk megkezdésig/foglaltságig átütemezni mindkét dimenzióban (hol /n számú keverő/, mikor).

Ilyet használok:
https://aqua.hu/monitorok/32-iiyama-prolite-tf3237msc-b3ag-erintokepern…

A monitor HDMI + USB AM-BM kábellel csatlakozik az RPi5-höz, amiben Firefox fut.

Az RPI elfér a monitor hátán, sima TV fali állvánnyal van rögzítve a falhoz. Mivel nincsenek gőzök vagy por, így nincs plusz védelem. Ha ilyen helyre tenném, akkor nem használnék érintőképernyőt, hanem beraknám egy fém szekrénybe aminek az elejét kivágnám és raknék bele üveget, fóliázva. Majd az input eszközöket kivezetném és gyakran cserélném.

X11, úgyérted Xorg? A wayland jobban gazdálkodik az erőforrásokkal? Annó az xfree86 működött a 386-osomon, egy tseng et4000-essel, és 8MB rammal.

Mondjuk onnantól kezdve, hogy még ezer és egy alkalmazáshoz kell az xwayland, addig nálam felejtős, mert persze szép, hogy a wayland kevesebbet tud és így elméletben gyorsabb, de mit kezdjek vele az xterminálommal?:)

Akkor már dobhatnánk az egész kliens-szerver modellt és a userspace-t, bedobhatnánk a kernelbe a grafikát, ablakkzelővel együtt, ahogy azt MS-ék kezdték... csak arra utalok, hogy nem minden a teljesítmény... még ha igaz is lenne.

Mondjuk onnantól kezdve, hogy még ezer és egy alkalmazáshoz kell az xwayland, addig nálam felejtős,

Egyre fogy azok száma, amihez kell, a legtöbbnek már van waylandes változata.

de mit kezdjek vele az xterminálommal?:)

Használj waylandes terminált, általában még jobbak is (wezterm, kitty, alacritty, foot, ...) ;-)

Látom sikerült kihámoznod a lényeget a hozzászólásomból, ami ugye arra reflektált, hogy a wayland erőforrás igénye elmarad az x11 implementációktól állítólag. Ja és persze nem manapság használom a 386-ost. A tseng pedig kifejezetten prémium videokártya gyártó volt. Szóval nem értem mit akarsz mondani :/

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/mazsolazgatas

De még így is elbasztad, mert a Fedora a Red Hat gondozásában álló projekt. 🤡

A nagy multik: Red Hat = IBM, Canonical, SuSE

Ezek közül, aki erőlteti: Red Hat

Az átlalad felsoroltak átveszik, mert nincs annyi fejlesztői kapacitásuk, hogy elforkolja a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot. Az alulról építkező, nem multis hátszéllel dolgozó készítők és közösségek közül egyedül a Debiannak lett volna, és meg is tudták volna állítani a Red Hat ámokfutását még a systemd-s viták idejében, de valószínűleg túl sok Red Hat influenszer épült be a köreikbe.

A tiédet még nem láttuk! Lehet az még közelebb van az igazsághoz? Nem csak vigyorogsz, hanem megint kötözködni jöttél és hogy elmondhasd, hogy Hajbazer mennyire hülye.

De ha most ettől eltekintünk. Mivel lett jobb a Wayland, mintha az X-et kalapálták volna ki? Ami egy sok évtizede működő, sokak által látott és javított kódbázis. Nem. Inkább írjuk újra, mert attól jobb lesz? Mikor? Mert még nem annyira látni, hogy jobb lenne.

"Mivel lett jobb a Wayland, mintha az X-et kalapálták volna ki?"

Az X11-et úgy 30-40 éve "kalapálják ki". Gyakorlatilag extension hátán extension. Egy borzasztó agyonbonyolított tákolmány lett belőle. Az extension-ök fele kb azzal foglalkozik, hogy kerülőutakat biztosítson a normál socket-alapú (lokálisan  futó grafikához elég nagy overheadet okozó) X11 protokol helyett. Ráadásul a kliensnek mindenre IS fel kell készülnie, bármelyik extension hiányozhat (vagy éppen azért nem elérhető, mert remote session van), mindenre kell fallback.

Nyilván a widget frameworkök evolúciósan vele együtt fejlődtek, ezért hozzá vannak kupálva. De a kódbázison belül ezek a fallbackek is már archeológiai rétegeket képeznek.

Szóval a waylandnek volna létjogosultsága. Hogy mi ment félre, amiért 15 év alatt nem tudott 1-ről 2-re jutni az egy másik (amúgy önmagában érdekes) kérdés.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

"Szóval a waylandnek volna létjogosultsága. Hogy mi ment félre, amiért 15 év alatt nem tudott 1-ről 2-re jutni az egy másik (amúgy önmagában érdekes) kérdés."

Mondjuk az eleg szorakoztato, hogy Ubuntu 22.04 default lett, aztan olyan teljesen marginalis feature-k nem mukodtek, mint screen sharing....

Az én szubjektív meglátásom az, hogy nagyon-nagyon el akarták kerülni, hogy Waylanddel ugyanaz történjen, mint az X11-el - vagyis idővel szét kelljen patchelni mindenféle extensionökkel, amivel az alapfunkcionalitást lényegében teljesen átalakítják/megkerülik. Ezért a Wayland API-t szándékosan nagyon minimálisra tervezték és kb mindent kiszerveztek a compositorba. Ezzel architekturálisan nem lenne baj.

A baj azzal van, hogy egy "szabvány" compositor API nem lett specifikálva (ami nincs specifikálva az nem avul el, ugye...), és most van vagy 15-féle compositor Wayland-re, egymással inkompatibilis programozási felülettel. A nagyon egyszerű alkalmazásoknak ez nyilván mindegy, azoknak elég, hogy wayland kliensek, a compositor meg a fejük felett teszi a dolgát. De ha kicsit is bonyolultabb dolgot akar valamelyik alkalmazás (fullscreen, window dekorációk eljrejtése / saját window dekoráció, screenshot / screen capture), akkor máris a compositor-specifikus API-khoz kell fordulni.

Vagyis az egyik probléma helyett csináltak egy másikat. Most már az alkalmazások nagy részét nem wayland-re, hanem az egyes wayland compositorokra kell portolni. Szerintem itt csesződött el az egész.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Lényegében csináltak egy szétgányolt X11 architektúrát, amit ugyanúgy kell körbehákolni a compositorokkal, mint kellett az X11-et az extensionökkel. Csakhogy utóbbi valahogy működik, stabilan, kiszámíthatóan, évtizedek óta és nem kell a fél desktop világot újraírni hozzá.

Ezért a Wayland API-t szándékosan nagyon minimálisra tervezték és kb mindent kiszerveztek a compositorba.

A Wayland az egy protocol, amit a compositor (és a kliens) implementál. Nincs compositor specifikus API, csak Wayland API van.
Mivel könnyű implementálni a Wayland protocolt, emiatt van sok compositor, de a kliensek ugyanúgy fordulnak a compositorhoz, mindegy melyik az.

Őszinte leszek, amikor utánaástam a válasznak, kissé meglepett, amit találtam. Azt hittem, hogy ennél több közös lesz a megoldásokban, de ez heterogénebb, mint gondoltam.

Mondjuk, hogy API-nak a wayland specfikált objektumait és műveleteit tekintjük.

Nézzük a screenshot készítést, mint sokat emlegetett problémát:

A wlroots alapú compositorokban van a vlr-screecopy-unstable-v1 protocol. Ami kb egy ... csúnyát fogok mondani ... extension a wayland protocolhoz. Van egy csomó belőle, ami nem a hivatalos "wayland protocol", de mégis compositor specifikus API-t képez: https://gitlab.freedesktop.org/wlroots/wlr-protocols/-/tree/master/unstable?ref_type=heads De legalább ez a wayland-be koncepcionálisan illeszkedő megoldás.

A KWin-ben screenshotot egy org.kde.KWin.Screenshot2 nevű másik API-n keresztül tudsz csinálni. Ez egy "out-of-band" API, a wayland protokol teljes megkerülésével, d-bus-on megy.

A gnome-shell esetéről annyi derült ki, hogy Shift-PrintScrn, Ctrl-PrintScrn billentyűkre csinál screenshotot (tehát magán a compositoron belül dolgozza fel a keyboard event-et, és belül intézi el a screenshot készítést). API-ról nem találtam semmi használhatót (gyanítják, hogy d-bus-on keresztül ki van vezetve, de nem találtam meg pontosan milyen néven).

Hogy csinálja a Weston: van egy weston-output-capture nevezetű saját protocolja. Lényegében olyan, mint a wlroots megoldása, de azzal nem kompatibilis saját extension.

Most erre mit mondjak... :/ (nem, nem akarok hajbinak igazat adni...)

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Sajnos egy kicsit eső után köpönyeg állapotot érzek, de talán még van esély rá, hogy a többi megoldás átáll rá.

Nézegettem mik vannak még a wlroots unstable repoban. Hát elég alap javaslatok döglenek ott 4+ éve. Pl notification kezelés az output device változásokról: https://gitlab.freedesktop.org/wlroots/wlr-protocols/-/blob/master/unstable/wlr-output-management-unstable-v1.xml?ref_type=heads - oké, ez sok idő volt, mire Xorg-ban és a linux DE-kben végre normálisan támogatva lett, de ma már elég alap, hogy notebookra rádugom a dokkolót - 2 képernyő, lehúzom - 1 képernyő. Vagy VM-nek átméretezem az ablakát, és a guest desktop mérete automatikusan igazodik hozzá. Power management dettó ugyanez. Input inhibitor - lock screenhez elég elengedhetetlennek tűnik. Gondolom a népszerűbb compositorok (muszájból) ezekre is megcsinálták a maguk kis kerülő-megoldásaikat.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

A wayland nagyon óvatos abban, hogy mit fogad el stable protokollnak, hogy ne legyen bloat amit nehéz implementálni. Illetve gyakran merül fel a kérdés, hogy egy dolog a wayland része legyen-e vagy csak XDG által szabányosított D-Bus API. Eleve nem is lehet stable egy wayland protokoll addig, amíg 3 compositor nem implementálja azt. Teljesen normális ügymenet az, hogy a compositorok előállnak egy problémával, implementálnak egy saját megoldást, aztán elkeződik a párbeszéd, hogy kinek a megoldását vegye át a többi ami után szabványosítva lesz a protokoll. Legalábbis nekem eddig ez jött át.

Van létjogosultsága bárminek, ami minden szempontból jobb az X11-nél. A Wayland nem ilyen, tehát nincs neki.

Ez egyébként így nem igaz. Nem kell neki minden szempontból jobbnak lenni, elég szempontból kell jobbnak lenni, hogy jobb kompromisszum legyen. Semmi komplexet a világtörténelemben még nem sikerült úgy megjavítani, hogy minden tekintetben jobb legyen, szükségszerűen az szokott lenni, hogy az eredeti struktúrán valamit változtatni/cserélni kell, mert gátja valaminek, aztán ettől persze az eredeti sturktúra pozitívumaiból is fogsz veszteni, mert egy a való életben egy csomó minden tengelyek mentén mozog.

Mostanában csináltam egy VNC-szerű szervert X-re. Semmi mást nem vár el az X-től, minthogy egy bufferbe tudjak screenshotokat csinálni, és be tudjak injektálni egér és billentyűzet eseményeket. Ahhoz, hogy ezt megcsináljam egy rakás alig dokumentált extensiönt kellett használni és csak úgy tudtam rájönni, hogy mit kell csinálni, hogy az egyik XVNC-ből néztem ki a lényeget. Ha megnézed egy XVNC kódját, a képernyő változásainak követésére van kb 10 féle megoldás, és mindegyik extensiönön keresztül érhető el. A kódját nézegetve megállapítottam, hogy csoda, hogy ez a kupac egyáltalán működik.

Ez se rossz. Nekem a kedvenc példám egy antialiasolt bezier-görbe (vagy ha valakinek az jobban tetszik, b-spline) rajzolás X11-en. Gyakorlatilag megoldhatatlan X11-es rajzoló primitívekkel. Lehet különféle extension-ökkel (pl xrender) feltételesen kb-működő megoldásokat összerakni, még az is számít, hogy a képernyő 32 bites üzemmódban van-e, (24 vagy 16 bitesben nem működik, mert támaszkodik a framebufferben lévő alpha channelre, ami vagy megvan vagy nincs) stb. Lesz vagy 5-6-féle code path-od a különböző alesetekre. Szomorú, de végül kb a legjobb megoldás, hogy teljesen kliens oldalon fenntartasz egy canvas-t, teljesen kliens oldalon, CPU-ból megrajzolod, és PutImage()-el az egész bitmap-et átküldöd az X szervernek. Ígyis-úgyis le kell ezt implementálnod végső fallbacknek. És meglepő módon remote X sessionben még ez a leggyorsabb, mert ugyan sok adat mozog, de kevésszámú szinkron hívás miatt ez a legkevésbé latency-érzékeny.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Annó volt a Mir, és ők azt állították, hogy vannak automa tesztjeik. Ha van mindenre automata teszt, és emellé a feature-ök minimálisan vannak tartva, nincsenek különbségek, hogy mi mit implementál, akkor el lehetne érni azt az ideális állapotot, hogy ha van egy GUI program, és elindítjuk, akkor az működni fog és kész.

Állítólag (talán ebben a topikban írta valaki) a Wayland ugyanolyan lett mint az X, hogy extensionöket kell használni: ez teljesen aláássa a stabilitás esélyét, és az egésznek az értelmét SZVSZ.

"megint kötözködni jöttél és hogy elmondhasd, hogy Hajbazer mennyire hülye."  - ebbol probaltam nem azt kihamozni hogy azonnal ugrottal a kiscicadat megvedeni, de nem talaltam benne semmi mast :D

Utana jott egy kerdes, ami nem mondando: "Mivel lett jobb a Wayland, mintha az X-et kalapálták volna ki?" - ami azt mutatja hogy meg nem neztel bele az X libjeibe milyen konnyen gyorsan es faszan lehet programozni benne. Segitek: nem ( de ezt le is irtak utana jo hosszan paran) valamint hibasan feltetelezed, hogy a wayland ugyanaz mint az X, illetve hat elfogadtad hajbi faszsagat hogy a villamos osszehasonlithato a krokodillal, mert hoszzabb, mint zold :D

Utana megallapitod (ez lenne a mondanivalod???), hogy nem lett jobb ugy an-block mint az X, pedig de szamos dolgoban jobbak a wayland protokollra epulo implementaciok. Eleg ha egy DE-ben osszahasonlitod ha X11-el vagy Wayland-al (ami nem a wayland, hanem annak egy DE specifikus implementacioja) inditod. Tehat amit mondtal az maximum egy hajbi faszsag visszabofogese. Persze gyakran elofordul, hogy ha valaki szerelmes akkor a velemenyet is megvaltoztatja a csodalata targyanak megfeleloen :D

Eljutottam a vegere az "onallo" velemenyednek :D (nevezhetjuk mondandonak persze)

De még így is elbasztad, mert a Fedora a Red Hat gondozásában álló projekt. 🤡

Szerintem nem basztam el, a Red Hat támogatja, de egy független, közösségi szervezet készíti. Ha viszont szerinted nem fér bele, akkor csak nézd a többit.

Az átlalad felsoroltak átveszik, mert nincs annyi fejlesztői kapacitásuk, hogy elforkolja a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot.

Miért kéne elforkolni "a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot"? Futnak X-en, tudnák használni továbbra is az X-et alapértelmezetten. Segítek: az, hogy ezeken alapértelmezett a Wayland, az nem azt jelenti, hogy nem használható az X!

Egyébként még mindig nem értelek. Ez egy kisebb, kevésbé bloat, kevesebb erőforrást igénylő, biztonságosabb rendszer. Az összes hátránya, amit rá lehet mondani az, hogy újabb. Azt hittem a bloat ellen vagy, nem az újdonságok ellen.

Szerintem nem basztam el, a Red Hat támogatja, de egy független, közösségi szervezet készíti.

A CentOS is ilyen volt, amíg a Red Hat úgy nem döntött, hogy kiáll mögüle. Aztán meg a forkokat is megpróbálták ellehetetleníteni. Sőt, elkezdtek influenszerkedni, hogy ingyenélőnek (freeloader) állítsák be azokat, akik a forkokkal foglalkoznak. Talán elfelejtetted?

Futnak X-en, tudnák használni továbbra is az X-et alapértelmezetten.

Egészen addig, amíg a Red Hat, a nagy™ fejlődésre™ hivatkozva ki nem patcheli belőle az X11-et. Meg úgy a fél desktop világból, ami az ő kezében összpontosul. Innentől kezdve bizony el kell forkolni a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot. Lásd, systemd-mentes disztrók esete.

Segítek: az, hogy ezeken alapértelmezett a Wayland, az nem azt jelenti, hogy nem használható az X!

Idő kérdése és ezt jelenti, ha a Red Hat-on múlik. Lásd, systemd, pulseaudio, gtk3-4, pipewire stb.

Ez egy kisebb, kevésbé bloat, kevesebb erőforrást igénylő, biztonságosabb rendszer.

Fejlesztői erőforrást is kevesebbet igényel, hogy fusson rajta valami ugyanúgy, ahogy X11-en? Lófaszt. Többet igényel.

Az összes hátránya, amit rá lehet mondani az, hogy újabb.

Az újabbat árnyalja az, hogy már 15 éves és 15 év alatt nem volt képes felülmúlni az X11-et. Emellett számos hátránya van. Mindenki a biztonsággal™, a HiDPI-vel, meg egyéb senkinek se kellő, megfoghatatlan buzzwordökkel nyomul a kommentszekciókban, miközben alapdolgok nem működnek normálisan Wayland-on. Szarul-húgyul implementált libinput (pl. csapnivaló, lebutított, természetellenesen mozgó touchpad driver, ami alig kompatíbilis valamivel), instabil, kiforratlan, bétaverziós GFX driverek, global hotkey-ek ellehetetlenítése, instabil szar semmivel sem kompatíbilis xwayland.

Vedd le a szemellenződ és olvasd végig: https://gist.github.com/probonopd/9feb7c20257af5dd915e3a9f2d1f2277

Nem beszélve a Red Hat developerek arroganciájáról, akik Pötteringtől tanultak, és a Microsoft-ot is felülmúlják. Nem, a Linux desktop világ nem való multikézbe.

Vedd le a szemellenződ és olvasd végig: https://gist.github.com/probonopd/9feb7c20257af5dd915e3a9f2d1f2277

Kb. bennem is ezt az érzést keltette:

This post could summerized to "I cannot run software designed to work on X on Wayland".

A cikkben szereplő dolgok egy része még igaz is lehetett, de az a cikk 4 éves! Ám már akkor is a nagy része nem állta meg a helyét: We Don't Need to Boycott Wayland

Mindenki a biztonsággal™, a HiDPI-vel, meg egyéb senkinek se kellő, megfoghatatlan buzzwordökkel nyomul a kommentszekciókban, miközben alapdolgok nem működnek normálisan Wayland-on.

Igen, a biztonság például fontos. Nekem pl. ne keyloggoljon semmiféle app, ha én nem akarom, ez pedig X11-gyel sajnos nem kivitelezhető.

A HiDPI is fontos 2024-ben, bocsánat. Lehet, hogy te még 800x600-as felbontást használsz, de én nem.

 

Szarul-húgyul implementált libinput (pl. csapnivaló, lebutított, természetellenesen mozgó touchpad driver, ami alig kompatíbilis valamivel), instabil, kiforratlan, bétaverziós GFX driverek, global hotkey-ek ellehetetlenítése, instabil szar semmivel sem kompatíbilis xwayland.

Még mindig nem értem, hogy konkrétan milyen alapdolgokra gondolsz, amik nem mennek.

A GFX driver az meg kernelben van, pont, hogy userspace-ben csak valami generic dolgok vannak, like mesa, opengl, vulkan, pont, hogy az X11 az, aminek még van egy rakás userspace drivere.

Napi tizenórát használom, sosem volt bajom a touchpaddel, ha megnyomom a stop-ot a zene megáll. Miről beszélünk?

 

Nem beszélve a Red Hat developerek arroganciájáról, akik Pötteringtől tanultak, és a Microsoft-ot is felülmúlják. Nem, a Linux desktop világ nem való multikézbe.

nekem meg ez a nyáltépés tűnik arrogánsnak.

Igen, a biztonság például fontos. Nekem pl. ne keyloggoljon semmiféle app, ha én nem akarom, ez pedig X11-gyel sajnos nem kivitelezhető.

De igen, kivitelezhető. Nem futtatsz keylogoló appot. Pontosan ugyanez a helyzet Windows-on és Mac-en is. Pont annyit ér a Linux-os FUD a keyloggerekkel, mint a Windows-os, Mac-es FUD. Multiék csináltak egy kamubiztonságot™ egy alapfunkció kinyírásával. Persze, majd tömegesen fognak átmenni Wayland-ra, Windows-ról és Mac-ről is, mert ott nem lehet keylogolni. 🤡

Még mindig nem értem, hogy konkrétan milyen alapdolgokra gondolsz, amik nem mennek.

Leírtam.

Napi tizenórát használom, sosem volt bajom a touchpaddel

Captain WorksForMe strikes again.

https://www.google.com/search?q=touchpad+libinput+synaptics+%22wayland%…

ha megnyomom a stop-ot a zene megáll. Miről beszélünk?

Captain WorksForMe strikes again. 🤡

nekem meg ez a nyáltépés tűnik arrogánsnak.

Én senkit nem kényszerítek a hozzászólásaim elolvasására. A Red Hat az egész Linux-világot rákényszeríti a Wayland szutyka adoptálására.

De igen, kivitelezhető. Nem futtatsz keylogoló appot. Pontosan ugyanez a helyzet Windows-on és Mac-en is. Pont annyit ér a Linux-os FUD a keyloggerekkel, mint a Windows-os, Mac-es FUD. Multiék csináltak egy kamubiztonságot™ egy alapfunkció kinyírásával. Persze, majd tömegesen fognak átmenni Wayland-ra, Windows-ról és Mac-ről is, mert ott nem lehet keylogolni. 🤡

egy nagy lószart... egy sima xkbcat és bárki láthatja a keyeidet... akár konténerben, ha meg van osztva az X11 socket... de waylanddel képzeld, nem megy a dolog...

történetesen simán lehet windowson is keyloggolni

 

Captain WorksForMe strikes again.

nem vagyok egyedül, akinek működik... Captain Nyáltépő:

libinput list-devices
...

Device:           SYNA0A00:00 06CB:CF00 Touchpad
Kernel:           /dev/input/event11
Group:            8
Seat:             seat0, default
Size:             132x77mm
...
 

szóval, ha valami fehér, akkor ne mondd, hogy fekete... 

 

Én senkit nem kényszerítek a hozzászólásaim elolvasására. A Red Hat az egész Linux-világot rákényszeríti a Wayland szutyka adoptálására.

simán, önként váltottam waylandre... és nem is tervezek visszatérni X11-re... és nincs bennem semmi düh, haragszomamultikra,  haragszomavilágra... én tényekkel vagyok meggyőzhető

persze, hogy nem kényszerítesz... te egy fenomén vagy a hup-on, neked három fő ellenséged van: a multik, a babzsákprogramozók és a wayland... s mi ezen szórakozunk 🤣

 

jó volt eddig az X11? igen... megváltozott a világ és a követelmények, elvárások? igen... tudomásul vesszük ezt? igen... ja, nem mindenki... pont az ilyen hozzaállás miatt szar a wayland...

 

az hogy lehet, hogy pl. Appleék már háromszor váltottak platformot, gyakorlatilag probléma nélkül? Úgy, hogy azt mondták, hogy így lesz és kész... mert így látták jónak, ezt mondta az észérv... pedig működött a régi rendszer is...

neked három fő ellenséged van: a multik, a babzsákprogramozók

Névleg, miközben a legjobb, nem bloat rendszer a Windows XP, amit nem egy multi készített. Az már nem zavarja, hogy sokkal nagyobb multi az MS (és akkoriban is az volt), mint a Red Hat, az sem, hogy sokkal erőforrás barátabb Linux (BSD) disztrók voltak már akkoriban is és vannak azóta is. A Windowst ráadásul nem babzsákfejlesztők készítik, hanem igazi hackerek, fizetés nélkül, 4 MB RAM, 40 MB HDD, 386-os PC-ken.

hajbi fetisiszta, eloszor is szereti magat leszopni/felszopni, masreszt a nagy satan RedHat elol mindig a takaroja ala bujik, mert fel a babzsakfejlesztok bancsak otet majdan :D

egy szanalmas fasz es ennyi. Oszinten mikor rugdalom kicsit neha eszembe jut milyen unalmas is egy ido utan a szart piszkalni a cipom orraval :D ... de aztan felboffent megint a szar valamit es attol megint szorakoztato lesz :D

egy sima xkbcat és bárki láthatja a keyeidet... akár konténerben, ha meg van osztva az X11 socket... de waylanddel képzeld, nem megy a dolog...

Pont úgy, ahogy Windows-on és Mac-en is. Captain Obvious strikes again.

nem vagyok egyedül, akinek működik... Captain Nyáltépő:

Hű de jó™ vagy! Ugyanolyan természetesen mozog a Touchpad, mint a Synaptics driverrel? Ugyanúgy beállítható az acceleration curve? Tudsz egyszerre TwoFingerScroll-t és EdgeScroll-t csinálni? Lófaszt. Napi szinten használod is a toucpad-et, fő beviteli eszköznek, vagy csak amikor nincs egér a közelben? A legtöbb panasz, ami érkezett hozzánk touchpad ügyben a Linux desktopokkal kapcsolatban, a synaptics vs. libinput különbségnek volt köszönhető. 10-ből 9 esetben a problémát megoldotta a synaptics-ra való visszaállás. A szarul-húgyul implementált libinput touchpad megoldása köszönőviszonyban sincs a synaptics-szal, sem konfigurálhatóságot, sem kompatíbilitást tekintve. Kicsit nézzél szét a neten ezügyben, mielőtt worksforme-huszárkodsz a libinput CLI-ddel.

szóval, ha valami fehér, akkor ne mondd, hogy fekete... 

Nem én mondom. Mindenki mondja, aki többet használja a touchpadet az átlag laptop usernél (amikor nincs egér, jó a szamár touchpad is).

jó volt eddig az X11? igen... megváltozott a világ és a követelmények, elvárások? igen... tudomásul vesszük ezt? igen... ja, nem mindenki... pont az ilyen hozzaállás miatt szar a wayland...

A világ változása semmilyen módon nem indokolja a wayland erőltetését. A Red Hat hegemón törekvései és extraprofit-érdekei indokolják. A wayland-ot 15 éve fejlesztik és máig nem volt képes természetes módon átvenni az X11 helyét, mivel nem képes minden tekintetben jobb alternatívát adni. Ezért a desktop Linuxot túszul ejtett multi most erővel fogja azt lenyomni mindenkinek a torkán.

az hogy lehet, hogy pl. Appleék már háromszor váltottak platformot, gyakorlatilag probléma nélkül? Úgy, hogy azt mondták, hogy így lesz és kész...

Kőkemény üzleti érdekek voltak mögötte. Nem "így lesz és kész".

Pont úgy, ahogy Windows-on és Mac-en is. Captain Obvious strikes again.

amiket pont leszarok...  x11 vs wayland a téma, ha emlékeztethetlek... nekem az a fontos, hogy nálam ne lehessen... a házban nincs is windows gép, én meg linuxon élek huszonéve...

 

Ugyanolyan természetesen mozog a Touchpad, mint a Synaptics driverrel? Ugyanúgy beállítható az acceleration curve? Tudsz egyszerre TwoFingerScroll-t és EdgeScroll-t csinálni?

igen, pont olyan természetesen megy. és képzeld: megy a twofingerscroll, minkét irányban... és van touchpad edges scroll is... egyszerre nem megy, de nem is kell, én jól elvagyok a twofingerscrollal

napi szinten használom a touchpadet, a laptopomon "élek" és a kde-ben agyon lehet konfigurálni...

s ami a másik dolog: én könnyen hozzá tudok szokni, ha valami egy kicsit másképp működik

 

Kicsit nézzél szét a neten ezügyben, mielőtt worksforme-huszárkodsz a libinput CLI-ddel

GUI-ból szoktam...

s már ezerszer elhangzott itt is: ne 5+ éves posztokat linkelj, plíz... 2024-ben vagyunk... még...

 

A világ változása semmilyen módon nem indokolja a wayland erőltetését. A Red Hat hegemón törekvései és extraprofit-érdekei indokolják. A wayland-ot 15 éve fejlesztik és máig nem volt képes természetes módon átvenni az X11 helyét, mivel nem képes minden tekintetben jobb alternatívát adni. Ezért a desktop Linuxot túszul ejtett multi most erővel fogja azt lenyomni mindenkinek a torkán.

már mondtam: senki nem erőltetett, önként váltottam waylandre... kde-t használok, csak azt ne mondd, hogy ezt is a Red Hat erőltette...

sőt, elárulok valamit: a kwin-nek szerintem jobb a wayland implementációja, mint a mutternek, bár, annyira nem ástam bele a témába...

 

Kőkemény üzleti érdekek voltak mögötte. Nem "így lesz és kész".

pont azért mondták, hogy "így lesz és kész" 🤣   

amiket pont leszarok...  x11 vs wayland a téma, ha emlékeztethetlek... nekem az a fontos, hogy nálam ne lehessen... a házban nincs is windows gép, én meg linuxon élek huszonéve...

Ja de hogy 20 évig futhatott a keylogger az X11-en az ugye nem zavart. 🤡 Te is az a fajta egységsugarú csődítmény vagy, aki onnantól kezdi el követelni magának a csilit, hogy azt egy multi megfogja és elérakja.

igen, pont olyan természetesen megy. és képzeld: megy a twofingerscroll, minkét irányban... és van touchpad edges scroll is... egyszerre nem megy, de nem is kell, én jól elvagyok a twofingerscrollal

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyes-ketely

napi szinten használom a touchpadet, a laptopomon "élek" és a kde-ben agyon lehet konfigurálni...

Nem lehet jobban agyonkonfigurálni, mint a libinput CLI-vel és konfigurálhatóság szempontjából a béka segge alatt van a synaptics-hoz képest.

s ami a másik dolog: én könnyen hozzá tudok szokni, ha valami egy kicsit másképp működik

Helyesen: ha valami nem működik. Még mielőtt esetleg illuzionális evolúciós előnyt akarnál csinálni abból, hogy a szar is jobb™, ha újabb és te is életképesebb™ vagy az új szarhoz való alkalmazkodásoddal, mint a régi jóval.

már mondtam: senki nem erőltetett, önként váltottam waylandre... kde-t használok, csak azt ne mondd, hogy ezt is a Red Hat erőltette...

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyes-ketely

A topik viszont arról szól, hogy erőltetik. Onnantól, hogy a felhasználónak nem lesz más választása, erőltetésről beszélünk. Ez az elkövetkező 2 évben fog megtörténni. A Raspberry PI OS-nél már történik.

bár, annyira nem ástam bele a témába...

Tehát megint csak WorksForMe-huszárkodsz.

pont azért mondták, hogy "így lesz és kész" 🤣   

Csakhogy itt nem arról van szó, hogy az RHEL-ben kötelező lesz a Wayland, hanem arról, hogy minden Linux-disztróban kötelező lesz a Wayland a Red Hat beépített emberei, influenszerei stb. által. Az Apple döntései egy oprendszerre vannak kihatással, ami a MacOS. A hasonlatod akkor lenne jó, ha a MacOS-ben életbe léptetett változtatások dependenciakényszert jelentenének a FreeBSD-re, meg az összes másik BSD-re, amiből korábban a MacOS-t forkolták.

Ez az elkövetkező 2 évben fog megtörténni. A Raspberry PI OS-nél már történik.

Nem történt meg ott sem! Csupán annyi történ, hogy a Wayland lett az alapértelmezett. Továbbra is használhatsz X-et, ha akarsz. Nincs olyan disztró, ahol ne használhatnál X-et, csak egyre többnél lesz a Wayland az alapértelmezett, mert azt tartják jobbnak, gyorsabbnak, erőforrás takarékosabbnak. ;-)

mindenki más csak tévelyeg, botladozik. csak te emelkedsz föléjük, az egyetlen éles elmét itt te képviseled, míg a többiek itt céltalanul sodródunk...

Egyszer én is szeretnék majd olyan megvilágosult lenni, mint te... Adnál tanácsot, hogy hogy lehetnék majd egyszer én is olyan hülye, mint te? én kérem, az egységsugarú csődítmény... 

Ize, ne keverjuk. A QT egy tookit a Gnome egy DE. Azt akartad mondani hogy a QT es a GTK? Vagy azt hogy a KDE es Gnome?

De amugy is a WM-ekrol (display server, compositor) kell beszelnunk ebben az esetben nem a toolkitekrol es a DE-krol, tehat KWin es Mutter(???, nem tudom nem vagyok gnome-os)

Senki sem eroltetei a waylandet. Lehetoseged van hasznalni az X11-et es a waylandet amikor akarod. Te dontod el.

Az azonban erdekes hogy vajon a fejlesztok miert inkabb a wayland protocol szerint programozzak le a dolgokat (esetleg favorizaljak) az X11 helyett, amiben mar 20+ eves tapasztalatuk van, ugy hogy a tobbseguk nem kap penzt azert hogy ezt tegye.

Ugyanez a kerdes merulhetett fel azokban a fejlesztokben, akik az assembley helyett aztan a C-t valasztottak 40+ evvel ezelott. 

Vagy hajbinak van igaza, es a RedHat minden DE es WM fejlesztohoz kikuld egy fekete autot ket tagbaszakadt redhat-ossal balonkabatban, hogy hatracsavarjak az egyik kezet, a masikkal meg wayland-ot kell imlementalnia :D

Személy szerint jó ötletnek tartom, talán az rpi mögött húzódó hype hullám ad egy kis löketet a wayland fejlődésnek.
Más kérdés hogy szerintem a desktop linux halott dolog, már úgy vagyok vele hogy bottal se piszkálnám a desktop témát, ráadásul rpi-n desktopozni meg egy vicc kategória. De ez persze az én saját véleményem majd a linugz pisták jól megmondják :D

Desktop linux: Szerintem a desktop linuxra mindig is azt mondták, hogy halott, és az igazság az, hogy mára már tökéletesen működik, főleg a hétköznapi user számára. - illetve olyan helyen lehet max probléma, ahol valami licensz kérdés van, mint pl az nvidia driver. De ott sem technikai a probléma gyökere.

ja irni is akartam, hogy igen megoldja, de persze meg mindig nem mindegy milyen videokartyad van. Az nvidia meg peldaul mindig nem tudta megoldani a szarjait, pedig mar az 550-re azt mondtak hogy de full wayland tamogatas...aztan egy nagy lofaszt. 

szoval ha nem akarja szopatni magat az ember, akkor intel vagy amd kartyan hasznalja csak a waylandet. 

Intelen es AMD-n atomstabilan megy (nekem most nincs AMD-s laptopm, gepem, de ismeroseim kozul van jo parnak es Linuxot hasznalnak es aldjak az eszuket hogy AMD-be ruhaztak be)

ja hat ilyen az amikor hajbi fogja es raiszik a gyogyszerre es elkezd valami olyan dolgorol beszelni amirol fogalma sincs. Beleugat mindenbe amit meg eleteben nem latott. Dobj fel egy Lambda architecturaval kapcsolatos streaming bigdata problemat tuti lesz valami agymenese hozza, mert mindenhez is ert...ja nem, forditva, semmihez sem. :D

De mi igy szeretjuk ezt a szanalmas hulyegyereket. Jon, porog, kiveri magara, paran a kiscicai kozul felszopjak a profetajukat, aztan szerencsere par hetig piheg, mert annyira megcsinalta magat, de aztan jon megint a kis faszkalap :D

ez egy velemeny, az enyem, nem kell egyeterteni vele

lassan elfelejtik az emberek, hogy nem kell a velemenyt elfogadni es ezzel semmi baj sincs. (Hajbi legnagyobb baja pont az, hogy nem kepes elfogadni mas velemenyet es elkezd habzani a szaja, mert csak a kis veszett kutyanak lehet igaza :D )

amugy nem lehet, hogy a tartalommal egyetertesz, de a stilus tavol all toled? (amugy tolem is, csak ezzel a faszkalappal beszelek igy, meg a cicafijuival, de ahogy irtam is en meg a regi iskolaban nevelkedtem, ahol pofanbasztuk az utcan az ilyen nagypofaju hobolgoket, es meg lehet a szulei sem szoltak erte :D)

A másik thread-et is szerintem ez vitte félre, más dolog ha beszélünk valamit egy témakörről, és más, amikor valakit lecsalóznak. De nem akarnám újra kezdeni. Emellett az is kérdés, hogy pont olyan hely a hup, amilyen bejegyzések vannak/lesznek. Moderálás amúgy kérésre van még? 2021-es az utolsó bejegyzés a naplóban. (Vagy csak a napló nincs vezetve)

mi  a becsuletsertes abban, ha leirom egy idiotarol, hogy tok hulye? :D

Raadasul tenyleg nem ert semmihez sem. Az, hogy a felinformaciokat felhasznalva a hagymazas elkepzeleseit igaznak veli meg nem a valosag :D

ertem hogy fajdiccsa a kisszivedet, hogy bancsak a szerelmed de a vilag mar csak ilyen. Ertem en hogy most az a divat, hogy mindenkit el kell fogadni meg a leggennyesebb kaftevoket is, de en regi vagasu legeny vagyok az 50 evemmel es emlekszem, hogy az ilyen semmirekelloket belebasztuk gyerekkoromban az arokba amikor sokat ugattak a focizas kozben. Negyedik otodik alkalom utan megtanultak, hogy attol hogy fszakalapok meg nem ovek a vilag. 

Te szeretned ha nem bantanak meg erzeseiben a fijukadat, de ezt nem tudod kikenyszeriteni. Nem is lehet. Ha nem tetszik, hat bujjatok ossze es simizzetek egymast. Ha ez megynyugtat titeket :D (meg addig hatha lekotod a folos energiait :D)

Nálunk azért minden generáció használja, már jó ideje, és jól működik. Kezdő és haladó userek is. De mit ajánlanál helyette?

Én macos-t lehet, de a windowst biztosan nem. Semmit nem utáltam jobban, mikor a családból valaki hívott, hogy menjek megcsinálni egy gépet, mert valami eltűnt, nem indul, betolakodott egy ablak, belassult, vagy szétesett. <- és ez a mai napig ilyen windowson szerintem, de régebben még a vírusok, mallware-ek is ott voltak nekik. Szerencsére már nem windowst használnak. Egyedül a gyerekek használnak windowst játék miatt, de itt is folyamatosan kérdés van. Ja, és az nvidia driver windows alatt is csinál hülyeségeket. Vagy a kedvencem, amikor belépnél, és minden előjel nélkül 3 percesre húzódik a belépés. :)

Szóval részemről, mint desktop, sokkal inkább egy normális linux disztribúció, mint windows. Összehasonlítva a kettőt, nem volt olyan pont az időben, amikor én indokoltnak éreztem volna temetni a linux desktopot. :) A macos-t el tudom fogadni, mint egy használható környezetet, de kevés tapasztalatom van vele.

Továbbgondolva: De ha jön ez az AI-os screen parsolos adatlopás (persze, egyesek szerint ezzel semmi gond), windowson, vagy macos alatt, az is egy érv lesz a linux desktopok mellett. Ezt láttátok már? https://microsoft.github.io/OmniParser/ https://github.com/microsoft/OmniParser - de gondolom ez még egy általános megoldás inkább, amit közre adtak, a recallhoz nem biztos, hogy köze van. Majd jobban belenézek.