Waylandra vált a Raspberry Pi OS

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 10. 31., cs – 09:27

Na ezt jó tudni, kipróbálom.

...vagy ahogy itt olvasom másokat, inkább mégsem :)

Én próbáltam kb 1 hete Pi4-en. A hardveresen gyorsított videolejátszás nem működött vele, visszaváltottam x11-re, újra működött. Nem álltam neki komolyabban nyomozni, hogy mit kéne máshogy csinálni.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

A régin meg a hardveresen gyorsított kijelzőre rajzolás nem ment :D 

Dekódolta a videót, de pixelenként rajzolgatta ki procierőből. Ha waylanddel megy, akkor végre tényleg lehet majd átlagos használatnál is egy gyenge pécé szintjét hozni vele. Persze minimum 8GB ram akkor is kell.
Waylanddal elvileg jobban kéne menjen, kisebb procierővel a weblapok megjelenítése is. 

Ja mondjuk pi5ön meg eleve nincs h265-ön kívül más video codec hw dekódolás, szóval ehh. Ha pi4en emiatt nem csinálják meg, akkor szopacs neked.

A tapasztalatom, hogy valójában még a Pi4 CPU is bőven elég erős 1080p60-ban akár még AV1-et is dekódoljon, legalábbis tipikus youtube-os bitrátán. mplayer -vo null -lavdoptions threads=4 (lehet, hogy a pontos commandline-ra rosszul emlékszem) simán bírja, ki se maxolja a 4 magot. Amint valami ténylegesen megjelenítő video output ki van jelölve, máris kevés lesz a CPU.

Sajnos a wayland sem volt jobb ebből a szempontból.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Minek kell erőltetni az ilyet, ha nem tudja hozni azt a szintet, amit az elődje?!

Minden uj technologia az elodje alol indul, de ott az igeret, hogy fole fog kerekedni. A legtobb gond egyebkent abbol adodik, hogy megprobalnak eszetlenul minden regi featuret ujrairni, mert "hozni kell a regi funkcionalitast".

Mondjuk, aki raer RPi-vel jatszani, az erjen ra az ilyenekre is :)

Minden uj technologia az elodje alol indul, de ott az igeret, hogy fole fog kerekedni.

Ami ígéretet csak akkor van esélye a készítőknek betartani, ha nem erőltetik defaultnak, mielőtt betartják.

A Wayland 15 év alatt képtelen volt olyan szintre fejlődni, hogy mindenben helyettesítse az X11-et és mindenben kompatíbilis vele. Máskülönben már mindenki átállt volna rá. Mivel nagy beégés lenne multiéknak (Red Hat = IBM) ezt beismerni, így elkezdték erőltetni, az X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel, az általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet és alkalmazást elkezdték visszafordíthatatlanul átírni, dependáltatni rá.

Mivel korporatokrata erővel van lenyomva a Linux-világ torkán, így valószínűleg a büdös életben nem fog az X fölé kerekedni. Ha képesek lettek volna erre, már a fejlesztés első 1-2 évében megtörtént volna a felülkerekedés.

Mondjuk, aki raer RPi-vel jatszani, az erjen ra az ilyenekre is :)

A Raspberry PI lehetne egy tök jó vékonykliens, megfelelő szoftverekkel, de nincsenek rá megfelelő szoftverek, mert a desktop alkalmazásokat 13. generációs, 8 magos, 64 GB RAM-os, 1 TB SSD-s babzsákfejlesztők írják.

A Wayland 15 év alatt képtelen volt olyan szintre fejlődni, hogy mindenben helyettesítse az X11-et és mindenben kompatíbilis vele.

Nem akarja mindenben helyettesíteni, vannak dolgok, amikre sokkal jobbak a különálló alkalmazások. Főleg nem akar kompatibilis lenni vele.

A Raspberry PI lehetne egy tök jó vékonykliens, megfelelő szoftverekkel, de nincsenek rá megfelelő szoftverek, mert a desktop alkalmazásokat 13. generációs, 8 magos, 64 GB RAM-os, 1 TB SSD-s babzsákfejlesztők írják.

Nem csak lehetne, hanem az is. A bloat desktop alkalmazások, akadás mentesen, gyönyörűen futnak rajta. Ráadásul ez egy bloat Ubuntu, lehet találni erőforrás barátabb disztrót is. ;-)

Nem akarja mindenben helyettesíteni, vannak dolgok, amikre sokkal jobbak a különálló alkalmazások. Főleg nem akar kompatibilis lenni vele.

Amivel nem is lenne semmi baj, ha a Red Hat ne akarná az X11-et helyettesíteni vele úgy, hogy az X11-et kidobatja, kiboszorkányüldözi, dependenciakényszerrel kiebrudalja a Linux-világból.

Nem csak lehetne, hanem az is. A bloat desktop alkalmazások, akadás mentesen, gyönyörűen futnak rajta.

Ja igen az 5-ösön, ahol megint a hardvert húzták utána a software bloat-nak. Jó vicc.

Megéred a pénzed hajbikám. Régen pont az X.org-ot ekézted, hogy lassan rajzol ki, most meg annak a megmentését élteted. Tőlem jól van, csak furcsa.

Egyébként pont te lehetsz az, aki a Wayland-del lehet jobban járna, az viccen kívül kisebb latency-vel működhet a mostani gépeden. Mármint nem a Wayland, mert az csak egy protokoll, hanem valami pehelysúlyúbb wayland-es ablakkezelő (labwc, Sway), vagy asztali környezet (LXQt - ebben a Qt nem ijesszen el, memóriafoglalásban sem rossz, és előtölti a Qt-s libeket, így emiatt azokat már más szoftvernek nem kell betöltenie még egyszer). Egyáltalán nem rossz cucc a Wayland, ami nekem nem tetszik, hogy a X kárára próbálják éltetni, és az X-et túl korán temetni, amit nem kéne.

Amúgy kicsit túlzol is, mert egyik általam ismert, általánosabb szoftvernek se kell 8 mag, 64 giga RAM. Az 1 TB SSD se feltétel semmihez, de az meg nem drága, igaz már a memória se az, 32 gigáig nem egy óriási tétel (feltéve, hogy a géped fogad annyit).

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Megéred a pénzed hajbikám. Régen pont az X.org-ot ekézted, hogy lassan rajzol ki, most meg annak a megmentését élteted. Tőlem jól van, csak furcsa.

Az a GTK és a Qt lassú rajzolása volt, csak most direkt összemosod, hogy ragasztgathasd a képzeletbeli laggard címkéd. Az X11 normális driver-implementációval tud olyan hatékonyan és gyorsan rajzolni, mint a GDI, csak nincs rá olyan desktop környezet, ami nem fogja vissza.

Egyébként pont te lehetsz az, aki a Wayland-del lehet jobban járna, az viccen kívül kisebb latency-vel működhet a mostani gépeden.

Ahapersze, az erőltetett kompozitor majd pont alacsonyabb latency-t hoz, mint ha nincs kompozitor. :D Mesélj még! 🤡

LXQt - ebben a Qt nem ijesszen el

Beszéltük már, miért nem kell az LXQt. Mert bloat. 5 másodpercet szarakodik, míg egy beállításablaka bejön. Közben mit csinál? Példányosítgatja 100% CPU-val a babzsákfejlesztők babzsákosztályaiból a babzsákobjektumokat.

memóriafoglalásban sem rossz, és előtölti a Qt-s libeket, így emiatt azokat már más szoftvernek nem kell betöltenie még egyszer

Windows XP-n is van prefetch, már 20+ éve. Csak ott nem többszázmegabájtos babzsákfejlesztői bloat libeket kell előtölteni.

Amúgy kicsit túlzol is, mert egyik általam ismert, általánosabb szoftvernek se kell 8 mag, 64 giga RAM.

Csak a kényelmes babzsákfejlesztőnek, aki tákolgatja.

Igazából a Wayland-en működő WM-ek nem kompozitorok, csak úgy nevezik őket. Nem olyan értelemben kompozitálnak, ahogy X alatt szokás. Elég szerencsétlen nevet adtak neki. A Wayland sokkal közvetlenebbül kezeli a videóhardvert, nincs ott mögötte a szerver-kliens bonyolítás, hanem mindent közvetlen eléréssel valósít meg.

Az X kirajzolásánál lehet én értettem félre valamit régen, bár az is igaz, hogy annyi mindent összehordasz, hogy nehéz követni, meg emlékezni rá. Akkor legyen a Qt, Gtk kirajzolása lassú, az gondolom a szoftveres komplexitás miatt van, gyenge hozzá a procid, ami nem csoda, 17 éves gép, és a maga idejében sem volt egy erőmű, nincs rajta csodálkozni való, azon a böngészők is épp ugyanezért vánszorogni fognak, meg minden, ami webes.

A Qt-s libek előtöltésénél nem a prefetch-ről beszélek, hanem a dinamikus linkelésről, mint a Windows alatt a dll-ek. Ott is ha egy dll-t betöltött egy bizonyos program, és utána indítanál még többet, ami szintén ugyanazt a verziójú, fájlnevű dll-t használja, az nem tölti be még egyszer, hanem használja a már memóriában lévőt. Shared lib a pontos neve. Neked ez különösen előnyös lenne, mert ha az LXQt betölti, akkor ilyen zenelejátszók, amiket annyira szeretsz, már nem töltik be még egyszer, és nem kell fujjolnod, hogy bloat. Prefetch-el Linux alatt nem szórakoznak, az a lassú IDE/SATA meghajtók és a lassú NTFS okozta szűk keresztmetszet megoldására született.

A fejlesztő meg persze, hogy jó gépet vesz, mert minél gyorsabban tölt be az IDE, debugger, minél gyorsabban fut a compiler, interpreter, azzal időt nyer. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kész szoftver működéséhez is ugyanolyan combos gép kell. Igazából a legbabzsákabb fejlesztők már nem is 8 magos workstation-ön nyomják, hanem 64-128 magos build szerveren, amiben van 128-256 giga RAM legalább, óriási projekteket, mint a Linux kernel, böngészők, LLVM, gcc, LibreOffice azon szoktak fordítani. A 8 mag, 16-32 giga az átlagos inkább ma már, azon lenne egy komolyabb projekt egyszeri forgatása min. 2 óra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

>Prefetch-el Linux alatt nem szórakoznak

De. Lassabb hardveren szórakoztunk vele régebben. Oké, ma már nem csinálunk ilyet, mert SSD-től kezdve nem éri meg szórakozni vele.

>A fejlesztő meg persze, hogy jó gépet vesz, mert minél gyorsabban tölt be az IDE, debugger, minél gyorsabban fut a compiler, interpreter, azzal időt nyer.

Azon is múlik, hogy mit fejlesztesz és milyen eszközökkel. A legtöbb dolog amit fejlesztek bőven kényelmesen ment a két magos kb 2GHz-es laptopomon is. Emlékszem, hogy amikor egyetemista voltam (200x körül x<6), már akkor is Eclipse alatt fejlesztettem Javát és már az akkori gépemen (1 mag talán 1-2GHz körül, ~700MB RAM, ha jól emlékszem) is teljesen jól működött, nem volt lassú az editor, másodpercen belül volt az inkrementális build és max 1-2 másodperc volt egy program indítás. Ennél el lehet képzelni jobbat, de teljesen jó érzés volt. Az, hogy mennyi idő egy full build és egy inkrementális build, az nagyon erősen múlik a használt eszközökön is és egy olyan projekten, amin hacker szemléletű emberek dolgoznak, ez mindig ki van találva, hogy ne kelljen sokat várni az iterációkra.

Persze aki Kernelt fejleszt vagy egyéb túlméretesre nőtt dolgot, arra igaz amit mondasz. Egyébként azokra is vannak új eszközök, olvastam ilyen linkerről, ami a Chrome-ot 2 másodperc alatt linkeli.

És ott a pont. Mégiscsak lehet és létezik! Azóta a számítógépeink teljesítménye hányszorosára nőtt? És a szoftverek gyorsasága? Meg lehet ezt csinálni jól is, hogy gyors legyen. Csak nem ezzel a mentalitással kellene szoftvert fejleszteni, mint ahogy most csinlják. Olcsó a memória, olcsó a gyors processzor, olcsó az SSD, megbírja! Minek optimalizáljam?!

Mindent lehet, csak nem mindennek van értelme, ugyanis a mérnöki hozzáállás nem az hogy a lehető legjobbat hozza létre az ember végtelen időt eltöltve a fejlesztéssel, hanem hogy adott paraméterek mentén egy elég jó megoldást hozzon létre. Ha évente 1x kell elfuttatni egy riportot ami nem időkritikus akkor senki nem fog heteket beletolni abba hogy ez gyorsan lefusson. Ha pedig msec-en belüli válaszidő kell (mert pl. microcontroller vezérlést csinálunk) akkor meg arra lesz kioptimalizálva.

A komplex, sok millió kódsoros kódokkal nem az a baj, hogy a hardver ne bírná, hanem, hogy az ember nem bírja fejleszteni, átlátni. Azokat a gigantikusra hízott kódokat csak nagy cégek, gigamultik tudják patkoltatni, csillagászati összegekért, sok, jól képzett fejlesztőt alkalmazva, és az ilyen kódokat nehezebb portolni, debugolni, sechole-okat megtalálni. Épp emiatt már csak automatizált tesztekre szorítkoznak. Persze lefordítani is elég agyrém ezeket, ha valaki pl. Gentoo-t használ, vagy olyan AUR Arch csomagot, ami nagyobb projektet forráskódból pörget ki.

A kicsit, egyszerű kódokat hobbisták is tudják patkolni, ingyért. Emiatt többen is vállalkoznak rá, mert a kis kód átláthatóbb.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem tudom, én anno 10-15 évvel ezelőtt se futottam bele Linuxon a prefetch-be. A kernel cache-eli a fájlrendszert, de prefetch-t nem láttam. Most meg, ahogy mondod is, az SSD-k meg sok mega cache-es procik korában nettó felesleges lenne, főleg, hogy a Linux eleve gyorsabban tölt be mindent, a fájlrendszerei is gyorsabbak (főleg sok kis fájl betöltésénél), nincs is rászorulva.

Persze, én a szoftverminimalizmus híve vagyok, CLI/TUI megoldások főleg, és apró kódokat írok, pár soros POSIX shell vagy Perl script, egyszerű, pár soros C-s programok. Ez nálam alapelv, hogy a komplexitást a minimumra szorítsam, hogy a szoftverökoszisztéma később debugolható, portolható legyen, jól öregedjen, ne avuljon el.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Számomra már bőven tudja hozni azt, amit az elődje.

Több, mint egy fél éve áttértem rá, ez az elsődleges desktop rendszerem.

Hirtelen nem is tudok olyan programot mondani, amit használok és kellene hozzá az xwayland. Na jó, egyedül a Gimp, de annak a következő stabil verziója is már tudni fogja a wayland-et natívan.

Ilyenek mennek pl.: Brave, Gnome alkalmazások (pl. Nautilus, Calculator, Fonts), KeypassXC, OBS Studio, Teams, LibreOffice, Terminal (pl. Foot, Alacritty, Kitty, WezTerm), Megasync, Remmina (RDP kliens), Login manager (pl. SDDM, greetd, GDM, KDM), Calibre, Ebook reader, Ebook writer, VLC

Ezek közül a KeypassXC, OBS, LibreOffice, Remmina, VLC nem támogatja a Waylandet tudtommal. Sanszos, hogy a Calibre, és Ebook kezdetű cuccok sem. A Teams-ben sem vagyok annyira biztos. Ezen kívül még a böngészők azok, amik támogatják, de sokszor bugosan.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Úgy értem, hogy menni megy, de nem Wayland-natív alkalmazások, Wayland alatt csak akkor futnak, ha fut a háttérben az XWayland. Ergo ti is használtok X-et, hiába hiszitek azt, hogy nem. Nem a teljes X.org-ot, de egy részimplementációját.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem, natívan mennek Waylanden, XWayland nélkül. Mint írtam, ezt könnyű ellenőrizni és ellenőriztem is az xlsclients programmal. Pl., ha elindítom a GVim-et, vagy az XEyes-t, akkor jön a listában, ahogy az electron appok is, ha nincs a környezeti változó, vagy a program indítás argumentumaiban megadva a beállítás.

Akkor ezek fejlődtek, valami fél-egy éve néztem utoljára, és akkor ezek még vagy nem támogatták a Waylandet, vagy csak valami extra kísérleti környezeti változóval bugosan. Ennek ellenére beláthatod, hogy ez csak egy kib. nagy mázli, hogy azok, amik neked kellenek most, épp mind X nélküli, de az appok 99%-a még mindig X-es, ezért az XWayland nem dobható ki, és ezért az X se, főleg, hogy más *nix-os rendszerek alatt is működik, és közös nevezőt biztosít (BSD, Illumos disztrók, retró Unix-variánsok alatt). Ez nem úgy megy, hogy régi, ezért dobjuk ki. Az X-nek további előnye, hogy van hozzá ősrégi retró videókártyákhoz is driver, amiket Wayland alatt nem lehet meghajtani, illetve sokkal több érdekes X-es WM van, mind waylandes, és könnyebb is X alá WM-et írni, mint Wayland alá.

Félre ne értsd, nem vagyok Wayland ellenes, nekem 5 éve is kiválóan működött, nekem azzal van bajom, hogy az X-et akarják elavultatni vele. Önmagában nincs baj a Wayland-del, én bátorítok is mindenkit, hogy kísérletezzen vele, ha megvan a tudása hozzá.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

de az appok 99%-a még mindig X-es, ezért az XWayland nem dobható ki

Az appok 99% már Waylandes is. Akkor nem dobható ki az X, ha nagyon bugos a Wayland vagy kevés az app. Szerintem most már egyre kevésbé igaz mind a kettő. Legalábbis én nem tapasztaltam semmi problémát sem a Waylandnél. 

illetve sokkal több érdekes X-es WM van, mind waylandes

Nyilván, hiszen egyik 4-szer olyan idős, mint a másik ;-)

könnyebb is X alá WM-et írni, mint Wayland alá.

Ezt nem gondolom igaznak, hiszen vannak kész libraryk (pl. wlroots), amiket könnyű felhasználni. Így nagyon gyorsan rengeteg WM készült.

Az Arch oldalán 25 db Waylandes WM van, X11-es pedig 60.

az X-et akarják elavultatni vele

Nem avultatja senki, az magától avul el, hiszen nem fejleszt rajta senki sem már hosszú évek óta.

van hozzá ősrégi retró videókártyákhoz is driver

Igen, ősrégi kernelekben, amiket majd ősrégi disztrókban tudsz használni, ősrégi alkalmazásokkal. Ez szerintem megmarad, biztosan lesznek majd ilyen disztrók.

Az egyik legnagyobb tévedés, hogy amit nem fejleszt senki, az elavult, tekintve, hogy vannak olyan feature-érett alkalmazások, amik lényegében "készen" vannak, nincs mit rajtuk "fejleszteni". Az erőltetett fejlesztésektől, refaktoroktól már valószínűleg csak rosszabb lenne. Ilyen az X11 is. Az, hogy a 60 mellé nem fejleszt valaki egy 61. WM-et pedig annak köszönhető, hogy a 60-ból valószínűleg van 1, ami megfelelő neki.

Az Arch oldalán csak a főbb X11 WM-ek vannak, azokból igazából van több száz. Ráadásul sokkal sokfélébbek, mint a waylandesek. Az utóbbiak is kezdenek felfutni, de még mindig szegényes a kínálat.

De, pont az a lényeg, hogy el akarják avultatni. Fejlesztik még, nem csak az XWayland miatt, legutóbb HDR támogatást is kapott. Ezt csak a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán, hogy elavult, halott, nincs telepítve, nem telepíthető, stb..

Retró gépen meg néha előnyös a friss verziós szoftver. Nem mindig, de fontos lehet. Nem árt, ha megy rajtuk valami modernebb.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ezt csak a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán, hogy elavult, halott, nincs telepítve, nem telepíthető, stb..

Ezeket honnan veszitek? A Red Hat disztrókban is telepíthetőek, ráadásul más disztrókhoz mi köze van a Red Hat-nak? Hogyan tud arra hatással lenni, hogy ne fejlesszék az X-et?

mert hajbi megmondta: "... így elkezdték erőltetni, az X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel, az általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet és alkalmazást elkezdték visszafordíthatatlanul átírni, dependáltatni rá."...

szóval, nekünk, a Lázadók Szövetségének a Birodalom ellen kell harcolnunk 🤣

Például azt nyomta le a torkomon, hogy a Windows XP-nek jelenleg nincs olyan alternatívája desktop Linux fronton, ami a nyomába érne, teljesítményben, kompatíbilitásban, funkcionalitásban, konfigurálhatóságban (!), mert a desktop Linux egyre csak butul és veszít az eszmei értékéből az által, hogy nemsokára már csak néhány multi csökevényét fogja tudni futtatni.

Ugyanakkor marhára nem csak az számít, hogy nekem mit nyomott le. Az számít, hogy a Linux-világ torkán mit nyom le. Linkeltem egy csomó mindent, amiből kiderül, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki ellenvéleményen van a Red Hat felforgató tevékenységével kapcoslatban. Persze azt ignorálod, hogy megalapozd a következő személyeskedésed és megpróbálj elszigetelni az ellenvéleményemmel.

hasznaltal mostansag linux desktopot huzamosabban? nem ugy tunik :) ha igen, melyiket, mik a tapasztalataid? :) ezek kozul melyiket tolta le a redhat a torkodon? :)
a topikban mar masodszorra tolod a majkroszoftmultikad felszopasat, mi van veled? :) hint: sem az XP-t nem a redhat szantotta be, sem a win7 enterspajzt :) az csak hab a tortan, hogy ezek hogy jonnek egy wayland topikba :D

hasznaltal mostansag linux desktopot huzamosabban?

Igen.

ha igen, melyiket, mik a tapasztalataid? :)

Google site:hup.hu Raynes hajbazer .. számtalanszor leírtam.

ezek kozul melyiket tolta le a redhat a torkodon? :)

Számtalanszor leírtam: systemd, pulseaudio, pipewire, gtk3/gtk4, libinput, és hamarosan wayland.

hint: sem az XP-t nem a redhat szantotta be, sem a win7 enterspajzt :)

Ezeknek az alternatíváiról beszéltem, dorsyka. Nem magukról a rendszerekről és nem a beszántásukról.

az csak hab a tortan, hogy ezek hogy jonnek egy wayland topikba :D

Lásd fentebbi mondat. Sajnos értő olvasással kell újraolvasni, ami neked nem nagyon szokott menni.

Számtalanszor leírtam: systemd, pulseaudio, pipewire, gtk3/gtk4, libinput, és hamarosan wayland.

 

ha esetleg elmesélnéd, hogy miben sérült meg a torkod nyálkahártyája pl. a pulseaudioval, miközben le kellett nyelned?

hogy végre lett egy többé-kevésbé normális hangrendszer linugzra?

hogy végre lehetett per app külön hangerőt állítani?

hogy ment pl. networkon is a zempéhárom?

vagy esetleg, hogy lett bluetooth audio szuport?

á, megvan: mert végre gagyi hangkáryákkal sem kellett megállítani a zenét, ha filmet akartál nézni mert már ment az a qrva software mixing... userspaceben, de ment...

hogy már kezdett forma megcsapni linugzon az apple filozófia szele, hogy "it just works"... egyszerű esetekben, at least...

 

de ezeket nem lehet elismerni, mert akkor az már hajbazer tragédiája lenne: elveszítené a küzdést, mert az az élet értelme. mert bízni már nem bízik semmiben, sem a multikban, sem a babzsákprogramozókban  🤣🤣

ha esetleg elmesélnéd, hogy miben sérült meg a torkod nyálkahártyája pl. a pulseaudioval, miközben le kellett nyelned?

Nekem nem sérült, de a fülük és az idegrendszerük sokaknak sérült a rengeteg pattogás, recsegés, A/V delay és más, amúgy könnyen elkerülhető, de Pöttering által csakazértis erőltetett balfasz implementációk által.

hogy végre lett egy többé-kevésbé normális hangrendszer linugzra?

Helyesen: Lett egy kevésbé normális hangrendszer Linuxra.

hogy végre lehetett per app külön hangerőt állítani?

Mintha ALSA sinkekkel nem lehetett volna megoldani. Értelme amúgy mi is? Ja igen, a szarul-húgyul implementált, óvodás szintre butított bloat szutykok, amik annyira nem képesek, hogy a kimeneti hangerejüket szabályozzák (lásd pl. Google Chrome, ami kb. már egy oprendszer, de a tabonkénti hangerőszabályozás évtizedekig luxus).

hogy ment pl. networkon is a zempéhárom?

Már amikor épp. 0,1% felhasználóbázis meg biztos használta. Igen, a hangrendszerbe kell beleerőszakolni a hálózati streaminget, kerékújrafeltalálással, véletlenül sem az erre optimalizált és kiforrott megoldásokat (shoutcast, icecast stb.) használjuk. Így lesz olyan feature, ami csak a marketingasztalon működik. Apropó: https://hup.hu/node/184664

vagy esetleg, hogy lett bluetooth audio szuport?

Ahhoz koncepcionálisan nem szükséges pulseaudio. Lásd: https://github.com/arkq/bluez-alsa

á, megvan: mert végre gagyi hangkáryákkal sem kellett megállítani a zenét, ha filmet akartál nézni mert már ment az a qrva software mixing... userspaceben, de ment...

ALSA is tudott software mixinget és ott sem kellett megállítani.

hogy már kezdett forma megcsapni linugzon az apple filozófia szele, hogy "it just works"... egyszerű esetekben, at least...

Ez csak annak a filozófiának a szele, hogy ha Pötteringnél működik Red Hat-on, akkor mindenkinél is. Akiknél mégse, azoknál marad az áldozathibáztatás és a multis felhatalmazással tanúsított arrogancia.

de ezeket nem lehet elismerni, mert akkor az már hajbazer tragédiája lenne

Nem lenne tragédia, ha a pulseaudio egy normális audioszerver lenne, de nem az és 10+ év alatt se tudott azzá érni, mert koncepcionális trágyadomb. Ezért kell még egy újrafeltalált kerék, amit most pipewire-nak hívnak ami már bloat szinten is jobbról előzi a pulseaudio-t.

mert bízni már nem bízik semmiben, sem a multikban, sem a babzsákprogramozókban

Ebben a kettőben nem bízom, valóban, de nem azért, mert nem bízom senkiben, hanem azért, mert mindent megtettek a tudatos felhasználók bizalmának elvesztéséért. Az meg kellően szomorú, hogy a Linux desktop és userspace végül egy multi kezében kötött ki. Szégyen az IT világnak. Szégyen a FOSS közösségnek.

Számtalanszor leírtam: systemd, pulseaudio, pipewire, gtk3/gtk4, libinput, és hamarosan wayland.

Hajbi, ezeket nem erőltetéseknek hívjuk, hanem fejlesztéseknek. Pont ezek azok, amikkel hozzájárulnak a linux fejlődéséhez.

Megkértem a chatgpt-t, hogy sorolja már fel, én úgy sem tudnám ilyen pontosan összeszedni neked, de hasonlóakat gondolok:

Itt egy rövid összefoglaló a felsorolt projektekről:

  1. systemd: Ez az init rendszer jelentős fejlesztéseket hozott az indulási idő, szolgáltatások kezelése és naplózás terén, amit sok disztribúció és felhasználó hasznosnak talált. Bár vitákat váltott ki, idővel sok Linux disztribúció átvette, mivel integráltabbá és karbantarthatóbbá tette a rendszert.

  2. PulseAudio és PipeWire: Ezek az audió kezelési megoldások többfunkciós és sokkal komplexebb hangbeállításokat biztosítanak. A PulseAudio egy ideig vitatott volt, de a PipeWire újabb fejlesztéseivel már jelentős előrelépés történt a megbízhatóság és a képességek terén, például a videós és professzionális audió alkalmazások esetében.

  3. GTK3/GTK4: A GNOME és GTK fejlődése Red Hat támogatásával történt, és ezeken keresztül egy modern, vizuálisan vonzó környezet jött létre. Habár a GTK4 újításai miatt megosztó lehet, ez a fejlődés az alkalmazásfejlesztést és a vizuális élményt javítja.

  4. libinput: Ez egy szabványosabb bemeneti kezelőkönyvtár, amely egységesebb és jobb kezelést biztosít az érintőpárnák és egyéb beviteli eszközök számára.

  5. Wayland: Az X11 leváltásának céljával jött létre egy modern, biztonságosabb, és jobb teljesítményt nyújtó protokollként. Noha lassan terjed, számos fejlesztő és disztribúció támogatta már, mert az új igényekhez és hardverekhez jobban igazodik, mint az elavult X11

Ezek hozzájárulások. Annyiból érzem úgy, hogy itt most nincs igazad, hogy ha most az XY cég lenne itt, aki bármit mert fejleszteni, akkor azokra mondanád, hogy lenyomna dolgokat a linuxosok torkán, és nem lennél elégedett vele.

Már csak a freebsd mögé kellene még két ilyen cég. (sokat segíthetne, hogy vannak fejlődések, support, és többen használnák)

Egyébként bárki készíthet Linux disztribúciót - ismerek is rá példát (Egy cyanogenmodos kontribútort láttam még régebben, egész jó volt, amit csinált. Persze teljesen hobbi projekt volt, de valahol mindent el kell kezdeni). Van lehetőség arra, hogy fejleszd, amerre szeretnéd.

dehogyis... te nem érted... csakis az influenszerek miatt kerültek bele a disztrókba, még magába a szent debianba is...

milyen jó lenne, ha most is azok a régi, jól bevált sysvinit initszkriptek lennének systemd helyett... azok a régi szép idők... (csak szekvenciális szkriptek, kibaszott lassú boot, de kit érdekel, ugye...)... vagy még mindig taknyolnánk az artsd-vel vagy az esounddal... 

a lényeg: megcsorbult a személyes szabadságunk, a redhat lenyomta a torkunkon... én sem tudtam hónapokig aludni emiatt... az egész opensource világnak most már nem azt kell beírni a terminálba, hogy ln -s /etc/init.d/apache2 /etc/rc.d/S20apache2, hanem systemctl enable apache2 .

ami jól működik, azt nem szabad megpiszkálni, mert abból csak baj lehet... a nagyapámék is mindig ezt mondták: never touch a running system !... 

ezért jó az xp: van neki jó filerendszere, jó kis firewallja, tud több monitort kezelni, persze touchscreent is... van neki komoly ipv6, komoly, kiforrott 64-bites szuportja... usb3... virtualizáció, megy rajta a docker, ugye... mindenre jó, na, minek is piszkálni...

Hát igen, a fejlődés is létezik a világon. A windows xp-ig is eljutottunk valahogy (a M$ tolta át), de már nem ott tartunk. - De ennyi erővel még mindig petróleum lámpával világíthatnánk, de történtek előre lépések...

Tényleg, én meg a cyanogenmodos kontributorral jövök, aki linux distrót is csinált, de maga a cyanogenmod/lineageos is jó példa. Csomót kontributáltak magába a (AOSP) androidba is. vagy a hatásukra vettek át valamit (és jó dolgokat). A kicsiknek is van impaktja egy nagy projektben, meg a fejlődésben. Lehet kezdeni saját disztribúciót, és akkor vinni abba az irányba, ami jó. Senki nem tiltja meg.

Nagyon sok kérdésben én egyet értek Hajbival, környezetvédelem, pazarlás, fenntarthatóság, multik húzásai problémakör, - de ezt nem sorolnám ide a nagy cégek gonosz húzásai közé, hogy fejleszteni mernek.

Nagyon sok kérdésben én egyet értek Hajbival, környezetvédelem, pazarlás, fenntarthatóság, multik húzásai problémakör, - de ezt nem sorolnám ide a nagy cégek gonosz húzásai közé, hogy fejleszteni mernek.

Szerintem ebben is egyetértesz, csak valahol félreérted a mondandóm. Mindenki azt fejleszt, amit akar. A problémák ott kezdődnek, amikor erőfölénnyel teszik default-tá, nem hagyják, hogy természetes módon váltsa le az elődjét, szuboptimális, instabil, bloat szutykokat erőltetnek, miközben kinyírják a jól működőt. A Wayland már rég maga mögé utasította volna az X11-et, ha mindenben jobb lenne nála. De nem jobb mindenben, sőt sok mindenben rosszabb. Nyilván van olyan használati eset, ahol a Wayland hátrányai nem jönnek ki szignifikánsan, de az több, mint egyértelmű, hogy ami 15 év alatt sem volt képes természetes módon elterjedni, "adoptálódni", az nincs készen. Pont úgy, ahogy a systemd sem volt, mikor elkezdték erőltetni.

A probléma az erőltetéssel van, a Red Hat invazív fejlesztési irányelveivel, amit egyértelműen az Enterprise Linux hegemóniájának megőrzése miatt tesz, ami proprietary vonalon beleférne, de egy open-source közösség és ökoszisztéma felforgatása már több a soknál.

A ChatGPT-t én nem tekintem orákulumnak. Azt mondja fel, amit multiék influenszerkedéssel és SEO-zással el tudtak terjeszteni. A fősodort mondja fel.

Továbbra sem a fejlődéssel van, hanem azzal, hogy szuboptimális megoldásokat erőltetnek multis erőfölénnyel. Felforgatnak olyan alapelveket, mint a KISS. Túltervezett, túlbonyolított implementációkat pakolnak bele a Linux desktop-ba, userspace-be és dependáltatnak rá mindent, hogy mindenki más kénytelen legyen adoptálni.

Azért a libinputra reagálnék...

amely egységesebb és jobb kezelést biztosít az érintőpárnák és egyéb beviteli eszközök számára.

Aha 🤡🤡🤡 konkrétan kevesebb érintőpárnát™ támogat, mint a synaptics, egy csomó más kivitel (pl. körkörösen scrollozó touchpad-ek) pedig az egyszem fejlesztő (Peter Hütterer) saját maga által bevallott lustasága és érdektelensége miatt nem is lesz támogatva. Ezenkívül sokkal kevesebb konfigurálhatóságot ad a touchpad-ekhez. Minden szempontból szuboptimálisabb nála, leszámítva azt, hogy kompatíbilis a wayland-del, míg a synaptics nem (mert nem tették azzá). A synaptics-ot valódi igények mentén fejlesztették. A libinputot nagyvállalati idealizmusok és Hütterer kényelmes segge alapján.

Ezek hozzájárulások. Annyiból érzem úgy, hogy itt most nincs igazad, hogy ha most az XY cég lenne itt, aki bármit mert fejleszteni, akkor azokra mondanád, hogy lenyomna dolgokat a linuxosok torkán, és nem lennél elégedett vele.

SuSE, Oracle, Canonical mind olyan multik, akik nem nyomnak le semmit a Linux világ torkán, mégis Enterprise ágon utaznak. Hol látsz YaST-ot más disztrókon, rádependáltatva a fél disztrót? Hol láttál upstartot, unity-t stb. más disztrókban, mikor az Ubuntu kifejlesztette? Lehet nem invazívan is fejleszteni, de a Red Hat messze az ellenkezőjéről híres.

Már csak a freebsd mögé kellene még két ilyen cég.

Olyan nem kell, mint a Red Hat. Egy is sok.

Akkor kérdezek:

Te most az olyan disztribúciókról beszélsz, mint a centos, almalinux, rocky linux, stb...? Ezeknek eleve egy kompatibilitás is/volt a célja. Vagy más disztró esetén aminek fedora, vagy redhat az alapja, az is egy döntés kérdése volt (nem a RedHat döntése), hogy miből indulnak ki. Pontosan hogy erőltettek bárkit, hogy bármit átvegyenek, amit nem akarnak? tehát mi az, amivel bárkit rákényszerítettek, hogy azt csinálják, amit nem szeretnének?  A kényszert nem látom itt. Kivezetnek a Fedora-ból, meg az RHEL-ből dolgokat, vagy bevezetnek? A Redhat honnan vezet még ki/be bármit, és hogy?

Pontosan mi a célja RedHat-nak, elárasztja szar dolgokkal a világot, és egyeduralkodóvá válik ezáltal? - Szerintem ebben nincs igazad. Sőt, semmit nem tud bevezetni, ha erre nincs nyitottság (mert például működik, és jónak látják).

KISS: *konkrétan* melyik implementáció van túltervezve, és elbonyolítva, ahhoz képest, amit nyújt, vagy amit elfed a felhasználó / magasabb szint elől? (a wayland, ha jól tudom, még egyszerűbb is mint az X11) És ne fapados megoldásokkal hasonlítsd össze, tehát önmagához hasonlítva lenne érdekes (ahhoz amit nyújt, vagy megold).

Te most az olyan disztribúciókról beszélsz, mint a centos, almalinux, rocky linux, stb...?

Igen, ezekről beszélek. Mert ami ezekben (pontosabban, a RHEL-ben) megjelenik desktop fronton, az néhány év kérdése, és default lesz a többi disztróban is.

Ezeknek eleve egy kompatibilitás is/volt a célja.

Így igaz.

Pontosan hogy erőltettek bárkit, hogy bármit átvegyenek, amit nem akarnak? tehát mi az, amivel bárkit rákényszerítettek, hogy azt csinálják, amit nem szeretnének? A kényszert nem látom itt

Olvasd vissza, a systemd esetén hogy ment. Elkezdtek rá mindent dependáltatni, amihez közük van. A wayland-nál is pontosan ugyanez fog történni. Egy szinten felül pedig maintainer-számháború az egész. Akinek kevesebb emberi erőforrása van (pl. közösségi projektek), az beadja a derekát és adoptálja az új szutykot. Az a baj, hogy túl nagy befolyás összpontosul a Red Hat kezében és a szutykaikat (systemd, gtk3, pulseaudio) enélkül az ég világon nem adoptálta volna senki, mivel sem minőségileg, sem a Linux alapelveihez képest nem annyira jók.

Kivezetnek a Fedora-ból, meg az RHEL-ből dolgokat, vagy bevezetnek?

Lényegében mindegy. Onnantól kezdve, hogy a GNOME-ból, meg minden Red Hat gondozásban álló desktop komponensből kiszedik az X11 supportot, a többi disztróban is ki fog kerülni. Melyik disztró lesz az, amelyik kiáll és azt mondja, hogy ők mostantól 2x annyi maintainerrel fognak dolgozni, csak azért, hogy lehessen X11? Ráadásul a Red Hat azonnal ráindítaná az influenszereit, a bértollnokokat, hogy járassák le, hogy az "X11megtartóLinux nem biztonságos, keylogger! keylogger!! keylogger!!!".

Pontosan mi a célja RedHat-nak, elárasztja szar dolgokkal a világot, és egyeduralkodóvá válik ezáltal?

Nem célja szar dolgokkal elárasztani a Linux világot, viszont nem is képes nem szart gyártani, mert már túlnőtt azon a cégméreten, hogy hatékonyan tudna innoválni (főleg, hogy már gyakorlatilag az IBM tulajdona). Rákényszerítve pedig szintén nincs a minőségi szoftver előállítására, mivel ő a legbefolyásosabb szereplő a desktop Linux piacon.

Szerintem ebben nincs igazad. Sőt, semmit nem tud bevezetni, ha erre nincs nyitottság (mert például működik, és jónak látják).

Eddig mindent be tudott, amire nem volt nyitottság. Mondom, olvasd el a systemd bevezetésének történetét, mondjuk Debian fronton. Különösképpen azt, hogy a szavazáson mik voltak a fő érvek a systemd mellett. Spoiler: Az egyik fő érv volt a dependenciák követése.

KISS: *konkrétan* melyik implementáció van túltervezve, és elbonyolítva, ahhoz képest, amit nyújt, vagy amit elfed a felhasználó / magasabb szint elől?

systemd és minden szutyka, amivel más, KISS-alapelvű komponenseket akar helyettesíteni.

a wayland, ha jól tudom, még egyszerűbb is mint az X11

Legalább is, az influenszerek ezt szokták mondogatni.

Tegyük fel, hogy egyszerű. Ha mondjuk holnaptól mindenki adoptálná, 5 év múlva is egyszerűbb lenne, mint az X11 most? Lófaszt. Belehízna és jobbról előzné bloat szinten az X11-et. Az X11 nem egyszerű, de 40 év fejlesztés után is képes gyorsan futni és minden desktop igényt kielégíteni.

 véletlenül nem a szabadkőművesek-e azok az influenszerek, akikről beszélsz? 🤣

 

tudod: azért vezetnek be valamit egy disztróba, mert azt megbeszélik és szakmai alakpokon eldöntik. pl.:

   https://lists.archlinux.org/pipermail/arch-dev-public/2012-August/023389.html

   https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=727708

szakemberek, akik végiggondolják a dolgokat... Mr. Hajbazer akkor nem szólt nekik, hogy ti, idióták, hát ez a redhat mocska... fussatok!! 🤦‍♂️

tudod: van, aki munkára használja a linuxot és vannak az olyanok mint te, akik  "vallási" dolgokon elmélkednek instead... like systemd párti vagy ellenesség...

Az a baj az FOSS világban, hogy nincs irány...  mindenki csak "fejleszt", nagyon sokszor fejetlenül... pl. reactos... soha a büdös életben nem lesz használható...

az Apple vagy MS világban nincs ilyen probléma: eldöntik, megmondják, hogy most ez lesz és kész, a fejlesztők pedig ehhez igazodnak...

namármost: neked most pont az a problémád, hogy ragaszkodsz a régihez, a szarhoz, amit az igények már kinőttek, idejössz és mindenkivel szembemenve zavarod a vizet, hogy bizonytalanokat még jobban elbizonytalanítsd a hülyeségeiddel. Persze, jól hangzik ilyen buzzwordöket hajtogatni, mint "az influenszerek", a "rossz multi", "bloatware", "babzsákprogramozók"... de valójában egy rugalmatlan krákogó varjú vagy... neked abból van önbizalmad, hogy valamit/valamiket tudsz szidni... akinek a legfontosabb "észérve" a "nekem nem tetszik"...

értsd: ha van egy valamiféle irány a FOSS-ban, akkor jönnek az ilyen megmondóemberek, mint te és csak krákognak. nem szakmai alapokon, hanem mert ő jobban "szereti" a synapticsot és neki nem "szimpatikus" a wayland...  és milyen szar a systemd, hogy gyorsabb és hatékonyabb mer lenni, mint az összes eddigi initszkript-rendszer... és ő "félti" a világot a redhattől... mert a linux "alapelvei" ellen van...

ha esetleg megmondanád, hogy hol az babámfülében vannak leírva a "linux alapelvei"? mert, hogy ilyen fogalom NEM LÉTEZIK. Persze, vannak disztrók, akik próbálják követni a KISS elvet, az más.

nem azokon kellene krákogni, hogy milyen szar a wayland és hogy tizenév alatt még mindig "nem tudott olyan szintre fejlődni", hanem ezalatt mit csinált a cinnamon, az xfce, a mate... s az összes fos FOSS szoftver, ami nem megy waylenden...
 

 

Lényegében mindegy. Onnantól kezdve, hogy a GNOME-ból, meg minden Red Hat gondozásban álló desktop komponensből kiszedik az X11 supportot, a többi disztróban is ki fog kerülni. Melyik disztró lesz az, amelyik kiáll és azt mondja, hogy ők mostantól 2x annyi maintainerrel fognak dolgozni, csak azért, hogy lehessen X11? Ráadásul a Red Hat azonnal ráindítaná az influenszereit, a bértollnokokat, hogy járassák le, hogy az "X11megtartóLinux nem biztonságos, keylogger! keylogger!! keylogger!!!".

aki xp-t használ 2024-ben (és erre még büszke is), az a szájára se merje venni a biztonságot... 

 

Tegyük fel, hogy egyszerű. Ha mondjuk holnaptól mindenki adoptálná, 5 év múlva is egyszerűbb lenne, mint az X11 most? Lófaszt. Belehízna és jobbról előzné bloat szinten az X11-et. Az X11 nem egyszerű, de 40 év fejlesztés után is képes gyorsan futni és minden desktop igényt kielégíteni.

olyan rohadtul jó ez az x11 és annyira egyszerű... a tonna extensionjével... és annyira kielégít minden igényt, hogy már a Canonical is ki akarta váltani egyszer... beletörött a bicskája, de aztán csak kiváltotta... alapértelmezetté tették a waylendet már 3 és fél éve? igen... de Hajbi szerint szar... ezt meg mondjuk, ki nem szarja le, ugye...

az xp is kielégít minden igényt... a tieidet... és akkor vagyunk mi, a többiek

 

td;lr: te beteg vagy...

rólad az jut eszembe, hogy nagyon sokan vannak Magyarországon, akik visszasírják a Kádár rendszert... annak ellenére, hogy a gazdaság nem volt fenntartható, nem voltak szabadságjogok, nem volt innováció és verseny, ellenben volt politikai elnyomás, állampolgári passzivitás, stb.

tudod: azért vezetnek be valamit egy disztróba, mert azt megbeszélik és szakmai alakpokon eldöntik. pl.:

A szakmai érvek:

Systemd has a overall better design than SysV, lots of useful 
administrative features and provide quicker boot up.

Gratulálok! 🤡🤡🤡 Egy hivatásos marketing bullshitter se csinálná jobban. Afölött pedig gondolom csak úgy véletlenül™ siklottál el, hogy az Arch egy rolling release disztró, version freeze és LTS ágak nélkül, ergo nemigen hasonlítható össze egy RHEL, Debian, Ubuntu release-zel, amiről korábban szó volt. Persze az ilyen apróságok™ ne zavarjanak a szabadkőművesezés közben. 🤡

szakemberek, akik végiggondolják a dolgokat... Mr. Hajbazer akkor nem szólt nekik, hogy ti, idióták, hát ez a redhat mocska... fussatok!! 🤦‍♂️

Nagyon sok Mr. Hajbazer szólt nekik, ignorálták őket, bizonyos esetekben nevetségessé is tették.

tudod: van, aki munkára használja a linuxot és vannak az olyanok mint te, akik  "vallási" dolgokon elmélkednek instead... like systemd párti vagy ellenesség...

Sosem közelítettem meg vallási alapon a szakmai dolgokat. Ellenben azok a szélsőségesen idealista, fősodratú elemek, akik a Red Hat szutykát erőltetik, így közelítik meg. Akármekkora szarral állnak elő, a magadfajták mindig azt kiáltják ki a legjobb™ megoldásnak. Miért? Mert ott van mögötte egy multi.

Az a baj az FOSS világban, hogy nincs irány...  mindenki csak "fejleszt", nagyon sokszor fejetlenül... pl. reactos... soha a büdös életben nem lesz használható...

Ez a FOSS alapértéke. Ja, hogy ez a Red Hat-nak nem tetszik? Lehet nyugodtan újraimplementálni az összes open-source elemet a Linuxban. Megnézzük, jobbra sikerül-e. 🤡

az Apple vagy MS világban nincs ilyen probléma: eldöntik, megmondják, hogy most ez lesz és kész, a fejlesztők pedig ehhez igazodnak...

Nem baj, hogy a Red Hat fejleszti a szutykait. Az a baj, hogy túl nagy befolyása van és ezt arra használja, hogy irányt határozzon meg, a Linux-világ és a FOSS közösségek felforgatásával.

namármost: neked most pont az a problémád, hogy ragaszkodsz a régihez, a szarhoz, amit az igények már kinőttek, idejössz és mindenkivel szembemenve zavarod a vizet, hogy bizonytalanokat még jobban elbizonytalanítsd a hülyeségeiddel.

Továbbra sem az a baj, hogy új, hanem az, hogy nem minden tekintetben jobb, mint a régi. Minden olyan komponens, ami minden tekintetben jobb, mint a régi, természetes módon adoptálódott és nem kellett erőltetni. Lásd pl. a kernelek. Senki nem sír miattuk, hogy frissülnek, meg refaktorálódnak, mert tudják értelmesen csinálni. A Red Hat nem tudja.

Persze, jól hangzik ilyen buzzwordöket hajtogatni

A systemd-párti levlistázók és a wayland-buzi fősodratú mérnök urak is ezt csinálják (biztonság™, keylogger™ stb.), rajtuk mégse kéred számon. :)

és milyen szar a systemd, hogy gyorsabb és hatékonyabb mer lenni, mint az összes eddigi initszkript-rendszer...

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat

Nem ezért szar és ezt te is pontosan tudod.

és ő "félti" a világot a redhattől... mert a linux "alapelvei" ellen van...

Mert az ellen van. Ami továbbra sem probléma, ha nem erőltetik rá más disztrókra a szutykaikat. Ahogy a Canonical, SuSE stb. sem erőltették rá és elvoltak tök jól eddig is így.

ha esetleg megmondanád, hogy hol az babámfülében vannak leírva a "linux alapelvei"? mert, hogy ilyen fogalom NEM LÉTEZIK. Persze, vannak disztrók, akik próbálják követni a KISS elvet, az más.

Nem más. A KISS az egyik legerősebb alapelv, amit a Red Hat úton-útfélen rúgdos fel, el-Windows-osítva a Linux desktopot, azt is egy ócska másolatként úgy, hogy a szarabb dolgokat koppintják, vagy a jobbakat szarul.

nem azokon kellene krákogni, hogy milyen szar a wayland és hogy tizenév alatt még mindig "nem tudott olyan szintre fejlődni", hanem ezalatt mit csinált a cinnamon, az xfce, a mate... s az összes fos FOSS szoftver, ami nem megy waylenden...

Kedvenc mondatod következik: nem volt rá igény. Senki nem akarja önszántából adoptálni a wayland-et, máskülönben már rég default lenne mindenhol. Ezért erőlteti a Red Hat.

aki xp-t használ 2024-ben (és erre még büszke is), az a szájára se merje venni a biztonságot... 

Hogy mit veszek a számra, azt sajnos™ nem te fogod eldönteni. Többet teszek a biztonságért, mint azok a kényelmeskedők, akik hátradőlve érzik magukat biztonságban a frissítésektől, miközben nincsenek nagyobb biztonságban. A frissítésalapú biztonság egy illúzió. Nem a frissítésektől lesz biztonságos egy rendszer, hanem a konfigurációjától és a tudatos emberi tényezőtől.

td;lr: te beteg vagy...

Az orvosi diagnózis tőled sem maradhatott el. :)

rólad az jut eszembe, hogy nagyon sokan vannak Magyarországon, akik visszasírják a Kádár rendszert... annak ellenére, hogy a gazdaság nem volt fenntartható, nem voltak szabadságjogok, nem volt innováció és verseny, ellenben volt politikai elnyomás, állampolgári passzivitás, stb.

Sajnos™ nem tartozom közéjük, de nyugodtan címkézz meg ezzel is, hátha jól esik az egódnak, mert úgy érzi, hogy ettől igaza lesz. Mondjuk vicces, ahogy a szabadkőművességtől eljutottunk a burkolt lekommunistázásomig. 🤡 Zuhanórepülésben közelíted muszashi csegevarázós szintjét.

Azt meg úgy mellékesen megjegyzem, hogy a túl nagyra nőtt multiknál ugyanúgy nincs innováció, a szabadságjogokat (szakszervezeteket) igyekeznek korrumpláni vagy lábbal tiporni, a versenyt megfojtják az oligopóliumok és ez az IT-világ moguljaira hatványozottan igaz. Majd kérdezd meg azt is, hogy akikkel az Amazon, Apple stb. gyártat kütyüket egy tál rizsért, mennyire érzik a szabadságjogaikat az ázsiai-afrikai diktatúrákban. :) Aztán utána felőlem kommunistázhatsz.

hogy valami a: gyorsabb, b: jobban adminisztralhato, na, ezek ponthogy szakmai ervek :)

Nem mindegy, milyen áron. A gyorsabb relatív, összességében sokkal nagyobb bloat egyébként, tekintve, hogy az init scriptek nem futnak betöltés után, a systemd igen. A jobban adminisztrálható pedig enterprise disztrónál pro érv. Továbbra se lett volna semmi baj azzal, ha a Red Hat saját magánál ezt bevezeti, de ráerőltette az egész Linux-világra és az átállás sokkal több emberi erőforrást emésztett fel, mint amennyit az init scriptek karbantartása általában.

ha valami lassabb, jobb?

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/allito-kerdes

ha valami szarabbul adminisztralhato, jobb?

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/allito-kerdes

terelest/bullshitet/redhatkonteot/babzsakot/szartfosthugyot most hagyd ki, azzal mar megtoltotted a threadet! :)

Egyikkel se töltöttem meg. Te töltötted meg szélsőséges idalizmussal, multibuziskodással.

ehhez kepest azert par millio gep init rendszere. koztuk nem kicsike is. :) open, ha valakinek valami nem tetszik, lehet forkolgatni. https://github.com/systemd/systemd/blob/main/LICENSE.LGPL2.1
es ha ezt megnezed, ez nem egy one man (company) show, akarmennyire is ezt mondjatok :) https://github.com/systemd/systemd/graphs/contributors

Amit leszögezhetünk: ez nem garancia arra, hogy jó! Sőt, amint látszik egyre nagyobb trágyahalom. Továbbá: nem azért terjedt el mert jobb volt, mint a többi init rendszer.  Elég erős hátszelet kapott. És ugyanez igaz a wayland-re is. Azt a célt régen szem elől tévesztették, amiért létrejött. És valóban, ha kicsit a dolgok mögé nézünk, mindegyik mögött ott van "egy nagy cég", tehát ha nem is közvetlenül, de befolyással van a fejlesztésre. Egyre inkább megkerülhetetlenek. Nem lehet egyszerűen kicserélni a rendszer komponenseket, ahogy azt korábban szabadon megtehettük.

Miért jöttek létre a systemd mentes disztrók? Miért jöttek létre bizonyos systemd kompenenseket kiváltó eszközök?

ujabb szarfoshugy kommentunket lattak :D
nem erzed az ellentmondast? :) "Nem lehet egyszerűen kicserélni a rendszer komponenseket" vs. "systemd mentes disztrók" :)
"korábban szabadon megtehettük" > linkeltem hol tudod szabadon letolteni/modositani/forkolni/kommitolni... ha valami nem tetszik

"Nem lehet egyszerűen kicserélni a rendszer komponenseket" vs. "systemd mentes disztrók"

Kiemeltem azt a részt, amit valahogy nem vettél észre (vagy csak figyelembe).

Nem tudom hány systemd-mentes Linux disztribúció van: a Devuan rémlik, mintha még vagy 2 rémlene (OpenWRT talán, Alpine talán), de egyik sem száguld - valószínűleg többek között a nem-egyszerű is közrejátszik.

Na most az alpine kicsi rendszerekbe valo, foleg kontenerekbe, igy a systemd init mint olyan nem is nagyon erdekes. De mondjuk ra lehet rakni, ott a repoban. Tehat ott igazabol semmilyen init nem a cel. Nem azert nem raktak bele mert ne lenne egyszeru belerakni. Egyszeruen nincs ertelme. Raadasul a muslc miatt amugy is egy masik vilagrol beszelunk (lasd python modul bajok, amik libc-re dependalnak)

Ezen kivul szamos disztro van ami openRC-vel vagy S6-tal vagy massal megy. (Amugy konnyu rakeresni mennyi van)

De mit jelent az hogy szaguld egy disztro? A felhasznalo bazis meretere gondolsz vagy a sebessegere?

> De mit jelent az hogy szaguld egy disztro? A felhasznalo bazis meretere gondolsz vagy a sebessegere?

Itt speciel arra gondolok, hogy folyamatosan jönne belőle az újabb és újabb kiadás, több 10-100-1000 új csomaggal, amitől nem csak X, hanem az ABC-mind a 26-34-512 betűjének megfelelő feladatra alkalmassá tehető egy-két alapon felüli app gyári csomagtárolóból telepítése segítségével.

Hat mondjuk pont az alpine-bol naponta jonnek frissitesek es a repo tartalma kb. 25K...az azert eleg sok nem gondolod? Verziok kozott ugy 10K+ cserelodik mert vannak ujak vagy frissitik oket. Szoval nem mondanam hogy nem hasit. Ugyanez igaz a Gentoo-ra is. De mondjuk egyik ismerosom openRC-vel hasznalja az Arch-ot, es hat azert ott is van egy ket csomag ugye, plusz az AUR :D

Melyik nem systemd distro az amit te lattal es nagyon keves a csomag ezert nem hasit?

A párral lejjebb emlegetett MXLinux-ról már legalább hallottam, de még sose láttam.

A legutolsó kérdésre:

pontosan ezt érzem problémásnak, hogy nem látok magam körül / nem hallok róla, hogy tömegek használnának systemd-mentes disztrót. A linuxot használók nagyobb része úszik az árral, de - nekem úgy tűnik - a fő sodorban systemd-sek vannak.

A kerdes inkabb az, hogy desktoprol beszelunk e vagy szerverrol, vagy felhorol vagy valamilyen container orchestration-rol. Mert mindegyiket tomegek hasznaljak csak lehet nem tudnak rola :D

De igaz, a fo sodorban systemd-sek vannak, hiszen az lett a de-facto standard es amogott van a legnagyoibb tamogatas. Azt most hogyjuk hogy van e jobb (nana, hogy a picsaba ne lenne). Ugyanakkor azt is meg kell erteni, hogy a tobbivel egy kicsit tobbet kell foglalkozni, mint a systemd-vel, Persze itt most johet a tyuk-vagy-a-tojas kerdes, hogy azert e mert a systemd elterjedt jobban. (Nem, nem a RedHat verolegenyei miatt :D)

De pont ez a szep a linuxban (megha egyes MS seggeben tovig benne levo miltufelszopo nagyhangu tajtparaszt megmondoemberek mashogy is velik), hogy siman valaszthatsz systemd mentes disztrot, mert miert ne. :D

De azert altalaban annak oka szokott lenni, hogy miert ne a systemd-t valassza az ember (en peldaul ruhellem, tobb technikai problemam is van vele, de van olyan gep ahol at hasznalom, van ahol openRC-t, van ahol meg semmit mert celeszkoz es inkabb olyan regi init szeru sajat initem van osszetaknyolt scriptekbol :D)

Nem tudom hány systemd-mentes Linux disztribúció van

A Distrowatch 252 aktív Linux disztrót listáz, amelyikből 75 nem systemd alapú.

Köztük a jelenleg legnépszerűbb MX Linux is, amelyiknél még azt is sikerült megoldaniuk, hogy több init rendszerrel is telepíthető.

Please note: Some distributions, such as MX Linux, offer multiple editions with different init systems.

Ennyit arról, hogy mennyire nem lehet megkerülni, és le van nyomva a torkunkon ;-)

Ui.: Az már csak hab a tortán, hogy a torkunkon leerőltetett Pulsaudio, Pipewire, Wayland, libinput egyike sem szerepel benne, helyettük Alsa és XOrg van ;-)

amelyiknél még azt is sikerült megoldaniuk, hogy több init rendszerrel is telepíthető.

Helyesen: Ezt még sikerült megoldaniuk. Nem kis munkával egyébként és nem csak az ő munkájuk.

Ennyit arról, hogy mennyire nem lehet megkerülni, és le van nyomva a torkunkon ;-)

Mindent lehet. Emberi erőforrás kérdése. A Red Hat épp arra játszik, hogy minél nagyobb erőforrásba kerüljön nem úgy csinálni, mint ők, miközben nekik nem kerülne sokba úgy fejleszteni a GNOME-ot és más desktop komponenseket, hogy megtartsák az X11-kompatíbilitást. A Red Hat ámokfutása elsőként befolyásolja, hogy a disztrók maintainerei mit szavaznak, ha felteszik a kérdést az aktuális szutyok adoptálásáról. Másrérszt, ha esetleg nem pro-szutyok szavaznak, akkor pedig maintaineri erőforrás híján kockáztatnak egy későbbi ellehetetlenülést vagy a korábbi döntésük kivitelezhetetlenségét. Még a legnagyobb közösségi fejlesztésű Linuxot (Debian) is elbizonytalanította ez, pedig nekik valószínűleg lett volna elég erőforrásuk systemd-mentes disztrót fenntartani.

Az már csak hab a tortán, hogy a torkunkon leerőltetett Pulsaudio, Pipewire, Wayland, libinput egyike sem szerepel benne, helyettük Alsa és XOrg van ;-)

Na itt már beindult rendesen a szemellenzős bullshit-generátor. :)

Szóval, addig írtál igazat, hogy az MX Linux egy több init-rendszerrel is működőképes disztró. :) Viszont semmiképpen sem mentes a Red Hat szutykaitól, elvégre maga a systemd is benne van, csak nem default. A többi szutyok pedig azért nem default, mert még a Debian stable ágán sem az. Összefoglalva: https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat

 

én csak azt nem értem, hogy ha már van egy csomó systemd mentes disztró, akkor ti miért nem vagytok azokkal boldogok, miért kell ide ez a nagy hiszti?

Miért akarjátok ezt a pusztulásra megérett világot (ahol a multik a démonok, a redhat maga Lucifer, a babzsákprogramozók pedig az impek) ennyire megmenteni?

Ez valami fétis? Harcolni a "rendszer" ellen?

 

mert vagyunk mi, az egyszerű halandók, akik nagyjából jól elvagyunk a systemd-vel... (akik szeretjük az ilyen egyszerű dolgokat egy sorral elintézni, mint pl. "restartold már azt a qrva appot, ha esetleg kisigsegvelne" egy annyival lerendezni, hogy beleírjuk a service file-ba, hogy "Restart=always"... hogy ne kelljen vele külön szopni, minit openrc-vel vagy sysvinit szkriptekkel).

szóval, mi vagyunk a többség, a tömeg, a csőcselék, akiknek a torkán lenyomták, mi le is nyeltük, akiknek többé-kevésbé ez megfelel és akkor vagytok ti, akik ezt el akarjátok tőlünk venni... (Ha nem mi lennénk többen, akkor a distrowatchos arány nem 252/75 lenne, ugye).

Arra gyúrtok, hogy majd belevésik valami kőbe a neveteket? A betűtípus fontos itt vagy az is legyen valami multi-mentes, handmade, valami kézműves?

Felesleges ilyen történelmi, meg vallásfilozófiai eszmefuttatásokat folytatni.

A történet nagyon egyszerű. Elmondjuk a véleményünket egy arrogáns multi viselkedéséről egy olyan fórumon, ahol erre lehetőség van. 20 évvel ezelőtt a Microsoft volt ez az arrogáns multi és őt szidta itt mindenki, csak már elfelejtettük. Csak akkor még volt olyan alternatíva (pl. az akkori desktop Linux), ami nem arrogáns multik kezében van. A Red Hat megoldotta nekünk, hogy már ne legyen igazi közösségi alternatíva a Linux-világban. Szóval maradt a BSD-világ, de már oda is beszivárogtak olyanok, mint a pulseaudio, a gtk3 és lassan a pipewire is.

Te olyan SzejerJoska meg Bese atya fele gyerek vagy, aki tovig nyeli be az arrogans multi faszat amit MS-nek hivnak, de kozben kezzel labbal titlakozik az ellen hogy csobuzinak mondjak :D

Csak annyi koztetek a kulonbseg, hogy ok legalabb tisztaban vannak a domain-nel amiben dolgoznak, neked meg fingod sincs miket hordasz ossze :D

Se a technologiahoz se a business reszehez nem ertesz, nem is akarsz...meg mondjuk agy nelkul nem is tudnal :D

Nem nyeltem be tövig az MS faszát. Megvettem tőle egy szoftvert (úgy 20 évvel ezelőtt), abban az időben, amikor még valódi termékeket (nem bughalmazokat és bétatesztereknek szánt stabilitású szutykokat) értékesített és azt a mai napig használom.

Ettől sem az MS, sem a Red Hat nem lesz kevésbé arrogánsabb multi.

Se a technologiahoz se a business reszehez nem ertesz, nem is akarsz...

Kicsit uncsi már, hogy mindenkit ezzel címkézel fel, aki nem a fősodratú narratívát fújja.

Az MS faszát azok nyelik be tövig, akik a Windows 11 miatt vesznek új gépet és dobják ki a régit. Persze, rájuk nem szólsz be semmit, mert ők bizonyára értenek™ a technológiához™ és a business™ részéhez™ is. 🤡

Elég erős hátszelet kapott. És ugyanez igaz a wayland-re is.

bammeg, hát hogy a túróba ne lenne befolyással egy szinte 20k alkalmazottat számoló cég?

de neked, ezzel, személyesen, mi a problémád? nem bootol a kompjúter? fájnak től e a veséid? nem tudtad megtanulni a systemd használatát?

azonkívül, ahogy már mondtam, hogy (negatív) "érzelmeket" tápláltok felé. mert az, hogy "trágyahalom" ez nem egy túlzottan objektív jelző...

 

Nem lehet egyszerűen kicserélni a rendszer komponenseket, ahogy azt korábban szabadon megtehettük.

most komolyan: te el is olvasod, amit írsz? egy linux felhasználó/rendszergazda miért a túróért akarná kicserélni a "rendszer komponenseket", amiket a disztro összerakott? max beleteszel valamit a rc.local-ba, írsz egy service file-t az appodra, matatod a cron-t...

Ha neked tényleg ekkora igényed van arra, hogy reszeld a rendszer dolgait, akkor parancsolj: buildelgessed a saját rendszercskédet, senki nem akadályoz meg.

De ennél vannak fontosabb dolgok: ha fejlesztesz egy appot, akkor nyolcféle initszkripthez kell igazodni, nincs egy egységes GUI, fragmented az egész, mint egy másnapos puzzle, stb. stb. 

Vagy, ha menedzselni akarsz különböző disztrokat, akkor arról ne is beszéljünk, ugye...

Hogy nincs lassan natív app linuxra, minden csak electron meg java meg qt... pont a fragmentáltság miatt nem lehet rá fejleszteni... 

 

Miért jöttek létre a systemd mentes disztrók? Miért jöttek létre bizonyos systemd kompenenseket kiváltó eszközök?

mert pont olyan retardáltak, mint ti: akiknek az a fő érvük az, hogy "elveszítjük a linux alapelveit". Amik nem léteznek. A "unix philosophy"-nak milyen köze van egy 2024-es modern desktophoz? Te is még pipe-okat használsz zenehallgatásra és text módban gamelsz?

Ti (te meg Hajbi) tényleg nem látjátok ebben ezt az ellentmondást, hogy nyávogtok a KISS elvekért meg a unix filozófiáért, de közben bajotok van a waylanddel, ami pont nem tartalmaz egymillió trágya extensiont, amik, ugye, az évek során felmerült igények miatt lettek megimplementálva megtaknyolva, like: XRender, XInput, XRandR, Composite, Xv, DAMAGE, XShape, XMultiScreen, XTest, XCB, MIT-SHM, XDMCP, GLX... 

 

elmondom én nektek mi a bajotok: ti csak elmélkedtek a világ dolgairól és közötök nincs a gyakorlatiassághoz...

Nem, a Red Hat túszul ejt, inváziót csinál, felforgat. A "shut up and hack" a közösség módija, amit a Red Hat úton-útfélen igyekszik bemocskolni, lejáratni, fenyegetésnek beállítani.

Simply rebuilding code, without adding value or changing it in any way, represents a real threat to open source companies everywhere. This is a real threat to open source, and one that has the potential to revert open source back into a hobbyist- and hackers-only activity.

We don’t want that and I know our community members, customers and partners don’t want that. Innovation happens in the upstream. Building on the shoulders of others is what open source is about. Let’s continue to drive innovation, support one another and keep moving forward.

https://www.redhat.com/en/blog/red-hats-commitment-open-source-response…

Tehát, a Red Hat önkényesen fenntartja magának a jogot, hogy ő definiálja az innovációt™, saját magát a hackerek és hobbisták fölé helyezve, őket lenézve és burkoltan leminősítve. Miközben a valódi innovációra már úgy 10 éve képtelen, mivel az innovációhoz szükséges az a kísérletező szellemiség, ami a hackereknek és hobbistáknak még megvan, mert nem süppedtek bele az enterprise-only világ lehúzó mocsarába.

Ennek semmi köze a shut up and hackhez. Az arról szól, hogy ne a szád járjon, hanem a kezed, csináld a dolgod, aztán kész. Ha bele akarsz pofázni, akkor vedd magad elé a billzetet, és csináld. És amit te mindenféle gonosz befolyásolásnak látsz, az bizony leginkább csak annyi, hogy az RHnak jár a keze, csinál egy csomó opensource dolgot, amik működnek, és le se szarják, hogy valakinek jár a szája, ha nem tetszik, nem kell használni. Aztán sokan mégis használják, mert mégiscsak hasznosabb, mint a krákogókat hallgatni.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-dilemma

Semmi nem azon a síkon dől el, hogy a krákogókat™ hallgatja valaki, vagy a Red Hat szutykait használja-e. Egyik nem zárja ki a másikat. Valamint, nem gondolod, esetleg, hogy a krákogók™ pont azok, akik használják és elégedetlenek vele, mert láttak már jobbat is, csak a Red Hat erővel nyomta le a saját szarabb szutykát a torkokon?

csinál egy csomó opensource dolgot, amik működnek

Ezeknek egyike sem a wayland, a systemd, a pulseaudio, a gtk3. Ezek mind instabil szarok voltak, amikor beerőltették a Linuxba és amire stabillá érnek, már jön a következő instabil szar bloat idealizmus (lásd pulseaudio vs. pipewire). Igen, vannak más, kisebb kaliberű open-source dolgok, amiket jól csinálnak, de ezeket szerintem a krákogók™ sem szidták. Viszont a felsoroltak sokkal több kárt okoztak eddig a Linux-világnak, mint hasznot hoznak a más, jól működő "csomó opensource" dolgok.

Hallod, hozol egy idézetet, aminek semmi köze ahhoz, amit mondtam, majd egy szót nem értesz belőle, amikor kifejtem, olyan dolgot próbálsz meg cáfolni, amit egyáltalán nem állítottam, hozol egy csomó "szerintem" állítást, (amik egyébként szintén irreleváns kritikát fogalmaznak meg arról, amit állítottam) és akkor te dobálózol érvelési hibás linkkel? :D

olyan dolgot próbálsz meg cáfolni, amit egyáltalán nem állítottam

Ezt állítottad: sokan mégis használják, mert mégiscsak hasznosabb, mint a krákogókat hallgatni.

A használatnak nincs semmilyen ok-okozati összefüggése a krákogók™ hallgatásával. Ahogy az sem igaz (hamis dilemma), hogy a nem használat krákogást™ jelent, a használat pedig nem krákogást™. Éppenhogy a használóik krákognak™ többet, mert ők tapasztalják a szarul-húgyul implementált szutyok szarul-húgyul működését.

A használatnak nincs semmilyen ok-okozati összefüggése a krákogók™ hallgatásával.

Nem érted az állítást.

Ahogy az sem igaz (hamis dilemma), hogy a nem használat krákogást™ jelent, a használat pedig nem krákogást™.

Csak én ilyet nem is állítottam, vedd elő a szalmabábos linkedet.

Éppenhogy a használóik krákognak™ többet, mert ők tapasztalják a szarul-húgyul implementált szutyok szarul-húgyul működését.

Citation needed.

Ja igen, és természetesen vedd elő azt is, ami arra vonatkozik, amikor a leglényegtelenebb részletet kiragadod, abban találsz vélt hibát, és ezzel általánosítva ignorálod az egész mondandót.

Citation needed.

Tele van ilyen linkekkel a topic. Én is küldtem be többet. Nem Windows-felhasználók nyitották ezeket a bugreportokat, hanem olyanok, akik használták a Red Hat szutykait. Ne haragudj, nincs kedvem neked guglizgatni, csak azért, hogy majd rásüsd, miért a Red Hat-nak van igaza, meg mert nem vagy képes elhinni, hogy sokan nem elégedettek a Red Hat szutykaival.

Ja igen, és természetesen vedd elő azt is, ami arra vonatkozik, amikor a leglényegtelenebb részletet kiragadod, abban találsz vélt hibát, és ezzel általánosítva ignorálod az egész mondandót.

Szerinted mi volt a lényeg?

Tele van ilyen linkekkel a topic. Én is küldtem be többet. Nem Windows-felhasználók nyitották ezeket a bugreportokat, hanem olyanok, akik használták a Red Hat szutykait. Ne haragudj, nincs kedvem neked guglizgatni, csak azért, hogy majd rásüsd, miért a Red Hat-nak van igaza, meg mert nem vagy képes elhinni, hogy sokan nem elégedettek a Red Hat szutykaival.

Ez nem támasztja alá azt, hogy ők lennének többen. De természetesen nem kell semmit hoznod. Én egyébként elhiszem, hogy sokan nem elégetettek a red hat szutykaival. Nem mondtam, hogy nincsenek ilyenek.

Szerinted mi volt a lényeg?

Oda van írva abba kommentbe, próbáld megérteni.

nem akarom a kis hajbi fele alomvilagodat osszetorni, de nem azert terjedt el, mert hatszelet kapott. De elotte tisztazzuk, hogy ruhellem a systemd-t csak nekem van szakmai okom is, nem csak valami "bekapom az elmabajomra kapott gyogyszeremre a rovidet" tipusu.

* Azert terjedt el, mert konsziztens keretet adott arra (tobbnyire, es itt van vele az elso bajom), hogy hogyan irj service allomanyokat. A paralellizmus nem erdekel, mert mire a RAID vezerlo elindul addig megebedelek igy hogy a Linux aztan 17 vagy 4 masodperc alatt indul el, csak faszmeregetesre jo :D

* Azert terjedt el, mert a millio kis init shell script maintenelese iszonyatos melo, illetve a hozza tartozo szir-szarok, itt meg a distro maintenernek korulbelul "hatradolok es elvezem" munkaja van. Marpedig tudom hogy nehez megerteni, de a melo penzbe kerul, igy ha valaki penzt akar keresni a disztrojaval akkor bezony bele fogja tenni. De mondjuk az Arch-ban is benne van. Ne kezdjuk el megdobalni mar oket, mert hulye babzsakfotel szarok, akiket tuszol ejtett (tuszol bazdmeg, erted, tuszul) a RedHat (ezen majdnem beszartam ocsem, hogy kepesek vagytok ilyeneket leirni meg ilyenekre bologatni)

* Azert terjedt el, mert bezony a sima init scriptekben nem hasznaltak a resource allocation (cgroups) es resource separation (namespaces) feature-oket, amik nem csak enterprise-ban de bezony dekstopon is kell. A systemd-be meg beleraktak, hogy na itt van gecik ez is van (na momentan ennek pont orulok a systemd-vel kapcsolatban) 

Kivancsi lennek a Te szakmai erveidre a tuszulejtett meg bloat faszsag helyett (vegignezhetjuk a reszeit a resolvd-t, networkd-t meg a tobbi szart, oke?)

Most gyorsan gondoltam megnézem a doksit, hogy melyik része mire jó meg koncepcionálisan milyen problémát akar megoldani. A cgroup-os meg a namespaces dolog is érdekelt, hogy azokkal mit csinál de a https://systemd.io/ -n lévő dokumentáció olyan szinten átláthatatlan katyvasz, hogy az valami borzalmas.

ha unprivileged lxc-ket használsz, ahhoz kell a systemd, azokat úgy indítod, hogy 

systemd-run --user --scope -p "Delegate=yes" lxc-start ...

hajbinak ezek bloatware cuccok és a security sem fontos neki... én mindenhol unprivileged lxc-ket használok, kérik tőlem a konténert, tessék, itt van, root-od is van, hogy ne nyávogj, de attól ez egy másik level, ami a securityt illeti

de, desktopról lévén szó: én pl. a browsert is unprivileged konténerben futtatom a laptopon, de az összes "bloat" szoftvert is, mint skype, slack, etc.

 

de egyéb ötletek: a systemd service-ben megadod a PrivateNetwork=yes-t, akkor az app csak a lo interfészt fogja látni, ezzel konkrétan megtiltod neki, hogy netre menjen.

Vagy megadhatsz külön namespace-t neki, NetworkNamespacePath=... és akkor gyakorlatilag el tudod szigetelni pl. a host networkingjától...

Megint hajbi: neki ezek nem featureök, mert őt az ilyesmi nem érdekli... aki xp-hez van szokva, az nem érti nem akarja érteni ezeket 🤭

Mert nem a sysytemd-nel kell keresned oket :D (jezusfasza :D)

Ugyanazt csinalja veluk, mint Te csinalnad manualisan, csak megkimel attol, hogy ha inditasz gy process-t neked kelljen kezzel baszakodnod veluk. Ennyi. Es utalom a systemd-t ide vagy oda, ez azert elegge megkonnyiti a dolgat az embernek. Ugyanugy, mint hogy nincs kedvem veth parokkal szarakodni contenerek eseten, hanem rahagyom a container runtime-ra. 

Hajbi, ezek amiket mondasz, ezekből én a tényszerű megállapításokat hiányolom. Feltételezések, és gondolat kísérlet, hogy mi lenne 5 év múlva a waylanddal, ha mindenki áttérne a waylandra.

Systemd: biztos, hogy nem tökéletes. Viszont a korábbi megoldásokhoz képest - ahol mindenki egyedi init script-eket farigcsált, össze-visszal - egyértelmű előrelépés. Keretet biztosít, egységes az adminisztráció, lehetővé teszi a párhuzamos indítást (amivel gyorsabb lett a bootolás), naplókat kezel (megnézem én hogy keresnél meg egy-két kifagyós hibát, hogy mi volt az előző boot során), és még sok más dolgot, mint például network namespace-ek, vagy cgroups-ok kezelése. Ezeket a szolgáltatásokat a sysvinit soha nem tudta ilyen szinten ellátni. Amit Te bloatnak látsz, azok szükséges funkciók, hogy mások igényeit és modernebb környezeteket is ki tudjanak szolgálni. Nem csak a Te use caseid alapján kell működni valaminek, hanem különböző egyéb környezetekben is.

A fedora-ból, redhat-ból nem kell átvenni semmit, minden disztribúció szabadon dönt, hogy mit integrál, és mik a céljai.

Az kicsit erős, hogy azért mondod, hogy egy cég képtelen jó dolgot csinálni, mert nagy. Az IBM azért jópár dolgot tett le az asztalra a története során, és nélküle nem ott tartanánk, ahol most tartunk. Személyes tapasztalatom is van, volt lehetőségem olyan mainframe-en dolgozni (persze mára elavultak, de akkor messze megelőzte a korát), amit nem lelkes egyetemisták vagy hobbisták fejlesztették, hanem mérnökök. Ezt akkor láthatod pl, amikor mélyebben kell ismerned a platformot, és rádöbbensz, hogy mennyire jól fel van építve az egész gép, oprendszer, és a nyelv is, amivel dolgozol. Nincs olyan dolog, ami nem a helyén lenne. De a mai innovációkat is sorolhatjuk, amivel igencsak nehéz versenyeznie másnak.

Viszont a korábbi megoldásokhoz képest - ahol mindenki egyedi init script-eket farigcsált, össze-visszal - egyértelmű előrelépés.

Értem a logikát, de még ez sem feltétlenül igaz. Ugyanakkor, ha elfogadom igaznak, akkor sem a systemd az egyetlen, ami tud ilyet. Továbbá, valószínűleg senkinek nem lett volna problémája vele, ha Pöttering kizárólag egy init rendszert, egy init rendszer scope-jában fejleszt és nem egy polipot, aminek a csápjai már mindenhová elérnek a userspace-ben.

naplókat kezel (megnézem én hogy keresnél meg egy-két kifagyós hibát, hogy mi volt az előző boot során)

Bináris formátumban, hogy sérült naplófájl esetén minél nehezebb legyen szemmel verve kisilabizálni, hogy mi is történt. Mindezt persze a hatékonyság™ jegyében úgy, hogy amikor egy journalctl parancsot kiadok és napokat akarok átugrani, akkor egy Intel Xeon szervergépen is 1 magon pörgeti a lapozást, akár percekig. Szánalom az egész, ahogy van.

Ezeket a szolgáltatásokat a sysvinit soha nem tudta ilyen szinten ellátni.

Soha nem is volt feladata network namespace-eket, meg cgroup-okat ellátni. Az, hogy Pöttering mindent mindennel összezagyvált a systemd-ben, az évszázad legnagyobb bűne volt a Linux történelemben.

Amit Te bloatnak látsz, azok szükséges funkciók, hogy mások igényeit és modernebb környezeteket is ki tudjanak szolgálni.

Ez megint csak a szokásos közhely. Ki lehetett szolgálni systemd előtt bloat nélkül is ezeket az igényeket, külön, jól szeparált komponensekkel, és jó is volt az úgy az esetek többségében. Továbbá, a 2014-es systemd nem a 2024-es systemd. Mára sokkal nagyobb bloat lett az egész, mint volt.

Nem csak a Te use caseid alapján kell működni valaminek, hanem különböző egyéb környezetekben is.

Nem is állítottam ezt.

A fedora-ból, redhat-ból nem kell átvenni semmit, minden disztribúció szabadon dönt, hogy mit integrál, és mik a céljai.

Ez majd akkor lesz így, ha a desktop Linux komponensek visszakerülnek a közösségi fejlesztésbe és nem egy multi fogja az irányvonalát megszabni. A szabad választás illúzió. Konkrétan az történik, hogy a Red Hat bejelenti a systemd-t, majd azt is, hogy 2 év múlva a GNOME már nem fog mással működni. A nem Red Hat disztróknak nem az a dilemmájuk, hogy adoptálják a systemd-t vagy nem, hanem az, hogy akarnak-e GNOME usereket veszíteni (vagy GNOME-ot patchelgetni 2x annyi munkával), vagy inkább adoptálják a systemd-t. A Red Hat ezt pontosan tudja és így zsarolja bele a desktop Linux világot a szutykai átvételébe. Túl nagy befolyás.

Az kicsit erős, hogy azért mondod, hogy egy cég képtelen jó dolgot csinálni, mert nagy.

Nem ezt mondtam. Azt mondtam, hogy a Red Hat képtelen és általában igaz az, hogy a túl nagyra hízott multik már képtelenek innoválni. Miért? Mert nincs valódi versenytársuk, aki felmossa velük a padlót, ha nem innoválnak. Sem a SuSE, sem a Canonical, sem az Oracle nem fogják felmosni a padlót a Red Hat-tal, mert gyakorlatilag ők azok, akik a Red Hat komponensein csüngnek-lógnak, ha desktop Linuxról van szó.

Az IBM azért jópár dolgot tett le az asztalra a története során, és nélküle nem ott tartanánk, ahol most tartunk.

Igen, a vadnyugati időkben, amikor még rá volt kényszerítve az innovációra. Egyébként a Red Hat az IBM felvásárlás előtt sem tudott már innoválni. Az IBM egy, a piacon élősködő szörnyeteget vásárolt be.

Személyes tapasztalatom is van, volt lehetőségem olyan mainframe-en dolgozni (persze mára elavultak, de akkor messze megelőzte a korát), amit nem lelkes egyetemisták vagy hobbisták fejlesztették, hanem mérnökök.

Az IBM tudott innoválni és szerintem még most is előbb tudna a saját struktúrájában, mint a Red Hat. Én a Red Hatról beszéltem, aki már 10 éve nem tud innoválni, csak kereket újrafeltalálni és invazív módon túszul ejteni a Linux világot.

SuSE, Oracle, Canonical mind olyan multik, akik nem nyomnak le semmit a Linux világ torkán, mégis Enterprise ágon utaznak. Hol látsz YaST-ot más disztrókon, rádependáltatva a fél disztrót? Hol láttál upstartot, unity-t stb. más disztrókban, mikor az Ubuntu kifejlesztette? Lehet nem invazívan is fejleszteni, de a Red Hat messze az ellenkezőjéről híres.

Persze, azért nem látsz olyan alkalmazásokat, mert nem akarják lenyomni a torkodon, nem pedig azért, mert van jobb alternatíva, ugye?

A MIR kb. ugyanaz, mint a Wayland, ha jobban elterjed, akkor most azt szidnád és a Canonicalt.

A Canonical, az Ubuntu Linux disztribúciót fejlesztő cég, több alkalmazást és technológiát is létrehozott, amelyek széles körben elterjedtek a Linux disztribúciók között. Íme néhány kiemelkedő alkalmazás és technológia:

  1. Snap csomagkezelő rendszer: A Canonical által kifejlesztett Snap egy konténerizált csomagformátum és csomagkezelő rendszer, amely lehetővé teszi az alkalmazások egyszerű telepítését és frissítését. A Snap csomagok izolált környezetben futnak, így minimalizálják a rendszerrel való közvetlen kölcsönhatást. Bár eredetileg Ubuntu számára készült, a Snap támogatás más Linux disztribúciókon is elérhetővé vált, például Fedora, Arch Linux, és Manjaro alatt.

  2. Launchpad: Ez egy szoftverfejlesztési és fordítási platform, amelyet a Canonical hozott létre. Bár maga a Launchpad elsősorban az Ubuntu fejlesztésének támogatására szolgál, számos más nyílt forráskódú projekt is használja.

  3. MAAS (Metal as a Service): Ez egy adatközponti eszköz, amely lehetővé teszi a szerverek automatizált kezelését és telepítését. A MAAS különösen népszerű olyan környezetekben, ahol nagyszámú fizikai gép kezelésére van szükség.

  4. Juju: Ez egy nyílt forráskódú eszköz, amely lehetővé teszi komplex alkalmazások és szolgáltatások egyszerű telepítését és kezelését felhőben vagy saját infrastruktúrában. A Juju "charm"-jai különböző alkalmazások és szolgáltatások konfigurációit tartalmazzák, amelyekkel automatizálható az implementáció.

  5. Ubuntu Core: Ez a Canonical minimalista, konténeralapú operációs rendszere, amelyet elsősorban IoT eszközökhöz és beágyazott rendszerekhez terveztek. Az Ubuntu Core is a Snap csomagkezelést használja.

  6. Mir: Ez egy kijelzőszerver protokoll, amelyet eredetileg az Ubuntu mobiltelefon-projektjéhez terveztek. Bár a Mir nem vált olyan elterjedtté, mint a Wayland vagy az Xorg, még mindig használják bizonyos specifikus alkalmazásokban és ipari környezetekben.

Ezek közül a Snap és a Juju különösen figyelemreméltó, mivel számos disztribúció átvette vagy adaptálta ezeket a megoldásokat a saját ökoszisztémájába.

ti nem értitek: hajbit az "érzelmei" vezérlik... s utálja a redhatet, hát ez van 🤭

 

szerinte a pulseaudio szar, az alsa nem... (nekem meg qrva rossz emlékeim vannak arról, hogy mindig .asoundrc-t kellett írni, anno, amióta pulseaudio van minden is működik)

s akkor vajon freebsd-n is azért van pulseaudio, mert a redhat arra is rátette a kezét? 🤣

 

szerinte a wayland szar, az X11 nem... konkrétan még mindig nem mondta meg, hogy miért, csak bepésztelt valami sokéves problémákat és kioktatott, hogy amiért nekem megy, az attól még szar

 

szerinte a libinput szar, de a synaptics, na az... az nem számít, hogy a synaptics-ot már nem fejlesztik és csak bizonyos hardvereket tudott, stb.

és hiába mondod neki, hogy Mr. Huttereren kívül még még van egészen pontosan 269 fejlesztő, aki commitolt a libinputba... inteltől, samsungtól, canonicaltól, susetől, stb., a lényeg, hogy szerinte szar...

 

s az ugye nem számít, hogy a Redhatnek kb. 19x annyi alkalmazottja van, mint a Canonicalnak? ez, nyilván, azt jelenti, hogy több pénzt/embert/energiát tud ráállítani egy projektre, ergo, igen, nagyobb tud lenni a befolyása... 

 

itt az a baj, hogy mi vagyunk a hülyék, hogy ezzel az arccal leállunk vitatkozni... ez a kommunikáció csődje 🤦‍♂️

A kérdések, amiket elfelejtettél feltenni.

  • Kötelező a snap más disztrókon az által, hogy vannak a desktop alapműködéséhez szükséges csomagok, amik igénylik?
    Nem.
  • Van a snap-nek más alternatívája, ami integrálható a Linux desktopba?
    Igen, van (flatpak, appimage, etc.).
  • Kötelező bármelyik Linux fejlesztéséhez Launchpad-et, MAAS-t, Juju-t, Ubuntu Core-t, Mir-t használni az által, hogy egy desktop Linux fejlesztéséhez, maintain-eléséhez vagy alapműködéséhez ezek mind szükségesek?
    Nem.

Kezdem azt érezni, hogy szándékosan nem akarod megérteni, amit mondok. A Red Hat idealizmusainak nincs alternatívája, azok invazív jelleggel vannak lenyomva a Linux-világ torkán, a dependencialáncokon keresztül. Ellentétben a Canonical, a SuSE és más Enterprise Linux vendorok saját fejlesztéseivel.

Továbbra sem a fejlesztésekkel van baj, hanem az erőltetésükkel, az invazív jelleggel.

A kérdések, amiket elfelejtettél feltenni.

  • Kötelező a Wayland más disztrókon az által, hogy vannak a desktop alapműködéséhez szükséges csomagok, amik igénylik?
    Nem.
  • Van a Wayland-nek más alternatívája, ami integrálható a Linux desktopba?
    Igen, van (XOrg, Mir, XWayland).
  • Kötelező bármelyik Linux fejlesztéséhez Wayland-et használni az által, hogy egy desktop Linux fejlesztéséhez, maintain-eléséhez vagy alapműködéséhez ezek mind szükségesek?
    Nem.

Kötelező a Wayland más disztrókon az által, hogy vannak a desktop alapműködéséhez szükséges csomagok, amik igénylik?
Nem.

De igen, a dependencialáncok által. Vagy 2x annyi maintainelés, mint eddig, vagy kötelező. Mivel maintainerből egyik disztró sem tud leakasztani 2x annyit, ezért kötelező. Lásd systemd debate. Pontosan ugyanaz a forgatókönyv lesz megint.

Van a Wayland-nek más alternatívája, ami integrálható a Linux desktopba?

Amik egyike sem képes teljes mértékben kiváltani az X-et, funkcionalitásban és kompatíbilitásban. Mindegyik egy sajátos megoldást hoz. Azt meg ne felejtsd el, hogy a snap továbbra is másodlagos eszköz, mögötte ott az elsődleges apt. Kicsit máshogy nézne ki a csomagkezelés Linuxon, ha nem lenne apt és csak snap lenne. Esélyed nem lenne pl. Ubuntun másikat használni, ha nem akarnál egy felemás, szétgányolt rendszert magadnak. Szóval a hasonlatos kérdésed akkor állná meg a helyét, ha a Wayland-ot kezdetektől fogva úgy fejlesztették volna, hogy a Wayland alkalmazások X11-en is fussanak. Vagyis, egy X11-Wayland protokollfordítót is beleraktak volna, azaz az xwayland fordítottját. De nem ezt tették, mert egyértelmű szándékuk a Wayland beerőltetése a Linux-világ egészébe, ami sajnos innovatív munkával 15 év alatt sem sikerült, helyette inkább erővel csinálják.

Kötelező bármelyik Linux fejlesztéséhez Wayland-et használni az által, hogy egy desktop Linux fejlesztéséhez, maintain-eléséhez vagy alapműködéséhez ezek mind szükségesek?

Most még nem, de kötelező lesz, amint az lesz a default.

De igen, a dependencialáncok által. 

Még mindig nem. A legfontosabb alap GUI libek, a GTK, Qt és az Electron. Ezek lefedik a grafikus alkalmazások legtöbbjét. Mindegyik támogatja az X11-et és már egy ideje a Wayland-et is. Nem kell duplán dolgozni a disztró fejlesztőknek.  A GTK, Qt és Electron library fejlesztőknek kell kicsit többet dolgozni, hogy mindkét rendszeren menjenek a változtatások és az új fejlesztések.

Vélhetően előbb vagy utóbb majd dobják az X-et, onnantól már majdnem igazad lehetne. Ha igény lesz az X-re továbbra is, akkor forkolják a fenti GUI libeket, hiszen mindegyik open source, majd lesz GTKX, QtX és ElectronX.

Kicsit máshogy nézne ki a csomagkezelés Linuxon, ha nem lenne apt és csak snap lenne.

Persze, hogy másként nézne ki, hiszen másként kezelik a csomagokat. Most is van olyan disztró, ami csak pl. Nix csomagkezelőt használ (NixOS) semelyik másikat (alapból), de emellett bármelyik disztróban használhatod a Nix csomagkezelőt is a meglévők mellett, ahogy a Snap-et, FlatPak-et, ... is. Lehetne 100%-ban a Snap is az alap csomagkezelő. Nyilván kényelemből nem lépik meg, mivel jól jönnek a Debian-os csomagok. A NixOS-nél meglépték.

Most még nem, de kötelező lesz, amint az lesz a default.

Egy csomó disztrónál az a default és még mindig nem kötelező. Amíg van alternatíva, addig nem lesz kötelező. Az X11 egy csomó ideig kötelező volt, amióta van Mir és Wayland, azóta nem kötelező, át lehet váltani másikra.

igen, az hogy "linux-os influencer" megmosolyogtato, egy 1-2%-os desktop share eseten ahol ennek az elenyeszo szamnak a 99%-ara semmifele infleunce nem hat. Hasznal amit akar. Sot mivel minden is van (az X is) akkor hasznalja amikor akarja. :D

De ne felejtsuk el a fekete balonkabatos RedHat verolegenyeket akik minden X fejleszto melle odaalltak a kezuket hatracsavarni es argus szemekkel figyelik, hogy csak wayland kodokat irjanak. :D

Jo hat hajbi egy ko agyi iszinvonalan all, bar neha ezt is ketlem. :D 

hat a cicafiud is vizionalt mindenfele influencereket (amugy tech evangelistaknak hivjuk oket es nem a business oldalt nyomasztjak hanem a technikait) meg eroszakos "lenyomjak a business torkan szarsagkat, meg meg tobb faszsagot. Nem lehetne hogy lefoglald a folos energiait? Tudod hogy bekesen pihegjen melletted ne itt okadja a vilagba a faszsagait :D

Azt ugye tudod hogy a business oldal pont leszarja mi van egy Linux disztroban vagy akar egy alkalmazasban is technologiai oldalon. Oket az sem erdekli ha kis azsiai gyerekmunkasok hordjak a biteket kiskosarban. Marpedig ok a donteshozok es nem a technikai szemelyzet. :D

De hagyjuk is, mehet az osszebujas, foglald le kicsit :D

Igen, telepíthetőek egyikben, másikban, de nem sokáig. Néhány flavor-ből ki is vették Fedorán (pl. KDE), és tervbe előre be van jelentve, hogy az RHEL 10-ből teljesen kiveszik a X-et, értsd úgy, hogy már a tárolókban sem lesz benne a csomagja. Hatással úgy tudnak lenni, hogy ők a legnagyobb fejlesztő cég, akik tolják a legtöbb pénzt, legtöbb fejlesztőt a legnagyobb projektekbe. Most nyomtak egy csomót a Wayland-be, de nem nagyon tetszik nekik, hogy még mindig nincs kellően elterjedve. Ennek ez az oka, hogy még nincs kész, de ők ezt nem veszik tudomásul, erőltetnék az X ellenében (oda is ők dedikálták a legtöbb fejlesztőt).

Épp úgy, ahogy hatással tudtak arra lenni, hogy 1) mindenki systemd-t használjon, 2) mindenki Pulseaudiot, 3) most meg Pipewire-t. Hatalmuk van a linuxos világban.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

RHEL 10-ből teljesen kiveszik a X-et, értsd úgy, hogy már a tárolókban sem lesz benne a csomagja

Még, ha ki is vennék az X-et, akkor sem vennék ki. ;-) Ugyanis csak egy szerver oldali alkalmazást vennének ki, az Xorg-ot, maradna másik, amit lehetne használni (XWayland). Továbbra is menne az összes X-es program.

Illetve egyelőre még nincs eldöntve, de ez a terv.

Egyébként teljesen logikus döntés. Miért csináljanak dupla munkát, ha már az egyik jobb, mint a másik, ráadásul az így felszabadult erőforrásokkal még jobbá tehető?

Épp úgy, ahogy hatással tudtak arra lenni, hogy 1) mindenki systemd-t használjon, 2) mindenki Pulseaudiot, 3) most meg Pipewire-t. Hatalmuk van a linuxos világban.

Ez részben így igaz. A legtöbb disztró valóban ezeket használja, de nem azért, mert kötelező azt használniuk, hanem azért, mert azokat a legegyszerűbb beállítani és/vagy karbantartani és/vagy a legtöbb szolgáltatást nyújtják. Egy-egy disztró maradhat az int.d-nél, alsa-nál, de rengeteg alkalmazás már inkább a modernebb, több tudással rendelkező API-kat támogatják.

Majd a felhasználók döntenek, hogy nekik melyik disztró felel meg leginkább.

Az biztos, hogy a RedHat nagyon sok fejlesztéssel járult hozzá a Linuxhoz. Van több sikeres és vannak kevésbé sikeresek. Vannak más cégek is, akik sokat tesznek a Linux fejlődéséért, pl. a Canonical, Oracle, Intel, AMD, Google, IBM, Huawei, Samsung, de valóban a RedHat az egyik legmeghatározóbb.

Azt se felejtsük el, hogy az Xorg fejlesztésében is oroszlán részt vállalt a RedHat. Azt is jól lenyomta a torkunkon ;-)

Így van. Ez egy ördögi kör, mivel minden projekt ezeket a Red Hat-függőségeket használja, mert eleve vagy a Red Hat szponzorálja, vagy RH-es fejlesztő fejleszti, a többiek meg átveszik függőségnek.

A Xorg-ot még nem kellett lenyomniuk senki torkán, mivel nem volt alternatívája akkor még. Csak ilyen más X11 implementációk, mint az XFree86, és társai.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

mindenki azt hasznal amit szeretne, ha az a gondod, hogy a megoldas, amit sokan szeretnek (tartanak legjobbnak) azok alapvetoen egy cegtol indultak, megsugom, szinte minden fontosabb open kod mogott ceges fejlesztok hada dolgozik. es cegek tartjak el ezeket a projecteket. :) ha tetszik ez neked, ha nem. nem hobbiprojectek. akar ugy gondolod ez rossz irany, akar nem. azt kepzeld el, mi lenne a linuxos okoszisztemaval, ha ezek a cegek kihatralnanak az opensource mogul. (en nem akarom)

A ma ismert Linuxok alapját adó GNU toolchain mögött milyen cégek is állnak, dorsyka? :)

Ja nem, mert ez nagyrészt alapítványok, egyetemek, egyéni fejlesztők, hozzáértő "hobbisták és hackerek" munkája. Olyan alapdolgokra gondolj, mint a mindenben is használt libcurl.

Jahogy a cégek azután álltak be, hogy már készen volt a GNU/Linux OS koncepció, mert a közösség lefejlesztette és már lehet rajta élősködni. Most meg úgy viselkednek, mintha ők szarták volna a spanyolviaszt, miközben nagyrészt csak legóznak mások által ingyen és bérmentve fejlesztett komponensekből, meg néhány szutykot (systemd, pulseaudio stb.) beleraknak, amit senki nem kért a szélsőségesen idealista termékmenedzserek és/vagy enterprise ügyfeleiken kívül.

Nem ők szarják és nem is ők szarták, csak élősködnek más munkáján, visszaélve a gazdasági fölényükkel és a befolyásukkal. Másik oldalon meg bezárják a forráskód repóikat és ingyenélőknek (freeloader) nevezik azokat, akik forkolnák őket. Üzletileg etikátlan, undorító, tenyérbemászó, arrogáns multi.

ha majd ujra a hobbifejlesztok fogjak, akkor majd visszaterunk erre :)

Továbbra is a közösség által fejlesztett megoldások vannak többségben, még a Red Hat repójában is. Az, hogy maintainelik, elég messze van a spanyolviasztól.

Az, hogy maintainelik == ok szarjak _jelenleg_ a spanyolviaszt :) FYI! (a konteos reszt ignoralom, ha nem gond! :D)
Továbbra is a közösség által fejlesztett megoldások vannak többségben > igy igaz, mint a wayland, systemd, stb! nezd mar meg a git repokat, legalabb egyszer! :)
(megsugok valamit, de el ne aruld senkinek, meg mielott valaki a fejedhez vagna, hogy nem a RH az ordog! :) Copyright © 2012 Kristian Høgsberg, Intel Corporation)

Az, hogy maintainelik == ok szarjak _jelenleg_ a spanyolviaszt :)

Nem. Ahogy egy Debian-os GNOME maintainer sem a készítője a GNOME-nak.

igy igaz, mint a wayland, systemd, stb! nezd mar meg a git repokat, legalabb egyszer! :)

Sajnálom, hogy a többi ezer másik csomagot kitakarja a szemellenződ, de segíteni nem tudok rajta.

Senkit nem érdekel, dorsyka, hogy neked épp mi van felrakva a Fedorádra.

A parancs, amit keresel: dnf repository-packages baseos list | wc -l

Ez az, amit a Red Hat hivatalosan kiad/elad. Az eredmény pedig 1000 fölött van.

Nem mellesleg, a 422 csomagból 2 (0,47%🤡) a wayland és a systemd és ott is van többszáz "spanyolviasz", amit nem a Red Hat talált fel. Ne zavarjon. 🤡

nincs ott. fingod sincs, hogy mirol beszelsz. na, latod, az a baj. :) alaprendszer az, ami az alap mukodest biztositja. amirol te beszelsz, az teljesen mas, egy tarolo, aminek baseos a neve. hint:

Command: repository-packages

Deprecated aliases: repo-pkgs, repo-packages, repository-pkgs

The repository-packages command allows the user to run commands on top of all packages in the repository named <repoid>

azt az aprosagot is elfelejtetted megnezni, mert latszik, nem hasznalsz linuxot, hogy a systemd kurvara nem egy csomag. :) szivesen.
es igen, egy debianos gnome maintainer is gnome keszito, ugyanugy, ahogy a systemd maintainerek eseten is kisebbsegben vannak a redhat alkalmazottak. FYI. :) mint mondtam nezd meg a kibaszott github repot, mar ha erdekel... de latszik, hogy nem, te csak konteozni vagy itt :)

nincs ott. fingod sincs, hogy mirol beszelsz. na, latod, az a baj. :)

Neked nincs. Jelenleg fogalmad nincs arról, mit jelent az alaprendszer egy disztribúció szemszögéből. Az, hogy dorsykának 422 csomag valósítja meg a dorsyka által elvárt alapfunkcionalitást, dorsyka magánügye és a téma szempontjából semmilyen jelentősége nincs. Valakinek 2x ennyi csomag valósítja meg az RHEL rendszere alapfunkcionalitását, amire megvásárolta a szoftvert és azt a 844 csomagot is megkapja a Red Hat-tól a baseos repóban.

egy tarolo, aminek baseos a neve

Content in the BaseOS repository is intended to provide a core set of the underlying OS functionality that provides the foundation for all installations.

Hint: alaprendszer == baseos

azt az aprosagot is elfelejtetted megnezni, mert latszik, nem hasznalsz linuxot, hogy a systemd kurvara nem egy csomag. :)

Használok Linuxot, csak nem fő rendszernek. Hűha, az a 14 csomag, ami systemd-* kezdődik, sokat változtat a tényen, hogy megint tátott szájjal vergődsz a faszerdőben. :D Inkább rád nézve égő, hogy alapfogalmakkal sem vagy tisztában és azzal próbálsz meg extra szánalmasan érvelni, hogy a te rendszereden milyen csomagok vannak fent (ki nem szarja le, WorksForMe kapitány), de igazából a lényegi dolgon nem változtat az sem, hogy 422 vagy 1000+ csomag. 🤡 A Fedora dorsyka szerint értelmezett alaprendszere és a Red Hat által értelmezett alaprendszere (baseos) is többségben közösségi fejlesztésű csomagokból áll, nem a Red Hat saját idealizmusaiból. Ennyi volt a lényeg, hátha ismét elfelejted. :)

es igen, egy debianos gnome maintainer is gnome keszito, ugyanugy, ahogy a systemd maintainerek eseten is kisebbsegben vannak a redhat alkalmazottak.

A maintainer nem fejlesztő, hanem maintainer. Nem véletlen van rá külön szavunk és nem developernek hívjuk. Igen, van olyan maintainer, aki egyben developer is, de nem mind az. Meg olyan developer is van, aki nem maintainer. Egyébként a lényegen ez sem változtat. A Red Hat közösségi projektek ezrein élősködik és adja el őket pénzért, miközben a közösségnek csak felforgatást, RHEL paywall-t és egyéb arrogáns viszonzásokat ad vissza cserébe azonkívül, hogy a saját szutykaikat a saját profitérdekükben fejlesztgetik.

na ezen beszartam, hogy te dobalozol az alapfogalmakkal mikor tenyleg semmihez de semmihez sem ertesz, olvasni sem nagyon tudsz (mondjuk nem is baj, mert lehet ha megertened a vilagot meg tobbegt innal a gogyszereidre, hogy a sajat kis elbaszott vilagodban maradhass) :D

Szogezzuk le, nem nem ertesz a Linuxhoz, nem nem tudod hogy az egyes projektek hogy indultak (pont a cgroups es namespace bevezetesenel a RedHatban ott voltam), hogy maga az uzleti elet hogy mukodik, hogy egy ceg hogy mukodik, hogy a vilag hogy mukodik. De ez lenne a legkevesebb, mert tenyleg kibaszottul semmirol sincs fogalmad :D

Elo pelda vagy arra, miert lenne fontos a meghfelelo oktatas, es hogy miert nem jo a sok hopihe aki nem engedi hogy az ilyen kis pocsoket addig usse az ember amig meg mozognak meg gyerekkorukban. A te genallomanhyod kuka kiscsira, semmire se jo :D

ha valami nem valtoztat a lenyegen, mit porogsz rajta? :) megint atmentel onanonizalasba, magaddal vitazol!
es meg en vagyok a fasz, hogy tudom, h a systemd nem egy csomag? az szep! :D 14, az meg pont 14X annyi, mint az 1. vegulis nem egy nagy kulonbseg, csak 1400% (ha mar szazalekokkal tetszett dobalozni urasagod), de mondhatnam azt is, hogy elmesz te a 3.14-csaba! :D
az alaprendszer pedig az alaptelepitest tartalmazo rendszer. pont. ha te telebaszod extra csomagokkal, az nem alaprendszer. pont. :)
es megegyszer: a systemd (ami az alaprendszer resze!) egy kozossegi fejlesztesu, OSS szoftver. pont.

Nem nem nem nem jol tudod mert a bluez (bluetooth-ot minden base rendszerbe) es a cockpit (webes manager program baszod) elengedhetetlen az alap rendszerhez, ahogy az alsa is. Ki az aki egy szerverre ezeket nem rakja fel????? :D

Ez van ha a fogalmatlan faszkalap csak az elso sorokat olvassa el, majd okoskodik :D

Fasz azért vagy, ahogy és amilyen stílusban kötekszel, minden topikban. Témától függetlenül arra törekszel, hogy személyeskedéssel, a másik mocskolásával, áldozathibáztatástól, hamis vádaskodástól sem visszariadva, kihaénnem stílusban bizonygasd a fősodratú narratívát.

Fogalmatlan azért vagy, mert nem vagy tisztában az alaprendszer fogalmával. Ezt az ímént bizonyítottad.

Csőlátású azért vagy, mert azt gondolod, hogy ami neked 422 csomagként fent van a Fedorádon, az a RHEL alaprendszer.

Nevetséges pedig azért vagy, mert abban a te csökött desktop igényeidnek feltelepített 422 csomagban is ugyanolyan arányban vannak elsöprő többségben a közösség által fejlesztett csomagok, mint a teljes baseos-ben, mégis azt bizonygatod, hogy a Red Hat szarta a spanyolviaszt, miközben a csomagok nagy részét tekintve csak élősködik mások munkáján, miközben a közösségnek egyre kevesebbet ad vissza amellett, hogy fel is forgatja azt.

tenyeket, te fasz, azokkal probalj ervelni, mert az nem megy (1400%-os tevedesben vagy, meg mindig).

alaprendszer az, ami az alap mukodest hozza, benne van a neveben. az, hogy te extra szarokat teszel melle (konkretan baszdmeg egy egesz repo tartalmat LOL!!!!!!!!!), whatever, kit erdekel, buta vagy a dologhoz, nem tudod beismerni, hogy tevedsz, igy errol nem tudok neked mast elmondani! :)

ez a fedoran 421 csomag (mert azt sem tudod, hogy van a command kimenetenek egy headerje!) :) (ma is tanultal valamit!)

a fedoramon MINDEN csomag kozosseg altal fejlesztett, egytol egyig: opensource. szinten, benne van a neveben.

kesz non-rolling disztrobol nehezen talalsz olyat, ami kozelebb allna az upstreamhez, mint a Fedora. :P

a systemd eseten pedig konkretan, tenyszeruen kisebbsegben vannak a RH developerek az egyeb resztvevokhoz kepest!

baszol ezt elfogadni, baszol utananezni... akkor mit kezdjek veled? :) tenyek miert nem erdekelnek?

ujra: tenyekkel kene vitazz, nem megy, ezert tolod a szemelyeskedest... mar megint... :) probald ujra! :)

alaprendszer az, ami az alap mukodest hozza, benne van a neveben.

Az alapműködés továbbra sem az, ami dorsyka rendszerén szükséges ahhoz, amit dorsyka alapnak saját maga kikiáltott. Hanem az, amivel a Red Hat univerzálisan garantálja az RHEL alapműködését. Tehát a baseos. Benne van a nevében, te barom!

az, hogy te extra szarokat teszel melle (konkretan baszdmeg egy egesz repo tartalmat LOL!!!!!!!!!)

A baseos minden alapműködéshez szükséges csomagot tartalmaz. Az, hogy ez szükséges-e adott környezetben, környezete és install-ja válogatja. Nálad kell 422 csomag ahhoz, hogy legyen egy desktopod, rajta böngésző és használni tudd, meg a vadbaromságaid okádhasd a HUP-ra. Egy másik környezetben lehet, hogy harmad ennyi csomagból megvan az alapműködés. Egy harmadikban meg lehet, hogy 844 csomag kell hozzá.

buta vagy a dologhoz, nem tudod beismerni, hogy tevedsz

Itt jelenleg te vagy az egyetlen, aki nem tudja beismerni. Csakhát nyilván könnyebb a másikat vádolni azzal, amiben felsültél.

a fedoramon MINDEN csomag kozosseg altal fejlesztett, egytol egyig: opensource. szinten, benne van a neveben.

Akkor meg végképp nem világos, mit nem értesz azon, hogy nem a Red Hat szarja a spanyolviaszt. Amit még váltig állítottál pár kommenttel ezelőtt. Persze, nem az első eset lenne, hogy meghazudtolod önmagad a kényszerképzelt igazad éltetésének érdekében. 🤡

A Red Hat az alaprendszerét többségben a közösség által fejlesztett csomagokból rakja össze és kisebbségben az általa fejlesztettekből. Mindemellett egyre kevesebbet ad vissza a közösségnek, pl. a RHEL forráskódot is paywall mögé zárja. Ami amellett, hogy sok esetben GPL-sértés, velejéig arrogáns, üzletileg (és mindenhogyan máshogyan is) etikátlan húzás.

a systemd eseten pedig konkretan, tenyszeruen kisebbsegben vannak a RH developerek az egyeb resztvevokhoz kepest!

10 év + Pöttering felmondása után. Csak ugye azt az apróságot megint ignorálod, hogy a systemd beerőltetése nem most volt, hanem 10 évvel ezelőtt, amikor ez a mérleg messze a RH developerek felé billent.

tenyekkel kene vitazz, nem megy, ezert tolod a szemelyeskedest...

Bagoly mondja. 🤡

hat, gyoker baratom, nem tudom hany rhel-t uzemeltettel mar, nalam megfordult par. elarulok egy naaaaagy titkot: sokminden volt azokon a szervereken, pl. alaprendszer, 100G RAM, egyedi DB-k... de waylandet nyomokban sem tartalmazott, sot, senkinek nem is hianyzott roluk! ;)

Akkor meg végképp nem világos, mit nem értesz azon, hogy nem a Red Hat szarja a spanyolviaszt. Amit még váltig állítottál pár kommenttel ezelőtt. Persze, nem az első eset lenne, hogy meghazudtolod önmagad a kényszerképzelt igazad éltetésének érdekében. 🤡 > forditva ulsz a lovon, haver! neked problemad a redhat kontribucioja az opensourceba! :D a te konteod! :) onellentmondasban vagy? :) a debian/canonical/suse/intel/amd/whaterver cegek kontribucioja miert is nem faj? ;)

egyre kevesebbet ad vissza a közösségnek > dehat pont az volt eddig a problemad, hogy ok iranyitjak az openszorszt, el kene dontened, mi a bajod! :)

10 év + Pöttering felmondása után. > hazudsz! :) idezek a csavotol, welcome to the open source, Luke! :)

Myth: systemd is a Red-Hat-only project, is private property of some smart-ass developers, who use it to push their views to the world.

Not true. Currently, there are 16 hackers with commit powers to the systemd git tree. Of these 16 only six are employed by Red Hat. The 10 others are folks from ArchLinux, from Debian, from Intel, even from Canonical, Mandriva, Pantheon and a number of community folks with full commit rights. And they frequently commit big stuff, major changes. Then, there are 374 individuals with patches in our tree, and they too came from a number of different companies and backgrounds, and many of those have way more than one patch in the tree. The discussions about where we want to take systemd are done in the open, on our IRC channel (#systemd on freenode, you are always weclome), on our mailing list, and on public hackfests (such as our next one in Brno, you are invited). We regularly attend various conferences, to collect feedback, to explain what we are doing and why, like few others do.
...
But in general, yes, some of the more influental contributors of systemd work for Red Hat, but they are in the minority, and systemd is a healthy, open community with different interests, different backgrounds, just unified by a few rough ideas where the trip should go, a community where code and its design counts, and certainly not company affiliation.

nem tudom hany rhel-t uzemeltettel mar, nalam megfordult par. elarulok egy naaaaagy titkot: sokminden volt azokon a szervereken, pl. alaprendszer, 100G RAM, egyedi DB-k... de waylandet nyomokban sem tartalmazott, sot, senkinek nem is hianyzott roluk! ;)

Na akkor most a wayland az alaprendszer része vagy sem, dorsyka? 🤡 Egyébként elég sokat üzemeltetek most is, csak ugye nekem nincsenek fogalomzavaraim az alaprendszerrel kapcsolatban. Én a baseos-t tekintem annak, amit a Red Hat is és különbséget teszek telepített alaprendszer és telepített alaprendszer között, attól függően, hogy milyen célú eszközön, milyen telepítés által került oda.

neked problemad a redhat kontribucioja az opensourceba! :D

Nem a kontribúció a probléma, hanem a felforgatás, az invazív fejlesztés. Ja és messze nem csak nekem problémám, hanem mindenkinek, aki egy kicsit is a közösség szemszögéből szemléli ezt a sztorit.

dehat pont az volt eddig a problemad, hogy ok iranyitjak az openszorszt, el kene dontened, mi a bajod! :)

Nem az open-source-t irányítják, hanem a desktop Linux kellően nagy, nehezen helyettesíthető komponenseit.

hazudsz! :)

Igen, maga mellé tudott állítani 16 hackert multitalpnyaló csicskát, akik megírták azokat a részeket, amihez influenszerünknek nem volt kedve.

na megjott a felszopo fiu simogatni :D

Eloszor is a RedHat-rol beszelunk ami marginalisan foglalkozik desktoppal, nem abbol van a bevetel. Megis azt vizionalja a pasid, hogy ok fektetenek bele a legtobb energiat. De varj csak ide-oda ugral minden kozott csakhogy az igazat bizonyitsa, neha ellentmond onmaganak is. 

A waylandrol nem tud semmit, keveri a szezont a fazonnal. A systemd detto. A csomagokrol hazudott es/vagy nem erti (de szerintem mindketto)

Te sem eroltetetd meg magad kiscsira amikor arrol beszeltunk hogy vegyuk vegig a systemd reszeit, azota is kurva nagy kussban vagy szakerto ur. :D

Most elkepzelem hogy miert balvanyozod ezt a semmire se valo semmirekello szart. Te meg nala is kevesebbet tudsz/ertesz ezekhez a dolgokhoz. :D

Nem lehetne hogy nem itt szexeltek, hanem a maganyotokban?

Nem értem mi köze van az én, az ő, vagy bármelyik az oldalon regisztrált felhasználó szexuális beállítottságának a témához?! Te ebbe kapaszkodsz elég erősen "szakértő" úr! Az nem fordult meg a fejedben, hogy különböző emberek, az interneten fellelhető információkat felhasználva ugyanarra az álláspontra juthatnak? Ettől mindjárt homoszexuálisak is lesznek ugye?

A hozzászólásaid hangneméből ítélve te vagy nagyon elpattanva magadtól! Hogy is volt a másik témában az onanizálós duma? Szőrős, keményf@sz# csávó lehetsz! Ezt már kifejtetted korábban is a péklapáttal kungfuzó hozzászólásodban is.

Az hogy te mit képzelegsz, a te dolgod. Az hogy mit mondasz és írsz, addig a te dolgod, amíg nem becsületsértés.

Ha a te logikádból indulunk ki, amennyire rám igaz a felszopó fiú, legalább annyira rád/rátok is, mert te is egyetértesz a hasonszőrű komáiddal. Ti miért nem magányotokban intézitek?

ember ki beszelt a szexualis iraanyultsagodrol??? Le se szarom ha fizikailag is egymasnak estek. Kit erdekel.

En az intellektualis buzulasrol beszelek. Jon a hulyegyerek mindenfele faszsagokkal, jonnek itt neki tenyekkel, erre te odakopod "hogy jajj cica, ezek bantanak, de ne is torodj veluk  mert nem ertik a nagysagodat, cumm cumm cumm" :D

Ahhoz meg hogy az ilyen kis csirakat akik fogalom nelkul ugattak bele mindenbe 40 eve megruhaztuk szinten nincs koze annak, hogy ki milyen szexualis iranyultsagu. Egyszeruen ha hulye hat hulye. Mi van ha en vagyok meleg kiscsavo? Miert ne lehetnek? Akkor nem mondhatom a cicafijudra hogy egy tajtparazst vadbarom, akit gyerekkoraban kellett volna megnevelni. Es miert ne mondhatnam, hogy attol a szervilis dorgolodzestol amit vele szemben muvelsz egy meleg gangbang partyban is okadnanak :D

Az egyetertes szakmai alapon tortenik es nem erzelmi alapon, talan ennyi a kulonseg az itt forumozok es a ti "nice couple"-tek kozott :D

Cicuska, tovabbra sem hoztal semmilyen szakmai ervet semmire. Varom a systemd alatti threadbe a reszleteidet. Az eddigi kontribuciod kimerult abban, hogy bo nyallal felszoptad hajbi egojat. Ennel tobbre is kepes vagy? Vagy ennyire vagy csak jo? Gondolkodj el azon is, hogy lehet csak erre tart teged es akkor viszonzatlan a szerelem :D

ember ki beszelt a szexualis iraanyultsagodrol??? Le se szarom ha fizikailag is egymasnak estek. Kit erdekel.

Te! Folyton ezzel vagy elfoglalva és utalásokat teszel rá.

En az intellektualis buzulasrol beszelek. Jon a hulyegyerek mindenfele faszsagokkal, jonnek itt neki tenyekkel, erre te odakopod "hogy jajj cica, ezek bantanak, de ne is torodj veluk  mert nem ertik a nagysagodat, cumm cumm cumm" :D

Lásd eggyel fentebb!

Ahhoz meg hogy az ilyen kis csirakat akik fogalom nelkul ugattak bele mindenbe 40 eve megruhaztuk szinten nincs koze annak, hogy ki milyen szexualis iranyultsagu. Egyszeruen ha hulye hat hulye. Mi van ha en vagyok meleg kiscsavo? Miert ne lehetnek? Akkor nem mondhatom a cicafijudra hogy egy tajtparazst vadbarom, akit gyerekkoraban kellett volna megnevelni. Es miert ne mondhatnam, hogy attol a szervilis dorgolodzestol amit vele szemben muvelsz egy meleg gangbang partyban is okadnanak :D

A tajparaszt stílust itt te képvideled egyedül! De dorsy haverod is kezd feljönni melléd! Vagy, hogy is volt? Felszopó fiúd? Ti is egyetértetek nem?! Akkor ti is egymás felszopó fiúkái vagytok! Ez a te logikád!

Az egyetertes szakmai alapon tortenik es nem erzelmi alapon, talan ennyi a kulonseg az itt forumozok es a ti "nice couple"-tek kozott :D

Szakmai alapon mindketten ugyanúgy úgy gondoljuk: mind a systemd, mind a wayland egy vállalati hátszéllel megtolt, nagyra hízott bughalmaz.

Cicuska, tovabbra sem hoztal semmilyen szakmai ervet semmire. Varom a systemd alatti threadbe a reszleteidet. Az eddigi kontribuciod kimerult abban, hogy bo nyallal felszoptad hajbi egojat. Ennel tobbre is kepes vagy? Vagy ennyire vagy csak jo? Gondolkodj el azon is, hogy lehet csak erre tart teged es akkor viszonzatlan a szerelem :D

Majd ha képes leszel mocskolódás nélkül kommunikálni!

Az hogy nem találtok rajta fogást, mert mindenre tud válaszolni csípőből, láthatóan annyira felbosszant vele titeket, hogy képesek vagytok elmenni a végletekig! Mindezt hozzátok képest tűzszerész nyugodsággal!

Hehehe. Meg hogy felbosszantott volna. Te tényleg nem érted. Vagy csak olyan funkcionális analfabéta vagy mint a szerelmed. :)

Szórakoztató, ahogy titeket, hülyéket osztalak. Vigyorgok is rendesen.  :)

Ismét nem érted hogy a felszopofiut nem fizikálisan értettem hanem intellektuálisan. De az hogy kötöd az ebet a karohoz lehet azt jelenti tévedtem volna? Fizikailag kellene értenek?

Mi lehet egyetértünk, de nem megyünk le kiskutyaba, hogy dicsérjük a másikat, vagy hogy fekszopjuk az egojat. :)

Amúgy nem hogy nem találunk rajta fogást, hanem minden állítását tételesen megcafolták. Én mondjuk nem fektettem abba energiát, hogy egy kupac szárral vitázzak olyanról amiről fogalma sincs, az már igaz. :)

Továbbra is várok tőled bármi szakmai ervelest azon kívül, hogy hajbinak igaza van mert mind a ketten hülyék vagytok és te szerelmes is. :)

tovabbra sem buziztam. De ugyanugy nem erted mint semmi mast sem. Azzal dizsekedsz hogy sajat gondolataid sincsenek, mert a szerelmed gondolatai a tiedek is vagy vica-versa. Fasz se tidja eldonteni ebbol a szoros osszefonosdasbol :D

En nem tereltem ocsijast, hanem egyenesen megmondtam mindent. Mi azon a tereles hogy egy fasz a pasid? Mit tereltem vele? 

Tovabbra is varom a szakmai erveket a wayland es Xorg temaban, valamint a systemd es initV temaban. Ez nem tereles. Ez egy kerdes, amire 4-5 alkalom utan sem tudsz valaszolni, max gondolom visszabofogod hogy "RedHat baszod". ,ert a cuncitol ezt tanultad :D

te meg jottel es elkezdtel csomagtarolokrol hadobalni :D

A Red Hat által fejlesztett és release-elt alaprendszer a baseos, minden csomagjával együtt. Pont.

Az, hogy dorsykának mi a telepített alaprendszer, az égvilágon senkit nem érdekel és nem is alapja semmiféle definíciónak. A telepített alaprendszer mindenhol más, igényektől függően. A te telepített alaprendszered a te igényeidtől függően lett 422 csomag, bár gyanítom, nem csak baseos-ből van benne csomag. :P Ami még inkább árnyalja a képet.

Az eredeti állításod: "majd ha a tobbi ezer masik csomag is az alaprendszer resze lesz, nezegetem majd oket! :)"

Erre te benyögted, hogy szerinted az az alaprendszer, amit te felraktál a gépedre. Amellett, hogy az állításom a 422 csomagocskádra is megállja a helyét, mert abban is elsöprő többségben vannak a tisztán közösség által fejlesztett projektek, amiket a Red Hat csak felszippant, lefordít, becsomagol, esetleg egy-két (szintén a közösség által elkészített) javítást backportol rájuk, aztán amikor már nemérimeg™, akkor RHEL alverziónként (!) csendben kivezetgetik a támogatást rájuk.

Duplán felsültél a vadbaromságaiddal és a fogalmatlanságodról is ismét tanúbizonyságot tettél. Elismerésem!

nem. nem deszktop, te erolteted, szo sem volt rola. es az alapRENDSZER != alapTAROLO. ennyike. leulhetsz, egyes! :) kevered a szezont a fazonnal. az alaprendszert egy csomagtaroloval.
alaprendzer az, amit a telepitovel felraksz es az alap funkciokat ellatja: kezeli a hardvert, lehet loginolni, csomagokat felrakni ra. ennyit tud, ezert alap. :)

A baseos az alaptároló, amely az alaprendszer telepíthető csomagjait tartalmazza. Ebből egy adott felhasználási módhoz nem kötelező mindet telepíteni, de a te 422 csomagodban is többségben vannak a tisztán közösség által fejlesztett projektek csomagjai, amit kedvenc multikád csak átcímkéz. Tudod, dorsyka, ez volt a lényege a mondandómnak. Amit szándékosan ignorálsz, mert túl kellemetlen lenne bevallani magadnak, hogy a Red Hat egy arrogáns multi. Összeomlana a kis narratívád.

senki nem beszelt a baseos tarolorol. az meg kurvara mindegy melyik disztro minek nevezi a tarolot, amiben azok a csomagok IS vannak, amik az alaprendszer reszei. en az alprendszerrol beszeltem, te meg azt nem tudtad ertelmezni, 10 terelgetos/kicsapongos/szemelyeskedo/arrogans kommenten keresztul vedted a faszsagodat. evidens. :)
debiannal akkor az alaptelepites a MAINsystem? vagy mi a faszom? :D nevetseges amit hablatyolsz... ne csodalkozz ha kinevetunk erte :D a hazug (lasd a ket linkem, amire azota SE reagaltal foaszt se) konteod meg tovabbra is leszarom, es ha ez nem tetszik, azt is :)
amennyiben erdemben szerettel volna tenyek alapjan edukalodni, megvolt a lehetoseg ra. nem eltel vele. (ilyenkor szokott elojonni beloled, hogy ez is az en/redhat/[insert random imaginary evil here] hiba[m/ja]. meg amugyis profitmultiszarhugyfosbabzsak... :D)

Idéznék újra a Red Hat-tól.

Content in the BaseOS repository is intended to provide a core set of the underlying OS functionality that provides the foundation for all installations.

Az, hogy számodra az a 422 csomag az alaprendszer, amit te feltelepítettél, még mindig nem érdekel senkit, dorsyka. 🤡

A lényeg viszont továbbra sem ez, hanem az, hogy annak a 422 csomagnak is a nagy része tisztán közösség által nulláról felépített, kifejlesztett projekt, amit nem a Red Hat szart a világra. :)

amirol hablatyolsz tovabbra sem rendsszer, hanem tarolo. engedd el, nem beszelt senki tarolorol rajtad kivul. olyannal vitazol, ami csak a fejedben letezik, kitalaltad es most szajkozod! :) #12

nem erted mi a kulonbseg ez:

A network install or netinst CD is a single CD which enables you to install the entire operating system. This single CD contains just the minimal amount of software to install the base system and fetch the remaining packages over the Internet.

es ez kozott? :)

veletlen? aligha! :)

a fijud szakmai hozzaertese meg nalad is lejebb van es kimerul abban, hogy az agymenseidre radob egy ilyet: "Hihetetlen mekkora energiákat tesznek bele, hogy hülyének állítsanak be!" (pedig tenytleg hulye vagy es nem ertesz semmihez), amire te azonnal plusz egyet nyomsz. Magadra, a dicseretedre. Ez is mutatja hogy el vagy szallva magadtol, a semmire.

Most nem akarom idehozni es belekeverni a masik topikon neked igazat adokat, de meg ok is probaltak itt normalisan beszelni veled, de oket is elhajtottad a picsaba (olyan vagy mint a csukott szemmel mindenfele csapkodo hulyegyerek).

Egy valakiben lehet bizodalmad, aki meg nalad is hulyebb de valahogy megis beled van habarodva: a kis kleine "mädchen"-ben :D

Ja biztos™ én vagyok elszállva, mikor téged esz a fene oda minden topikba, ahol megfordulok, és jössz magas lóról kiscsikózni, a szokásos tajparaszt pöcs stílusodban. 🤡

Sőt, minél jobban felszopnak szavazatokkal dorsyka, Belső Mérnök Úr, willy, muszashi tengely, annál inkább csinálod. Én simán írok több tucat választ olyan topikokba is, ahol 0 szavazatot kapok.

Most nem akarom idehozni es belekeverni a masik topikon neked igazat adokat, de meg ok is probaltak itt normalisan beszelni veled, de oket is elhajtottad a picsaba

Senkit nem hajtok el a picsába, aki normálisan szól hozzám. Persze tudom, te ha akarsz, sem tudsz normálisan szólni, ezért megkülönböztetni sem tudod egymástól a normális és a magadfajta mitugrász pöcsfej stílust.

amit te irsz az kb mint fing a szelben, semmit sem er, az elejen buzlik kicsit aztan senkit sem erdekel :D

az emlegetett emberekkel en tobb topicban is hajlando vagyok vitazni. Tudod mi a kulnbseg kettotok es az itt levo szakmailag hozzaerto emberek kozott (azon kivul, hogy mi ertjuk is mirol beszelunk), hogy tenyekkel es ervekkel meg tudjuk egymast gyozni es elismerni ha hulyek voltunk. Tobb topicban is elnezest kertem mert rosszul tudtam vagy gondoltam valamit. 

Ertem en hogy onimado funckionalis analfabeta vagy es hogy szinonima szotarakbol keresed ki meg netes szarokbol, hogy mit is kellene mondani, de hogy azt sem erted mi az a felszopofiju...megmagyarazom. Kleine az :D

Szamos hozzasozlasom van ertelmes emberekhez. De ertsd mar meg, hogy te egy semmirekello hitvany idiota vagy, akinek csak a hangja nagy de semmihez sem ert. Szamtalanszor bebizonyitottad es en elfogadtam. Az a kulonbseg a legtobb itt levo emberrel kapcsolatban velem, hogy en nem erzem ugy hogy megkellene probalni neked barmit is a fejedbe onteni az ott lotykolodo hig fos helyere. :D

En elfogado vagyok, pont ilyen szanalmas hulyegyereknek fogadlak el. :D

veszett duhongo majom

Szerintem nagyszerű jelzőt találtál magadra az ügyeletes mitugrász mellé.

a nuklearis haboru nagy piros inditogombjat

Az Biden/Trump, Putyin és Hszi-Csin Ping keze alatt van. :) Döntsd el, melyik nagyobb majom, aztán rettegj a piros gombtól! Ne felejtsd el nekik is megírni, hasonló stílusban, mint ahogy itt fröcsögsz, egy utolsó IQ=80 tajparaszt pöcs módjára. Bizonyára díjazni fogják.

azert elegge a bilibe log a kezed, ha ugy gondolod, hogy a linux/oss vilagot az otthoni X/wayland desktop disztrod mozgatja. :D
azert tart ott, ahol, mert nagy cegek, nagy gepeken, nagy dolgokat futtatnak rajta. erre a use case-re pedig a systemd/pipewire/wayland a jobb. (erre is, de nem ez a lenyeg)
ez miatt ok is commitoljak a legtobbet. ok forditjak ra a legtobb eroforrast.
epphogy megkosszonni volna illendo, hogy ebbol barmi leszivarog a linuxdesktopba is. mindenki javara.
valahol valaki azzal jott (lehet pont te, whatever), hogy ne engedjuk nekik. ertem en, csak akkor az open source mitol marad open, ha egyeseket kizarunk a fejlesztesbol/megtiltjuk nekik (egyebkent is hogyan, ha gpl van es az forkol, ugy, aki csak akar :D) valami konteos kepzelges alapjan :)
az opensource majd megoldja, ha nagy a gond, lasd *office :) hiaba volt mogotte "penzt belenyomo" ceg.
mindenki > nekem ugyan senki nem mondta mit (ne) hasznaljak, a redhat meg aztan foleg nem :)

Kurvajó, egy estét szoptam vele, mire rájöttem, hogyan kell az érintőkijelzőt kalibrálni: egy udev szabályban kell egy 3x3-as mátrix 6 elemét átadni.

X11: kalibráló progi kiköpi a kalibrációs fájlt  és cső.

Szerkesztve: 2024. 10. 31., cs – 19:10
  • 80-as évek
  • 40 év
  • őskor

Csak a szokásos szigorúan szakmai™ és jól™ megalapozott™ indokok az X11 ellen.

Meg compositor és touchscreen, mint a világ legszükségesebb™ dolgai Raspberry PI-re.

Akkor hülyék a programozók akik azzal szopatják magukat, hogy újraírnak egy meglévő funkciót? Használsz több monitort?

chatgpt:

Wayland fejlesztését az X11 protokoll bizonyos korlátai és elavultsága indokolta. Az X11 az 1980-as években készült, és azóta számos funkciót és biztonsági javítást kapott, de alapvető felépítése miatt egyre nehezebb volt modern elvárásokhoz igazítani. Wayland célja, hogy letisztultabb és hatékonyabb architektúrát biztosítson, ami jobban illeszkedik a mai hardver- és szoftverkörnyezethez.

Íme a főbb különbségek és előnyök:

  1. Letisztultabb architektúra: Wayland egyszerűbb, és közvetlenebb kapcsolatot biztosít a kliens programok és a megjelenítő között. Az X11 számos funkciót bonyolultabban old meg, míg Wayland minimalizálja a külön rétegeket, ami gyorsabb és kevesebb hibalehetőséggel járó megoldást eredményez.

  2. Jobb teljesítmény és reszponzivitás: Wayland úgy tervezték, hogy elkerülje az X11 esetében megszokott körülményes ablakfrissítést és más, az X Serverhez kapcsolódó késleltetéseket. Így gördülékenyebb animációk és alacsonyabb késleltetés érhető el a felhasználói felület megjelenítésekor.

  3. Biztonságosabb dizájn: Az X11-ben a kliensprogramok több olyan jogosultsághoz is hozzáférhetnek, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek (pl. egymás képernyőtartalmához). A Wayland szigorúbban szabályozza a hozzáféréseket, ezért nehezebb kompromittálni.

  4. Több monitor és frissítési frekvencia támogatása: Wayland jobban kezeli a több monitoros környezetet, és támogatja az eltérő frissítési frekvenciákat is, ami az X11-ben nehezebb volt. Ez különösen előnyös a modern nagy felbontású és magas frissítési sebességű kijelzőknél.

  5. Energihatékonyság: Az egyszerűbb kommunikáció miatt Wayland kisebb energiafelhasználást eredményezhet, különösen laptopokon és mobileszközökön.

Mindezek ellenére nem minden program kompatibilis még teljesen Waylanddal, és bizonyos esetekben továbbra is az X11-emulációra (XWayland) van szükség. A Wayland hosszú távú előnyei azonban egyértelműek, ezért folyamatosan növekszik a támogatása a különféle Linux disztribúciókban.

Gyönyörűszépen felmondtattad a Red Hat által összeinfluenszerkedett marketing bullshit-et a ChatGPT-vel.

Wayland úgy tervezték, hogy elkerülje az X11 esetében megszokott körülményes ablakfrissítést és más, az X Serverhez kapcsolódó késleltetéseket. Így gördülékenyebb animációk és alacsonyabb késleltetés érhető el a felhasználói felület megjelenítésekor.

Ahol pedig van kompozitor, ott lesz input lag. Nem az 1980-as évek miatt, hanem a mindenféle OpenGL-es mágiák, copyzások, és a teljes képernyőre erőltetett vsync miat,t ami ablakozásnál totálisan felesleges és amit X11-en az Intel TearFree drivere amúgy lag nélkül hoz.

Az X11-ben a kliensprogramok több olyan jogosultsághoz is hozzáférhetnek, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek (pl. egymás képernyőtartalmához). A Wayland szigorúbban szabályozza a hozzáféréseket, ezért nehezebb kompromittálni.

Köszönjük szépen a global hotkey-ek ellehetetlenítését. Bizonyára sok haladó felhasználónak erre™ volt™ szüksége™.

Wayland jobban kezeli a több monitoros környezetet, és támogatja az eltérő frissítési frekvenciákat is, ami az X11-ben nehezebb volt. Ez különösen előnyös a modern nagy felbontású és magas frissítési sebességű kijelzőknél.

Amik totálisan feleslegesek egy fejlesztői gépen, elvégre 60 Hz-et mindegyik tudja alapból és egy átlagos fejlesztési workflow úgy 10-15 FPS képtartalom-változást jelent. Persze, tudjuk, a sokmillió™ kreatív ember, aki csak és kizárólag Linux-on vág videót, a még™ több™ gamer, aki Linuxon játszik és 400 FPS-t akar, meg még sorolhatnám a kizárólag a Red Hat álomvilágában létező entitásokat, akikre hivatkozva tönkre kell tenni sok tízmillió létező entitás munkáját.

Az egyszerűbb kommunikáció miatt Wayland kisebb energiafelhasználást eredményezhet, különösen laptopokon és mobileszközökön.

Erre kíváncsi leszek. Főleg a szarul-húgyul implementált bétaállapotú wayland-driverekkel.

A Wayland hosszú távú előnyei azonban egyértelműek, ezért folyamatosan növekszik a támogatása a különféle Linux disztribúciókban.

A Wayland hosszú távú előnyei ezzel a 15 év munkával és Isten tudja hány csilliárd fejlesztői munkaórával mind megvalósíthatóak lettek volna X11-ben. Ja csak az nem lett volna újrafeltalált kerék, meg nem adott volna akkora hegemóniát a Red Hat kezébe, mint a Wayland, ami jelen állás szerint csak azzal fog teljesértékűen működni, amit a Red Hat tálcán ad mellé (GNOME). Semmi mással.

Ja igen, tényleg, most jönnek az X11 alatt használhatatlan™ Kiosk terminálok, amik miatt az X11-gyel Wayland-nál használhatóbb PC-sek Linux-világát muszáj felforgatni. 🤡 Ugye véletlenül sem azt kell megoldani, hogy a nem-PC eszköz jól működjön X11-gyel, ha az a cél, hogy grafikus környezet legyen rajta.

Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik. Androidot ne keverd ide, annak semmi közze se az X11-hez, se a Wayland-hoz.

A többség játékra használja a Linuxot? Nem. Elenyésző kisebbség.

Tehát, továbbra sem világos, hogy mi indokolja a többség Linux-os PC-inek felforgatását, Red Hat tömlőcbe zárását, a felhasználói szabadság lábbal tiprását.

hint: steam deck. linuxos is, mobil is, desktop is, jatek is.
"As Valve designers Lawrence Yang and Pierre-Loup Griffais told The Verge, sales of Steam Deck have already reached “multiple millions.”"
mindezt 1 ev alatt (azota meg eltelt meg1). :) szoval igeny, fizetokepes kereslet, az van ra!
es itt az implementacio, ha erdekel egyaltalan es nemcsak a sajat mantrad megy a fejedben :)

szoval igeny, fizetokepes kereslet, az van ra!

Hogy mi, dorsyka? 🤡

For an estimation of the total number of Linux users on Steam, Valve reported they had 132 million "monthly active users" in March 2022 (source). Using the latest months recorded share (Oct-2024 - 2.00%): 2,640,000 estimated "monthly active users" for Linux+Steam.

Windows 7-et 30x ennyien használnak 2024-ben. :)

"Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik. Androidot ne keverd ide, annak semmi közze se az X11-hez, se a Wayland-hoz." > mutasd meg a win7-es brand mobil pc-t, amibol eladtak tobb, mint 1 millio darabot. mivel megint terelsz. en mutattam olyan linuxosat, amin raadasul wayland fut es eladtak az elso evben 1M+ db-ot.

ha mar steam DB, hint: "Windows 7 64 bit 0.28% -0.03%"
Ez aztan kurvara relevans! :) Ennel a desktop linux statisztika is jobbat fut :P ugy 10X

"Linux 2.00% +0.13%"

Tehát, továbbra sem világos, hogy mi indokolja a többség Linux-os PC-inek felforgatását > az, hogy az egyetlen nagyobb olyan vallalat, aki ezzel foglalkozik es eladott par millio linux eszkozt, amin 3D szoftverek futnak fokent, az a Steam. Es o (meg az AMD, akitol a SoC jon) ugy latja, hogy a wayland a jobb megoldas. Ettol mindenki megrohaszthatja persze a 10-20 eves OS-et is, nem kotelezo lecserelni. Csak a vilag nem arra tart, hogy takoljunk a 40 eves X kodhoz dolgokat, hanem oda, hogy megalkottak a szabvanyt, es ha valaki azt szarul implementalja, van hova mutagatni, az helyett, hogy az X kodja lenne a "de facto szabvany". Es mindenkinek ahhoz kell hozzahakkimakkiznia. Na, ez a helyzet 2024-ben a vilagban. :)

mutasd meg a win7-es brand mobil pc-t, amibol eladtak tobb, mint 1 millio darabot. mivel megint terelsz.

Te terelsz. Platformról volt szó, nem a hardverpiacról.

en mutattam olyan linuxosat, amin raadasul wayland fut es eladtak az elso evben 1M+ db-ot.

Win7-es gépből meg eladtak több milliárdot. És?

Ez aztan kurvara relevans! :) Ennel a desktop linux statisztika is jobbat fut :P ugy 10X

Igen, az X11 jobban fut rajtuk. :)

az, hogy az egyetlen nagyobb olyan vallalat, aki ezzel foglalkozik es eladott par millio linux eszkozt, amin 3D szoftverek futnak fokent, az a Steam. Es o (meg az AMD, akitol a SoC jon) ugy latja, hogy a wayland a jobb megoldas.

Ja értem, tehát a Steam extraprofit-érdekei meg egy marginális felhasználóbázis preferenciája dominálnak 30-40 millió Linux desktop user felett. Csak a szokásos...

Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? > a steam deck!
Win7-es gépből meg eladtak több milliárdot. És? > nem. gepbol is lehet eladtak valamennyit meg win7-bol is. de adott brand gepbol mennyit adtak el? egy adoot tipusbol? most mennyi fut az utakon belole? :) mennyi volt belole a "mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut?"
Igen, az X11 jobban fut rajtuk. :) > nem, leirtam miert nem X-szel szallitjak a piacvezeto linuxos gaming handheld-et.

nem, leirtam miert nem X-szel szallitjak a piacvezeto linuxos gaming handheld-et.

Ami nagyjából egy olyan érvelés, hogy mivel többmilliárd Android eszközön se X11 fut, ígyhát akkor az Android ablakkezelője majd jó lesz PC-re. 🤡 Hozod a formád, dorsyka. Csak így tovább!

Hoztál egy totál irreleváns, ide nem való példát. Az, hogy a handheld eszközökön működik valahogy a wayland, semmit nem árul el arról, hogy ez a 15 éve tákolgatott foshalmaz (ami ha nem lenne az, már 5 év után átvette volna az X11 helyét és nem kéne multis erővel torkokon lenyomkodni) PC-n mennyire optimális vagy szuboptimális az X11-hez képest, mert a PC nem egy handheld gaming eszköz, hanem általában egy munkaeszköz, totál más workflow-kkal.

Az eladásokból ráadásul nem következik, hogy azzal elégedettek is a felhasználók vagy hogy azok lesznek hosszú távon. Köszönhető hype-nak is.

te jottel a mobil eszkozokkel. en hoztam ra egy peldat. ne terelj! :) amikor nem tetszik, hogy nincs igazad, mindig ezt csinalod, eszrevetted-e mar magadon? :) eljutottunk a linuxos mobil eszkoztol a win7-es alltime eladott licenszekig... meg az enterspajz bullshitig... ugyan mar, Hajbi, tudsz te ennel jobbat is... janem! :D

ideznelek: "Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik."
Az eladásokból ráadásul nem következik, hogy azzal elégedettek is a felhasználók vagy hogy azok lesznek hosszú távon > akkor nezd meg a felhasznaloi ertekelseket! :) mert most nem mondtal ezzel _sem_ semmit! :)

maradjunk a temanal, pls! :)

"Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut? Semelyik."

A linuxos Steam handheld eszközökön nem PC-s desktop környezet fut, hanem a Steam custom szutyka és az, hogy ez együtt megy wayland-dal, semmit nem mond el arról, hogy a desktop PC-ken hogyan működik vagy nem működik a wayland. Annyit mond el, hogy a wayland-ra felépíthető egy termék, ami eladható.

Szóval ismét eljutottunk oda, hogy fel akarod szopni a multik által erőltetett fősodort és ha nincs igazad, akkor jön a mindent mindennel összemosó dorsy turmixgép, ami Linuxra épített, de a desktoppal köszönőviszonyban nem lévő eszközöket hoz fel példaként a wayland mellett. 🤡

A linuxos Steam handheld eszközökön nem PC-s desktop környezet fut > de. "That being said, you can still access the standard Linux desktop. " az, hogy te windowsbol jossz, es nem szoktal hozza, hogy mas is lehet a default shell-ed... so life :) (nyugi a windozod is tudja ezt, mar a alegelejetol fogva :D) a steam decken eppen a... dobperges... steam client az. :)
hozzateszem halkan, akar wndowst is telepithetsz ra, a valve drivereket is ad hozza! de el ne mondd senkinek! :D :D :D sot, ha valakinek az lenne a kattanasa, xorg-ot is tud rajta futtatni. nem leszel senki laba altal megtiporva erte :) csak szopni fogsz, mert waylanddel jobban mukodik. :)

meg mindig terelsz?
esetleg az a bajod, h a valve mindent megad a steam deckhez, hogy azt ne kelljen kidobni, ujravasarolni, akarmivel tudd pimpelni es van hozza potalkatresz? vagy mi a problemad? :)

a desktoppal köszönőviszonyban nem lévő eszközöket hoz fel példaként > Te kerted, Te kreten! felteszem hatso szandekod akart lenni, hogy ilyen allatfaj ugysincs. de beszoptad, mert van es igencsak sikeres :D idezlek ujbol, mivel eleg rovid eletu a memoriad! :)

"Melyik Linuxos mobil terjedt el, amin PC-s desktop környezet fut?"
"A többség játékra használja a Linuxot? Nem. Elenyésző kisebbség."

Ehhez kepest millios szamban veszik a steam decket... ami egy mobil eszkoz... amin egy linuxos desktop fut. waylanndel. amin a default shell a steam client... amit a tobbseg jatekra hasznal...

amugymeg hint: https://store.steampowered.com/steamdeckdock?curator_clanid=33691 de ezt se nezd meg, ez nem a desktop felhasznalas miatt van! dehogyis! :D :D :D
ideznek a specifikaciobol, ha szabad :)

Operating System

SteamOS 3 (Arch-based)

Desktop

KDE Plasma

#veletlenaligha. szallj mar ki az alternativ valosagodbol, ne szopkodd az enterspajz majkroszoftmultikavindozhe't faszat :) es maradj az altalad hozott temanal, ne szemelyeskedj, ne terelj! kosz! :D

A Steam Deck továbbra is egy céleszköz és a PC-hez az égvilágon semmi köze. Az pedig nem ad a wayland-nek PC-s világban létjogosultságot, hogy egy mobil gaming eszközön jól működik, mert volt mögötte elég multis erőforrás, hogy erre a célra kireszelgesse.

Ehhez kepest millios szamban veszik a steam decket... ami egy mobil eszkoz... amin egy linuxos desktop fut. waylanndel. amin a default shell a steam client... amit a tobbseg jatekra hasznal...

A PC-s Linux felhasználók pedig több tízmillióan vannak és X11-alapú desktopot használnak. Tehát, ha sok lúd disznót győz alapon akarsz vitát nyerni, akkor az X11 létjogosultsága nyert PC-n. Ízlelgesd, dorsyka.

a korlátozott ismereteim alapján, szerintem az egyik legnagyobb gond az X11-gyel, hogy minden gpu-hoz meg kell írni x11 modult. Na ez nem történik meg, ezért olyan vacak például az arm-os grafikai képesség és teljesítmény, mert gpu specifikus megvalósítás helyett univerzális framebuffer kezelőt kell használni, amiben a cpu számol és csinál szinte mindent, a gpu csak buta 2d megjelenítő. Mintha s3triót tennél egy mai pécébe és windows alatt csak a generic képernyő drivert lehetne használni, ami nem nagy élmény.

Nagyrészt azért is, mert opensource drivereket a gpu gyártók nem nagyon adnak ki, mert ipari titkokat kéne felfedniük. Így korlátozott képességűek a nyílt megoldások. Plusz rengeteg munka minden gpu-hoz ablakkezelőt írni. Helyett értelmesebb az, hogy képes legyen a gyártó zárt 3d driverét használva futnia egy ablakkezelőnek. Hogy ne az ablakkezelőből legyen gpu specifikus változat, hanem szabványos apin a gyártói gpu driveren át tudja ellátni azokat a funkciókat.

Na ez nem történik meg, ezért olyan vacak például az arm-os grafikai képesség és teljesítmény, mert gpu specifikus megvalósítás helyett univerzális framebuffer kezelőt kell használni, amiben a cpu számol és csinál szinte mindent, a gpu csak buta 2d megjelenítő.

Tehát akkor azért, mert egy tök másik architektúrán babzsákfejlesztőék lusták voltak normális drivert összehozni, szívassuk meg azokat, akiknek 10+ éve kifogástalanul megy mondjuk az Intel driver a PC-jükön.

Nagyrészt azért is, mert opensource drivereket a gpu gyártók nem nagyon adnak ki, mert ipari titkokat kéne felfedniük.

Azért nem adnak ki, mert akkor támogatni is kéne, azt meg nem akarják. Az üzleti titkos érvelés nevetséges.

Plusz rengeteg munka minden gpu-hoz ablakkezelőt írni.

Miért kéne mindegyikhez új ablakkezelőt írni? Ezt melyik wayland bullshit oldalon olvastad? X11-hez kell ablakkezelőt írni, a protokoll szerint.

Helyett értelmesebb az, hogy képes legyen a gyártó zárt 3d driverét használva futnia egy ablakkezelőnek. Hogy ne az ablakkezelőből legyen gpu specifikus változat, hanem szabványos apin a gyártói gpu driveren át tudja ellátni azokat a funkciókat.

Ezzel annyit mondál, hogy Windows-osítsuk el a Linuxot, és majd a multik (Red Hat, NVidia, AMD stb.) megmondják nekünk, hogy használhatják a gépünket. De minek, ha már van egy Windows, ahol ez adott?

Saját fejlesztésű webes ERP fut benne, aminek van MRP része is. :)  Ez annyit jelent, hogy a termelés, csomagolás, komisszió ami a  felületen direktben történik munkavállalók által. Emellett több folyamatot implikál ezen tranzakciók. pl.: lecsomagol 10 db valamit, akkor az +10 db bevétel az adott termékből, és -10 db n számú csomagolóanyag (flakon, címke, kupak, etc ...)  emiatt ahogyan a termelés átvisz egy raklapnyi terméket a raktárba kvázi realtime látjuk az adatokat és látják valós időben a webes vásárlók is. Amit nem látnak a  vevők (csak többen tudják), hogy bármilyen hiány esetén 24 órán belül legyártjuk azt, mert sok gépünk van és a termelést is tudjuk megkezdésig/foglaltságig átütemezni mindkét dimenzióban (hol /n számú keverő/, mikor).

Ilyet használok:
https://aqua.hu/monitorok/32-iiyama-prolite-tf3237msc-b3ag-erintokepern…

A monitor HDMI + USB AM-BM kábellel csatlakozik az RPi5-höz, amiben Firefox fut.

Az RPI elfér a monitor hátán, sima TV fali állvánnyal van rögzítve a falhoz. Mivel nincsenek gőzök vagy por, így nincs plusz védelem. Ha ilyen helyre tenném, akkor nem használnék érintőképernyőt, hanem beraknám egy fém szekrénybe aminek az elejét kivágnám és raknék bele üveget, fóliázva. Majd az input eszközöket kivezetném és gyakran cserélném.

X11, úgyérted Xorg? A wayland jobban gazdálkodik az erőforrásokkal? Annó az xfree86 működött a 386-osomon, egy tseng et4000-essel, és 8MB rammal.

Mondjuk onnantól kezdve, hogy még ezer és egy alkalmazáshoz kell az xwayland, addig nálam felejtős, mert persze szép, hogy a wayland kevesebbet tud és így elméletben gyorsabb, de mit kezdjek vele az xterminálommal?:)

Akkor már dobhatnánk az egész kliens-szerver modellt és a userspace-t, bedobhatnánk a kernelbe a grafikát, ablakkzelővel együtt, ahogy azt MS-ék kezdték... csak arra utalok, hogy nem minden a teljesítmény... még ha igaz is lenne.

Mondjuk onnantól kezdve, hogy még ezer és egy alkalmazáshoz kell az xwayland, addig nálam felejtős,

Egyre fogy azok száma, amihez kell, a legtöbbnek már van waylandes változata.

de mit kezdjek vele az xterminálommal?:)

Használj waylandes terminált, általában még jobbak is (wezterm, kitty, alacritty, foot, ...) ;-)

Látom sikerült kihámoznod a lényeget a hozzászólásomból, ami ugye arra reflektált, hogy a wayland erőforrás igénye elmarad az x11 implementációktól állítólag. Ja és persze nem manapság használom a 386-ost. A tseng pedig kifejezetten prémium videokártya gyártó volt. Szóval nem értem mit akarsz mondani :/

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/mazsolazgatas

De még így is elbasztad, mert a Fedora a Red Hat gondozásában álló projekt. 🤡

A nagy multik: Red Hat = IBM, Canonical, SuSE

Ezek közül, aki erőlteti: Red Hat

Az átlalad felsoroltak átveszik, mert nincs annyi fejlesztői kapacitásuk, hogy elforkolja a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot. Az alulról építkező, nem multis hátszéllel dolgozó készítők és közösségek közül egyedül a Debiannak lett volna, és meg is tudták volna állítani a Red Hat ámokfutását még a systemd-s viták idejében, de valószínűleg túl sok Red Hat influenszer épült be a köreikbe.

A tiédet még nem láttuk! Lehet az még közelebb van az igazsághoz? Nem csak vigyorogsz, hanem megint kötözködni jöttél és hogy elmondhasd, hogy Hajbazer mennyire hülye.

De ha most ettől eltekintünk. Mivel lett jobb a Wayland, mintha az X-et kalapálták volna ki? Ami egy sok évtizede működő, sokak által látott és javított kódbázis. Nem. Inkább írjuk újra, mert attól jobb lesz? Mikor? Mert még nem annyira látni, hogy jobb lenne.

"Mivel lett jobb a Wayland, mintha az X-et kalapálták volna ki?"

Az X11-et úgy 30-40 éve "kalapálják ki". Gyakorlatilag extension hátán extension. Egy borzasztó agyonbonyolított tákolmány lett belőle. Az extension-ök fele kb azzal foglalkozik, hogy kerülőutakat biztosítson a normál socket-alapú (lokálisan  futó grafikához elég nagy overheadet okozó) X11 protokol helyett. Ráadásul a kliensnek mindenre IS fel kell készülnie, bármelyik extension hiányozhat (vagy éppen azért nem elérhető, mert remote session van), mindenre kell fallback.

Nyilván a widget frameworkök evolúciósan vele együtt fejlődtek, ezért hozzá vannak kupálva. De a kódbázison belül ezek a fallbackek is már archeológiai rétegeket képeznek.

Szóval a waylandnek volna létjogosultsága. Hogy mi ment félre, amiért 15 év alatt nem tudott 1-ről 2-re jutni az egy másik (amúgy önmagában érdekes) kérdés.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

"Szóval a waylandnek volna létjogosultsága. Hogy mi ment félre, amiért 15 év alatt nem tudott 1-ről 2-re jutni az egy másik (amúgy önmagában érdekes) kérdés."

Mondjuk az eleg szorakoztato, hogy Ubuntu 22.04 default lett, aztan olyan teljesen marginalis feature-k nem mukodtek, mint screen sharing....

Az én szubjektív meglátásom az, hogy nagyon-nagyon el akarták kerülni, hogy Waylanddel ugyanaz történjen, mint az X11-el - vagyis idővel szét kelljen patchelni mindenféle extensionökkel, amivel az alapfunkcionalitást lényegében teljesen átalakítják/megkerülik. Ezért a Wayland API-t szándékosan nagyon minimálisra tervezték és kb mindent kiszerveztek a compositorba. Ezzel architekturálisan nem lenne baj.

A baj azzal van, hogy egy "szabvány" compositor API nem lett specifikálva (ami nincs specifikálva az nem avul el, ugye...), és most van vagy 15-féle compositor Wayland-re, egymással inkompatibilis programozási felülettel. A nagyon egyszerű alkalmazásoknak ez nyilván mindegy, azoknak elég, hogy wayland kliensek, a compositor meg a fejük felett teszi a dolgát. De ha kicsit is bonyolultabb dolgot akar valamelyik alkalmazás (fullscreen, window dekorációk eljrejtése / saját window dekoráció, screenshot / screen capture), akkor máris a compositor-specifikus API-khoz kell fordulni.

Vagyis az egyik probléma helyett csináltak egy másikat. Most már az alkalmazások nagy részét nem wayland-re, hanem az egyes wayland compositorokra kell portolni. Szerintem itt csesződött el az egész.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Lényegében csináltak egy szétgányolt X11 architektúrát, amit ugyanúgy kell körbehákolni a compositorokkal, mint kellett az X11-et az extensionökkel. Csakhogy utóbbi valahogy működik, stabilan, kiszámíthatóan, évtizedek óta és nem kell a fél desktop világot újraírni hozzá.

Ezért a Wayland API-t szándékosan nagyon minimálisra tervezték és kb mindent kiszerveztek a compositorba.

A Wayland az egy protocol, amit a compositor (és a kliens) implementál. Nincs compositor specifikus API, csak Wayland API van.
Mivel könnyű implementálni a Wayland protocolt, emiatt van sok compositor, de a kliensek ugyanúgy fordulnak a compositorhoz, mindegy melyik az.

Őszinte leszek, amikor utánaástam a válasznak, kissé meglepett, amit találtam. Azt hittem, hogy ennél több közös lesz a megoldásokban, de ez heterogénebb, mint gondoltam.

Mondjuk, hogy API-nak a wayland specfikált objektumait és műveleteit tekintjük.

Nézzük a screenshot készítést, mint sokat emlegetett problémát:

A wlroots alapú compositorokban van a vlr-screecopy-unstable-v1 protocol. Ami kb egy ... csúnyát fogok mondani ... extension a wayland protocolhoz. Van egy csomó belőle, ami nem a hivatalos "wayland protocol", de mégis compositor specifikus API-t képez: https://gitlab.freedesktop.org/wlroots/wlr-protocols/-/tree/master/unstable?ref_type=heads De legalább ez a wayland-be koncepcionálisan illeszkedő megoldás.

A KWin-ben screenshotot egy org.kde.KWin.Screenshot2 nevű másik API-n keresztül tudsz csinálni. Ez egy "out-of-band" API, a wayland protokol teljes megkerülésével, d-bus-on megy.

A gnome-shell esetéről annyi derült ki, hogy Shift-PrintScrn, Ctrl-PrintScrn billentyűkre csinál screenshotot (tehát magán a compositoron belül dolgozza fel a keyboard event-et, és belül intézi el a screenshot készítést). API-ról nem találtam semmi használhatót (gyanítják, hogy d-bus-on keresztül ki van vezetve, de nem találtam meg pontosan milyen néven).

Hogy csinálja a Weston: van egy weston-output-capture nevezetű saját protocolja. Lényegében olyan, mint a wlroots megoldása, de azzal nem kompatibilis saját extension.

Most erre mit mondjak... :/ (nem, nem akarok hajbinak igazat adni...)

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Sajnos egy kicsit eső után köpönyeg állapotot érzek, de talán még van esély rá, hogy a többi megoldás átáll rá.

Nézegettem mik vannak még a wlroots unstable repoban. Hát elég alap javaslatok döglenek ott 4+ éve. Pl notification kezelés az output device változásokról: https://gitlab.freedesktop.org/wlroots/wlr-protocols/-/blob/master/unstable/wlr-output-management-unstable-v1.xml?ref_type=heads - oké, ez sok idő volt, mire Xorg-ban és a linux DE-kben végre normálisan támogatva lett, de ma már elég alap, hogy notebookra rádugom a dokkolót - 2 képernyő, lehúzom - 1 képernyő. Vagy VM-nek átméretezem az ablakát, és a guest desktop mérete automatikusan igazodik hozzá. Power management dettó ugyanez. Input inhibitor - lock screenhez elég elengedhetetlennek tűnik. Gondolom a népszerűbb compositorok (muszájból) ezekre is megcsinálták a maguk kis kerülő-megoldásaikat.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

A wayland nagyon óvatos abban, hogy mit fogad el stable protokollnak, hogy ne legyen bloat amit nehéz implementálni. Illetve gyakran merül fel a kérdés, hogy egy dolog a wayland része legyen-e vagy csak XDG által szabányosított D-Bus API. Eleve nem is lehet stable egy wayland protokoll addig, amíg 3 compositor nem implementálja azt. Teljesen normális ügymenet az, hogy a compositorok előállnak egy problémával, implementálnak egy saját megoldást, aztán elkeződik a párbeszéd, hogy kinek a megoldását vegye át a többi ami után szabványosítva lesz a protokoll. Legalábbis nekem eddig ez jött át.

Van létjogosultsága bárminek, ami minden szempontból jobb az X11-nél. A Wayland nem ilyen, tehát nincs neki.

Ez egyébként így nem igaz. Nem kell neki minden szempontból jobbnak lenni, elég szempontból kell jobbnak lenni, hogy jobb kompromisszum legyen. Semmi komplexet a világtörténelemben még nem sikerült úgy megjavítani, hogy minden tekintetben jobb legyen, szükségszerűen az szokott lenni, hogy az eredeti struktúrán valamit változtatni/cserélni kell, mert gátja valaminek, aztán ettől persze az eredeti sturktúra pozitívumaiból is fogsz veszteni, mert egy a való életben egy csomó minden tengelyek mentén mozog.

Mostanában csináltam egy VNC-szerű szervert X-re. Semmi mást nem vár el az X-től, minthogy egy bufferbe tudjak screenshotokat csinálni, és be tudjak injektálni egér és billentyűzet eseményeket. Ahhoz, hogy ezt megcsináljam egy rakás alig dokumentált extensiönt kellett használni és csak úgy tudtam rájönni, hogy mit kell csinálni, hogy az egyik XVNC-ből néztem ki a lényeget. Ha megnézed egy XVNC kódját, a képernyő változásainak követésére van kb 10 féle megoldás, és mindegyik extensiönön keresztül érhető el. A kódját nézegetve megállapítottam, hogy csoda, hogy ez a kupac egyáltalán működik.

Ez se rossz. Nekem a kedvenc példám egy antialiasolt bezier-görbe (vagy ha valakinek az jobban tetszik, b-spline) rajzolás X11-en. Gyakorlatilag megoldhatatlan X11-es rajzoló primitívekkel. Lehet különféle extension-ökkel (pl xrender) feltételesen kb-működő megoldásokat összerakni, még az is számít, hogy a képernyő 32 bites üzemmódban van-e, (24 vagy 16 bitesben nem működik, mert támaszkodik a framebufferben lévő alpha channelre, ami vagy megvan vagy nincs) stb. Lesz vagy 5-6-féle code path-od a különböző alesetekre. Szomorú, de végül kb a legjobb megoldás, hogy teljesen kliens oldalon fenntartasz egy canvas-t, teljesen kliens oldalon, CPU-ból megrajzolod, és PutImage()-el az egész bitmap-et átküldöd az X szervernek. Ígyis-úgyis le kell ezt implementálnod végső fallbacknek. És meglepő módon remote X sessionben még ez a leggyorsabb, mert ugyan sok adat mozog, de kevésszámú szinkron hívás miatt ez a legkevésbé latency-érzékeny.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Annó volt a Mir, és ők azt állították, hogy vannak automa tesztjeik. Ha van mindenre automata teszt, és emellé a feature-ök minimálisan vannak tartva, nincsenek különbségek, hogy mi mit implementál, akkor el lehetne érni azt az ideális állapotot, hogy ha van egy GUI program, és elindítjuk, akkor az működni fog és kész.

Állítólag (talán ebben a topikban írta valaki) a Wayland ugyanolyan lett mint az X, hogy extensionöket kell használni: ez teljesen aláássa a stabilitás esélyét, és az egésznek az értelmét SZVSZ.

"megint kötözködni jöttél és hogy elmondhasd, hogy Hajbazer mennyire hülye."  - ebbol probaltam nem azt kihamozni hogy azonnal ugrottal a kiscicadat megvedeni, de nem talaltam benne semmi mast :D

Utana jott egy kerdes, ami nem mondando: "Mivel lett jobb a Wayland, mintha az X-et kalapálták volna ki?" - ami azt mutatja hogy meg nem neztel bele az X libjeibe milyen konnyen gyorsan es faszan lehet programozni benne. Segitek: nem ( de ezt le is irtak utana jo hosszan paran) valamint hibasan feltetelezed, hogy a wayland ugyanaz mint az X, illetve hat elfogadtad hajbi faszsagat hogy a villamos osszehasonlithato a krokodillal, mert hoszzabb, mint zold :D

Utana megallapitod (ez lenne a mondanivalod???), hogy nem lett jobb ugy an-block mint az X, pedig de szamos dolgoban jobbak a wayland protokollra epulo implementaciok. Eleg ha egy DE-ben osszahasonlitod ha X11-el vagy Wayland-al (ami nem a wayland, hanem annak egy DE specifikus implementacioja) inditod. Tehat amit mondtal az maximum egy hajbi faszsag visszabofogese. Persze gyakran elofordul, hogy ha valaki szerelmes akkor a velemenyet is megvaltoztatja a csodalata targyanak megfeleloen :D

Eljutottam a vegere az "onallo" velemenyednek :D (nevezhetjuk mondandonak persze)

De még így is elbasztad, mert a Fedora a Red Hat gondozásában álló projekt. 🤡

Szerintem nem basztam el, a Red Hat támogatja, de egy független, közösségi szervezet készíti. Ha viszont szerinted nem fér bele, akkor csak nézd a többit.

Az átlalad felsoroltak átveszik, mert nincs annyi fejlesztői kapacitásuk, hogy elforkolja a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot.

Miért kéne elforkolni "a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot"? Futnak X-en, tudnák használni továbbra is az X-et alapértelmezetten. Segítek: az, hogy ezeken alapértelmezett a Wayland, az nem azt jelenti, hogy nem használható az X!

Egyébként még mindig nem értelek. Ez egy kisebb, kevésbé bloat, kevesebb erőforrást igénylő, biztonságosabb rendszer. Az összes hátránya, amit rá lehet mondani az, hogy újabb. Azt hittem a bloat ellen vagy, nem az újdonságok ellen.

Szerintem nem basztam el, a Red Hat támogatja, de egy független, közösségi szervezet készíti.

A CentOS is ilyen volt, amíg a Red Hat úgy nem döntött, hogy kiáll mögüle. Aztán meg a forkokat is megpróbálták ellehetetleníteni. Sőt, elkezdtek influenszerkedni, hogy ingyenélőnek (freeloader) állítsák be azokat, akik a forkokkal foglalkoznak. Talán elfelejtetted?

Futnak X-en, tudnák használni továbbra is az X-et alapértelmezetten.

Egészen addig, amíg a Red Hat, a nagy™ fejlődésre™ hivatkozva ki nem patcheli belőle az X11-et. Meg úgy a fél desktop világból, ami az ő kezében összpontosul. Innentől kezdve bizony el kell forkolni a GNOME-ot, meg a fél Linux desktopot. Lásd, systemd-mentes disztrók esete.

Segítek: az, hogy ezeken alapértelmezett a Wayland, az nem azt jelenti, hogy nem használható az X!

Idő kérdése és ezt jelenti, ha a Red Hat-on múlik. Lásd, systemd, pulseaudio, gtk3-4, pipewire stb.

Ez egy kisebb, kevésbé bloat, kevesebb erőforrást igénylő, biztonságosabb rendszer.

Fejlesztői erőforrást is kevesebbet igényel, hogy fusson rajta valami ugyanúgy, ahogy X11-en? Lófaszt. Többet igényel.

Az összes hátránya, amit rá lehet mondani az, hogy újabb.

Az újabbat árnyalja az, hogy már 15 éves és 15 év alatt nem volt képes felülmúlni az X11-et. Emellett számos hátránya van. Mindenki a biztonsággal™, a HiDPI-vel, meg egyéb senkinek se kellő, megfoghatatlan buzzwordökkel nyomul a kommentszekciókban, miközben alapdolgok nem működnek normálisan Wayland-on. Szarul-húgyul implementált libinput (pl. csapnivaló, lebutított, természetellenesen mozgó touchpad driver, ami alig kompatíbilis valamivel), instabil, kiforratlan, bétaverziós GFX driverek, global hotkey-ek ellehetetlenítése, instabil szar semmivel sem kompatíbilis xwayland.

Vedd le a szemellenződ és olvasd végig: https://gist.github.com/probonopd/9feb7c20257af5dd915e3a9f2d1f2277

Nem beszélve a Red Hat developerek arroganciájáról, akik Pötteringtől tanultak, és a Microsoft-ot is felülmúlják. Nem, a Linux desktop világ nem való multikézbe.

Vedd le a szemellenződ és olvasd végig: https://gist.github.com/probonopd/9feb7c20257af5dd915e3a9f2d1f2277

Kb. bennem is ezt az érzést keltette:

This post could summerized to "I cannot run software designed to work on X on Wayland".

A cikkben szereplő dolgok egy része még igaz is lehetett, de az a cikk 4 éves! Ám már akkor is a nagy része nem állta meg a helyét: We Don't Need to Boycott Wayland

Mindenki a biztonsággal™, a HiDPI-vel, meg egyéb senkinek se kellő, megfoghatatlan buzzwordökkel nyomul a kommentszekciókban, miközben alapdolgok nem működnek normálisan Wayland-on.

Igen, a biztonság például fontos. Nekem pl. ne keyloggoljon semmiféle app, ha én nem akarom, ez pedig X11-gyel sajnos nem kivitelezhető.

A HiDPI is fontos 2024-ben, bocsánat. Lehet, hogy te még 800x600-as felbontást használsz, de én nem.

 

Szarul-húgyul implementált libinput (pl. csapnivaló, lebutított, természetellenesen mozgó touchpad driver, ami alig kompatíbilis valamivel), instabil, kiforratlan, bétaverziós GFX driverek, global hotkey-ek ellehetetlenítése, instabil szar semmivel sem kompatíbilis xwayland.

Még mindig nem értem, hogy konkrétan milyen alapdolgokra gondolsz, amik nem mennek.

A GFX driver az meg kernelben van, pont, hogy userspace-ben csak valami generic dolgok vannak, like mesa, opengl, vulkan, pont, hogy az X11 az, aminek még van egy rakás userspace drivere.

Napi tizenórát használom, sosem volt bajom a touchpaddel, ha megnyomom a stop-ot a zene megáll. Miről beszélünk?

 

Nem beszélve a Red Hat developerek arroganciájáról, akik Pötteringtől tanultak, és a Microsoft-ot is felülmúlják. Nem, a Linux desktop világ nem való multikézbe.

nekem meg ez a nyáltépés tűnik arrogánsnak.

Igen, a biztonság például fontos. Nekem pl. ne keyloggoljon semmiféle app, ha én nem akarom, ez pedig X11-gyel sajnos nem kivitelezhető.

De igen, kivitelezhető. Nem futtatsz keylogoló appot. Pontosan ugyanez a helyzet Windows-on és Mac-en is. Pont annyit ér a Linux-os FUD a keyloggerekkel, mint a Windows-os, Mac-es FUD. Multiék csináltak egy kamubiztonságot™ egy alapfunkció kinyírásával. Persze, majd tömegesen fognak átmenni Wayland-ra, Windows-ról és Mac-ről is, mert ott nem lehet keylogolni. 🤡

Még mindig nem értem, hogy konkrétan milyen alapdolgokra gondolsz, amik nem mennek.

Leírtam.

Napi tizenórát használom, sosem volt bajom a touchpaddel

Captain WorksForMe strikes again.

https://www.google.com/search?q=touchpad+libinput+synaptics+%22wayland%…

ha megnyomom a stop-ot a zene megáll. Miről beszélünk?

Captain WorksForMe strikes again. 🤡

nekem meg ez a nyáltépés tűnik arrogánsnak.

Én senkit nem kényszerítek a hozzászólásaim elolvasására. A Red Hat az egész Linux-világot rákényszeríti a Wayland szutyka adoptálására.

De igen, kivitelezhető. Nem futtatsz keylogoló appot. Pontosan ugyanez a helyzet Windows-on és Mac-en is. Pont annyit ér a Linux-os FUD a keyloggerekkel, mint a Windows-os, Mac-es FUD. Multiék csináltak egy kamubiztonságot™ egy alapfunkció kinyírásával. Persze, majd tömegesen fognak átmenni Wayland-ra, Windows-ról és Mac-ről is, mert ott nem lehet keylogolni. 🤡

egy nagy lószart... egy sima xkbcat és bárki láthatja a keyeidet... akár konténerben, ha meg van osztva az X11 socket... de waylanddel képzeld, nem megy a dolog...

történetesen simán lehet windowson is keyloggolni

 

Captain WorksForMe strikes again.

nem vagyok egyedül, akinek működik... Captain Nyáltépő:

libinput list-devices
...

Device:           SYNA0A00:00 06CB:CF00 Touchpad
Kernel:           /dev/input/event11
Group:            8
Seat:             seat0, default
Size:             132x77mm
...
 

szóval, ha valami fehér, akkor ne mondd, hogy fekete... 

 

Én senkit nem kényszerítek a hozzászólásaim elolvasására. A Red Hat az egész Linux-világot rákényszeríti a Wayland szutyka adoptálására.

simán, önként váltottam waylandre... és nem is tervezek visszatérni X11-re... és nincs bennem semmi düh, haragszomamultikra,  haragszomavilágra... én tényekkel vagyok meggyőzhető

persze, hogy nem kényszerítesz... te egy fenomén vagy a hup-on, neked három fő ellenséged van: a multik, a babzsákprogramozók és a wayland... s mi ezen szórakozunk 🤣

 

jó volt eddig az X11? igen... megváltozott a világ és a követelmények, elvárások? igen... tudomásul vesszük ezt? igen... ja, nem mindenki... pont az ilyen hozzaállás miatt szar a wayland...

 

az hogy lehet, hogy pl. Appleék már háromszor váltottak platformot, gyakorlatilag probléma nélkül? Úgy, hogy azt mondták, hogy így lesz és kész... mert így látták jónak, ezt mondta az észérv... pedig működött a régi rendszer is...

neked három fő ellenséged van: a multik, a babzsákprogramozók

Névleg, miközben a legjobb, nem bloat rendszer a Windows XP, amit nem egy multi készített. Az már nem zavarja, hogy sokkal nagyobb multi az MS (és akkoriban is az volt), mint a Red Hat, az sem, hogy sokkal erőforrás barátabb Linux (BSD) disztrók voltak már akkoriban is és vannak azóta is. A Windowst ráadásul nem babzsákfejlesztők készítik, hanem igazi hackerek, fizetés nélkül, 4 MB RAM, 40 MB HDD, 386-os PC-ken.

hajbi fetisiszta, eloszor is szereti magat leszopni/felszopni, masreszt a nagy satan RedHat elol mindig a takaroja ala bujik, mert fel a babzsakfejlesztok bancsak otet majdan :D

egy szanalmas fasz es ennyi. Oszinten mikor rugdalom kicsit neha eszembe jut milyen unalmas is egy ido utan a szart piszkalni a cipom orraval :D ... de aztan felboffent megint a szar valamit es attol megint szorakoztato lesz :D

egy sima xkbcat és bárki láthatja a keyeidet... akár konténerben, ha meg van osztva az X11 socket... de waylanddel képzeld, nem megy a dolog...

Pont úgy, ahogy Windows-on és Mac-en is. Captain Obvious strikes again.

nem vagyok egyedül, akinek működik... Captain Nyáltépő:

Hű de jó™ vagy! Ugyanolyan természetesen mozog a Touchpad, mint a Synaptics driverrel? Ugyanúgy beállítható az acceleration curve? Tudsz egyszerre TwoFingerScroll-t és EdgeScroll-t csinálni? Lófaszt. Napi szinten használod is a toucpad-et, fő beviteli eszköznek, vagy csak amikor nincs egér a közelben? A legtöbb panasz, ami érkezett hozzánk touchpad ügyben a Linux desktopokkal kapcsolatban, a synaptics vs. libinput különbségnek volt köszönhető. 10-ből 9 esetben a problémát megoldotta a synaptics-ra való visszaállás. A szarul-húgyul implementált libinput touchpad megoldása köszönőviszonyban sincs a synaptics-szal, sem konfigurálhatóságot, sem kompatíbilitást tekintve. Kicsit nézzél szét a neten ezügyben, mielőtt worksforme-huszárkodsz a libinput CLI-ddel.

szóval, ha valami fehér, akkor ne mondd, hogy fekete... 

Nem én mondom. Mindenki mondja, aki többet használja a touchpadet az átlag laptop usernél (amikor nincs egér, jó a szamár touchpad is).

jó volt eddig az X11? igen... megváltozott a világ és a követelmények, elvárások? igen... tudomásul vesszük ezt? igen... ja, nem mindenki... pont az ilyen hozzaállás miatt szar a wayland...

A világ változása semmilyen módon nem indokolja a wayland erőltetését. A Red Hat hegemón törekvései és extraprofit-érdekei indokolják. A wayland-ot 15 éve fejlesztik és máig nem volt képes természetes módon átvenni az X11 helyét, mivel nem képes minden tekintetben jobb alternatívát adni. Ezért a desktop Linuxot túszul ejtett multi most erővel fogja azt lenyomni mindenkinek a torkán.

az hogy lehet, hogy pl. Appleék már háromszor váltottak platformot, gyakorlatilag probléma nélkül? Úgy, hogy azt mondták, hogy így lesz és kész...

Kőkemény üzleti érdekek voltak mögötte. Nem "így lesz és kész".

Pont úgy, ahogy Windows-on és Mac-en is. Captain Obvious strikes again.

amiket pont leszarok...  x11 vs wayland a téma, ha emlékeztethetlek... nekem az a fontos, hogy nálam ne lehessen... a házban nincs is windows gép, én meg linuxon élek huszonéve...

 

Ugyanolyan természetesen mozog a Touchpad, mint a Synaptics driverrel? Ugyanúgy beállítható az acceleration curve? Tudsz egyszerre TwoFingerScroll-t és EdgeScroll-t csinálni?

igen, pont olyan természetesen megy. és képzeld: megy a twofingerscroll, minkét irányban... és van touchpad edges scroll is... egyszerre nem megy, de nem is kell, én jól elvagyok a twofingerscrollal

napi szinten használom a touchpadet, a laptopomon "élek" és a kde-ben agyon lehet konfigurálni...

s ami a másik dolog: én könnyen hozzá tudok szokni, ha valami egy kicsit másképp működik

 

Kicsit nézzél szét a neten ezügyben, mielőtt worksforme-huszárkodsz a libinput CLI-ddel

GUI-ból szoktam...

s már ezerszer elhangzott itt is: ne 5+ éves posztokat linkelj, plíz... 2024-ben vagyunk... még...

 

A világ változása semmilyen módon nem indokolja a wayland erőltetését. A Red Hat hegemón törekvései és extraprofit-érdekei indokolják. A wayland-ot 15 éve fejlesztik és máig nem volt képes természetes módon átvenni az X11 helyét, mivel nem képes minden tekintetben jobb alternatívát adni. Ezért a desktop Linuxot túszul ejtett multi most erővel fogja azt lenyomni mindenkinek a torkán.

már mondtam: senki nem erőltetett, önként váltottam waylandre... kde-t használok, csak azt ne mondd, hogy ezt is a Red Hat erőltette...

sőt, elárulok valamit: a kwin-nek szerintem jobb a wayland implementációja, mint a mutternek, bár, annyira nem ástam bele a témába...

 

Kőkemény üzleti érdekek voltak mögötte. Nem "így lesz és kész".

pont azért mondták, hogy "így lesz és kész" 🤣   

amiket pont leszarok...  x11 vs wayland a téma, ha emlékeztethetlek... nekem az a fontos, hogy nálam ne lehessen... a házban nincs is windows gép, én meg linuxon élek huszonéve...

Ja de hogy 20 évig futhatott a keylogger az X11-en az ugye nem zavart. 🤡 Te is az a fajta egységsugarú csődítmény vagy, aki onnantól kezdi el követelni magának a csilit, hogy azt egy multi megfogja és elérakja.

igen, pont olyan természetesen megy. és képzeld: megy a twofingerscroll, minkét irányban... és van touchpad edges scroll is... egyszerre nem megy, de nem is kell, én jól elvagyok a twofingerscrollal

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyes-ketely

napi szinten használom a touchpadet, a laptopomon "élek" és a kde-ben agyon lehet konfigurálni...

Nem lehet jobban agyonkonfigurálni, mint a libinput CLI-vel és konfigurálhatóság szempontjából a béka segge alatt van a synaptics-hoz képest.

s ami a másik dolog: én könnyen hozzá tudok szokni, ha valami egy kicsit másképp működik

Helyesen: ha valami nem működik. Még mielőtt esetleg illuzionális evolúciós előnyt akarnál csinálni abból, hogy a szar is jobb™, ha újabb és te is életképesebb™ vagy az új szarhoz való alkalmazkodásoddal, mint a régi jóval.

már mondtam: senki nem erőltetett, önként váltottam waylandre... kde-t használok, csak azt ne mondd, hogy ezt is a Red Hat erőltette...

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyes-ketely

A topik viszont arról szól, hogy erőltetik. Onnantól, hogy a felhasználónak nem lesz más választása, erőltetésről beszélünk. Ez az elkövetkező 2 évben fog megtörténni. A Raspberry PI OS-nél már történik.

bár, annyira nem ástam bele a témába...

Tehát megint csak WorksForMe-huszárkodsz.

pont azért mondták, hogy "így lesz és kész" 🤣   

Csakhogy itt nem arról van szó, hogy az RHEL-ben kötelező lesz a Wayland, hanem arról, hogy minden Linux-disztróban kötelező lesz a Wayland a Red Hat beépített emberei, influenszerei stb. által. Az Apple döntései egy oprendszerre vannak kihatással, ami a MacOS. A hasonlatod akkor lenne jó, ha a MacOS-ben életbe léptetett változtatások dependenciakényszert jelentenének a FreeBSD-re, meg az összes másik BSD-re, amiből korábban a MacOS-t forkolták.

Ez az elkövetkező 2 évben fog megtörténni. A Raspberry PI OS-nél már történik.

Nem történt meg ott sem! Csupán annyi történ, hogy a Wayland lett az alapértelmezett. Továbbra is használhatsz X-et, ha akarsz. Nincs olyan disztró, ahol ne használhatnál X-et, csak egyre többnél lesz a Wayland az alapértelmezett, mert azt tartják jobbnak, gyorsabbnak, erőforrás takarékosabbnak. ;-)

Nincs olyan disztró, ahol ne használhatnál X-et

RHEL10 már ilyen lesz, ami azt jelenti, hogy a Red Hat elkezdi az általa túszul ejtett Linux desktop komponenseiből kivezetni az X11 támogatást.

csak egyre többnél lesz a Wayland az alapértelmezett, mert azt tartják jobbnak, gyorsabbnak, erőforrás takarékosabbnak. ;-)

Marketingbullshit-mentesen: Arra dependál egyre inkább a Red Hat által túszul ejtett Linux desktop.

mindenki más csak tévelyeg, botladozik. csak te emelkedsz föléjük, az egyetlen éles elmét itt te képviseled, míg a többiek itt céltalanul sodródunk...

Egyszer én is szeretnék majd olyan megvilágosult lenni, mint te... Adnál tanácsot, hogy hogy lehetnék majd egyszer én is olyan hülye, mint te? én kérem, az egységsugarú csődítmény... 

mindenki más csak tévelyeg, botladozik. csak te emelkedsz föléjük, az egyetlen éles elmét itt te képviseled, míg a többiek itt céltalanul sodródunk...

Nem emlékszem, hogy saját magam ajnározásával, fölényeskedéssel akartam volna vitát nyerni. Így a szarkazmusba csomagolt szalmabábod indokolatlan.

Adnál tanácsot, hogy hogy lehetnék majd egyszer én is olyan hülye, mint te? én kérem, az egységsugarú csődítmény... 

Először döntsd el, hogy hülye akarsz lenni, vagy megvilágosult. Csak mert a megvilágosultsághoz vezető úton a szemellenződdel nem fogsz tudni végigmenni, főleg ha már a következő mondatban visszasüllyedsz a vitád személyeskedéssel rendező posványodba.

Ize, ne keverjuk. A QT egy tookit a Gnome egy DE. Azt akartad mondani hogy a QT es a GTK? Vagy azt hogy a KDE es Gnome?

De amugy is a WM-ekrol (display server, compositor) kell beszelnunk ebben az esetben nem a toolkitekrol es a DE-krol, tehat KWin es Mutter(???, nem tudom nem vagyok gnome-os)

Senki sem eroltetei a waylandet. Lehetoseged van hasznalni az X11-et es a waylandet amikor akarod. Te dontod el.

Az azonban erdekes hogy vajon a fejlesztok miert inkabb a wayland protocol szerint programozzak le a dolgokat (esetleg favorizaljak) az X11 helyett, amiben mar 20+ eves tapasztalatuk van, ugy hogy a tobbseguk nem kap penzt azert hogy ezt tegye.

Ugyanez a kerdes merulhetett fel azokban a fejlesztokben, akik az assembley helyett aztan a C-t valasztottak 40+ evvel ezelott. 

Vagy hajbinak van igaza, es a RedHat minden DE es WM fejlesztohoz kikuld egy fekete autot ket tagbaszakadt redhat-ossal balonkabatban, hogy hatracsavarjak az egyik kezet, a masikkal meg wayland-ot kell imlementalnia :D

Személy szerint jó ötletnek tartom, talán az rpi mögött húzódó hype hullám ad egy kis löketet a wayland fejlődésnek.
Más kérdés hogy szerintem a desktop linux halott dolog, már úgy vagyok vele hogy bottal se piszkálnám a desktop témát, ráadásul rpi-n desktopozni meg egy vicc kategória. De ez persze az én saját véleményem majd a linugz pisták jól megmondják :D

Desktop linux: Szerintem a desktop linuxra mindig is azt mondták, hogy halott, és az igazság az, hogy mára már tökéletesen működik, főleg a hétköznapi user számára. - illetve olyan helyen lehet max probléma, ahol valami licensz kérdés van, mint pl az nvidia driver. De ott sem technikai a probléma gyökere.

ja irni is akartam, hogy igen megoldja, de persze meg mindig nem mindegy milyen videokartyad van. Az nvidia meg peldaul mindig nem tudta megoldani a szarjait, pedig mar az 550-re azt mondtak hogy de full wayland tamogatas...aztan egy nagy lofaszt. 

szoval ha nem akarja szopatni magat az ember, akkor intel vagy amd kartyan hasznalja csak a waylandet. 

Intelen es AMD-n atomstabilan megy (nekem most nincs AMD-s laptopm, gepem, de ismeroseim kozul van jo parnak es Linuxot hasznalnak es aldjak az eszuket hogy AMD-be ruhaztak be)

ja hat ilyen az amikor hajbi fogja es raiszik a gyogyszerre es elkezd valami olyan dolgorol beszelni amirol fogalma sincs. Beleugat mindenbe amit meg eleteben nem latott. Dobj fel egy Lambda architecturaval kapcsolatos streaming bigdata problemat tuti lesz valami agymenese hozza, mert mindenhez is ert...ja nem, forditva, semmihez sem. :D

De mi igy szeretjuk ezt a szanalmas hulyegyereket. Jon, porog, kiveri magara, paran a kiscicai kozul felszopjak a profetajukat, aztan szerencsere par hetig piheg, mert annyira megcsinalta magat, de aztan jon megint a kis faszkalap :D

ez egy velemeny, az enyem, nem kell egyeterteni vele

lassan elfelejtik az emberek, hogy nem kell a velemenyt elfogadni es ezzel semmi baj sincs. (Hajbi legnagyobb baja pont az, hogy nem kepes elfogadni mas velemenyet es elkezd habzani a szaja, mert csak a kis veszett kutyanak lehet igaza :D )

amugy nem lehet, hogy a tartalommal egyetertesz, de a stilus tavol all toled? (amugy tolem is, csak ezzel a faszkalappal beszelek igy, meg a cicafijuival, de ahogy irtam is en meg a regi iskolaban nevelkedtem, ahol pofanbasztuk az utcan az ilyen nagypofaju hobolgoket, es meg lehet a szulei sem szoltak erte :D)

Tehat azt mondod, hogy ha feldobnek neki egy BigData problemat egy Lambda architekturaval kapcsolatban mondjuk Azure-ban (legyen benne DataBricks, Spark streaming, Scala) akkor o siman megarchiectelne ezt ugy hogy a leheto legjobb legyen.

Mert en azt allitottam hogy nem, de Te ezzel nem ertesz egyet. Na mar most ket lehetoseg van, ismered es tudod, hogy ez neki bakkfitty, vagy csak hiszel benne, hogy amit allit, hogy mindenhez is o ert a legjobban igaz. :D 

Te is tudod, hogy a buzzwordjeid a lényegtelen része annak amit mondtál. A lényeg a költői szintű anyázás, ami szerintem nem jogos, de stilisztikailag értékelhető. Hajbi sosem állította, hogy a BigData problémák szakértője volna, és ennek semmi köze nincsen a topikhoz sem.

Az, hogy ezzekkel a szarokkal jossz egy Wayland vs X topikban azt sejteti rólad, hogy te ezeknek a szakbarbárja vagy, azt hiszed attól vagy jani, hogy megtanultál néhány buzzword technológiát. És ettől nekünk hasra kellene esni, pedig X-ről és Waylandről volt szó.

Mondom, a tartalom 1-es, de a stílus az költői.

Nem. 

Hajbi teljesen el van tevedve azzal kopcsolatban mi az X es mi a wayland. Elomdasa szerint nem is hasznalja, mert XP-je van, de azert beleugat. Aztan mikor elmondjak neki szepen hogy mi is technologiailag a lenyeg, jon a "RedHat lefizet es megfelelmit mindenkit" dumaval. Majd ha mar ezen is rohognek. meg foleg azon hogy ezt olyan kontextusban hozta alo amikor nyalja egy multi segget (MS windows XP, erted), akkor jonnek a felbfogott "teervelesihibad" faszsagok. Ekkor meg mindig peorbalnak vele okosan beszelni, mert van akiben el a hit, hogy egyszer emberi kommunikaciot lehet ezzel a veglennyel folytatni. 

Aztan ot van meg az is, hogy Hajbi nem kepes/nem akar utana olvasni annak, amirol masok beszelnek. Mert meg van gyozodve onnon tevedhetetlensegerol es valamifele istennek kepzelo magat a sajat kis szuk vilagaban. Bedobjak neki a tenyeket, amiket ignoral, amik utan szepen utana is olvashatna ha akarna, de akkor ki kellene mondania 'bocs, tevedtem'...de olyan nem letezik nala :D

Visszaterve a BigData-ra, nem szakbarbar vagyok (amugy visszaolvasva nem iertam hogy en ertenek hozza :D igy dicsekedni is eleg nehz lenne vele), ennel azert tobb csurran cseppen belole, mint hogy csak szakbarbar legyek. Ha csak a buzzword-oket ismernem, edes keves lenne hogy megeljek ebbol is. A topichoz meg annyi koze, hogy ezt hoztam fel peldanak amihez biztos tudna bofogni ertelmetlen faszsagokat hihetetlen meggyozodessel. Erre irtad (2024. 11. 11., h – 08:47) valakinek, hogy nem ertesz egyet vele. Erre irtam hogy na de mivel, amire Te azt irtad, hogy a tartalommal (hogy a big datahoz is ert), erre kerdeztem meg hogy miert szeribted ert e hozza. Szoval ennyi koze van csak a dolgohoz. :D Azt meg leszarom ki mitol esik hasra. En momentan mivel eleg sok teruleten mozgok eleg reg ota pont hogy ugy erzem nem tudok eleget, igy nem hiszem hogy van mivel dicsekednem. Nem is azert hoztam fel ugye a temat hogy azzal dicsekedjek, meg a megfogalmazas sem olyan volt. Ugyanigy hozhattam volna valami k8s-es temat, hogy hogy meg tudna e csinalni egy jo steaket medium-rare-re. Gondolom hogy akar meg akar nem, mindenkit kiosztana hogy hulye es kulonben is csak o tudja az egesz vilagon mi is az a stake nem hogy hogyan kell megcsinalni es stb stb, tervelesi hibad, blahblahblah :D

Ha meg visszaolvasol lathatod, hogy eleg sokat szoltam hozza X es wayland temaban, elbeszelgettunk azokkal akik tudjak mirol van szo es nem csak onmaguk magasztalasara fossak a szot, mint a kis hajbi :D

De kb nem erdekel, hogy Te mit gondolsz hajbibebirol. Egy kis hajtudobalo esztelen ripacs. Ez az en velemenyem, amit mint mondtam nem kell elfogadni. Siman adhatsz ra egyest :D

Na jó, de én azt nem vágom, hogy: Semmilyen szinten nem értek egyet Hajbival ebben a windows 7, windows xp kérdésben, szerintem össze sem hasonlíthatóak egy mai linuxxal. Lásd támogatás, driverek, hardware támogatás, elérhető programok, biztonság, fejlesztői környezetek stb.. Bottal sem piszkálnám már a Windows XP-t. Először azt hittem, hogy Ő valami remake-et használ. Ráadásul akkor sem tenném fel az XP-t, ha ez lenne az utolsó lehetőségem, tizenX évig néztem. Inkább nem ülnék gép elé.   Sőt, a redhattal sincs semmilyen bajom, kapok tőlük egy fasza oprendszert, amivel csak annyi a dolgom, ha véletlen 1000 évben egyszer belefutnék valamibe, bejelentem (ha akarom). (De megfelelne a debian, meg vagy 5 másik disztribúció is, mert hasonlóan jók, esetleg kicsit máshogy - de a windows xp nem.) - Szóval ennyire nem értünk egyet vele. De mégsem hordom el mindennek, nem fáj, hogy miket irkál, stb... - Van amiben meg egyet értek vele.

És én itt konkrétan nem szoktam érteni dolgokat, hogy miért kell foglalkozni azzal, amivel nem értesz egyet, Hajbi tolja neki, de akkor mi van? Semmi.

Tehát kb ennyi. Inkább ezeket el kell engedni, és tényleg a hup-on gondolkodok, hogy értelmes hely-e (amilyenné teszik az emberek, amiket beírnak), nem csak Hajbin, vagy egy-egy vitán. - Felesleges szerintem elhordani bárkit a francba, vagy "bevágni az árokba", vagy bárhogy "rendbe tenni valakit". -  - de persze ez csak az én véleményem, nem fáj, ha nem ért vele valaki egyet. Ha nem megfelelő a tartalom, én max nem olvasok hup-ot (lehet fellőni a tűzijátékot. :))), de az a gond, hogy ezzel más is lehet így.

Na de te miert tudod ertelmesen megfogalmazni amit mondani akarsz anelkul hogy belebasznal babzsakfoteles konzumidiota kifejezeseket, illetve miert akarod megerteni mit mond a masik?

Nem arrol van szo, hogy nem ertenek egyet hajbibabaval (nem, nem ertek egyet vele amugy), hanem ki nem allhatom az idiotakat, akik azt hiszik magukrol, hogy mindenhez is ertenek es lecseszik a masik embert, aki ertelmes. Mi 50 evvel ezelott ugy szocialozalodtunk, hogy az ilyen kis mitugrasz faszokat helyre kell tenni. Ertem en, hogy jujj, ne bantsuk szegenyt, mert nem illik retardaltat bantani, de o nem csak retardalt, hanem eroszakos is. Igazabol egy elmegyogyintezetben lenne a helye :D

En azt is megertem, hogy benneteket ez nem zavar. Csak gondolkodjatok el azon, hogyan jutott oda el a vilag, hogy az ilyen kis mitugrasz cipotalpra ragadt koszok siman ugy erzik nekik mindent szabad....csak gondolkodj el rajta...meg egy kicsit....

Az meg mar a vicc kategoria, hogy nehanyan hogy az olukbe veszik simizni a kis buksi fejet :D, nem kell ot megvedeni, akkora kibaszott egoja van, hogy nem veszi eszre a fatol az erdot. De ha valaki bele akar szallni abba, hogy eppen felgyurt ingujjal utom az idiotajat egy peklapattal, hat ne sirjon ha neha o is kap egy-kettot :D ... ez egy ilyen business :D

Jó, semmiképpen ne kioktatásnak vagy okoskodásnak vedd, csak:  végül Ő azt ír amit akar, a Te commenteddel kapcsolatban meg a megfogalmazásra fognak emlékezni, nem arra, hogy esetleg igazad volt. Több lehetőség van: 1. odáig el sem jut valaki, mert lapoz (például nem ezért jött) - 2. azt gondolja, ha igazad van, akkor sincs igazad, mert így nem. Tehát végső soron lehet, így nem talál célt a dolog. - My two cents.

És te miért nem tudod értelmesen megfogalmazni a mondandódat? Ahelyett hogy feltűrt ingujjban péklapáttal kung-fuznál.

Nem védem, nincs is rá szüksége. Sok dologban egyetértek vele, másokban meg nem.

Nem tudom feltűnt-e az összes témában ahol hajbazer leírta a véleményét, ti jöttetek utána és kötöttetek bele?! A legtöbb esetben a végére már nyomdafestéket nem tűrő stílusban! Ha a kommunikációtokat megnézzük, nem hajbazer az aki hisztérikusan toporzékolva bizonygatja az igazát. Én tőle még nem láttam ilyen stílusban hozzászólást, csak tőletek.

Az ami vérlázító, az az, hogy ti ilyen stílust megengedtek magatoknak. Ahogy dlaszlo is írja, az aki később megnézi ezt vagy egy másik témát, egy valamit fog látni, hogy ti nem vagytok képesek értelmes ember módjára vitatkozni/értekezni. Ezzel semmi mást nem értek el, mint kiállítjátok a saját szegénységi bizonyítványotokat.

Ezzel szépen aláaknázzátok az oldalt is. Egyre inkább belesüllyed az internet általános pöcegödrébe. Idáig szépen úszott a tetején.

nem.

a tobbiek voltak olyan naivak, hogy lealltak es megprobaltak vele ertelmesen kommunikalni, szoval ne keverd ide a tobbieket, meg hogy ok utana jottek kotekedni. Plane hogy nincs igazad ebben sem, mivel szepen elindult a diskurzus a waylandrol, amikor berongyolt a faszkalap a nyalat frocsogtetni. Ertem, hogy szeretsz az erdekeben szelektiven emlekezni, de ettol meg nem az lesz a valosag. Gorgess vissza. Ellenorizd. Az elso hozzaszolasa mar nem is a wayland-rol szolt, hanem mivel raivott az elmebajara valo gyogyszereire, azonnal FUD kampanyos influencerek (WHUT????), azonnal RedHat (mifasz?), lenyomnak a linux torkan (mikozben XP-ert nyig mint a szuzkurva akit eloszor basznak seggbe), stb stb

Olvass mar vissza te kis loverboy, szamos naiv hozzaszolo megprobalta neki elmagyarazni hogy mar az alapokkal sincs tisztaba es faszsagokat beszel, amire o olyan stilusban kuldte el oket a picsaba, amitol te a bokadra lottel :D

ertem en hogy erre neked merevedesed lett, de ez a te problemad (szerinted kejesen es erotikusan vonaglik amikor dobalja a hajtuit a kis picsa :D)

ha nem jon ide a korcs kutya, akkor nem dobalom meg a szaros gumicsizmaval, ennyi 

a Te velemenyed (hajbi felszopofiuja) annyit er ebben az esetben, mint fing a szelben, igen csak buzlik, de hamar felejthetove is valik :D

az oldal renomejat a dezinformacioval (leanykori neven: baromsag, hulyeseg, pontatlansag, valotlansag) rontjatok leginkabb FYI :) meg a konteoval/konspiracioval.

az meg, hogy egyesek direktben mondjak ki, ha valaki hulye/balfasz/ingyenelo/kontar/whatever, a masikok meg sunyigeci modon burkoltan hulyeznek le, aztan ha szembe allitod onmagaval, elsirja magat, hogy "bancsak szeginyt!" :D na az tenyleg sokkal jobb... ertem en, csak leszarom! :)

lassan az a kerdes mi nem az :) pl. ebben a threadben tobbek kozt az, hogy a redhat mivel kenyszerit barkit barmire :) biztos elmentek az rpi-osokhoz es megfenyegettek oket :D rakuldtek a csinfluenszereket? :D

ilyenekre gondolok, hogy:
"X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel"
"általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet"
"korporatokrata erővel van lenyomva a Linux-világ torkán"
"a KeypassXC, OBS, LibreOffice, Remmina, VLC nem támogatja a Waylandet"
"a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"
"a Linux desktop és userspace végül egy multi kezében kötött ki"
"kinyírják a jól működőt"
"erőfölénnyel teszik default-tá"
"erőltetnék az X ellenében"
"A Steam Deck továbbra is egy céleszköz és a PC-hez az égvilágon semmi köze."
"a multik (Red Hat, NVidia, AMD stb.) megmondják nekünk, hogy használhatják a gépünket"
"túl sok Red Hat influenszer épült be a köreikbe."
"erővel lenyomni a Linux-világ torkán"
"Az fog a jövőben egyszerűbben futni, amit a Red Hat úgy akar"

volna meg, de meguntam :) hazi feladat!

"X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel"

Ha szerintetek a HUP-on vannak felszopófiúk, nem világos, mi a konteó abban, hogy egy milliárdos multinak vannak influenszerei, akik a céges narratívát képviselik, amikor cikket írnak, véleményt formálnak, vagy előadást tartanak. Bevett szokás, nem csak az IT-világban.

"általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet"

A teljes FreeDesktop, a neve ellenére, egy milliárdos multi gondozásában áll, ami nevezetesen a Red Hat. Ezenkívül olyan alapkomponenssé beszivárogtatott elemek is, mint a systemd, pulseaudio, pipewire, gtk3 stb. amikre egy Linux desktop kőkeményen dependál.

"korporatokrata erővel van lenyomva a Linux-világ torkán"

Te tényleg azt hiszed, hogy ha Pöttering nem a Red Hat-nál dolgozott volna, akkor bárki is adoptálta volna a systemd-t?

"a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"

Torkon lenyomásnak nevezzük, ha nem biztosít alternatívát, tehát pl. a milliárdjaiból simán futná az X11 megtartására (eddig is futotta), de inkább kidobják. Torkon lenyomásnak nevezzük, ha az alternatívák biztosítását is szándékosan megnehezítik, pl. egy ponton túl kiveszik az X11-supportot mindenből, amihez közük van, költséghatékonyságra™ hivatkozva, miközben a wayland-re csilliószor annyi felesleges pénzt égettek el, ha 15 év alatt nem volt képes magától, természetes módon átvenni az X11 helyét. Torkon lenyomásnak nevezzük, ha szándékosan a wayland-ra dependáltatnak minden komponenst, amihez közük van, mindezt úgy, hogy a független disztróknak nehezebb (értsd: több emberi erőforrás) legyen ezt visszafordítani, mintsem adoptálni.

"a Linux desktop és userspace végül egy multi kezében kötött ki"

FreeDesktop Red Hat-é, systemd Red Hat-é, a SELinux a Red Hat-é. Igen, a desktop és a userspace alakításának lehetősége egy multi döntéseitől függ.

"kinyírják a jól működőt"

Ha ez is triggereli a konteó-detektorodat, ott a detektoroddal vannak súlyos problémák. Igen, az arrogáns IT-multik előszeretettel csinálják azt, hogy ellehetetlenítik a használatát egy eddig jól működő szoftvernek, eszköznek, megoldásnak, hogy az újra igényt teremtsenek azok részéről is, akiknek a régi is jó volt. Ez már önmagában arrogáns viselkedés. A multi ezzel akarja kiváltani a valódi innovatív munkát, vagyis hogy minden tekintetben jobb megoldást csináljon az előzőnél, amivel a keresleti oldal saját akaratából akarná lecserélni az eddig használt megoldásokat.

"erőfölénnyel teszik default-tá"

Ezt teszik azzal, hogy nem biztosítanak alternatívát. Lásd "a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"-ra adott válaszom. Érdekes módon a Canonical, a SuSE tudnak úgy fejlődni, hogy nem nyomnak le semmit senkinek a torkán és nem erőltetnek default semmit más disztrókba, dependencialáncokkal.

"A Steam Deck továbbra is egy céleszköz és a PC-hez az égvilágon semmi köze."

A gaming kézikonzol nem egy PC és nem is a PC-piacnak lett szánva. Ahogy a Sony PSP-től kezdve egyik sem. Vedd le a szemellenződ, hogy lásd. Nincs jobb ötletem.

"a multik (Red Hat, NVidia, AMD stb.) megmondják nekünk, hogy használhatják a gépünket"

Igen, azzal, hogy a konfigurációs lehetőségeket elveszik, egyre inkább ezt teszik.

"túl sok Red Hat influenszer épült be a köreikbe."

Házi feladat utána nézned, hogy pl. a Debian systemd debate idején kik tolták a legjobban erővel a systemd mellett kampányolást. Annak is nézz utána, hogy kik folytattak hozzád hasonló módon személyeskedő, mocskolódó, lejárató kampányokat a systemd-mentes disztrók maintainerei ellen.

"erővel lenyomni a Linux-világ torkán"

Ezt teszik azzal, hogy nem biztosítanak alternatívát. Lásd "a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"-ra adott válaszom. Az erő itt leginkább gazdasági túlerő, ami lefordítható emberi erőforrás szintjén értelmezett túlerőre.

"Az fog a jövőben egyszerűbben futni, amit a Red Hat úgy akar"

Igen. Onnantól, hogy a wayland kötelező lesz minden disztróban, az fog egyszerűbben futni, amit a Red Hat úgy akar. Nem fognak egyszerűen futni olyan appok, amik nem wayland-kompatíbilisek. Nem fognak egyszerűen futni olyan appok, amik olyan feature-öket használnának, amik a wayland-ben nincsenek benne, mert a Red Hat úgy döntött. Ilyen pl. a global hotkey support, ami minden valamirevaló médialejátszót érint kb.

Sajnálom, hogy nem vagy hajlandó megérteni a másik oldal szempontjait és az energiád inkább abba ölöd, hogy konteósnak bélyegezd a másként gondolkodókat.

Elmagyaráztam neked, hogy a tőlem idézett mondatok mit jelentenek, mert a csökött agyaddal képtelen voltál őket magad értelmezni és mivel gondolkodni is lusta vagy, így beraktad a "konteó" skatulyádba. Tudod, gyengébbek kedvéért, dorsyka. :P

marmint nalad pl. szubjekiv velemeny mondja azt, hogy 1 = 14? mire gondolt a kolto? :D
vagy szubjektiv, hogy hajbi tolem 0-at idezett, csak onmagat, majd jol megmagyarazta sajat maganak a sajat mondandoajat? :D merthogy objektive ez tortent :)
direkt nem megyek egyesevel bele, hogy hazudik, nincs ertelme, mert a valosag nem erdekli, pedig nem nehez utanajarni a dolgoknak, public info...

lassunk egy peldat, keresd meg ahol objektive epp errol hazudik ;) a tobbi hazi feladat! :)

"freedesktop.org is a completely volunteer organisation with no corporate backing or funding stream. We are part of the X.org Foundation, which is a member project of Software in the Public Interest, Inc., for the purposes of holding assets."

Nem nagyon hiszem, hogy bárkinek meg kell Hajbit védeni. Szerintem Kleinie arról beszél, hogy ezek XYZ véleményei (HUP felhasználó, most éppen Hajbi, de kicserélheted bárkire), hadd mondja már el, ha el akarja mondani.

Én amúgy nem tudok olyat felidézni, hogy anyázott, mert valaki nem értett vele egyet. Persze, olyan van, hogy "nagyon megmondja", hogy mi hogy van, de nem bántott senkit.

Tehát neked alapvetően az a problémád, hogy úgy érzed, hogy Hajbi téríteni akar? Mert ezt nem érzem, van nekem saját elgondolásom, hogy miben értsek vele egyet, és miben nem, a többit meg simán leírja, elfér itt. És ezt úgy értem, hogy teljesen jól megvagyok vele itt, örülök, ha ír valamit, úgy hogy nem értünk egyet dolgokban. Ha szerintem hülyeséget ír (szerintem, és tiszteletben tartom, hogy Ő azt gondol, amit akar), akkor azt átugrom.. :)  Szóval nem eszik ezt olyan forrón...

Én ezért írtam a másik thread-ben, hogy ez már korábban kezdődött, és itt valaki rálépett valaki tyúkszemére korábban, de akkor azt mondtad, hogy nem..

De egy waylandos thread-ben ez már egy nagyon offtopic téma szerintem, meg az egész Hajbizás az.

nem, az alapveto problemam hogy egy fogalmatlan fasz magat istennek kepzelve osztja az eszt. :D

nem tudna ralepni a tyukszememre, mert meg a piszok is magasabban van a cipom aljan, mint o :D

ertem en hogy a mai vilagban meg kell simogatni a hulyeket is, de engedtessek mar meg nekem, hogy peklapattal tereljem az ilyeneket. Elhiszem, hogy bantja egyeseket, ha a hulyet lehulyezik, de nehogy mar meg legyen mondva, hogy majd egy karszalagos fajvedo szelsojobboldalira sem mondhatom hogy "naci", mert serto ra nezve :D

Hajbi nem teriteni akar, csak nyomja a hulye mantrait en meg addig utom amig meg mozog, ennyi. Mit nem lehet ezen erteni? :D

Nem kell felidezned az anyazasait es hogy hogyan beszel masokkal nagy mellennyel/magas lorol ugy hogy fogalma sincs semmirol, eleg ha visszaolvasol :D

Mondom, en utni fogom amig mozog ez a seggfej, aki meg akarja lehet neki a siratokorus, pont nem erdekel :D

Hajbi legnagyobb baja pont az, hogy nem kepes elfogadni mas velemenyet

ezzel bocsánat, de egyet kell értsek... válaszolok, energiát fektetek bele, próbálok konkrét, alátámasztott dolgokat írni... de messziről süt, hogy észérvekkel az ilyet nem lehet meggyőzni... és, nyilván, én vagyok az "egységsugarú csődítmény" és a "Captain Obvious". no hát, legyen boldog a nagy egojával... én értelmetlen dolgokba nem fektetek energiát

pont olyan, mint bzt: annak is ha véletlenül ellent találtál mondani, te vagy a troll... balfasz@hup

A másik thread-et is szerintem ez vitte félre, más dolog ha beszélünk valamit egy témakörről, és más, amikor valakit lecsalóznak. De nem akarnám újra kezdeni. Emellett az is kérdés, hogy pont olyan hely a hup, amilyen bejegyzések vannak/lesznek. Moderálás amúgy kérésre van még? 2021-es az utolsó bejegyzés a naplóban. (Vagy csak a napló nincs vezetve)

mi  a becsuletsertes abban, ha leirom egy idiotarol, hogy tok hulye? :D

Raadasul tenyleg nem ert semmihez sem. Az, hogy a felinformaciokat felhasznalva a hagymazas elkepzeleseit igaznak veli meg nem a valosag :D

ertem hogy fajdiccsa a kisszivedet, hogy bancsak a szerelmed de a vilag mar csak ilyen. Ertem en hogy most az a divat, hogy mindenkit el kell fogadni meg a leggennyesebb kaftevoket is, de en regi vagasu legeny vagyok az 50 evemmel es emlekszem, hogy az ilyen semmirekelloket belebasztuk gyerekkoromban az arokba amikor sokat ugattak a focizas kozben. Negyedik otodik alkalom utan megtanultak, hogy attol hogy fszakalapok meg nem ovek a vilag. 

Te szeretned ha nem bantanak meg erzeseiben a fijukadat, de ezt nem tudod kikenyszeriteni. Nem is lehet. Ha nem tetszik, hat bujjatok ossze es simizzetek egymast. Ha ez megynyugtat titeket :D (meg addig hatha lekotod a folos energiait :D)

ja irni is akartam, hogy igen megoldja, de persze meg mindig nem mindegy milyen videokartyad van. Az nvidia meg peldaul mindig nem tudta megoldani a szarjait, pedig mar az 550-re azt mondtak hogy de full wayland tamogatas...aztan egy nagy lofaszt. 

Egyébként ez érdekes - ilyen mélyen ehhez nem értek - de logikus lett volna, hogy a videókártya driver az egyel alacsonyabb szinten van, és így nincs köze a felette lévő megvalósításokhoz. Eszembe sem jutott, hogy az nvidia-val bármi gondom lesz linux alatt. :D

Van egy ilyen, ha ez esetleg valakinek segít, nem néztem még, mi ez pontosan. Egy leírásban találtam (amiben a secureboot-os telepítése van leírva a drivernek):

# For latest drivers (555-560) + wayland you might want to also disable GSP Firmware to reduce lags in Gnome/KDE
# source: https://forums.developer.nvidia.com/t/major-kde-plasma-desktop-frameskip-lag-issues-on-driver-555/293606
sudo grubby --update-kernel=ALL --args=nvidia.NVreg_EnableGpuFirmware=0

Nálunk azért minden generáció használja, már jó ideje, és jól működik. Kezdő és haladó userek is. De mit ajánlanál helyette?

Én macos-t lehet, de a windowst biztosan nem. Semmit nem utáltam jobban, mikor a családból valaki hívott, hogy menjek megcsinálni egy gépet, mert valami eltűnt, nem indul, betolakodott egy ablak, belassult, vagy szétesett. <- és ez a mai napig ilyen windowson szerintem, de régebben még a vírusok, mallware-ek is ott voltak nekik. Szerencsére már nem windowst használnak. Egyedül a gyerekek használnak windowst játék miatt, de itt is folyamatosan kérdés van. Ja, és az nvidia driver windows alatt is csinál hülyeségeket. Vagy a kedvencem, amikor belépnél, és minden előjel nélkül 3 percesre húzódik a belépés. :)

Szóval részemről, mint desktop, sokkal inkább egy normális linux disztribúció, mint windows. Összehasonlítva a kettőt, nem volt olyan pont az időben, amikor én indokoltnak éreztem volna temetni a linux desktopot. :) A macos-t el tudom fogadni, mint egy használható környezetet, de kevés tapasztalatom van vele.

Továbbgondolva: De ha jön ez az AI-os screen parsolos adatlopás (persze, egyesek szerint ezzel semmi gond), windowson, vagy macos alatt, az is egy érv lesz a linux desktopok mellett. Ezt láttátok már? https://microsoft.github.io/OmniParser/ https://github.com/microsoft/OmniParser - de gondolom ez még egy általános megoldás inkább, amit közre adtak, a recallhoz nem biztos, hogy köze van. Majd jobban belenézek.