Én megmondtam...

Fórumok

Hosszú táv:

Én megmondtam: Magyarországra, mint minden autokráciára vergődés és lecsúszás várható. Hosszú távon ez törvényszerű, elég csak ránézni a térképre és a számokra, hogy más autokráciák mit produkálnak. Hát ezt. Ez a sors vár a gyerekeinkre is, már persze azokra, akik nem mennek el a hanyató Nyugatra. Ez van, remélem, ezt már mindenki megértette és elfogadta. Ezt az utat választottuk.

Az EU-ból már csak Bulgáriát előzzük vásárlóerőben, a következő hozzászólásom akkor lesz, amikor már ők is beelőznek minket... :-)

Csak egy példa: a súlyos gazdaságpolitikai hibák miatt a költségvetés magas kamatkiadásai sok-sok évre velünk maradnak: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230606/brutalis-osszegbe-kerulnek-j…. Ez évi 10 milliárd dolláros nagyságrend, évente 1 paks2-nyi pénzt lehúzunk a wc-n.

 

Pillanatjelentés:

Szintén csak egy példa: Baromi nagy költségvetési probléma van, Gyurcsány korszak nagyságrend: Vissza a múltba: http://www.zsiday.hu/blog/vissza-m%C3%BAltba

Hozzászólások

Ugyanmár, hülyeségeket beszélsz. Legtöbb hppernek millió felett keres,  rolexek, budai, olasz ingatlanok, luxus nyaralások sok csillagos szállodákban (szigoruan a rothado nyugaton)

Ezt nem vesszük be, szóval ahogy mondani szokták fake news ... 

Fedora 41, Thinkpad x280

Felélesztették ezt a propaganda accountot is?

Summer, már több mint 10 éve száguldunk az államcsőd és a teljes elszegényedés felé. Mikor érünk már oda? Van konkrét dátum? 

Mindig lesz olyan mutató, amire lehet bezzegelni. Pl. az oroszoknál jóval olcsóbb a benzin, meg egy csomó minden. Na, mész az orosz nagykövetségre beadni az állampolgársági kérelmet? Vagy próbálsz hangulatkelteni továbbra is itthon.

„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)

Snowden féle buzi, aki a felelősségre vonás elől menekül

Snowden nős, nem buzi, de ez egy mellékszál itt. És tudom, féle, csak akkor ne hivatkozz valakire mintha a többiekre általad aggatott tulajdonságot hordozná.

Snowden épp az a pozitív figura, aki naivan hitt a demokráciában, aztán szembesült vele, mit is jelent ez valójában. Meglátta az aljas gépezetet, bepillantást nyert az USA valódi működésébe, majd ezután nyilvánosságra hozott néhány apróságot arról, hogy amit szabadságnak neveznek, az egy készülő, szoros megfigyelésen alapuló totális diktatúra.

Ő a demokrata, nem az Egyesült Államok. Egyébként nem Oroszországba akart menni, csak az USA külügy bénázása miatt ott ragadt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Snowden épp az a pozitív figura, aki naivan hitt a demokráciában, aztán szembesült vele, mit is jelent ez valójában.

Ez a nyíltszívű demokrata buzi, ahelyett hogy tisztázná magát a Szovjetunióban bújkál, és orodz propaganda része. Még tettei következményeiért sem vállal felelősséget. Bátor buzi! :) :) :) 

Mi alól kellene magát tisztáznia? Átláthatóan működött az USA? Kiderült, hogy nem csak bírósági felhatalmazással figyelnek meg egy szűk bűnöző csoportot, hanem általános adatgyűjtés folyik mindenkiről. Nem csak amerikai állampolgárokról, hanem mindenkiről a világon. Mi a fenét kell ezen tisztázni? Nem Snowden a bűnös, ő a leleplező! Nem Snowden mászott bele az emberek magánéletébe, nem ő profilozott, hanem az USA tech. cégei, az NSA és mások. Nem ő hazudott demokráciát és szabadságot az embereknek, hanem az Amerikai Egyesült Államok, és teszi ezt ma is. Jó, hogy megmutatta a valóságot, mert éppen emiatt tudjuk, mennyire hiteltelen és elfogult a nyugati propaganda például az orosz-ukrán konfliktus kapcsán.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Megnyugodtam. Habár soha sem érdekelt, hogy mások akárhol hogy élnek. A viszonyítási alapom a 90-es évek eleje: 20-28%-os infláció, 5-700000 munkanélküli. Szűkösen, kevesebb pénzből is megoldottuk akkor az életünket a mostani ahhoz képest kifejezetten nyugodt időszak, több lehetőséggel. 

Hogy a kormány ehhez az állapothoz hozzátett vagy csak elvett nekem teljesen mindegy. Most ők vannak, majd elmennek egyszer. 

Az elszegényedés már megtörtént, már csak a bolgárokat előzzük.

 

Államcsőd nem lesz, az államadósság döntő része már forintban van, gyakorlatilag ilyenkor lehetetlen az államcsőd. Ilyenkor simán nyomnak még pénzt és infláció lesz belőle. Gondolom, megtapasztaltad, hogy nálunk miért volt kiugró az infláció. Hát ezért.

 

A mi sorsunk, ahogy az összes lopós authoriter rezsimé, a lassú, évtizedekig tartó lecsúszás, pangás. Egyelőre az látszik, hogy igazam van. A többiek elhúznak, mi toporgunk. Néha növögetünk majd, persze, jobb lesz az élet, de a többi ország esetében sokkal jobb, hozzájuk képest törvényszerű a lemaradás. És ezt nem lehet majd kifixálni 1-2 év alatt, de nem is biztos, hogy lesz rá tömeges igény, ha pl a Kossuth rádió Déli krónikáját hallgatod.

Végül is a kommunizmust is elfogadták az emberek. Akkor is agyba-főbe tolták a hazugságot, amit elég sokan elhittek. Szerinted akkor az is jó volt.

 

De mindegy is, a propaganda igen, de a számok nem hazudnak. Románia elhúzott mellettünk. Ez tény. Felkészül Bulgária (bár ott azért elég nagy a korrupció, még az is lehet, hogy megragad a mi szintünkön).

 

"a román munkavállalók életszínvonala magasabb, mint a magyaroké. Az is kiderül, hogy a romániai fizetések meghaladták a magyarországiakat. Valójában már 2023 márciusában történelmi pillanatként regisztrálták, hogy az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson mért román GDP utolérte a magyart, és most, egy év múlva, már meg is haladta azt."

Azt akkor nem vitatod, hogy az ilyen rendszerek, mint az Orbán rendszer hosszú távon lemaradnak fejlődésben? Bár nehéz is lenne, amikor épp Románia is elhúzott mellettünk :-)

 

A "fejlődés fetisizmus" meg valószínűleg az evolúció terméke. Erre szelektálódtunk. Az (azok a gének) maradtak fenn, amelyek a fejlődést preferálták, mert hatékonyabban működtek, mint a többiek és ezzel legyőzték vagy megették azokat, akik lemaradtak.

Ez most is így van. Ezért is szar lemaradni, mert lehetünk Putyin csicska, ahol egy zajos 3-as metrót kapsz, amin még klíma sincs meg majd a kínaiak döntik el helyettünk, hogy milyen reptéri vasút legyen. Az oroszokkal azért van bajom de mondjuk nincs bajom a kínaiakkal, nehogy félreérts, de nyilván ők leszarják, hogy be lesz-e kötve az elővárosi vagy a szolnoki vonalba, nekik nem ez a fontos. Nekik az a fontos, hogy baromira nem tudnak európai szabványú biztosítóberendezéseket csinálni, ez kiderült a bud-belgrád vonalon, azért volt a cirkusz,  Ezért nem akarják bekötni a reptéri vasútat pl... (na jó, meg ki kell rakni valahova az építési kapacitásukat, miután összeomlott az ottani ingatlan lufi). Úgy tűnik, Viktor is behódol, mert ő nagy ívben leszarja, hogy be lesz-e kötve a vasút vagy egy különálló dolog lesz, amivel minden magyar szarul jár... Na ezért szar lemaradni...

 

 

Ja mert bárki bármit DK-zott annak idején a 3-as metrós topikért, engem tényleg zavar, hogy olyan gyenge a 3-as metró és ez most már így marad 30 évig... Na és a kettes metró is miért nem lehetett önvezető? FEJLŐDÉS, locsemege, FEJLŐDÉS. 2024-ben szégyen az az orosz metró, hasonló szégyen, mint hogy 60-nal ment a tram train Szeged és Hódmezővásárhely között. Bár akinek nem kell FEJLŐDÉS, az megeszi azt, amit elé raknak, ha 60-nal megy a tram train és azt mondják neki, hogy ez is jó, akkor elhiszi.

akkor nem vitatod, hogy az ilyen rendszerek, mint az Orbán rendszer hosszú távon lemaradnak fejlődésben?

Sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom, mert számomra a politikának ez az aspektusa egész egyszerűen nem fontos.

Erre szelektálódtunk. Az (azok a gének) maradtak fenn, amelyek a fejlődést preferálták, mert hatékonyabban működtek, mint a többiek és ezzel legyőzték vagy megették azokat, akik lemaradtak.

Lényegében legitimálod az erőszakot, háborúkat, és minden szörnyűséget, aljasságot, amelyeket emberek egymás ellen elkövetnek.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

hahaha, próbálod kifordítani a szavaimat, de sajnos nem megy :-).

Egyrészt te is az evolúció terméke vagy, hacsak nem vagy lapos földes, meg vírustagadó meg aura látó vagy hiszed el az olyan mondákat, meséket, mint a Biblia, Korán etc...

Ha észrevetted, akkor a pontozáson múlik az egész. A játékelméletben is attól függenek a nyerő stratégiák, hogy választjuk meg a pontozást. Lefordítva: Pl régen megérte területért háborúzni, de azóta a terület megszerzése alig ér valamit, mert az emberek megváltoztak, egy bizonyos szint fölött nem a terület az érték, hanem pl a technológia (FEJLŐDÉS!!!!! :-) ) ---> megváltozott a háború "játék" "játékelméleti" pontozása. Emiatt pl. a fejlett államok nem szoktak területszerző háborút indítani. Az csak az olyan múltba ragadt lemaradt authoriter rendszerek, mint az oroszok csinálják, mert az ő pontozásuk szerint a terület sokat ér. Mivel te mindig sántító hasonlatokat írtál régen, terjeszd ki ezt az elvet másra is, pl manapság sokkal kevésbé elfogadott az erőszak. Régen simán megpofozta a gyerekeket a tanár, manapság ilyennel már be lehet kerülni a hírekbe. Szóval ez a kirohanásod nem helyénvaló, mert ezt a fajta fejlődés fetisizmust nagyobb hangsúllyal (ha nem is mindig) máshol "élik ki" az emberek, államok.

Ó, persze! A rossz hírem az, hogy bármennyire is szeretné az amerikai demokrata párt, hogy az egész világ az ő általuk felállított szabályok és pontrendszer szerint működjön, nem mindenki méri ezekhez magát.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Jaja, még mindig ez a mumusod? :-) Kit érdekel az amerikai demokrata párt? Hogy jön az most ide? Amelyik párt egy szenilis vénembert jelöl elnöknek és ezzel kockáztatja, hogy egy Trump nevű közveszélyes idióta nyerjen? Ez OFF TOPIC. Semmi köze a témához azon kívül, hogy olyan, mint amikor a papok sátánt kiáltanak :-)

Mondjuk a nyugati jólétre ácsingózva előhozni az evolúciót mint pozitív példát... Legalábbis öngól! Ha nem tűnt volna fel a nyugati világ még a bevándorlókkal együtt is demográfiai lejtmenetben van, de ha csak az őslakosokat számolnánk - ami kb tilos persze - akkor ilyen 1 vagy az alatti lenne a reprodukciós rátánk. És éppen a lenézett elmaradott társadalmak azok, amik evolúciós szempontból sikert mutatnak fel, jóval kettő feletti reprodukciós rátát. Afganisztánt vagy Palesztínát például elkerülte a demográfiai katasztrófa. Érdekes.

A nyugati világot alkotó nemzetek éppen az öngyilkosság útján vannak kivétel nélkül. Abban lehet hinni, hogy a kultúra, a gazdasági siker és az életmód fennmarad a létrehozó nemzetek nélkül azok által hordozva, akik a helyükre beköltöznek. De ez a hit tudományosan teljesen megalapozatlan, én nem fogadnék erre.

Szépen felmondtad a leckét, de az a helyzet, hogy pl már Kína is demográfiai lejtmenetben van, az meg aztán nem Nyugat, az tuti...

A másik meg, hogy az evolúcióban pont hogy azok maradnak fenn, akik alkalmazkodnak, mert a világ állandóan változik. És egy kontraszelektált közösség sajnos rosszabb az alkalmazkodásban, mint egy versenyben szelektált.

 

Vannak problémák a Nyugaton, de a Nyugat elég jól szokott alkalmazkodni, eddig is így tett, ezért vezeti a világot. A Nyugatot már eltemették a kommunisták is, nekik sem jött be. Amíg a mi politikusaink a hanyatló Nyugatra küldik egyetemre a gyerekeiket és nem Pakisztánba, Palesztínába, addig szerintem élj a gyanúperrel, hogy itt téged bizony átvernek...

Tehát azzal, hogy lecserélik a lakosságot afrikai és közel keleti eredetűekre, azzal tulajdonképpen evolúciós értelemben győz az európai ember? Mert még mindig evolúcióról kezdtél beszélni, és Nyugat-Európára vonatkoztattad a kérdést. Néztél demográfiai adatokat? Hogy hány százalék migráns hátterű? Neked ebből tényleg kijött, hogy evolúciós értelemben nyerő a stratégiájuk?

Ezt a versenyben szelektált dolgot is elmagyarázhatnád, hogy ha átlag 1.0 körül van a szaporodási ráta, és tudvalévő, hogy az alacsonyabban iskolázott nőknek szignifikánsan több gyereke van, mint a magasabban iskolázottaknak (erről IMHO szabad statisztikát csinálni, és megfigyelhető mindenütt a jelenség) akkor az hogyan jelenti azt, hogy a fogyó népességünk versenyben szelektált?

Persze egyetértek abban, hogy az ember továbbra is versenyben szelektált - az evolúciós versenyben, ami folyik ameddig van élet. Csakhogy a szelekció pontosan nem azon szempontokat részesíti előnyben, amikről te hadoválsz: az iskolázottság, vagy a gazdasági siker fordítottan arányos a reprodukciós rátával minden statisztika szerint.

Úgy beszélsz mintha fogalmad se lenne a demográfiáról, vagy az evolúció jelentéséről.

Ahogy mondtam, kint voltam az Andrássy-n a tüntetésén. Amikor felment a színpadra, a megjelenése utáni szinte első pillanatban az első megjegyzésem volt a haveromnak, akivel voltunk, hogy vazze, itt a jövő Orbánja, csöbörből vödörbe fogunk jutni... A mellettünk lévő idősebb hölgy is helyeselt, de megbeszéltük, hogy vazze, ez van. Nem véletlen, hogy ennyire üt a srác és már 25%-ra is mérik, van benne Orbáni vonás elég sok és ezt azért nem csak mi vettük észre...

Én akkor a tüntetésen azt láttam, hogy nála a leglényegesebb kérdés, hogy el tudja-e hitetni magáról, hogy győzhet, elhiszik-e a választók. Erre volt felépítve a rendezvény és a beszéde is és azóta fényesen látszik, hogy elhitték az emberek. Mert ugye ez a legfontosabb kérdés, a győzési képesség elhitetése hiányzott a Röfi malacon kívül mindenkiből. Most már nem.

Nekem is ambivalens gondolataim vannak, de ahogy Bojár mondta: "Magyar Pétert nem kell szeretni, elég drukkolni neki". Ha másért nem (és ezt már én teszem hozzá),  hogy legalább azért legyen valami verseny, mert ez a belterjes dolog a plebs érdekeivel ellentétes, ezzel csak azok járnak jól, akik közel vannak a mézesbödönhöz és lopni akarnak, az összes többi ember veszít rajta még ha nem is tudja... Hosszú távon biztos a lecsúszás és ennek már egyértelmű jelei látszódnak, amikor a románok elhúznak mellettünk.

 

(Az idősebb hölgy egyébként utána elmondta, hogy a gyereke az unokájával külföldön van és jó lenne, ha sűrűbben hazajönnének)

ja, ha snq idejönne, hogy ezeket (1. a nénit 2. meg a győzési képesség fontosságát 3. "vazze, itt a jövő Orbánja, csöbörből vödörbe fogunk jutni... " állítást  "csak elképzelted magadnak", akkor szívesen ajánlok fogadást megint :-)

 

eredeti március 15-i email-t tudok előadni bizonyítéknak (eredeti gmail timestamppel, azt én nem tudom, hogy lehet visszamenőlegesen hamisítani), illetve beidézhetjük a haveromat is. A nénit nem fogom tudni előkeresni, mert nem cseréltünk névjegyet :-)

Még az Orbánnal való összehasonlításra annyit, hogy Orbánnak van egyfajta személyiségzavara, ami lehet, hogy a súlyos kisebbrendűségi komplexusából fakad, amit azért ennyi idősen kinőhetett volna már. Ez elég sok videóján látszik, és az is, hogy neki ez, amit csinál az egy tanult szerep, de valahogy azóta sem lett igazán az övé, csak mímeli. A Messiásnál nem, ott látszik, hogy ő rendben van ilyen szempontból (ami nem zárja ki, hogy más hibája legyen, akár feleségveréssel kapcsolatos is de bármi más, akár súlyosabb, is)

(Egyébként azt mondják (fehérvári "benfentesek" mondták ezt a pletykát), hogy a középiskolájában elég rosszul érezte magát, eléggé megalázták ott többször is, nem is ment el soha osztálytalálkozóra de mondjuk amikor régi, rendszerváltáskori,  videóban (amikor még volt benne őszinteség) az apjáról beszél az is felvet kérdéseket)

Orbán személyiségzavara legnyilvánvalóan azon a videón látszik, amikor Putyinnal van közösen ami felvétel "kiszivárogtatásával"(?) a kínaiak megalázták: https://www.youtube.com/watch?v=AE4ReW3euME De sok ilyen van, amikor látszik, hogy nem százas és nem akarok arra kilyukadni, hogy Ausztriában gyógykezelik de még az is benne van, hogy nem teljesen alaptalan ez a dolog, még ha nem is Ausztria...

 

És azért fontos, hogy egy ország vezetője lélekben egészséges legyen, mert ha nem, akkor a lelki hibái miatt rossz döntéseket hozhat. Hatásvadász példa lehet Hitler vagy Sztálin de egy két kisebb diktátort is meg lehetne említeni, ezek általában nem normális emberek...

Nem a gyógykezelés volt a mondandóm lényege, fölösleges ezen lovagolni. Ez egy kis valószínűségű dolog, nem számolok vele, marginális de le is írtam. Miért is lovagolsz ezen? Vagy a többi dologgal egyetértesz?

 

A hozzászólásom többi része viszont teljesen vállalható, Orbánnal láthatóan nincs minden rendben és ezt nem a (képzelt) DK-s mivoltom mondja, egyszerűen látni kell, hogy viselkedik, ezek nem normális dolgok.

 

Putyin kezéből mire következtetsz?

Megnéztem, nincs elemzésem azon kívül, hogy ő sem rendelkezik amerikai típusú önbizalommal, de semmi extra meg hát ugye más kultúrkör.

A lábait az elején úgy mozgatja, mintha menne már, később inkább furcsán és a keze egymásba kapaszkodása kicsit olyan gyereki (védj meg, segíts) megnyilvánulásra utal. Az, hogy kinek beszél, nem világos, mert kb csak maga elé néz, szemkontaktust nem vesz fel, lehet, hogy fölöslegesnek érzi.

 

Bár olvastam régen Jungot meg Freud-od és nézegettem olyan videókat, ahol g7, g20 meg hasonlókra érkeznek meg a országvezetők, érdekes volt látni de nem lettem pszichiáter, szóval lehet, hogy teljesen rosszul read-elek, szóval jöhet az elemzés :-)

Lehet itt kábítani egymást de ha megnézed a videót (https://www.youtube.com/watch?v=AE4ReW3euME) egyértelműen látszik, hogy Orbán viselkedése nem átlagos, nem normális. Ha szerinted mégis az, akkor tolj már pár videót, ahol hasonlóan viselkednek politikusok és akkor elhiszem, hogy ez a normális.

 

Én a viselkedése alapján azt gondolnám, hogy a megbeszéléseken volt egy nagyobb vita Putyin és közte, illetve lehet, hogy ezt nem lehet vitának nevezni, mert Putyin egyszerűen ráerőszakolta az akaratát (seggbenyomta hátulról és a téma valószínűleg valami komolyabb volt, pl Paks 2, ahol az oroszok széjjelszivatnak minket, az ő hibájukból nem halad érdemben az építkezés de úgy tűnik, valamiért Orbán nem képest ezt kezelni). Ez után kijöttek "sajtótájékoztatni" és Orbánban még működött a feszültség. Mondjuk az évek során szerezhetett volna már abban rutint, hogy kell az ilyet kezelni, mert a kínaiak hasonlóan rendezhették szerintem a bud-belgrád biztosítóberendezés problémát meg még ki tudja mit...

 

De ha megnézed Orbánt, hogy szokott viselkedni, amikor kizökkentik a betanult szerepből, akkor látszik, hogy az neki probléma. Fiatal korában azért nem ilyen volt. Amikor meg olyan társaságban van, aki a saját mércéjével fölötte van, akkor látszik rajta az, hogy behúzza fülét farkát. Ja és akkor még az általános szájnyalogatásról meg hasonlókról még nem is beszéltünk. De szerinted amúgy is milyen politikus az, aki csak saját kiválasztott közönség előtt képes beszélni???

A terelésed arra utal, hogy te is egyetértesz azzal, amit írtam.

 

Paks2 egyébként kiváló dolog, amivel zsarolni lehet Orbánt. Az oroszoknak ez ezredrangű dolog, de jól lehet vele Orbánt irányítani. Kérdés persze, hogy a nagy stratéga Orbán miért hagyta, hogy ilyen helyzetbe kerüljön, ahol az oroszok játszanak vele, mint egy bábuval. Ha feltételezzük, hogy okos, márpedig az, akkor nyilván végiggondolt döntés volt az is.

 

Egyébként Putin lábmozgása utalhat arra is, hogy unja az egészet és azért ne felejtsük el, hogy KGB-s volt, gondolom, nem azon a szinten mozog ilyen dolgokban, mint mi.

"Hungarian minister says". Eddig érdemes olvasni.

Miért, az oroszok már készen vannak a tervekkel (lásd: https://hvg.hu/kkv/20211001_Az_Atomenergia_Hivatal_visszadobta_Paks_2_e…)? A kért hiánypótlásokat megcsinálták? Tudtommal nem.  Ez az az eset, amiről beszélt Orbán. Ne azt figyeld, amit mondanak, hanem amit csinálnak. Mert ez terelés, ami látva téged ezek szerint hatásos.

 

 

Ajánlom figyelmedbe ezt a mondatot:

"A háborúhoz köthető nehézség továbbá, hogy a németországi Siemens (egyelőre) németországi politikai tiltás miatt nem kívánja szállítani az új paksi atomerőmű irányítástechnikáját. Igaz, ezzel a Siemensnek a szerződés szerint csak 2028-ban kell elkészülnie, vagyis van még idő."

Át vagy verve a palánkon, mit gondolsz egy rendszer, ami hazudik és lop, az pont téged nem fog átverni és meglopni? Na de most komolyan....

"Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) még nem hagyta jóvá a projekt nukleárisbaleset-elhárítási tervét. Ez az ügy hol tart?"

Vitalij Poljanyin erre ezt válaszolta:

"Ezt távolabbról kezdeném: Oroszországban az európaitól eltér az atomerőművek engedélyeztetése. Míg itt minden lépést külön kell engedélyeztetni, Oroszországban az egészet egy csomagban. Időbe került, amíg az orosz kollégák elsajátították a számukra új eljárást."

 

https://www.vg.hu/energia-vgplus/2023/12/paks-ii-eselyes-hogy-megis-sza…

 

"Időbe került, amíg az orosz kollégák elsajátították a számukra új eljárást."

HAHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHAHHA

Lefordítom neked:

"nyilván nem először csinálunk atomerőművet, szóval tudtuk, hogy ez az eljárás és bár éveket késtünk, leszarjuk ezt a dolgot, Putyin azt mondta, hogy ne siessünk, mert így hátulról seggbe tudja az Önök tisztelt Röfi malacát, aki erre úgy táncol, ahogy Putyin fütyül..."

Hab a tortán:

 

Van előrelépés a Siemenstől várt irányítástechnikai rendszer szállítása kapcsán?

 

Erre mondta Vitalij Poljanyin:

Igen. A vezérlés az atomerőműveknek általában is nagyon fontos eleme, hiszen nélküle nem indítható el a blokk. Az oroszországi blokkokban korszerű és nagyon jól működő orosz rendszereket használnak, de a magyar fél ragaszkodik a Siemens-Framatome konzorcium által szállítandó termékéhez. Az a legfontosabb, hogy mielőbb elkészüljön a megfelelő rendelés dokumentációja, és a beruházó beadhassa engedélyezésre

Azt gondolom, hogy néhány hónapon belül megszületik a megállapodás a Siemensszel, meg vagyok róla győződve, hogy a német társaság szállítani fog. Az irányítási rendszernek 2028-ra el kell készülnie, vagyis még van öt évünk.

https://www.vg.hu/energia-vgplus/2023/12/paks-ii-eselyes-hogy-megis-sza…

Ennyit Szíjjártóról meg a szuverenitásról, amit persze belerakott a nyilatkozatába. Vazzzzeeee, te tényleg elhitted, amit ezek mondanak? Vazzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :-)

Szijjártó hazudik, reggel, éjjel és este:

https://444.hu/2024/05/17/szijjarto-lebukasa-ota-tudjuk-gyurcsanynal-is…

 

Orosz barátaink, akinek Orbán reggeltől estig nyalja a seggét totál feltörték a külügy rendszereit, ahol "a legmagasabb jogosultsággal rendelkező adminisztrátori fikókok kompromittálódtak", "több, mint 4000 munkaállomás és 930 szervernél is több vált megbízhatatlanná"

 

De komolyan, nem veszitek észre, hogy itt valami nem stimmel? Agyon szivatnak minket Paks-sal az oroszok, hogy a terveket nem készítik el és sok éves csúszást okoznak, ami nemzetgazdasági kárt okoz, feltörik az összes nemzetbiztonsági rendszerünket és Orbán meg mégis nyalja a seggüket? Ilyenkor azért tényleg nem sok más logikus válasz van, mint hogy valami egész kemény dologgal zsarolják Orbán.

Az amerikaiak pedig kamerás autókkal járják a városaink utcáit, ezzel szükség esetén utcai harcokhoz is minden információt átadunk nekik. Valamiért mi ehhez hozzájárulunk, nekik pedig elvárásuk. Ez a nemzetbiztonsági kockázat tényleg senkit sem zavar?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Jól mutatja, hogy milyen hülyeség ettől rettegni...

 

Remélem, semmilyen amerikai terméket, szolgáltatást vagy technológiát sem használsz. Kicsit már azért súrolod az oltásellenesek és horoszkóphívők gondolkozásmódját. Az oltásokban meg csippek (sic!) vannak.

A NATO tagságunk és a földrajzi elhelyezkedésünk miatt annak az esélye hogy ellenünk belátható időn belül külső fizikai támadás indul minimális.

Ennél még szerintem annak is jóval nagyobb az esélye, hogy a Röfi malac indít támadást vagy provokál ki valamit, mert neki nincsenek erkölcsi korlátjai ilyen szempontból, neki csak a hatalom lebeg a szeme előtt. Ha a vesztét érzi, képes lenne rá bár az ország visszatartaná, valószínűleg.

Az ilyen országokat, mint mi nem fizikailag támadják meg, hanem másfajta nyomásgyakorlást használnak, amit jól láthatsz azon, hogy az oroszok fullra feltörték a külügy szervereit vagy amikor a Röfi malacot csicskáztatják Paks2-vel.

Figyeld az eseményeket! A NATO be fog lépni a háborúba, s mivel szerencsétlenségünkre nem vagyunk semlegesek, ezzel Magyarország is. Őszintén kívánom, hogy ne legyen igazam. De sajnos az lesz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azt én is lehetségesnek gondolom, hogy valamilyen a jelenleginél komolyabb formában de a saját akaratából belekeveredik a NATO. De hogy ez elegendő lesz-e ahhoz, hogy olyan harcok legyenek, ahol a street view segítene az oroszoknak, azt kétlem. Még esetleg a szerbek lehetnek itt a környéken probléma és ők viszonylag jóban is vannak az oroszokkal, könnyebb őket befolyásolni, ha az oroszok valamit akarnak.

 

A semlegességre való áhítozás szerintem számunkra tévút. (Meg az EU-ból való kilépésünk is de annyira nem vagyunk hülyék, mint a britek, szóval ki nem lépünk (Röfi malac sem buta, ő sem lépne ki), max ha többsebességes EU lesz, akkor mi a lemaradók és befolyásmentesek táborához fogunk tartozni. Toroczkaiékat is elsodorná a népharag, ha egyszer véletlenül odakerülnének és kiléptetnék az országot. Az számunkra kb a megsemmisulés lenne, kb mint a rendszerváltáskori káosz vagy inkább rosszabb).

 

Az is lehet, hogy ha nem lettünk volna NATO tagok, akkor az ukrán konfliktus hatására már bekéredzketünk volna, mint a svédek, meg a finnek.

saját akaratából belekeveredik a NATO

Mint védelminek hazudott támadó szövetség.

olyan harcok legyenek, ahol a street view segítene az oroszoknak

Én akkor sem vagyok nyugodt, ha az amerikaiakat segíti.

esetleg a szerbek lehetnek itt a környéken probléma és ők viszonylag jóban is vannak az oroszokkal

Ez kinek probléma? Neked? Egyelőre az USA és Nyugat-Európa viselkedik velünk ellenségesen, gyakorol nyomást ránk, nem Oroszország. Mondhatnám, minek nekünk ellenség, ha vannak „barátaink”. :((

Az számunkra kb a megsemmisulés lenne

Több, mint ezer évig a permanens megsemmisülés állapotában egész jól elvoltunk. Persze, mi az az ezer év az utóbbi húszhoz képest, igaz? :)

ha nem lettünk volna NATO tagok, akkor az ukrán konfliktus hatására már bekéredzketünk volna

Mert be kellett volna kéredzkednünk, éppen úgy, mint amikor fa testápolókkal felszerelt bőrnyakúak felkínálják némi anyagi ellentételezés fejében az üzlet védelmét. Abban az esetben is kifizetésre kerülnek a védelmi pénz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ukrajna egy független ország, amit megtámadtak az oroszok. A NATO nem támadna, hanem egy országot segítene, ami védekezik. Ez nem támadás. Bocsánat, de tényleg azért maradj a tények talaján!

 

Másrészt meg ahogy Orbán Viktor mondta:

"A közép-európai népeknek kötelessége, amikor egy független államot ér katonai agresszió, egyértelműen és világosan beszélni. Szerintem bennünket, magyarokat, ’56 miatt különösképpen terhel ez a felelősség. Ezért amikor egy független államot az oroszok katonai agresszióval támadnak, akkor nekünk világosan, egyenesen és helyes erkölcsi alapállást elfoglalva érdemes megszólalni. … Beszéljünk egyértelműen és világosan: ami katonai agresszió, az katonai agresszió"

https://www.youtube.com/watch?v=0ndu5mhU1bw

Érdekes, hogy tapsolnak neki a hívők :-)

 

Felveti a kérdést, hogy vajon miért mondja most a tök ellenkezőjét, mint pár éve?

Ukrajna független ország, de ne feledjük a történelmét. Hiába próbálod tagadni, vannak nagyhatalmi érdekszférák, amelyek tiszteletben tartása volt a béke záloga. Az USA ezt kezdte arrogánsan felborítani azzal, hogy előbb egykori szovjet érdekszférába tartozó országokat vont a saját érdekszférájába, most meg már szovjet utódállamokat is. A Maidant se feledjük, mert az sincs rendben, hogy nem a jog eszközeivel, választások útján rendezik a dolgokat, hanem az utcáról.

Orbán szavaival ebben a konkrét esetben egyrészt nem értek egyet, másrészt szerintem egy olyan állásfoglalásnak szánta, ami pozitív gesztus Nyugat felé, de gyakorlatilag tartalmatlan. Kimondtuk, hogy az agresszió az agresszió, az ég kék, a fű zöld.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tudom, hogy neked Orbán a patás, de ennyire nem befolyásos. Maradjunk annyiban, nem Orbán miatt kerültünk nyugati érdekszférába, hanem azért, mert az USA így akarta és nem volt más választásunk. Ezt nem mi döntöttük el.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Orbán patás, ez nem kérdés.

A nem mi döntöttük elre csak annyit tudok mondani, hogy népszavazás döntött róla. A NATO-t a megjelentek 85% támogatta, az EU-t 84%.

Ha most még mindig az orosz érdekszférában lennénk, az jobb lenne, mint a nyugati? Pl orosz érdekszférában van Belarusz, részben Szerbia és pár ázsiai ország. Objektíven nézve jobb helyek ezek, mint ami mi most vagyunk? Mert olyat hallok, hogy valaki kimegy nyugatra, mert ott jobb, de olyat, hogy Belaruszba, hát olyat nem. Neked pl lenne olyan munkád és életed, mint most? Vagy már ott bukik az egész, hogy hup flame sem lenne, mert a rendőrség betiltaná?

A NATO-t a megjelentek 85% támogatta, az EU-t 84%.

Úgy emlékszem, a Krím Oroszországhoz csatolását is sokan támogatták, de a nyugati demokrácia már csak olyan szelektív, hogy a neki tetsző eredményekben szentül hisz, a neki nem tetszőeket meg egyszerűen nem ismeri el. Ha pedig ilyen fiaskó Nyugaton van, legfeljebb újra szavaztatják a lakosságot ideológiai utóképzést követően, de a várt eredmény után persze már nem lesz újabb népszavazás. Az írek tudnának erről mesélni.

Megvan a bibliai egy tál lencse története? A magyar lakosság nyugati életszínvonal után áhítozva feladta szuverenitását. Mondjuk nyugati életszínvonal helyett vazelinezett lóf.szt kapott, a szuverenitását meg úgy bukta el, mintha nem is lett volna rendszerváltás. A vörös zászlót lecserélték kékre, sárga csillagokkal, az Internacionálét az Örömódára. Átrendezték a kirakatot, de érdemi változás nem történt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az internacionálét el kellett, az Örömódát nem kell elénekelni az iskolai ünnepségeken. Szóval ne haragudj, hogy ezt írom, de tényszerűen nem igaz, amit írsz, amit itt beállítasz. Ezt úgy hívják, hazugság.

 

Szerinted jobb lenne az életed, az emberek döntő többségének élete, ha Magyarország nem lenne EU tag? Ha igen/nem, miért?

Nem sértődtem meg, csak néha célszerű ezeket a hurkokat felszakítani, mert nem vezetnek sehova. Egymást meggyőzni nyilván nem fogjuk. Van értelme?

Nem az az érdekes, hogy el kell, vagy nem kell elénekelni azt a hanganyagot, amelyik a megszállást szimbolizálja, hanem az, hogy most éppen úgy nem vagyunk függetlenek, mint 1989 előtt.

Igen, jobb lenne az élet EU tagság nélkül, mert szuverén, önálló politikát folytathatna az ország, s nem kellene kiszolgálni a megszállók érdekeit. Továbbá NATO tagság nélkül is jobb volna, mert jóval kisebb eséllyel keverednénk bele a világháborúba, ami ki fog törni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mondani bármit lehet.

1989 előtt például azt mondták, április 4-én a felszabadulásunkat ünnepeljük. Azt is mondták, hogy 1956. októberében voltak a szégyenletes ellenforradalmi események, amelyeket szerencsére sikerült elfojtani. Azt is mondták, hogy a szocializmus a legfejlettebb, legmodernebb, legigazságosabb társadalomszervezési forma. Volt a magyar mellett vörös zászló is mindig. Akkoriban kötelező volt oroszul tanulni.

Ma is épp ilyeneket mondanak. Ma 1956. októberében épp forradalom volt, de nem tudom, hogyan változik majd a múlt holnapra virradóra. Ma azt mondják, a liberális demokrácia a legjobb társadalmi forma, olyannyira, hogy ahol nem ez van, oda azt muszáj exportálni akár erőszakosan, fegyverrel is. Egyetlen ország sem választhat ettől eltérő berendezkedést, mert amelyik megpróbálja, azt a Nyugat felszabadítja a diktatúra terhe alól. Ma a magyar mellett a kék, sárga csillagos zászló van a közintézményeken. Ma nem kötelező ugyan nyelvet tanulni, sokkal rosszabb a helyzet. Angol nyelvtudás nélkül már elhelyezkedni sem lehet, azaz egzisztenciálisan lehetetlenítenek el.

Épp az 1989 előtti tapasztalatokból kiindulva lehet tudni, hogy amit ma mondanak, az éppen úgy a hazug fedősztori, a propaganda, mint ahogyan volt ez 1989 előt is. A NATO védelmi szervezetnek hazudja magát, de valójában egy eszköz arra, hogy idegen országokban amerikai támaszpontokat lehessen telepíteni. Az egymás kötelező kölcsönös segítsége pedig arra eszköz, hogy bármelyik NATO tagot be lehessen sodorni a háborúba akaratától függetlenül.

Az EU politikai elnyomó hatalom. Jó példája ennek Lengyelország, amelyik azonnal megkapta az EU-s támogatásokat, amint az elvárt főirányt követő kormánya lett Lengyelországnak. Továbbá jó példája a szimbólumok, elsősorban az elnyomó hatalom sárga csillagos kék zászlaja a közintézményeinken.

Azt hiszi hogy az EU egy politikai elnyomó hatalom…

Már bocs, de nem hiszem, hanem tudom. Mégpedig a tapasztalataim alapján.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Te azt komolyan gondolod, hogy van egy társaság, ami összetart, majd az egyikük bunkó paraszt lesz és ő lesz "a homok a gépezetben, bot a küllők között, tüske a köröm alatt" és akkor a többiek nem vágják pofán? Szerinted ez nem jogos?

Te tényleg azt gondolod, hogy normális, amit a Röfi malac csinál? Akinek nem tetszik a társaság, annak ki lehet lépni az EU-ból. Van rá lehetőség. Ez nem a szocializmus, hiába próbálod összesmosni a kettőt, ki lehet lépni, ahogy az britek is kiléptek (elég hülyék is voltak).

 

Az, hogy bent vagyunk az EU-ban, azt jelenti, hogy mi is profitálunk belőle, a többi kamu.

Nem jogos. Szó szerint nem jogos, tudniillik az EU nem politikai, hanem gazdasági és jogi közösség. Bármennyire meglepő, a különféle politikai irányzatoknak legitimnek kellene lennie az EU-n belül, de az történt, hogy egy uralkodó szemlélet kiszorít minden mást, ami nem önmaga. Éppen úgy, mint az amerikai egyetemeken.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A jogi értelmezés szerint jogos, hiszen nem kapunk pénzt és Orbán ezzel nem tud mit csinálni. Csak azt ne mondd, hogy bénák az ügyvédei...

Az etikai értelmezés - szubjektív - szerint szintén jogos de levezethetjük játékelméletből vagy evolúcióból is. Egy közösségben, aki a másikat bántja, azt jogosan rugják bokán és büntetik meg.

Ami itt az érdekes, hogy vajon, hogy nem érted ezt meg... (válasz lentebb)

 

Másrészt:

"Az Európai Unió (röviden EU) gazdasági és politikai egyesülés"

https://hu.wikipedia.org/wiki/Eur%C3%B3pai_Uni%C3%B3

 

Javaslom a https://op.europa.eu/webpub/com/eu-and-me/hu/WHAT_IS_THE_EUROPEAN_UNION… oldalon lévő "Az alábbi nyolc állításnál tegyél pipát az általad helyesnek tartott válasz megfelelő oszlopába! Kis csoportokban beszéljétek meg, hogy szerintetek mit tehet meg és mit nem egy ország, ha az EU tagjává szeretne válni!" feladatot valamint az alatta lévőt...

 

De ha kicsit gondolkoznál, rájönnél, hogy pl miért nem vesszük be a törököket, holott gazdaságilag és jogilag megoldható lenne. Csak politikailag lennének problémák...

 

Tehát tényszerűen nincs igazad. Mondom én, hogy az a baj, hogy te alapvető dolgokban tévedsz, a gondolkozásodat olyan alapra építed, ami nem igaz, aztán onnan levezetsz mindenféle irreális dolgot.

Tudod én teljesen meglennék EU tagság nélkül, mert:

Kétoldalú kereskedelmi megállapodásokkal mindent le lehetne fedni (pl Svájc).

Nagyon komcsi dolog, hogy berakunk közösbe pénzt és majd kapunk belőle valamennyit, mert ez további kérdéseket vet fel:

  - a pénzeszközök újra elosztása politikai szempontok szerint -> lásd: Kádár-korszak (akkor se jött be)

  - ki dönti el, hogy mire kell nekünk 

  - függőséghez (drog dealer) vezet és zsarolhatóvá válik egy ország

  - ott, ahol egyszerre sok könnyű pénz jelenik, ott korrupció és más maffia módszerek lesznek

  - gazdasági érdekellentét van pl. a spanyol - francia - holland - magyar parasztok közt.

stb.. reggelig lehetne írni a gazdasági és jogi ellen érveket.

 

Én várom, hogy mikor áll földbe az egész EU...

ha lesz bővítés - új tagok felvétele - és csökken/stagnál egyes fejlett befizető országok hozzájárulása, akkor nagyon komoly feszültség lesz a tagállamok közt pl. agrártámogatások, felzárkóztatási pénzek csökkenése utcára fogja vinni az embereket. pl. ezért akarják csökkenteni a mezőgazdasággal foglalkozók létszámát - a kieső élelmiszert importból tervezik pótolni.

Ez vár az EU-ra, ezért mondtam, amit mondtam...  

A lengyelek letarolnak mindent. Nálunk mindenhol lengyel tojás árulnak, a magyar termelőknek meg nem éri meg tojást termelni. Szabolcsban az almát veszteséggel termelik. Valamit a lengyelek, a spanyolok jól csinálnak. Viszont a magyar gabonát, és prémium termékeket mind elviszik nyugatra. A magyar fogyasztó szenved csak, drágán vásárol lengyel szart… Ki érti ezt?

Jelenleg 2024 van, ha most kilépnénk az EU-ból és védővámokat vezetnénk be, ahogy javasoltad, akkor az országnak gyorsan vége lenne, mert nem lenne ipar meg mezőgazdaság, amit megvédenénk. Az iparunk nagyon nagy része ez EU-hoz kötődik, a mezőgazdaságunk nagyon nagy része EU támogatásból él és anélkül végképp semmi versenyképessége nem lenne.

Tehát jelenleg az EU-ból való kilépést szorgalmazni szerintem népbutítás, ami egy szinten van a laposföldességgel és az oltástagadásokkal.

"Lényegében beismerted, hogy az EU tönkretette az iparunkat és a mezőgazdaságunkat. "

What? Mondom én, hogy ez kb a laposföld meg vírustagadás szintű érvelés...

Nem az EU tette tönkre az iparunkat, hanem a szocializmus. Nem volt iparunk, ami volt annak a nagy többsége teljesen versenyképtelen volt (vagyis gyakorlatilag nem létezett). Majd választottunk egy utat, hogy az ország nem a nagy hozzáadott értékű melókat csinálja (amivel ki lehet emelkedni a közepes fejlettség csapdájából), hanem összeszerelő üzemek leszünk, ahol az emberek egy része szalagmunkás egy gyárban, ami külföldre termel, ahol a nyereség kb csak átfolyik a GDP számokon, ezért van a béka segge alatt a fogyasztásunk.

 

Ez az országunk saját választása volt, ehhez az EU-nak nulla köze volt. Voltak, vannak más stratégiák is, pl Észtország, Lengyelország vagy akár Románia is. De a mi utunkat mi választottuk.

Erre mondtam, hogy ez az ország létezett 2004 előtt is, tehát van élet az EU-n kívül. Ha erre az a válaszod, hogy összerogynánk EU nélkül, mert se iparunk, se mezőgazdaságunk, s mivel 2004-ig talpon voltunk EU nélkül, akkor ebből bizony az következik, hogy az EU tönkretette az iparunkat és mezőgazdaságunkat ebben a 20 évben.

Van kutatás-fejlesztés Magyarországon, én is ilyen helyen dolgozom. Vannak európai színvonalú intézményeink, mint amilyen például a szegedi Eli-ALPS. Ugyanakkor hiába erőlteted a sok kutatás-fejlesztést, azzal nem tudsz munkát adni az átlagos, illetve átlag alatti képességű tömegeknek. Lehetünk mi a kutatók országa, de hirtelen két problémánk lesz. Hiányozni fog egy rakás mérnök, fizikus, a másik oldalról lesz nagyon sok munkanélkülink, akiket megfosztunk az emberhez méltó élettől, ráadásul nem lesznek fogyasztók sem. Nem gondolom, hogy ez jó irány lenne.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ma azért rogyna össze a gazdaságunk, mert most már az EU-ra épül, egy rakás cég azért van itt, mert olcsó szalagmunkások vannak, és az EU-n belül vagyunk. Ezek meg a többi cég sem jött volna ide, nem véletlenül nem Szerbiába meg Ukrajnába mentek annyian régebben, hanem ide, mert EU tagok vagyunk. Ha kilépnénk az EU-ból, akkor ezek odébbállnának. Na ne már, ezt azért te is tudod nagyon jól, ahogy a kínaiaknak meg az oroszoknak is csak addig vagyunk jó csicska, amíg az EU-n belül vagyunk.

 

A felvetésedre, hogy ha nem léptünk volna be, akkor más pályát írtunk volna le. Szinte biztosan alacsonyabb lenne a GDP, életszínvonal stb, jelentősen rosszabbul élnénk. Ha te ezzel szimpatizálsz, nekem 8, de örök boldogtalan maradsz, mert a magyarok annyira nem hülyék, mint a britek, akik képesek voltak kilépni...

Az első bekezdéssel nagyjából egyetértek. Nyilván van vonzereje annak, ha olcsó a munkaerő, s lehet az egész EU piacára exportálni VÁM nélkül.

A második meg olyan, hogy nem tudjuk, puszta spekuláció. A britek egyáltalán nem voltak hülyék, mert nem a GDP illetve az anyagi haszon maximalizálása az egyetlen szempont. Az én értékrendemben az önrendelkezés, a szabadság ezek fölött áll.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A britekkel kapcsolatban az a baromi nagy baj, hogy baromi nagy hazugságok alapján döntöttek, szimplán megtévesztették őket, tolták orrba-szájba a hazug propagandát. Amit te szuverenitásnak tartasz ott is meg itt is, azok a dolgok hazugságokon alapultak, ahogy nálunk is ez a szuverenitásvédelmi dolog egy humbug hazugság, csak hát sokan nem látnak át rajta. Ez a baj.

Ez neked baj, mert nem illik abba a narratívába, ami kedves neked. Fogadd el, hogy ezt mások másként látják! Szerinted megtévesztették őket, de hidd el, van, akinek az önrendelkezés fontosabb, mint a magas életszínvonal. Nem kell, hogy értsd, csak fogadd el.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

locsemege, te ezeket komolyan mondod?????????????

pont olyanokkal tévesztették meg, hogy jobban fognak élni, ha az EU-n kívül lesznek, meg az EU-nak küldött napi x millió fontot majd felhasználják magukra (busz oldalán reklám). Ami egy totális kamu volt, de úgy látszik, te ezeket sem tudod, mert teljesen elvakít a szuverenitás hazugság... Na jó éjt!

"Azért mert ‘90-ben padlót fogtak, és volt 15-20 év év mire összekaparták magukat,"

 

csak a tények kedvéért: Az oroszok nem kapták össze magukat, annyi történt, hogy felment az olaj ára. Az alkesz Jelcin idején padlót fogott az olaj, Putyin semmivel sem csinálta jobban a gazdaságot, egyszerűen közben felment az olaj és a gáz ára.

Olyan ez, mint hogy a fidesz évekig a világgazdasági konjunktúrából élt. Ennek semmi köze nem volt a fidesz képességeihez (amit jól mutat, hogy mások, pl Románia még jobb volt és leelőzőtt minket)

ekkora bullshit hogy tudtál leírni ? 2000 után költöztél ebbe az országba ??

- Az országot csődbe és hitelbe egy jól meghatározható kör vitte. Már a '70-'80-as években akkor pénzek mentek offshor számlákra (nyugatra) - ahhoz semmi közük nem volt a ruszkiknak.

- "hozzáértő multiknak"  - na ezen kacagok, jól menő üzemeket vettek át pl. a franciák és minden gépet leszereltek és vitték a MÉH-be (piacot vettek). A gyártócsarnokból raktárat csináltak a francia termékeknek.

Városomban a cégvezetők vasáron megvették a gépeket és a régi laktanyában (új neve Ipari Park) kialakított kis üzemekben folytatták gyártást 5 év alatt visszaszerezték a piacot és a francia cég még pár évig vegetált, de mamár nyoma sincs. A nagy beruházásokra (Metro, Tesco, IKEA, Audi gyár) már magyar termékek kerültek beépítésre. Egy nagy cégből lett 6 kis Kft.

Biztos van ellen példa, de amit leírtam annak alapján meg lehetett volna menteni a több ilyen céget - HA AKARTÁK volna..

 spanyolok jól csinálnak

 

 2 ok miatt megy a spanyol élelmiszer termelés:

- éghajlat

- rabszolga munka (amiről EU szemérmesen hallgat) -  afrikai niggereket alkalmaznak a fólia városokban. Komfort nélküli barakkokban tartják őket, fegyveres éjjeliőrökkel. De rengeteg román van még ott dolgozni.

rabszolga munka
 

Jaj már ez a “rabszolga munka”, annyira tipikusan magyaros… Nektek minden az! Amikor metszeni kell az ültetvényem (30ha) magyart nem találok csak cigányt meg románt! Mert télen kimenni a szőlőbe pirkadattól napnyugtáig az rabszolga munka! A gyárakban a szerelősorokon magyart nem nagyon találsz.

Itt mindenki láblógatós munkát akar a monitor előtt, mert minden más rabszolga munka!

rabszolga munka

na erről pont úgy szóltál, hogy fingod nincs (ahogy szoktad)  - van egy ismerős kamionos paprikát, paradicsomot, epret hordja el onnét (El Ejido). Ő mesélte, hogy szemtanúja volt, hogy a rendőrség razziát tartott

és volt egy kis lövöldözés is a fólia sátrak közt. Bejelentés nélkül (adó és EÜ díj fizetés nélkül) tartanak afrikai migránsokat (180km tengeren és ott van Algéria, 160km Marokkó). Fizetést nem kapnak, mert levonják az

embercsempésznek járó fuvardíjat és hogy ne lépjen le amig nem törleszt őrzik őket barakkokban. Biztos kapnak enni meg vizet szállást, mert nem tudnának dolgozni.

Marokkóból a kábszer is befigyel, amit terítenek az EU-ban a kamionos ismerős is attól fél, hogy a ládák közt bepakolnak egy kis fehér port.

 

Biztos van szorgalmas spanyol, aki minden adót megfizet és bejelentett emberekkel dolgoztat - de nagyon nagy számban van most jelenleg abban a térségben rabszolga. Rabszolga, mert nem mehet el szabadon és nem kapja meg a fizetését.

"A lengyelek letarolnak mindent. Nálunk mindenhol lengyel tojás árulnak, a magyar termelőknek meg nem éri meg tojást termelni. Szabolcsban az almát veszteséggel termelik. Valamit a lengyelek, a spanyolok jól csinálnak. "

 

Voltam most rövid időre Lengyelországban. Szomorú volt látni, amit a számok eddig is mutattak, vagyis, hogy a régen, évtizedekkel ezelőtt lesajnált lengyelek mára hogy lehagytak minket.

 

Látszott ez az például a házakon, autókon, az utak de egyáltalán a városok állapotán, az emberek öltözködésén, a viselt ruhák minőségén (főleg a nyugdíjasoknál jött ki a kontraszt), a vasúti infrastrukturán (vonatok, pályaudvar, de akár még az utcai hajléktalanok mienségén is.

 

Bizonyos szempontból szomorú volt visszajönni, mert azért most nem a hanyatló Nyugatról jöttünk vissza, hanem egy közép-európai országból.

 

Ha sötét van és elvétenéd a határt (általános tapasztalat, nem országfüggő), akkor onnan lehet tudni, hogy magyar földön vagy, hogy ha autópályán jössz, akkor itthon minden kisebb vízátfolyás fölött bukkanóval építik a hidakat. Ha mész az autópályán és van ilyen bukkanó, akkor tuti, itthon vagy már. Ha nem autópályán jössz, hanem sima úton, akkor onnan tudod, hogy itthon vagy, hogy a csatornafedeleken zökken az autó.

 

Ami furcsa volt, hogy akikkel találkoztunk milyen kevesen tudnak angolul, még a fiatalok közül is. Viszont nagyon sok fiatal, egyetemista korú dolgozott a szolgáltatási szektorban, múzeumokban, fagyizókban, kávézókban, éttermekben rettentő sok fiatal dolgozik. Az egyiket meg is kérdeztük, mondta, hogy az egyetem mellett ez jó pénzt jelent. Emlékeim szerint pl Dániában kötelező dolgozni az egyetem mellett, itt azt mondta a fiatal lány, hogy nincs ilyen kötelezőség, csak hát ugye megéri. 

 

Edit:

Submit után milyen hír jön szembe? "200 szobás szállodát épít a VI. kerületben egy lengyel befektető". Kösz....

"Amikor beléptünk, nem volt politikai tömörülés. Alattunk változtatták meg az alapokat."

Az EU 92-ben jött létre a Maastrichti szerződéssel, ami már egyértelműen egy politikai szervezet is volt. Max még az előd, az EKG-n lehetne vitatkozni, hogy az mennyire volt politikai szervezet, de az amúgy is irreleváns, illetve ez kb szavakon lovaglás lenne, ami értelmetlen.

 

Nyilván, ami itthon EU ellenes propaganda folyik az népbutítás. Az, hogy mi még mindig benne vagyunk az EU-ban azt jelenti, hogy több előnye van számunkra, mint hátránya és ezzel a Röfi malac is egyetért,

A másik mumus, a NATO-val kapcsolatban írom, hogy a heti "A világ urai" podcastadásban (https://open.spotify.com/episode/6fDQ5FaKdOX1hUTZAYc0WP) a NATO-ról van szó és van benne egy érdekes rész (kb a 14-15. perctől kezdődik). Igen, ez a klubrádión szerepel, de szerintem elég tárgyilagos és jó témák is szoktak lenni benne

 

Megemlítésre kerül, hogy a franciák miért fújtak egy ideig nagyon a NATO-ra (kb 40-60 éve), illetve tulajdonképpen az amerikai dominanciára és hogy próbáltak ellent tartani az amerikai érdekeknek. Ma kicsit vicces hallani, hogy ők is a szuverenitársa hivatkoztak annak idején. De ami különösen érdekes, én pl nem tudtam, hogy az amerikaiak azt szerették volna annak idején elérni, hogy a francia atomfegyverek bevetéséről is az amerikaiak döntsenek. Azért ez elég kemény :-)

> de valójában egy eszköz arra, hogy idegen országokban amerikai támaszpontokat lehessen telepíteni.

Esetleg arról hallottál, hogy az USA rendszeresen fenyegetőzik azzal, hogy bezárja ezeket a támaszpontokat, ha a fogadó országok nem akarnak fizetni? Gondolom, hallottál, csak nem igazolja a prekoncepciódat.

Na mi van, megsértődtél? :-)

bocs, de neked a kiindulási feltételekben már hiba van, aztán nem csoda, ha mindenféle dolgot levezetsz belőle.

 

És hogy legyen locsemegei hasonlat:

- olyan ez, mintha a matekban megengednénk a nullával való osztást, aztán az mindenféle hülyeséghez vezetne.

Ez is azt mutatja, hogy a házassághoz két fél kell! A törökök háborúzgatnak egy EU raggal már pár évtizede, és az alapelveket sem teljesítik! De van itt egy locsemege nevű tag, hogy megállapodásokkal az EU tagság teljesen kiváltható. Hát magyarázza el a törököknek, hogy ne akarjanak kékcsíkos rendszámot, mert nincs előnye az EU tagságnak! A kis államok mint pl Magyarország meg nem szeretne egy nagy muszlim autokráciát a nyakába kapni!

a "tények talaján" maradva a natonak nem feladata és nem hatásköre "független" országok védelme, erre nincs is semmilyen lehetősége. egyes tagjai önállóan, saját érdekeik mentén dönthetnek a háborúba lépés mellett, ekkor azonnal megszűnik ebben a konfliktusban a nato védőernyője számukra

 a számonkért világos beszéd többször, több szinten megtörtént

"a "tények talaján" maradva a natonak nem feladata és nem hatásköre "független" országok védelme, erre nincs is semmilyen lehetősége"

Nem vagyok ebben szakértő, de nem vagyok abban sem biztos, hogy igaz, amit mondasz. "a NATO elkötelezte magát a viták békés rendezése mellett. Amennyiben a diplomáciai erőfeszítések nem vezetnek eredményre, katonai erővel rendelkezik a válságkezelési műveletek felvállalására." Bár itt később meg van említve az ENSZ határozatoknak való megfelelés, szóval nem tudom. De itt ez igazából nem is lényeges, mert ahogy írod, ebben az ukrajnai esetben az országok egyenként döntenek, természetesen a NATO-n belül lehet egyeztetés.

 

 

"egyes tagjai önállóan, saját érdekeik mentén dönthetnek a háborúba lépés mellett,"

Ez természetesen igaz, egyszerűsítettem

A NATO szétesését nem tartom reálisnak, de azt igen, hogy átfogalmazzák a célokat. Bár, ha Közép-Európát az USA a NATO segítségével belekényszerítette a háborúba, akkor a NATO küldetése véget ért, tehát akár hagyhatja is szétesni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha Trump lenne az elnök, akkor ezt én is valószínűnek tartanám. A többiekkel meg már amúgy is megutáltattuk magunkat, kérdés, hogy miért tennének meg bármit értünk, amikor "Mi vagyunk a homok a gépezetben, bot a küllők között, tüske a köröm alatt".

locsemege biztos örülne, hogy énekelhetné az internacionálét :-)

 

Szerencse, hogy nem közvetlen szomszédok az oroszok és azért ha nem is biztosan de valószínűleg nem is lesznek azok.

a helyzet továbbra is változatlan, ráadásul ez EU (a gonosz brüsszel) minden lehetséges könnyítést magadott

 

Szijjártó Péter komoly győzelemmel térhetett haza: az újabb csomag egy külön, a paksi bővítésről szóló bekezdéssel egészítette ki a szankckról szóló tanácsi rendeletet. A projekttel kapcsolatos minden tevékenység általános és horizontális mentesítést kapott a rendeletben szereplő összes korlátozás alól – belrtve az új erőmű létesítését, üzemeltetését, karbantartását és üzemanyag-ellátását.

 

 

most már tényleg az kellene, hogy az oroszok így ennyi év késés után végre elkészítsék a terveket:

Bár a bővítés útjából elhárulni látszanak a legnagyobb akadályok, adódnak még nehézségek. A jelek szerint a Roszatom még mindig küzd az erőmű uns szabványok és szabályok szerinti engedélyeztetésével. A Paks II. beruházás számtalan kisebb-nagyobb engedélyt megkapott már az Országos Atomenergia Hivataltól (OAH), de a legfontosabbat, a létesítési engedélyt még nem. Pedig a kérelmet majdnem napra pontosan négy éve nyújtották be – az eljárás normál időtartama pedig legfeljebb egy év lehetett volna. Ezt az OAH meghosszabbította, hnypótlásokat kért, majd kiadta az engedélyt, ám úgynevezett visszatartási pontot hozott létre: e szerint az alapozásnak saját kockázatukra nekiláthatnak, ám a betonacél-szereléseken túl a reaktorblokkok építése csak akkor kezdődhet el, ha a vállalat frissíti és újra beadja az engedély alapját jelentő úgynevezett előzetes biztonsági jelentést (ebj). Ez 2022 novemberében megtörtént – az atomhivatal az elbírálást eredetileg 120 napra taksálta. „A frissített ebj vizsgálata jelenleg folyamatban van, amelyet akkor fogad el a hatóság, ha megbizonyosodott arról, hogy a vizsgált szempontoknak megfelel a dokumentum” – közölte az OAH a HVG-vel.

Vitalij Poljanyin, a beruházás tavaly év végén kinevezett projekt­igazgatója a Világgazdaságnak az engedélyezések nehézkességét azzal magyarázta, hogy az orosz szakembereknek időbe telt, mire elsajátították a számukra új eljárást: Oroszországban ugyanis elég mindent egy csomagban engedélyeztetni. Pletykák szerint a probléma valójában ennél súlyosabb, az orosz szabványok sokszor egyszerűen nem felelnek meg az unsaknak, emellett az orosz mérnökök sok esetben nem támasztották alá számításokkal a dokumentácba írt különféle értékeket.

A törökországi Akkuyu erőmű első blokkja lényegében elkészült, várhatóan jövőre áll termelésbe, a többi három blokk 2028-ig lesz teljesen kész. Ez azért fontos fejlemény, mert – mivel az erőmű ugyanúgy VVER–1200-as reaktorokból áll majd, mint a Paks II. – újabb működő referenciaként szolgálhat a magyar létesítménynek. Az is kedvező, hogy a török blokkok megépülésével a Roszatomnál erőforrások szabadulnak fel. A paksi bővítéssel kapcsolatban jelenleg az a fő kérdés, hogy az orosz kivitelező mikor kezdi meg a tényleges építési munkálatokat a telephelyen – figyelmeztet Aszódi Attila. Jelenleg a munkagödör kialakítása és talajszilárdítás zajlik, ezt elsősorban német és osztrák alvállalkozók végzik. A paksi 5. blokki reaktortartály gyártása április végén kezdődött Oroszországban. A beruházásban minőségi előrelépés lenne az 5. blokki reaktorsziget építésének megkezdése – ehhez azonban szükséges a végleges létesítési engedély

 

 

Lehet, hogy Viktor mostani moszkvai útján lement kicsit kutyába Putyin előtt, reméljük lesz eredmény és az orosz mérnökök kegyeskednek ennyi év után dolgozni végre.

https://m.hvg.hu/360/hetilap360/2024/27/20242716gazdasag1

Ma nálunk kétszer ment el az áram, nem tudom, de feltételezem, hogy simán túlterhelődött a hálózat, mert nincs elég kapacitás. Valaki szóljon Putyinnak, hogy ha kell, akkor legközelebb tartsa Moszkvában személyes csicskának az Orbánt, nekünk nem fog hiányozni viszont cserébe lássanak már az oroszok munkához, mert mi voltunk olyan ügyesek, hogy bár jelenleg sem tudunk elég áramot termelni, most is importra szorulunk de még erre ráadásként idehívtunk pár energiazabáló akkugyárat is...

A https://www.mavir.hu/web/mavir/rendszerterheles oldalon nézhető meg az, hogy mikor miből jött össze az áram, amit elfogyasztunk.

 

Útmutató:

1. klikk ide: https://www.mavir.hu/web/mavir/rendszerterheles

2. kiválasztod a pl erőművi termelés

3. kiválasztod a dátumokat: pl júl 1-júl 11

4. megtekinted a statisztikai adatokat, ami mutatja, hogy mikor mennyi volt az export, import. Ebből szépen látszik, hogy ahogy melegszik az idő, a napi csúcs egyre feljebb megy és egyre több "áramot" kell behoznunk külföldről. A lila az export-import és látszik, hogy a csúcsfogyasztás már 7GW körül van. (plusz infó: a háztartási napelemek ebben nincsenek benne (csak a nagy napelem erőművek), azok tulajdonképpen csak, mint fogyasztás csökkentő hatás vannak benne, tehát benne van de csak indirekt módon)

 

Az tény, hogy exportálunk ukrajnába ha kell, sőt emlékeim szerint úgy is, hogy átfolyik rajtunk az áram, de nyilván, amikor nekünk sincs elég áram, akkor nem exportálunk oda, ahogy látszik is, hogy a mostani napokban szinte semmi nem megy exportra, napi szaldóban meg egyértelműen mínuszban vagyunk de ez amúgy is szokásos.

 

Tehát az általad említett "Eközben megy az áram export Ukrajna felé" szerintem egyértelműen megtévesztő állítás (de mondjuk ehhez nem kell észkombájnak lenni, az időszak teljesen más, amikor van plusz áramunk a napelemek miatt, akkor nyilván igyekszünk eladni bárhova de most baromira nincs plusz áramunk. Elég ha megnézed a napi HUPX DAM áram árakat, van, hogy esténként 400 forint körül van!!!).

 

plusz infó:

1. van egy külön export-import grafikon is, egyértelműen látszik, hogy sokkal több áramot hozunk be, mint viszünk ki, tulajdonképpen a napelemek által megtermelt fölösleget exportáljuk

2. van még egy határmetszéki áramlások diagram is, abból egész jól követhető, hogy melyik országba vagy országból mennyi áram megy

3. ki lehet az egészet rakni excelbe és elemezni

Ma nálunk kétszer ment el az áram, nem tudom, de feltételezem, hogy simán túlterhelődött a hálózat, mert nincs elég kapacitás.

Az áramszünetnek kb. 3 oka lehet:

  • Tervezett karbantartás teljes áramtalanítás miatt.
  • Tervezett karbantartás érézeknyre állított védelmi berendezésekkel.
  • Védelmi működés múló meghibásodás, tartós meghibásodás miatti automatikus kiszakaszolás és tartalék áramkörre kapcsolás miatt, stb.

Az átviteli rendszer a jelenlegi ipari felhasználás mellett kb. 20-30%-os kihasználtságú. 

Nem hiszem, hogy az esti csúcsidőszakban lenne tervezett karbantartás, emiatt ezt kilőném.

Ami furcsa, hogy a feszültségen nem láttam változást, az a nálunk szokásos 242 Volt körül volt, azt gondolnám, hogy ha teljesítmény probléma miatt van, akkor azt megelőzi a freki illetve a feszültség csökkenése. De nem vagyok a téma szakértője.

Napelemes fórumokon volt róla szó, hogy bizonyos helyeken a szokásos 240 voltról leesett 210 körülire a fesz, ez gondolom egyértelműen a légkondik miatt van.

Ahogy írtam Szíjjártó hazudott. Most már az oroszok is elismerték, hogy ők a hibásak és képtelenek a szerződés szerint megépíteni Paks2-t, viszont cserébe drágábban esetleg megcsinálnák:

https://hvg.hu/360/20241211_hvg-Arrobbanas-paks-ii-roszatom-szijjarto-p…

 

Persze az is kérdés, hogy Szjjártó, miért nem a magyar érdekeket képviselte ebben az ügyben.

Nem tudom, hogy lesz-e részedről elemzés de addig is itt egy tök jó rész a Dalfutárból. Zséda itt hallja, hogy milyen zenére(?) kell majd énekelnie és állat jó reakciók vannak az arcán. Később, amikor pl a dalszöveggel ismerkedik, ez a hatás még fokozódik. Egyik kedvenc részem és már 9 évad volt.

(A Dalfutárban a résztvevők csak később ismerik meg egymást és közösen végül összeraknak egy zenét (zeneszerző, dalszövegíró, producer, énekes)

 

https://youtu.be/v9nx15GkmUM?t=2757

A számok alapján magasabb ott az egy főre eső GDP, fogyasztás és fizetés.

 

De ha akarod ettől még mondhatjuk, hogy nem hagyott le. Végül is azt is lehet mondani, hogy a Föld lapos, az oltásokban meg csippek (sic!) vannak. Nekem mind1. Mondjad!

Ha figyeltél, akkor ez egy évek óta menő trend. Először csak általánosan elfogadott volt, hogy a románok mindig mögöttünk vannak, aztán néha felmerült, hogy közelednek, de csak nevetség tárgya volt, aztán riogattak, hogy közelednek először azon is nevettek, aztán kezdték komolyan venni és most itt vannak.

 

Majd megszokjuk és eljátszuk ugyanezt a folyamatot a bolgárokkal. A Déli krónikában persze valahogy máshogy fogják tálalni.

Lecsapom...

 

"Orbán Viktor azon kevés politikusok közé tartozik, akik 1990 óta megszakítás nélkül tagjai az Országgyűlésnek. Rajta kívül ezt még három másik, történetesen szintén fideszes politikus, Kövér László, Németh Zsolt és Kósa Lajos mondhatja el magáról. De Kövérék legalább egyszer egyéniben is szereztek parlamenti mandátumot. Orbán is megpróbálta, kétszer is, de esélye sem volt rá, aztán feladta."

Igen. Ahogy írtam, a leglényegesebb dolog, hogy rendelkezik-e azzal a képességgel, hogy az emberek elhiszik róla, hogy győzni tud. Ezzel eddig csak a Röfi malac rendelkezett. Most már a Messiás is.

 

Mellette a Röfi malac ódon, lejárt lemeznek tűnik. Tulajdonképpen kaptunk egy fiatal, modernebb Orbánt. Az emberek ezt megveszik, ez látszik a számokon.

aki elhiszi a negyedik messiásról, hogy legyőzi az évtizedes kisebbségi frusztráció okán röfi malacnak hívott személyt, az elhitte az előzőkről is

a számokon nem az látszik, hogy kaptál egy fiatalabb orbánt, hanem az, hogy azok kajálják, akiknek egy lgbtqp sötétzöld fegyőr is szimpi volt vagy a dk családi párt árnyégdemagógiáját is megette

mellesleg nem csak meg kell szerezni a kormányalakítás lehetőségét, hanem stabilan távol kell tudni tartani a hatalomtól a dkmentumféle janicsárokat, és stabilan állni kell a brutális külső nyírást-nyomásgyakorlást is. ez az, amiről nem csak elhiszik az emberek, hogy röfi malac megcsinálja, hanem bizonyította is. a negyedik messiásnál már az első fele bajosan alakulna, a másodikra pedig baljós árnyat vetnek a háttérból kilógó korányi-lólábak

Szerintem nézz rá, hogy mennyire durván elhízott Orbán, lehet, hogy azért Röfi malacozom. De most tényleg, hogy néz már ki?

A Messiással kapcsolatban meg egy-két év és kiderül, hogy hasznos-e vagy végül is inkább a Fidesz malmára hajtja a vizet.

Orbán számára bizonyára hasznosak ezek a tulajdonságok, amiket írtál, de az ország érdeke más, mint az övé vagy bármelyik politikusé. Ideje lenne ezt észrevenni.

Szerintem nézz rá, hogy mennyire durván elhízott Orbán, lehet, hogy azért Röfi malacozom. De most tényleg, hogy néz már ki?

Ez roppant fontos a politikai teljesítmény tekintetében. Amúgy igen, élhetne egészségesebben.

A Messiással kapcsolatban meg egy-két év és kiderül, hogy hasznos-e vagy végül is inkább a Fidesz malmára hajtja a vizet.

Helyesebben szólva hasznos, mert a Fidesz malmára hajtja a vizet. :)

az ország érdeke más, mint az övé vagy bármelyik politikusé. Ideje lenne ezt észrevenni

Ez természetes, de közszereplőként az ország érdekeit képviseli. Az más kérdés, hogy az országunknak nem az az érdeke, mint ami a Nyugatnak, vagy azon belül is az USA-nak.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"Ez természetes, de közszereplőként az ország érdekeit képviseli. "

 

Na de most mégis, ezt mire véljem?

Bár miután kiderült, hogy nem érted, hogy nem farokméregetés a fejlettség hajszolása, hanem gyakorlati haszna van, pl hogy a vasútvonalon két sínpár legyen és ezzel kevesebb késés legyen meg hogy alacsony padlós legyen a vonat és fel lehessen rá rakni a bicajt, hát én már nem csodálkozom semmin sem. Wow, wow, wow...

 

Azt hiszem át kell értékelnem pár dolgot.. :-)

"A vita észérvek logikus sorozatainak ütköztetése, amelyet konklúzió követ."

 

Nálad ez úgy néz ki, hogy bármi van, de tényleg bármi, mindig az az indoklás jön ki belőle, hogy azért van, mert az USA rossz és gonosz és hogy ettől megvédjük magunkat, az bármit megér. (magas labda, ha gondolod, csapd le és akkor végigvittük a játszmát :-) ).

"Ami a politikai spektrumot illeti, az talán nem meglepő, hogy a válaszadók 2022-es visszaemlékezéseit alapul véve a mostani Tisza-szavazók több mint fele a legutóbbi országgyűlési választáson a hatpárti ellenzéki listára voksolt. Annál figyelemre méltóbb, hogy 13 százalékuk úgy emlékszik, korábban fideszes volt, és számottevő a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól vagy a Mi Hazánktól átpártolt szavazók aránya is.

A legjelentősebb ténynek pedig az látszik, hogy Magyar Péternek sikerült korábban inaktív polgárokat is megszólítania: támogatóinak közel egyötöde az állítja, hogy 2022-ben nem szavazott."

 

https://hvg.hu/360/20240508_hvg-median-magyar-peter-tisza-orban-viktor-…

 

A felmérés megint csak tartalmazza, mutatja, hogy a fidesz az alacsony jövedelműek, a 8 általános vagy alacsonyabb végzettségűek, kis településeken lakók és időseknél van nagy előnyben. Ez persze nem újdonság, ők azok, akiket könnyebb megdolgozni a hazugságokkal.

 

plusz infó:

"Ahhoz azonban még sokat kell dolgoznia, hogy országos vezető tisztségre is alkalmasnak tűnjön: a válaszadóknak csak kisebb része, 37 százaléka mondta, hogy a kormányfői posztra „inkább” vagy „teljesen” alkalmas, ami magasabb ugyan, mint Dobrev Klára mutatója, de jócskán elmarad a hivatalban lévő miniszterelnöké mögött."

A felmérés megint csak tartalmazza, mutatja, hogy a fidesz az alacsony jövedelműek, a 8 általános vagy alacsonyabb végzettségűek, kis településeken lakók és időseknél van nagy előnyben. Ez persze nem újdonság, ők azok, akiket könnyebb megdolgozni a hazugságokkal.

Szerintem ezzel a hozzáállással 2026-ban is bukni fogtok, függetlenül attól, mennyi krumplit és árnyékkrumplit osztotok ki az embereknek.

:)

Én megengedhetem ezt magamnak, de a Messiás nem így gondolkozik/kommunikál. Még egész korán, talán márciusban volt ezzel kapcsolatos konkrét nyilatkozata ha figyeltél (figyeltél?) és láthatóan tartja azóta is az elképzelését.

Ez most nem a DK meg a Gyurcsány, se nem a Momentum. Nem véletlenül nem tudott eddig mit kezdeni vele a fidesz.

A felmérés megint csak tartalmazza, mutatja, hogy a fidesz az alacsony jövedelműek, a 8 általános vagy alacsonyabb végzettségűek, kis településeken lakók és időseknél van nagy előnyben.

Ebben biztosan van valami tanulsag azzal kapcsolatban, hogy egy potencialis kihivonak milyen retegeket kellene megszolitania a belvarosi ertelmisegen kivul, de ha megszakadok, sem jovok ra, hogy mi lehet az. :(

ha sikerül különböző szavazói csoportokkal elhitetni, hogy ő a Most Március Óta Már Tisztakezű Fidesz 2.0, akkor annak az a tanulsága, hogy az eddigi kedvenceid (moslékkoalíció) politikai portékájára valójában zéró társadalmi igény volt, sőt, az emberek gyomra felfordul tőle, a patás által kínált pedig széles körben népszerű

Nem voltak a kedvenceim, de ha téged boldoggá tesz, mondhatod akár azt is, hogy DK-s vagyok, az egyszer már egy topic címében is benne volt bár valami ok miatt trey kivette... :-)

 

Egyébként meg a DK-ra van igény szerintem most is, ők túlélnek, a többiek lehet, hogy mennek a kukába (feltéve, ha a Messiás nem bukik el de ha elbukik, lehet, hogy akkor is és akkor marad csak a DK). A Momentumra régebben volt igény, csak eljátszották a lehetőséget. Párbeszéd, LMP ilyesmi szerintem nem létező dolog. De a Kutyákat pl sajnálnám, őket nem bánnám, ha valamilyen szinten maradnának.

>>Nem voltak a kedvenceim

az újmúlt szerint már nem

>>mondhatod akár azt is, hogy DK-s vagyok,

persze, hogy ezt mondom, mert az vagy: a 2022-es Ellenforradalmi Események előtt Kormányválltáskát akartál, ami az akkori moslékos erőviszonyok alapján dk kormányt jelentett volna, most pedig vidáman leszavazol majd a dk-csicska gelire, aki már bizonyított (ti. hogy a családi párt megelégedésére annyi dk kádert sikerült betalicskázni fővárosi pozíciókba, amennyit csak akartak)

Én azt gondolom (fenntartva, hogy nem vagyok hozzáértő) és a statisztikák is azt mutatják, hogy a Tisza elvisz embereket a MHM-tól is, Végül is az MHM-be azok mennek, akik valamennyire szimpatizálnak a jobboldali értékekkel és elégedetlenek a rendszerrel vagy kb mindennel. Azért ez valamennyire a Tiszára is igaz.

A felmérés megint csak tartalmazza, mutatja, hogy a fidesz az alacsony jövedelműek, a 8 általános vagy alacsonyabb végzettségűek, kis településeken lakók és időseknél van nagy előnyben. Ez persze nem újdonság, ők azok, akiket könnyebb megdolgozni a hazugságokkal.

Teljesen irreleváns. Mindenkinek joga van a saját érdekei és értékei szerint befolyásolni a közéletet, aki magyar állampolgárként itt él, függetlenül attól, mennyi idős, mi a végzettsége, mennyi a jövedelme, hol lakik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Még egy analógia (mert te ugye mindig analógiákban gondolkodsz :-) ) jutott eszembe arról, hogy változott a világ (hogy változott az erőszakért kapható "játékelméleti" pont.).

 

Pl a fociban a Bajnokok Ligája vagy nyilván ennél jobban egy Európa bajnokság kicsit átvette az európai nemzetek között a háború szerepét. Régen Európában rendszeresen háborúk voltak, most azokért már szar pont jár (mármint a fejlett Európában, mert ahogy írtam, egy Putyini authoriter rendszerben sok pont jár a háborúért meg a területszerzésért), viszont egy foci Európa bajnoki cím egész sokat ér. Vannak a szurkolótáboroknak himnuszai, mint a nemzeteknek, van mezük, mint régen az egyenruha, az ultrák még meg is verekednek néha stb stb stb stb. Biztos tudsz te is ilyen analógiákat találni, hiszen ebben igazán jó vagy :-)

Ennek a háborúnak egészen más a természete.

  • az USA érzi magát a legerősebb kutyának, ezért ő akar mindenkit megdugni
  • Oroszország elég erős kutyának érzi magát ahhoz, hogy fenntartsa magának a jogot egy szerényebb status quo-ra, hogy legalább a közelében lévő kutyákat ő dughassa meg
  • az USA ennek ellenére megdugja az Oroszország melletti szukát, gyertyatartó szerepet szánva Oroszországnak
  • Oroszország éppen igyekszik a szuka hátáról letessékelni az Egyesült Államokat

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Igen, neked minden témából az jön ki, hogy az USA gonosz, még a bajnokok ligájából is, miért is várnánk mást? :-)

 

Oroszországot nem tartom ilyen szempontból európai nemzetnek, ráadásul elég nagy része Ázsiában van és az egész ország megragadt a XIX. vagy XX. századi háborús logikánál, meg hát azért az egy más világ, ezt biztos nem vitatod. Erről írtam a játékelmélet pontozásos részben.

 

Civilizáltabb, haladóbb, igazi európai országokra gondoltam így a bajnokok ligájás hasonlat az oroszokra nem érvényes (valamint pl a Balkánon se teljesen sajnos). Biztos mondtam már, hogy a hasonlatokkal az a baj, hogy sántítanak :-).

Csak úgy kezdetnek: húzz le minden olyan országot a listáról, ahol melegek elleni gyűlöletkampánnyal akarják megnyerni a fékezett habzású agyvelőket. Aztán azokat az országokat, ahol egy miniszter, aki családon belüli erőszak áldozata, amellett érvel, hogy a családon belüli erőszak miatt aggódni csak hiszti.

Igazából tudtam, hogy magas labda lesz és akkor már játsszuk végig:

Tulajdonképpen bármelyik Nyugati ország. Azt szoktam mondani: lehet bolondítani a népet, hazudni össze-vissza, de amíg azok a  politikusok, akik a képedbe hazudnak nem Moszkvába meg Minszkbe járatják egyetemre a gyerekeiket, addig nincs miről beszélni. Majd ha mégis így lesz, akkor szólj!

A konkrét tanulmány szerintem csak egy részlet és nem is szeretném megosztani itt a terület nevét, de ő megnézte pl a boldogság statisztikákat meg más szempontokat is és az alapján szimpatizál Dániával. Én nem bánom, ha átgondolja, mert tényleg számítanak ezek a dolgok és remélem, hogy egyik gyerekem sem itt lesz felnőtt Magyarországon. Én elkövettem azt a "hibát", hogy külföldről hazajöttem, talán ők nem fogják.

Voltam nemrég vonattal egy agglomerációs településen, ahol 1 vágányos vasút ment. Persze, ha a szemből jövő vonat késett, akkor mi is késtünk, ráadásul 60-as tempóval mentünk és a bicajt is macera volt felrakni, mert valami problem miatt magas padlós vonat jött. Én nem ehhez vagyok szokva, néha szoktam vonatozni, én szeretem, szerintem tök kényelmes és igazi budapesti libsiként bicajozni is szoktam, szóval ilyenkor felrakom a bicajt és hajrá. De amerre én járok, arra alacsony padlós vonatok járnak, ok, késnek de csak pár percet, nem 20-at. Mert szóba elegyedtem a helyiekkel és elmondták, hogy ott az a normális, hogy a vonat simán késik 15-20 percet. És képzeld, elégedetlenek voltak vele, FEJLŐDÉST akartak, csak nekik nem jutott csak az a szar vonal, ahol 60-nal ment az egyvágányos vonalon a magas padlós vonat...

igazi budapesti libsiként bicajozni is szoktam

Lebuktam, látens liberális vagyok. Én is szoktam kerékpározni. :D

Nem a fejlődés zavar, hanem a kényszerített, erőltetett verseny, a farokméregetős hozzáállás. Az megvan, hogyha valamilyen szempontrendszer szerint értékeled a résztvevőket, szükségképpen lesz utolsó is ebben a sorban? Tehát mindenképp. Akkor biztos, hogy valamit rosszul csinált? Mert ha jobban csinált volna, akkor valaki más lesz az utolsó. Akkor az csinált valamit rosszul? Ami fura, mert ugyanúgy cselekedett, mint az előbbi példában, amikor még utolsó előtti volt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez nem farokméregetés, teljesen félreérted.

 

Nem az érdekel, hogy mennyi a GDP, az kit érdekel?

 

Hanem én csak annyit szeretnék, hogy a 3-as metró ne legyen olyan zajos meg forró, legyen benne klíma, meg ne legyen olyan feelingje, hogy szétesik az egész, mert láthatóan gagyik az illesztései. Vagy hogy az elővárosi vonat ne 60-nal menjen. 2024-ben ez szégyen. Ezek gyakorlati dolgok. A GDP-hez annyi közük van, hogy (a mi kultúrkörünkben) elég jó korreláció van a GDP és az ilyen közszolgáltatások szintje között.

 

Tehát én nem nagy GDP-t akarok, hanem azt, hogy ne egy vágány legyen, mert akkor a szembejövő vonat késése miatt mi is késni fogunk. Csak hát minél nagyobb a GDP, annál valószínűbb, hogy lesz pénz két vágányra.

VAZZZZZZZZZZZZEEEEE, locsemege, te tényleg nem értetted eddig ez az egészet? :-)

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ :-)

 

Ezen mindjárt sírok, de komolyan...

Hogy jön ez ide? Vazze, két vágányos vasútat akarok, amire fel tudom rakni a bicajomat kényelmesen, nem a peronon szorongva, biciklit ide-oda tologatva, amikor leszállnak az utasok a nyári melegben is fűtött kocsiból. Normális 3-as metrót és legalább 120-szal menő tram train-t. Meg még pár hasonló dolog és ennyi. Ezeket eddig nem intézték el és ahogy látom, Romániában hamarabb el fogják intézni az ilyen problémákat. Mert ott nagyobb a FEJLŐDÉS. Ennyi a sztori.

Még annyi komment, mert a GDP-s részt idézted és ahogy látom, tényleg nem értetted eddig, miről szól ez az egész, hogy függetlenül attól, hogy a románok már rég elhúztak egy főre eső GDP-ben mellettünk, a GDP nem annyira jó mutatószám egy ilyesmi országnál, mint mi, mert nálunk pl a GDP elég nagy részét olyan külföldi cégek termelik, amikhez igazából nem sok közünk van, kis túlzással átfolyik rajtunk a pénz, de persze munkabér, valamennyi adó,  stb bevétel keletkezik.

 

A vásárlóerő paritásos fizetés nem rossz de ott is lehetnek problémák, ezért talán az egy főre eső fogyasztás egy viszonylag jó mutatószám. Szóval tulajdonképpen ha ez elég nagy, akkor minden alkalommal alacsony padlós vonatok jönnek és ha még nagyobb, akkor megépül végre a második sínpár is azon a vonalon. Ha meg már még nagyobb, akkor az emberek kiröhögik és megdobálják tojással azokat a politikusokat, akik olyan tram traint adnak nekik, ami 60-nal megy a 160 helyett. És ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy a románoknak vagy a magyaroknak van-e nagyobb farka, ennek a FEJLŐDÉSHEZ van köze, mert így működik a világ.

Igen, az hogy túlfogyasztás van, meg minden a fogyasztásra ösztönöz és ez baromi káros.

 

De ettől még jelenleg ez egy jó mutatószám, mert jól mutatja a jólétet (vagyis, hogy mikor épül meg a második sínpár és rakhatom fel a vonatra kényelmesen a bicajt), mert ahol pénz van, ott általában elköltik. Ha lenne, lesz sok olyan ország, ami nem így tenne, akkor rossz mutatószám lenne.

 

De amit írsz, az megint csak off topic, mint a szenilis Biden, a demokrata párt meg a bevándorlással riogatás (nem riogatni kell vele, hanem hatékonyan korlátozni, kontrollálni, hiszen, aki riogat vele, az nem azért riogat, mert olyan jól meg tudja oldani a kérdést, hanem más szándéka van, de ez itt off topic :-) )

Még valami. Az egy főre eső fogyasztás magasabb értéke nem feltétlenül azt jelenti, hogy többet vesz, hanem, hogy jobb minőségűt (ami drágább nyilván). Ha a magyar nyugger megveszi a csirkefarhátot, az osztrák nyugger nem fog 10-szer annyi csirkefarhátot venni, mert több pénze van, hanem vesz mondjuk csirkemellet, lazacot stb stb.

 

A magyar átlag megveszi a műanyag ablakot gurtnival, ahol az egy főre eső fogyasztás magasabb, ott megveszik a jobb minőségű fa ablakot, meleg peremmel, elektromos távirányítós redőnnyel.

Házi feladat: Találj még más analógiát, te abban jó vagy! Pl az egy főre eső fogyasztás különbsége hogy mutatkozik meg autó vásárlásnál stb.

Tehát baromira nem farokméregetés ez az egész, hanem a mindennapi életben előforduló gyakorlati dolgok, amelyek hozzájárulnak a jobb élethez. És ez az, amiben Románia már elhagyott minket.

>>Az egy főre eső fogyasztás magasabb értéke nem feltétlenül azt jelenti, hogy többet vesz, hanem, hogy jobb minőségűt (ami drágább nyilván).

pl beruház egy angol wc-re, nem úgy mint bezzegromániamegelőzött, ahol a lakosság közel egynegyede kinti pottyantóst használ

Még a farokméregetéshez:

Pogátsa szerint (https://www.youtube.com/watch?v=MbTxqaEcsdo) - és ezzel nem mondom, hogy egyetértek vele - azok mérik Magyarországot a külföldi országokhoz (pl Románia, Ausztria), akiknek a magasabb jövedelmük megengedi, hogy (többet) utazzanak, emiatt többet látnak a világból. Akiknek meg kevesebb a pénzük és kevesebbet vagy egyáltalán nem utaznak külföldre, azok inkább ahhoz tudnak viszonyítani, hogy ők maguk hogy éltek 5-10-éve.

 

Ő még hozzáteszi, hogy (kutatás szerint) minél lejjebb van valaki a jövedelmi skálán, annál nagyobb valószínűséggel szavaz a Fideszre, vagyis a Fidesz szavazók nagyobb része inkább nem a külföldhöz viszonyít, hanem a saját múltjához, hiszen nincsenek személyes benyomásai a külföldről, mert nem jár ott. Ez nyilván a városiassággal is kapcsolatban van, hiszen a városokban jobb jövedelmi helyzetű emberek élnek, akik többet járnak külföldön.

"

Vannak hamis próféták, akik
Azt hirdetik nagy gonoszan,
Hogy már megállhatunk, mert itten
Az ígéretnek földe van.
Hazugság, szemtelen hazugság,
Mit milliók cáfolnak meg,
Kik nap hevében, éhen-szomjan,
Kétségbeesve tengenek.
 

Ha majd a bőség kosarából
Mindenki egyaránt vehet,
Ha majd a jognak asztalánál
Mind egyaránt foglal helyet,
Ha majd a szellem napvilága
Ragyog minden ház ablakán:
Akkor mondhatjuk, hogy megálljunk,
Mert itt van már a Kánaán!

"

Meg kell követnem jakubovicsot, emlékeim szerint ő beszélt itt csődről, annak a lehetőségéről, bár a konkrét hozzászólást nem találom.

Szóval a feni hozzászólásomban sajnos nem jól írtam a dolgokat, mert igaz, hogy a külső devizaadósságunk (refinanszírozási) szintje mellett az államcsőd kb esélytelen, azonban nem számoltam azzal, hogy bizony az energiaimport miatt lehetnek problémák elszálló energiaárak esetén (mert azt ugye dollárban, euroban kell fizetni).

 

És ahogy Zsiday itt elmondja (https://forbes.hu/penz/zsiday-madar-gazdasag-kormany/ vagy https://www.youtube.com/watch?v=fW5BkCMTPvM 14. perc környéke), amikor a háború miatt a gázárválság volt, akkor bizony volt bizonyos szintű csődnek kockázata, főleg mert előtte felelőtlenül költekeztek az Orbánék (úgyanazt a hibát csinálták, mint Gyurcsány és Medgyesi). Zsiday szerint ha tovább húzódik a gázárválság, akkor bizony bejött volna a 600-as euro... Az elmondása szerint ezt a csődközeli helyzetet az ÁAK és a jegybank utólagos nyilatkozatai is megerősitik. Szóval csak a szerencsén múlt, hogy Orbánél felelőtlen gazdaságpolitikája mellett elkerültük az államcsődöt és a 600-as eurot.

Meg kell követnem jakubovicsot, emlékeim szerint ő beszélt itt csődről, annak a lehetőségéről, bár a konkrét hozzászólást nem találom.

Nem ajánlom, hogy ezt tedd! Zsiday, Pogátsa és én is ‘balliberális mantrát’ tolunk. Ezt itt mindenki kórusban mondja! Szóval ne hallgass rám! :)

A második cikk adataiból számításaim szerint az államadósságuk főre vetítve 38MFt kb. És az első cikk szerint emberek 33%-ának 250EUSD felett van a privát adóssága (nem tudom ebbe beleszámolták-e az újszülötteket és gyerekeket is?), ez is hasonló nagyságrendet ad ki főre lebontva. Durva, és ahogy ez kinéz ezek az adósságok _soha_ nem lesznek kifizetve, pláne az államadósság inkább iszonyatos tempóban nő.

Felmerül persze a kérdés, hogy tulajdonképpen végső soron kiknek is tartoznak? Az összeesküvészek szerint a FED fedezet nékül adhat ki bármennyi pénzt, és magántulajdonosai vannak, őnekik tartozik mindenki. Végső soron ők a világ urai. Örülnék, ha valaki megmagyarázná, hogy valójában nem így van. Ha mégis így van, abban egy megnyugtató dolog van: a hitel tulajdonosainak is az az érdeke, hogy teljesen ne boruljanak be a hitelek. Inkább folyamatosan csökkentgetik a fizetendő kamatot, növelik a hitelképességet és még tovább adósítják az USA államot végtelenségig.

Szerk.: elkezdtem utánanézni az USA kredit pontozásnak (credit score), úgy látszik a FICO a leggyakoribb. Úgy van, hogy ameddig valaki nem vett fel hitelt, addig nem látszik a rendszerben és egészen rossz pontszámmal fog nyitni! Tehát ha _valaha_ is akarsz majd hitelt felvenni, akkor építgetned kell ezt a pontszámot előre. Tehát a vérszívó bankmultiknak kell táncolni már azelőtt, hogy adóssá váltál volna!
Olyan fából vaskarikákat alkottak meg emiatt, mint a "secured credit card", aminél a hitelkeretnek megfelelő összeget előre leteszed, ha jól értem azért, hogy ebből törlesztik a lejáró hitelkeretet, tehát nem tudsz megcsúszni vele. A megcsúszás ugye rohadt drága büntetőkamatos itthon is, és azonnal rontja a FICO pontszámot is odaát (itthon is azonnal bekerül a KHR-be? Nem tudom, sosem használtam ilyet). Szóval van a "secured credit card". Akkor az miért nem debit card? Miért kell erre külön fogalom? Ehhez már nem érek fel ésszel.
Aztán a következő fából vaskarika a "credit builder loan". Ami valójában egy rendszeres megtakarítás, nem kölcsön (loan), de mivel rendszeresen fizeted, és technikailag valahogy loan-nak van nevezve, ezért beleszámol a FICO pontodba, hogy rendszeresen megtakarítasz. Remek, de miért kell ehhez egy külön "termék"?
Ez talán nem fából vaskarika, de azt a tényt, hogy a számláidat befizeted be lehet csatornázni a FICO pontodba. Nálunk ez is fordítva van, hogy ha nem fizetsz, akkor felkerülsz a KHR-re (talán, nem tudom), de ha simán mindig fizetsz, az az alapállapot.
Még egy van ami eltér az itthonitól: nem a hitelkártya keret számít, hanem hogy mennyi van felvéve belőle, főként az arány. Jó nagy keretből felvett kevés hitel jónak számít. Nálunk azt hiszem a KHR kimutatásban a hitelkeret felvett hitelnek számít akkor is ha nincs kihasználva. Meg is szüntettem kártyát emiatt, amiről nem is tudtam előtte, hogy hitelkeretet ad.

Úgy van, hogy ameddig valaki nem vett fel hitelt, addig nem látszik a rendszerben és egészen rossz pontszámmal fog nyitni! Tehát ha _valaha_ is akarsz majd hitelt felvenni, akkor építgetned kell ezt a pontszámot előre.

Ez amugy valahol nem logikus?

Van mondjuk egy haverod, aki rendszeresen kert toled kolcson kisebb osszegeket, de mindig idoben megadta. Egyszer ker toled egy nagyobb osszeget. Masnap az utcan odamegy hozzad egy vadidegen, akinek a nevet sem tudod. O is ker toled kolcson egy nagyobb osszeget.

Tfh valamelyiknek muszaj adni, melyik utan tudnal nyugodtabban aludni?

Szóval van a "secured credit card". Akkor az miért nem debit card? Miért kell erre külön fogalom? Ehhez már nem érek fel ésszel.

Mert ahogy javul a credit score-od, elkezdheted reszletekben visszakapni a depositot. Illetve nem a depositbol fizeted vissza, abbol csak a lejart tartozas vonodik le.

Még egy van ami eltér az itthonitól:

Alapvetoen a FICO nagyon sok sebbol verzik, de az itthoni hitelkepessegvizsgalat egy bullshit, egyszeru kuruzslas. A FICO-jellegu pontszamoknak egy elonye van, hogy fuggetlen a banktol, ha neked van egy 800-as FICO-d, akkor az 800 lesz barmelyik bankhoz is mesz.

Tudom, hogy este van, de én most megyek és lezuhanyzom. Meg hajat is mosok, hogy szép legyek, mert jön az agyvérzésem! :D

Biztos, hogy nem én gonoszoltam le!

A szavak elveszítik a jelentésüket. A demokrácia ma mást jelent, mint amire Churchill hivatkozott. Az autokrácia is más, mint amire ma népszerű alkalmazni. Innentől bármit le lehet vezetni bármiből.

Szerkesztve: 2024. 01. 07., v – 10:32

mint minden autokráciára vergődés és lecsúszás várható

Nagyjabol annyira vergodnek autokraciak, mint demokraciak. Nem kirivo vergodes. Foleg, ha csak varhato. Az europai valosag az, hogy az orszagra azok a demokratak a legveszelyesebbek, akiket nem is erdekel, hogy ujravalasztjak-e oket. Egy autokratanak fontos, hogy 5-10 ev mulva is legyen mit ellopnia (nem veletlen probalsz azzal ervelni, hogy mar mindjart olyan rosszak lesznek a szamok, mint a "Gyurcsany-szamok", amik egy demokracia szamai voltak). Eppen ezert van, hogy egy autokratabb csapat valamikor alkalmasabb ilyen foku csapatmunkara, aminek pont nem lecsuszas es vergodes a vege.

A pofatlan resze:

Cimben: megmondTAM (mult ido, "igazad lett")

Szovegtorzsben: várható (jovo ido, joslat, uveggomb)

Kit akarsz hulyenek nezni? Kit akarsz manipulalni es miert?

Az oktatasi szolgaltatas az osszkiadas resze. Az EU-s penzek az osszbevetel resze. Ami csokkenti az osszbevetelt, amitol kevesebb lesz, mint amivel szamoltak, az kozvetetten (nem kozvetlenul) hatassal lesz mindenre, ami az osszkiadasba tartozik.

Az oktatas jobb finanszirozasa mellett vannak jobb ervek is: amikor masra nem sajnaljak. A "bezzeg erre van penz" az tenyleg jogos. Viszont egyszerre drukkolni hogy ne jojjon EU-s penz es kozben kapalozni oktatasba tobb penzert - annak nincs semmi ertelme.

Szerkesztve: 2024. 01. 08., h – 08:23

valami szavazás közeleghet, mert éledeznek ezek a - gyuribácsi legrosszabb befektetései között is legrosszabb - kálmánolga-csetbotok

nem úgy volt, hogy ha a legutóbbi nagy projekteteket nem valamelyik kláraúr-előváladék hozza, akkor Pakolod A Bőröndöt(tm)?

rekreációs helyként a hanyatló nyugat helyett ajánlom a Közös Európai Értékeink Legújabb Bölcsőjét, ahol egyben ki is állhatsz a blakrok^Wukrajna területi integritásáért

Pontosan.

A legbutabb progresszivet onnan ismered fel, hogy minden hir, ami neki nem tetszik, az orosz propaganda, meg "alternativ teny" (utobbi eredete: Trump 2017-ben egyszer tenyleg ezt a kifejezest hasznalta o szavaival ellentmondo hirre, azota nem kepesek elengedni ezt a szofordulatot a progresszivek legbutabbai. Pedig mar reg a nyunyoka es hasonlokhoz hasonloan el kellett volna mar engedni ezt a lejart lemezt)

"rekreációs helyként a hanyatló nyugat helyett "

 

Romsics egy elég mértékadó történész, baromi okos és művelt, én kedvelem a könyveit, mert nagyon tényszerűek, de megvallom, hogy amikor a nagyon apró részletekbe is belemegy néha (hogy hány darab ökör meg csatabárd vagy miegymás volt a különböző években a történelem folyamán, azt át szoktam lapozni :--)

 

Az ember kinyitja az internetet, a tévét, a rádiót és az az érzése, hogy a  nyugati civilizáció, amelynek Magyarország is a része, a végét járja. Politikai instabilitásról, demográfiai problémákról, gazdasági stagnálásról szólnak a hírek. Ahogy korábban megvoltak, úgy ma is megvannak az adottságok, a lehetőségek a továbblépésre, vagy elértünk egy ciklus végére és Nyugatnak vége van, mint a botnak? Azok leszünk, amik mindig is voltunk, azaz egy pici félszigete a hatalmas eurázsiai kontinensnek?

Természetesen minden civilizáció, ha ezt a szót használjuk, minden birodalom vagy állami képződmény fölbomlik egyszer. Ez alól még Kína sem kivétel, mert Kína többször felbomlott, csak mindig újraalakult. De a Monarchia, a törökök, az orosz birodalom is fölbomlott, és lehet, hogy az Egyesült Államoknak is ez lesz egyszer a sorsa. Nyugat-Európa meg nem egy birodalom valójában, hanem még mindig inkább nemzeti államok együttese. Olyanfajta külső nyomásnak van kitéve, amit sokan hasonlítanak a Római Birodalmat ért népvándorlási nyomáshoz. (…) Az Európai Unió, amely alatt ma tulajdonképpen Európát értjük, a 19. századi Európához képest így is egy lejtmenetet hajtott végre a 20. században, és az Egyesült Államok valójában már a századfordulón átvette tőle a vezető szerepet gazdasági és egyéb tekintetben. Ez nagyon sokféle mutató tanúsítja. Hogy mekkora a túlélési potenciál az Egyesült Államokban és az Európai Unióban, ezt nem tudom megmondani. Abban többé-kevésbé biztos vagyok, hogy az Európai Unió annyira és úgy tudja biztosítani a gazdasági és a politikai versenyben szerepét, amilyen mértékben erősíteni tudja az államokat összekötő kötelékeket. Tehát nemcsak gazdasági, pénzügyi unió lesz, hanem külpolitikailag, katonailag is képes lesz válaszokat adni különböző kihívásokra, amelyekre most nem képes. (…) Más alternatíva nincs. Még Németország is, amely a világkereskedelemnek jelentős részét adja és a GDP-je is tekintélyes, önmagában nem világhatalom már, mint ami valamikor volt a 19. században. Tehát csak akkor van jövője Európának, ez alatt értem Nyugat- és Közép-Európát, hogyha az egységesülési folyamatot tovább tudja vinni.

 

https://www.valaszonline.hu/2024/07/04/romsics-ignac-tortenelem-herodot…

Ha nem is erről szól a podcast, de érinti más szempontból is érinti ezt a témát.

Na, akkor most már te is azt mondod, hogy ez a "szuverenitás" azt jelenti, hogy lemaradó állam vagyunk, leszünk. A topic címét idézve: "én megmondtam..."

 

Most már csak azt kellene belátnod, hogy itt Magyarországon ez a "szuverenitás" duma egy kamu, egy politikai termék, mint a polgári Magyarország meg a többi és a célja, hogy ezen keresztül irányítani lehessen a rá fogékonyakat. Várok még 60 évet és ezt is belátod :-)

Az önrendelkezés arról szól, hogy ennek az országnak az igényeire, szokásaira vannak szabva dolgok. Igen, arról szól, hogy mákos bagelben ehetem a reggeli tojásos szendvicsemet, és nem kell erről lemondanom azért, mert azok az EU-s bürokraták, akik étrendjében sohasem szerepelt a mák, betiltanák az egész EU-ban, mert a mák az nyilván ópium, ami meg drog. Csak nem abban a részében ópium. Vagy arról szól, hogy akik megszokták és igénylik a sziesztát, azoknak lehet, s nem egységesítik a munkaidőt. Vagy akik megszokták, hogy este fél 10-kor sötétedik nyáron, azoknak nem lesz ebből este fél 9, szintén az egységesítés jegyében. Meg arról szól, hogy a miniszterelnök elmegy Kijevbe majd Moszkvába, s ha nyilván békét nem is tud csinálni, de jó kapcsolatokat alakít ki azzal a háborúzó féllel, amellyel az USA jóvoltából lehet, hamarosan nyílt háborúba keveredik a NATO, amelynek tagja vagyunk, s a jó kapcsolatnak lehet olyan hatása, hogy nem elsődleges célpont leszünk. Persze nyilván néhány NATO konvojt, parancsnoki állást és fegyverraktárat nálunk is kilőnek, de mondjuk nem mennek a civil lakosságra. Meg arról szól, hogy a törvényeink lehetnek mások, s ha nem akarjuk devalválni a házasság szentségét, s Isten akaratával cinikusan, nyíltan szembe menni, akkor ezt megtehetjük, s nem engedjük meg a homoszexuálisok egymás közötti házasságkötését. Az USA ereje nagy, de a Teremtőt nem becsülném alá.

Szóval nem azt mondtam, hogy a szuverenitás azonos a lemaradással, hanem azt, hogy az én világképemben a fejlődés az ugyan jó dolog, de lehet, hogy nincs az első tíz legfontosabb szempont között.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A példáidat komolyan gondolod? 20 éve vagyunk EU tagok és azóta is ehetsz mákos tésztát minden nap. A többi példád is teljesen sántít, most még a szokásosnál is jobban, nincsenek ilyen szabályok, amiket írsz. Ne haragudj, nem akarlak megsérteni, de tényleg nem tűnt fel, hogy ezek teljesen rossz példák?

 

Mindenesetre megnyugodtam, az alapján, amit írtál, szuverén ország vagyunk, de Gyurcsány alatt is az voltunk, akkor is volt mákos tészta.

 

Orbán meg oda megy, ahova akar, a többiek meg azt gondolnak, mondanak róla, amit akarnak. Vagy hogy gondolod, nem nyilváníthatnak véleményt az emberek Orbán viselkedéséről? Akkor a magyarok meg nem kritizálhatják Max Webert vagy az idióta Trumpot vagy a szenilis vénember Bident? Na de most komolyan...

 

Isten témáját válasszuk le, mert nincs olyan, hogy isteni akarat, max olyan van, amit az emberek isteni akaratnak gondolnak vagy magukat kinevezik az isteni akarat közvetítőjének. Ez tényleg nem tűnt még fel?

De tényleg, ezeket komolyan gondolod? Akkor neked pl csak olyan ruhád van, ami egy fajta anyagból van szőve?

 

3Mózes 19:19: „Tartsátok meg rendelkezéseimet. (...). Ne vessetek különféle magokat a földetekre, és ne viseljetek olyan ruhát, amely különböző anyagokból van szőve.

Ez picit olyan érvelés, amikor azzal jön valaki, hogy nem kell a kerítés, hiszen alig van nigger Magyarországon. Hát, ja, csak épp a kerítés miatt.

Az, hogy ma ehetek mákos bagelt, semmit sem jelent a jövőre nézvést. Lehet, hogy egy év múlva EU tagként nem ehetek, EU-n kívüli magyarként meg igen.

A mondanivalóm lényege az, hogy a jogharmonizáció szűkíti a mozgásterünket. Mondok gyakorlati példát. Személyi igazolvány készíttetésekor ujjlenyomatot akartak kérni. Mondtam, hogy azt lesheti. Ha nem lennénk EU tag, jó eséllyel nem próbáltak volna így megalázni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az a művelt Nyugat, amiről itt szó van, éppenséggel 400 millió eurós bírságot szabott ki ránk plusz napi 1 milliót valamiért, amit konkrétan teljesen helyesen csinálunk. Sajnos azt kell megállapítanom, hogy akármekkora a különbség a fogyasztásban, valójában a Nyugat szakadt le tőlünk és nem mi a Nyugattól .

Ha nem lennénk EU tagok, rettegni sem kellene.

Sokáig az ellen Közöspiac, a KGST tagjai voltunk; meg az ellen NATO, a Varsói Szerződés tagjai aztán mennyire jó volt. Itt vendégeskedett 120e tuszki katona is. Az mennyire cool volt. Meg amikor megtámadtuk Csehszlovákiát 1968-ban a ruszkik oldalán, na az is jó buli volt!?

A KGST és VSz kötelező, az EU és a NATO önkéntes…  Lehet Huxit népszavazást tartani, és a Huxitet végre lehet hajtani…

Ukrajna esete mutatja, hogy miként tekint Putyin az egykori szovjet csatlósokra… Ő akarja megszabni, hogy a független Ukrajna, Románia, Moldávia és Magyarország milyen szövetségi rendszereket építhet fel. Ezt jónak tartod?

Mennyivel jobb az, amikor az USA csak egyféle, nevezetesen liberális demokráciát enged meg társadalomszervezési formának, s a nagy szabadság odáig terjed, hogy a másként gondolkodás, konzervativizmus, különutasság nem megengedett? Amúgy örülök annak, hogy az EP nem talált időpontot Orbán beszédének a soros elnökség kapcsán, így legalább a többi tagállam is informálódhat az EU működésének lényegéről, az európaiság kontraproduktív zamatáról.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Névleg, és épp a kevésbé lényeges, de érzelmileg megosztó kérdésekben. Ezzel szemben nézd meg, Európában mekkora cirkusz van abból, ha a magyar miniszterelnök ellátogat a háborús felek vezetőihez. A tisztelet, a hallgattasék meg a másik fél is alapelv, a nyugat-európai vezetők megrekedtek a hisztis kisgyerek színvonalán. Ha valóban szabadelvűek lennének, mint ahogyan hirdetik, akkor a magyar miniszterelnök szabad mozgását is tiszteletben tartanák, a szabad kommunikációját és az erőfeszítéseit is. De hát nem, mert ők úgy vannak ezzel, bármi is legyen az ára, ha kell, akár európaiak millióinak halála, Oroszországot le kell győzni, mert az USA ezt várja tőlünk.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Jól értem, hogy te azt szeretnéd, hogy Orbán viselkedését vagy amit te gondolsz azt ne lehessen kritikával illetni? Mert én úgy látom, hogy végül is ezt mondod. Ha Orbán csinál valamit, akkor kussoljon mindenki, nem lehet véleményt nyilvánítani róla. Azt hiszem, ezt már kérdeztem tőled, de eddig nem válaszoltál. Egyébként lehet, hogy jó diktátor lenne belőled, még ha nem is gondolnád... :-)

 

Az nem kérdés, hogy jelenleg a progresszív(???) baloldal(???) bizonyos szempontból szélsőségesebb, mint a konzervatív oldal (emiatt nőtt ki az idióta Trump, mert a hülyeség inga a baloldalon nagyon kilengett és aztán visszalengett a másik irányba, ami pl Trumpban vagy Le Penben manifesztálódik)

 

Ráadásul a médiát a liberálisok uralják nagyrészt (ami szerintem azért valamennyire a média természetéből. feladatából következik) karöltve a baloldallal (ez már nem annyira következik abból, de ez most mindegy). Ezt csak azért írom, hogy érteni vélem, hogy mit gondolhatsz, de Orbánt szerintem hiba idekeverni, mert ő nem a béke miatt csinálja ezt, meg nem azért, mert "hallgattassék meg a másik fél" elvet magáénak érzi. Ugye te sem hiszed ezt el? Mondd, hogy ennyire nem vagy naiv... Mert ha ő a hallgattassék meg a másik fél elv alapján működne, akkor talán nem lenne nálunk pszeudo demokrácia.

Nem a kritikával van baj, talán feltűnt, hogy magam is épp a szólásszabadság mellett érveltem. A baj a tiszteletlenséggel van, az alázat hiányával. Nem az a kommunikáció, hogy „Orbán véleményünk szerint helytelenül cselekedett, mi néhányan nem ezt tettük volna”, hanem az, hogy „Orbán politikai hibát követett el”. Ami nem igaz, nem követett el hibát, csak egyeseknek nem tetszik az, amit tett. Tényként állítanak be egy narratívát, ami nem helyes.

A diktatúra nem biztos, hogy rossz, amennyiben a diktátor erkölcsös és a népe érdekeit képviseli. A cégek is diktatorikusan működnek, érdekes módon azt nem kérdőjelezi meg senki, nem rohangál panaszt tenni ezen gyakorlat miatt mindenféle EU-s hatóságnál senki.

Az, hogy a demokrácia jó, valamiféle axiómaként és tabuként kezelik többen, de bátran el lehet azon gondolkodni, valóban jó-e, vagy jobb lehet esetleg egy hibrid megoldás, amelyben érdekes a nép véleménye, de a döntést a vezető mondja ki a nép véleményének figyelembevételével.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Orbán mostani békemenete bábjáték... (=kamu, remélem, érted...) De láthatóan van, akinél működik.

 

Nem tudom, emlékszel-e a Pesty Lászlóra, aki azt mondta, hogy ezek nem NER lovagok, hanem orkok... Valahol volt vele egy nyilatkozat, hogy van neki egy csomó anyaga csak épp vár egy kicsit, mert nehogy az EU pénzeket veszélyeztesse. Erről van szó:

"Az viszont számára is dilemma, hogy mikor álljanak elő velük, mert nem akarja „keresztbe húzni azt a heroikus munkát, amit Navracsics Tibor végez a brüsszeli pénzek megszerzéséért"

Erre írtam neki egy emailt (igen), hogy satöbbi satöbbi + "de ne haragudjon, naivitás azt gondolni, hogy kapunk EU pénzt. Egy bábjáték folyik, ahogy számos más területen is" satöbbi satöbbi... (válaszolt egyébként, de a válaszából sütött a naivitás)...  Hát, azóta sem jött meg a 20 milliárd vagy mennyi, nem is fog soha, hacsak nem a Messiás hazahozza valahogy...

 

A céges hasonlatod sántít, ahogy az összes többi hasonlatod is. Gondolom, nem véletlen, hogy hasonlatokban beszélsz, mert azok elfedik a hibákat.

 

A diktatúráról írtak pedig végtelen naivitásról tesznek tanúbizonyságot, de ezt is írtam már. A demokrácia lényeges eleme a hatalom ellenőrzése, hogy a mi érdekünkben tesz-vesz-e a vezető. De lehet, hogy a szocializmus kinevelte a magyarokból ezt az igényt, Orbán meg rátesz még egy lapáttal.

A kommunizmusban a kezdetekben hívők naivitásával van egy szintben az a hit, hogy majd a diktátorok a mi érdekünkben fognak dönteni, ha nem ellenőrizzük őket (márpedig diktatúrában olyan nincs). Pont olyan emberektől vársz ilyet, akiket a hatalom mozgat meg (mégis ki lenne diktátor, ha nem egy olyan ember, akinek hatalom kell...).

 

És hogy legyen egy locsemegei hasonlat: te azt várod el, hogy odaraksz a kecske elég egy nagy káposztát és ő nem eszi meg.

 

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Hát de tényleg:

 

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Érdekes, a nyugati EU management idegesebbnek tűnik annál, mintha beült volna egy előadást megnézni a bábszínházba. :)

Fogalmam sincs, miért hoztad ide az EU-s pénzeket. A szabályok szerint azok a pénzek járnak, ahhoz képest politikai nyomásgyakorlásra használják. Ilyenkor a helyes megoldás az, hogy kigazdálkodjuk, nem pedig az, hogy feladjuk a pénzért az önrendelkezésünket. Egyelőre épp ezt az általam is elvárt, helyes irányt látom megvalósulni.

Miért is sántít a céges hasonlatom? Ja, mert megmutattam, hogy ahol valamit valóban működtetni kell, ott nincs demokrácia. De mondok másik példát: a hadsereg, a rendőrség.

Bármennyire meglepő, van ellenőrzés. Nem tudom, feltűnt-e, hogy négyévente vannak parlamenti választások.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szóval ez nem szükségszerű. Az EU-t könnyen aznosítjuk ma azzal a prüsszeli adminisztrációval, amelyik a szerződést felrúgva, ideológiai alapon központi irányítást szervez és a jogot is a politika szolgálatába állítja. Mi nem ebbe az EU-ba léptünk bele. Most az lesz a kérdés úgy 5 évig, hogy az a többség, amelyik az EP-ben ezt az új-régi menedzsmentet támogatja, képes lesz-e végleg szétszedni az Uniót, egy Amerikának alárendelt, kulturálisan lerombolt, gazdaságilag versenyképtelen Európát csinálni. Szerintem ezt a Bizottságot már csak a lendülete viszi tovább, de nem lesz képes befejezni a nagy művet és létrehozni a baloldali-liberális irányítású európai egybesült államokat. Különben is utálom a negatv kisugárzást (szegény Donald Sutherland, nemrég halt meg).

" nemzeti szuverenitás kárára."

locsemege, érdeklődni szeretnék, hogy látod ennek a nemzeti szuverenitásnak a sorsát. Nyilván nincs kétségem, hogy a fidesz eddig is hazudott ezzel kapcsolatban, ez egy politikai termék volt az arra fogékonyaknak. Semmi több.

Ami most változott, hogy az Orbán Balázsos interjú 56-os megjegyzése egyszerűen nem kompatibilis a "szuverenitás" politikai termékkel vagyis a jövőben szerintem csökkeni fog a szuverenitás szó használata, mert támadási felület lesz.

Mi a véleményed, jól gondolom? Ha igen, akkor vajon igazam van, hogy a szuverenitás emlegetése a fidesz részéről tényleg csak egy ordas kamu volt?

locsemege véleményével teljesen egybevág az "adjuk át az ország kulcsait a ruszkiknak" gondolatmenet. Számtalanszor leírta már, hogy a ruszkiknak nem szabad ellentmondani, mert küldik a gombafelhőt, a "legyőzhetetlenrettenthetetlen" hadseregük... Az az álláspontja, hogy az USA-tól meg kell szabadulnunk, vegyünk orosz CPU-kat, mert nem hajlandó angol nyelvű doksikat olvasgatni sem, lépjünk ki az EU-ból mert jó lesz nekünk a BRICS is, és üzenjünk hadat a NATO-nak is! Természetesen a "HUNGARY " országnévtáblákat is le kell cserélni "Венгрия"-ra mert ha jönnek ruszki barátaink, akkor érezzék otthonosan magukat az első perctől fogva. 🤦‍♂️

az orosz CPU-król még nem hallottam. Én csak arra vagyok kíváncsi, hogy ha a szuverenitás emlegetése visszaszorul, akkor hogy fogja magát locsemege érezni? Mit fog gondolni? Csalódott lesz, hogy a szuverenitás mégsem olyan fontos?

 

Szerintem Rogánék gőzerővel dolgoznak, hogy mi legyen a következő politikai termék, mert a családbarát kormány elhasználódott a Novákkal, a keresztény Magyarország Besével (meg amúgy is kisebbségben vannak), a szuverenitás védelme meg most Orbán Balázzsal kapott léket, a "legalább kormányozni tudnak" meg nem használható, mert a gazdaság gödörben és a románok után már a bolgárok is leelőztek.

 

Egyébként a kérdésem komoly. Szóval nem akarom elviccelni, locsemege, tényleg kíváncsi vagyok

Stumf András írt egy bejegyzést ma Karsairól és a szuverenitásról: https://www.facebook.com/stumpf.andras.9/posts/pfbid029qjnKph31C9tZrEYe…

Hősiesen küzdött. Nem a betegséggel. Azzal tudta, hogy hiába küzdene. Karsai Dániel azokkal küzdött, akik úgy gondolták, hogy jobban tudják nála, neki meddig és hogyan muszáj élnie. Amit az elmúlt másfél évben láttunk, nem volt tehát más, mint: szuverenitásharc. Valódi. Nem politikai érdekből elkövetett hagymázas képzelgés, nem szavazatszerző lózung. Egy ember szuverenitásharca volt ez önmagáért és másokért.

Karsai Dániel hősként távozott tegnap este az élők sorából. Mert bár a jog csatamezején elbukott abban a kis időben, amely rendelkezésére állt a küzdelemre, példája, emléke és gondolatai nem haltak meg tegnap este. Százezrek, milliók agyát és szívét járták meg, s elvetett magként ott vannak ma is, most is.

Idővel egyikből-másikból szavak, majd cselekvés sarjadhat, amely valódi változást hozhat aztán. Ha ez bekövetkezik egyszer, mindenkinek tudnia kell majd, ki ültette el azokat a gondolatmagvakat.

Nyugodjon békében.

Szerinted is létezik ilyen szuverenitás és ez is lehet olyan fontos, mint amit te szoktál emlegetni?

Nekem Orbán Balázs nyilatkozata után pontosan ugyanaz a véleményem a világról, mint annakelőtte, sőt, én még csak meg sem ütköztem azon a nyilatkozaton. Tudniillik még a saját életemben is úgy vagyok ezzel, hogy nagy a szabadságigényem, de nem kezdek arcoskodni a 120 kg-os kancigánnyal, mert evidens, hogy beleintegrál az aszfaltba. És ez akkor is így van, ha meggyőződésem, hogy valamiben igazam van. Orbán Balázs is erről beszélt amúgy.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Na tessék! Megint megmondtam! 👌👌👌

 

Megy locsemege és felesége az utcán, amikor előugrik egy vadorzó.

- Pénzt vagy életet!

mire locsemege átadja minden pénzét a vadorzó úrnak, és odasztól a feleségének:

- Életem téged keresnek!

🤣🤣🤣

/ A fentiek csupán a képzelet szüleményei! Minden egyezés csak a véletlen műve lehet! /

Érdekes ez a locsemege, hogy neki egyezik a véleménye Orbánéval, aki azt is mondta hogy fegyvert fogna a Corvin-közben. Locsemege viszont azt mondta, hogy ő bizony nem önbíráskodna. Ha egyezik a véleményük, akkor most vagy Orbán vagy locsemege hazudik!

Mondjuk Orbán már mindent mondott meg az ellenkezőjét is, ezért csak az a biztos, hogy locsemege hazaáruló, de nem hazug.

Ezt a hazaáruló dolgot engedd el, manapság nagyon súlytalan annak fényében, amikor egyesek bevándorlást támogatnak, illetve a szuverenitás csökkentését, meg a globalizációt. Mert ezek hazaárulások.

A hazugságról meg annyit, hogy a konkrét kérdéskörben egyetértettem Orbán Balázzsal, de ne told túl a biciklit, ebből nem következik az, hogy ha Orbán Balázs szereti a polipot ráksalátával, akkor én is. Szorítkozzunk arra az egy dologra, az utána mondottak rám nem feltétlen igazak.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Románia miniszterelnöke: Miután megelőztük Magyarországot, meggyőződésem, hogy Lengyelországot is megelőzhetjük, és hamarosan a románok lesznek a legjobban fizetett munkavállalók Európa ezen részén! Mert megérdemlik!
https://transtelex.ro/kozelet/2024/05/01/romania-miniszterelnok-gazdasa…

Hivatalos, a románok már jobban élnek a magyaroknál
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240430/hivatalos-a-romanok-mar-jobb…

Lengyelország és Románia is előzött minket - Miért maradt le Magyarország?
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240502/lengyelorszag-es-romania-is-…

 

Bod Péter Ákos: Romániát sem tudjuk visszaelőzni, ha nem a humán tőkére koncentrál a magyar politika
https://qubit.hu/2024/05/02/bod-peter-akos-romaniat-sem-tudjuk-visszael…

Zsiday Viktor: Ezzel nem érjük utol Ausztriát, ezzel nem érünk utol senkit
https://hold.hu/holdblog/zsiday-viktor-podcast-inflacio-novekedes-reszv…

Aki nem érti a számokat, az a jelzőkből és a melléknevekből ítél. Puzsèri magasságok ezek! ;)

Tudod a fidesz csökkentette az államadósság  arányát, miközben a Románia duplán a gázra lépett. Eközben Magyarországon a lakosság megtakarítása növekszik, Románia pedig eladósodik. Meg lennék lepve, ha 5-10 év múlva előttünk lenne. És Románia jobban járt azzal is, hogy hozzánk rajtuk keresztül jön az energia, továbbá az ukrán háborún is többet keresnek.

De legalább nálunk csökken a (sokkal nagyobb) 78%-os adósság, ami a románoknak csak 52% és ezt még meg is magyarázod, hogy a románok milyen hülyék? Wow, szerintem hagyjuk abba, ma belehallgattam a Déli krónikába, elég volt annyi a hülyeségből meg a hazugságból.

https://hup.hu/comment/3053880#comment-3053880

 

Kellene érteni a számítás alapjait. pl külföldről hazaküldött pénzek: https://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_diaspora

Az van, hogy kurvára menekülnek el még mindig Romániából az emberek. Haza meg nagyon nem akarnak menni pl. Olaszországból. Pénzt küldenek haza. Románia most tart ott, mint mi 2019-ben. Munka van, szakember nincs. Ráadásul náluk a GDP teljes egészében adósságból van finanszírozva, miközben mi csökkentettük az államadósság kitettségét és közben nőttünk.

Figyu, tegnap tényleg belehallgattam a Déli krónikába, ott is megmagyaráznak mindent. Nem vagyok kíváncsi a hülyeségekre, ha mégis, akkor ráklikkelek az origora.  Én a számoknak hiszek. Egyelőre az utolsó kettőben vagyunk benne a bolgárokkal és ha már a trendeket említetted, a Viktorék annyira elbaltázták az elmúlt pár évet, hogy a költségvetés problémái miatt és a kontraszelektált Nagy Márton szakértelmét látva nálunk hosszú távon semmi jó nem várható.

 

De majd térjünk erre vissza 5 év múlva, amikor még mindig Orbán lesz, mi meg a bolgárok mögött leszünk. Te akkor is meg fogod magyarázni, hogy csak ideiglenes, hogy a bolgárok elhúztak mellettünk.

Mondok egy új szót neked: trendvonal

 

Sinkó Ottó lehet, hogy jobban tudja, mit a trend, mint te:

 

Sinkó emlékeztetett, hogy Magyarország a rendszerváltás időszakában még komoly növekedési előnnyel rendelkezett a régióhoz képest, ami miatt sokan irigyeltek minket, ám a nyugati országok akkor is messze előttünk jártak.

Mi történik ma közvetlen szomszédunkban? Azok az országok, akik 20-30 éve még minket irigyeltek, mint Románia vagy Bulgária, nemcsak utolérnek, de szép lassan el is hagynak, a lengyelekről nem is beszélve

– vélekedett.

 

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20241022/sinko-otto-a-tul-nagy-bereme…

Villamoskar + MBA ez kb. annyit jelent, hogy sok minden kimaradt neki, köztük pl. a számvitel.  na de mit állít?

Közgazdászok nem bírnak objektíven összehasonlítani két országot. Mit várunk a lakosságtól, vagy tőled?  El sem olvasom. Már unom a sok faszságot.

 

Mondok valamit. Ha nekem holnaptól  a cégemtől 1milla lenne a minimálbér tudod mi történne? Semmi. Kifizetném és mosolyognék tovább.

"Kifizetném és mosolyognék tovább."

És ez hogy jön ide, illetve kit érdekel?

 

Abban gondolom, nincs vita, hogy már lecsúsztunk, hiszen ez tényadat, egyszerű számok mutatják. De a jövére vonatkozva: Mondj valaki hiteles embert, aki fényesen látja az ország jövőjét és nem ért egyet azzal, hogy még jobban le fogunk csúszni, el fogom olvasni a véleményét, ha van ilyen.

Minden szar. Valamiért Dél-Pesten 1 milláért nem találnak kamionost. Valamiért az ingatlanárak nem csökkenek, hanem nőnek.

Minden szar, de valamiért mégis jó itt. :)

 

Mondj valami indikátort amivel bizonyítod az átlagos életszínvonal csökkenést. Köszi!

"Mondj valaki hiteles embert, aki fényesen látja az ország jövőjét és nem ért egyet azzal, hogy még jobban le fogunk csúszni, el fogom olvasni a véleményét, ha van ilyen"

Szólj, ha lesz ilyen!

 

Indikátor már elhangzott itt pár, az ingatlanáras példádat meg át kellene gondolni. Mondom: mondj valaki hiteles embert, aki máshogy látja a dolgokat. El fogom olvasni. Ennyi. Amíg nincs ilyen, addig fölösleges hülyeségeket írnod.

Hülyeséget te írsz. A hivatkozott emberek ma a sajtóban választanak egy nézőpontot, majd hoznak rá tankönyvi példát. Simán tudok hozni e logika szerint ellenpéldát. Emiatt van, hogy kb mindenkinek igaza van és mégsem

Videoton Holding

alkalmazottak száma: 9 267 fő
adózás előtti eredmény: 29 223 M (millió)
 

Mekkora az egy főre jutó havi átlag szuperbruttó?
65 076M/ (12 * 9267) ~ 585e  per hó per fő

Mekkora béremelésnél fordulna veszteségbe a vállalat?
29223M / (12 * 9267) ~ 267e szuperbruttó per hó per fő esetén

585e + 267e = 852e szuperbruttó ami 754e lenne bruttó átlag fizetés lenne

 

Mekkora lenne a vesztesége a vállalatnak 1millás bruttó fizetés esetén (1.13M szuperbruttó)?

29 223M + 65 076M - (1.13M * 12 hó * 9267 fő) = 94 299M - 125 660M = -31 361M

Ez nem probléma az összeszerelő országban? hahahaha :) Akkor ki a faszt érdekel a Videoton?

 

 

UPDATE

Oopszika! Egy hibát elkövettem, az adózás előtti eredménnyel számoltam és nem az üzemi eredménnyel. A valóság így ennél is szarabb, mint amit felírtam.

Kár volt ennyi energiát belefektetni a számításaidba, mert nem ez volt a kérdés. Bár azt látom, hogy főleg magadra koncentrálsz és a Sinkó interjúból is az jött le neked, hogy ő is csak magára és Videoton jövéjére gondol. Azonban az interjú szerintem nem erről szól. Gondold át!

 

A kérdés ez volt:

"Mondj valaki hiteles embert, aki fényesen látja az ország jövőjét és nem ért egyet azzal, hogy még jobban le fogunk csúszni, el fogom olvasni a véleményét, ha van ilyen"

Szóval: van ilyen? igen/nem

 

 

Olyat ne írj, aki 5 évente megígéri, hogy 10 év múlva utólérjük Ausztriát meg EU nettó befizetők leszünk, mert az nem számít hitelesnek :-)

Neked van valami tapasztalatod a magyar oktatási rendszerről (van gyereked, aki iskolába jár, járt) és van tapasztalatod más országokban lévőről vagy csak a levegőbe beszélsz? Ha van, akkor látsz bármi különbséget?

 

"lusta a gyereked és a hülyéje szar genetikát örökölt?"

Ha ez szándékos sértés akart lenni, akkor sajnálatra méltó, amit csinálsz.

Na mi van, van valami konkrét tapasztalatod a magyar oktatási rendszerről vagy nincs? Van gyereked, jár, járt iskolába? Esetleg láttál már külföldi oktatási intézményt is vagy van valami összehasonlítási alapod vagy tényleg csak a parvonal mellől osztod az észt?

 

Vagy esetleg azért van ez a kuss részedről, mert a gyereked a hanyatló Nyugat valamelyik egyetemén tanul(t)? Wow... Én mindig is mondtam, hogy amíg azok a hazug politikusaink, aki szerint hanyatlik a Nyugat, a gyerekeiket nyugati egyetemekre járatják, addig kezeljük helyén, amit mondanak... Mindenesetre ha ez a helyzet, érdekelnek a tapasztalatok, nekem a lányom Dániába szeretne majd menni de jöhet tapasztalat más országból is.

Az elit szereti olyan helyre rakni a gyerekét amit az kényelmesen elvégez. Ne gondold azt, hogy bezzeg nyugaton nehezebb az egyetem. Mert az hatalmas haha. A magyarországi nemzetközi középiskolába járó gyerekek kibuknának a magyar felsőoktatásból, ahogyan a Waldorfosok is.

Az oktatas.hu -n nézd meg a kompetencia teszteket. Nézd meg hányan hiányoztak. pl egy SEK-ben az a módi, hogy a hülyéket megkérik holnap maradjanak itthon, mert teszt lesz. Olyankor extra hiányzás van más iskolákhoz képest és így is csak átlagos lesz az iskola az értékelésen.

Valószínűleg több tapasztalatom van az oktatással, mint neked (logikádat látva). Már csak a három gyerek miatt is, hogy magamat és a családomat (akik között van egyetemi tanár is) ne említsem.

ps.: Gyerekeim biztosan hazai oktatásban fognak részt venni bsc-ig. Aztán az ő dolguk. Eddig a szintig oktatásért nem fogok fizetni, nekem megfelel az állami.

Örülök, hogy magad szerint képben vagy az oktatással és azt is megállapítottad, hogy nálam jelentősen jobban ismered a témát :-)

Na akkor ha ennyire menőjenő vagy, írj már pár dolgot, hogy a magyar oktatási rendszer véleményed szerint a kor igényeinek megfelelő kimenetet produkál-e különös tekintettel összehasonlítva ezt az outputot a nyugati vagy akár közép-kelet európai országokkal? Milyen tapasztalataid vannak arról, hogy milyen különbségek vannak az hazai és külföldi oktatási intézmények között akár a szolgáltatás fizikai minősége (pl felszereltség, belső) vagy az oktatás hasznossága között? Én pl volt, hogy beslisszoltam külföldi rövidebb tartózkodás alatt közeli iskolába szétnézni, amíg a gyanús tekintetek ki nem zavartak.... Vagy szoktam kérdezgetni a cserediákokat, hogy náluk, hogy mennek a dolgok.  Nyilván te még ennél is jobban képben vagy, hiszen ezt állítottad.

Valamint BSc után mely országokat javasolnád és miért vagy ha itthon maradást, akkor miért?

Írhatsz konkrétan Dániáról is, ahogy írtam, nekem a lányom gondolkozik rajta, utánanézett már pár dolognak, ha esetleg te is leírnád, hogy mit tudsz, mit érdemes mérlegelni, milyen körülmények várják ott vagy másik országban, megköszönném, hátha tudsz újat mondani. Nyilván jobban képben vagy, mint én, hiszen ezt állítottad, szóval ne szégyellősködj :-)

 

Amit az iskolák nehézségéről írtál, azt csak viccből írtad, ugye? Egy iskola nem attól jó, ha nehéz.

Áááá, értem.

Szóval a mútlkor arról beszéltél, hogy Orbánék már megváltották a világot a titkos döntésekkel, csak épp' nem tudod itt elmondani nekünk pórnépnek, majd erőltetted, hogy de biztos van olyan gazdasági szakember, aki bizakodó az ország jövőjével kapcsolatban, csak épp nem jut eszedbe egy sem, ezért össze-vissza tereltél, most meg arról győzködtél az imént, hogy te aztán ám nagyon ismered az oktatási rendszert, még egy egyetemi tanárt is ismersz, csak épp valahogy mégsem tudod összehasonlítani vagy elmondani, hogy milyen a mi oktatási rendszerünk.

Tök hiteles vagy :-)

 

(Most az jön, hogy próbálsz úgy tenni, mintha nem érdekelne. Akár el is hinném, ha eddig csöndben maradtál volna. Talán neked az a jobb stratégia, ha tényleg csöndben maradsz.)

Faszom ki van a képzelgetéseiddel. Ezeket te látod bele a mondataimba, mert szellemi fogyatékos vagy.

Az én hitelességemért ne aggódj. Nem vagyunk egy súlycsoport a folyamatok megértésében, mert te kb. semmit nem értesz belőlük. Az a fajta faszfej vagy aki képes egy mutatóból levezetni az univerzumot. Ha tanultál volna kicsit többet ebben a témában, akkor tudnád, hogy minden mutatónak megvan a  maga kritikája. Ez nem jelenti azt, hogy a mutatók hülyeségek volnának, hanem azt jelenti, hogy holisztikusan kellene nézni a rendszert. Amikor olvasol gazdasági híreket egy elfogult személlyel, az pont ezt az ellentmondást használja ki, vagy tudatosan vagy nem. Emiatt van az, hogy a portfolion egy napon egymásnak ellentmondó hírek tudnak megjelenni.

Nézzünk egy egyszerű kérdés: Ha GDP arányosan többet költünk oktatásra, akkor nő az oktatás színvonala, ha kevesebbet akkor meg csökken? Hiszel ebben?

Budapest a régió második legszegényebb fővárosa, Bukarest elképesztő tempóban gazdagodva tört az élre

https://444.hu/2024/10/25/budapest-a-regio-masodik-legszegenyebb-fovaro…

Egyébként ez olyan szempontból tök jó, hogy lassan más olyan lent leszünk, hogy onnan már csak felfele lehet menni és akkor a gazdasági szakemberek fényesebbnek látják a jövőt, hiszen ennél már csak jobb lehet. Már aki szerint nem ragadunk örökre a vesztes államok között. :-)

 

A kérdésedre és személyeskedésedre válaszolva meg azt én is látom, hogy tudsz puffogtatni mindenféle bullshitet meg szereted fényezni magad, de inkább majd akkor írj, ha valami konkrét tényt tudsz mondani, ami téged igazol.

>Írhatsz konkrétan Dániáról is ... a lányom gondolkozik rajta

Ha külföldi egyetemre küldöd a lányodat, azzal jelentősen csökkented az unokáid számának várható értékét, és annak az esélyét is, hogy hasonlítani fognak rád, ha lesznek. Én nem tenném. Az oktatás minősége különösebben nem érdekel, mert nem az a lényeg.

Nem küldöm, ő szeretne menni. Nem én néztem ki neki pl Dániát, ő járt utána, elég sok opciót nézett, más országokat is. Mert lehet, hogy Oregonnak még egy egyetemi tanár is van a családjában és emiatt azt gondolja, hogy képben van, de a lányom ismeri a tényeket is, mert elég sok energiát belefektetett abba, hogy körbenézzen :-)

 

De ettől függetlenül én remélem, hogy mindegyik gyerekem elhagyja majd végleg az országot. Szerencsére a képességeik megvannak hozzá, majd meglátjuk, hogy döntenek, ez az ő döntésük.

 

Az biztos, hogy nekem, mint szülőnek szarabb lesz, ha nem itt nőnek fel, de ezt kompenzálja, az az érzés, hogy jobb helyük lesz a világban és remélem, boldogabbak lesznek. Én ezt már végiggondoltam. Minden szülő azt akarja, hogy a gyerekének jó, jobb legyen. Ők is biztos mérlegelik majd a mellette és ellene szóló érveket.  

Igen, ezt állítom, de az eladósítás valamikor a '80-as években történt tudtommal. Most már önjáró ez, senki sem képes visszafizetni a tőkerészt, csak a kamatokat törlesztjük. A hitelező Nyugatnak ez volt a célja, el is érték. Látványosságot mellőzve, pénzügyi és gazdasági eszközökkel gyarmattá tettek, s folyamatosan szabadságot és demokráciát hazudnak, de persze megmondják, mit kell tenni, hiszen csak az USA érdekeit kiszolgáló liberális demokrácia lehet jó, akár azon az áron is, hogy szétlövetjük magunkat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez nem valami áldozat szerep/játszma, amit itt csinálsz, illetve bemutatsz, mint Magyarország?

 

Az áldozat:

Rendkívüli előnyökkel kecsegtető pozíció! Megélhetjük, hogy gyengék és tehetetlenek vagyunk, hogy szerencsétlenül jártunk, becsaptak minket, hogy nem mi tehetünk róla, hogy kegyetlen a sorsunk, hogy nekünk semmi sem sikerül, és mi úgysem vagyunk elég okosak/szépek/jók/stb.  Ráadásul mindezért nem is kell felelősséget vállalnunk, hiszen nem a mi hibánk! Esetleg kereshetünk magunknak egy ügyeletes megmentőt, aki gondoskodik rólunk, míg mi ernyedten hátradőlünk, és tiszta szívből sajnáljuk magunkat. Ugye milyen kényelmes?

született egy érdekes MTA-kutatás is a kétezres évek környékén, amelyben történelemkönyveket, újságcikkeket vizsgáltak tartalomelemzéses módszerrel egészen a 20. század elejéig visszanyúlva. Azt találták, hogy az áldozatiság a magyar identitás központi elemeként jelenik meg: amikor pedig valaki áldozatnak érzi magát, egyúttal azt is gondolja, hogy elveszett a világ feletti kontrollja, tehetetlen.

(...)

Ha megnézzük, hogy a magyarok hogyan beszélnek saját magukról történelmi kontextusokban, akkor azt lehet látni, hogy mi mindig passzív elszenvedők vagyunk, míg a másik csoport aktív.(...) Állandóan ismétlődik az a narratíva, hogy minket bántanak, és meg kell védenünk magunkat. Tehetetlen, passzív mentalitás jellemzi azt a csoportot, amely így beszél magáról

https://hvg.hu/pszichologiamagazin/20191006_Amiben_mi_magyarok_igazan_p…

Mondhatnám hosszabban, de szerintem ez egy hülyeség de minimum káros gondolkozásmód. Ráadásul a cikk szerint irányíthatóvá tesz. Trianont is megemlítik, arról meg az jut eszembe, hogy nem véletlen, hogy van aki inkább élezi azt a kérdést és nem megoldja, ha a politikusainknak az lenne az érdeke, hogy megoldódjon akkor már rendezték volna.

Látom, te tudod, hogyan lehetne holnap reggelre kifizetni az államadósságunkat tőkével, kamattal. Miért nem lettél te a miniszterelnök...?

Szóval mondhatod, hogy káros, de az a helyzet, hogy voltak gyenge, erkölcstelen, talán korrupt vezetőink a '80-as években, akiket sikerült hitelfelvételre rábeszélni, s ebből a kelepcéből a jelenlegi nemzetközi jogi állapot és katonai erőviszonyok mellett - azért, hogy a jogon túli megoldás lehetőségét se vessük el - nem áll lehetőségünkben kitörni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Látom, te tudod, hogyan lehetne holnap reggelre kifizetni az államadósságunkat tőkével, kamattal.

Ha ilyet látsz, az csak valami hallucináció lehet.

nem áll lehetőségünkben kitörni

Az Orbán-kormánynak is sikerült lefaragni az adósságból, igaz, kellett hozzá egy globális gazdasági fellendülés. Szóval a "nem áll lehetőségünkben" az jó esetben egy tévedés, rossz esetben egy szándékos hazugság.

Így van, pl Orbánék 1998 után kb 3 év alatt 7-8 százalékpontot (kb a teljes adósság 12%-át faragták le), azért az elég sok és igenis mutatja, hogy van rá lehetőség, hogy csökkenjen az államadósság éveken keresztül.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1g_%C3%A1llamad%C3%B3ss%C3…

Azzal nem vagyok előrébb, hogy majd valamikor, mondjuk 400 év alatt ez lehetséges, mert a jelenben élek, továbbá néhány tíz éven belül véget vet az emberiség magának. Lehet extrapolálgatni a távoli jövőbe, csak minek.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Látom, hogy össze vissza terelsz, de alapvetően onnan indultunk most, hogy azt mondtad, hogy mivel hitelezettek vagyunk (ami így mondva egyébként hülyeség de mindegy), ezért az a természetes állapot, hogy nem láthatjuk jobbnak a jövőt, természetes, hogy le fogunk csúszni. Vagyis, amelyik országnak van államadóssága, az ilyen.

Ezen állításod egyszerűen nem igaz. Ha megnézed akár csak a magyar történelmet is, voltak olyan periódusok, ahol ez az összefüggés biztosan hamis volt (nem kell sokat gondolkozni, mert a 70-es évek óta voltak adósságaink és ettől még voltak jó periódusok), ha pedig megnézel más országokat, akkor még jobban látszik, hogy butaságot mondtál.

 

Másrészt a bizonyos feltételek mellett az államadóssággal lehet kibékülve is lenni és annak előnyeit élvezni. Az hogy mi most a GDP 4%-át  költjünk kamatokra, azt csak saját magunknak, illetve az elhibázott gazdaságpolitikának köszönhetjük. Ez a 4% egy kiugró érték és jól jelzi, hogy az ország gazdaságirányítása súlyos hibákat vétett.

 

Bármennyire is próbálod áldozatnak beállítani az országot, ezen narratívád hibás. Azt hogy most szar a helyzet, nem a gonosz nyugati elhízott bankároknak köszönhetjük, hanem saját magunknak.

Az hogy mennyi hitelünk van az csak egy dolog. Sok más is számít, mint hogy kitől, milyen pénznemben vesszük fel a hitelt, de talán legfontosabb, hogy milyen kamatokkal. Gondolom, azért az neked is feltűnt, hogy az országok nem ugyanolyan feltételekkel kapnak hitelt. Mert ha hülyék vagyunk, akkor mi csak magas kamattal tudunk hitelhez jutni. És sajnos mi hülyék vagyunk (ha kicsit követed a magyar dolgokat, akkor láthatod ennek az okait tényszerűen, nem kell annyi M1-et nézni :-) ) És ez nem a mohó, dagadt, gonosz, nyugati bankárok miatt van, ez közgazdaságtan 1*1, olyan törvény, mint a gravitáció, lehet ellene hadakozni, de akkor hamar a lapos földesek között találod magad. Szóval ez az áldozat szerep hülyeség, a valóság az, hogy ismerni kell, hogy működik egy gazdaság.

 

Ennek a "milyen feltételekkel tudunk felvenni, refinanszírozni hitelt" package-nek egy részét hívják kockázati felárnak vagy országkockázatnak, ez kb az, amennyivel egy ország drágábban tud felvenni hitelt. Lehet, hogy pl egy szomszéd országnak hasonló a GDP arányos államadóssága, de ő kb leszarja, mert jó feltételekkel tudja finanszírozni, vagyis kevés pénzbe kerül és ha jó helyre tolja a hitelt, akkor totál megéri felvenni. Mi most épp nem szarjuk le, mert kurva sokba kerül finanszírozni az államadósságot. De ismétlem: ez nem lenne kötelező, lehetne ezt jóval okosabban és olcsóbban is.

 

Akkor van baj, ha a hiteleket drágán kényszerül valaki felvenni és ráadásul rossz helyre is rakja. Önmagában az államadósság nem az ördögtől való, jelentős előnyei is vannak, csak jól kell használni.

 

Ha nekem nem hiszel, kérdezd meg Oregont, neki még egyetemi tanári ismerőse is van, biztos ehhez is ért, mint az oktatási rendszerhez :-)

Ja bocs, hogy már megint megemlítettem, hogy felvágtál azzal, hogy még egyetemi tanár ismerősöd is van és akkor te aztán ám nagyon értesz az oktatási rendszerhez, de ez onnan jött, hogy gyerekkoromban, még az átkosban volt a környéken egy hülyegyerek, akinek az volt az egyik fő érve, hogy az ő apja rendőr...  (szerencsére csak ritkán találkoztunk...)

 

Hát de tényleg, mit lehet erre mondani? :-)

Látom persze, hogy már nem vagy itt, de hátha más fidesz hívő hisz a tényeknek. téged a tények úgy sem zavartak soha. Itt egy konkrét eset, ami mutatja, hogy miért költünk kurva sokat az államadósságra. Mert ahogy írtam, az egy dolog, hogy GDP arányosan mekkora az adósság és egy másik, hogy a piac milyen drága kölcsönt ad nekünk. És mivel mi hülyék vagyunk, ezért a piac kurva drágán ad kölcsön, kétévente kb egy Paks 2 árát dobjuk ki a kukába ezzel.

 

 

Teljesen egyértelmű, hogy Magyarországon azért magas a kamatszint, mert mind a hazai, mind a külföldi befektetők jelentős kockázatokat látnak. Kockázat a voluntarista gazdaságpolitika, a foglyul ejtett állam okozta versenyképességi romlás, a szövetségi rendszerrel való szembefordulás. Ezek azok a tényezők, amelyek miatt magas Magyarországon a kamatszint. Ezeken a jegybank nem tud változtatni, de ha akarna, tudhatna hozzá igazodni. A kormányzat tudna rajta változtatni, de nem akar. Mindaddig, amíg ez így marad, addig két lehetőség van: megpróbáljuk leerőltetni a kamatokat, és ezzel beáldozzuk a forintot – ám ez később magas inflációt, és újabb, még komolyabb problémákat okoz (pl. euroizáció felgyorsulása, tőkemenekítés); vagy hagyjuk, hogy a kamatok a helyükre menjenek (=feljebb), a deviza pedig stabilizálódjon. A jelenlegi keretrendszerben nincs más megoldás. Alternatív lehetőség (lenne) a kormányzati (gazdaság)politika olyan módosítása, amely lecsökkenti ezt az elvárt prémiumot, és akkor lehetne egyszerre erősebb forint és alacsonyabb kamat is. Bár számomra ez a leglogikusabb, de erre jelenleg nem látok sok esélyt.

https://zsiday.hu/2024/12/02/mekkora-kamat-kell-2/

Pontosan erről van szó. Vagy a szabadságot választod drágán, vagy a függőséget olcsón. Szerintem fideszes, konzervatív, szuverenista sem mondta ennek az ellenkezőjét. A nézeteltérés ott van, hogy van, akinek a pénz az istene, ők a szabadságot eladnák pénzért, s van, akinek a szabadság a fontosabb, még ha azért le is kell mondani pénzekről.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

a szövetségi rendszerrel való szembefordulás

Világosan le van írva, hogy amennyiben elfogadnánk a diktátumokat, elvárt politikát folytatnánk, olcsóbb lenne az élet. Azaz amennyiben feladnánk önállóságunkat a pénzért.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Amit te önállóságnak nevezel, annak semmi köze az önállósághoz és csak az egy kis csoport érdeke. Vagy ha mondjuk 26-ban nyer a Tisza, akkor az önállóságunkkal hirtelen összeegyeztethető lesz a diktátumok elfogadása?

 

Ezt nem tudom elhinni, hogy te nem érted. Bocs, tolj valami hiteles bizonyítékot, hogy hülye vagy! :-)

ha mondjuk 26-ban nyer a Tisza, akkor az önállóságunkkal hirtelen összeegyeztethető lesz a diktátumok elfogadása?

Nem. Akkor csak annyi történik, hogy feladjuk az önállóságunkat, olcsóbb lesz a hitel, elkezdjük támogatni katonai eszközökkel Ukrajnát, összeírják a lakosság hadrafogható részét, majd megyünk a háborúba.

Azt viszont én nem akarom elhinni, hogy ez nem világos előtted, vagy csak érdekedben áll ennek eltagadása.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Például azt, hogy az állam saját döntése jogán azt mondja, kimarad egy vére háborúból. Sőt, ha ehhez az kell, akár kilép a NATO-ból, s ennek nem az a következménye, hogy az ezt bejelentő politikust másnap sajnálatos baleset éri.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tévedsz. Ki fogják szolgálni az USA érdekeit. Ha a Tisza nyer, megindulnak a fegyverszállítások, egyre nyíltabban támadja a NATO Oroszországot előbb Ukrajna területéről, amikor pedig az oroszok visszacsapnak, akkor lesz az a kommunikáció, hogy Oroszország megtámadta a NATO-t. Persze az nem számít majd, hogy előbb nyugati fegyverekkel támadták az oroszokat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerencsére, ha vége lesz az ukrajnai háborúnak, akkor bárki lesz is hatalmon, nem lesz kérdés, hogy önállóak leszünk, mert nem lesz háború ahova fegyvert szállítunk és a NATO-ból sem kilépni

Ebből is látszik, hogy az önállóság definíciód teljesen hibás.

Ezzel van egy aprócska gond. Az oroszok szerint akkor lesz vége a háborúnak, ha elérték céljaikat. A Nyugat Ukrajnát addig támogatja, amíg szükséges, ami egy eufemizmus, azaz a Nyugat szerint akkor lesz vége a háborúnak, amikor az oroszok azt elveszítik. Ez ellentmondás, amiből nyilvánvalóan következik az Oroszország-NATO katonai konfliktus.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az oroszok gazdasága kezd elgyengülni, örülni fognak, hogy ha lassan vége lesz a sztorinak.

De ez mindegy is, a te logikád szerint amint vége a háborónak, mi önállóak leszünk. Akkor is ha a Tisza vagy akkor is ha Gyurcsány győz a következő választáson. Számomra ez megnyugtató.

Nem tudom, miből vontad le ezt a zöldséget. A szabadságot nem a háborúhoz való hozzáállás definiálja, hanem az is. Azt írtam, hogy például, nem azt, hogy kizárólagosan. Valahol szörnyű, hogy ilyeneket magyarázni kell pusztán azért, mert meggyőződésesen félre akarod érteni a szavaimat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Miért ne lehetne? Mivel azoknak, akiknek az az érdekük, céljuk, hogy az általuk diktált politikai, gazdasági, kulturális társadalmi modellt kövessük, tesznek azért, hogy a szabadság drága legyen - ilyen például az EU pénzek visszatartása, de akár az épp általad idézett szövegben a szövetségesekkel való egyet nem értésünk -, így hát a szabadságunk valóban drágábban finanszírozható, mint az, ha elfogadnánk a diktátunokat, behódolást.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Miért ne tudnám? Az, amikor más entitások politikai, gazdasági, társadalomszervezési céljaitól, akaratától függetlenül, következménymentesen hozhatod meg saját döntéseidet.

A szabadság vs. pénz miért is nem igaz akkor, amikor éppen gazdasági kényszerítő eszközökkel, mint soft powerrel próbálják megroppantani a kormányt?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"Az, amikor más entitások politikai, gazdasági, társadalomszervezési céljaitól, akaratától függetlenül, következménymentesen hozhatod meg saját döntéseidet."

egyrészt most egyénről beszélsz, eddig országról beszéltél. tehát már itt sántít a dolog.

másrészt olyan állapot, amit leírsz nincs, hiszen mindenkinek figyelembe kell vennie a többieket is, még az übergonosz USA-nak is. A te definíciód szerint nincs szuverén állam. Tehát már megint rossz/használhatatlan a definíciód.

 

 

"A szabadság vs. pénz miért is nem igaz akkor, amikor éppen gazdasági kényszerítő eszközökkel, mint soft powerrel próbálják megroppantani a kormányt?"

Mert ez nem igaz. Nem akarja senki megroppantani a kormányt. locsemegei hasonlattal: ha a szomszéd gyerek egy bunkó, akkor nem fogsz neki adni cukrot. Nem azért, mert meg akarod roppantani, hanem, mert miért adnál egy bunkónak?

Az a cukor szerződésben foglalt formában megillet, nem pedig ajándék. Független a bunkóságtól, feltétel nélküli.

Nem egyénről beszéltem. Ezért írtam, hogy entitás, kiterjesztő módban. A kishitűségeden, mely szerint alkalmazkodni kell, nem tudok segíteni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem illet meg. Nincs ilyen szerződés, ami alapján megilletne.  Bocs, de ez a tény. Az, hogy te elhiszed, ha mást hazudnak neked, az egy tök más dolog. Én azonban maradnék a tényeknél.

A szuverenitással, szabadsággal kapcsolatos definíciód továbbra sem megfelelő, mert használhatatlan. Nincs olyan entitás, amire nem hat semmi. Bocs, de ez is tény. Álmokat kergetsz.

Ha te állítasz olyat, hogy valami létezik, mint ilyen kötelezettség, akkor azt neked kell bizonyítani. Ez nem sikerült. Nem véletlenül, mert nincs ilyen, amit állítasz az EU pénzekkel kapcsolatban. És jól emlékszel, játszottunk már ilyet, akkor is állítottál valamit, aztán nem tudtad alátámasztani. Aztán belefáradtál és azt mondtad, hogy nincs is időd vagy hogy képzelem én, hogy azt kérem, hogy támassz alá valamit amit állítottál. Mindenesetre számomra érdekes, hogy ezt az egyszerű elvet nem érted.

 

Másrészt ha lenne ilyen, akkor 1 perc alatt ide tudnád írni és nem kifogásokat keresnél. Az, hogy nem írod ide, azt jelenti, hogy nincs is erről információd. Akkor meg ugye az a kérdés, hogy mi alapján állítod, hogy van ilyen? Hát ugye, azt mindketten tudjuk, hogy mi alapján mondod...

 

A szabadság definíciód pedig egy idealizált fogalom, ami a gyakorlatban nem létezik, használhatatlan. Ezért írtam, hogy álomvilág.  De ha nem ez, akkor mutass már olyan entitást, ami ennek megfelel, lássuk, hogy meg tudsz-e felelni a saját magad által felállított szabályoknak.

Ettől függetlenül (nem tudom, hogy te igen, de én azt hiszem) értem, hogy mit akarsz mondani. Tulajdonképpen súlyokat rendelsz a fejedben a befolyásokhoz és nyilván vak foltként egyeseket kihagysz, másokat túlhangsúlyozol. Ez a torzított értékelés. Még mielőtt azt állítanád, hogy kinyilatkoztatok, ezt "csak" feltételezem korlátozott információk alapján.

Világosan elmondtam, hogy a szabadság az, amikor másoktól a lehető legfüggetlenebb módon önálló döntéseket hozhatsz. Vannak olyan entitások, amelyek ezt nem szeretnék, befolyást akarnak gyakorolni feletted. A jelen korunk szövetséginek hazudott rendszerében a vita erről szól. Ebben a fogalomrendszerben nincs semmiféle csapdahelyzet. Téged zavar, hogy nem azt mondom, amit elvársz tőlem. Szokd meg.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Láthatóan most más definíciót adtál, ezzel elismerted, hogy az eddigi használhatatlan volt, ahogy írtam.

 

Az új definíciód behozta a szubjektivitást, ami megengedi, hogy az EU vagy NATO része legyünk, miközben szabadok vagyunk. Akkor rendben is vagyunk.

 

És hogy egy locsemegei hasonlatot is írjak :

- attól még szabad egy gyerek, hogy a szülei megtanítják és elvárják tőle, hogy sáros cipővel ne menjen a szőnyegre

A hasonlatod tökéletes. Pontosan így gondolkodsz te az EU-Magyarország, USA-Magyarország kapcsolatról. Nem mellérendelt, hanem alárendelt viszonyban. Amúgy a példádban említett gyerek nem szabad, hanem gyámság alatt van, a szülők gyakorolják a jogait, a gyermek nem jogképes. Majd az lesz, ha elmúlt 18 éves.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ahogy írtam már ezerszer az összes locsemegei hasonlatod sántít... A hasonlatom szándékosan volt provokáló, azért illett volna észrevenni, hogy az összes "locsemegei" hasonlat, amit valaha megemlítettem az bizonyos fokú kekeckedés volt.

 

De akkor a többiben vagyis abban, hogy attól még lehetünk szabadok, hogy NATO vagy EU tagok vagyunk, úgy látom egyetértünk, már csak megfelelő hasonlatot kell keresni, mert az jelentősen megkönnyíti a megértést részedről (ez nem leszólás) :-)

ez jó lehet? (ok, ez most nem trollkodás, a kérdés komoly) vagy ha nem jó, akkor mondj egy jobb hasonlatot:

az EU/NATO olyan, mint egy közös hajó, ahol együtt kell eveznünk, és közös szabályokat kell követnünk, különben a hajó nem halad előre, vagy akár fel is borulhat.

Csakhogy teljesen felesleges egy sok kötöttséget és lemondást jelentő közös hajóban eveznünk, amikor egy kisebb csónakkal sokkal önállóban határozhatjuk meg az úticélt, sebességet, kikötőket, pihenőidőt, úgy általában mindent.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha csak kisebb csónakot tudunk építeni, akkor a nagy hajóval rendelkezők mellénk jönnek és hullámaik felborítanak. Ezért inkább érdemes összefogni másokkal, hogy legyen egy bár közös de nagy hajónk. Még mindig jobb egy közös hajó, mint a kis csónakkal felborulni és megfulladni a tengeren.

Egyébként meg hogyne értenél egyet vele. Most is így élsz. Most sem korlátlan a szabadságod, egy csomó kompromisszumot kötsz az életben. Mondhatnád azt is, hogy a családtól, barátoktól, emberektől akarsz szabad lenni, mert valójában az lenne a szabadság, ha kimennél a vadonba és ott élnél egyedül. Mondhatnád, hogy a feleségedtől is szabad akarsz lenni, meg a gyerekeidtől, mégsem mondasz ilyeneket.

 

Ráadásul ezek a szövetségek azért alakulnak ki, mert mindkét fél nyer valamit, win-win, ezek nem zéró összegű játékok. Ha összefogunk többre megyünk, ilyen egyszerű ez, régen a parasztok is szövetkeztek, az állatok és a növények is igyekeznek együttműködni, ha nekik az jó. Nyilván meg kell találni azt, ami a legjobb de játékelméletileg vagy az evolúció szerint ezek ésszerűek azért vannak ilyenek. Szóval nem érdemes kapálózni a természet rendje ellen...

Ez hülyeség. Az államok között nem mellérendelten zajlik ez, s épp ez ellen szólok. A nagyobb fenntartja a jogot a kisebbek leuralására, miközben szabadságot és demokráciát hazudik. Az életben viszont eldöntheted, hogy nem veszed feleségül az erőszakos perszónát, hanem a számodra kellemes, neked megfelelő értékekkel bíró nővel kötsz házasságot, ahol ő, a másik fél meg van elégedve veled. A Nyugat-Magyarország kapcsolat viszont egy bántalmazó kapcsolat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"A nagyobb fenntartja a jogot a kisebbek leuralására"

Ezzel akkor te is egyetértesz azzal, hogy össze kell fogni és nagyobb hajót építeni. Örülök, hogy ebben egyetértünk végül. Innen már csak az a kérdés, hogy kivel kell összefogni.

 

"A Nyugat-Magyarország kapcsolat viszont egy bántalmazó kapcsolat"

Érdekes bántalmazó kapcsolatnak nevezni azt, ahol a nyugathoz való csatlakozás ilyen óriási előnyökkel jár, mint a mi kapcsolatunk a Nyugattal. Mások, akik kimaradnak ebből a körből, mint pl Szerbia, tényekkel igazoltan lemaradnak.

És hogy legyen természetesen analógia is: ha neked nincs xboxod, akkor el lehet járni barátkozni a szomszéd gyerekhez és vele közösen xboxozni (win-win), de ha szándékosan befingasz a szobájába, akkor nyilván utána nem fog veled xbox-ozni.

Ne tulajdoníts olyan tartalmat a mondanivalómnak, amelyet sohasem állítottam! Többször csinálod, sok esetben még csak nem is szóltam érte, hátha észreveszed magad, de nem. Úgy látszik, le kell menni gügyögés szintjére. Ebben egyre kevésbé kívánok részt venni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az a helyzet hogy bizonyos dolgok, amiket írtam könnyen leellenőrizhető tényszerűségen alapulnak (pl, hogy megváltoztattad a definíciót), mások pedig ésszerű, logikus következtetéseken (pl hogy ha írtad, hogy a nagyobb leuralja a kisebbet, akkor érdemes valahogy elkerülni a kicsinek levést).

Nem agitálhatlak, hogy vegyél részt ebben a beszélgetésben, de ha részt veszel, akkor viseld el, ha valaki rámutat az érvelésedben a hibákra, mert ezek szerint az állításaid nincsenen szinkonban azzal, amit gondolsz.

A probléma, hogy épp azok uralnak le, akikkel szövetségre léptünk, hiszen szövetségre kellett lépnünk. Most Ukrajna és Grúzia van soron éppen. Szóval álságos, hogy akkor majd jó lesz nekünk, ha összefogunk, mert nem túl komfortos az agresszorral egy hajóban evezni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Jól értem, hogy a te logikáddal az '56-os forradalom is a Nyugat álságos próbálkozása volt, hogy átpártoljunk hozzájuk és így a Nyugati agresszorral egy hajóban evezzünk?

(az '56-ot nem az aktuálpolitika, nem Orbán Balázs miatt írtam, tehát ne abba az irányba menjünk)

'56 remek példája annak, hogy van időgépünk. Én úgy tanultam, 1956 októberében ellenforradalmi események zajlottak. Ma azt mondják, forradalom volt, tehát szükségképpen van időgépünk, tudniillik megváltozott a múlt! Sajnálom, hogy ez nem ért eddig Nobel-díjat, pedig mi, ha nem ez.

Ezek után gyanakodva nézek keletre és nyugatra, múltba és jövőbe, történészekre és fizikusokra, mert bizalmatlan vagyok, fogalma sincs, mivé alakul 1956 októbere holnap. Talán indítanak egy újabb időgépes expedíciót, amely tovább változtatja a múltat. Ebből következően a kauzalitás csak illúzió.

Ezen ok miatt én 1956-ra, mint '56-os eseményekre szoktam hivatkozni, abból talán nem lesz bajom, Virág elvtárs.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

aha, értem, a kényes témákat kerülni szeretnéd és akkor még '68-ról vagy a rendszerváltásról nem is beszéltünk... :-)

Egyébként az tény, hogy nyilván vannak az egyszerű interpretációk (nem elítélve mondom), de persze a részletek finomabbak és ez behozza, hogy tényleg nem fekete fehér volt a dolog (ahogy azért semmi sem :-) ). Elég nagy irodalma van, könnyen utána lehet olvasni hogy pontosan mi történt, ez elég jól dokumentált (már persze, aki kíváncsi rá). Aztán az egy külön kérdés, hogy hol helyezed el a történéseket a koordináta rendszerekben. Szóval ez az időgépes illúziód véleményem szerint hamis megközelítés.

Úgy könnyű olcsó hitelt felvenni, hogy annak az az ára, hogy beleszólnak a gazdaságpolitikánkba, azaz elvész az önállóságunk. Ugye ilyen az IMF hitel. Szerencsére nem ezt az utat választottuk, hiszen ezen olcsó hitelek célja éppen a belügyekbe történő beavatkozás lehetőségének megteremtése.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Inkább elugrani nehéz előle. Ez is olyan, mint az EU-csatlakozás. Úgy van meghirdetve, milyen nehéz csatlakozni. Az ukránok megpróbálták elkerülni, Majdan lett belőle aztán háború. A grúzok megpróbálják elkerülni, most éppen polgárháborúval győzik meg a népet, hogy az EU-csatlakozás márpedig kihagyhatatlan. Még Ursula von der Leyen is beavatkozik a grúz belügyekbe, de ez kis ügy, a cél szentesíti az eszközt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

locsemegei hasonlattal: te vagy az, aki matek órán feleléskor ragaszkodsz ahhoz, hogy 2+2=9 és amikor emiatt a tanár egyest ad, akkor azt mondod, hogy a tanár gonosz és te egy áldozata vagy annak a mainstream gondolkozásnak, ami szerint 2+2=4 és nem engedik, hogy a saját gondolkozásmódod szerint élj.

 

Ne haragudj, de ha jó szándékúan írok erről, akkor annyit mondok, hogy nem értesz ehhez. Persze ez felveti azt a kérdést, hogy akkor miért nem nézel utána...

 

Kérdezzük meg Oregont (aki ennek is nyilván szakértője, mint az oktatási rendszernek), hogy lát-e bármi hibát az okfejtésemben arról, hogy miért tudunk mi magasabb áron hitelt felvenni, mi az oka annak, hogy összehasonlítva más államokkal GDP arányosan baromi sokat költünk adósságokra.

 

Nos, Oregon, csillogtathatod a tudásodat, várjuk, hogy megcáfold, amiket írtam.

Vaskos személyeskedésbe kezdtél ahelyett, hogy arról írnál, igen, van olcsó IMF hitel, ahol eladjuk a szabadságunkat is, mert eleve erre van konstruálva. Ehelyett jobb választani a drága piaci hitelt, mert megmarad a függetlenségünk. Itt ez volt a mondandóm lényege. Amúgy a 2 + 2 = 11 még akár igaz is lehet. A 9 nem igazán.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Itt írtam le, hogy teljes hülyeség, amit az IMF hitelről írsz: https://hup.hu/comment/3130892#comment-3130892

Piacról vesz fel mindenki hitelt (kivéve a teljesen elkefélt helyzetben lévő országok), csak van akinek olcsóbb, van akinek drágább. Mi is a piacról veszünk fel hitelt az elmúlt tizenx évben (na jó, az Orosz hitel és a kínait azt nem lehet piacinak nevezni, de itt most nem az a lényeg, főleg, hogy az orosz olyan kurva drága, hogy nem is használjuk igazából, hanem helyette a piacról próbálkoztunk ott is). És nem az van, hogy hitelező azt mondja, hogy nálatok van genderfelvonulás, akkor ti kaptok 2% kedvezményt. Milyen hülyeségeket gondolsz már????

 

A személyeskedést elismerem, de hidd el, hogy számomra hihetetlen és érthetetlen, hogy ha nem értesz valamihez, akkor miért nem nézel utána, miért osztod a butaságokat???? Komolyan mondom, hogy sírni tudok azon, amit csinálsz és nem hiszem el... Nem olyan nehéz ezeknek utánanézni.

Azt mondtad, hogy mérnök vagy, amikor valami mérnöki dolgot csinálsz, akkor ott is mendemondákra alapozol vagy utánanézel a dolgoknak és ellenőrzöd azokat???

Itt a legnagyobb probléma, hogy nem értek veled egyet, s ezzel nem tudsz mit kezdeni. A tőkések és akiktől a pénzük van, a fogyasztók ellenérdekeltek. Tehát, ha a kormány bejelenti, hogy maradnak a lakossági energiaár támogatások, akkor gyengül a forint. Nyilván, ha az lenne, hogy koncesszióban a levegő lakossági használatát is kiadnák, akkor nőne a befektetői bizalom, a lakosság meg fizetne minden lélegzetvétel után. Csak nem ez a cél, a kormányzatnak, mint választott képviseletnek kell eljárnia, a lakosság érdekeit kell képviselnie, persze tekintettel a jól prosperáló gazdasági környezet lehetőségére, ebben egyensúlyt tartva, de a kapitalista vadhajtásokat megmetszve.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Megint csak azt kérdezném, hogy jön ez ide?  Ez egyértelmű terelésnek tűnik, ráadásul gondolom te sem vagy annyira képben a külföldi országok történelmével.

 

De mondok példákat a közelmúlt magyar történelméből. Pl az EU csatlakozás. Nagy támogatottsága volt, várakozások is fűződtek hozzá és példátlan fejlődési pluszt adott (a szokásos példa: vessük össze Romániát és Szerbiát, kb azonos egy főre eső GDP-jük volt, aztán a románok beléptek az EU-ba és durván lekörözték a szerbeket). Ezen időszakban pl Csaba László, Chikán Attila de szerintem kb mindenki, minden közgazdász bizakodó volt.

De hasonló pozitív, bizakodó periódus volt, amikor a fidesz 2012-13-14(?) környékén kihozta az országot a válságból és szerintem az is megalapozott bizakodás volt. Emlékeim szerint akkor pl Matolcsy volt, aki eléggé be volt zsongva (csak aztán összeveszett a Röfivel)

Ne haragudj, de teljesen komolytalan vagy. Össze-vissza terelsz, ebbe nem szeretnék belemenni. Olyan ez, amikor hirdetted itt, hogy micsoda szuper intézkedéseket csináltak az Orbánék, csak azt a pórnép nem tudja, pedig ha tudná, hogy a háttérben Orbánék már megváltották a világot . Annyira szuperek ezek az intézkedések, csak épp nem tudtad elmondtani, hogy mik ezek. Vicc.

 

Volt egy egyszerű kérdés, amire ezek szerint az a válasz, hogy: Nem, nem tudsz olyat mutatni, hogy manapság bármelyik hiteles gazdasági szakember pozitív véleménnyel lenne Magyarország jövőjével kapcsolatban. Ezzel szemben tényszerűen ellenőrizhető, hogy voltak ilyen időszakok, tehát nem kérek lehetetlent.

 

Ennyi ez a sztori.

 

kb ötödször leírom, hogy ez volt a kérdés, ha van rá példád írd meg, egyéb esetben fölösleges bármit írnod erre a hozzászólásra:

"Mondj valaki hiteles embert, aki fényesen látja az ország jövőjét és nem ért egyet azzal, hogy még jobban le fogunk csúszni, el fogom olvasni a véleményét, ha van ilyen"

Mondj egy olyan nevet aki bármely orszagot fényesen lát.

Nincs olyan sem, aki bármit is objektívan látna. Nekik a véleményük a termékük, ők amikor azt beveszik/leközlik akkor keresnek.  Nem is érdekük objektívnak lenniük! Augusztus végén minden "szakértő" hülyének nevezett amikor Tesla részvényeket vettem. Tegnap +20%-ot ugrott a részvény ára. Közben meg itt a HUP-on megy a temetjük az EV-t, meg a Tesla szar prenkelés. Szóval ennyit a szakértőkről, meg a HUP szájról. 😂

(nem állítom, hogy a téma szakértője vagyok de) szerintem nem ezért. Hanem azért, mert nem autógyártó cégként, hanem technológiai cégként van árazva. Gondolom az önvezetés lehetősége miatt, amit 2 évente megígért Musk, hogy 5 év múlva lesz. Bár most mintha elég rég ígérte volna meg.

Pontositanam a kerest: "fenyesen latja barmely orszag gazdasagi helyzetet 2024-ben". Szerintem ilyen gazdasagi szakerto epp nincs, mindenki epp mindenrol mondja, hogy sullyed es csokken es stb.

Bezzegnyugat fo problemaja, hogy a szocialis erzekenysegre fizetendo ingyenpenz mar nagyon elfogyott, mikozben egyre hangosabb a media, hogy epp kit kene most eppen jobban sajnalni, mint akit mult heten kellett a legjobban sajnalni. Magyarorszag a lo tuloldala, az eddig sem fenyes szocialos halon kenytelen meg jobban sporolni.

Tegnap este együtt vacsoráztam unokatestvéremmel, aki 50 éves szociológia professzor  egy svéd egyetemen. Három éves kora óta ott él. Rendkívül liberális és szocdem volt egész életében. Svéd  indentitása miatt alapból orosz gyűlölő.  Azt mondta, ma már belátja, hogy Orbánnak van igaza (migráns, gender, háború, északi áramlat ...).

Beszélgettünk arról, hogy mi vált a problémává. Míg anno minden ezredik embert kellet segíteni a svéd társadalomban, ma kb mindegyik bevándorlót, amit már nem bír el a rendszer.  Afrikában a munkavállalók kevesebb mint 10%-a rendelkezik egy európai negyedik osztályos ember kompetenciájával. Ők elvannak ott, ide a maradék 90% jön.

Beszéltünk arról is, hogy mennyire lecsökkentette az EU-s intézmények a KKV-k versenyképességét (és az innovációt)  azzal, hogy nagyvállalatok lobbihelyszínévé vált. Már nagyon nem a kis közösségekről szól az EU parlament.  Ő anno EU párti volt, mára már inkább EU szkeptikus. Beszéltünk arról is, hogy ahhoz képest, hogy ez egy gazdasági egyesülés Orbán beszéde alatt ez nem derült ki az ellenzéke részéről és ebben nem Orbán a hibás.

Ahányszor Orbán nyilatkozik megjelenik a beszédében a stratégia. Az ellenzékéből csak a pátosz jön. Magyar Péter is ilyen.

>>Húúú, márt eszembe is jutott, hogy miért nem írtam ide kommenteket egy ideig :-)

mindig úgy gondoltam, hogy a 2022 áprilisi Ellenforradalmi Események után egy bécsi szanatóriumban ápolnak miközben donátanna arccal nézel a semmibe

üdv újra a #bukiktyonmáron

A számok szerint igen. A laposföldesek, vírustagadók szerint nem. Én eddig azt láttam, hogy amit a laposföldesek meg vírustagadók mondanak az nem jól modellezi a világot, ezért inkább a jól bevált számoknak hiszek. Igazi jobboldali, konzervatív vagyok, ezért voltam az Áruló-Messiás tüntetésén is

épp a számok szerint nem. az, hogy 14 év alatt sikerült összeollózni egy grafikont minden ötödik magyart minden hatodik románnal különböző évekből származó átlagbér és vásárlóerő adatokkal, az nem azt jelenti, hogy "románia leelőzőtt minket", hanem azt, hogy kiszolgálta a buborékodat a szennymédiád

Nekem van ismerősöm, aki rendszeresen jár Romániába, mert erdélyi származású a srác és a munkája is olyan, hogy több országban ingázik. Évek óta mondta már (rendszeresen visszatérő téma), hogy ő hogy látja a trendeket és hogy nagyon közelítenek a románok és nemrég (kb fél éve) pont téma volt a fizetések nagysága azokon a területeken, amikre ő rálát. Egyértelműen azt mondta, hogy a románoknál jobbak a fizetések, konkrét számokkal (ismétlem, azokon a területeken, amikre rálát). Nem reprezentatív minta, de számomra beleillik a portfolio.hu elemzésébe.

 

Lehet homokba dugni a fejünket, de attól nem biztos, hogy jobb lesz.

Most nyilván nem tudom, hogy tényleg így gondolod-e, de mint az IQ-s témánál, megfelelő összegben szívesen fogadok, hogy igazat mondok. Bemutatlak a srácnak, ha kell, ha kell a társaságnak is, ahol erről szó volt, ha kell ügyvéd vagy közjegyzővel is lepapírozhatjuk, hogy voltak-e ilyen állítások, de akkor valami egész nagy összegben fogadjunk, mert elég hülyén fogom érezni magam egy ilyen eset után :-)

 

És ahogy akkor is mondtam: én nem vagyok úriember, én csak a biztosra fogadok.

Lengyelekről annyit, hogy (nem mondom milyen cégnél dolgozó ember állítása volt), de rendszeres, hogy a lengyeleket kevésbé szívesen akarják projekt induláskor, mert drágák és a magyarok "ócsóbbak".

 

Mondjuk ez sem reprezentatív példa és ráadásul a vásárlóerő parítás sincs beleszámolva nyilván, de ettől még érdemes odafigyelni, hogy lehet, hogy a lengyelek óradíja magasabb annyival, hogy inkább már őket is ócsósítani kell, mint mondjuk az angolokat (ami azért természetes)...

A momentumnak már vége, remélem.

Nem hittem volna, hogy csak ma ket dologban is egyetertunk.

De azért remélem, soha nem leszünk annyira hülyék, hogy olimpiát rendezünk...

En remelem, hogy "leszunk olyan hulyek". A kozeposztalynak es a felsobb osztalynak nem lett volna rossz, de meg azoknak a szegenyebbeknek sem, akiknek semmi masuk nincs, csak orokolt ingatlanjuk Budapesten...

Hát nem tudom. Nekem azért feltűnt, hogy 2 évente elmondják, hogy 10 év múlva utolérjük Ausztriát és még nem történt meg és a realitásokat nézve az én életemben nem is fog, de talán aztán sem soha. Olyan ez, mint hogy Elon Musk is elmondta 2 évente, hogy már mindjárt itt a full önvezetés, már csak 2-3 év és kész lesz. Nem lett kész. A Tesla egy technológiai cégként volt árazva évekig, nagyrészt emiatt. Most már inkább, mint autógyártó kezd árazódni. Nyertem is a Tesla shorton :-)

 

Hasonlóan, ha azt mondják, hogy majd mi rendezünk nyereséges olimpiát, bár eddig szinte senkinek nem sikerült, akkor szintén szkeptikus vagyok. Az a baj, hogy semmi sem arra mutat, hogy képesek lennénk rá, a tények azt mutatják, hogy túl lenne árazva és szétlopnák az egészet, na és persze a költségeket a plebs fizetné meg. Most is ez történik, miért lenne csoda? Mitől várjuk, hogy más legyen a kimenetel, ha mindent ugyanúgy csinálunk? Már megint azok a fránya tények, én földhözragadt vagyok, azoknak hiszek.

De komolyan... Szerinted milyen olimpiát rendezne egy olyan kormány, ahol a külügyminiszter all time high-on veszi a földázt, el is dicsekszik vele és persze az ebből eredő 700 milliárdos veszteséget a vállalkozások fizetik meg különleges tagi hozzájárulás címszó alatt, vagyis ha veszel egy hamburgert a sarkon a vállalkozótól, akkor te vagyis a plebs fizeti meg...

 

A plebs fizeti meg.  Ki más?

"A magyar külgazdasági és külügyminiszter az élő Facebook-videóban közvetített eseményen rámutatott, hogy ez az oroszokkal tavaly megkötött hosszú távú gázszerződésen (ami évi 4,5 milliárd köbméternyi szállítást rögzít) felüli plusz gázszállítást jelent,"

 

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220831/bejelentette-szijjarto-peter…

 

Nézz bele a videóba. fél percig csak fontoskodóan jegyzetel :-)

Off: pár éve rendeztünk valami okosságot, baromi drága volt, de azzal vigasztaluk magunkat, hogy egyrészt örök emlék lesz, másrészt gyerekek ezrei kezdenek majd sportolni ennek hatására. Namost a gond az, hogy totál nem emlékszem, hogy mi is volt ez: vízibirkozás, pápalátogatás, őszi vadászati haccacáré, egyéb?

Tavaly rendeztünk egy Atlétikai VB-t, amit messze földön is sikeresnek ítéltek minden szempontból. Műszakilag és szervezésileg is kiemelkedő színvonalú volt.

Azért említem, mert egy-két tornából felmentett itt nem lát ki az assembler mögül ...

Atlétikai-vb - A több mint 400 ezer helyszíni néző 98 százaléka elégedett volt a budapesti atlétikai világbajnoksággal, 84 százalékuk pedig azt mondta, hogy ez volt élete egyik legjobb eseménye, amin részt vett - állapította meg a Nielsen, a világ egyik legnagyobb független piackutató cégének felmérése.

https://www.eurosport.hu/atletika/world-championships/2023/budapesti-at…

Ha így rendeznénk olimpiát, azzal sem kéne szégyenkeznünk!

Ha a kishitűek elhagynák az országot, előbbre lennénk ...

trey @ gépház

Szerintem többet ért, mint piálásban és bagóban 40 évesen megrokkantak táppénz és eü. ellátása az adófizetők pénzén, de természetesen a preferenciák lehetnek egyénenként mások ;)

Én jól szórakoztam a TV előtt, de egyik munkatársam a helyszínen volt, azt mondta, hogy minden profi és szuper volt. Ő meg csak tudja, hiszen foci VB-től kezdve, Bundesliga és a Premier League meccsekre jár, van mivel összehasonlítania :D

trey @ gépház

Abban, hogy igyekszem egészségesen élni, nagy szerepe van annak, hogy világ életemben űztem sportokat és annak, hogy a sport mindig is érdekelt, komoly szerepe van annak, hogy mindig is néztem sportteljesítményeket megjelenítő tartalmakat. Leginkább TV-n keresztül.

trey @ gépház

Színvonalas volt, legalábbis amennyit láttam belőle. Azt nem tudom, hogy mindez mennyibe került, illetve mennyi volt a nettó eredmény. De más egy sportági világbajnokság - még akkor is, ha az atlétika azért nem olyan minimál sportág - és megint más egy olimpia megrendezése.

Eszem ágában sincs mentegetni, bárcsak nyereséges lett volna. A sport a kultúra része, ezért egy világbajnokság kulturális program. Nem találtam arra forrást, hogy üzleti alapon szervezett rendezvény lett volna. Az IAAF- től megkaptuk a rendezési jogot és flottul meg lett csinálva. Biztos vagyok benne, hogy kevesebből is meg lehetett volna rendezni de egy ilyen bulin sokan keresnek jól. Ez mindig így volt és így is lesz.

Nem találtam arra forrást, hogy üzleti alapon szervezett rendezvény lett volna. Az IAAF- től megkaptuk a rendezési jogot és flottul meg lett csinálva.

vs.

de egy ilyen bulin sokan keresnek jól

Jegyeladások, szponzori szerződések, TV közvetítési díjak stb. sokaknak jó profitot jelentett, csak éppen a rendező (az állam) baszott rá. És még az idenforgalomból származó adóbevétel növekedés sem fedezte a költségeket!

Ez mindig így volt és így is lesz.

Sajnos ez nálunk így van, amióta az eszemet tudom a F1 mindig veszteséges nálunk, mindig súlyos állami milliárdokat herdálnak el a kommunista érából ittmaradt presztizsrendezvény, a F1 megmentésre.

Szerintem kellenek ezek a rendezvények mégha mínuszosak is. Nem jut eszembe jobb hasonlat de egy kicsit olyan mint amikor elhívod a családot/haverokat csak azért, hogy tudjatok egy jót beszélgetni, enni-inni. Az se lesz pluszos mégis jó ha vannak ilyen összejövetelek időnként. 

Szerintem meg lehetnének ezek a rendezvények akár nyereségesek is, állami pénzek nélkül.

Csak egy példa: Az USA sportolók soha nem kapnak állami pénzt sem a felkészüléshez, sem pedig életjáradékot az eredményeik után. Mégis sikeres az USA az olimpiákon, világbajnokságokon.

Az is egy nagy hazugság, hogy azért mert focistadionok épülnek, majd egészségesebb lesz az ország...

Szerintem meg lehetnének ezek a rendezvények akár nyereségesek is, állami pénzek nélkül.

Nem tudom. Lehetne egy olyan hozzáállás is, hogy nem jelentkezünk olyan eseményért amit nem lehet legalábbis nullára hozni de nálunk ez sosem volt így. 

Csak egy példa: Az USA sportolók soha nem kapnak állami pénzt sem a felkészüléshez, sem pedig életjáradékot az eredményeik után. Mégis sikeres az USA az olimpiákon, világbajnokságokon.

Az USA más kávéház. Nálunk nagyon fontos az olimpiai siker, ez már évszázados hagyomány. Nekem ezzel nincs bajom. 

Az is egy nagy hazugság, hogy azért mert focistadionok épülnek, majd egészségesebb lesz az ország. 

Még viccnek is rossz, de van aki meg is tudja ezt magyarázni.. :) 

Ahogy írod a GDP nem olyan jó mérőszám ilyen szempontból. Az egy főre eső fogyasztás sokkal jobban jellemzi a jólétet.  Kár, hogy ahogy a GDP-ben, az egy főre eső fogyasztásban  is már régóta jóval előbb vannak a románok...

 

"Magyarországnál csak Bulgáriában rosszabb a helyzet, ahol az állam polgárainak fogyasztása az uniós átlag 69 százalékát teszi ki, míg tavaly Magyarországon a lakosság az uniós átlag 71 százalékát költötte.

Míg a bolgárok 4 százalékpontot javítottak a 2021-es évhez képest. Romániában pedig már sokkal jobb a helyzet, mint Magyarországon, ott ugyanis a tavalyi adatok alapján az uniós átlag 86 százalékát költötték el."

 

https://index.hu/gazdasag/2023/12/15/gazdasag-fogyasztas-legszegenyebb-…

 

Nem jobb, sokkal jobb a helyzet ott.

 

Egyébként azt nem is figyeltem, hogy a bolgárok ennyire feljöttek, ez már statisztikai hibahatár. Azt hittem, hogy eltart még egy ideig, míg megelőznek, de úgy tűnik, tényleg hamar utolsók leszünk. De ahogy írtam: ez a sorsunk. Egy olyan országban, ahol a külügyminiszter azzal dicsekszik, hogy all time high-on vette meg a gázt, az már csak ilyen. A buta seggnyalók szelektálódnak ki, emiatt törvényszerű a lemaradás.

Volt egy vitám nemrégiben egy NER-es vállalkozóval. Elég jól ment neki (és akkor elég enyhén fogalmaztam), de közben valami hihetetlen tahó, bunkó volt. Most írhatnám, hogy el nem tudnád képzelni, de te el tudnád, mert olyasmi volt, mint te. Végül sikerült elérnem, amit szerettem volna, de megtapasztaltam, hogy vazze, ahogy Pesty László mondta, "ezek nem NER lovagok, ezek orkok..". Komolyan mondom, sajnálatot éreztem iránta, ahogy irántad is.

 

A megbocsátásig nem jutottam el, de valahogy haragudni sem tudtam rá, szánalmat és sajnálatot éreztem. A sajnálatot nem csak felé, hanem az ország felé is... Lehet, hogy van bennem mégis valami keresztyényi, valami kis szikra??? :-) Végül is elsőáldozó voltam...

"Balog Zoltán összehívta a református egyház espereseit, főgondokait kedd délelőttre, hogy beszámoljon a kegyelmi botrányról, vagy, ahogy ő fogalmazott, "az egyházat ért támadásokat megbeszéljék, és arra választ adjanak".

A meghívottak négyötöde részt vett az ülésen, és 86 százalék bizalmat szavazott neki – jelentette be Balog Zoltán, a zsinat elnöke a kedd este közzétett videónyilatkozatában. Ezt "hálásan köszöni.""

 

Én azt mondom, hogy bizonyos tekintetben hálásnak kell lennünk Balognak és annak a 86%-nak is, mert tovább erodálták a történelmi egyházak híveinek - amúgy is csökkenő - számát.

Számomra elég szemléletesen és számokkal mérhetően leírta a református - de tulajdonképpen bármelyik nagyobb keresztény - egyház jellemtelenségét. Ami egyébként nem meglepő, de hogy ilyen szépen látszik, az ritka.

Furcsa, hogy nem figyeltél erre, ez egy elég fontos rész volt. Balog magával rántotta a többieket azzal, hogy úgy állította be, hogy az egész egyházat támadják, nem csak őt. Pedig nem így volt, Baloggal volt a probléma és őt támadták, csak aztán az egyház mellé állt. Persze mondhatjuk azt is, hogy a református vezetők voltak annyira buták és jellemtelenek, hogy belementek ebbe. Nyilván ez a fajta a romlottság egy folyamat eredménye.

a történelmi egyházak híveinek

Tudod az egyházak tagjai nem az egyházakban hisznek: „Az élő gyülekezet elbírja a halott egyházat.” - Ravasz László

https://www.valaszonline.hu/2024/03/29/balog-zoltan-kegyelmi-ugy-reform…

Szerintem a hit rendben van még akkor is, ha én agnosztikus vagyok és azt gondolom, hogy a Biblia kb egy Süsü a sárkány mese színvonalát hozza sokszor. Bár itt lehet, hogy túloztam, mert azért az elég jó mese volt, ma is elég naprakész és egyértelmű mondanivalóval, ellentétben a Bibliával, ami hemzseg elavult és káros életvezetési tanácsoktól is, ráadásul sokszor inkonzisztens, le lehet belőle vezetni x állítást meg az ellenkezőjét is.

A nagyobb keresztény egyházak de legfőképpen a katolikus egyház azonban ma is és mindig is agresszív, kirekesztő volt és a pénzről és a hatalomról szólt, ahol az erkölcs kevésbé fontos. Bár Balog református, de a református egyház is szép példáját mutatta annak, amit írtam.

Pontosan!

 

Hiszen a fogyasztás mondja meg igazán, hogy mennyire élünk jó. Nekünk is volt olyan hónap az asszonnyal, hogy kifizettük a kötelezőket (100.000), benzin, ruha a gyerekeknek, kaja (100.000) és ennyi volt a tényleges költésünk. Nem fogyasztottunk szinte semmit. A maradék meg ment állampapírba, mert jól fialt.

Aztán a következő hónap is

Meg a következő is

A SPAR meg már 1500 forintért adta a kenyeret, de mi a pékségben vettük 800-ért

A fogyasztásunk visszaesett, mert a boltosok megemelték az árakat úgy, hogy minden olcsóbb volt máshol. Tudod, az emberek nem hülyék, nem lehet őket megetetni propagandacikkekkel.

És pontosan ki is derült, hogy az infláció oka az, hogy az összes élelmiszerbolt külföldi kézen van, és a SPAR, LIDL, Aldi, Tesco, Madarastesco mindenki árat emelt, mert csak. Napraforgó sok volt, de a napraforgóolajat előállító egyetlen nagy hazai cég is külföldi, hopp, nincs extraprofit, azt csak Zóbán tanálta ki.

A számok mások, de dettó. Egyszerűen nem tartom hazai viszonylatban fairnek az ajánlatokat. pl.: Az átlag ember egy hetes fizetése egy szerény családi vacsoráért az szerintem túlzás. Nem azt nézem mit tehetek meg, hanem mit tartok fairnek.

"mindenki árat emelt, mert csak"

Nem. Nem azért, mert csak. Azért emeltek árat, mert a kormány felelőtlenül ingyen pénzt pumpált a gazdaságba. Még szép, hogy egy kereskedő ilyen esetben árat emel, aki nem ezt teszi az buta és hosszú távon tönkremegy.  Így működik a gazdaság. Ezt Nagy Mártonon kívül mindenki tudja.

Hasonló törvényszerűség, hogy az árstopok mindig hiányt/drágulást gerjesztenek. Közgazdaságtan 1*1.

 

Egyik ismerősnek a németországi rokonai hoztak akkoriban étolajat, mert ott olcsóbb és elérhető volt...

Nem ugyanaz a kenyér volt 800-ért a pékségben, mint a SPAR-ban 1500-ért.

De ez a lényegen nem változtat. Nálunk a felelőtlen osztogatás miatt lett ekkora áremelkedés. 50 év és megtanuljuk mi is, akkor lehet majd elkezdeni utólérni Ausztriát, addig marad az Orbán.

 

Amikor a nyugger pasi kereste a hiánycikk kristálycukrot a boltban, akkor megkérdeztem tőle, hogy a fideszre tetszett-e szavazni. mikor mondta, hogy igen, akkor mondtam neki, hogy akkor legyen szíves ne nyafogjon, mert maga kérte ezt (bocs, de a fidesz hívei között a nyugdíjas, vidéki, kevésbé iskolázottak felülreprezentáltak és ez vidéken volt, szóval nehéz tévedni ilyen esetben :) ).

Sajnos ebben nem tudok fogadni veled, nem csináltam videó felvételt az esetről, nincs tanúm. De az eset megtörtént. Miért, téged nem bosszantott, amikor a sok buta miatt nem lehetett cukrot kapni vagy miattuk többszörőződött a vaj ára vagy bizonytalan volt, hogy tudsz-e tankolni?

Még annyit ehhez, hogy ha a boltban valaki kézzel (tehát nem fogóval vagy zacskóba rakott kézzel) megfog egy péksüteményt és aztán mégis visszarakja, akkor rászólok, hogy ha már megfogta, akkor vegye is meg. És nem csak nőkre :-) (lásd: "I told her": https://youtu.be/rksCTVFtjM4?t=109)

"hurr durr, közgáz 101, törvényszerűség, délikrónika, óbán"

Miért, szerinted hogy alakulnak ki az árak? Most is ugyanaz a helyzet van, a kereskedő annyit kér, amennyit tud, tehát ez a szabály, amit mondtam, nem egy különleges dolog, most is érvényes. Amikor viszont nyomtatnak pénzt, akkor többet tud kérni, mert olcsóbb lesz a pénz.

És pontosan ki is derült, hogy az infláció oka az, hogy az összes élelmiszerbolt külföldi kézen van, és a SPAR, LIDL, Aldi, Tesco, Madarastesco mindenki árat emelt, mert csak.

Nalunk ket kulfoldi diszkont kozott van egy CBA, szerinted olcsobb lett? Egy nagy fraszt, ugyanazt a tularazott szart arultak, mint a kulfoldiek. Ok is ugyanugy szeretnenek profitot (bocsanat, extraprofitot) hazavinni, hulyek lennenek penzt hagyni az asztalon.

"És pontosan ki is derült, hogy az infláció oka az, hogy az összes élelmiszerbolt külföldi kézen van, és a SPAR, LIDL, Aldi, Tesco, Madarastesco mindenki árat emelt, mert csak"

 

Ezen a fórumon szerintem van ember, aki anyagi megfontolásból tolja a hülyeséget meg olyan is, aki ezt képességei vagy tájékozatlansága miatt megeszi. A rekord magas inflációval kapcsolatban tény, hogy azt a kormány rossz gazdaságpolitikája okozta. Ezt fokozta még a NER fenntartása... Itt fizetjük meg a lopást. Ugye senki sem gondolta, hogy ingyen van? Pl: Azon kellene elgondolkozni, hogy vajon van-e a között összefüggés, hogy akkor emelhettek árakat a távközlési szolgáltatók, miután a Vodafone-t megvette a "barát"...

Vazze, mekkora sötétség van itt...

Szerkesztve: 2024. 05. 18., szo – 11:03

Bod Péter Ákos a saját hazugságáról:

https://www.youtube.com/watch?v=rdgmezdgXNM

tldr: az elején kijelenti, hogy jobb hely Magyarország

 

Mi volt ebben a  hazugság? Oké, Bukarest lenyomta Budapestet, de már évekkel ezelőtt Budapest lenyomta Bécset GDP PPS-ben. Eközben ő azt mondta: Milyen Bécset? Most maradunk le Bukaresttől. Tipikus DK-s hazug vén geci ez. Nagyon is tudta, hogy csúsztat,  csinálja a hangulatot megrendelésre.

9. perctől azon szenved, hogyan tudná elmagyarázni amit már önmaga is elfeledett, hogy mit jelent a statisztikában a sztenderdizálás. Sokat segítene önmagán, ha újra elővenné először a tananyagot.

Már lehagytak GDP-ben, aztán lehagytak fogyasztásban. Ez a múlt, ezek tények. Aztán majd lehagynak abban is, hogy melyik a jobb hely, bár ez elég szubjektív, nem igazán mérhető. Eltartott egy ideig, míg lehagytak GDP-ben is, mert elég nagy előnyünk volt, de ledolgozták. A trend számít. Én is a trendvonalra figyelek, ahogy mondtad.

Elestem megint ebben a kiszott alkoholban. Nagyon nehez. Hosszutavon rabaszol, en tudom, mert hosszu tavon rabaszsztam.

Tehat nem ajanlom senkinek.

Akik meg regen ismertek, egyebkent nincs bajom, legalabbis megoldhatattlan nincs, csak megszakertettem a nyilvanvalot. :(

Biztos, hogy nem én gonoszoltam le!

Szerkesztve: 2024. 06. 19., sze – 20:41

Lehet zárni a topikot.

 

Ahogy mondták itt mások, a folyamatot kell nézni. Az a baj, hogy azt nézem. A románok már korábban leelőztek GDP-ben no meg fogyasztásban, aztán meg már minimálbéren is ( Már mindenféle számítás szerint megelőzi a román minimálbér a magyart,) most meg Bulgária is előzött: Magyarország az utolsó helyre csúszott vissza az uniós fogyasztási rangsorban

 

Frissítette a 2023-as GDP és fogyasztási adatait az Eurostat, amiből kiderül, hogy Magyarországot végül Bulgária is megelőzte az egy főre jutó fogyasztási listán.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240619/bulgaria-is-elozott-magyaror…

 

Legalább kormányozni tudnak, hiszen az elmúlt évezred legjobb évtizede van mögöttünk, ami a Holdról is látszik, vagy valami hasonlót hazudtak. Na persze lehet készülni, hogy ha az volt a legjobb, amikor a románok meg a bolgárok is megelőztek, akkor vajon mi jön most... :-)

 

szuverenitást harsogóknak, trey-szerű embereknek, akik idemásolgatják a propagandát, vagy bárki másnak, akin fogott a propaganda annyit üzenek, hogy bocs, én mérnök vagyok, a számoknak hiszek és az alapján eljött a pillanat, amit a topiknyitóban említettem. Bulgária is leelőzött, UTOLSÓK vagyunk az EU-ban.

Az M1 18 darab nézőjének hogy értelmezik ezeket az adatokat? Valami olyasmi lehet, hogy a magyar emberek a legtakarékosabbak az EU-ban, mert csak arra költenek, amire igazán kell.

 

A hanyatló Nyugat, illetve bulgária a hanyatló Keleten bezzeg pazarolnak.

 

HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ, HÁBORÚ

A NATO egy védelmi szervezet.

Szerinted.

mi az oka annak, hogy a szovjetek nem nézik jó szemmel Magyarország szuverenitását!?

Nem a szuverenitással van bajuk, hanem az amerikai befolyással. Épp az a probléma, hogy nem vagyunk szuverének. Olyan még a szovjet megszállás alatt sem volt, hogy az üzletekben cirill betűs feliratok lettek volna. Ezzel szemben több olyan bolt van ma Magyarországon, amelyben kizárólag a megszállók angol nyelvén vannak kiírva különféle dolgok. Mindez úgy, hogy törvény is tiltja ezt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Érved nem volt a gúnyolódásodon túl. Mondom, ilyen még a szovjet megszállás alatt, 1991 előtt sem volt! Meg ugye nem azt akarod mondani, hogy ezeknek a szavaknak nincs magyar megfelelője? Próbafülke, megrendelés, leértékelés, áruátvétel, rendelés felvétel, meg ilyen kis csacskaságok.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Miért használod a szuverenitás és identitás szavakat? Hiszen ezeknek van magyar megfelelője. Pl a szuverenitás francia, latin eredű szó, akkor az elődeidet leigázták a francia és latin(!!!) megszállók és felszámolták a nemzeti identitásukat és te így a szó használatával ezzel hallgatólagosan egyetértesz?

Akkor viszont jogos ez a felvetés:

Miért használod a szuverenitás és identitás szavakat? Hiszen ezeknek van magyar megfelelője. Pl a szuverenitás francia, latin eredű szó, akkor az elődeidet leigázták a francia és latin(!!!) megszállók és felszámolták a nemzeti identitásukat és te így a szó használatával ezzel hallgatólagosan egyetértesz?

Nem cégként vagyok jelen, hanem magánszemélyként. Hol a magyar megfelelőjét használom ezeknek a szavaknak, hol nem, de engem ebben a kérdésben nem szabályoz semmilyen törvény. A boltok egész egyszerűen nem tisztelik a magyar törvényeket. Amikor jogállamiságról hadovál az EU adminisztráció, akkor is hazudik. Azt csak ürügyként használja a kifizetések megakadályozására, miközben a valóban fontos kérdésekben nem követeli például ezektől a cégektől a jogkövető magatartást.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az hogy milyen feliratok legyenek a boltokban, az nem EU, hanem nemzeti hatáskör. Ezt sem tudtad? Wow. wow... Nem mondom, hogy meglepő, de döbbenetes, hogy milyen tájékozatlan vagy és emiatt milyen helytelen következtetésekre jutsz. De emlékeim szerint ezt már írtam, hogy itt bizony nálad a kezdő állításokban van sokszor a hiba és hát ugye aztán abból már könnyű butaságot levezetni (remélem, nem tévedek és tényleg neked írtam, ha nem, bocs)

 

Az aktuális nemzeti kormány feladata, hogy ezt szabályozza és ennek érvényt szerezzen. Ez 14 éve az Orbán kormány, aki állításod szerint "a valóban fontos kérdésekben nem követeli például ezektől a cégektől a jogkövető magatartást". Ezek szerint, te azt gondolod, hogy az Orbán kormány a szuveretinás kerékkötője. Hát, nem gondoltam volna, hogy pont te fogod mondani, hogy Orbán a magyar szuverenitás ellen van...

Azért vagy rettenetesen ostoba, mert olyan feltételezéseket tekintesz ténynek, amelyeket elképzelsz, nekem tulajdonítasz, s ezt axiómaként tekintve írod a zabolátlan hülyeségeidet. Mintha említettem volna, hogy erre van magyar törvény. Nem magyarázom tovább, mert ha ezek után még mindig nem érted, mennyi butaságot írtál, nem vagyok hajlandó szellemi gyámságot ellátni feletted.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Sajnálom, nem feltételezéseket tekintek ténynek, hiszem, amiket leírtál, az tényszerűen ott van és butaság. Ezt írtad: "az EU adminisztráció(...) nem követeli például ezektől a cégektől a jogkövető magatartást".

 

Miközben a valóság az, hogy ez nemzeti hatáskör, tehát az EU-nak ehhez semmi köze, minek keverted ide? Ezzel az erővel a Mikuláson is számonkérhetnéd vagy a Jézuskán... Ha nem érted, amit írtál, szólj, és elmagyarázom még egyszer :-) Annyit segítek, hogy az lehetne esetleg kiút, ha belátád, hogy hülyeséget írtál.

a valóban fontos kérdésekben nem követeli például ezektől a cégektől a jogkövető magatartást.

Na akkor valami igazán ütős dolog. ami sérti Magyarország szuverenitását a moszkvai és pekingi törekvéseken kívűl? Vagy csak ezt a ki van írva a Magyarországon eladott német autók napellenzőin angolul és németül, hogy "kapcsold ki a légzsákot, ha gyerek ül az első ülésen" súlyos szuverenítási problémákat felvető gyarmatosítási törekvést tudod felhozni?

Határellenőrzés, migráció megállítása, nyelvhasználat, ahogy írtam, a megszállók nyelve mindenütt, reklámokon négerek mindenhol, EU-s kifizetések politikai befolyásolásra történő használata, civil szervezetek puszta léte, amerikai nagykövet, buzik felvonulása, NATO szerepvállalás az ukrajnai konfliktusban, terménykvóták a mezőgazdaságban, környezetvédelmi előírások az iparban - az ón, réz, ezüst forrasztóónal akasztanám fel azt, aki az ón-ólom ötvözetet betiltatta -, hulladékkezelés, energia beszerzése, globális minimumadó, csak így hirtelen, ami egy levegővétellel.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

(...azon kívül, hogy ez a szuverenitás ugyanaz a politikai termék (=kamu), mint a polgári magyarország meg az összes többi dolog, amivel bódítják az embereket...)

Neked ez a "szuverenitás" mióta ilyen fontos és miért (és pontosan melyik fajta szuverenitásra gondolsz)? Milyen más dolgok fontosak a számodra? Például a demokrácia az fontos-e számodra? Ha igen, van-e olyan fontos, mint a szuverenitás?

Miért lenne kamu? Mert neked olyannyira nem fontos, hogy már nem is érted?

a demokrácia az fontos-e számodra?

Nem fontos, mert az hazugság. A demokráciát akkor függesztik fel, ha nem az elvárt opciót választja a nép. Valódi demokráciára nem látok reális esélyt. A demokrácia is olyan, mint a személyiségi jogok. Akkor van, ha csak hivatkozni kell rá, de funkciótlan, s akkor nincs, ha azon valóban fontos dolgok múlnának. Az akkor a kivételes eset, amelyre nem vonatkozik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Miért lenne kamu?

Miért, te a polgári Magyarország szlogent is elhitted?

 

 

Nem fontos,

Köszi. Feltételezve, hogy a szuverenitás alatt a külső szuverenitást érted (mert nem válaszoltál, lehet, hogy azt se tudod, mit jelenthet a szuverenitás), ha emellett a demokrácia számodra nem fontos, akkor ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy te olyan rendszert szeretsz, ahol a te véleményedet figyelembe nem véve uralkodnak rajtad (=nem fontos a demokrácia) és ezek az uralkodók függetlenek más külső államoktól (=külső szuverenitásra való igény).

Na, legalább, ezt is tudjuk.

polgári Magyarország

Gondolom, ez valami olyasmi, mint a hegyi levegő meg a házi rétes, valamint a természetes széndioxid.

külső szuverenitást érted

Igen, bár ez önkényes, milyen kategóriákat állítasz fel, amelyben nem kívántam részt venni.

ahol a te véleményedet figyelembe nem véve uralkodnak

A diktatúra nem ezt jelenti. Működhet az úgy is, hogy megkérdezik a népet, majd látva a köz akaratát, végiggondolva a következményeket, dönt a vezető. Lényegében a demokrácia is valami ilyesmi, tekintve, hogy egyidejűleg ellentmondó igényeket lehetetlen kiszolgálni. Talán annyi, hogy a demokráciában kötelező érvényű a többségi szavazat végrehajtása, egy jó diktatúrában pedig nem.

az uralkodók függetlenek más külső államoktól

Igen.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Igen, bár ez önkényes, milyen kategóriákat állítasz fel, amelyben nem kívántam részt venni.

Ez nem önkényes, ha kicsit utánanézel, akkor láthatod, hogy milyen kategóriákat szoktak használni. Az hogy ez számodra meglepetés, az inkább arról árulkodik, hogy amit a kormány kamu propagandát eléd tolt ezzel a szuverenitással kapcsolatban, azt semennyire nem gondoltad át, nulla energiát fordítottál abba, hogy ezeknek utánanézz.

 

A diktatúra nem ezt jelenti. Működhet az úgy is, hogy megkérdezik a népet, majd látva a köz akaratát, végiggondolva a következményeket, dönt a vezető.

A mesékben biztos van olyan diktatúra vezető, aki ilyenkor a nép érdekeinek megfelelően fog döntést hozni. Szerintem elég nagy naivitás ilyenben hinni.

Azok használják ezt a kategorizálást, akik foglalkoznak ezzel a témával, akik a téma szakértői. Azzal, hogy számodra ez újdonság volt kiderült, hogy te nem vagy ezek között. Nem hogy szakértője nem vagy a szuverenitásnak, de a területtel kapcsolatos alapfogalmakkal sem voltál tisztában.

Érzed ugye a csúsztatásod lényegét!? Szándékosan összekevered a szubjektív saját megítélésed, a tárgyilagos objektív szakvéleményt. A baj akkor kezdődik, amikor az előbbivel kampányolni kezdesz, és a szubjektív véleményed axiómának állítod be, miközben még az alapfogalmat sem ismerted meg.

Nem az jelenti a szuverenitást, hogy az üzlettulejdonos nem írhat ki saját üzletében idegen szavakat; hanem az, hogy szabadon, következmények nélkül megteheti. Neked meg szuverén jogod van nem bemenni, míg neki szuverén joga téged nem beengedni! Persze ez is csak saját szubjektív (libsibolsi) véleményem volt.

Épp arról beszélek, hogy ha megteheti, az baj. Ha nem teheti meg, és megteszi, az is baj. Mindkét eset a megszállás bizonyítéka, a helyi őslakosok, bennszülöttek érzéseinek semmibevétele, tiszteletlenség. Megszállás.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem, erre tényleg van törvény, nézz utána! (és egyébként én ezzel az törvénnyel vagyis az elvvel mindenképpen egyetértek, bár a törvény részleteit nem ismerem) locsemegének abban igaza van, hogy erre törvény van, amit be kellene tartani, szerintem neki "csak" abban nincs igaza, hogy kit okol a törvény betartatásának hiányáért, mert ehhez az EU-nak semmi köze, ezt a magyar kormánynak kellene intéznie, de nem teszi. Tehát tulajdonképpen azt mondja, hogy Orbán Viktor kormánya nem harcol a megszállás ellen. Kicsit furcsa az ő szájából ezt hallani, de ez van.

Nem érted, miért hozom ide az EU felelősségét, amikor ez tagállami hatáskör? Azért, mert az EU tagságunk nyitotta meg a piacainkat, és tette lehetővé, hogy ez a sok szemét bejöjjön az országba! Eléggé bosszant, hogy nem akarod ezt érteni, ehelyett egyfolytában mantrázod a tájékozatlanságot, mert az esik jól neked. Utálom, hogy evidenciákat magyarázni kell. Az EU és NATO csatlakozásunk hatalmas hiba volt, történelmünk sötét pillanatai ezek.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hehe, szép lassan próbálasz terelni, most már a NATO csatlakozásnál járunk...

Maradjunk a témánál: a magyar nyelvű feliratok kötelezőségét a magyar törvény előírja, aminek betartása magyarország feladata. Ha a törvény nincs betartva, akkor azért a felelős: magyarország. Ennyi ez a téma.

 

Lehet persze másról vitázni, pl NATO csatlakozás, de ezt zárjuk le ha nincs több ellenvetés. Egyetértesz a fentiekkel, amit írtam?

A törvényeket nem azért kell betartani, mert a hátad mögött áll a rendőr élesített gumibottal, hanem azért, mert jogállamban ez a minimum. Az áruházban tapasztalható élmények pontosan annak a lenyomatai, hogy itt egy amerikai, nyugati megszállás van, ahol a törvényeinket, szokásainkat, kultúránkat a megszállók nem tartják tiszteletben. Éppen ez a megszállás bizonyítéka. Ami abszurd persze, amikor a jogállamiságot rajtunk kérik számon.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A te szuverenításodat meg az jelenti, hogy nem kötelező bemenni az üzletébe!

Hülyeség, mert közszolgáltatást végez. Mondom, még szovjet megszállás alatt sem voltak cirill betűs orosz feliratok az országban. Ja, amúgy azokban az időkben azt sem megszállásnak nevezték, hiszen április 4-én felszabadítottak minket. Most meg az amerikaiak tették lehetővé, hogy a szabad világban éljünk 1989 óta. Mondom magyarul: tehát megszálltak minket, tíz évvel később, 1999-ben ez már katonai megszállássá alakult.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nehogy kitaláld már, hogy akkoriban nem állt megfelelő szinten a nyomdatechnika, nem voltak megfelelő festékanyagok! Ennek egyetlen oka, hogy a megszálló oroszok még így is jobban tiszteltek bennünket, egyfajta autonómiát biztosítottak, amíg nem fordultunk nyíltan a rendszerrel szemben. Az amerikaiak ezzel szemben sem nyelvi, sem kulturális autonómiát nem biztosítanak - ugye pride felvonulás erőltetése, melegházasság forszítrozása, gyermekvédelmi törvények miatti vegzálás, gender oktatás kötelezővé tételének igénye NGO-k részéről -, katonai önállóságunk nyilván nincs, politikai önállóságunk sem sok, mert az elhajlást, a konzervatív társadalomszervezési elveket megkérdőjelezik, szankcionálják.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A rendőrség a belügyminisztérium alatt van, a belügy meg a Röfi malac alatt. Egyébként te is tehetsz feljelentést, ahelyett, hogy itt pampogsz. Jelentsd a dolgot és lássuk, hogy jogállam van-e.

De szerintem ez egy sima fogyasztóvédelmi bejelentéssel megoldható lenne, végső esetben bíróságra jutna ez a dolog de szerintem az elég esélytelen, hogy ilyen megtörténjen. Írj a területileg illetékes fogyvédelemnek egy emailt csak legyenek benne konkrétumok, hogy melyik bolt nem tartja be a törvényt és pontosan miért, szerintem annak is elegendőnek kell lennie. Most nem cikizlek, bár engem nem mozgat meg ez a téma, de kíváncsi vagyok, ha teszel ilyen bejelentést, majd írd meg, mi lesz az eredmény!

 

A fogyvédelem tudtommal szintén valami kormányhivatal vagy hasonló alatt van, szóval ezért is a Röfi malac felel (mint azért kb mindenért, és ezt nem azért mondom, mert utálom, hanem mert miniszterelnök)

Hasonlatodra hasonlóan egy hasonlattal reagálva:

Alkothatsz véleményt, hogy ne alkothatnál. Ha elmész pl. egy autószerelőhöz ott is lehet okoskodni, alkothatsz véleményt ott is a dolgokról, hogy kellene javítani az autót, de ha ő a szakember te meg egy dilettáns, aki össze-vissza beszél, akkor a véleményed annyit is fog érni.

locsemege, ehhez még annyit, hogy ez valamennyire egy bekészített hasonlat volt.

 

Van nekem egy barátom, aki kicsit olyan biorezonátor, szóval enyhén szólva fogékony az ilyen dolgokra de ettől függetlenül volt, hogy - egymás iránti tiszteletet megtartva (ezt azért írom, mert beismerem, hogy nekem ilyenkor ezt nehéz lehet (bár vele szemben nem volt az), bocs, de nekem is vannak személyiséghibáim, nem csak a Röfi malacnak :-) ) - visszatérően és hosszasan elég sokat beszélgettünk arról, ki hogy látja a világot. Ami egyébként annyiból érdekes, hogy ilyen beszélgetések inkább tizen- huszonévesen szoktak történni, aztán már mindenki él a buborékában.

 

Szóba került az is, hogy a tudósok, pl fizikusok, miért kezelik sokszor olyan lekezelően azokat, akik odajönnek hozzájuk mindenféle biorezonátor, aura látó, horoszkóp stb stb elméletekkel. Akkor azt mondtam neki, hogy olyan ez, mint az autószerelés vagy egy gáz cirkó szerelése. Annak a szerelőnek (ha tényleg jó szerelő...) van évtizedes tapasztalata, tudja, hogy mi hogy működik, milyen hibának mi lehet az oka. Na most ha ő odamegy ezekhez a szerelőkhöz, hogy ő dilettánsként jobban tudja, majd ő megmondja a frankót, akkor ha nem is elsőre de ha sokszor elmondja a baromságait, akkor bizony hülyének fogják nézni. Nem mondom, hogy ez így szép, de így szokott lenni. Szóval ezért van az, hogy fizikusok a biorezonátor, meg aura látókkal  kevésbé türelmesek, meg ha beszólsz gázszerelőnek vagy villanyszerelőnek, hogy te jobban tudod, akkor nem fognak foglalkozni a véleményeddel...

(tekintsük most el attól, hogy manapság milyen minőségű villany- és gázszerelő felhozatal van... :-) )

Nem biztos, mert lehet egy fizikai képem, érthetek hozzá, s gyaníthatom, hogy a szerelő le akar húzni, legfeljebb a konkrét dolgokat nem ismerem, hogy annak a lepattintós fedélnek hol vannak a tartó pöckei, amelyet én letörnék, ő meg szétszedi hibátlanul, mert sokszor csinált már ilyet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A nyelvek változásáról elég sok információ elérhető, de ezek szerint nem vetted a fáradtságot, hogy ezeknek utánanézz, hogy ellenőrizd, hogy a gondolatod helyes lehet-e.

 

Ez alapján tehát ez az indentitásos, nyelv megszűnés dolog csak egy ellenőrizetlen kitaláció a részedről és ezt te is tudod és elfogadod.

Feltételeztem, hogy egy műszaki ember, mint te, akkor ad előrejelzést, ha annak alapja van. Tévedtem. Lehet, hogy a műszaki dolgokhoz közelebb álló területeken úgy viselkedsz (pl előrejelzed, hogy ha túl nagy áram folyik az ellenálláson, akkor szétég), azonban a tények azt mutatják, hogy itt most ebben a témában nem így tettél

Hiszen semennyire nem jártál utána a témának és alaptalan előrejelzéseket teszel. És hogy legyen egy locsemegei sántító hasonlat is: olyan ez, mint amikor a világvégét meg Jézus eljövetelét megjósolták már párszor, ezek az előrejelzések is alaptalanok voltak. Annyit segítek, hogy eddig nem jöttek be egyszer sem :-)

 

Annyit még ehhez, hogy a topik címében én is egy előrejelzést tettem, de annak volt valós alapja (és eddig be is jött).

...hogy a magyar nyelv 10-50 éven belül megszűnik vagy ezt csak úgy kitaláltad?

A veszély valós.

Sokat ismételt becslés: a ma létező mintegy 6900 nyelv fele eltűnik majd, mire a következő századfordulón pezsgőt bont az emberiség.

https://www.nyest.hu/hirek/kuriozumok-a-kihalo-nyelvekrol

---

"The vast majority of Europeans (and many west Asians) speak IE languages, and proto-IE probably developed on the steppes of southern Russia/Ukraine. We don't know for sure where the proto version of Uralic languages developed, but Asia is a good bet.

In any case, it's very much a minority linguistic group, one that has very few speakers outside the small populations that use Uralic languages as their native languages. So, not really important except to a few small populations."

https://hup.hu/node/164011

A következő századfordulóig még van kb 75 év, ami semmiképpen nem 10 vagy 50.

A linkelt cikken meg ilyen van: "Van egy nyelv, amit az egész világon csupán két agg mexikói férfi beszél: a zoque.". Kicsit komolyabban kellene venni ezt a kérdést :-)

Na de tényleg, nem akarom kicsinyíteni a problémát, főleg, hogy te már nagyon lekicsinyítetted...

Csak, hogy megvilágítsam az olvasóknak, hogy a fenti érvelés miért és mennyire idiotikus:

Angolul 1.46 milliárd ember beszél, ami a világ populációjának 18.07%-a. Az emberiség ötöde.

Magyarul 13 milliónyian beszélnek (15-tel számoltam, mert ilyen rendes vagyok), az az emberiség összlétszámának 0.1875%-a. Az emberiség két ezreléke.

Magyarul század annyi ember beszél, mint angolul.

Franciául 321 milliónyian beszélnek, ami 4.0125%-nak felel meg, és a franciául beszélők száma növekszik.

Ennek ellenére, a franciák komoly nyelvtörvényekkel védik a nyelvüket.

Mennyivel lettek jobbak a fordítóprogramok a mesterséges intelligencia ugrásszerű fejlődése nyomán? A változások valóban forradalmiak, de csak néhány nagy nyelv profitál belőlük, sok ezer kicsit az eltűnés fenyeget. A magyar ebből a szempontból a nagyok közé tartozik.

(...)

Szakértők attól tartanak, hogy a generatív nyelvi modellek egyenlőtlen fejlődése miatt világszerte sokan válnak másodrendű polgárokká, amennyiben nem fogják tudni az MI-t olyan sokrétűen – akár tanulásra, adóbevallás kitöltésére, munkahelyi feladatok végzésére vagy hivatalos ügyek intézésére – használni, mint a világnyelvekbe született emberek.

A magyarok ebből a szempontból szerencsések. Mint Prószéky Gábor az előadásában elmondta, bár a ChatGPT tréningezésére csak 128 millió szavas szövegadatbázist használtak, a Nyelvtudományi Kutatóközpont ennél sokkal nagyobb, immár 50 milliárd szónyi saját magyar korpusszal betanított nyelvmodelleket állított elő. A PULI nyelvmodellcsalád tagjaihoz hasonló alapmodellek az angolon kívül a világon legfeljebb tucatnyi nyelvre készültek eddig. Ennek köszönhetően bizonyos feladatok végzése során a hazai kutatók nem lesznek kiszolgáltatva világcégek webes szolgáltatásainak

 

https://hvg.hu/360/20240707_hvg-gepi-forditas-forditoprogramok-mesterse…

Nem azt mondtam, hogy a magyar nyelv nem érdemel védelmet (bár ez komplexebb kérdés, mert a nyelv tényleg folyamatosan változik, de NEM vagyok a téma szakértője), de az biztos, hogy az általad linkelt cikk, ahol olyanok vannak, hogy van olyan nyelv, amit csak ketten beszélnek és ki fog halni, hát ezt az érvelést nem érzem túl relevánsnak.

Farizeusi megközelítés, tekintve, hogy a mikroprocesszor - amúgy központi vezérlő egység - elnevezés az angolból került a magyar nyelvbe, ellenben olyan szavakról beszélek, amelyek léteznek magyarul, csak leigázásunk okán angolul kezdik használni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerintem a nyelvművelés nem úgy működik, hogy törvénybe iktatják, hogy a magyar szavakat kell használni, hanem kulturális edukációval. De a jelenlegi kultúrpolitika (ha még létezik) nem a bölcsészképzésre helyezi a hangsúlyt, hanem a "bölcsész diplomával az akkugyárba" című projektre. :D

A locsemege által idézett nyelvtörvény(?) célja nem a nyelvművelés, hanem a nemzettudat védelme, mondhatjuk úgy is, hogy egy eszköz a sok közül a nemzettudat ápolására. Ha egy közösség számára fontos a nemzeti összetartozás, akkor az pl ilyen nyelvtörvényben, ilyen szabályokkal is kifejeződhet. Ezzel nem értékítéletet szeretnék írni, csak jelzem, hogy szerintem miről van szó, bár én ezzel a törekvéssel egyetértek.

"Ha 10 éve azt mondják nekem, hogy Románia utoléri Magyarországot, nehezen hiszem el"

mondta el lapunknak adott interjújában Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja. A közgazdász szerint abban, hogy Románia a régió többi országához képest is jól teljesített, nagy szerepe volt az ország adottságainak, valamint annak, hogy a kormányzat hagyta a piac szabályait érvényesülni. Azt Bálint is megerősítette, hogy a fejlettségi mutatókat nem lehet készpénznek venni, és bár a román gazdaság fejlődését odahaza nem egyformán érzi mindenki, szerinte az eredmények elvitathatatlanok.

 

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240624/ha-10-eve-azt-mondjak-nekem-…

bár a román gazdaság fejlődését odahaza nem egyformán érzi mindenki, szerinte az eredmények elvitathatatlanok

Tehát óvatosan ezzel, mert ha az átlagos fejlődés a szegények és gazdagok közötti olló nyílásával valósul meg, azaz a gazdagok lettek iszonyú gazdagok, abból a társadalom egésze nem profitál, sőt, vesztesen jön ki a többség. Önmagában tehát GDP-vel mérni butaság.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Na ez is "szépen" fog öregedni! :D :D :D

Szóval a korrupció nem torzítja a gazdaság működését, amikor túlárazott cégek nyerik az állami megrendeléseket, aztán megjelennek a táskás emberek az igazi vállalkozónál, és már ki van osztva, hogy az táskás ember alvállalkozója az lesz az aki nem lesz kifizetve... Semmi hatással nincs a gazdaság működésére! Éles ez a logika!

Nem.

A korrupció igenis gazdasági kategória is és a hatékonyságot, termelékenységet csökkenti. locsemegei hasonlattal megvilágítva a dolgot: ha a családi ház betonjába nem jut elég cement, mert a okosba' megoldják, akkor az gazdasági kategória is, mert a házadat később meg kell erősíteni, vagyis drágább lesz (ami egyébként vicces módon növeli a GDP-t, de ez másik kérdés :-) ).

 

Nem komolyan mondtad, amit írtál, ugye? Szerinted az nem gazdasági kategória, hogy nálunk kétszer annyiba kerül mondjuk az út meg vasútépítés? Szerinted azt a pénzt nem lehetne hasznosan elkölteni? Régen lélegeztetőgépekben számoltak, de most azt is annyira sokszoros áron vettük a korrupció miatt, hogy már önmagában nevetséges a dolog. Szerinted az a több száz milliárd, amit használhatatlan lélegeztetőgépekre költöttünk a korrupció miatt, az nem lehetett volna a gazdaságban jobban elkölteni.

 

Szerinted az nem gazdasági kérdés, hogy adott pénzből pl kétszer annyi autópályát is lehetne építeni? wow, wow...

 

Megint csak, wow, wow... Komolyan mondom, megdöbbentő, amit írsz!

Ezen azóta is szoktam nevetni, hogy mekkora hülyeséget írtál és még hiszel is benne :-)

 

Most Hadházy elkezdett rugózni az iskolai laptop beszerzéseken.... Az én fiam is kapott laptopot ebben a programban talán a tavalyi évben és tényleg egy használhatatlan fost kapott, ami rettentően túl volt árazva. Nem vicc, annyira gyenge az a gép, hogy nem lehet semmire használni.

 

Na most ugye annyi pénzből, ha nem lopták volna el, akkor lehetett volna olyat is venni, amit lehet használni. Ez nem csak erkölcsi kérdés, hanem gazdasági is. Már ha tudja valaki, mit jelent az erkölcs fogalom.

Egyrészt honnan tudod? Pontosan tudod, mennyi pénzből mennyi mit vettek, mekkora nyereséget realizált az ezt lebonyolító cég? Másfelől igényeid vannak, az nem baj. Nekem is voltak a munkahelyemre, ezért vettem magamnak egy saját tulajdonú Ryzen 7-es notebook-ot, amin Linux fut. Ott van az asztalomon a cég által adminisztrált windows-os notebook is, amelyet csak akkor használok, ha valamiért nagyon muszáj. Szóval semmi baj azzal, ha megasra teszed a lécet, fáradj be a boltba és vedd meg, ahogyan tettem ezt én is! Ráadásul én nem közszférában dolgozom.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A magyar olló nyílásával kapcsolatban gondolom, nincs infót, tehát ez az érv értéktelen.

Önmagában a GDP-vel mérni nem jó, ezt már megbeszéltük. Az a baj, hogy már kb minden mutatóban mindenki lehagy, de minimum, hogy a tendencia azt mutatja, hogy amelyik mutatóban még esetleg nem vagyunk utolsók, ott is várhatóan azok leszünk.

Ezeknek a mutatóknak nem hiszek, mert olyan metrikájúak, amelyek az elvárt politikai igazodás esetén adnak jó értékeket. Bármikor lehetne olyan metrikát alkalmazni, amelyek alapján nagyon jó hely lennénk a Nyugathoz képest. Például szerintem az idegenek viszonylag alacsony számában illetve ennek folyományaként a közbiztonságban elég jó helyen vagyunk.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Menj át Romániába :-)

 

"ha egész Romániát nézzük, akkor a szektor súlya a GDP-n belül európai viszonylatban is magas, ebben a legjobb 5 ország között van Románia. A teljes hozzáadott-értékből az IT 7%-ot hasít ki, miközben az építőipar 8%-ot. Ez nagyon magas arány"

Azt meséltem itt, hogy van pár munkatársam aki a 90-es években Romániából jött át Magyarországra, és azóta többen is vezető pozicióba kerültek multiknál. Volt aki a Gödöllőn a Sonynál volt manager, és volt aki Ózdon az ABB-nél. Aztán páréve amikor időszerű volt a következő váltás -mert Sony is és az ABB is bezárta gyárait- elmentek Romániába, Bulgáriába több pénzért managerkedni. Mondjuk havi 7000-10000 euró feletti bruttó bérért.

Persze ment itt az oltogatás, hogy mekkora kamu amit benyögtem... de sajnos ez a valóság.

Vakmajom

Hol tartanak a havi nettó bérek Kelet-Európa fővárosaiban? Vannak meglepetések: Varsó megelőzte Prágát! Erre soha korábban nem volt példa, ahogy arra se, hogy Szófia megelőzte Bukarestet és Budapestet! S mivel a román és a bolgár árszínvonal alacsonyabb, ez valójában sokkal nagyobb vásárlóerőt jelent. Ezek bizony a tények.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/

 

 

https://www.facebook.com/avakmajom/posts/pfbid0zzQANJKJkzLaE3fDk4VVsQLJ…

Orszagos szinten is kb kijon, persze fogalmam sincs, mennyire pontosak a numbeo-s adatok:

Cost of Living in Poland is 2.0% lower than in Hungary (without rent)
Cost of Living Including Rent in Poland is 8.8% higher than in Hungary
Rent Prices in Poland are 52.6% higher than in Hungary
Restaurant Prices in Poland are 6.6% lower than in Hungary
Groceries Prices in Poland are 7.4% lower than in Hungary
Local Purchasing Power in Poland is 37.7% higher than in Hungary

Magyarországot elérte a közepes jövedelem csapdája, ami azt jelenti, hogy amikor jól mennek a dolgok, nem vezetik be azokat a népszerűtlen változtatásokat, amitől holnap és holnapután is jól mennének. Ez elég jól látható, ebben a kormányzati elemzők is egyetértenek.

 

(...)

 

Akármilyen mutatót nézünk, az látszik, hogy nálunk jövőfelélő gazdaságpolitika folyik,  és az említett elemek – mint a rezsicsökkentés, a koncentrálás az atomenergiára, az ipar és a munka előtérbe helyezése a tudással és innovációval szemben – mind egy 100 évvel ezelőtti gazdaságpolitika megnyilvánulásai, ami sehova máshova nem vezethet.

Ez nem azt jelenti, hogy a gazdaság összeomlik. Az igazi veszély az, hogy ezt a jövőfelélő gyakorlatot bármeddig lehet folytatni. A kormány nagyon vigyázott arra, hogy pénzügyileg ne kerüljön függő helyzetbe a világtól, különösen a nemzetközi tőkepiacoktól. Mivel erre továbbra is figyel, és a legnagyobb költekezés idején is ügyel rá, hogy az államadósság GDP-hez viszonyított aránya és finanszírozhatósága elviselhető legyen, vég nélkül lehet ezt a játékot játszani.

 

 

A mély közgazdasági összefüggéseket kevesen értik, de az az egyszerű megfogalmazás, hogy Románia lehagyta Magyarországot, jobban átmehetne. Ennek ellenére úgy tűnik, ez nem igazán érdekelt senkit. Ennek mi lehet az oka?

Akit viszont érdekelt, azt nagyon megrázta. Aki foglalkozik vele, látja, hogy többdimenziós lemaradásban vagyunk. Az átlagválasztót pedig, aki nem eszerint szavaz, egyrészt megvezették a háború vagy béke szlogenjével, ami sok mindenkire hat, másrészt a különböző támogatásokkal. Ott a rezsicsökkentés, a hathavi fegyverpénz, a 13. havi nyugdíj, a különböző adókedvezmények.

 

https://444.hu/2024/07/24/csaba-laszlo-magyarorszagot-elerte-a-kozepes-…

Tehát:

  • nem omlik össze a gazdaság
  • bármeddig lehet folytatni, azaz minden rendben, önfenntartó, ez nem veszély, hanem a kívánatos állapot
  • pénzügyi függetlenség, azaz nincs a kormányzat kiszolgáltatott helyzetben
  • rakás gedvezmény, gesztus a lakosság felé, aminek lehet örülni
  • az államadósság GDP-hez viszonyított aránya és finanszírozhatósága elviselhető legyen - nagyszerű

Azaz csináltak egy igen jó gazdaságpolitikát. Én ezt üdvözlöm, ennek örülök. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

 ha ennyire tetszik, itt van még egy idézet az interjúból. Azt hiszem, ez a felosztás nem csak a kormánytagokra érvényes és eléggé rímel is a hozzászólásodra:

 

Nagyon súlyos kép a jövőfelélő gazdaságpolitika és a lemaradás. A kormány fel sem ismeri, vagy csak nem érdekli?

A kormány kétféle emberből áll. A Nagy Márton-félékből, akik ezeket nem értik, és azokból – mint Varga Mihály, Lázár János vagy Lantos Csaba –, akiket nem ez érdekel.

ezt a jövőfelélő gyakorlatot bármeddig lehet folytatni

Nem érzed úgy, hogy ez egy paradoxon? Ha bármeddig lehet folytatni, akkor nem lehet jövőfelélő. Illetve, ha jövőfelélő, akkor nem lehet bármeddig folytatni. Valami zavar került a balliberális propaganda gépezetbe. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem sikerült meglátnod azt az ellentmondást, hogy ha feléljük a jövőt, akkor azt nem lehet bármeddig folytatni, vagy ha bármeddig lehet folytatni, az épp annak bizonyítéka, hogy nem éljük fel a jövőt? Sikerült a ballib médiának egy izzadságszagú hülyeséget kreálnia, amelyik akkora ostobaság, hogy még a Holdról is látszik, de sunnyognak és azt remélik, a nyájas olvasó akkor sem veszi észre a logikai hibát, ha azt a képébe nyomják.

Mindenesetre gratulálok a mondat megalkotójának ehhez a szellemi teljesítményhez!

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"pénzügyi függetlenség"

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Itt a nagy pénzügyi függetlenség, ahol a kamat nyilván azért nem nyilvános, mert számunkra baromi szar, Kínának előnyös. Jó kis függetlenség ez.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240725/kiderult-szep-csendben-gigao…

Lehet, hogy de jure nem erre vette fel, de facto meg igen. Tudod nem konkrét bankjegyeket diszponálnak. :)

 

Ha a kamat túl alacsony, akkor az EU minket is megbasz, mivel Kínát nem tudja. Ugye tiltott támogatás. Szóval emiatt is lehet titkos.

Hagyjad, az o fejeben 1 a valoszinusege, hogy azert titkos, mert nekunk nem elonyos. Az ilyen menthetetlen. Tenykent kezel nemtenyt, mondanam, hogy kar vitatkozni vele, de sok hulye meg elhiszi, amit ir, szoval lehet megis "muszaj vele vitatkozni".

Egyiket sem mutatja.

De borzasztoan faraszto olyan emberrel vitatkozni, aki annyit tud, hogy <1 valoszinusegeket felkerekit 1-re. Aki igy viselkedik, az tenyleg hulyebb, mint egy AI.

De komolyan! Hogy lehet axiomakent kezelni azt, hogy "ha nem nyilvanos, akkor nekunk nem elonyos"? Es hany hulye hiszi el, amikor olvassa, hogy "konfirmaciot kapott", raadasul "szamokkal alatamasztottat". Undorito, hogy mennyire konnyen hazudnak emezek maguknak es egymasnak.

A helyzet az, hogy a tények eddig engem igazolnak azzal kapcsolatban, hogy csúszni fogunk lefelé, mert egyszerűen ez törvényszerű és megjósolható. Biztos emlékszel rá, hogy a románok és a bolgárok is lehagytak. Majd beléptetjük Szerbiát az EU-ba, hogy egy ideig ne mi legyünk az utolsók.

 

Írhattok bármit, de sajnos minden más hablaty, én maradok a számoknál...

Az erőltetett, esztelen, saját know-how nélküli iparosítás Magyarországon már megmutatta életképtelenségét. Diósgyőr, Ózd, Dunaújváros, Tatabánya, Ajka, Székesfehérvár stb. kellően rossz mementói ennek az őrületnek. De saját hibáinkból sem tanulrunk!

Kínában ez hogy volt? Koreában? Szingapúrban? Japánban? Taiwanon?

Jelentős oktatási háttér és tudományos élet, hatalmas pénzek a K+F-ben, és nem összeszerelő ország státusz idegen technológiával...

Mi 2024-ben ott tartunk, hogy egy nyilvános informatikai fórumon, azt fejtegetik, hogy a tudósok, a mérnökök, a bölcsészek szar alakok. A HUP-on már cikinek is számít diplomásnak lenni.

Ha már a BME, ELTE stb. kinyírták? Szerinted a japán egyetemeket szanálták és külföldieket telepítettek be!?

Az általatok annyira hangoztatott nemzeti szuverenitás ott kezdődne hogy nemzeti oktatáspolitika, nemzeti felsőoktatás, nemzeti K+F, magyar know-how…

Az amit locsemege vizionál, hogy a nemzeti szuverenitás azt abban áll, hogy Orbánnak joga van bolygó hollandiként végigturnézni a világot a illiberális marhaságával, az egy orbitális baromság. Az egész EU-ban nálunk a legalacsonyabb a felsőoktatásban végzettek száma. És annak is a jórésze doktorjogászpolitikus.

Egyrészt joga van, ugyanis éppen arról szól a szabadság, hogy nem mások utasításait hajtja végre, hanem önállóan, azaz szuverén módon cselekszik. Továbbá nekem épp ne hőbörögjél, mert magyar egyetemen tanultam, magyar tulajdonban lévő cégnél kutatás-fejlesztésen dolgozom Magyarországon. Van gyártásunk, de nem valahonnan vásárolt know-how alapján szerelnek össze a kollégáim, hanem éppen az általunk, fejlesztők által megalkotott gépeket gyártják, majd adja el az értékesítésünk.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az erkölcs és az illem úgy diktálja, hogy bárkivel korrekt módon illik beszélni, nem pedig hisztis kisgyerekként bevágni a durcát, duzzogni, hogy akkor most nem beszélek veled. Orbán nem égeti az ország népét, azt az EU main stream politikusai teszik. Épp Orbán az, aki érett módon viselkedett, s elment az érintett felekhez, meghallgatta a szempontjaikat. Ukrajnáét, Oroszországét, de a történetben nagyhatalmi szereplőként résztvevőket is meghallgatta. Kínát és az USA-t.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Orbán nem égeti az ország népét
 

Dehogynem! Egyrészt elmegy egy amerikai elnökjelölt magánbirtokára, és nyíltan kampányol neki közpénzből; miközben a főhatalom képviselőjét látványosan kerüli. Ha ez a félnótás Trump nem nyeri meg a választást, akkor rohadtúl perifériára kerülünk!  Csak jelzem, hogy Magyarország és a világ vezető gazdaságának az USA-nak gazdasági kapcsolatai az elmúlt 30 év mélypontján állnak. És ez nekünk kellemetlen nem nekik.

Nem biztos. A cégünk megégette magát egy amerikai céggel kötött szerződés kapcsán. Ide agresszíven jönnek. A Google utcakép szolgáltatása végletekig privacy sértő. Amerikai cégeknél dolgozó magyarok panaszkodnak az amerikai arroganciára. Bárcsak ez a mélypont tovább mélyülne!

Úgy emlékszem, Vida Ildikó blöffre történő kitiltása is az amerikai étolajat gyártó cég panaszára történt meg.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

De miért jó nem eladni munkát, szolgáltatást nem eladni nekik? Büdös a pénzük? Annyi a probléma csak, hogy nincs megállapodás velük, mert kormányunknak nem fontos elmenni a Fehérházba, jobb szórakozás Trump unga-bunga partija!

Azért, mert annak ára van. Nevezetesen a politikai igazodás, a viszonylagos függetlenség feladása. Nem minden a pénz. Ugyanígy van az IMF hitellel. Lehet, hogy az IMF kamatai a legalacsonyabbak, de nem éri meg, ha cserében feltételül szabnak bizonyos belpolitikai, gazdasági elvárásokat, módosításokat, jellemzően az állampolgárok többségének érdekeivel szemben. Ebben az esetben is jobb a drágább piaci hitel, mert nagyobb marad a politikai, gazdasági mozgástér.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azért, mert annak ára van.
 

Igen az árát a fejlesztőmérnök fizeti meg, mert leadózod a munkát az USA-ban, aztán hazajössz és a magyar NAV is megbassz az adójával, teljesen felháborító módon! Cserébe a magyar politikai elit “munkaidőben” magán partira járkál az állami géppel!

Már csak az a kérdés, ki kötelezte azt a fejlesztőt arra, hogy az USA-ban dolgozzon? Illetve, ha ott dolgozik, akkor elfogadta a feltételeket. El ne sírd magad azon, hogy léteznek védővámok, ami miatt drágább lesz a külföldi cucc. Annak épp az a szerepe, hogy drágább legyen, ezzel a hazai terméket versenyelőnybe hozva.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Már csak az a kérdés, ki kötelezte azt a fejlesztőt arra, hogy az USA-ban dolgozzon?
 

Ittál? Vagy napszúrást kaptál? Esetleg mindkettő!?  Alapelv, hogy jövedelem 1x adózik, és ott ahol elvégeztem a munkám! Meghívnak az USA-ba fél évre dolgozni, elvégzem a melót és leadózom. Utána miért nem ismeri el a NAV hogy az USA-ban megfizettem az adókat, főleg ha az USA kormánya is átadja az infokat hivatalos úton is!? 
 

De még ha ez nem is érint, a te adóforintjaidat is költötte az Orbi magánlátogatásra!

Tekintve, hogy eltérő az értékrendünk, nekem egészen más dolgok fontosak, mint neked, így a magam részéről nem megyek kormányt buktatni a Kossuth térre azért, mert szerinted az adóforintjaim nem optimálisan lettek felhasználva. Sőt, ha ez a magánlátogatás egy esetleges Trump győzelem esetén egy gördülékenyebb, tiszteleten alapuló magyar-amerikai gazdasági fejlődést hoz, akkor jó helyre mentek az adóforintjaim.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Sőt, ha ez a magánlátogatás egy esetleges Trump győzelem esetén egy gördülékenyebb, tiszteleten alapuló magyar-amerikai gazdasági fejlődést hoz, akkor jó helyre mentek az adóforintjaim.

És ha Trump bukik!? Pont Trump volt lemaradva Clintonnal szemben, aztán az utolsó pillanatban Trump nyert. Nem igazán lefutott a Trump győzelem.

Én viszont köpködöm a kormányodat, mert "lerabolja" saját "dolgozó" polgárait!

Ahogy írtam, nincs már az USA-val kettős adóztatást elkerülő egyezmény, szóval bonyolultabb a helyzet.

 

2023. december 31-ig bezárólag az illetőséget befolyásolta az egyezmény is, hiszen, ha a magánszemély mindkét ország belső előírásai szerint mindkét országban adóilletőséggel rendelkezett, akkor az illetőséget az egyezmény előírásai szerint kellett figyelembe venni. Ez azt jelentette, hogy vizsgálni kellett az állandó lakóhelyet, a gazdasági és személyi kapcsolatokat és a 183 napos tartózkodási szabályt is. Ez sajnos már a múlté, ezévtől mindkét ország a saját törvényei alapján határozza meg az illetőséget, így előfordulhat, hogy a magánszemély mindkét országban illetőséggel rendelkezik.

 

https://5percado.hu/kettos-adoztatas-elkeruleserol-szolo-amerikai-egyez…

"Alapelv, hogy jövedelem 1x adózik, és ott ahol elvégeztem a munkám! Meghívnak az USA-ba fél évre dolgozni,"

Az USA-val már nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény. Ez egy új "vívmánya" az Orbán rendszernek:

https://nav.gov.hu/ado/szja/Szja-valtozasok_a_magyar_amerikai_kettos_ad…

" Lehet, hogy az IMF kamatai a legalacsonyabbak"

LOCSEMEGE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-)

Komolyan és bántó szándék nélkül kérdezem, ha nem értesz valamihez, miért nem nézel utána? De tényleg, miért nem????

 

Az IMF főleg olyan országoknak ad hitelt, akik végképp szarban vannak, akik már olyan sokáig tolták a baromságot, hogy a piac nekik nem ad hitelt vagy rettentő rossz áron adna.

Egy normál ország (ebből a szempontból most mi is az vagyunk), a piacról (figyelem: gyűjtőfogalom!!!) vesz fel hitelt, nem az IMF-től. Mi is a piacról veszünk fel hitelt és a piac dönt úgy, hogy nekünk többet kell fizetni, mert kockázatosak vagyunk. Ez a piac nem fog beleszólni belpolitikai dolgokba. Hülyeséget beszélsz. Nem a gonosz IMF-es dagadt és szivarozó bankárok döntés ez. Más "normál" országok is a piacról vesznek fel hitelt, csak épp egyes országok olcsóbban kapnak. Emiatt lehet, hogy nekik is magas az államadósságuk, de az alacsonyabb kamatok miatt ez nekik olcsóbb. = KEVESEBB KIADÁS

 

Szóval látom, hogy téged megrémítettek az IMF-fel, de az hülyeség volt. NÉZZ MÁR UTÁNA DOLGOKNAK!!!!

Úgy emlékszem, Vida Ildikó blöffre történő kitiltása is az amerikai étolajat gyártó cég panaszára történt meg.

Én meg úgy emlékszem, hogy mindenkinek minimum egy közvetlen ismerőse, aki tudta kit kell lefizetni a NAV-nál, hogy jogosulatlanúl visszakapjon ÁFÁ-t.

Arra is emlékszem, hogy minden állam szuverén joga megtagadni a beutazást bárkitől, minden indoklán nélkül. Meg akár be is engedni. Ezzel a magyar hatóságok is élnek napi szinten, és politikai megrendelésre akár bújtatnak is bukott korrupt kormányfőket. Vidáról biztosan lehettek is adatok az USA-ban is, mert ő elég nagy kutyának számított hazai bűnözői és politikai körökben is. Az sem kizárt, hogy nem volt az USA-ban neki valami nagy vagy pitiáner disznósága. Szóval sem jogi, sem morális alapon nem lehet elítélni Vida nagyasszony kitiltását. 

Erre volt Orbánnak egy zseniális lépése. Azt mondta Vida Ildikónak, hogy ha igazak a vádak, mondjon le, mert méltatlan a pozícióra, ha viszont nem, tegyen feljelentést rágalmazás miatt. Vida megtette a feljelentést, s noha a diplomáciai személyek védettséget élveznek, ez volt az a pont, amikor nem előhúzták az amerikaiak az állítólagos bizonyítékaikat, hanem Jóbarát eltakarodott a hazájába, mert forró lett a lába alatt a talaj.

Blöff volt, majdnem be is jött. De csak majdnem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Most épp szarul mennek pár éve, azért koldultunk a kínaiaktól 1 milliárd eurót. Évek óta szarul megy Magyarországnak és még simán évekig így marad. Biztos hallottál róla, hogy a románok és a bolgárok is elhúztak mellettünk, utolsók vagyunk.

 

Ez az egy, ami miatt veszthet a fidesz. De majd kitalálnak valamit, végső esetben akár meg is lehet szüntetni a választásokat, nem?

Ez nem az a kormány, amelyik nyugdíjra és a cigányoknak segílyre vesz fel hitelt.

 

Majd rájössz később, hogy a fogyasztás és a jólét korrelál, de nem minden pillanatban egyenesen arányos.

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/teina500/default/table?l…

Na vajon ki a második legnagyobb megtakarító az EU-ban? na ki? :P

2023Q4-ben ki volt az első? na ki? :)
2023Q3-ben ki volt az első? na ki? :)

Kurva régóta az EU átlag felet toljuk, sőt húzzuk az EU-t.

Értem, hogy veszít a fidesz, de ki lesz helyette? A semmire nehéz lesz lecserélni őket. Egy teherautó platójáról fogják kormányozni az országot, a messiás és a rajongói?

locsemege odavan a hasonlatokért, idemásolom, hogy több, mint 1 éve, mit mondtam a magyar focival kapcsolatban, ami teljesen igaz a magyar gazdaságra is, mert ugyanaz a probléma: rossz a módszer és a rossz módszer miatt lehetnek rövidtávú fellángolások de hosszú távon biztos a lemaradás. Olyan ez, mint Putyint isteníteni, hogy rendberakta az orosz gazdaságot, holott csak annyi történt, hogy Jelcin alatt tizenx dollár volt a kőolaj, Putyin alatt, meg mondjuk 80. Semennyire nem függött tőle, ahogy a Fidesz rendszer legjobb éveihez sem volt semmi de semmi közük Orbánéknak, szimplán világgazdaságilag egy szerencsés korszak volt, ami húzta magával Magyarországot is. De ha véletlenül tévednék, el fogom ismerni.

 

megnéztem most a fradi összeállítását, azt látom, hogy a kezdőben 7 külföldi játékos volt, 4 magyar. Tehát a magyar foci nem fejlődött semmit, annyi történt, hogy beleraktak egy csomó pénzt a fociba (az adófizetők pénzét) és most ezzel meg tudnak fizetni külföldi játékosokat. Amennyire követem a focit, törvényszerű, hogy a jelenlegi módszerrel nem is fognak elérni eredményeket, de meglátjuk. Olyan ez, mint amikor a XXX___vidéki_sokadosztályos_kiscsapat____XXXX focicsapatból elzavarták a helyieket (tényleg így volt, láttam) és jó pénzért leszerződtettek máshonnak játékosokat a nagyobb városokból. Miközben egy XXXXXXXX focicsapatnak nem ez lenne a lényege, hanem, hogy a helyi gyerekek focizzanak... Az európa bajnokságra is csak azért jutottunk ki és oda is csak éppen, mert már nem 16 mint régen, hanem 20 vagy 24 vagy mittudoménmennyi csapat van. Szimpla matek. Ha majd 32 lesz, akkor még gyakrabban kijutunk. A franciaországi eb az tényleg szép volt, el kell ismerni, nincs vita. De hasonlóan alaptalan erre hosszú távon számítani, mint 2-es párral ász pár ellen a nyerésben reménykedni. Megtörténik néha persze, de hosszú távon inkább nem...

Bojárnak több éves tapasztalata van országvezetésből. :)
 

A mostaniaknak van? Nekem úgy tűnik, hogy a mostaniak mindennel toglalkoznak, csak kormányzással nem. Lézerjanó fantázik, orbán világrendszert vált, van az a szakálas geczi aki csontokat ásott, tóni meg most magyarázta el, hogy milyen kvintiliseket alkotni, hogy világelsők legyünk jövedelemben… Beszarás…

Az hogy Bojár személyét kritizálod nem változtat a gazdasági helyzetet jellemző tényadatokon és azon sem, hogy igaza van-e.

 

Az elhibázott gazdaságpolitika miatt 26-ban lenne reális esély a kormányváltásra. De mivel autokráciákban nem szokott az ellenzék választást nyerni, emiatt azért ne reménykedjünk túlzottan. Logikusan továbbgondolva ebből látszik is az Orbán rendszer gyengéje, ami tulajdonképpen Bojár cikkében is le van írva. Ha gyenge vagy káros is a kormányzati teljesítmény, akkor is maradhatnak kormányon. Ebből ugye mi is következik? A topik címében már leírtam...

 

Látszik, hogy egyre drágábban marad Orbán hatalmon, ahogy Oroszország esetében is, minden egyes választás elcsalásába, megnyerésébe egyre több energiát kell rakni, ami az országnak egyre károsabb. Ahogy, azt hiszem, Szabó Andrea mondta: már a 22-es választás megnyerésébe is nagyon sok plusz energiát kellett rakni, ebből látszott, hogy a rendszer elfáradt és a végét járja. Persze ha még inkább elmegyünk az authoriter irányba, akkor ezt sokáig lehet csinálni (lást oroszország vagy belarusz).

Miközben valójában csak arról a harcról van szó, hogy az USA érdekeit kiszolgáló elit kerül hatalomra - ezt hívják eufemisztikusan demokráciának -, vagy a több pólusú világrend kialakulását segítő szuverenisták érdekei valósulnak meg, a nyugati propagandában ez utóbbit hívjuk autokráciának.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Pl. a 22-es választás előtti osztogatás az óriási hiba volt, ami hozzájárult a magas inflációhoz, amit tetéztek még az elhibázott árstopokkal, ami még inkább növelte az inflációt, ami hozzájárult a magas kamatokhoz, ami hozzájárult a nagy kamatköltséghez és így az óriási költségvetési hiányhoz, ami hozzájárult az alacsony fogyasztáshoz, emiatt a GDP stagnálásához.

 

PL Az árstopok növelték az inflációt, áruhiányt okoztak, teljesen rosszul kezelték azt a helyzetet.

 

Az akkugyártásba meg nagyon sok pénzt rakott az állam, eddig nem jött be. Bejöhet, de tényleg egy olyan országnak, aminek nincs hozzá víz, nyersanyag, villamos energia, munkaerő, annak nem biztos, hogy akkut kell gyártania. De ez majd 10-20 év múlva derül ki. Bár amikor vas és acél országa lettünk, azt is lehetett tudni, hogy nem jön be.

 

Lehet itt DK-zni, de szerinted ésszerű egy olyan dolgot erőltetni, amihez semmi de semmi adottságunk sincs? Mondj már példát ilyenre, akinek ez sikerült? A termelés minden de tényleg minden tényezője függ valami külső dologtól, ami ha borul, borul az akkugyártásunk (ennyit a locsemegei szuverenitásról). Nincs hozzá munkaerő, nincs hozzá energia és alapanyag sem.

árstopokkal, ami még inkább növelte az inflációt

Nem engedték emelni az árakat, amitől emelkedtek az árak? Vagy mi van? Értem, hogy több maradt másra, bár Magyarországon elég nagy a szegénység ahhoz, hogy ez a feltétlenül szükségesen túli fogyasztást generálna.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerinted egy kereskedő, ha az egyik termék árát az állam limitálja, akkor (1) beletörődik és benyeli a veszteséget vagy (2) inkább fogja egy másik  vagy sok másik termék árát emelni, hogy kompenzálja a veszteségét azonnal és később is (vagy esetleg (3) nem árul abból a termékből?)

 

 

Végül is mindegy mit gondolsz, mert a 2-es eset történt (és a 3-as pl a cukornál) és a közgazdaságtan szerint is ez szokott történni, tehát nem kell meglepődnünk. Szerinted miért volt nálunk baromi magas az infláció? Mert nem azért, amit a kormány hazudik, azért remélem, azt még te sem hiszed el.

 

Ezt azért illene tudni, mert elég alap dolog (remélem, ez még nem Btk 226).

 

Ez egy szép példa arra, hogy a Bojár féle gondolkozás és az Orbán féle tervgazdaság között mi a különbség. Az egyik a valóság, a másik meg szimpla butaság, aminek a helytelensége már a kommunistáknál is kiderült.

A liberális gazdaságpolitika nem egyéb, mint egy közgazdasági dogma. Nem több annál. Az államnak van szabályozó szerepe, még akkor is, ha a kereskedő ettől prüszköl, s a mélyszegénységben élők miatt fontos, hogy a létfenntartáshoz szükséges termékek és szolgáltatások ára minimális, számukra is elérhető legyen. Ebből a szempontból teljesen sokadrendű, hogy a whiskey vagy a parmezán ára magasabb lesz. A kereskedő a fogyasztóvédelmi jogszabályoktól is prüszköl, de ne menjünk el abba az irányba, hogy építsünk vadkapitalizmust, ahol a fogyasztó torkán bármilyen vackot lenyomnak drágán.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A szegényeken másképp kellett volna segíteni. Vannak erre jobb módszerek. Ezt is mondták akkor. Nem ezt választotta a Röfi malac, ezzel is kidobtunk az ablakon pár ezermilliárdot. Erről beszéltem, hogy a módszerek rosszak, amiket alkalmaznak, ezt mondom az elejétől fogva. Emiatt jósolható meg, hova jutunk. emiatt látszik szépen a trend, amit itt számonkért rajtam valaki.

Én beszéltem akkoriban olyannal, aki cukrászatban dolgozott és mondta, hogy nem érti, hogy nem lehet a lidl meg aldi boltokban kristálycukrot kapni, amikor ők mázsa meg tonnaszámra vásárolják gond nélkül.

 

 

locsemege, ezt tudod, miért volt, vagy ezt is el kell magyarázni? Nem BTK 226 lenne a cél, de ha azt mondod, hogy nem tudod, hogy miért volt ez a jelenség, akkor elhiszem. Nos?

Ezt hívják kommunizmusnak. Pont erről írt Bojár. Csak hát ezek a fajta gazdaságirányítási módszerek kevésbé hatékonyak (hosszú távon biztos a lemaradás, jééé, én is azt mondom, amit Bojár :-) ). Most láthatjuk a gyakorlatban is.

 

És akkor legyen egy hasonlat is:

Gondolom, te is szívesen dolgoznál úgy, hogy amikor az állam úgy dönt, akkor nem kapnál fizetést, hanem még neked kellene befizetned pénzt, hogy dolgozhass és az állam előírná, hogy nem változtathatsz munkahelyet. Mert itt erről van szó.

Ez nem covid volt és nem is a hadsereg (szándékosan csúsztatsz vagy még ezt sem tudod???).

 

 

Még az MNB is elismeri, hogy

 

"Az ársapkák nem segítették az
élelmiszerinfláció
visszafogását. Az árstop
érvényessége alatt azok
piactorzító hatásai kerültek
előtérbe, és nőtt a hazai és a
régiós élelmiszerinfláció
különbsége"

 

 

Lefordítom: "nőtt a hazai és a régiós élelmiszerinfláció különbsége" = nálunk nagyobb volt az infláció.

 

 

"29 |
AZ ÁRSTOPOS TERMÉKEK RÖGZÍTETT ÁRA MIATT CSÖKKENŐ ÁRRÉST A
KERESKEDŐK MÁS TERMÉKEK ÁRRÉSÉNEK EMELKEDÉSÉVEL ELLENSÚLYOZTÁK
Megjegyzés | Az ágazati szintű aggregált árrés a nettó árbevétel és az eladott áruk beszerzési értékének (ELÁBÉ) különbsége a
nettó árbevételhez viszonyítva. Forrás | TAO adatbázis
Az árstopos élelmiszereken
elszenvedett veszteséget a
vállalatok rövid időn belül más
termékek áremelésével
kompenzálták. A kiskereskedelmi
szektorban az ágazati szinten,
összes termékre együttesen
számított aggregált árrés (a nettó
árbevétel az eladott áruk
beszerzési értékéhez viszonyítva)
nem változott 2022-ben 2021-hez
képest. Az ársapkák emellett a
piaci kereslet és a verseny
torzításán keresztül a teljes
élelmiszeripari vertikumra
visszahatottak és emelték más
ágazatok, elsősorban a vendéglátó
szektor beszerzési költségeit."

https://www.mnb.hu/letoltes/mnb-melyelemzes-a-hazai-elelmiszerinflacio-…

 

 

Teljes tévúton jársz, nézz már utána kicsit ezeknek a dolgoknak!!!!!!

Lefordítom neked ezt az MNB anyagból, mert ott picit virágnyelven van (sajnos ez az autokráciák sajátossága, gondolom, tudod, hogy a szocializmusban is, hogy kellett újságot, regényt vagy verset írni):

 

"A visegrádi országokhoz mért
inflációs többletünk legnagyobb
részét az utóbbi két évben az
élelmiszerek áremelkedése
eredményezte.
Az üzemanyag árstop
elengedését követően
megemelkedett az üzemanyagok
hozzájárulása is az inflációs
többlethez.
Figyelmet érdemel, hogy az
újonnan bevezetett árstopok
éppen ezt a két kört érintették
"

 

Figyelmet érdemel, hogy az újonnan bevezetett árstopok éppen ezt a két kört érintették = az árstop nem csökkentette, hanem épp hogy növelte az inflációt

 

 

---

Az Eurostat adatai és a mi számításaink szerint az elmúlt két év magasabb inflációja következtében az élelmiszerekért már az európai átlagnak megfelelő árat fizetünk. = sikerült elérnünk a németországi árakat (csak a bérek kicsit kevesebbek)

 

---

 

H A Z A I C I K L I K U S T É N Y E Z Ő K: Az inflációs ciklust elnyújtó, azt felerősítő  intézkedések (árstopok)  = ezt nem fordítom le, ezt szerintem még te is érted (csak el kell olvasni, ami oda van írva)

Ez megint az, ki mit olvas ki belőle világnézete szerint. Mert ugye:

Az üzemanyag árstop
elengedését követően
megemelkedett az üzemanyagok
hozzájárulása is az inflációs
többlethez.

Tehát amint elengedték az árakat, megugrott az infláció. Továbbá:

Figyelmet érdemel, hogy az
újonnan bevezetett árstopok
éppen ezt a két kört érintették

Azaz jól tették, hogy bevezették az árstoppot, és a vastagon szedettből az is látszik, hogy jó termék portfóliót választottak, hiszen, ahogy fentebb írva vagyon, nélküle ennél is sokkal magasabb lett volna az infláció.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ahhoz képest különutas, azaz Magyarország megvalósította a lehetetlent! 

Te miről beszélsz? B+ ha az USA-ban vagy Németérszágban elfingja magát valami gazdasági szereplő, a magyar gazdaság összeesik! Mi azért vagyunk bajban, mert a német gazdaság gyengélkedik. Ha meg az USA-ban kitör a válság, minket az IMF mos fel a padlóról...

Nyitott gazdaság vagyunk, amelynek gazdasági függés az ára. Kis alaptarület, alacsony lakosságszám miatt ez szükségképpen így van. IMF-től megszabadultunk, hamarabb vennénk fel hitelt a piacról, mint az IMF-től, egyébként helyesen.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ahhoz képest különutas, azaz Magyarország megvalósította a lehetetlent! 

Te miről beszélsz? B+ ha az USA-ban vagy Németérszágban elfingja magát valami gazdasági szereplő, a magyar gazdaság összeesik! Mi azért vagyunk bajban, mert a német gazdaság gyengélkedik. Ha meg az USA-ban kitör a válság, minket az IMF mos fel a padlóról...

 Erre őszintén büszke vagyok, ez valami olyasmi, mint átlépni a vákuumbeli fénysebességet.

Te valami álomvilágbanb élsz! Csak egy pozitív dolgot mutass így 14 év masszív kormányzás után! Oktatás jó? EÜ ok? Miben méred ennek a gazdaságnak a hatalmas fejlődését? Mészáros Lőrincné bankszámláján?

Nekem már az is megéri, hogy nem szolgáljuk ki a Nyugat érdekeit, politikai igényeit feltétel nélkül, hogy nincs lakosságarányosan annyi néger és arab nálunk, mint Németországban, hogy még vannak törvényeink a szélsőséges nemi eltévelyedések terjesztése ellen, és így tovább, valamint a tömegközlekedés.

Voltam dokinál, van néhány bosszantó dolog, de ettől eltekintve nekem az egészségügy OK, bár nyilván nem mindenhol, de az egész egyszerűen pénz kérdés. Ezt egyetlen kormány sem tudná megoldani. Majd, ha nem lesznek adósságszolgálataink, és mi leszünk hitelezők, akkor lesz pénz az egészségügyre, magasabb nyugdíjakra, a közszféra jobb finanszírozására. Várkonyi Andreát meg nem tudom, miért keverted ide. Ha ő elszegényedne, attól sem virágozna fel az oktatás. Ez csak az irigységgel történő operálás. Tényleg azt hiszed, ha kevés gazdagnak kevesebb pénze lesz, attól mindenkinek jó lesz? Értem, hogy dögöljön meg a szomszéd tehene is, de ez egy kocsmai szint, amit előadsz itt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezt egyetlen kormány sem tudná megoldani. Majd, ha nem lesznek adósságszolgálataink, és mi leszünk hitelezők, akkor lesz pénz az egészségügyre, magasabb nyugdíjakra, a közszféra jobb finanszírozására.

De! Fizetünk a szolgáltatásért, és az nem elfogadható, hogy drága de szar a szolgáltatás...

Tényleg? A Horn-kormány, a Gyurcsány-kormány, a Medgyessy-kormány, a Bajnai-kormány megoldotta ezt a problémát? Miért nem? Igen, fizetünk, de nem eleget. Drága a fizetésünkhöz, de nem drága ahhoz, amennyi pénzre szükség lenne.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ja, úgy könnyű megoldani, hogy mindenkinek rossz legyen, pl. vizitdíj, amit fizethetsz a háziorvosnak a beutalóért, aztán a szakorvosnak, aki felír egy injekciót, aztán a szakorvosnak, aki mondjuk beadja az injekciót az első vizitet követő alkalommal, aztán a szakorvosnak megint, a labor beutalóért, aztán a labornak, aztán a szakorvosnak, aki értékeli a terápia hatását. Mindezt azok után, hogy fizetsz TB-t. Igen, ezek azok a lakosság irányába tapintatlan, érzéketlen és igazságtalan megoldások, amelyeket az ember azonnal leszavaz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Lölövel kapcsolatban félreérted a helyzetet. Itt nem csak irigység van.

 

A lényeg, hogy itt nem versenyben nyer valaki, ami azt az üzenetet hordozza, hogy nem a jobb, ügyesebb nyer, nem kell ügyesnek lenned, elég, ha lojális seggnyaló vagy.  Ezt mondom a topik eleje óta, ezt mondja Bod Péter Ákos vagy Bojár Gábor, de még mindig nem értitek, hogy ennek milyen széleskörű és törvényszerű következményei vannak hosszú távon.

A görögök csalással jutottak be az eurozonába és nem tartottak költségvetési fegyelmet. Ezekről nem ez euro tehet.

 

A forint mozgásterének lehetősége jó dolog, csak mi nem svédország meg dánia vagyunk, ilyen szempontból hasonlóan felelőtlenek vagyunk, mint a görögök. Emiatt pl meg lehet venni a választásokat pénzért vagy amikor van valami kisebb válság, akkor egyből bedőlés közelébe kerül a forint, ami miatt kamatot kell emelni, aminek költsége van. Most pl évi ezer milliárdot költünk erre, Ez van a mérleg másik serpenyőjében.

Ezek szerint te is az M1 18 darab állandó nézőjének egyike vagy? :-)

 

https://kiszamolo.hu/kezdodnek-a-megszoritasok/

 

Egyébként meg, ha valaki komolyan ilyet ír, hogy nem tudja, hogy most megszorítások vannak (illetve valójában már egy ideje), akkor tényleg én vagyok a hülye, hogy ilyen emberrel beszélgetek... Igyekszem korlátok közé szorítani magam a jövőben :-)

locsemegét azért nehéz komolyan venni...

 

Maga a pénzügyminiszter is elismerte a megszorításokat:

"Magyarországon 2021-2025 között a GDP 3-6 százalékára rúgó költségvetési kiigazítás történt, nemzetközi összevetésben is jelentős hiánycsökkentést hajtottunk végre" - mondta a pénzügyminiszter.

A kormány korábban elzárkózott attól, hogy elismerje a költségvetési kiigazítások, megszorítások tényét, amiről most Varga büszkén beszélt.

 

De ez is jó:

"Az elhalasztott beruházások egy részét, amit 2024-ről halasztunk el, azokat '25-26-ban el kell indítani, meg kell kezdeni, ami jelentkezni fog a költségvetésben"

 

Locsemege vajon rájön, hogy mit jelent az "elhalasztott beruházások"??? na meg, hogy még az ilyen marketing szövegben is (ez nem elítélés, ilyenkor kb így kell beszélni egy PM-nek) ezek szerint csak "egy részét" tervezik majd elindítani?

 

Természetesen az M1 nézőihez (és a velük egy tájékozottsági szinten lévőkhöz) ezek az információk nem jutnak el, lehet, hogy locsemege kíváncsi lett volna az igazságra, csak nem mondták el neki :-)

 

Ja és segítek locsemegének értelmezni, mert ezek szerint nem sűrűn találkozik hiteles információkal: Ezek ilyenkor azért hangoznak el (ilyen "büszkén"), hogy megnyugtassák az államadósságunkba befektetőket (akiktől a "szuverenitásunk" függ), hogy nyugi (még) nem kell 440-ig nyomni az EUF HUF árfolyamot, azért próbálunk mi is tenni valamit. (majd akkor úgy is annyi lesz, amikor a 26-os választások előtt beindul megint a pénzpumpa, aminek a következménye további lejtmenet lesz. De legalább szuverén lejtmenetünk lesz :-) )

 

(meg ne kérdezd, hogy fentebb a 2025 hogy került múlt időbe...)

Jó, legyen neked, vannak megszorítások. Viszont nem mindegy, hogy ezt kikre és milyen mértékben terhelik, valamint az illető, akit ez érint, a kényelmének feláldozása árán ugyan, de tud-e ellene védekezni. A balliberális kormányok fűnyíróelv szerűen mindenkitől pénzt szedtek be, attól is, akinek nincs, vagy aki emiatt földönfutóvá válik. A Fidesz ezt sokkal puhábban intézi. Ha a telekom cégekre vet ki különadót, amit az részben áthárít a lakosságra, felmondhatod a szerződésed, eldöntheted, hogy nem nézel TV-t, nem telefonálsz. Vagy prepaid-es kártyát veszel, és nagyon keveset telefonálsz, amikor mondjuk orvosi ügyeletet kell hívnod.

Ez nagyon nem mindegy.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Már a megfogalmazás stílusa is alpári, nem komolyanvehető, sima kormányellenes propaganda. Továbbá mondtam korábban is, hogy nem mindegy, hogy elveszik a pénzed, vagy tudsz optimalizálni, mert például, ha sokallod a tranzakciós illetéket, felszámolod a bankszámlád, ha nagy a kávéra az adó, akkor áttérsz a teára. Van mozgástered, el tudod dönteni, vállalod-e a kényelmetlenséget, ha nem tudsz fizetni, vagy fizetsz. A baloldali kormányok esetében meg kb. az van, hogy ha élsz és létezel, akkor fizetsz, akkor is, ha munkanélküli vagy, mert mondjuk van lakásod, ami vagyon. Némi különbség, mert az első esetben csak az fizet, aki ezt megteheti, a második esetben pedig az is, aki ezzel kilátástalan helyzetbe kerül.

Egyébként nincs TV-m.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Soha nem látott hiány a költségvetésben, a minisztérium érdekes félmondatot ejtett el

A kormány figyelemmel kíséri a költségvetési mutatók alakulását és amennyiben szükséges, további intézkedésekkel tartja a kitűzött hiánycélt

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240909/soha-nem-latott-hiany-a-kolt…

 

Gondolom, tudod, hogy a "további" szó mit jelent. Az M1-en gondolom, nem mondják el, szóval ha nem tudod, elmondom: azt hogy volt előbbi is :-)

Komolyan gondolom. Tekintve, hogy a Jótündér nem tud pénzt csinálni, illetve lehet nyomtatni, de az a több attól még ugyanannyit fog érni, így vagy a bevételeket növeled, vagy a kiadásokat csökkented. Ez utóbbiban kicsi a mozgástér, mert az adósságok adottak, a közszolgáltatások alulfinanszírozottsága miatt így is állandóan balhé van, marad a bevételi oldal. Ja, hogy amiatt is balhé van, mert magasak az adók, meg megszorítások, meg különben is. Akkor már csak egy lehetőség marad, a soft terhelésnövelés, azaz aki bírja, az kényelmes marad és többet fizet, akinek már nagyon fáj, az némi kényelmetlenségért cserébe csak picit fizet többet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Neked ott van szájbarágósan is: "H A Z A I C I K L I K U S T É N Y E Z Ő K: Az inflációs ciklust elnyújtó, azt felerősítő  intézkedések (árstopok)  "

 

locsemege, amihez nem értesz, abba miért szólsz bele? vagy legalább miért nem olvasol utána? De tényleg, miért? Vagy szerinted rendelkezel elegendő közgazdasági tudással? Mert még olyan mondat sem segít, ahol már teljesen szájbarágósan leírják neked, hogy mi történt.

Ja és akkor még nem is említettük, hogy amikor Szíjjártó az all time high ár közelében vett gázt és büszkélkedett, az kb 700 milliárd forintos veszteséget okoz, amit a cégek, kereskedők fizetnek meg, akik nyilván rádhárítják. Tehát, amikor magas energiaárakról beszélünk, akkor ne felejtsük el, hogy ezt 700 milliárd forintig a saját inkompetens kormányunknak is köszönhetjük.

De egyébként tényleg, azért döbbenetes a kérdésed.

 

 

Hidd el, hülyén hangzik, de nehezen tudom elhinni, hogy ezeket komolyan kérdezed. Hasonló ez ahhoz, amikor itt egy észkombájn - a linkelt, tényeket tartalmazó adatok ellenére -  elkezdett érvelni évekkel ezelőtt, hogy az MNB akkori nyeresége (amit elloptak azóta persze ) nem a forint gyengüléséből volt... De ő legalább később valemennyire belátta, hogy hülyeséget írt...

Mondod, az ársapkák felhajtották az árakat. Ha a kereskedő a veszteségét kompenzálta pontosan, akkor legfeljebb marad ugyanannyi az infláció, csak a nagyon szegényeknek jobb, a gazdagok pedig a nem létszükséglet cuccok magasabb áron vásárlásával kompenzálják a kereskedőt, azaz volt egy pénz transzfer az átlagos és attól gazdagabbak felől a nagyon szegények felé. Ha mégis emiatt nőtt az infláció, akkor a kereskedő túlkompenzált, s mivel a kormány célja az infláció letörése volt, ami az utolsó pillanatra sikerült is, ezt a túlkompenzációt büntetni kellett volna. Szerintem figyelték az árakat, s nagyon nem szaladt el a ló a kereskedőkkel, attól tartok, nem ez okozta az inflációt, ahogy állítod, hanem már a beszerzési árak is magasak lettek az ellátási láncokban keletkezett turbulenciák miatt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ebből is ezermilliárdos gyárak épültek itthon, amihez még a munkaerőt is importáljuk és az energiaigényéhez minimum még egy paks kellene? Mert a vas és acél országa meg az akkugyártás nagyságrendjéről beszélünk.

 

Egyébként az akkugyártást meglátjuk, szerintem akár még be is jöhet nagyon hosszú távon (de nem értek hozzá). Ha nem is a mostani technológia, hanem egy vagy utánakövetkező, mert az energiatárolás nagy biznisz lehetne csak jelenleg nagyon drága.

Feltételezem, hogy jól értem, hogy az akkugyárakon kívül a többivel egyetértesz, amit írtam a hibás gazdaságpolitikáról.

" a 22-es választás előtti osztogatás az óriási hiba volt, ami hozzájárult a magas inflációhoz, amit tetéztek még az elhibázott árstopokkal, ami még inkább növelte az inflációt, ami hozzájárult a magas kamatokhoz, ami hozzájárult a nagy kamatköltséghez és így az óriási költségvetési hiányhoz, ami hozzájárult az alacsony fogyasztáshoz, emiatt a GDP stagnálásához."

hahaha.

 

mindenesetre szépen rámutattál a különbségre. Ha én hülyeséget mondok, elismerem, ha a Röfi malac csinál jót, azt is elismerem, próbálom tárgyilagosan nézni a dolgot, de láthatóan ez nem mindenkinek megy.

 

Az oka nyilván a kognitív disszonancia lehet. Tény, hogy az ellen nem sok esélyem van.

Ezt már megtárgyaltuk. Keress rá a "„Nincs köztük kövér, az a halálom" Bekapcsolva hagyták Orbán mikrofonját" videóra.Ez alapján szerintem jogos, hogy Röfi malacozom.

 

A másik, hogy egy miniszterelnöknek példát kellene mutatnia a nép számára és nem egy elhízott malacnak kellene lennie. Nem tartom hitelesnek, hogy egy ilyen ember szeretne sportsikereket, illetve ebből is látszik, hogy számára a sportsiker célja nem a tömegsport, tehát nem az emberek jóléte és egészsége, hanem az autokráciákra jellemző önfényezés.

a 22-es választás előtti osztogatás az óriási hiba volt

A múlt héten Én is elkövettem azt a hibát, hogy nem a nyerő számokat játszottam meg a lottón :/

Emlékeim szerint 22-ben, éppen a COVID-ból jöttünk kifelé és másokhoz képest gyorsabb tempóban jött helyre a gazdaság, mivel másoknál korábban oldották fel a korlátozásokat.

... emiatt a GDP stagnálásához

Szerencséjük volt a németeknek, hogy náluk nem volt 22-ben választás és nem voltak árstopok, ezért most a GDP náluk az egekben.

alacsony fogyasztás

viszont rekord szintű a megtakarítás (csak nehogy elkezdjék költeni, mert megint megindul az infláció)

 

Esetleg valamit a jövőre nézve? 

Hagyni kellene az akku gyártást, ahogy mondtad és helyett hajókat kellene építeni még idejében. A globális felmelegedés miatt lehet annyit fognak emelkedni a vizek szintje, hogy újra tengerek fognak körülvenni minket. Még be is jöhet ;) 

Rosszak az emlékeid, 22-ben már egyértelműen választási osztogatás volt, ebből is lett a lufi, ami később kipukkadt. Ennek az eredménye volt részben a magas infláció és a magas kamatköltség.

 

A megtakarításokkal kapcsolatban meg jó lenne látni valami részletesebb adatot, mert nekem gyanús, hogy a tehetősebbek raknak félre és azok fogyasztása nem fog meglódulni, mert azért rakják megtakarításba a pénzüket, mert nincs rá szükség. Szerintem akár ezen fórum tipikus olvasója is van azon a szinten, hogy a fogyasztását nem befolyásolja igazán, hogy milyen a gazdasági környezet. Tehát én attól nem tartanék, hogy ez a félrerakott pénz fogyasztássá változik és inflációt csinál (de nincsenek részletes adataim, neked vannak?).

A fogyasztás akkor fog felpörögni, amikor a kevésbé tehetős tömegek pénzhez jutnak.

 

Jaja, a németekkel példálózás mindig vicces, van ott rokonom, szokott panaszkodni. De amíg az egy főre eső GDP több, mint a kétszerese a mienknek, addig nehéz ezeket komolyan venni. Mi Romániával és a bolgárokkal versenyzünk, most őket kell utólérnünk.

Rosszak az emlékeid, 22-ben már egyértelműen választási osztogatás volt, ebből is lett a lufi, ami később kipukkadt.

Persze a választások miatt is volt osztogatás, Én nem is ezt kérdőjelezem meg. De azért ennek meg is voltak a feltételei és ha a háború nem tört volna ki, nem is lett volna belőle probléma. De kitört a háború és gond lett. De ezt így utólag könnyű felismerni, kiosztani a döntéshozókat. A németekkel való példálózás pedig arra vonatkozott, hogy biztosan ez volt-e az "óriási hiba"? Hiszen máshol nem volt választási osztogatás mégis gondjuk akadt. Szóval nem lehet csak erre az egy okra levezetni a mostani állapotokat.

De amíg az egy főre eső GDP több, mint a kétszerese a mienknek

De ez a kétszeres szorzó nem az elmúlt két évben alakult ki. És a két állítás egyszerre is lehet igaz. Nagyobb az egy főre eső GDP náluk és nálunk javult a mutató, náluk romlott.

Értem, amit mondasz, de nem értek vele egyet. Egy sebezhető gazdaságnak, ami mi vagyunk (pl az euro bevezetés hiánya miatt, a gazdaság nyitottsága miatt vagy az illiberális gazdasági modell miatt stb) erre különösen figyelni kell. Ezt hívják kockázatkezelésnek. De tényleg. 

 

A másik meg, hogy ha a németekkel példálózol, akkor illene konkrét adatokat ideírni, hogy az osztogatások méretét összehasonlítsuk, mert így amit írtál, az semmit nem jelent.

Olyan vagy, mint az IMF. Az összes javaslatod szuverenitás csökkentő, mozgástér csökkentő, az országot és az államot nagyobb kiszolgáltatottságba taszító, miközben ezt indoklás nélkül jónak és követendőnek tartod. Ügynök vagy-e?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez egy becsípődés nálad? Persze, nemrég még nem tudtam magyarul, ez igaz, de azóta eltelt néhány évtized. Miért ne tudtam volna? Elkezdesz rólam hülyeséget terjeszteni - nem először -, de attól nem válik ténnyé. Eléggé óvodás szint, amit csinálsz. Vaskosan személyeskedsz, nincsenek érveid, alkalmatlan vagy a vitára. Ami egyébként nem baj, nem muszáj mindenhez hozzászólnod.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ne haragudj, ha jól értettem, azt sem tudtad, hogy mi az a külső meg belső szuverenitás.  Vagy hogy beleszólsz az árstopos kérdésekbe, véded a védhetetlent, holott ott van nagy betűvel, hogy még az MNB is leírta, hogy az árstopok növelték az inflációt de te tolod a hülyeséget. Keress vissza a topikban, mit írtál. Most ezekből  milyen következtetést kellene levonnom?

Mennyiben kell, hogy érdekeljen, hogy egy adott szakterületen mit jelent egy adott szó? Az, hogy a Corvinuson - vagy bármely más egyetemen - egy szót kisajátítanak, az nem azt jelenti, hogy onnantól kezdve azt a szót kizárólag abban az értelemben szabad használni. Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy a feszültség mértékegysége a volt, miközben van húzó/nyomó, nyíró feszültség is a mechanikában, sőt, hangulati állapot jellemzésére is használjuk a mindennapokban. Nem mondhatom, hogy a feszültség az csak villamosmérnökök által kisajátított szó lehet, más nem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ajjaj, Bod Péter Ákos megcáfolta a szuverenitás maszlagot:

 

Jó, mondhatjuk, hogy a növekedés nem sikerült, de legalább a patriotizmus igen. „Legalább szuverének vagyunk. Kicsit savanyúak, kicsit kicsik, de szuverének”.

Csakhogy Bod szerint ez illúzió, csupán a függések jellege változik. A fizetési mérlegben nem csökken a külföldi tőke jelentősége, és miközben az itt lévő külföldi cégek eredménye a bruttó hazai terméket (GDP-t) növeli, a nemzeti jövedelmet (GNI-t) nem. A GDP 4-5 százaléka megy ki évente, tehát nem sikerült elérni, hogy Magyarország ne függjön a külföldi befektetésektől.

Milyen kár, hogy Bod úr nem tud elszakadni a szakmájától, mert akkor esetleg megértené, hogy nem minden pénzben mérhető. A szuverenitásunk nem csak a pénzbeli kitettségünket jelenti, hanem azt is, hogy önállóan határozzuk meg a politikánkat, a jogszabályainkat, azt, kit engedünk be az országba, s kit nem, vagy azt, milyen elvek mentén oktassuk a fiatalokat, illetve kivel folytatunk kereskedelmi tevékenységet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

akkor tehát a gazdasági szuverenitásunk még szerinted is csorba, emellett mivel EU tagok vagyunk, a jogszabályaink egy része is az EU-hoz igazodik, az EU-s szabályok alá van rendelve, ráadásul a schengeni övezet tagjaként az országunkba belépőket sem igazán tudjuk megszűrni, a saját magunk által épített határkerítés meg tényszerűen alkalmatlan is rá. A kereskedelmi tevékenységünkre szintén hatással vannak az EU-s szabályok, amihez alkalmazkodnunk kell. A listádból maradt a fiatalok oktatása. Mondhatnék erre is valamit, de szerintem és remélem, hogy az én gyerekeim elmennek innen ebből az országból, szóval ennyi.

 

Az is nagyon szuverén, hogy Orbánnak sikerült olyan helyzetbe lavírozni az országot, hogy teljesen súlytalan lett az EU-ban, úgy játszanak vele a többiek, ahogy akarnak. Ha épp úgy döntenek, akkor "elfelejtik" odaadni a 10-20 milliárd eurót, ami ugye "járna", vagy kizárják az országot az Erasmus programból stb stb stb. Ez a szuverenitás?

 

Ebből is látszik, de amúgy is könnyen észrevehető, hogy ez a szuverenitás egy maszlag, egy kamu, egy politikai termék, mint a polgári magyarország volt annak idején, amivel az arra fogékonyakat lehet az orruknál vezetni. Egy hókusz pókusz...

 

A bűvészek és varázslók obligát hókuszpókusz (hocus-pocus) varázsigéjének az egyik elterjedt magyarázat szerint végső forrása a latin miseszöveg, nevezetesen a „hoc est [enim] corpus [meum]” („mert ez az én testem”). A miselátogató hívek azon része, mely nem értette a szöveget, de tudta – ha másból nem, az átváltoztatáskor megszólaló csengőszóból –, hogy amikor a pap e szavakat mondja, akkor történik meg „a csoda”, a rejtélyes szavakat nyilván egyfajta „varázsigének” tekintette, így kapcsolódott a ma ismert jelentés az eltorzult hókuszpókusz alakhoz; mások szerint a protestantizmus által kvázi varázslásnak tekintett transzszubsztanciációt volt hivatva kifigurázni a hocus-pocus emlegetése. Az is felmerült, hogy a fakultatív enim (nyomatékosító partikula) egyébként nem szükséges közbeszúrására azért került sor a miseszövegben, hogy a könnyen ritmizálható hoc est corpus szakasz lendületét megtörje, és ne emlékeztessen a hocus-pocus-féle csúfolódásra.

 

mind1, a topik témájához visszatérve, majd írok, amikor bulgária a fogyasztás után a GDP-ben is lehagy. Nyugi, he elég soká lesz, akkor már te sem fogsz emlékezni rá, hogy szuverenitás, mert addigra új politikai termék lesz.

Most előadtad, hogy ha van egy lelakott lakás, akkor azt nem kell felújítani, mert hogy néz már ki, felújítás alatt van, és borzasztóan néz ki, tehát ez bizonyítja, hogy nem kell felújítani. Igen, ez a szuverenitás egy ilyen nehéz műfaj, és a két véglet között a leginkább szuverén munkapontot kell megtalálni, ami ráadásul napi szinten változik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azt adtam elő általánosságban hogy ez a szuverenitás egy maszlag, kamu, politikai termék. Konkrétan meg azt, hogy aki itt villogtatja a szuverenitás szavakat, az nem szuverenitást ért el, hanem azt, hogy semmibe veszik kb mindenhol (vagy csicskáztatják, mint a kínaiak meg az oroszok).

 

De már elmondtam sokszor, legalább konzekvens vagyok. Ja és a hasonlataid továbbra is sántítanak.

Mondok egy példát, hátha az könnyebben megy:

 

ez a szuverenitás egy hasonló kamu, mint a határkerítés, ami politikai szempontból (egyes választók elbódítására) nagyon hasznos, de valós haszna, tartalma nincs nincs, mert aki át akar jutni a déli határon, az átjut.

mert aki át akar jutni a déli határon, az átjut

Ezt úgy kell érteni, hogy aki a szerb oldalon rekedt, azok kirándulók, s nem akarnak átjutni? Avagy más szóval, ha nem lenne ott a kerítés, akkor is a szerb-magyar határ szerbiai oldalán kirándulgatnának?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezt úgy kell érteni, hogy van rokonom, aki szolgált a határon és elmondta, hogy mi történik ott. De könnyen utána tudsz nézni te is. Vagy pl amikor az M5-ön felborul egy illegális bevándolrókkal teli kisbusz, akkor gyanakodj, hogy azok bizony átjutottak, tehát luk van a kerítésen. Gondolj abba is bele, hogy minden hanyadik kisbusz borulhat fel és ezt szorozd be az észlelések számával. Mondjuk most épp egy ideje nem igazán vannak migránsok, ilyenkor jól jön valami más téma, pl pedofiltörvény vagy akár a szuverenitás is.

Ha már említetted a szerb oldalon rekedteket, azokat meg Vucic és Orbán aktuális politikai érdekeinek megfelelően - ha balhé kell - engedik szét vagy szedik össze a menekülttáborokban. Csak nem gondolod, hogy egy ilyen lehetőséget kihagynának? Ne legyünk már naivak... :-) Kicsit hasonló ez csak ott sokkal kisebben, amikor minden nap közli a rendőrség, hogy az ukrán határon hányan lépnek be. Csak azt nem írják oda soha, hogy ebből hány a munka vagy vásárlás miatt ingázó vagy utazó, hányan kértek ténylegesen valami menekült státuszt és főleg azt, hogy hányan lépnek ki... :-) Persze az M1 18 nézőjét ezek a kérdések nem foglalkoztatják :-)

Azt értem, hogy átjutnak a kerítésen, ahol sokkal többen jutnának át, ha az nem lenne. Nem mindegy a számosság.

Az ukrán belépőkkel kapcsolatban igazat adok neked, de szerintem nem is állítanak többet, mint azt, hogy hányan lépnek be, azaz nem hazudnak, szóval ezzel sincs semmi baj.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Vedd úgy, hogy minden ilyen értelmes hozzászólásod alá odaírom, hogy "Az ukrán belépőkkel kapcsolatban írtak azt mutatják, hogy nem vagy tisztában a hazugság fogalmával vagy szándékosan rosszul használod ezt a fogalmat. Folytassuk a beszélgetést, ha ez a probléma megszűnik". Ha esetleg más lenne a válaszom, jelezni fogom.

ehhh, ehh, elég volt beírni gugliba és kidobott egy ilyet:

 

Az Európai Központi Bank statisztikái szerint Magyarországon a megtakarítások nagy többsége a társadalom leggazdagabb egy tizedének kezében összpontosul, különösen a kötvények és a befektetési alapok esetében

https://bankmonitor.hu/mediatar/cikk/a-megtakaritasok-elsopro-tobbsege-…

 

Szerintem az örökkévalóságig várhatod, hogy ezek az emberek elkezdenek költeni ebből a pénzből. És itt még egy-két újabb Rose d'Or is kevés, mert a szegényebbek jóval többen vannak. Ahogy írtam: fogyasztás akkor lesz, ha a kevésbé tehetősek pénzhez jutnak.

Illetve vannak olyan vélemények (nem néztem annyira utána), hogy a propaganda által tolt háborús pszichózis, háborúval, atomháborúval való riogatás is visszaveti a fogyasztást, mert az emberek kevésbé érzik magukat biztonságban, emiatt kevesebbet fogyasztanak. Ha így van, akkor ezzel lehet, hogy a fidesz tökön szúrta magát.

 

De ne aggódjunk, majd a kormány felpörgeti a fogyasztást :-)  https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240905/kiszivargott-hatalmas-koltek…

 

Addigra már nem Matolcsy lesz az MNB-ben, hanem lehet, hogy Varga, amivel kiiktatható a "nem kívánatos" kamat fék. Csak készüljünk az emiatti 420-as vagy fölötti euróra is... Egyébként tényleg, inkább ilyenkor a viszonylag nyugodtabb időszakban érdemes felkészülni és nem akkor nyitogatni a külföldi bankszámlát, amikor már 440 az euró...

"Tehát minden társadalmi réteg takarékoskodik."

Úgy tűnik, amit írsz az lényegében nem igaz. A telexes cikkben szépen le van vezetve, de szerintem amúgy is tök nyilvánvaló, hgy mi történik. A gazdagabak adják a megtakarítások zömét és ők fogyasztanak is, de többet már nem tudnak, mert nincs rá szükségük. Ami hiányzik fogyasztás, az a szegényebbek fogyasztása, ők akarnának, de nem tudnak többet fogyasztani.

 

Összességében hogyan egyeztethető tehát össze az adatok alapján a magyarok magas megtakarítási rátája és sok háztartás megtakarításainak alacsony szintje? A gazdasági jelenségek megértéséhez érdemes az aggregált adatok mögé nézni. Az Egyensúly Intézet szegénységkutatása alapján a kulcs az, hogy az átlagos megtakarítási rátát mérő adatok eltakarják a jövedelmi különbségeket: a háztartásoknak csak nagyjából harmada képes megtakarítani, ráadásul a megtakarítók jó része az aktívak, közülük is a felső jövedelmi csoportok közül kerül ki.

Így a magas átlagos megtakarítási ráta ellenére a magyarok többsége (saját bevallása szerint) nem tud félretenni, különösen a nyugdíjasok, a munkanélküliek és a diákok. A 2022–2023-as inflációs sokk során pedig érezhetően csökkent a háztartások vagyona; így fordulhat elő, hogy még a megtakarítók körében is sokan nem tudnának saját erőből kifizetni egy halaszthatatlan 100 ezer forintos kiadást. Egyszerre tud igaz lenni tehát az a két állítás, hogy a magyarok megtakarításai a fizetésükhöz képest átlagosan Európában a legmagasabbak közé tartoznak, és az, hogy a többség nem tudna kifizetni egy hirtelen 100 ezer forintos kiadást.

https://telex.hu/nevertek/2024/10/20/hol-a-penz-sokat-vagy-keveset-taka…

Az előző cikk a megtakarítások változását mutatta be egyes csoportokra lebontva, ez meg egy statikus adatsor (1000 fő megkérdezéséven).

Ami hiányzik fogyasztás, az a szegényebbek fogyasztása, ők akarnának, de nem tudnak többet fogyasztani.

A cikkben említett melyik ötödre gondolsz? Mert a legalsó ötödbe a cikk állítása szerint az alábbiak tartoznak "A magyar társadalom fennmaradó ötödében – amelybe a tanulók, a gyesen lévők, a munkanélküliek, illetve rokkantnyugdíjasok tartoznak". Szerintem nem a Ő fogyasztásuk növekedése oldaná meg az áfa bevételi problémákat. 

Az adatokkal is van némi gondom, a cikk nem említi, hogy az egyes ötödök mekkora részét képviselik a társadalomnak. Az sem látszik, hogy kik tartoznak az egyes ötödökhöz. Meg egyébként is, mit jelent az, hogy ki tudok-e fizetni egy azonnali kiadást? Helyben kp-ban, vagy ha a megtakarítási számláról kell áttenni, akkor az már a gondot okozna, de meg tudná oldani? Meg mikor kérdezik, a befizetett luxus nyaralás előtt vagy után, mert ha utána akkor csak a milliós folyószámla hitel terhére tudja kifizetni, akkor az már nem saját erőből van?

Ez olyan mintha megkérdeznék, az embereket, hogy vannak-e anyagi gondjaik. Warren Buffett szerint mindenkinek vannak anyagi gondjaik, csak más természetűek ;)

Majd tali újabb két hónap múlva és megvitathatjuk, hogy a karácsonyi fogyasztás hogyan alakult.

Már megint a szokásos "mindig más a hibás" szövegetek. Az előző rendszerben megszoktátok, hogy a külföld előtt való meghunyászkodás és a kapcsolati háló elég a hatalomszerzéshez. Talán idővel eljut a tudatotokig, hogy egy ideje verseny van, melyben a jó szerepléshez munkát és erőforrásokat kell befektetni.

:)

"Az elhibázott gazdaságpolitika miatt 26-ban lenne reális esély a kormányváltásra."

Azt a mindenit, kénytelen vagyok már megint magamat fényezni, hogy én megmondtam... :-)

 

A fenti mondat után mit látok a telexen??? Tölgyessy tőlem koppintott: 

Tölgyessy Péter: 14 év után a Fidesz most először került olyan helyzetbe, hogy akár veszíthet is

https://telex.hu/belfold/2024/09/03/tolgyessy-peter-partizan-interju-fi…

(mondjuk nem hallgattam még bele és a kommentelők eléggé lehúzzák, meglátjuk)

Még a Bojár Gábor szdsz-es témára: Magatokat veritek át ezzel a butasággal (illetve a Röfi malac ver át titeket, ti csak hagyjátok).

 

Semmit de semmit nem számít, hogy kicsoda mondja, az a kérdés, hogy igaza van-e. Az, hogy megbélyegzitek, mint akár a Gyurcsányt is az teljesen félrevisz és a kommunisták módszere volt. Csak sajnos ez a hatékonyságot is csökkenti, vagyis sűrűbben hoz rossz döntést, aki ilyen alapon dönt.

Ennek egy szép példája, amit a Bod Péter Ákos mesélt, hogy amikor beszélgettek a magyar gazdaság fogyasztási, GDP meg hasonló adatairól és ő alacsonyabb értéket jósolt és ami mint végül kiderült, helyes volt. Akkor a kincstári optimizmust képviselő kormányokostojások a "na ez Bod Péter is csak egy ellenzéki" arcot vágtak. Csak teljesen mindegy, hogy ellenzéki vagy sem, a kérdés, hogy igaza van-e.  Azért lássuk be, hogy az az érv, hogy a Bojár szdsz-es meg a Bod Péter ellenézki és amiatt nincs igaza, az tényleg egy butaság. Az valóban durva, hogy értelmes emberek ilyen szinten gondolkoznak és érvelnek

Ez most valamiféle műsorajánló arra nézvést, hogy higgyünk a nemzetvesztő ellenzéki szakembereknek, s mielőbb tegyük minél inkább kiszolgáltatottá a Nyugatnak az országot? Vagy mi volt a hozzászólásod értelme?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Semmi probléma nincs azzal, hogy nem tudod értelmezni, amit írtam, megkértem chatgpt-t, hogy próbáljon segíteni neked, ezt írta:

 

"A hozzászólásában azt kritizálta, hogy bizonyos emberek - például Bojár Gábort vagy Bod Péter Ákost - politikai hovatartozásuk alapján bélyegeznek meg, és nem a mondanivalójuk vagy az állításaik helytállósága alapján ítélik meg őket. Azt hangsúlyozta, hogy az ilyen megbélyegzés helyett a tényekre és az érvek igazságtartalmára kellene koncentrálni, mert ha valaki politikai címkék alapján hoz döntéseket vagy véleményt alkot, az sokkal gyakrabban eredményez rossz döntéseket.

Tehát a második válaszoló szerint nem az a lényeg, hogy az adott szakértők, mint például Bojár Gábor vagy Bod Péter Ákos, milyen politikai címkével rendelkeznek, hanem hogy amit mondanak, az igaz-e vagy sem."

 

Ha még ez is kevés lenne, akkor megkértem chatgpt-t, hogy fogalmazza meg egyszerűbben és tömörebben a dolgot:

 

"A válaszoló szerint nem az számít, ki mond valamit, hanem az, hogy igaz-e, amit mond. Politikai nézetek alapján ítélni félrevezető és rossz döntésekhez vezet.."

 

 

Természetesen, ha még ezt sem értenéd, szólj és megkérem chatgpt-t, hogy próbálja átfogalmazni a te igényeidnek megfelelően.

Nincs abszolút igazság, az csak a politikai térben értelmezhető, mert kinek-kinek világnézete szerint eltérőek a politikai céljai. Éppen ezért, amit egy liberális gondolkodó mond, az egy liberális világnézetűnek igazság, másoknak meg nem. Felmerül bennem a kérdés, hogy Bagdy Emőke igazságaihoz hogyan viszonyulsz, de tulajdonképpen költői volt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Félreértetted, amit írtam. Egyébként megkérdeztem chatgpt-t is és ő is ezt mondja.

mindegy, ez úgy tűnik nem fog menni, pedig chatgpt elég jól elmagyarázta és még egyszerűsített is. Kicsit furcsa, hogy ezt az egyszerű dolgot nem értitek meg, ez valami agyköd vagy kognitív disszonancia lehet (nem elítélően mondom de nem tudok másra gondolni)

 

 

Bagdy Emőkéről nem sokat tudok. Azon kívül, hogy laposföld díjas és nem hiszem, hogy túl okos, ha nem értette meg, hogy a pedofil törvény miért született (mert mondjuk egy politikus tudhatja, hogy mi volt a cél csak hazudik, de nekem a Bagdy őszintének (őszintén hülyének) tűnt...

 

Az idei mezőnyből a jelentős múltbéli tudományos munkássága ellenére rendszeresen áltudományos állításokat megfogalmazó Prof. Dr. Bagdy Emőke klinikai pszichológus érdemelte ki az első helyezést

„szexuális fejlődéssel és a nemi szerepekkel kapcsolatos elavult, több évtizede meghaladott álláspont magabiztos és kitartó képviseletéért és ideológiai elköteleződésből fakadó rendszeres gendertagadó, homofób megnyilvánulásaiért, amelyeket gyakran fűszerez szabad megfogalmazású kvantumhalandzsával”

a nemi szerepekkel kapcsolatos elavult, több évtizede meghaladott álláspont

A társadalomtudományok már csak olyanok, hogy bármit meg lehet haladni, ha arra van igény. Ha arra a nyilvánvaló butaságra van igény, hogy a férfin és nőn felül van több emberi nem, akkor semmi probléma, a liberális gondolkodók meghaladják a valóságot, hiszen semmiből sem áll.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A többi tudományban is meg lehet haladni a régi eredményeket, a társadalomtudományok meg bizonyos szempontból elég kiforratlan és gyenge tudományok, ahol a tudományos módszer legfontosabb lépése a "bizonyítás" kevésbé kivitelezhető akár technikai akár etikai okokból.

 

A férfi-nő dologra azt tudom mondani, hogy a mostani olimpián annak a vegyes nemű boxolónak a kálváriája pont hogy rámutatott, hogy igenis vannak olyan esetek, amiket a mai mainstream jobboldal tagad.  Szóval ez nem ilyen egyszerű (nem tudom, hogy utánaolvastál-e) és ha a fejünket a homokba dugjuk, attól ezek az esetek még léteznek, amiket a tudomány jogosan vizsgál.

 

Az egy más kérdés, hogy sok helyen túltolták ezt a problémát, ez szerintem is hülyeség (pl az hogy a munkahelyeken megjelenik a semleges nemű wc (lehet, hogy nem így hívják, de meg se jegyeztem, mert ezt baromságnak tartom) de sok más is van, amivel túltolták a hülyeség szekerét), illetve szerintem is óvatosan kell bánni a gyerekekkel, mert azért ahhoz szerintem kevés adat van és sok vita. De pont az lenne a lényeg, hogy ezeket meg lehessen vitatni, lehessen kutatni, attól lennénk okosabbak és tudnánk hogy kell kezelni a jövőben, de mi nem ezt csináljuk, hanem betiltjuk azt aki ezzel foglalkozik és a politikai érdekünknek megfelelő kamu pedofiltörvényt hozunk 4% plusz szavazatért, cserébe hülyék maradunk, mert továbbra sem tudjuk, hogy kellene kezelni ezeket az eseteket.

 

De ismétlem, nem annyira ismerem a Bagdy Emőkét, annyit tudok róla mondani, hogy a felszínes ismereteim alapján viszonylag butának gondolom, de ha konkrét állítását, gondolatát ideírod, átgondolom.

Beteg emberek, betegségek mindig is voltak, s ezt legegyszerűbb a legtöbbekre jellemzőtől való jelentős eltérésként definiálni. Egy vérképben is úgy jön ki az adott fajra vonatkozó normál range, hogy sok mérésből lesz egy eloszlásgörbéd, húzol valahova egy vonalat, ahova a populáció jelentős hányada esik, ez meghatároz a mért értékre egy tartományt. Akinek a mért értéke azon kívül esik, az beteg, vagy legalább is gyanús, s vizsgálni kell, vannak-e tünetei, egyéb mérések által a normáltól eltérő paraméterei.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez annyit jelent, az az ember kromoszóma sérüléssel született, tehát beteg. Nem jelenti azt, hogy van harmadik nem. Ha valaki 6 lábujjal születik, attól még az embernek 5 lábujja van lábanként, és akkor is így van, ha egy másik embernek kettő lefagyott egy téli kiránduláson.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azt értem, amit írtál, csak ignorálod azt, amit erre én mondtam. Nevezetesen, hogy ellentétben állításoddal, azért számít, hogy ki mond egy állítást, mert nincs olyan igazságdetektorunk, ami világnézettől függetlenül abszolút, ennélfogva az adott személy a saját világlátását igazolandó tesz majd állításokat. Egy liberális nyilván olyan állításokat fogalmaz meg, amellyel igyekszik a liberális világnézet legitimitását igazolni, de ez továbbra sem lesz igaz egy konzervatív embernek. S vélhetően ugyanez fordítva, amelyet épp Bagdy Emőke kapcsán demonstráltál is hozzászólásoddal.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem. Olvasd el a cikket, teljesen könnyen érthetően Bojár azt fogalmazza meg, hogy

- az államvezérelt gazdaság kevésbé hatékony és sikeres gazdaságilag,

- illetve a kreativitáshoz szabadságra van szükség (ami szabadság korlátosabb pl kínában --> hosszabb távon kevesebb innováció --> lemaradás (nincs a Bojár cikkben, de pl ezért mondták máshol, hogy azzal, hogy Hszi Csin-ping az eddigi gyakorlattól eltérően kibérelte a párttitkári széket, azzal csökkenni fog kína növekedési képessége).

 

Ebben semmi jobb, bal vagy libsi értékítélet nincs, ezek szimpla közgazdasági meg pszichológiai evidenciák. Szerintem a második állítás első felével pl még Bagdy Emőke is egyetért. 

 

És ne gyere azzal, hogy szuverenitás, mert azon kívül, hogy a szuverenitás egy maszlag, itt nem rólad van szó és Orbánnak baromi baromi fontos a gazdasági növekedés, ez adja a legitimitását. Nem véletlen, hogy már 4 éve próbálják "újraindítani" a gazdaságot, csak nem sikerül. Tehát láthatóan kapálóznak, hogy beindítsák a gazdaságot (tehát ennek a jobboldali szuverenistáknak is fontos, hiába érvelsz azzal, hogy neked nem, mert az nem számít) és utolérjük Romániát, csak nem sikerül nekik. Ez meg azért van, mert rosszak a módszerek (go to a 2 mondat, ami ott van), ezt írom a topik eleje óta, hogy hosszú távon ez törvényszerű.

Szerkesztve: 2024. 10. 02., sze – 17:42

Nyilvánosságra kerültek az EU-nak elküldött, újból frissített költségvetési tervek. Ebben az úgynevezett EDP-jelentésben már még magasabb, 4790 milliárd forintos deficit a terv.

Most mondta Viktor, hogy "2-3 éven belül lehetséges, hogy egymillió forint legyen a havi átlagbér". Én ezt elhiszem neki, hogy elérhető és el is fogjuk érni. Kicsit meg kell hozzá pörgetni az inflációt, amiben azért van már gyakorlatuk. Végül is már most is 401 ez Euro.

https://444.hu/2024/10/04/orban-szerint-2-3-even-belul-lehetseges-hogy-…

 

 

Persze voltak már előtte is hasonló ígéretek, 2-3 évente megígérik, hogy 10 év múlva lehagyjuk az osztrákokat. Sosem jött be. De hangsúlyozom, hogy a milliós átlagbér reális és elérhető, csak akkor már 600 forint lesz egy Euro.

Szerkesztve: 2024. 10. 30., sze – 09:31

Elképesztően gyenge GDP-adat érkezett - ismét technikai recesszióban Magyarország

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20241030/elkepesztoen-gyenge-gdp-adat…

 

'26 még nagyon messze van, ideális esetben addigra elfelejthetnénk az egészet, illetve GDP visszaesésből könnyű visszapattanni (bár nálunk már inkább stagnálás van, mert ez nem egyszeri eset). Hasonlóan a covidkor történő beesés után törvényszerű és könnyű volt a visszapattanás.

Kíváncsi vagyok, sikerül-e most is, én inkább azt mondanám, hogy nem, vagy nem úgy ahogy a Röfi szeretné, pl később lesz, lenne, mert szerintem mások a problémák. Emiatt szerintem '26-ban a Messiásnak reális esélye van, én kíváncsian várom, hogy esetleg a választások előtt valami gyomorrontás miatt meghal-e vagy kiesik-e valami emeleti ablakon, mert azért Röfi szerintem mindenre képes, hogy elkerülje a vereséget (aki mást gondol, az szerintem végtelenül naiv). Bár ha fogadnom kellene, akkor valami soft-abb módszer lesz...

 

Ami még érdekes, hogy vajon milyen módszerekkel próbálják majd beindítani a gazdaságot (amit már vagy 3 éve próbálnak, csak nem sikerül nekik). Ha ez a Nagy Mártonos agymenés teret kap a jegybanknál is, plusz lesz választási osztogatás (lesz... csak ugye most végképp nincs miből) akkor vazze, itt bármi lehet (még nagyobb infláció, mint volt, forintgyengülés és még az is lehet, hogy a végén a mumusnál, az IMF-nél kötünk ki). Óóóóó, vazze, hülyék gyülekezete ez, Orbán körül már tényleg csak a végképp hülyék maradnak meg...

 

Mondjuk, ha nem egy seggnyalót, hanem egy szakértőt ültetnek majd Matolcsy helyére, akkor meg lehet készülni a kamatemelésekre (és ami ezzel jár) , de miért ültetnének oda olyat, aki nem seggnyaló, hanem szakértő. Ilyen nem szokott lenni. Ha meg seggnyalót ültetnek oda és ő is megtámogatja a magasnyomású gazdasági agymenést, akkor vazze, lehet kapaszkodni majd :-) Az első opciónál a '26-os választás nehezen megnyerhető lesz a Röfinek, ebből az következik, hogy a kettes opció lesz de hát ugye egyik se jó.

 

Arra kíváncsi vagyok még, hogy a Matolcsy ciklusban rákényszerülnek-e még kamatemelésre... Hülyék...

Nagy Mártonnal beszélgetett Pogátsa Zoltán: https://www.youtube.com/watch?v=C6DrmMPKLic

 

Nem túlzok, ilyen kommentek vannak és ezek nem DK-s nyugdíjas kommentelők...:

  • a latottak-hallottak alapjan most mar biztos, Magyarorszagnak reszeltek
  • A jövő csúcsminisztere !Isten óvja Magyarországot !
  • Respect, Pogi, ez nagyon jó lett! Sikerült megmutatnod a gazdasági miniszter valódi arcát!
  • Kocsmai Tippmix Mester. A gesztikuláció, az igénytelen álproli 'stílus' mind stimmel'. A jóisten kegyelmezzen a forintnak!
  • Én tényleg jóindulattal kattintottam erre a videóra, érdekel Nagy Márton felfogása a magyar gazdaságról, de amikor arról kezdett el lamentálni, hogy "tényleg az e a cél, hogy felzárkozzunk minden áron?" akkor engem ott elvesztett.
  • Mondta, hogy nem nagyon járt be az egyetemre. Hát, ez meglátszik ezen az okfejtésen
  • Remélem, nem fogják törölni ezt a videót. Ez egy gyöngyszem
  • Mindenkinek volt olyan osztálytársa, aki akkor is tudott fél órán keresztül felelni, ha azt se tudta, hogy mi a téma.
  • Te jó isten... Ez milyen színvonal egy gazdasági minisztertől?!!!
  • Az első pár perc nyökögés után és hogy az ember a kérdést sem értette azt olvastam le Pogi arcáról, hogy jézusom, ezt a csávót legkésőbb a második félév végén meghúznám az egyetemen...
  • Ez a csávó... "nem sokat jártam egyetemre"... jelenleg szerintem levizsgázni sem tudna.

A háztartások fogyasztása alapján Magyarországon és Bulgáriában élnek legrosszabbul az emberek, az uniós átlag 70 százalékán. 2010-ben Magyarország még nem volt sereghajtó, ám azóta alig sikerült közeledni az uniós átlaghoz, miközben máshol gyorsan javult a helyzet.

https://hvg.hu/gazdasag/20241218_Eurostat-A-magyarok-elnek-a-legrosszab…

 

Felkészül: Magyar Péter

Amennyire követem, az orosz gazdaság már elkezdett gyengélkedni. Azért gondolom hiányzik az a pénz, amit elszórnak a háborúra és hiányoznak a munkaerőpiacról az elvándorolt vagy a háborúban meghalt emberek de azok is, akik mondjuk hadianyagot termelnek és nem valami hasznosabb dologgal töltik az idejüket (de bevallom, csak felületesen követem őket, de nyilván hiányozni fog az a pénz, amit elszórnak háborúra)

 

Egyébként meg: a trendek. Ahogy a tudós Oregon mondta. A trendeket kell figyelni. Még szerencse, hogy megemlítik ezt is a cikkben, biztos te is olvastad:

Az AIC-mutató számításával kapcsolatban akadnak szakmai kritikák, a trendekkel viszont nehéz vitatkozni: míg Magyarországon a fogyasztásban kifejezett életszínvonal alig közeledik az uniós átlaghoz, más országokban gyorsan javul a helyzet.

https://hvg.hu/gazdasag/20241218_Eurostat-A-magyarok-elnek-a-legrosszab…

Készségesem elhiszem amit írnak, nekem a tartalma nem oszt, nem szoroz. Csak arra próbáltam utalni, hogy mindig lehet találni valami mutatót, ami máshol jobb. Az ilyenek csak muníciót adnak a mindenszaristáknak.

„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)

Amiatt az ostoba gondolat miatt bukott a balliberális oldal zsinórban sokadjára választásokat, mert azt gondolták, a választópolgárok a gazdasági mutatókat nézik majd, és az alapján fognak szavazni. Ha csak engem nézel, nem vagyok fejlődésmániás, biztosan nem az lesz a választásoknál a szempont, hogy megelőzzük-e Romániát, vagy Lengyelország közelébe érünk-e gazdasági mutatók tekintetében.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Téged biztos nem nézlek, mert te csak magadra gondolsz, nem az ország érdekeire, te állandóan csak azt hangoztattad is, hogy neked mi a fontos.

Másrészt a topik témája az, hogy a fidesz gazdaságilag hatékony-e. Eddig a tények, számok azt mutatták, hogy nem, hiszen valóban lemaradunk, a fidesz gyenge teljesítményre képes, ez tény. Ezt te sem vitatod, de nehéz is lenne, mert a számok ezt mutatják.

A fidesz hatalma nem a gazdasági lejtmenetünk miatt rengett meg (az csak erősíti), gondolom, te is hallottál e kegyelmi válságról, ráadásul feltűnt egy erő, ami tulajdonképpen egész hasonlókat mond csak számukra sokkal hitelesebben. Ez meg, hogy 26-ban mi lesz a választáson, az egy külön téma, azt majd meglátjuk.

Nem azért nem vitatom a Fidesz szerinted gyenge gazdasági teljesítményét, mert egyetértek az állításoddal, hanem azért, mert ha vitatnám, azonnal szétszednéd szavanként az állításomat, forrást követelnél, nekem meg nem ér meg annyit az életemből az, hogy bebizonyítsam, hogy igazam van, hogy amikor meghalok, életem filmjén azt nézzem, hogy időm jelentős részében annak jártam utána, hogy igazoljam az állításomat. Marha jó arra áldozni egy csomó időt, hogy elmondhassam, igazam volt a HUP-on egy fórumtárssal szemben. Aztán? Fizetésem nem lesz belőle, értéket nem teremt, így rád hagyom, de ne vond le azt a téves következtetést, hogy ennélfogva azt gondolom, hogy igazad van.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

1) Nem látom ténynek, különösképp, hogy a mérési metodikák hogy, s hogy nem, jellemzően liberális ötletelőktől jönnek. Nyilván lehet olyan mérési metodikát kialakítani, amely alapján igen jól állunk.

2) A magam részéről nem versenyzek, s ezzel visszautalok az előző pontra. Az élhető ország számomra nem azt jelenti, hogy magasabb a GDP, mint mondjuk Romániában.

3) Ha az USA vezette Nyugat megvalósítja az általa hőn áhított globális diktatúrát, akkor lesztek bajban, mert nem lehet majd összehasonlítani a fejlődés mértékét bárki mással. Persze akkor már mindegy is, aki ezt felemelegeti, azt kivégzik, hiszen akkor már lehet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"Van olyan releváns gazdasági mutató, ami alapján Magyarország jobban teljesített az elmúlt 14 év Orbán kormányai alatt, mint a környező, volt szoc országok?"

Régebben olvastam (pontos elnevezésre nem emlékszem, talán szegénységi deprivatizáció vagy valami hasonló a neve), hogy van EU statisztikai mutató a szegénységre. Ebben igen jelentős javulást volt, talán a harmadik-negyedik legnagyobb mértékű az EU-s országok között.

Pontos értéket nem tudok, lehet, hogy valójában 2010-ről 2024-re változásban a többi volt szocialista országokban még jobb lett.

Próbáltam ennek utánanézni, de a szegénységi statisztikák végképp nehezen összehasonlíthatóak, nagyon sokszor más-más definíciók vannak. De azzal egyetértek, hogy nagyon sok, régebben szegénységben élő ember emelkedett feljebb Magyarországon, mert a gazdasági helyzet felszívta a régi munkaerőfelesleget. És azért a fidesz kormány eléggé támogatta az építőipart és a szegényebbek elég jelentős része abból él. Szerintem ezt pl jól csinálták, bár nem tudom, hogy összehasonlítva máshol, más országhoz képest, mi a helyzet, illetve nyilván egy külső gazdasági hatás is volt, na meg az építőipar támogatás mellékhatása az volt, hogy iszonyatosan megdrágultak a lakások, bár ez talán kisebb probléma, mint ami a mérleg haszon oldalán van.

Ja, hogy az „építőipar támogatás” cinizmus volt Summer részéről, s az otthonteremtő támogatást hívta így. Kétségkívül csak úgy lenne értelme segíteni a fiatalok első lakáshoz jutását, ha ezzel párhuzamosan reális, az építőipart nem tönkretevő árszinten befagyasztanák a lakásárakat. Mert így nyilván nő a vásárlóerő, aki kap lakástámogatást, az ugyanúgy hatalmas hitellel, önrésszel, nehezen jut lakáshoz, mint lett volna ez támogatás nélkül alacsonyabb árszinten, cserébe rosszabb a helyzet, mert aki nem jogosult támogatásra, annak végképp esélye sincs lakásra. Az építőipar pedig vastagon megtollasodik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem cinizmus volt. Azért, mert családtámogatásnak hívják, még nem jelenti azt, hogy az a (fő) célja. Orbán is megmondta, hogy ne azt figyeljük, amit mond, hanem amit csinál.

 

locsemegei sántító példával megvilágítva:

Olyan ez, mint a forint leértékelés. Ez valójában nem forint leértékelés, hanem a versenyképtelenségünk kompenzálása (és konzerválása).

A termelékenységünk nem nő (máshol jobban nő, nálunk alig vagy stagnál) emiatt értékeljük le a forintot. Az, hogy ezt a stratégiát már tizenx éve csináljuk annak a bevallása, hogy a kormány képtelen a termelékenységet növelni --> az olcsóságunkkal próbálunk versenyt nyerni (összeszerelőüzem szindróma) --> a magyar emberek fizetése alacsony marad. Az, hogy bulgária meg románia lehagy minket nem véletlen, ezek ilyen dolgokból törvényszerűen következnek.

Ez olyan, mint a csökönyös szamár. Mondhatod neki, hogy menjen, válaszol egy iá-t, aztán nem megy. :) Mégis hogyan tehet egy kormány termelékennyé? Nem lehet, hogy nem is vágyunk termelékenységre, mert annak nagy az ára? Nem minden a pénz. Semmire nem mész a termelékenységgel, azzal, ha gazdagabb vagy, ha ennek sok stressz, gyomorfekély, kevesebb szabadidő, a magánélet hiánya az ára. Én sem választanám ezen az áron a nagyobb termelékenységet és gazdagságot.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez nem így van. Nem fog, mert nem tud és nem dolga odamenni Orbán Viktor a Hajráf Gyártó Bt.-hez, és nem fogja azt mondani, hogy ha ezt a széket 4 cm-rel megemelik, akkor a kolléga feléri az asztalt, és napi 0.43 db hajráffal többet tud gyártani. A kormány legfeljebb pénzt tud injektálni az iparba, illetve a jogszabályi hátteret módosíthatja, de ez is kétélű, mert ha gyakran módosít, akkor megy a nyafogás, hogy nem kiszámítható a jogi háttér, nem lehet tervezni. Ha meg nem módosítanak, akkor meg minden rossz, miért nem foglalkozik senki sem vele. Mindegy, hogy van rajta sapka, vagy nincs, mindenkép a kormány lesz a hibás szerintetek mindenért. Ne köss bele, ellenzéki érzelműekre, balliberálisokra gondoltam.

A pénz kérdése sem egyszerű, adósságszolgálatunk van, ami marad, az meg igen szűkös, arra elég, hogy még épp ne fagyjanak meg a nyugdíjasaink télen. Utána meg okoskodhatsz, csodát nem lehet tenni.

A magasabb termelékenység, gazdagság nem okoz egészségügyi problémákat.

Attól függ, hogyan valósul meg, mi ennek az ára. Nem az ember van a gazdaságért, hanem a gazdaság szolgálja az embert.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az átlagéletkor az egyik legalacsonyabb, az érrendszeri, daganatos halálozás a legmagasabb, ennyi év szuverén illibirelas gazdasági ámokfutás után, nyugdíjasok télen megfagyását emlegeted. Háát szerintem meg lehet próbálni azt a termelékenység és gazdagodás növelését...

Szerk: illiberális, autocorrect :D

Nem tudom, mit kell érteni illiberális gazdasági ámokfutáson. Arra emlékszem, hogy 2010 előtt egymásra tornyosultak a megszorítások, a nyugati érdekek kiszolgálása, a vizitdíj, az IMF-hitel, az ingatlanadó ígérete - miközben Magyarországon a tulajdonosi szerkezet nem olyan, hogy befektetési célból tulajdonosok sokan, hanem az ingatlanjukban élnek, minekutána a benne lakónak teljesen mindegy, mennyit ér az ingatlanja, mert nem tudja azt pénzzé tenni, de adóra nem telik, mert még rezsire is alig.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

> Mégis hogyan tehet egy kormány termelékennyé?

Hogyhogy hogyan? Pénzt von ki a humánszférából, és támogatja, hogy az önálló gondolkodásra még képes emberek külföldre menjenek, aki meg marad, az dolgozhat betanított munkásként egy összeszerelőüzemben.