Sziasztok!
Olvasgattam már elég sokat, de nem sikerült a megfelelő hívószóra lelni:
Van egy gép: Intel(R) Xeon(R) CPU X3450 @ 2.67GHz,8G ram
jelenleg csak webserverként üzemel, CENTOS 5+cpanel -el (pfuj, de usereknek az kell) és mivel van még szabad erőforrás, úgy gondoltam megpróbálok összerakni egy virtuális gépet..
A kérdés: szerintetek milyen megoldást érdemes használni, hogy a jelenlegi felállás semmiben ne változzon (ne okozzak szolgáltatáskiesést azzal, hogy pld sikerül a rendkívül érzékeny cpanel-t valamivel 'megbántani')..(a gépet újraindítani is csak éjjel 2-reggel6 között tudom mivel folyamatosan vannak látogatók a weboldalakon amiket kiszolgál..
végezetül: ez az első HUP postom, fiatal vagyok még, kritikát jól viselem, beszólást&fikázást nem.. szóval ha tudnátok adni pár tippet, hogy ti mit csinálnátok hálás lennék. trollok kíméljenek.. A fő gondom az, hogy virtualizációról semmit nem tudok (azon kívül, hogy debian alá felrakok magamnak virtualboxot amiben frankón megy a win, de hát ez = 0 mivel ész nem kell hozzá :) ) ill. azon felül, hogy használtam már VPSeket főleg OpenVZ alapúakat..
Köszönet a segítségért előre is..
Fórumok
Hozzászólások
Mivel már van egy rendszer a hoston, gy kicsit már macerásabb a dolog.
Ha nem lenne rajta OS, akkor ajánlanám a Citrix XenServer rendszerét, ez egy linux alapú virtualizációs OS, van hozzá fasza win/lin távmanagger szoftver (XenCenter), ahol létre lehet hozni virtuális gépeket, telepíteni ...stb SSH-n keresztül is kezelhető, jó megoldás, kevés erőforrást eszik, gyors, stabil ( már kb másfél éve nem kellett újraindítanom a hostot).
Én megpróbálnám a helyedben migrálni a rendszert és átpakolni azt is VPS-re.
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
"Én megpróbálnám a helyedben migrálni a rendszert és átpakolni azt is VPS-re."
Egy fizikai vason futó éles Linux migrálása xen server alá kb. arra jó, hogy a lelkes kezdő kedvét örökre elvegye a virtualizálástól. :)
Ezt a lépést egyenlőre hanyagolnám.
Csak, hogy konstruktív legyek, egy élesben futó CentOSra talán egy kvm-es virtualizáció heggeszhető fel legegyszerűbben és legkisebb kockázattal.
Egyébként meg javaslom először egy külön vason tesztelgetni az eljárást.
De ha mégis sikerül neki, akkor eléggé dobni fog a lelkesedésen :D
Persze jelen esetben tesztelni kell, kipróbálni hogy menne a dolog és csak utána nekimenni az éles rendszernek.
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
Hmm szóval KVM.. okés nézelődök a témában :)
Külön vas sajna nem jön szóba, mivel így is 290$ a gép havonta.. és azt sem én fizetem :)
És havi 290-ért bérlitek a vasat ahelyett, hogy 1000-ért vennétek sajátot. Nice.
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
no igen, de nem szívesen járnék el hollandiába minden nap..
Nem feltétlenül rossz dolog a bérelt vas
1. az árban általában benne van a géptermi elhelyezés és netkapcsolat.
2. általában 1-2 órán belül garantáltan javítva van, ha bármi nyűg van. (saját vasnál alap esetben max. next business day. Ha 1-2 órán belüli kell, akkor kb. ugyanennyibe kerül.)
3. Nem kell egyszerre kifizetned. Ha kevés a tőke, de van normális cash-flow, akkor a bérlet jobb választás.
4. A bérelt vas számlája költség, azonnal elszámolható. A megvett vas eszköz, amit értéktől függően 2-5 év alatt írhatsz le.
5. Fél év múlva kinövöd/kisebb kell, bérelsz másikat. Ha egyszer megvetted, akkor kisebbre nem cserélik, a bővítése sok esetben meg utólag sokba kerül.
6. Tökmindegy hol van fizikailag, neked soha nem kell hozzányúlni.
és mellékesen egy saját vasat összerakni beállítani kissé más szint mint egy béreltet 'állítgatni'.. persze van itthon saját debian barkács server, de nem mondanám hogy 'szakember' vagyok csak mert desktopon linuxot használok pár éve és nem okoz gondot egy lamp telepítése -ellentétben a korombeli infos hallgatókkal :)-
----
más kérdés: lenne tippetek rá, hogy ilyen 1 winyo rajta a rendszer ráadásul távol alapon, hogy futtassak fsck-t? (nem tudom lecsatolni mert akkor ki kell lépnem ssh-ról és nem tudok reboot-olni..)
tuti, hogy 1 van alatta? Nem lehet, hogy valami hardveres raid-el van megoldva, és a linux már csak 1-ekt lát? Bérelt szervereknél ezt elég gyakran alkalmazzák.
(Miért kéne futó rendszeren fsck-t futtatni?)
sajna nem hinném hogy raid van.. multkor volt 'gond a filerendszerrel' (by support) << csak annyit láttam belőle, weblapok nem láthatóak && ssh nem válaszol && nincs ping --> nem ment a gép.. kb fél óra volt mire 'lefuttattuk az fsck-t és már megy minden' by support.. jah és ráadásul random módon újraindulás után nem megy az ipaliases service.. mármint fut, de valami nem franko, nem kezeli le az ipket..
ilo, rmm vagy hasonló nincs?
Flame on: az eddigiekbol azt gondolom, az utobbi idoben nem surun volt nezve, hogy a raidkartya sir-e valamire, igy lehet, hogy mar tenyleg csak 'egy' van alatta..
igencsak gyökér kérdés, de hogy tudnám megnézni?
Lehet pl. lspci tanulmányozásával kezdeni, vagy a hdparm futtatásával.
pl.
hdparm -i /dev/sda
Ha hibát ír ki (pl: HDIO_GET_IDENTITY failed), akkor lehet, hogy valami raid vezérlő van alatta. (Ez esetben az lspci kimenetében ott lesz.)
Ha egy beazonosítható diszk tipust köp ki, akkor nincs raid.
no igen..
smart:
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model: WDC WD1003FBYX-01Y7B0
ja, 1T-s western digital. Ez biza nem raid. Azért érdekes, hogy még egy másik diszket sem toltak bele.
Bérelt gépben nem redundáns diszk nagyon gagyi és igénytelen megoldás, amit jó ízlésű cég nem ad el ügyfélnek....
igen sajna..azon gondolkoztam, hogy mégis milyen második disk-et kérjek bele..célszerű lenne egy ugyanilyet nem de bár?
arra áttenném a /home /var /usr -t..
Ha másik diszk kerül bele, akkor pont ugyanilyen legyen, és meg tudod csinálni, hogy tükrözött legyen a teljes rendszer.
Sőt, akár azt is, hogy a második diszken felhúzol egy alap virtualizációs környezetet egy fél lábú raid partícióra(pl. Xen dom0, vagy valami más), belemigrálod a jelenleg futó szervert. Ha minden fasza, fut a virtualizált szervered, akkor az eredeti diszket a másik mellé tükrözöd.
Ez mondjuk egy elég kedves kis project, de a végeredmény a körülményekre optimalizált megoldás lesz.
Ezt gondold át szerintem. Az egy vs. két diszket nem ilyen mókolások miatt ajánlották.
290USD perhónapért egy minimális softraid nélküli gép szerintem elég nagy luxus.
"mennyire szervervas ez"
ezt mire érted? mire vagy kiváncsi belőle?
Már nem kérdés, mert láttam a kezdő hsz-ben hogy valamilyen egyprocis Xeon belépő szerver. Ettől még számít, hogy hotswap-elhetők-e a vinyók (perpill az egy diszk okán nyilván nem), de pl. a plusz diszket egyszerűen be lehet-e tolni vagy negyedórás szerelgetés lesz-e...
fsck:
a gyokerbe telszel egy ures 'forcefsck' nevu file-t, a kovetkezo rebootnal fsck-zni fog. Persze kerdes, ha valami miatt fejreall egy control-d -vel, akkor ipkonzol vagy ilo hianyaban mit csinalsz.
no igen de most emiatt naponta reboot-oljak?:)
Ha a gepben nincs hibas ram vagy disk (es nem rantjak ki idonkent az aramot alola), akkor napi szinten (igazabol gyakorlatilag soha) nem lehet gond a filerendszerrel.
rendkívül sok IO művelettel sem?
Nem. Ha ilyesmitol elromlik a filerendszer, akkor ott valami baj van, amit ki kell vizsgalni.
--
Fontos feladatot soha ne bizz olyan gepre, amit egyedul is fel tudsz emelni!
a rendkívül sok IO művelet relatív.
A te egyetlen SATA diszkedből kb 70-90 IOPS-ot (io/sec) fogsz tudni kipréselni.
Egy 15k rpm-es SAS diszkből kb a dupláját, de még ez sincs sehol egy átlagos SSD több ezer IOPS-ától, vagy a RAM alapú diszkek százezres nagyságrendű IOPS-ától.
Egy bugoktól mentes fájlrendszernek ezek mindegyikén tökéletesen kell működnie.
cpanelrol leven szo a bugoktól mentes az egész rendszerre nem lehet igaz sajnos :)
Ha nem kell több TB háttértár akkor ma már jobb választás egy SSD, mint egy SAS?
Technológiailag talán, de 1 db normális szerverbe való SSD árából veszel 3-4 SAS diszket.
Nos igen, de mint mondtam csak nagyon minimális down-time 'megengedett' ill. nem vállalnám be, hogy az egész buher CPANEL-rendszert nekiálljak migrálni.. ráadásul nem kis adatmennyiségről van szó..(kb 300G).. ugyancsak sajnálatos dolog, hogy egy db winyo van a gépben egy partícióval.. semmiféle remote console-om nincs, most próbálok egy KVM over IP kártyát szerezni majd hozzá, de kérdéses hogy fizetik-e a srácok.. (reboot úgy néz ki, hogy kiadom a parancsot, majd imádkozok és próbálkozok SSH-n hogy be tudjak már lépni :) )
Tehát mindenképp szeretném a jelenlegi állapotot megőrizni és úgy alkotni valamit.. a kérdés hogy ez lehetséges-e..
"egy db winyo van a gépben egy partícióval"
szerintem játsz inkább orosz rulettet, az sokkal szórakoztatóbb és kevésbé veszélyes. :)
sajna 'ez van ezt kell szeretni'.. de igen értelek :) amit meg tudtam csinálni az annyi, hogy a napi backup távoli gépre kimegy ftp over SSH.. ill. van pár meglehetősen gyér vps (2) ahova át lehet tenni a dolgokat egy 'bocs meghalt a gép' üzenet kíséretében :)
Írj egy cégnevet, azt mondják a negatív reklám is reklám.
Gondold végig, hogy tényleg annyira problémás-e egy kis kiesés. Ha nem, akkor én a helyedben csinálnék egy hasonló gépen egy valamilyen VPS hostot és a régi Cpaneles környezetet beköltöztetném egy VPS-be. Azt én is próbáltam, hogy egy meglevő webkiszolgáló mellé VPS hostot is tenni, igazából nem javaslom.
Ha mégis ezt választod, akkor tudsz olyat csinálni pl. Xennel, hogy a dom0-d lesz a webkiszolgáló (security szempontból lábonlövés) és egy reboottal meg tudod úszni az egészet.
A Cpanelről és a mindenféle haverjairól annyit kell tudni, hogy hajlamosak széttúrni az egész rendszert telepítéskor, szal simán lehet, hogy random dolgok nem fognak működni.
1. tudom hogy nem javasolt, de ezt szeretném :)
2. Xen úgy mint http://wiki.centos.org/HowTos/Xen/InstallingCentOSDomU ?
3. Igen már láttam mikre képes a Cpanel (csak pár perl modul telepítése is arcletépésbe kerül // ~otrs rendszer telepítése volt.. sikerült.. kb 1 hét alatt :) ))
1. Te tudod... ismerkedj meg a kockázatokkal és döntsd el, hogy bevállalod-e.
2. Nem, Neked Dom0-t kell telepíteni. Az a privileged domain. A DomU-k a további virtuális gépek.
3. Akkor tudod azt is, hogy a Cpanel kb semmilyen más szoftverrel nem szeret egy gépen lenni.
Mint ahogy fölöttem mondták: KISÉRLETEZZ MÁSIK GÉPEN! A Xen telepítés könnyen bootolhatatlan rendszert okozhat. Másold le az egész gépedet és legalább 5x egymás után csináld végig, hogy meglegyen mindig, a baj úgyis jön majd az éles rendszerben.
Ja igen, Xenről még annyit, hogy kérdezd meg, nincs-e MAC limit a hosting központban kapott portodon, mert különben csúnya meglepetések érhetnek.
Sehogy. A gepen eles kiszolgalas megy, te pedig nem tudsz semmit a temarol. Probalkozz egy olyan gepen, ahol nem okoz gondot a probalgatas.
udv,
tompos
próbálkozok localhoston, de kicsit más műfaj..
Azon se. Nemcsak a halozatot, a teljesitmenyt, a kernelt, minden agyon tud vagni virtualizacioval.
Sot, a tokeimben lefogadom, h agyon is fog.
tompos
nagyon kedves vagy, látom bízol az ifjúságban.. a tökeid egyenlőre rendben lehetnek, ha baj van szólok :)
locale-on egy külön 80as winyora tettem fel egy külön debian sqeeze-t virtualizacio probalgatasara a mar meglevo masik ill win7 mellé.. ha az a rendszer/winyo meghal, hát nem fogok örülni, de leformázom/kidobom és kész.. a maradék 4 winyon vannak a fontos adatok. annyira b@rom meg csak nem leszek hogy a gépben komoly kárt csináljak..
de mondom köszönöma bizalmat :)
En ugy ertelmeztem, hogy a localhoston. Akkor viszont nem ertem. Ejszaka nem kell mukodnie a gepen es olyankor jatszol vele? Ennek se fule, se farka.
Az ifjusagnak ehhez semmi koze. Ill. csak annyi, hogy ha egy ifju 'titan' az en eles gepemen szedne fel a friss tudast a virtualizaciorol, akkor megtekernem a nyakat es kidobnam az ablakon. Majd ha mar nem leszel ifju, megerted, miert. Addig meg csak fogadd el. Jo tanacs, ingyert van.
tompos
két különböző dologról beszélünk
1. itthon próbálkozok már egy ideje minden félével
2. most felvetettem a kérdést, hogy hogyan lehetne a serveren úgy 'ismerkedni' a virtualizációval, hogy ne bántsam a jelenleg futó szolgáltatásokat..
Mivel a gépen minden munkát ingyen végzek~haveri alapon + saját dolgaim is vannak rajta kb az a hozzáállás h 'csinálj amit akarsz csak működjön".. amúgy azért gondolkozom elsősorban virtualizációban, mert van pár kretén akiket mindenképp a gépre akarnak engedni és inkább adnék alájuk egy virt. gépet amin berhelhetnek amit akarnak, mintsem hogy az éles -így vagy úgy, de működő- rendszerbe bármit belenyúljanak..
Figy, ha védeni akarsz valakitől valamit, akkor először alaposan ismerd meg. Sem a Xen, sem egy másik megoldás nem fog default configgal megvédeni a virtuális gépben futó rosszakarótól, mert nem egy magic bullet. Tanulj és tesztelj sokat, próbáld meg tesztgépen szétzúzni a saját szolgáltatásodat és akkor rájössz, hogy a virtualizáció csomó mindentől nem véd meg.
A "kretének" -bár inkább nevezzük őket felhasználóknak- kapjanak rootsh-t, vagy nézegesd a sudoers manualját és ott van még az audit csomag amivel monitorozod hogy mit csinálnak.
Jobb döntés mint széthackelni egy működő configot.
Éles rendszer nem játék.
-
Debian Squeeze
"az asszony nem ember, a sör nem alkohol, a medve, na az nem játék" Székely népi mondás
java'nother blog
Ha jól értem van egy napi üzemben működő "éles" rendszered, amit üzemeltetsz. Ezen kívül szeretnél a virtualizációval ismerkedni. Az a gond a kettővel, hogy az ismerkedés óhatatlanul azzal jár, hogy valamit elrontasz, összeborítasz (elsőre nem fog minden menni, mert ha így lenne, nem kellene tanulni), ami nem feltétlenül tesz jót a webszerver folyamatos működésének. Márpedig ha jól értem erre az igény megvan.
Ezért szerintem nem jó ötlet, hogy ezen a gépen kezdesz tanulni. Első körben szerezz inkább egy játszós vasat (nem kell feltétlenül szerver, meg xeon, elég egy PC is hardveres virtualizáció támogatásal rendelkező procival), arra azt telepítesz, ami jól esik. Kitapasztalod, hogy melyik virtualizációs megoldás tetszik, hogy működik. Aztán utána nekieshetsz az éles szervert szétkapni. De azon tanulni nagyon nem jó ötlet.
Egyébként ha az egésznek a működését akarod megtanulni, akkor valamelyik opensorce megoldást érdemes elővenned (Xen, KVM, QEMU), mert a kész megoldások (pl. a Cirtix Xenserver vagy a Vmware ESXI/ESXi) elfedik előled, hogy hogyan működnek és max valami kattintgatós felületet kapsz, de arról nem lesz fogalmad, hogy a háttérben mi történik. Persze ez már elég kényelmes tud lenni, de engem az elején nagyon zavart, hogy nem tudom mi történik a háttérben.
"kész megoldások (pl. a Cirtix Xenserver vagy a Vmware ESXI/ESXi) elfedik előled, hogy hogyan működnek"
A Citrix Xen server kb. egy teljes értékű CentOS/RedHat .... semmit nem takargat, ha konzolon vagy ssh-n keresztül nézed.
Mondjuk tényleg többet tanul az ember, ha kézzel rakja össze az egészet....
kivéve, hogy a Citrix doksiban leírja (talán az admin guide-ban láttam), hogy ssh-n root-ként még csak véletlenül se jusson eszedbe belépni, mert az húdemennyireveszélyes és úgy csak a support emberei léphetnek be a rendszerbe... Mintha valami külön mágia lenne és csak a Citrix felkent papjai tehetnék ezt meg. Vmware dettó ugyanez.
sudoers-be belerakom a usert és PermitRootLogin no, keybased auth only.. ja persze ssh port átrakva valahova máshova és ip-re bindolva. 22-n meg figyel egy mádsik service ami mindent kérdés nélkül dob :) Ezen kívül mit érdemes még csinálni?
"kivéve, hogy a Citrix doksiban leírja (talán az admin guide-ban láttam), hogy ssh-n root-ként még csak véletlenül se jusson eszedbe belépni, mert az húdemennyireveszélyes "
Én nem láttam ilyet, viszont az összes cli parancs ott van az admin guide-ban, szóval innentől kezdve nem értem.... ráadásul a Xen center elég limitált, csomó dolgot csak cli-ben tudsz.
Ez még valamikor a 4.0 környékén volt. Azóta lehet, hogy változott. Nem használom, mert nem jött be.
A VMware ESXi doksijában viszont volt ilyen emlékeim szerint.
XenServer-nél viszont tényleg CLI-ben lehet megcsinálni a komolyabb feladatok 99%-át (és én se láttam semmit a doksikban, hogy ne lépjél be LSU-ként.).
köszönöm a tanácsokat :)
VMware ESX(i) esetén (4.x verzió) elég 64 bites CPU, nem szükséges hardveres virtualizáció támogatás (Intel-VT, AMD-V).
"nem lesz fogalmad, hogy a háttérben mi történik" - mire gondolsz? Xen, KVM, QEMU esetén debugolod a memóriát és nézed mit csinál az ütemező, melyik regiszter milyen állapotot vesz fel?
"Xen, KVM, QEMU esetén debugolod a memóriát és nézed mit csinál az ütemező, melyik regiszter milyen állapotot vesz fel?"
Raadasul ezt pl. pont lehet ESX-en is. :)
--
Fontos feladatot soha ne bizz olyan gepre, amit egyedul is fel tudsz emelni!
Hali
no kvm-el létrehoztam a gépet, minden meseszép.. csakhogy:
hálózatot be kéne állítani.
host oldalon ipaliases-al van 8db ip ezek egyikét szeretném a gépnek 'kiutalni'. hogy lenne célszerű beállítani?
up
Szerintem ehhez a -net nic -net tap fog kelleni, de hogy az működjön, bele kell nyúlni a host hálózati beállításaiba.
Egy próbát szerintem megérne a -net nic -net user,hostfwd=...
A kvm man-jában elég szépen le van írva. (Debian Squeeze alól nézem)
Több megoldás is van.
1. Routing. Ehhez ARP Proxyra van szükséged.
2. Bridging. Ehhez a KVM virtugép TAP interface-ét össze kell bridgelni a gazdagép netes lábával. Ez csak akkor működik, ha a hosting centrumban nincs MAC limit a porton, különben ha meglátja a második MAC addresst, levághatja a portot és akkor nem jutsz vissza a gépre.
a bridge megoldás érdekelne.. a kérdés az, hogy a hoston levő ipaliases-t nem fogja-e bántani..
igen sajna annyit értek a dologból, hogy az ipaliases felel a mainen kívüli ip-k 'hozzárendeléséért'..
ezek közül egyet egyébként 'kiutalnék' az aktuálisan futó vm-nek, de még nem sikerült rájönnöm, hogyan.. a bridge elvileg be van állítva, bár fura hogy az ifconfig szerint
br0 Link encap:Ethernet HWaddr -mac-
inet addr:-main ip- Bcast:-bcast- Mask:255.255.255.0
Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:9214353 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:4350478 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr
Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:14098184 errors:0 dropped:18 overruns:0 frame:0
TX packets:16956267 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
Interrupt:169 Memory:fb5e0000-fb600000
biztos lame vagyok, nem ertek hozza, meg mar oreg is, de mi a halal az az "ipaliases"?
olyan erzesem van, hogy azt sem tudod, eszik-e vagy isszak a halozati dolgokat...
szerk: kozben rajottem hogy a sima aliases fajlra gondolsz, muhaha. lartc.org -t tudom ajanlani, eleg vaskos olvasmany.
"olyan erzesem van, hogy azt sem tudod, eszik-e vagy isszak a halozati dolgokat..."
rengeteget olvastam, de nincs professzionalis kepzesem sajnos.. tehat igen sok dolog csak 'kb' ill. 'azt hiszem hogy' alapon mukodik..
felraksz egy virtualboxot, es jatszol. ehes nem kell "professzionalis kepzes", bar nem tudom ez mit jelent. ;)
Xen-t ajánlanám, de ne az éles gépen próbálgasd...
Jah és bár elmegy bármi dom0-n, nem szoktunk rá semmi szolgáltatást tenni, csak nagyon indokolt esetben, Annak egyetlen feladata van, rajta keresztül tudsz a xen kernelhez beszélni.
És ahogy már írták, a mostanit betenni virtuális gép alá meg megölheti az egészet.
--
Discover It - Have a lot of fun!
kvm-et raktam fel, minden fasza, eltekintve attól hogy a hálózatot nem birom működésre bírni..
Your life, your choice :)
--
Discover It - Have a lot of fun!
Szerintem hagyd a fenébe az egészet.
---
Song of the 2nd Moon http://youtu.be/MSoAzONw-a4
Átfutva a topic-ot ez bizony arany áron van. Ha mindenképp kell VPS akkor is átmennék máshova, ott nyugodtan mindent megcsinálnék, ezt meg lemondanám. Ha meg nem kell, akkor host-olás költözhet kisebb gépre, vagy VPS-re. Hogy hol mit érdemes bérelni, arra volt másik topic, nem akarok itt reklámot csinálni senkinek.
oké privátba kérek ilyen áron
HOLLANDIÁBAN !!
X3450 @ 2.67GHz vagy jobbat
8GB RAM
15TB adatforgalmat ilyen sávszéllel: ( http://img12.imageshack.us/img12/1249/55812234.png )
10ipt
whm+cpanel-t, + supportot
1T winyo-t
1T vinyó /tárhely/ cseréjét javaslom a configban raidre
-
Debian Squeeze
elso korben kvm lesz hozza, de raid is targyalas alatt van :)
yah felreérthető hogy fentebb is emlegettem 'telepített kvmet' meg most is kvmről beszélek.. ez http://en.wikipedia.org/wiki/KVM_switch ezt akarja jelenteni :) /over ip/ persze
ip-konzol nelkul (ha mar ilo nincs) berelni barmit, 1 diszkkel... meg a szemelyes honlapom sem raknam oda, nemhogy barmi komolyabbat.
ez nagyon király de egy kérdésemhez sem ad választ..
Pedig nincs ezzel semmi baj, csak legyen belole ~200 db, szanaszet az orszagban. :)
--
Fontos feladatot soha ne bizz olyan gepre, amit egyedul is fel tudsz emelni!
Hollandot nem tudok, de amúgy meg manapság ha kicsit odébb van az se nagyon számít. Ha a helyszínre kell szaladgálni akkor már rég rossz.
up
up