10 éves a Raspberry Pi projekt

Címkék

Erről az évfordulóról Eben Upton, a projekt megálmodója emlékezett meg:

Részletek itt.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 03. 01., k – 10:40

Eredeti raspik (1) lassan gyűjtői darabokká válnak.

Akkor csak gyűjtőknek: van egy 3-as raspim (v1.2), ami a wikipedia, és a raspberrypi.com oldalon könyedén elérhető infókkal ellentétben nem 64, hanem 32-bites procival van szerelve.

Okozott is némi fejtörést a hét végén, hogy miért nem megy rajta se a 64-bites FreeBSD, se a 64-bites RaspiOS :-)

az igencsak meglepő lenne. Inkább egy raspberry pi 2B -d lehet, amit eredetileg 32 bites procival gyártottak. Csak aztán annak kifutása után a pi3-as soc-ját fogták vissza a 2 paramétereire és azzal szeretlék, hogy teljesítsék a vállalt elérhetőségi időtartamot. Ha mégis úgy gondolod, hogy neked más van, akkor érdemes lefotózni olvashatóan socon és boardon lévő feliratokat és feltenni valahová, hogy lássuk.

hát van bennem kétség. Sajna pont a lényeg nem látszik, mivel fedi a hűtőborda a soc-ot.

cat /sys/firmware/devicetree/base/model
cat /proc/device-tree/model
kiírja valsz hogy tényleg 3B v1.2

A cat /proc/device-tree/model nem megbízható a hardware részen, mert 32 biten lehet még mindig a régi BCM2835-öt írja ki, ami persze nem lehet, mert az az 1 volt. 

Viszont a revision sorban lévő kód alapján meg lehet találni a táblázatban, hogy melyik, a New-style Revision Codes in Use részen
https://www.raspberrypi.com/documentation/computers/raspberry-pi.html#r…

Valami ilyesmi lsz az a?2082 a sima pi 3B v1.2 esetén.

Valamint a 32bites BCM2836 estén a 32bites kernel 
model name      : ARMv7 Processor rev 5 (v7l)

míg a 64bitre képes BCM2837 esetén 32bit kernellel
model name      : ARMv7 Processor rev 4 (v7l)

vicces módon a pi4 socjára meg
model name      : ARMv7 Processor rev 3 (v7l)

Inkább arra tippelnék, hogy valami félrement az os képek kiírásakor, vagy nem megfelelő image lett próbálva a 64bitesből.

Mi a bánat tud félremenni 1 dd-n??? (2-n, mert mint jeleztem, írtam ki FreeBSD és RaspiOS-es imidzset is 64-biteset. Aztán kiírtam a 32-biteset, és azzal már butul és lentieket mutatja.)

pi@raspberrypi:~ $ cat /sys/firmware/devicetree/base/model
Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2pi@raspberrypi:~ $ 
pi@raspberrypi:~ $ cat /proc/device-tree/model
Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2pi@raspberrypi:~ $ 
pi@raspberrypi:~ $ lsb-release -a
-bash: lsb-release: command not found
pi@raspberrypi:~ $ cat /etc/os-release 
PRETTY_NAME="Raspbian GNU/Linux 11 (bullseye)"
NAME="Raspbian GNU/Linux"
VERSION_ID="11"
VERSION="11 (bullseye)"
VERSION_CODENAME=bullseye
ID=raspbian
ID_LIKE=debian
HOME_URL="http://www.raspbian.org/"
SUPPORT_URL="http://www.raspbian.org/RaspbianForums"
BUG_REPORT_URL="http://www.raspbian.org/RaspbianBugs"
pi@raspberrypi:~ $ uname -a
Linux raspberrypi 5.15.24-v7+ #1526 SMP Fri Feb 18 14:55:32 GMT 2022 armv7l GNU/Linux
pi@raspberrypi:~ $ cat /proc/cpuinfo 
processor    : 0
model name    : ARMv7 Processor rev 4 (v7l)
BogoMIPS    : 44.80
Features    : half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm crc32 
CPU implementer    : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant    : 0x0
CPU part    : 0xd03
CPU revision    : 4

processor    : 1
model name    : ARMv7 Processor rev 4 (v7l)
BogoMIPS    : 44.80
Features    : half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm crc32 
CPU implementer    : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant    : 0x0
CPU part    : 0xd03
CPU revision    : 4

processor    : 2
model name    : ARMv7 Processor rev 4 (v7l)
BogoMIPS    : 44.80
Features    : half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm crc32 
CPU implementer    : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant    : 0x0
CPU part    : 0xd03
CPU revision    : 4

processor    : 3
model name    : ARMv7 Processor rev 4 (v7l)
BogoMIPS    : 44.80
Features    : half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm crc32 
CPU implementer    : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant    : 0x0
CPU part    : 0xd03
CPU revision    : 4

Hardware    : BCM2835
Revision    : a02082
Serial        : 00000000419e7d1d
Model        : Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2
 

Lehet nem mindegy pontosan melyik image volt az. 

freebsd -t nem próbálgattam. A raspberry os-ből nemrég lett csak hivatalos 64 bit, előtte csak experimental volt. Nem működött minden funkció (pl videogyorsítás). 
https://www.raspberrypi.com/news/raspberry-pi-os-64-bit/
A zero2-vel próbálgattam a béta verziót és ahhoz még kézzel kellett megpiszkálni (firmware repóból kézzel befrissíteni), hogy induljon. 

4 gigás pi4 tökéletes háziszerverként működik 24/7. Van rajta minden is, sokat tanultam amíg felépítgettem, ma már ott tartunk hogyha kiesne kimondottan fájna a hiánya.

HBD :)

Belenéztem egyszer a scriptbe. Úgy rémlik, elágazások vannak benne, talán a megfelelő csomagok kiválasztására és valóban, végül apt-vel pakolja fel őket.
Picit fáztam azért ettől, elsőre nem volt világos, miért van erre szükség.

Home Assistant menne amúgy a Docker-be, amivel a viszonylag összetett fűtési rendszerünket szeretném vezérelni. Ettől a megoldástól is tartok picit, de túlságosan csábító a rugalmassága, bővíthetősége, konfigurálhatósága.
Kellene azért valamilyen failover megoldás arra az esetre, ha megkotlik valami én meg mondjuk pont külföldön vagyok. Nem lenne jó, ha megfagyna a család. Elég annyi, hogy megdöglik egy kapcsolóüzemű táp, megáll a kazánház AP-je vagy befosik a Pi és máris térdel a rendszer.

Dedikált Pi-t szerettem volna adni neki, de a Pi4 jelenleg másra van használva, a Pi1 meg azt mondják kevés neki, a memória miatt. Új Pi-t pedig nem tudok beszerezni, készlethiány van az általam ismert helyeken.

Ez nem csak az RPi-r igaz, hanem minden ilyen linuxos, unixos, szoftverfejlesztős, szerveres projektre, hogy sokat lehet belőle tanulni, azért se szabad rá az időt sajnálni. Eleve pl. szerveres témában, mindegy mit használva szervernek, nagyon sokat lehet tanulni, konfigurálás, telepítés, hálózati működés és fogalmak, távadminkodás, biztonsági kérdések, virtualizácó, konténerizáció, stb., ezeket sose lehet elég jól tudni, mindig van, amit az ember tanulhat egy új projektből. Ezt nem szokták nekem a Windows Matyik elhinni, akik azzal jönnek, hogy de kinek van ilyen hülyeségekkel bíbelődésre ideje, nekik életük van, amit a Facebookon kell eltölteni. Igen, így is hozzá lehet állni, de akkor az ember nem fejlődik semmit, csak megragad egy nagyon átlagos konzumer szinten, abba belekorlátozva.

Pl. én jelenleg régi zárt szótárprogikat/formátumokat török, és nem csak az lesz benne a kifizetődő, hogy át tudom ezeket tenni nyílt formátumra, meg multiplatformos alapokra, nélkülözve a jövőben a zárt, elavult, jellemzően windowsos hulladék olvasószoftvereiket, hanem menet közben máris tanultam egy csomó dolgot, olyanokat is, amikről eddig azt hittem, hogy eléggé értek hozzá, és mégis voltak újdonságok, regexp, Perl mélységei, Android, Java, unixos shell toolok használata, kriptográfia, adatbázisok, fájlformátumok, karakterkódolások, stb. terén.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Ezt nem szokták nekem a Windows Matyik elhinni, akik azzal jönnek, hogy de kinek van ilyen hülyeségekkel bíbelődésre ideje, nekik életük van, amit a Facebookon kell eltölteni.

Nagyon sokan úgy vannak ezzel hogy ők nem tanulni akarnak hanem elintézni x dolgot. Ő annyit akar hogy bedobja a színes-szagos szoftverbe A-t és minél hamarabb megkapja B-t, a kettő közötti rész nem érdekli. Az ezzel való bíbelődés egy külön szakma, illetve szerencsés esetben hobbi amiből tanulsz, legszerencsésebb esetben a kettő egyszerre.

Ja csak ez nem így megy.
A nagyon gyakori igények leggyakoribb alapeseteire vannak megvásárolható programok, amikkel el lehet matyizgatni egy bizonyos szintig.

A fiataloknak mindig azt a tanácsot adom, hogy kezdjenek el bütykölni. Mindegy, hogy mivel. Ami érdekli. Aztán majd ráérez, kialakul. Fejlődési pályára áll.
Ha csak videojátékozol és faszbukozol, abból nem lesz az égvilágon semmi.

Igen, de ez a program általában fedi az ilyen matyizgatós igényeket, a bonyolultabb dolgokra vagy fel sem merül az igény, vagy kerítenek valakit aki megoldja nekik.

A bütykölés jó dolog, én is szerettem világ életemben és valóban segíti megérteni a dolgok működését ami mindenképpen hasznos.

Videójáték amúgy egy jó kiindulási alap, én is a játékoknak köszönhetően csöppentem bele a számítógépes világba ami azóta se nagyon enged el magától. Mégis családom van, informatikában dolgozom, elégedettek a munkámmal és nekem is pozitív élmény a meló amit nem szorongásként hanem kihívásként élek meg amiben próbálok napról napra jobbnak lenni. Nem azért mert a munkáltató ezt várja el, hanem mert így vagyok bedrótozva. Nem beszélve a lehetőségekről amikkel ehhez jutok akár pénzügyileg, akár a munkaerőpiacon.

Azért ez az USB-s, "mobiltöltős" megtáplálás nem nyerte el a tetszésem, hiányzott az elejétől fogva a 12V-s betáp vagy legalább valami paraszt PoE, mint a Mikrotikeknél.

Színes vászon, színes vászon, fúj!

Kérem a Fiátot..

Nem (csak) a csatlakozással volt a gondom, hanem lehetett volna egy univerzálisabb köztes táp rajta, hogy 12-24V között elfogadjon bármit, de persze otthonra elmegy így is szódával.

Munkahelyen is lecseréltem a 12 és 24V-s dugasztápokat ipari, kalapsínre szerelhető tápokra. Még nem pusztult meg semmi az elmúlt 4-5 évben (ahogy hallottam, mert már nem ott dolgozok, de még sikítanak néha, ha nem boldogul az utódom), valamint volt egy olyan pozitív mellékhatása, hogy a szünetmentes is jobban bírta kevesebb tökösebb ipari táppal, mint sok kis dugasz és téglatáppal. Tudom, komoly cég nem is bohóckodik ilyesmivel, de itt a keleti végeken ez van/volt :)

Színes vászon, színes vászon, fúj!

Kérem a Fiátot..

Nekem egy 2B van használatban. Eleinte ez volt a TV okosító Kodi-val, ill. egy 2.5" vinyóval az volt a torrent TV is. Ma már csak torrent van rajta és a letöltési mappát szolgáltatja NFS-en. Nem túl gyors, majd egyszer lehet lecserélem egyik fiatalabb modellre és ebből meg Pi1541 lesz a Commodore gépeimnek.

van összesen 6 darabom, ebből 2 aktív használatban. egy áramszünt jóvoltából most mindkettőn csak 47 napos uptime, de egyébként az otthoni informatika lelke :)

teát csak hidegen iszom!

Talán ez a kis "vacak" tett eddig a legtöbbet a Linux terjedéséhez.

Par pi3 mukodott a regi vasutmodell terepasztalomban. Nemreg elovettem oket, az egyik az istennek nem akart menni. Veletlenul lattam meg meg, Arial 4-es betumerettel irva hogy RPi2. Biztos erre is van valami os... 

Tévedtem korábban, nekem is 2B van, Raspberry Pi OS fut rajta tökéletesen. Azon pedig Dockerben pi.hole és wireguard, naponta egyszer pedig watchtower a frissítésekhez.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Az RPi forradalmasította az IT-t. Nem csak önmagában, hanem elindította az SBC-k felé az érdeklődést, az iparági figyelmet, emiatt egy csomó klónja van már, és szerintem abszolúte ez lesz a jövő, hogy az átlag ember telót, táblagépet, olcsó SBC-ket vesz, ha eléri egyszer a teljesítményük az átlag desktop felhasználást (böngészés, videónézés, szövegszerkesztés, egyéb alap dolgok), és nem csak hogy drága desktop PC-t nem fognak venni, de már laptopot se. Nyilván mindig lesz egy tech réteg, akinek kell a rendes PC többletteljesítménye, bővíthetősége, stb., de az ő számuk idővel egyre jobban minimalizálódik.

Mikrovezérőként is teljesen jók az olcsóságuk és kis fogyasztásuk miatt, elég sok projektben használják kontrollernek, ledvezérlés, kamerázás, embedded eszközben, stb..

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”