b0b0 blogja

JBoss Seam 2. - Dependency Injection

A Seam segítségével egyszerű POJO-ból építhetünk szerviz komponenst. Nincs szükség sem különböző interfészek implementálására, sem absztrakt osztályra, ahhoz, hogy a komponenst az alkalmazáshoz kapcsoljuk (lásd Java EE keretrendszerek integrációja). A következő kérdés az, hogy hogyan lépnek kapcsolatba az egyes osztályok futás időben, valamint, hogyan lépnek kapcsolatba olyan konténer szolgáltatásokkal (container services), mint például az adatbázis perzisztencia szerviz.

A Seam egy kedvelt tervezési mintát (desgin pattern) használ a POJO komponensek összekötéséhez, melyet függőségi befecskendezésnek (dependency injection, DI) neveznek. Ezen minta szerint a Seam keretrendszer menedzseli az összes komponens életciklusát. Ha egy komponens használni szeretné a másikat, akkor Seam annotációkkal kell leírni a köztük lévő függést (tervezési időben). Futási időben a Seam az alkalmazás aktuális állapota alapján meghatározza, hogy hol található az a komponens, melyet be kell fecskendezni az adott változóba.

JBoss Seam 1.

Üdv!

Nemrég kezdtem el foglalkozni a JBoss Seam nevű Java EE-hez köthető keretrendszerrel. A következő egy-két bejegyzéssel szeretném bemutatni, hátha másnak is megtetszik / segít megoldani bizonyos problémákat. Néhány témakört szeretnék feldolgozni, ahol lehet példákkal illusztrálni (első bejegyzésemben a keretrendszerek integrációjával foglalkozom). Pár dolgot szeretnék előre leszögezni:

  • Nem vagyok profi a témában. Sok minden fordítás (JBoss Seam: Simplicity and Power Beyond Java EE), nem a saját agyam szüleménye. Természetesen szívesen fogadom a kritikákat.
  • Sok kifejezést lefordítok. Ez állandó vita téma, mit lehet és mit nem szabad lefordítani. Mindenhez odaírom az angol megfelelőjét. Ha valaki tud egy-egy kifejezésre jobb magyar megfelelőt kérem jelezze