D-Sub vs. DVI

Üdv mindenkinek!

Monitor vásárlás előtt állok, és nem akarom elsietni, inkább kikérném a tapasztalatokat tőletek.

Nos, a lényeg: az tudom hogy a d-sub analog, a dvi pedig digitális. Ergo a dvi-nek kéne jobb minőségűnek lennie, főleg ha 230V-os kábelek veszik körül stb, az indukció hatásait és a többit nem kell magyaráznom...

Szeretném tudni, hogy kinek mi a tapasztalata ebben a témában, nekem eddig egy 22"os monitor került a kezeim közé (nem saját) aminek a d-sub csatlakozóját kötöttem be elöször, és igencsak szellemképes volt, utána a dvi tökéletes volt.

A kérdés azért érdekes, mert ugye vannak ár különbségek a 22", és 24" monitoroknál (nem között), egyértelműen a csak d-sub-osok az olcsóbbak, ami pedig kapott már dvi-t is, az pedig esetenként jóval drágább.

A válaszokat előre is köszönöm!

KT

Hozzászólások

Egyértelmüen DVI, és 24".
Sajnos nem azért drágább a DVI mert annyival több benne az alkatrész, vagy bonyolultabb a megvalósítása mint a D-Sub-nak, hanem a licensze drágább. :(

Szerintem 19" felett már mindenképpen ajánlott a DVI, a nagy felbontás miatt a DSub már nem igazán jó megoldás.

a DVI a lehetőségeknek megfelelően tökéletes képet ad, tehát kihozza a maximumot az adott LCD panelből.

az analóg, az attól függ. például, a videókártyától, a kábelektől, a környező mágneses terektől, és a monitor elektronikájának minőségétől.

láttunk már olyan monitort, ami analógon is szinte tökéletes képet adott, már-már DVI-vel összetéveszthetőt. ellenben, nem ez a jellemző, és nagyon sok esetben találkoztunk gyakorlatilag nézhetetlen képpel analógon. hullámzó, vibráló, zizis, homályos, stb.

ez nagyban függ a videó sávszélességtől, tehát egy 15"-os monitoron az 1024x768 még általában egész jó...

saját használatra sosem vennék analógot.

a full HD felbontású teszkó gazdaságos 22" körüli monitorok DVI nélkül meg maga az agyrém.

+1 Használok olyan gépet, aminél 22"-os monitoron 1680x1050-ban szemre nem különböztethető meg az analóg kimenet képe a digitálstól. Viszont van olyan gépem is, ami 1280x1024-ben sem képes kultúrált képet kiadni analóg kimeneten. Nem csak képélességgel lehet baj, hanem a jelszintekkel is, van olyan monitor, ahol a halvány világos színek teljesen fehérbe mosódnak (nincs külön jelszint beállító opció, valamint fényerő és kontraszt beállítással sem szüntethető meg ez a hiba).
---
Internet Memetikai Tanszék

igen, maga jel generálás néhány videókártyának gondot okoz, akár 800x600 is gond lehet, nem kell hd-ig elmenni, tehát ugyanaz a kábel+monitor és más kártyával _hatalmas_ lehet a különbség, egy nagyon régi (még sima pci) pl egyszerűen alacson felbontáson is egyszerűen homályos

de újabb videókártyán nem találkoztam olyannal ami 1280x* -ban ne adna ugyanolyan képet mint a dvi

Sajnos egy clevo notebookban fordult elő... Úgy van belül megcsinálva, hogy az északi hídból az integrált video kimenet a notebook egyik széléről elindul a másik szélére, keresztül a teljes alaplapon, egy nyákcsatlakozón, a tápellátó áramköröket tartalmazó nyákon, és így jut el a DSUB csatlakozóhoz. Hogy mi a búbánatért kellett a VGA csatlakozót pont a lehető legmesszebb rakni, azt fel nem foghatom, mindenesetre kb 1024x768-60Hz a max, ahol még nem holmályos a képe. 1280x1024-60Hz-en még a TFT monitor sharpness állítójával és fázis finomhangolóval úgy-ahogy ki lehet hozni élesre a képet, ennél nagyobb felbontásban viszont már kifejezetten hányadék.
---
Internet Memetikai Tanszék

Némileg árnyalja a képet, hogy a DVI csatlakozócsaládban is van olyan, ami analóg jelet (is) visz át, ezért vannak pl a DVI-{A|I}->DSUB átalakítók. Tehát nem csak a DVI a lényeg, hanem hogy a digitális jelet veszi-e belőle a kijelző :)

--
"SzAM-7 -es, tudjátok amivel a Mirage-okat szokták lelőni" - Robi.

Nálam d-sub-on megy egy 24"-os dell monitor (mivel a notin nincs dvi kimenet). Megy rendben, működik, kicsit lassan kapcsol be indításkor, de a kép ok, bár kicsit homályosnak hat, tényleg kicsit. Ha van választási lehetőséged akkor mindenféleképpen DVI.
--
\\-- blog --//

19" wide-os TFT-t szeretnék venni (1440x900). Van értelme DVI-on görcsölni vagy elég lesz a D-SUB is?
Ahogy nézem még neves gyártók 35kHUF -os kínálatában is alig találni, míg több "noname" már 30-ért is beleteszi.

Tök jó, akkor meg vagyok nyugodva, hogy ez nem egy újabb szemét húzás az appletól.
Met én eddig tényleg csak apple gépen láttam, és tényleg azt hittem, hogy megint egy apple-féle vendor-lockin-nal van dolgom.
(Mert természetesen amikor a 15"-ös nem unibody MBP-met lecseréltem egy új, unibody 17"-re, ki kellett cserélnem az összes firewire kábelemet is, meg a DVI->HDMI átalakítót is dobhattam a kukába, s most akarok venni mini-displayport->hdmi kábelt. Egyetlen kábelem maradt, ami az új géphez is jó, az pedig egy toslink, végén mini-tolink átalakítóval. De most tervezek venni egy cinema displayt, ahhoz a tervezett mini-displayport->hdmi kábels em lesz jó (tv-hez viszont kell), mert a cinema displayen displayport van. Tököm tele a különböző kábelekkel.)

Én nem szoktam kötekedni, amúgy én is azt hittem, hgoy te kezdesz kötekedni. :)

"Applenel mini displayport, tobbi gepnel meg rendes displayport ugyebar"
Ez fasza. Mi értelme ennek?? A mobiltelefon-gyártók mostanra végre eljutottak oda, hogy mindenki mini-usb -t használ töltönek, jó lenne, ha az IT is kezdene magával valamit ilyen téren... Van már egy zsák kábelem, ami ma már nem jó semmire, felháborító, hogy ha veszel egy új gépet, akkor x ezerért még össze kell vadászni mindenféle kábelt is.

Még az apple fanok is fikázták emiatt amikor kijött először a mini displayporttal, hogy "demosméé' má' meg adapter kell" szóval nem mindegy mit.

Azért is buli, mert az első minidp kimenetes macbookok még nem küldték át rajta a hangot, az újak már igen, szóval még önmagával sem konzisztens, pedig a mini displayportot konkrétan az apple fejlesztette ki.

"DisplayPort has an advantage over HDMI in that it is royalty free which makes it cheaper to implement (the HDMI royalty is 4 cents per device)."

Ja már értem.

Nagyon egyszeru, legyen rajta DVI vagy VGA port, az van mindenen. Akkor senki nem anyazna. DisplayPort az megmondom, pontosan min van: Apple eszkozokon. Es csak ott. Nem lattam mondjuk egy LG monitort, amin DisplayPort lett volna.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Par meterrel arrebb van tolem egy ilyen: http://ipon.hu/webshop/product/_dell_u2211h/161921 ezen van dvi, vga, displayport, es usb hub. Lakotarsnak hp displayportos monitora van tipusat passzolom... Masik ismerosnek valami samsung displayportos monitora, es hozza egy lenovo thinkpad amin szinten displayport van.

---
Apple iMac 20"
áéíóöőúüű

En szimplan csak USB portosat kerestem, hogy tudjak vele telefont tolteni, de meg az sem volt. Kesobb talaltam meg egy monitor + TV szemelyeben egy USB portos kepernyot, azt meg is vettem, de az a kategoria nekem draga volt csak monitornak (most is TV-kent uzemel).
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Én meg karácsony táján néztem végig több bolt kínálatát, LG és Samsung termékek tekintetében. Konkrétan egyetlen egy készüléket nem láttam, amin lett volna ilyen.

Egyébként nem kérdés, hogy ebbe az irányba fognak a dolgok elmozdulni (egyre több notebook gyártó displayportra vált), csak az lep meg, hogy még mindig nem terjedt el a monitorokon.

Gratulalok, sikerult az egyetlen gepet kiemelned az osszes kozul amin nincs. :) Megtapsolhatod magad. Arra azert nem raktak mert akkor senki sem venné már meg hozzá a dokkolot 50 ezer forintert.
_____________________________________________________
Igenyelj Dropbox tarhelyet ITT: https://www.dropbox.com/referrals/NTI3OTM3Njk

:) A T400 tavalyi év eleji gép, azota kijött már a T410. Az egy uj gep. Orulok hogy direkt ertetlenkedsz.

http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/controller/e/web/LenovoPortal/en_US/…

Better CPU, NVIDIA graphics, brighert LED displays, enhanced VoIP, a new industrial design, and lot of ports, including an extra USB, an always-on USB and an eSATA slot, plus DisplayPort.
_____________________________________________________
Igenyelj Dropbox tarhelyet ITT: https://www.dropbox.com/referrals/NTI3OTM3Njk

Igazából azért vetettem fel a kérdést, mert bármelyik boltba mentem, majdnem hogy lebeszéltek róla. Mutatták nekem az általuk használt 20-22"-os TFT-ket, hogy milyen jól megy d-subbal. Hiába kötöttem az ebet a karóhoz, h nekem jobb volna mégis DVI-jal.
Tekintve, hogy 19-20"-ban gondolkozom, ahol elvileg még nem olyan fontos, elbizonytalanodtam:)
Nagyobb méreteknél több DVI-jal szerelt model van, viszont nekem se helyem se igényem nincs nagyobb TFT-re:)

- "boltba" + "lebeszéltek" =kacc; eladóra hallgatni kb a disznótól kérded hogy az igaz hit a vegetarianizmus-e :)

- _konkrét_ esetben tökmindegy hogy melyik, ha _most_ a gépeden van dsub, akkor _most_ jobban jársz dsub monitorral, mert olcsóbb, beállítás után ugyanaz lesz a kép (nem túl hosszú vezeték, stb), de még a dvi előnye hogy automatikusan "beáll", az a anlóggal szemben amikor videómód váltások vannak, ami ha pl linux+win dualbootot használsz igencsak fájdalmas lehet :)

- azért ajánlanak dvi-t mert valszeg a monitorod tovább fogja húzni mint a géped, és lehet később már macerás lesz átalakítót szerezni

- azért ajánlanak dvi-t mert egyszerűbb mint rákérdezni hogy fullhd-ra kell-e és azt a sávszélt már az analóg nem bírja, de ha nem kell.. akkor nem kell :)

azért ajánlanak dvi-t mert valszeg a monitorod tovább fogja húzni mint a géped, és lehet később már macerás lesz átalakítót szerezni
Hát azért erre sem vennék így ebben a formában mérget. A DVI-t már 1-2 éve egyáltalán nem tekintik future-proofnak, de hogy mi lesz helyette elterjedt, a HDMI, Displayport vagy valami egészen más azt senki sem tudja megmondani. A HDMI - DVI között lehet átalakítani, tehát a DVI nem egy teljesen rossz választás. Viszont ha egyszer a médianagyvállalatok úgy döntenek, hogy a HDCP nem elég biztonságos nekik, lévén, hogy kb 5 éve ismert törés van rá, akkor hirtelen a DVI és a HDMI is elavulttá válik. Szóval bizonytalanság az van, 5+ évre nem tudsz előre vásárolni.
---
Internet Memetikai Tanszék

Arra gondoltam, hogy az analóg RGB kimenet azért 15+ éven keresztül visszafele kompatibilis volt. 10 éves CRT-k még simán mennek mai grafkártyákról. Sőt, az DSUB RGB-jele még SCART-ra is beköthető, megfelelő időzítéssel TV-t is közvetlenül meg tud hajtani.

A digitális kimenetek viszont úgy látszik, hogy 5 évet sem tartanak ki.
---
Internet Memetikai Tanszék

hát amit írtál az pont igaz a dvi-ra is, tehát csak más lett a csatlakozó alakja, (a most vizsgált szempontok alapján,) és él tovább a hdmi-ben, tehát régi dvi-os monitor rádugható bármilyen új készülék hdmi kimenetére és fordítva is igaz, csak a pinkiosztásnak kell megfelelni, mit ahogy te írtad hogy a dsub akár tv-re is köthető, tehát az 5 év azért bőven megvan:)

licenszekkel jósolgatni persze elég merész dolog, de hogy a hdmi-t leváltaná a displayport, nem hiszem, még úgy hágy tényleg vannak érvek hogy akár saját csatlakozóval jöjjenek, mit tudom én mert vezetéknélküli bejönne a divatba, akkor sem hiszem hogy a hdmi-re és így a dvi-ra ne lehetne "hosszabbtávon", tehát legalább a következő gépig, vagy amíg 3d-s monitorig építeni

Az a baj, hogy ez teljesen piacpolitikai kérdés. A gyártóknak is érdekük, hogy rövidítsék a termékeik elavulási ciklusát, pláne azután, hogy egyre kevésbé tudnak olyan feature-t mutatni, ami megkülönbözteti az új terméket az előzőtől. Ezért erőltetik a 3D-t is most, mert az 1080p fölötti felbontásnövelés önmagában már nem adja el az új TV-ket. A legtöbb ember eleve olyan messziről nézi a TV-jét (illetve olyan kicsi a képernyő), hogy 720p fölött sem látnak már különbséget.

Ha az MPAA döntésével asszisztál egy ilyen mesterséges elavultatási akcióhoz, akkor könnyű lesz a "nyulat a bokornak ugrasztani".
---
Internet Memetikai Tanszék

persze, mint szempontot írtam, nem egy matematikai következtetést, azaz elég nagy azért a valószínűsége (tehát hogy hdmi kimenet azért lesz az új gépen is) hogy sokaknak (az egyéb plusz dvi-beli kényelmeket hozzávéve) már azt a pár ezer forintot megérje, pont mit a garanciahossszabbításért fizetni, vagy mint a lottó, azaz esélyt veszek nem terméket :)

"beállítás után ugyanaz lesz a kép (nem túl hosszú vezeték, stb), de még a dvi előnye hogy automatikusan "beáll", az a anlóggal szemben amikor videómód váltások vannak, ami ha pl linux+win dualbootot használsz igencsak fájdalmas lehet"

Ez már a "digitális" CRT-k nagy részénél sem volt igaz. Sok TFT-t láttam már d-subbal, de mind beállította magát felbontás váltás után.

igen, új felbontásra állás után megjegyzi, sőt mivel tft-nél ugyanazt a felbontást használja az ember win és lin alatt könnyen gondolhatod hogy nincs gond, DE: nem csak felbontás van, hanem időzítés is, ami viszont a különböző meghajtók miatt más lesz, tehát ez inkább videokártya/meghajtó/oprdsz probléma mint a monitoré de van

Tekintve, hogy 19-20"-ban gondolkozom, ahol elvileg még nem olyan fontos, elbizonytalanodtam:)

nem a " számít, hanem a felbontás. 1280x1024 az a max. felbontás, amit még tolerálhatóan szarul, de tud egy jobb minőségű vga kábellel a d-sub. egy olcsó monitorhoz szar kábelt fogsz kapni alapból (hasonlítsd össze egy 10-15 évvel ezelőtti vga monitor kábelével, és meglátod a különbséget; a kábel vastagságával nagyjából egyenesen arányos a minősége), és az olcsó monitor árához képest jelentős pénzért (>=5k) tudod egy jó kábelre kicserélni. különben jön a szellemkép.

1280x1024 felett eszembe nem jutna d-subozni.

Jelenleg 17"-os Philips 170S tipus megy 1280x1024 felbontáson a gyári (valóban vékony) kábellel. Szerencsére nincs szellemkép és másnál sem találkoztam eddig a jelenséggel. HD és hasonló nyalánkságok nem érdekelnek igazán, ennek ellenére azért igyekszem valami DVI-os modelt keresni. Belátom hosszabbtávon érdemesebb. (DVI-I van az alaplapra integrálva, DVI-D pedig az NVIDIA kártyámra)
Köszönöm a segítő hozzászólásokat mindenkinek! :)

A monitorhoz adott (egyébként nem is annyira vékony) D-sub kábellel van bekötve 1280x1024-en

Most kipróbáltam, volt itthon egy minőségi, százszorosan szigetelt, vastag, rövid darab. Átkötöttem, semmi különbség.

DVI-ra átkötve ugyan ez a helyzet (pedig nem analóg DVI)

Szóval szerintem Gépház-Monitor távolságban a sima D-sub is 100%-os, pixelpontos képet ad.

Ha a kábel valamelyik csatlakozója nem illeszkedik rendesen, vagy az impedanciák nem egyformák, akkor reflexió jön létre. A szellemképet ez a reflexió okozza.

-----
Több szem, több csipa.

Hello!

Ha nem csak a mában hanem a holnapban is gondolkodsz akkor már nem is dvi hanem mindjárt hdmi lenne a legjobb. Az új vga kártyákra már szerintem ezeket a csatikat is ráteszik. Egy-két év múlva meg valószinüleg már más csatlakozó nem is lesz rátéve a kártyákat tekintve hogy ma már egy 20" monitorból is full-hd felbontást elő lehet varázsolni.

Üdv.

Bizony. Nekem HDMI van a notin és azt simán át lehet tolni DVI-ra. Pin-kompatibilisek, szóval a fordítóban nincs ész, jó a noname is.
Ez persze megy oda-vissza, DVI kimenetet is rá lehet kötni HDMI bemenetre. Csak nem lesz hang, meg egyéb nyalánkságok, amik pl a HDMI 1.3-ban vannak már (az 1.4 még ennél is dögösebb).

ha előre gondolkodol akkor teszel az egészre mert úgyis jön a 3D, még ha te konkrétan nem is akarsz ilyet nézni akkor is betesz* majd, szal mában kell gondolkodni, a dsub ersze a múlt :)

displayport úgy vacak ahogy van semmi plusz funkciót nem nyújt a titkosítás kivételével és még csak nem is kompatibilis a dvi-al,... brrrr

(*: pl!: ugye a displayport ne lesz rá képes a hdmi-t meg nem nagyon fog kiszorulni )

http://www.gefen.com/kvm/dproduct.jsp?prod_id=3939
Ilyenre gondolsz? Másként nem tudom elképzelni.
Olyan nincs, hogy DVI kábel, vagy HDMI kábel. Ezek interface-ek. Simán csinálhatsz olyat, hogy két HDMI interface-t összekötsz egy DVI kábellel, mivel pin-komp, de ha nincs legalább a forrás oldalon HDMI, akkor nem lesz hangod.

D-Sub felejsd el.
22" felejtős ha 24" ba gondolkodsz, de inkább 26"
Az uj széria Hdmi Dvi bementtel rendelkezik. Ami olcsóbb az oszt gazdaságos, de hosszútávon használhatatlan.
És még egy apróság, az uj monitorhoz illik ujabb fajta VGA kártyát is venni...

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

aradibalazs

sziasztok! kezdő vagyok a témában, és elsiettem a vásárlást.
van egy benq e2200hda monitorom, http://benq.hu/products/LCD/index.cfm/page/specifications/product/1040
melyen csak d-sub bemenet van.
viszont most vettem egy alaplapot, melyet már felkészítettek hd filmek lejátszására: a d-sub mellett van egy dvi-d kimenet is. http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=m3A785GM-le/128M
kérdésem a következő: lehet nézni az 1080-as mkv filmeket úgy, hogy csak d-sub bemenet van a monitoron?
érdemes-e lecserélni a monitoromat egy olyanra, aminek van dvi-d bemenete?
ha a monitoromon és az alaplapon lenne hdmi cstlakozás, az adná a legjobb képet?

köszönöm a válaszotokat!

Hát alapvetően próbáld ki, ha már megvan. Ha neked kielégítő a képe, minek cserélnéd le. De szerintem ne filmmel próbáld ki, mert ott nem fognak látszódni a hibák, hanem álló vonalas grafikával. Élesek-e a vonalak, nem ficánkolnak-e. Én egy 19"-os Asus monitort 1680x1050-en hajtok egy Macboook-ról, DVI-->D-Sub átalakítón keresztül, és abszolút nem látszanak a digitális-->analóg-->digitális átalakítás miatti hibák. De amikor a boltban kipróbáltam egy rosszabb minőségű kábellel, akkor nagyon szar vibráló volt a kép. Azaz kábelfüggő.

Daewoo LM1910W monitort használok, van rajta D-SUB és DVI bemenet is. Két gépről van hajtva, az egyikben egy NVidia GeForce FX 5500 van, erről a DVI-t hajtom, a másik gépben egy régi intel alaplapi lom van. Nincs különbség a képek között. Mindkettő szép, éles, stb 1440x900-ban is... Csak nem 400 forintos kábellel kell összedugni a technikát...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő

köszönöm a gyors válaszokat!!! :)
1080-on szaggatott az mkv film kmplayerrel 1920x1080 nativ felbontáson. nem is szaggat, inkább lassú a kép a hanghoz képest. a 720-asokat szépen viszi.
sima monitorkábellel van linkelve.
akkor elmondanátok, hogy ti hogyan kötnétek össze?
még 1x: alaplapon d-sub, dvi-d kimenet, monitoron d-sub bemenet.

Ezert most el fognak engem atkozni: dualosat vegyel. Sokszor jol tud jonni, hogy pl. egy laptophoz lehet pluszmonitort kapcsolni, ahhoz pedig VGA kell, ritka a DVI out a laptopokon (nem lattam meg ilyen allatot). En egy Benq G900 elegedett es boldog tulajdonosa vagyok.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

az apple osszes gepen displayport van. a lenovo thinkpad sl szeriain hdmi van. a tobbi szerian displayport, persze KIVEVE a 12" X szeriat, mielott meg valaki belemkot emiatt. :)
_____________________________________________________
Igenyelj Dropbox tarhelyet ITT: https://www.dropbox.com/referrals/NTI3OTM3Njk

vna egy rossz hirem, a DVI egyik valtozata digitalis és analog jelet is átvisz.
Így megeshet, hogy a DVI csatis monitorod az analog csatornat jeleniti meg...

--
"SzAM-7 -es, tudjátok amivel a Mirage-okat szokták lelőni" - Robi.