Linux javító telepítés

Fórumok

Létezik általában javító telepítés? Olyan esetre gondolok, amikor például alaplapcsere van. Suse esetében tudtommal van ilyen. Debian telepítő csak tiszta installálást enged, Létezik, hogy ne formázzam le a meglevő linux particiót? Illetve ha konzolos bejelentkezéshez eljut a boot folyamat, akkor már a képernyőt hálózatot kell konfigurálni.Esetleg létezik olyan nem hivatalos alternatív telepítési mód, ami komplett javítja a rendszert?

Hozzászólások

A freespire grub menujeben lattam es hasznaltam olyant hogy "Redetect" ami egy lassabb boot folyamatot eredmenyezett viszont ujra elinitotta az instalalas alatt hasznalt scripteket igy ujra felismerte a hardwareket. (Mivel a freespire debian es most mar ubuntu alapu is szerintem nem lenne olyan nehez megcsinalni ugyanezt az ubuntuhoz / debianhoz). Ezt nagyon jo otletnek tartottam. Amit szoktam meg hasznalni hogy install utan keszitek egy tar -t az egessz HDD tartalmarol (kiveve proc, mnt stb.) es ha baj van ezt csomagolom ki a hdd-re feluliratva a regi beallitasokat es csomagokat. Viszont a linux sokkal engedekenyebb a koltoztetes teren. En kb havonta cserelem az ithoni szamitogepemet (az utobbi 3 honapban volt p4 2660/DDR, HP P4 2000 RIMM, P3 866 SDR, AMD sempron 2200+ DDR, most p4 1700 SDR - a rendszer a hdd-n ugyanaz) viszont rendszert ritkan installalok ujra (kb fel evente). Eddig mindig megusztam egy xorg.conf szerkesztessel a koltoztetest. De erdekelne engem is ha valaki tud valami mas modszert. Amugy is kivancsi vagyok hogy ez amit csinalok mennyi kart tesz a rendszerben (pl mennyire lassitja vagy ha nem jo miert nem az mert en kulonosebb kulombseget nem latok)
--
The worst or stupidest ideas are always the most popular.

Nem szükségeltetik "javító telepítés". Pl. új alaplap beüzemelése esetén, figyelni kell, arra, hogy a kernel tartalmazza -e a megfelelő drivereket, vagy modulokat, esetleges fstab módosítás, ha PATA-->SATA történik. A driverek legyenek meg és annyi. Persze, ha pl. egy gentoo alapú rendszer alatt cserélünk alaplapot esetleg cpu -t, akkor arra figyelni kell, hogy ugyan olyan processzor családdal cseréljük (igaz ez függ attól, milyen beállításokat alkalmaztunk a make.conf -ban).

--
http://laszlo.co.hu/

Szerintem nem létezik.
Amúgy valóban ha a terjesztésed kernelét használod, akkor nem kell semmit újra telepítened, abban az esetben ha csak gépet cserélsz, max. ezt / azt állítani.
Viszont ha a home könyvtáradat nem szeretnéd elveszteni egy új telepítés esetén, akkor azt ne formázd, csak csatoltasd fel a telepítővel.

Majdnem minden disztró tud ilyet: upgrade-nek hívják.
A Linux-nak HW-csere miatt általában nincs szüksége új telepítésre, csak a /etc/modprobe.conf és a modprobe.d átgyúrására. De egy alaplapcsere elég sok vesződséget okoz, aminél egy upgrade egyszerűbb tud lenni. Pl. pont a minap csináltam ilyet FC5-ről F7-re. Alaplapi hang, ethernet, USB, ... driverek-et simán lecserélte az upgrade, ám az xorg.conf-ot kézzel kellett (volna) túrni (ha kellett volna a GUI).

Ja,ja. Az xorg.conf-ot változatlanul hagyta az upgrade, pedig ki kellett dobnom a régi AGP kártyát az új alaplap miatt. De egy szerver elmegy GUI nélkül is.
Viszont a lényeget, a hálókártyát kiválóan lecserélte az upgrade úgy, hogy a hálózati beállítások megmaradtak.

Alaplap csere esetén én betenném az új deszkát a gépbe, és először egy LiveCD-ről indítanám el (ami monjuk "lelkiekben" közel álla gépen lévő disztróhoz (sőt lehet ez a disztró live&install cd-je is, úgy még jobb), majd felcsatolnám valahova a gépen lévő disztrót és a sarkallatos file-okban nézelődnék
/etc
/etc/rc*
/etc/X11
/etc/profiles
illetve még
/dev/*
Ha nincsenek jelentős különbségek, akkor mehet. Ha pedig vannak, akkor a live_generált file-okat a megfelelő helyre bemásolnám .live kiterjesztéssel, és aztán induljon a gép. Ha valamiben elakad, úgyis kiírja, és akkor vagy az élő rendszerről, vagy amíg bebikázom addig a LiveCD-ről indítva javítgatnék. Előbb utóbb menni fog. Ha nem idul el, nem baj, mert attól úgyse lesz adatvesztésed (FIXME, ha tévedek)
De általában még egy vanilla-kernel is elég sok dolgot támogat, így egy laaplapcserét is kibír(?)...

Telljesen fölösleges a "javító telepítés".

Most a Suse értők szerint elég egy telepítő cd javítókonzolja alaplapcsere után? Ugyanis bootolás itán egy idő után kilép a bashba a jelenlegi telepített Suse, normál és safe módu indítással is. AT keyboarddal van gondjam illetve a hdc3-at nem tudja elérni a konzolüzenetek szerint.Netán megpróbáljam az automatikus javítást? Emlékeim szerint ez régebben sem sikerült. Netán frissítsem a meglevő telepítést?

debian esetében, uj kernel prörget, /etc/fstab /etc/modules szerkeszt ij initrd, grub / lilo conf, /etc/X11/xorg.conf szerkesztés és ámen ..

ha nem boot-ol fel, akkor ezt el tudod végezni egy live cd-ről vagy egy debian install cd-ről.

ennyit kell csak csinálni a confok szerkesztéséhez:


mount /dev/_ROOT_PART_ /mnt
for i in dev proc sys;
  do
    mount --bind /$i /mnt/$i;
  done
chroot /mnt
bash

[.. a többi az adja magát ..]

.
debian gnu/linux

Sziasztok!

Remélem idefér a kérdésem :)
Amd64-es Kubuntu van fent. Szeretnék alaplapot cserélni, ez platform váltás is egyben (Amd64ről Intelre). Nézegettem a csomaglistát, de csak amd64-es kerneleket találtam. A kubuntu oldalán amd64-en kívül i386-os telepítő/live van. Intel P4 DualCore E2220 procim lesz. Ez 64 bites. Nem támogatja a Kubuntu? El fog indulni, hogyan úszhatom meg a teljes rendszer újratelepítését?

http://mod.gyengus.hu/ http://gyengus.hu
'Everybody loves LEDs'

Szerintem jó lesz a procid hozzá. A wikipedia-ban úgy látom, hogy az e2220-as intel már nem pentium D-s, így teljes a 64 bites támogatás. Ezzel mennie kellene az amd64-es Kubuntu-nak. Nekem régebben D-s Pentium-om volt, azzal nem megy az amd64 (a debian-nak és ubuntu-nak amúgy is az amd64 nem a full amd64-es kód, hanem a kompatibilis x86-64-es csak, éppen azért hogy fusson mindkettő architektúrán).

http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64

Linux alatt lazán cseréltem már úgy alaplapot, hogy tök más chipset-je volt, s gond nélkül elindult, mert a kernel tartalmazta a drivereket.
Ha egy nagyobb terjesztés "gyári" kernelét használod, nagy valószínűséggel (ső, tuti biztosan) semmi gond nem lesz.

Linux alatt ha valamit javítani kell, akor arra ott vagy Te és a konzol ;)

Hi

En debian alatt csereltem a teljes vasat.
Bebootoltam a disztro kernelevel a mar meglevo telepitest es utana forditottam egy uj kernelt es kesz.

Esetleg szukseg lehet nehany konfigfile modositasara es annyi.

A Debian install lemezeken is van rescue mód, nézegesd a boot opciókat.

úgy tapasztaltam, hogyha a chipset hasonló akkor a lin/win kibírja rendesen.legalábbis egy gutsy, vagy feisty simán kibírta azt, hogy intelről amd rendszerre váltott azzal a hasonlósággal, hogy mind2 lapon via chipset volt. és nem lassult be, csak újra kellett állítani a hálózatot, mert az új integrált kártyát más néven nevezte el. Egyébként maradt ugyanaz a videókártya, az nvidia driere semmit nem vett észre első indítás után már a compiz fogadott. A hangchip megegyezett a két lapon, ment is rendesen, fstab probléma nem volt. igaz mind2 alaplap out-of-the-box támogatott a linux részéről, és a disztró kernelében/modulban bent volt minden.

Az utóbbi 2 hónapban 2 Debiant raktam át teljesen új gépbe úgy, hogy csak a vinyó ment át. Az első indításnál volt valami hiba üzenet, de tovább ment. Utána újra telepítettem az aktuális kernelt és a következő indítástól minden ment simán. Ilyet régebben is csináltam és megy azóta is. Teljesen más chipkészlet, az egyik pedig prociban is más volt. AMD -> Intel. Annyi, hogy feltettem egy 686-os kernelt ami a csomagkezelőben volt és azzal indítottam az új "lakásában" a rendszert.

ugyanolyan architektúránál nincs gond (pl. i386-ról i386-ra csere, vagy amd64-ről amd64-re, de x86-ról a64-re már nem biztos, a64-ről vissza x86-ra meg tuti nem működik)
nekem pl. 386-ról 386-ra teljes hardver csere volt, a vinyó kivételével, és egyedül annyit kellett csinálnom live cd-ről, hogy az fstab-ot átírtam, mert az új vason sda-nak látta a vinyót, a régin meg hda-nak, de ennyi.