UDF merevlemezen

Fórumok

Sziasztok!

Egy ideje gondolkozom azon, hogy milyen fájlrendszert tegyek a második vinyómra (USB-n csüngő 120GB notebook-vinyó), de nem akarnék NTFS-t használni (most az van rajta), mivel nekem eddig nincsenek túl jó tapasztalataim a Linux alatti NTFS-írással. (törölt fájlok újra megjelennek és hasonlók)

Szóval mivel XP olvassa és Vista már írja is, az UDF-re gondoltam.
Van valakinek ezirányú tapasztalata?
(Konkrétan az UDF-es tapasztalat érdekel, nem a flame, hogy melyik a jobb fájlrendszer.)

Mentés menne rá, meg filmek, zenék, hasonlók.

Üdv: Tamaas

szerk:
Ezeket találtam, innen jött az ötlet.
http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Disk_Format
http://www.penguin-soft.com/penguin/man/1/mkudffs.html

Hozzászólások

Bocsi.

----------------------------------------------------------------

Az altalad linkelt oldalon ez all:
"The Universal Disk Format (UDF) is a format specification of a file system for storing files on optical media."
Persze ez nem zarja ki, hogy merevlemezen is lehet hasznalni, de en meg ilynerol nem hallottam. Kivancsian varom, hogyha megis, akkor hogyan lehet.

Szerk: bocsi, tovabbolvastam: "UDF is gaining popularity on non-optical media that mainly need to be exchangeable, such as Iomega REV discs, large flash media, and even on hard disk drives."

Igen, sokáig én is ezt hittem róla, hogy csak optikai eszközökre való, de a manualban is ott írják, hogy merevlemezre is használható. Ezért érdekelne, hogy van-e valaki itt akinek konkrét tapasztalatai vannak vele.

Ha nem lesz senki akkor is belevágok, legfeljebb majd én írom le, mit tapasztalok. :-)

Üdv: Tamaas

ext2 tokeletes erre a celra. van hozza IFS windows-hoz.

muszáj az ilyeneket mindig felbüfögni? És *bsd? És BeOS? MacOS? ext2 nem egy szabvány. Azért mert te csak wint és linuxot használsz, lehet másnak erre van igénye. zt kérdezte van-e tapasztalata vkinek UDF-el, nem pedig azt, hogy van-e IFS driver ext2-höz winre.
---
Reactor error - core dumped!

Ezzel többek közt az a baj, hogy telepíteni kell. (IFS=Installable File System)

Azért esett a választásom az UDF-re, mert azt alapból kezeli a Vista és olvassa az XP. Nekem csak Kubuntum van, szóval nekem bármi más is jó lenne, de fontosnak tartanám, hogy mindenféle drivertelepítés nélkül is azonnal tudjam kezelni a vinyót a Windows és a Linux alatt is. Ezért UDF.

Más javaslat?

Üdv: Tamaas

Lehet. En egy temp particion hasznaltam es irassal se volt gondom.
Ilyen "jozsinak se mukodott" beszolasokat meg lehetne mar hanyagolni. Informaciotartalma nulla. Ha erdekel a megbizhatosag, guglizz ra, es ha nem talalsz vaskos levlistaarchivumokat tele anyazassal, akkor jo.
Amugy tud read-only mountolni, ha ijedos vagy.

winxp-t +lehet vhogy tanítani h írni is tudja? (nem találtam google-ban)

A Linux kernel UDF implementacioja egy nagy kalap trutyi. Valami komplex bug miatt ami az 1G-nal nagyobb fileok irasanal jelentkezett, a jelenlegi implamentacioban a filemeret 1G-ra van korlatozva. A karbantartoja is regen tudja hogy az egeszet ujra kene irni, de ez eddig sajnos nem tortent meg, es meg saccolni sem lehet hogy mikor fog.
Ha mindenkeppen windoz kompatibilis fajlrendszert akarsz akkor Fat32 (2G filemeret limit) vagy NTFS (ntfs-3g-vel megy egesz jol, bar kicsit lassu) Esetleg csinalhatsz valami NAS-t nativ linuxos fajlrendszerrel, samba/nfs hozzaferessel.

Tobbet nem tudok monnani, keremkapcsojjaki.

Nem irtózom, csak rossz tapasztalataim vannak vele.

Használtam a captive-ntfs-t és volt, hogy töröltem állományokat és másnapra visszajöttek. Fuse + ntfs-3g pedig a régi gépemen olyan dög lassú volt, hogy rettenet, ezért gondoltam erre.

De úgy látom még senki nem próbálkozott vele hdd-n.

Emellett ez az 1GB-s korlát is meglehetősen ijesztő. Lehet akkor halasztom a dolgot és próbálkozom újra az ntfs írással... :-(

Üdv: Tamaas

Most próbálkozom UDF-fel egy USB-s vinyón. A Windows XP Professional nem látja sajnos a linuxban csinált UDF fájlrendszert. Azt se tudom, milyen típust kell adni a partíciónak. Próbáltam FAT32-re állítani, de csak RAW filesystemként mutatja a Sajátgép. Linuxban visszamountolva meg minden fájl a rooté lesz az uid/gid opciók ellenére, és csak neki van olvasási joga.

Mobil vinyóra azért lenne jó megoldás az UDF, mert aránylag széles körben van támogatva, támogatja a symlinkeket és a fájljogosultságokat (az execute jog lenne érdekes). Az ext3-mal meg az a legnagyobb probléma, hogy a fájltulajdonlásnak nincs értelme mobil eszközön. Ha átviszed egy másik gépre, ahol más az ID-d, nem tudod írni.

Kicsit felhoznám a témát. Hogy álltok a dologgal? Használja valaki külső merevlemezen? Muxik? Valaki írta fentebb, hogy Windows XP csak olvasni tudja. Ez igaz? Lehet rajta változtatni? Az az igazság, hogy FAT32-n kívül csak ezt látom használható megoldásnak.

Ntfs-sel nem próbálkozol? Ntfs3g nálam stabilan fut. (Bár azért nagyon nem szabad igénybevenni írásra, mert utána sokat dolgozik a háttrben. Pl. ha torrentezel és le akarod kapcsolni a gépet, nem fogja hagyni lekapcsolni, mert előbb vissza kell írnia a letöltött adatot.)

De azért érdekel ez az udf-es dolog.

Újraírható CD-n használtam és DVD-RAM-on használok UDF-et. Sajnos nem minden működik oda vissza (nem látszik 1-1 fájl, vagy könyvtár - leginkább Windows alatt). Szerintem mind a Linux-os, mind a Windows-os implementációban lehetnek hibák.

Üdv,
Dw.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Próbaképpen létrehoztam egy UDF partíciót. 100 GB, a második a merevlemezen. A Linux látja szépen, tudok bele írni, olvasni, törölni mozgatni. 3,7 Gigás tar fájlt szintén látja, írja olvassa elejétől a végéig.

Az egyetlen gond, hogy ha a windows XP-re rádugom, akkor látja az első (FAT32) partíciót, de az UDF-et már nem. Formázatlan lemeznek látja. Ötlet?

Szumma tehat win-linux kozotti particio-megosztasra marad az ntfs-3g, mint legjobban mukodo (bar linux alatt tetu lassu, plane usb-n :) megoldas.
Alternativak:
- ext2ifs, de irasra nem ajanlott es installalgatni kell;
- fat32, a 2GB-os filemeret korlattal;
- udf, ami xp alatt nem megy vinyon.

Hat ez eleg kaki helyzet. :)

Win 7 alól egy SD kártyát (s:) a "format s: /fs:UDF" paranccsal formáztam UDF-re (a partició id maradt b, w95 fat32) és azóta is rendben megy vele Win 7 és Ubuntu 10.04 között az adatcsere.

Amúgy a jó megoldás Win/Linux/OSX között használandó UDF-es hdd létrehozására: Filesystems for portable disks

További infó: With what tool should I format a hard drive as UDF?
What is the partition id / filesystem type for UDF?
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!