Sziasztok!
Idén szeretnék jelentkezni BSc képzésre, azon belül is proginfót néztem ki. Mivel programozóként dolgozok már egy pár éve, nem teljesen idegen a kódolás, ezért csak a papír számít elsősorban. Mivel tavalytól már elérhető ez a képzés távoktatás keretein belül is így ezt választanám. Ez kb. olyan képzési forma, mint a levelező, de sosem kell bejárni, még a pandémia után sem, ami budapestiként fontos szempont a számomra. Sajnos igen kevés, egyetem támogatja ezt a formát, így az alábbi a választék.
Nyíregyházi Egyetem - 180k / félév (5-10 fő)
Eszterházy Károly Katolikus Egyetem - 300k / félév (10+ fő)
(Gábor Dénes Fősikola gazdinfó esetleg - 230k / félév)
Nem itt szeretném felszedni a tudást, de azt hiszem adna talán a képzés valami alapot, amivel a jelenlegi ismereteimet egy kicsit struktúráltabb formába tudnám önteni. Mást nem is várok ezektől a képzésektől. Meg a papírt persze. :)
A kérdésem az lenne, hogy mik a tapasztalatok ezekkel az iskolákkal kapcsolatban? Tud annyival többet adni az Eszterházy, hogy megérje a felárat?
Köszi a véleményeket!
- 1854 megtekintés
Hozzászólások
Itt beszélgettünk hasonló témáról. Statisztikák alapján mindkettő a harmadik harmadba sorolódik, itt van sok adat, ha érdekel. Ismerek arcokat akik ~20-15 éve végeztek Egerben és csupa jót mondtak arról a helyről, elsők között volt ott Bolognai PTI főiskolán én ezt választanám, ha beleférne. Viszont ha csak papír kell HR kör miatt akkor meg mindegy és csináld NYE-n olcsóbban. Biztos vannak nívós munkahelyek, ahol számít ez, de ott meg az lesz a kérdés, hogy Corvinus vagy BME, külföldön meg szinte mindegy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Anyagilag mindkettő belefér azért is van a listán. Nem szándékozom olyan munkahelyen dolgozni ahol az egyetem döntő, mert szerintem nem az a tudás fokmérője.
Nyílt napon sem derült ki a számomra, hogy például milyen technológiákat tanítanak inkább, ezért lenne jó itt is hallani ezeken a helyeken végzettektől valami egyéb infót, hogy melyik hely miért tetszett vagy nem tetszett bárkinek. Köszi a linkeket, elég érdekesnek tűnnek, meg is lesem alaposabban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itt megnézheted mennyire értékeli a munkaerőpiac a diplomát egyetemenként. Nem állítható egy-az-egyben megfeleltethetőség a megszerzett tudással, vagy annak hasznosságával de abban irányadó mennyi plusz pénz jelent neked ma egy ilyen vagy olyan helyről szerzett diploma.
https://www.diplomantul.hu/dpr-aae-palyaorientaciot-tamogato-modul
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem az egyetemi vegzettseg donto, igy van. De mint user, aki sok alkalommal volt az asztal masik felen, egyszeru a keplet: van kb. ugyanolyan 2 jelolt, az egyiknek van egyetemi vegzettsege, a masiknak nincs. Melyiket venned fel?
Nemtom, ma mi a helyzet, de mikor en az ezredfordulo kornyeken egyetemre jartam, elegge szoporoller volt. Az ott megszerzett tudas tulnyomo reszet nem hasznaltam. Amire megtanitott, az a kitartas es az elmelyules kepessege. Hogy valamibe beleasod magad, es megtanulod, pont. Ezt a fajta onbizalmat adja meg, hogy igen, ez normalis, es meg lehet csinalni. Aki nem vegzett egyetemet, az ezt nem feltetlen tudja.
Tudod, hany kollegam volt, aki vegig tudott olvasni es ertelmezni egy RFC-t? Egy kezemen meg tudnam szamolni. 95+ %-uk meg se probalta, csak 'pfuj'. Mi a kozos azokban, akik elolvastak? Valamilyen modon megszereztek a kitartas es az elmelyules skill-jet. Tulnyomo tobbseguk mesteri vagy afolotti vegzettseggel rendelkezett.
Na, ezert. Igazabol tokmindegy a munkaltatonak, hogy van-e vegzettseged; egy jobb helyen ugyis meg kell tanulnod a helyi specialitasokat, az az 1-2 extra amit mar tudsz, nem igazan szamit. De ha tudod demonstralni valamilyen modon ezt a 2 kepesseget, a kitartast es az elmelyulest, akkor sokkal tobbet ersz, mint a tobbiek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Az ott megszerzett tudas tulnyomo reszet nem hasznaltam."
Bár egyetem válogatja, de ma már sokkal közelebb van a gyakorlathoz az oktatás. Vannak olyan féléves feladatok amik konkrétan valós céges projekteken alapulnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Debrecent vedd fel nyugodtan a listára. A BME élőben is daráló, max. 3ad vonalbeli tényező az oktatás. Msc-re, doktorira sokkal inkább ajánlott mint a bsc-s tömeg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a DE PTI eleg nagy szivas volt levelezon anno (10+ eve). Eloszeretettel tombositettek Diszkret Matematika es kalkulus eloadasokat, ami ugy nezett ki, hogy reggel 8-tol delutan fel kettoig volt eloadas, 2 darab 15 perces szunettel. Ledaralta az anyagot az eloado, kb semmi nem jott at, es csak kimerito volt. De legalabb volt jelenleti iv.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt valaszd amelyik egyszerubb. Egyszeru fizika mindig a legkisebb ellenallas fele kell torni.
Gyujts be infot. GDF annyira nem rossz, de nagyon nem konnyu sem. Gazdinfo mondjuk szvsz trutyit sem er, ha fejleszteni akarsz.
Folosleges tobbet fizetni, ha nem azt az egyetemet szeretned kifejezetten. Besorolasa az osszes oklevelnek hivatalosan egyforma barmelyik szakon.
Tobbi meg akkor nem szamit. Igen fogsz beleutkozni meg most is az x y egyetemen vegzettekkel nem szeretnenk egyutt dolgozni es ezt be toljak arcba, miutan ok kerenek meg, marmint a fejvadaszuk. Tudom, mert megkaptam. 20+ eves szakmai tapasztalattal. 2 masik felsofoku vegzettseggel /aka. diploma/. Tudomanyos fokozattal is rendelkezem, igaz egy masik szakmabol. Igazad van egyebkent az ilyen idiotakat el kell kerulni, mert minositik a helyet.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt tudom sajnos csak, hogy melyik az olcsóbb/drágább, sajnos azt nem, hogy melyik a szivatósabb. Szívesen választom a könnyebbet, illetve azt amelyik technológiailag közelebb áll hozzám. (pl.: assembly annyira nem érdekel)
Mindegyik egyetemen lehet bukdácsolni is, könnyebb ha olyanról tudok tanulni ami érdekel. Szerintem ritkán van olyan, hogy egy oktató tudása kevés.
4-5 éve fejlesztek, startup hangulatú cégeknél kb. nem téma a diploma, inkább a tudás ami fontosabb nálunk. Azért kell a papír mert gondolkozok külföldön, meg szeretem az achievmenteket gyűjteni, és bele is fér az időmbe most. A két képzés közül pedig az érdekesebbet választanám vagy ahol jobb fejek az oktatók.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Szerintem ritkán van olyan, hogy egy oktató tudása kevés."
Ilyen szerintem is kevés van, olyan viszont sajnos elég sok, aki ezt a tudást nem tudja átadni. Anno néhányba sikerült belefutni (ELTE proginf), és hiába érződik rajta, hogy egyébként jó ember és segítőkész, gyakorlatilag időpocsékolás...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én EKKE-re járok, állami támogatott levelező képzésre. 40 évesen, régi fajta érettségit átszámoltatva iratkoztam be akkor, amikor még EKF volt, csak a munka mindig fontosabb, aránylag sok félévem volt passzív eddig.
Nem ismerem a többi intézmény szakmai és oktatási színvonalát, ez szakmabeliként eléggé silány szerintem. Amit nem tudtál beiratkozáskor, azt diplomázáskor sem fogod tudni, ha az iskolán múlik. Amit meg meg kell tanulni a papírhoz, azt úgy is hamar elfelejted majd, mert az meg az élethez nem kell sehová. Az elméleti rész java elavult és/vagy sose kell, ami aktuális lenne azt csak érintőlegesen veszi, és a tanárok nagy része fiatal és (szerintem) érdektelen, vagy régről itt maradt tanárember fura elvekkel. Elvégezni szerintem aránylag könnyű. Látatlanba azt gondolom, hogy ez elsősorban a rendszer és az állami követelmény hibája, nem az iskoláé vagy az ott dolgozóké.
Szerintem az eredendően nem műszaki főiskolák/egyetemek által adott műszaki papírok "alacsony értékűek" azon munkáltatók szemében, akik ezzel foglalkoznak. Így a felsorolásból mindegy melyiket választanád. Érdekes kérdés az lenne, hogy ELTE, BME vagy EKKE vagy NYE.
Én javaslom, hogy ha még van lehetőséged állami támogatottként járni, akkor inkább a levelezőt célozd meg a (szerintem túlságosan drága) távoktatás helyett. Nem olyan ördögtől való 1-2 hetente 1-2 félnapra oda menni (akárhová is, GDF van BP-en helyben). Ha nincs állami lehetőséged, akkor meg válaszd a legolcsóbbat, mert pont ugyan azt a papírt kapod a végén mindenhol - ha csak ezért mész.
Egy fenti hsz-edre reagálva: az EKKE-n C# a "fő" nyelv a gyakorlati, programozós tárgyaknál, aktuális webes és munkaszervezési technológiák érintőlegesen jelennek csak meg. Assembly-t kötelező tanulni fél évig, az állami tanterv része (a PTI BSc 2014-es mintatantervé pontosabban, nem tudom az újabbak mennyit változtak).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnálom, hogy ilyen rosszak az EKKE-s tapasztalatok. Sajnos nem szívesen tölteném suliban a péntek/szombatjaimat, ha ez elkerülhető lenne. Budapestiként ráadásul nem annyira játszik Debrecen, Szeged vagy Tokaj Hegyalja Egyetem levelező szakon, GDF-en sajnos nincsen pti, a gazdinfóról meg nem hallottam jókat.
Második papírról van szó, szóval a képzésért fizetnem kell, de körülbelül mindegy, hogy 1 vagy 2 havi fizetésem fogja fedezni a képzést, ha lenne különbség szívesen fizetek érte többet. Még megpróbálom a tantárgyakat is összehasonlítani, hátha abból levonható valamilyen különbség.
Köszi a bővebb leírást, én backendesként java oldalról jövök, a c# nem akkora különbség, vállalható kategória. Azt mondjuk sajnálom, hogy az assembly-re is időt kell fecsérelni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én a Commodore korszakban, a PC éra hajnalán kezdtem a "szakmát" a 80-as évek végén fiatalként, többek között Assembly-vel, majd Pascal-lal, és bár üzemeltetésben dolgozom, mindig is programozónak vallottam magamat elsősorban. Azon elmékeim és az üzemeltetésben szerzett tapasztalataim alapján az Assembly alap szintű ismeretét én kötelezővé tenném mindenkinek, aki bármilyen, programozással kapcsolatos tevékenységet végez. Nem kell azt használni napi munkához, csak a mikrovezérlőkkel ultra-optimalizált kódot futtató fejlesztőmérnököknek, viszont megtanít úgy gondolkodni, ahogy a gép dolgozik, és sokkal könnyebb úgy a magasabb szintű fejlesztői munka is, és sokkal könnyebb működő rendszert alkotni. Azok, akiknek a JS volt az első nyelv, nehéz (mert nem talál ki helyettük semmit a nyelv, fordító, stb.), de ezt megértve szerintem mindenki jobb kódot ír utána a választott nyelven.
Egyébként az Assembly csupán egy félév, és az EKKE-n pont egy olyan szakember tanítja (nyugdíjhoz közeli, valódi hozzáértő fejlesztőmérnök), akinek olyan jó volt az a két kurzus amit tartott, hogy beiratkoztam egy szabadon választható harmadikra, mert Ő tartotta (az szintén jó volt).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a hozzászólást, így még nem néztem a dologra. Ismerőseim is sokszor mondták, hogy jó dolog volt az egyetemen rengeteg dolgot kipróbálni, megnézni, hogy hogyan működik, többre jutottak vele, mint a matekkal. Talán ezért a szemléletért is próbálnám ki a hagyományos oktatást fejlesztőként is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a faszom volt ki tőle (asm) az egyetemen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Assembly mit ír ki papíron...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szinten. Foleg, hogy papiron kellett kodot irni. Es ezt csinaltak C es meg volt am PASCAL is nekunk 2 felev...
Agyfasz volt szamomra.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nalunk volt 60 perc 6 kis programot kellett írni lab.zh-n. Ugye debug fordítás közben, után. Ez jóval több, mint 120 kódsor amit a statisztikák szerint az átlag kóder az átlag munkahelyen ír. Ebben benne van a junior és senior is
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
GDF-en van műszaki infó is, az hogyhogy nem került be? Én 2020-ban végeztem, nekem jó tapasztalataim voltak alapvetően.
Arra figyelj, hogy a távoktatás a legtöbb helyen nem azt jelenti hogy soha nem kell bejárni, hanem hogy nem hét közben egész nap vagy ott, hanem pl. hétvégente.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért gondoltam pti-re, mert elsősorban programozó vagyok, a műszaki vonal annyira nem vonz. Szerinted megéri? Milyen területen dolgozol?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kérdés, hogy mennyire az elméleti alapjai érdekelnek a programozásnak. A pti-n szerintem sokkal több matematikát, elméleti alapot tanulsz. A mérnökinfonak is része a programozás, és jellemzően ilyen szakirány is van ha ez érdekel de az talán gyakorlatiasabb.
Én DevOps mérnökként dolgozom jelenleg, de 20+ éve a szakmában vagyok, gyakorlatilag mindent csináltam már. Annak idején webfejlesztőként kezdtem, Linux rendszergazda, hosting, support, teljes cég informatikája, stb. Talán csak a security vonal maradt ki de ami késik... :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csatlakozom az előttem szólóhoz, a PTI a Programtervező Matematikus "utódja" (tudom, nem teljesen, mert az egyetemi képzés votl a PTI BSc meg főiskolai), és inkább az elméletről szól, mint a gyakorlatról Ez a tematikából is látszik.
Mondjuk én a klasszikus programozót inkább ilyen diplomával képzelem el, mint műszaki infós vagy mérnök infós diplomával - de ez csak egy elméleti berögződés részemről.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a kérdés hogy a kolléga kékgalléros vagy fehérgalléros akar-e lenni.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kékgalléros az a bootcamp.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jobban megfizetik a mérnökinformatikusokat mint programtervező informatikusokat, pláne ha BME-s. Mind a kettő programozó szak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A mérnökinformatikus alapvetően egy mérnöki képzés az IT domain-ben, amely tartalmaz programozást is.
Itt a régi képzési anyag, meg lehet nézni, hogy mekkora része a konkrét programozás: https://www.vik.bme.hu/page/52/
Illetve itt van az új: https://www.vik.bme.hu/page/1093/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem épp elég programozó tárgy van itt. Pluszban ott vannak a specializációs tárgyak. Összehasonlításként az ELTE-ik programtervező informatikus tantervei: https://www.inf.elte.hu/tantervihalok
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
No, akkor rakjuk rendbe egy kicsit az elvárásokat. Ha te már programozol, akkor egy egyetemi képzéstől ne azt várd, hogy programozási ismereteket tanítson (beleértve a különböző keretrendszereket/technológiákat/stb.) hanem hogy azokat az elméleti alapokat rakja rendbe, amivel ha autodidakta programozó vagy (mint ahogy sokunk), akkor jó eséllyel nem rendelkezel.
Tehát ha ilyesmiket látsz hogy számítógépes architektura, algoritmuselmélet, gráfelmélet, fordítók, matematikai logika, stb. akkor vagy jó helyen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már persze ha megvan benne erre az igény és a szakmai érdeklődés/alázat (a.k.a. nem tudok mindent).
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennyi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel egyetertek. Matlogot en szerettem valszam/stattal egyutt ellentetben a grafelmelettel. Perverz dolog ez van.
Rengeteg targyat csak oktato miatt vettem fel meg csak a kredit sem volt szukseges.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ahogy írtam az első kommentekben pont ezt várom. Sokmindent tudok, de sok mindenből jobb lenne az alapoktól indulni. Azért gondoltam a pti-re, a mérnökinfóval szemben, mert matekból jobb vagyok, mint fizikából, az elte-s analízis 1-2 gyakorlatilag (nagyobb) tanulás nélkül lett 4-es, később sosem kellett erőlködnöm, hogy megértsem amikor algoritmusokról vagy adatszerkezetekről beszélnek a kollégák. Nem nagyon szívesen mozgok hardver közelben, sokkal inkább vonz a magasabb szintű programozás.
Nincsen túl nagy tapasztalatom a képzések terén, a cégnél nálunk egyaránt vannak elte-bme-szegedről arcok, a legtöbben feleslegesnek gondolják a papírt. Talán a bme-sek kicsit büszkébbek arra, hogy mennyi szívással járt a tanulás. Hát ennyi, a két egyetem közül nehezen tudok dönteni, egyiknél vonzóbb, hogy kevesebb arcot várnak a képzésre, olcsóbb, a másiknál viszont talán kompetensebb emberekre számítanék, ők legalább az egyetemmel már indultak otdk versenyeken vagy legalább van valami.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha már szegedet említetted, szintén a fenti statisztika alapján:
SZTE mérnökinformatikus: 501901 Ft/hó
SZTE gazdinfó: 415389 Ft/hó
SZTE programtervező informatikus: 394797 Ft/hó
A szegedi tudományegyetem azért jó a szakok összehasonlítására, mert ott egy egyetemen belül oktatják mindhárom szakot. Budapesten a programtervező informatikus az ELTE világa, a mérnökinformatikus a BME világa és szemlélete. Egyébként azt mondják, hogy az Óbudai Egyetem is jó.
EKE és NYE között a fizetési stat alapján NYE a nyerő:
EKE programtervező informatikus: 394774 Ft/hó
NYE programtervező informatikus: 479779 Ft/hó
Ezt a két egyetemet nem ismerem különösebben, de nem tartom valószínűnek, hogy Nyíregyháza "kiváló földrajzi helyzete" húzná fel az ottani diploma utána kezdőfizetéseket Eger kárára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm szépen a részletes leírást. Nem tudom, 16-30-as populációt elnézve nekem ez is hibahatáron belüli értéknek tűnik az EKKE és NYE között. Bár lehet, hogy én vagyok ebben a témában túl hitetlen.
Nagyon szívesen mennék nevesebb egyetemre, de a távoktatást ezeken a helyeken (lehet, hogy okkal) nem támogatják, és budapestiként nem tudok Szegedre vagy Debrecenbe utazni minden péntek-szombatra, ami egy levelező képzéssel járna.
MarkMyProfessor, otdk, az általad linkelt oldal számai alapján próbálom csak kitalálni a dolgot, nem olyan nagy sikerrel.
Fizetés meg mérnök és programtervező között akár tükrözheti a piaci igényeket is, nem tudom, nem hiszem, hogy nekem fizetésben jelenthetne bármit is a diploma jelenleg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
OTDK jó forrás a mérlegeléshez.
https://otdk.hu/storage/pages/35.OTDK/Rez%C3%BCm%C3%A9k/muszaki_rezumek…
https://otdk.hu/storage/pages/aktualis/Eredmenyek%2035/35_otdk_10-musza…
https://otdk.hu/storage/Cserelendok/35_otdk_10-muszaki_kari_osszesito_0…
https://otdk.hu/storage/pages/35.OTDK/Rez%C3%BCm%C3%A9k/info_rezumek.pdf
https://otdk.hu/storage/pages/aktualis/Eredmenyek%2035/35_otdk_7-inform…
https://otdk.hu/storage/pages/aktualis/Eredmenyek%2035/35_otdk_7-inform…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felesleges az OTDK alapján bármiféle rangsort nézni, az égadta világon senkit nem érdekel, téged meg főleg, mert te egyébként is pénzt fogsz keresni (mint minden egyetemista aki már az egyetem alatt dolgozik), nincs ilyen hülyeségekre időd.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem ott ahol jó fizetések vannak tudják mit az OTDK és értékelik ha fel tudsz mutatni onnan valamit. Ez az a plusz ami az egyetemi kerettanterv és szakosodás anyagán felüli extra versenyelőnyt jelentené. Illetve mivel programozókból ma is hiány van és így nincs verseny extra a fizetéskategóriához.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De milyen versenyelőnyt? Minden cég küzd a tapasztalat fejlesztőkért (de lassan már a használhatókért is), nem kezd el válogatni, hogy hát igen, ennek van 5 év tapasztalata, de hát ott van Pistike, akik 8 évvel ezelőtt az OTDK-n harmadik helyezett lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
Már évek óta nem is nézzük a diplomát: kis túlzással tud írni meg olvasni, google-t használni, beszél valamennyire angolul, és már vesszük is fel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ha a portán fog ülni és mellette figyeli a biztonsági kamerák képeit akkor valóban elég ennyi is, sőt még sok is :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nincs ilyen hülyeségekre időd
Arra van időd amire szánsz. Kifejezetten kijelenteni, hogy az OTDK hülyeség; nos ez lehet a saját véleményed, de egyáltalán nem egyértelmű tény :).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most arról beszélünk, hogy ott az OP aki főállásban dolgozik és hétvégente járna egyetemre. Ebben a kontextusban az ő számára milyen haszna is van annak, hogy azt nézegeti, hogy egy adott intézmény hallgatói az OTDK-n milyen helyezést is értek el? Tovább megyek, egy X éve fejlesztő embernél, még ha van is arra ideje hogy munka és egyetem mellett OTDK-n bármiféle helyezést érjen el, pontosan mennyi pluszt jelent?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem elárul a képzés minőségéről valamit, ha egy egyetem részt sem vesz ezeken a versenyeken. Ha már csinálom a legtöbbet szeretném a lehetőségből kihozni. Mivel elég kevés vélemény található meg ezekről a képzésekről internetszerte, ezért azokat a dolgokat nézem meg ami elérhető.Ha egy kb. 50-100 fős képzésről egy egyetem nem tud kiállítani tdk-ra pár tanulót szerintem elmond valamit az oktatók hozzáállásáról, annak ellenére, hogy nem szeretnék tdkzni.
Ugyanez igaz a kezdő bérekre is, az egy mutatója lehet egy intézménynek, a jelenlegi fizetésemtől függetlenül.
Jó lenne ottani diákokkal beszélni, hogy mit gondolnak a képzésben jónak, de nem ismerek erre platformot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
r/programminghungary
programozók facebook csoport
10-20 ezer taggal rendelkezik mindkét csoport
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem az a problémám az ilyen csoportokkal, hogy nagydumás phpistike simán lenyomja ai majszter infótudós kollégát, aki már jobban fejezi ki magát java nyelven mint magyarul. Konkrét kérdésekre lehet ilyen csoportokban választ keresni, még úgy is kell zajszűrő. De képbekerülésre pont nem optimálisak ezek a csoportok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem alapvetően pont azért jó, mert egy ilyen kérdésnél lesz 200 hozzászólás, amit szépen meg lehet szűrni, de mondjuk esélyesebb, hogy olyanok válaszolnak, akik az adott egyetemre járnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a probléma, hogy pont a keményebb képzést adó magyar egyetemek durva szórással működnek a mai napig. (Nincs semmilyen kontroll a professzori szintre elért oktatók tevékenysége felett, sajnos jellemző ezért a kvóta-vizsgáztató, szopatok-mert-megtehetem és hasonló arcok jelenléte megkerülhetetlen tárgyaknál. Többek között ezért sem vagyok híve a korlátlan egyetemi autonómiának) Aki ilyen vagy olyan okból nem fejezték be ezeket a szakokat törvényszerűen negatívan tekintenek a műintézményre. Ők vannak többségben és így jó eséllyel szubjektív és pontatlan infókkal fognak szolgálni az adott egyetemről és szakról. Évekkel később is maguk számára is igazolni akarják miért is volt "jó", hogy nem fejezték be, ha pedig bosszújukat egy fórumon érdeklődőnek el tudják adni az duplaplusz jóérzés nekik. Ilyen az ember.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Szerintem elárul a képzés minőségéről valamit, ha egy egyetem részt sem vesz ezeken a versenyeken."
Így van!
Nem véletlen az összefüggés a BME által elhozott sok OTDK helyezés és 607 ezres BME mérnökinfós kezdőfizetés között. Szerintem ha valaki csak azért indul a TDK-n, hogy majd eljutva az OTDK-ra megnyerje azt és mutogassa a díját általában úgyis feladja a félút előtt. A helyezettek többsége azért kezdett bele mert érdekelte a projektje, hajlandó volt időt energiát fektetni bele. Kell még hozzá egy kis szerencse is, nem árt ha van jó előadói készsége. Az a cég amelyik ezt nem értékeli nem olyan munkahely ahol szeretnék dolgozni. Aki bizonyít OTDK-n arra cégnél is rá lehet bízni egy projektet. Képes megérteni komplex feladatokat. Tud több féléves fejlesztést önállóan irányítani. Végül és nem utolsósorban képes olyat alkotni, ami korábban nem létezett.
A másik a hallgatótársak emberi minősége, amit szerintem szintén meghatároz valamilyen szinten a műintézmény hírneve. Nem utolsó sorban a közös trauma amiből van bőven a kemény képzéseken kiváló alap jó hosszútávú kapcsolatra :) Sztereotípiákkal szemben igen jó nők járnak mostanában programozó szakokra.
Persze ez utóbbiak főleg nappali képzésen számítanak. BME vik-et munka mellett nem ajánlanám, mert még esti sincs nemhogy levelező vagy távoktatás. A képzés pedig nagyon kemény és szopatós. De egy éve óta programozó területen dolgozó ember is sok új dolgot tanulhat.
"Jó lenne ottani diákokkal beszélni, hogy mit gondolnak a képzésben jónak, de nem ismerek erre platformot."
Első körben próbálj rákeresni: {intézmény neve} HÖK facebook csoport szavakra. Általában van ilyen, ha szernecséd van még segítőkészek is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mindenkinek fontos ez. Nálunk akik mentek versenyezni az egy típus, de nem a legkreatívabb fajta, inkább a jó munkaerő. Ebből a típusból ritkábban lesz vállalkozó. (Nem alkalmi vállalkozó, hanem olyan aki vállalkozóként éli le az életét.)
Egy jó vezető/vállalkozó/menedzser optimalizál. Csak akkor megy versenyre, ha megúszik vele valamit olcsóbban. Különben nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben lehet igazság. A topic kérdezője és indítója ha jól értem továbbra is munkavállaló maradna programozóként és nem tervez saját vállalkozást. Bár ezt majd ő leírja ha fontosnak tartja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én soha nem mentem. Tőlem gyengébb képességű emberek (ők hívtak engem mindig a csapatukba):
- jobb jegyeket szereztek
- mentek versenyre
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is BME-VIK-re jártam, és én se mentem soha ilyenre, helyette inkább bedolgoztam különböző cégeknek, és így már igazolt szakmai tapasztalattal mentem az első munkahelyemre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
Sosem erdekeltek a jegyek. A sikeres vizsga erdekelt es, hogy minnel kisebb idoraforditassal meglegyen.
Ami erdekelt azt ugyis magamtol utannamentem.
Dicserettel zarovizsgaztam annal a szemelynel akitol a folyoson behugyozott az atlag mano. En az elso eloadason beszoltam neki, hogy ahogy elmondta az hibas es ramutattam hol ment felre. Typo volt amugy. Ezutan sokan javasoltak, hogy menjek mashova , "mert itt az eletben nem fogsz vegezni" aztan megis.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mintha magamat olvasnám. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kauzalitás vs korreláció. A BME-s oktatás úgy nézett ki, hogy 200 fő bement az előadóba (egybe már nem is fértünk be), még a lépcsőn is ültünk, és úgy jegyzeteltünk. Maga a képzés erős és nehéz volt, én azóta is abból az elméleti alapokból élek. Az, hogy volt pár ember ebből a több százból akit érdekelt a TDK és volt ideje ilyennek szórakozni, az egyébként teljesen rendben van, általában ezek az emberek mentek tovább a doktori képzésre. De ebből az OP-nak teljesen felesleges bárminemű következtetést levonnia. Ugyanúgy, az, hogy XY egyetemet végzetteknél mennyi a kezdő kereset lényegtelen, mert ő nem egy nulla km-es fejlesztő, hanem olyan, aki már több éve dolgozik, csak most a hiányzó elméleti alapjait akarja lerakni. Ő nem egy junior java fejlesztő pozícióra fog jelentkezni, hanem már most minimum egy erős medior fejlesztő pozicióra. Ebben a kontextusban pedig szinte mindegy hogy milyen egyetemet végezett, az a fontos, hogy hol jelentkezik. Ha Budapesten, akkor ennek megfelelő fizetési ajánlatokat fog kapni (ami nem 400 bruttó egy mediornak, hanem ennek a duplája) ha valahol vidéken - és egyébként a vidéki egyetemeken tanulók sokszor maradnak helyben - akkor meg annyit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha valahol vidéken akkor meg annyit
Tapasztalatom alapján nincs számottevő eltérés a vidéki városok és BP között.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1.x-2.x bruttó közötti béreket én még csak Pesten láttam, Szeged, stb. mindig alacsonyabb volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt meg figyelembe kell venni, hogy most aki IT teruleten megtalalja a bekapcsolo gombot az is el tud helyezkedni.
A menobb arcok meg most erzik azt amit a jo csaj a discoban, hogy uton utfelen inzultaljak.
Ez amugy majdnem stimmel, csak pont forditva van, hogy mindenfele fejvadaszt/HR/talent sourcer "kiscsajok" szaladgalnak 30-40+ jellemzoen "faszik" utan.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ó igen a klasszikus vicc, miszerint a LinkedIn a fordított társkereső. Ott a pasik nem írnak vissza a csajoknak :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
It's funny because it's true.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
OE NIK: oda csak akkor tényleg tanulni akarsz :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
...és fel tudja dolgozni, hogy 25% esélye van a diplomára. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az csak azért van mert mindenkit beengednek a képzésre. Aki ott bennmarad az a bme-n is bennmaradna.
Egyébként meg kár ezekért az összehasonlítgatásokért, vannak a schönherzesek meg a az összes többi "mérnök". :P
GPLv3-as hozzászólás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
BME annyira elit, hogy nincs esti képzés. Nem is tervezik.
Biztos túl sok pénzük van. Pedig ugye a fix és a mozgó költségek aránya nagyon is indokolná ezt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak a gépészek és a többi mérnök ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A vegyészek és az építészek is a futottak még?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert BME-re nem csak akkor? :)
Távoktatás viszont egyik műintézményben sincs.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyél meg egy denevért a kínai piacról oszt lesz, látod!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert BME-re nem csak akkor? :)
Mert MIT-re nem csak akkor? Te mindenbe belekötsz?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem vitát akarok gerjeszteni, csak leírom a tapasztalataimat. Az utóbbi 20 évben elég sok embert (100+) interjúztattam.
Nekem, hangsúlyozom nekem, az jött le, hogy az ELTE meg a BME, esetleg a Debreceni diploma ér valamit, de az sem garancia semmire. (Szegedről, Pécsről nem nagyon láttam senkit)
Végül már az volt a policy, hogy Nyíregyházán Kecskeméten Dunaújvárosban, Egerben végzett embert be sem hívtunk. Győr régen elég jó (bár gyakorlati képzés) volt, az Óbudai egyetem határeset. (Szerintem nem csak az intézményt minősíti a színvonal, erősen benne van, hogy hozott anyagból dolgoznak, és aki tehetséges, nyilván egy jobb hírű helyre megy)
Azt gondold végig, hogy csak a papír kell, vagy tényleg tanulni akarsz. Nem technológiákat, hanem alapokat. Mert azok, amennyire én tapasztaltam, az autodidaktáknál legtöbbször nincsenek rendben. Ha az ELTE-s analízis könnyen ment, akkor nem lesz gondod vele.
Ha külföldben gondolkodsz akkor két dolog:
1, az Msc komolyabb helyen elvárás
2, Nézd meg hogy a FAANG cégeknél mennyire kemények az interjúk, és nagyon rámennek az algoritmizálási képességekre. Mert két szint van: jöhet bárki, mert úgysem kapunk embert, vagy mi vagyunk a Google, csak a legjobbakat vesszük fel, mert megtehetjük. Szóval ha ez kell, nézd meg a tanterveket, és válassz egy keményebb helyet.
A végére egy szubjektív dolog: nekem a diploma megléte azt bizonyítja, hogy az adott ember le bírta tenni a seggét, és végig tudott csinálni valamit, ami komolyabb szellemi erőfeszítést kíván, és nagyrészt nemszeretem dolog. Ez egy elég erős szűrő, nem több. Hozzáteszem, rengeteg olyan embert is láttam, aki a diplomája ellenére teljesen fogalmatlan, sőt még ostoba is volt.
Nem akartam (volna) olyanokkal dolgozni, akik akármilyen intelligensek, nem képesek 5 percig koncentrálni valamire, vagy valamit nem minta alapján, hanem a működését megértve megtanulni, vagy egy hosszabb doksit elolvasni, esetleg neadjisten valamit érthetően leírni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a meglátást, nekünk is hasonló tapasztalataink vannak pályakezdőkkel, hogy a BME-s, ELTE-s srácok sokszor jobb alapokkal rendelkeznek. (Bár ilyen még nincsen, hogy be sem hívjuk a papír miatt).
Elsősorban tanulni szeretnék, szerintem, sok véleménnyel szemben sok jó alapot, gondolkodásmódot adhat egy ilyen képzés. Én proginf-ben gondolokozom, egyszerűen azért, mert túlnyomórészt programozok mindennap, hardwarehez közel semmit sem csinálok, matek, absztrahálás könnyen megy. Nem melllesleg azt vettem észre, hogy aki tanult is a suliban, bsc, esetleg msc szinten, az a kódon túl is sokkal jobban, gyorsabban átlátja a technológiát, feladatokat, és össze tudja kötni egymással a fogalmakat (meta dolgok).
Nem tudom, hogy ezeken a képzéseken fel lehet-e szedni az alapokat, ha nem vagy haszontalan, legfeljebb otthagyom, udemy-zni ezután is lehet.
Mivel a munkahelyemen nagyon jó mentorok vesznek körül, ezt nem áldoznám fel, hogy levelezőre vagy nappalira járhassak egy elitebb egyetemen.
A két egyetem közül nem igazán tudok dönteni, mert nem találkoztam ott végzettekkel sajnos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni