Saját felhő kell nekem vagy valami más?

Van egy épített NAS az otthoni hálózatomon.

OpenMediaVault + BananaPi + egy SATA hdd.

Amióta nincs Google Photos-nál ingyen ebéd, azóta Amazon Photos-ra szinkronizálom a fotóimat, de a videók nincsenek sehova se szinkronizálva.

Azt szeretném, ha lenne valami olyan szolgáltatás az otthoni NAS-omon, hogy a családi telefonok amikor akarják, fel tudják másolni a fényképeket és videókat (ha a tárhely szűkös lesz, majd valamit kezdünk a problémával, de egyelőre van hely.

Elsőnek OwnCloud / NextCloud jutott eszembe (egyikkel sincs tapasztalatom), de egy gyors keresés és egy kevés olvasgatás után úgy tűnik, hogy ez ágyúval verébre. A felsorolt szolgáltatások nagy része nem kell nekem.

Tényleg csak annyival szeretnék többet egy a NAS-ról kiajánlott és a tűzfalon kiengedett megosztásnál, hogy 1) legyen elfogadhatóan biztonságos 2) ne kézzel kelljen a telefonon felmountolni / másolni, hanem legyen olyan app, ami automatikusan a háttérben a beállítások alapján megoldja a feltöltést. Pl. ha be van állítva, hogy fényképeket mobilneten is, videókat csak WiFi-n töltsön fel, mindent változtatás nélkül, eredeti méretben és fájl típussal, akkor ne kelljen nekem ezzel foglalkozni.

Ha akarok egy fényképet, akkor a NAS-on odanavigálva találjam meg dátum szerint és kész.

Kell nekem ehhez felhő szoftver? Vagy van valami Androidon (is) támogatott, széleskörűen működő megoldás amit egy OpenMediaVaultra fel lehet pattintani?

Hozzászólások

Esetleg Seafile? Van android kliens is hozzá.

Synology NAS-omhoz adott Android app haza szinkronizalna a kepeket miutan a telefonon fényképeztem egyet. Publikus nem fix ip-n lóg a nas. 

Hm..fene tudja. Évekig használtam az omv-t, de kb. 2 éve elengedtem, mert a tökömnek volt kedve egy-egy upgrade után keresni, hogy épp' mi nyűgje. Lett sima debian + nextcloud + seafile + syncthing + dolibarr + transmission és aztóta "örömbódottság" :)

A meglévő omv-t egy syno-ra cserélni - cseberből vederbe, csak még pénzbe is kerül

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Amiket erre használok:

nextcloud

seafile

syncthing

Mindegyiknél van pro/kontra

A fájlokhoz egyértelműen a seafile a legjobb, de a fotóknál én nextcloudot használok (nyilván nem csak ezért van fenn)

A syncthing nekem inkább homokozó, meg amolyan "extra backup", ami ugyan lezabálja a teló akkut, de mindenhonnan "hazatalál".

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Én ezt használom hasonló célra (Pro változatot): https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.tacit.android.foldersy…

SMB-re szinkronizál, ráadásul két irányban. Ezt azért szeretem, mert gépemről tudom selejtezni a képeket, megfelelő mappába mozgatni, ha ez megtörtént, akkor a rendszerezett képek automatikusan törlődnek a telefonról.

Ezenkívül mentek névjegyeket, sms-eket, hívásnaplót, ezeket a mentéseket is ezzel szinkronizálom át.

Nem rossz, de pont azt nem tudja ez sem, amit seafile vagy a syncthing sem a képeknél. Magyarán, hogy meg tudjam nézni, akkor is, ha törlöm a telóró (google fotó szerűen), illetve a hiba lehetősége, hogy lementetted-e valóban (nc app-ban megnézed) mielőtt végleg törlöd. Ezért (is) lett nextcloud a képek mentésére, mert pl. ott van a Yaga app, ami ezt egészen jól tudja, illetve az előbb említett törlés előtt is, megnyitod, ha ott vannak a fotók mehet a törlés. Eredetileg a jegyzet, naptár, receptek meg a saját hírfolyam miatt került telepítésre  az NC. Sima fájlszinkronizálásra, ennek ellenére továbbra is seafile-t használok, de a telefonos appal itt egyáltalán nem voltam megelégedve. Az inkább arra jó, hogy elérjem a gépem fájljait, telefonról menteni csak fotókat tud. Ellenben közös munkára, meg fájlverziózásra ez jött be a legjobban (számítógép esetén, nem telefonon!). A megosztott mappák minden eszközön fizikailag is megvannak, tehát tudok kapcsolat nélkül is melózni. Ha online lesz a gép, szinkronizálja az adatot a szerver felé, az pedig a további klienseknek. Ez utóbbit az NC is tudja, de komótosabban és a fájlverzió követést nem, max a törölt fájlok helyreállítását tudja. Pedig nem egyszer jött már jól a verziókövetés.

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Nem tudom, miként működik a Google fotó.

Nekem az volt az elvárásom, hogy egy fotóról egyszer kelljen eldöntenem, hogy kell vagy sem: ha a telefonon törlöm, eltűnik SMB-ről, ha számítógépről törlöm vagy rendszerezem a mappájába, akkor eltűnik a telefonról. Így nincs dupla munka. Ez egyszerű, mert elég neki egy SMB megosztás (de sok más célponttal is meg tudja elvileg csinálni), nem kell mindenféle szolgáltatás és alkalmazás.

Egyirányú szinkronizációt is tud, azaz SMB törléseket nem követ vissza a telefonra, talán erre gondolsz. De ez azt jelenti, hogy minden fotóval kétszer kell foglalkoznod. Hétköznap nem vészes, de utazás után macerás a telefonról egyesével törölgetni. Az SMB-ről van mentésem, ha véletlenül törölnék le valamit, onnan még vissza tudom venni (ha nem rögtön szinkron után törlöm, de az elmúlt években még nem kellett visszaállítanom).

Én a telefonom nagyon minimálisat dolgozok (emailt sem nagyon olvasok rajta), munkából adódó fájlokat nem is tárolok, úgyhogy fejlettebb fájlszinkronizációra nincs szükségem (otthoni SMB-t elérem VPN-nel, ha kell valami, lokálisan nincsen semmi).

Így van, felhasználási mód kérdése, nekem a telefonom informatikai munkaeszköz is.

Fotó elkészít, rögtön eldönt marad/töröl, automata szinkronizálás általában egy percen belül (nyilván hálózat kérdése), pár naponta telefonról minden kép letöröl, ha valami kell, yaga megnyit.

A te esetedben ami ellen nincs védelem, az a telefon elhagyása és vagy egyéb mód miatt a megsemmisülése, de mivel semmit nem tárolsz rajta, nem is használod igazán munkaeszközként, ez neked nem fontos. Én biztos beledőlnék krimpelő fogóba ha nem lenne folyamatos mentésem és megmurdálna vagy elveszne a telefonom.

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Naponta egyszer automatikusan szinkronizál. Ha elveszik/elromlik a telefonom, akkor jobban zavarna, hogy gondoskodnom kell a pótlásáról, minthogy elveszett néhány kép.

Engem sokkal jobban zavar, hogy nem lehet általánosan mindent menteni: vannak alkalmazások, melyek felhasználói fiókba mentik magukat, de vannak, amik nem és nem is menthetők.

Az enyém rootolt (minden telefonom rootolt vagy jailbreakelt volt), nejemé nem. Mindkettő tudja, illetve pár napja állítottam be egy ismerős telefonját (szintén xiaomi) az is tudja menteni a beállításokat (ez nem root függő), alkalmazásokat, szóval mindent. Ebből a backupból már csináltam egyszer visszaállítást is...

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Nálam a SyncMe Wireless csinálja ugyanezt - az ingyenesnél kézzel kell futtatni a szinkronizálást, a pár gombért megvehetőnek megadható, hogy például adott wifi-re felcsattanva indítsa el a szinkronizálást. Mivel a NAS-t nem fogom semilyen módon a nagyvilág felé kinyitni, így a "bárhonnan, bármikor" nálam nem volt igény - meg van otthonra vpn, úgyhogy ha nagyon kell, azon keresztül működik a szinkronizálás.

Egy BabanaPi, egy darab SATA lemezzel nem NAS, hanem jópofa kísérlet.

Netről letöltött filmekhez tök szuper, mert helyben van, kicsi és olcsó (meg keveset fogyaszt), aztán ha elmúlik, úgyis le lehet mindent tölteni megint (neg befizetni streaming-re, és nézni amikor tetszik...). Azért a családi fotógyűjteményt nem ilyenen tárolja az, akinek fontosak azok a képek. Ha meg nem fontosak, minek lementeni egyáltalán a telóról?

Neki az. Így kezdte :

"Van egy épített NAS az otthoni hálózatomon."

A redundanciába még nem mentünk bele. Az itt jelenlévők szerintem mind tudják, hogy a mentésről akkor beszélünk, ha az legalább 3 példányban megvan, amiből legalább egy geológiailag is más helyen van. 
 

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Így van.

1, Akit nem zavar, használhatja a google-t is. Én igyekszem ezt a minimálisra szorítani egy ideje itthon is.

2, Nem kell ez mindenkinek. 

Amúgy a google one mennyire szavatolja az adataid biztonságát? Csak kíváncsiságból...

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

RMS ezen az előadásán felhívta arra is a hallgatóság figyelmet, hogy amit kiadsz a kezedből külső fél szolgáltatására adatot, ott csak a jogi paksaméta próbál megnyugtatni. Fizikailag az adataid egy másolata harmadik félnél van visszavonhatatlanul. Ezt is érdemes mérlegelni.

Én a Nextcloud-ot javaslom. Nem ágyúval verébre.

Az App tud olyat, hogy a fényképeket automatikusan feltolja a szerverre, az elkészültük után.

A fájlszintű elérés WebDAV-on keresztül, is, lehetséges, de sajnos a Windows-ba a mai napig nem képes az M$ megoldani, hogy megjegyezze a jelszót.

Jobban jársz a Windows-os alkalmazásával, ami tud neked itt is szinkronizálni, ha kell.

A biztonsággal nincs gond, lehet TOTP auth-ot is pár kattintással összehozni.

Én jelenleg 3 helyen is használom, ebből az otthoni a "home-lab", a másik kettő viszont production környezet, hibátlanul teszi a dolgát.

( •̀ᴗ•́)╭∩╮

"speciel a blockchain igenis hogy jó megoldás, ezért nagy erőkkel keressük hozzá a problémát"
"A picsat, az internet a porno es a macskas kepek tarolorandszere! : HJ"

Az élet ott kezdődik, amikor rájössz, hogy szart sem kell bizonyítanod senkinek

Ha meg akarod nevettetni Istent, készíts tervet!

A Tecsőn letiltottak / töröltek mert a privát csatornámon az egyik családi videóban habbal teli fürdőkádból kilátszott a lányom válla.

Akkor eldöntöttem, hogy saját családi szervert építek és rajta fájlszerver illetve kép és videómegosztó.     

Kettő dolgot használok.

Elegáns és multifunkciós Piwigo iiletve Owncloud lett.

Eleinte Nextcloud volt az ow helyett, de nálam nagyon lassú volt. Az owncloud működésben lehelet könnyű és kevesebb csingilingit tartalmaz.

A Piwigo egy pluginnal videókat is lejátszik. Rengeteg sok giga képet és videót kezel Jól személyre szabható

A szerver fel lett programozva időszakos működésre adott időben bekapcsol és leáll a cron segítségével. Több mint egy éve műxik gond nélkül.    

Szerkesztve: 2021. 12. 19., v – 17:51

én is sokat kerestem a megfelelő megoldást, aztán barkácsolás lett belőle... ez legalább azt csinálja, amit én akarok, gyors és a célnak megfelel...

 

home szerver minden nap lebackupolja a telefonokat, laptopokat... ssh + rsync (telefonra egy SSHelper nevű app fut)... lokál hálón vagy vpn-en (wireguard nagyon aksi barát)

inkrementális backup készül, tehát ha letöröltem a képet a telefonon, akkor az le is törlődik, de vannak régebbi snapshotok, ahol még előbányászható... ha nincs új file, nincs disk space foglalás

persze, az egész dolog még szikronizálva van egy külső vps-re is... sosem lehet tudni alapon...

 

ami a képek megjelenítését illeti, saját php szkript legenerálja a statikus content-et:  thumbnaileket, a képeket átméretezi, videokat átkódolja (az eredeti file-okhoz nem nyúl),

kategória, év, hónap szerint folderekbe rakja, aztán használ egy nanogallery nézőkét... s máris lehet mutatni a sok tízezer fotót a nagyszülőknek...