[Megoldva] Ubuntu beépített videólejátszóban képernyőkép készítése a videóról - melyik billentyűkombinációval?

Fórumok

Ubuntu alatt használom a beépített videólejátszót. Van benne egy olyan funkció, hogy felül rányomok a három pöttyre, aztán "Take screenshot". Ekkor a videóból le fogja menteni az éppen látszódó képet.

Eddig jó, de nekem billentyűparanccsal kellene ezt megtennem, mert egérrel kattintgatva, a menüből elérve ezt a funkciót ez körülményes így. Viszont nem tartozik billentyűparancs (hotkey) ehhez a funkcióhoz. Hogyan lehetne megtudni, hogy melyik billentyű-kombinációval érhető el ez a parancs, vagy pedig hogyan tudnék ehhez saját hotkey-t hozzárendelni?

Gnome-t használok, így ha jól tudom, a beépített videólejátszó az a "Totem".

A VLC videólejátszótban a Shift+S paranccsal tudok képernyőképet készíteni a videóból, de sajnos ez nem megy a Totem alatt. Inkább a Totem-et használnám, mert a VLC nekem valamiért nem záródik be, amikor kilépek belőle, és mindig ottmarad egy VLC példány, hiába zárom be.

Van egy olyan funkció az Ubuntuban, hogy hozzá tudok adni saját billentyűzet-kombinációkat adott parancsokhoz. De ehhez kéri a "command" mezőben a végrehajtandó parancsot, oda meg nem tudom, hogy mit kellene írni.

Hozzászólások

printscreen gomb nem csinál screenshot-ot (függetlenül a lejátszótól) a képek mappába?

Igen, de az a teljes képernyőről csinál képernyőképet. Nekem az kellene, hogy csak a megnyitott videó éppen látható képkockája legyen rajta a képen, és pontosan olyan szélesség*magasság méretben, amekkora a videó.

Pl. ha a videó 1920x1080 pixel méretű, és csinálok róla egy képernyőképet, akkor a képernyőkép is pontosan 1920x1080 pixel szélességű legyen (akkor is, ha éppen nem pont 1920x1080 méretben nézem a videót), és csak a videó adott képkockája legyen benne, más nem.

A beépített videólejátszó "take screenshot" funkciója tudja ezt, csak ugye ezzel az a bajom, hogy nem tartozik hozzá billentyűparancs, és így macerás. Nekem az kéne, hogy nézem a videót, és amikor megnyomok egy billentyűkódot, akkor lementse a képernyőképet a videóból, ne kelljen nekem egérrel kikeresni a menüből a parancsot aztán ráklikkelni.

Nyomkodd végig az összes *+S billentyűkombinációt.

:)

Alt+Printscreen az épp előtérben lévő ablakról készít képet.

3.13. To Take a Screenshot

To take a screenshot of the movie or visualization that is playing, choose Edit ▸ Take Screenshot. The Save Screenshot dialog is displayed. Choose a location and insert the filename as which you want to save the screenshot, then click on the Save button to save the screenshot.

Totem Movie Player will display a preview of the screenshot which is to be saved on the left-hand side of the Save Screenshot dialog.

Esetleg alternativakent az smplayer-t tudom javasolni. Az "S" gomb a screenshot.

Persze, hogy az a megoldás, le kell cserélni. Az Ubuntu erről szól. Telenyomják bloat fossal, ami nem csak keveset tud, de nagyon egységsugarú felhasználónak van tervezve, azaz csak GUI-n klikkelős, meg minden Gnome/Gtk3/webcss dizájn alapján leegyszerűsített, flat designos, hamburgermenüs, agyonbutított valami. Ilyen poweruser feature-öket ne is várjál ezektől az öltönyös-nyakkendős, mi vagyunk a trenddiktátor menedzserek címszavas tooloktól, mint átprogramozható hotkey-k, normális pluginek, pluginkezelés, stb.. Ezek inkább androidos, két gombos fingóapp szintjén vannak, nem normális alkalmazások. Nem csak a Totem, hanem a többi is, gedit, Nautilus, Disks, stb.. A Rythmbox, Brasero, stb. nem olyan rossz, de még azok is elég primitívek.

De mindjárt meg se kell állni itt, magát a Gnome DE-t is lecserélheted valami haladóbb WM-re, amiben rendes konfigfájllal bármit testre tudsz szabni, kinézet, viselkedés, gyorsbillentyűk, automatika, multimonitor kezelés, stb.. Egy sokkal testreszabhatóbb, nagyobb tudású környezetet tudsz csinálni ezekkel.

Ha ilyesmikre van igényed, akkor eleve kinőtted már a stock Ubuntut. Még disztrót váltani se túlzás ilyenkor, mert nem csak a Gnome DE-től szabadulsz meg, de az összes Canonical/Snap szutyoktól, bloat/spyware-től. Az Ubuntu teljesen kezdőknek van, akik frissen jöttek Windowsról vagy Macről, de még ott is laikusnak, egységsugarúnak számítottak, és elvárják, hogy egy multi mindent eldöntsön helyettük, mindent alájuk toljon, minél egyszerűsítettebb és letisztultabb (lebutítottabb) formában. De ahogy huzamosabb időn át linuxozik valaki, úgy kialakulnak az igényei, egyre egyedibb lesz a workflow-ja, egyre több saját, spéci alkalmazást fog használni, annál egyedibbre testre szabja a rendszert. Ez nem elitkedés, hanem egy szerves fejlődési folyamat, amin mindenki átmegy, változó sebességgel, csak az változik, hogy kinek hány évbe telik.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”