Negatív filmtekercsből képfáljt

Régi fényképeimet szeretném negatív filmtekercsről digitalizálni.
 

Amikor rákerestem, digitalizáló sckennertt találtam 15e -től 150e kategóriában, de szolgáltatást, ahol ezt megcsinálnák nekem azt nem.

Van valakinek tippje, hol csinálnak ilyet
Körülbelül 6 – 8 filmtekercsről lenne szó.

Hozzászólások

Ha veszel szkennert, ahhoz adnak szoftvert is, vagy nem? De az ingyenes szoftverek (pl. IrfanView) is tudnak invertálni.

ez engem is érdekel, egy csomó szkennerhez fel kell szeletelni a negatív tekercset. Olyat kerestem volna ami motorral behajtja, pozicionálja, és átvilágítja, rögzíti.

Software is like sex, it's better with a penguin. :D (r)(tm)(c) آكوش

Az ilyen automata scanner ára szerintem többszöröse a kézinek. Abból pedig létezik olyan, ahol van olyan filmtartó, amihez nem kell felszeletelni, hanem kézzel át lehet rajta húzni akár az egész tekercset. Persze attól még pozicionálni, scannelni stb. még időrabló kézimunka. Valamit valamiért, itt is látszik, hogy az idő pénz :)

... egy csomó szkennerhez fel kell szeletelni a negatív tekercset. 

Kultúrember felszeleteli 6 képkockára a negatívját. :-P Mert nem akar a szorosra tekert negatív miatt Newton-gyűrűkre szert tenni. :-]
Meg így befér a pausz | A4 nyomtatópapír | Pravda csomagololóanyagába. ;-)
Könnyű tárolni - rá lehet írni a csomagolásra, hogy mikor lett lőve a negatív, hol, mi került rá, stb.

Sokkal összetettebb a negatív szkennelés, mint a fenti hozzászólásokból látszik (nem annyi, hogy behúzzuk lapszkennerrel és irfanview-ban invert). 6-8 tekercs esetén keress egy profi helyet, ahol megoldják. (pl., lab4art, f8, café analóg, fotologus)

Ha komolyabban érdekel, fb-on Analóg-Filmes Fotózás csoport, rengeteg tapasztalat megosztva.

Beadod az elso fotolaborba a tekercseidet es kered a kimenetet pendrivera. A digitalis gepeken is van analog kepekkel boldogulo szkenner. Ha nem lesz az elsoben, akkor lesz a masodikban.

 

Ok nem szeletelik fel, szinhelyes lesz es normalisan pozicionalt (motor viszi a levilagito ele). Egy tekercs film egy ezres korul van, fixme. Ket eve meg fotolaborban dolgozott a felesegem, onnan tudom. Sokat szervizeltem a szarjaikat. 

Vortex Rikers NC114-85EKLS

2400dpi egy gretag muszerrel es jaja, Debrecenben egy netto ezres korul volt masfel eve. Mi a :) es mi a :O? Nevetseges vagy meglepo vagy mi? Ket kattintas es kozben mehetsz tovabb a fo laborgepen massal, ekozben egy samba mappaba irja 5-6 perc alatt a kimenetet a szkenner egyseg, amibol 2-3 perc a film utja a szkennerig. Fel ora alatt 6x2 kattintassal mast csinalva ekozben a netto ~6e sok vagy keves?

Retegigenykent jaja lehetne tobbet is kerni, de akinek nem a merev penzszivas a genetikaja az inkabb visszajaro ugyfelet szeretne. Ha esetleg fotoboltolni kellene a kepeket, azt mar oradijban is lehet. Nem vagom mi a meglepo, vagy csak masik bolygon elunk.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Mik a mosolypofák...? :-| "Koromból" adódóan már "kényszeres" vagyok... :-\ 2400 baudon még volt szerepük, hozzáadott értékük. Manapság, amikor az okostelefonokat végtelenül bugyuta tömegek nyomkodják... már csak zavaró a jelenlétük. :-|||
A TREND-ről beszélek, nem személyeskedem!

Más.

Van itt mellettem egy Epson Perfection V750 Pro, asztali, síkágyas szkener. Tizenötéves, anno kb. 1100 USD-be fájt. Tartja az árát valamelyest - de nem igen van rá fizetőképes kereslet. 4800 DPI-t tud. ;) 35 mm-es film és A4 méretű üvegnegatív is belemehet. Meg rollfilm, meg diapozitív. Meg a babámfüle. :-P Igen, fel kell hozzá vágni - de mint mondtam, mi, az oldschool csávók síkban, hatkockásra felvágva tartjuk a negatívjainkat, ne legyen rajtuk Newton-gyűrű -, egyszerre 24 kocekányi stuff fér be tartójába... ami 4800 DPI esetén... cirka 25 megapixelnyi képfile felbontás esetén... képkocekánként elmolyol 5 - 6 percet... szóval nem ideges a folyamat... :-) 

És! ;-]

Mert a "fullframe" kisfilm méret - ahhoz képest :-P - "100 megapixel" felbontású LENNE (de inkább vonal/mm-rel mérjük mit tud feloldani! :-P :-] ) néminemű "minőségvesztés" is fellép a szekennelés során a film -> hívás -> papírra nagyításhoz képest... :-\\\

Tehát, @kovi mester, ezért a csodálkozás, hogy mi, mennyiért, hogyan, hol, gyakorlatilag költői kérdés kicsusszant billentyűzetemből... ;) Valamint - igazad van, én úgy érzem, egy "másik bolygón" élek. :-)
S azt se felejtsük el, hogy kb. 1995 - 2005 között egy teljes műszakos kollega státusza volt kiadóknál, DTP stúdióknál a "szkenneres." Van vele mit molyolni, na... :) 

Meg még más.

Egész jó eredményt lehet DIY körülmények között elérni a negatív film (persze diapozitívvel is, csak a tartókeret miatt bonyibb) az analóg film digitális kamerával, makróképes ojjektívval való lefotózásával is. ;-)
Asztalra egy öreg tablet, bele képnézőbe egy #FFF színű JPG a képnézőbe, rá a negatív, arra egy veszélyes hulladékudvarból kimentett multifunkciósnyomató, -szkennelő okosságból kimentett üveglap, állvány, kamera. ;) Igen jó lesz ezzel a riggel a végeredmény. Természetesen - "ahhoz képest." :-P

Szerkesztve: 2020. 11. 11., sze – 20:59

nemide, a smartphone megtréfált

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Szerkesztve: 2020. 11. 12., cs – 08:56

Sziasztok, a Newton-gyűrűket illetően tévedésben vagytok. Az akkor keletkezik, ha három eltérő törésmutatójú optikai réteg között a fény hullámhosszával összemérhető változó távolság van az átvilágítás során, és még a fény polarizációja is szerepet játszik. Tehát pl. üveglap - levegő - film. Ha a filmet feltekerjük, akkor ugye nem világítjuk át. Átvilágításhoz pedig kitekerjük, de önmagában nem képződik (főleg nem marad rajta) Newton-gyűrű, csak akkor, ha üveglaphoz szorítjuk és átvilágítjuk. Az üveges diakeretnél gyakori jelenség, és nyilván az üveges szkennereknél is. A megoldás: az üveg és a film között némi légrést hagyni, pl. a film megfelelő vezetésével, kifeszítésével.

Ilyen 6-os filmtárolót régen az Ofotért-nél árultak, 6-os leporelló volt benne vékony selyempapírból, minden csíkba 6 kocka fért. Nem a Newton-gyűrű miatt vagdaltuk fel a filmet, és raktuk ilyenbe, hanem azért, mert így könnyebben áttekinthető (akár fény felé tartva), a papírtok feliratozható. Másrészt a filmtekercs a rétegek egymáson súrlódása miatt karcolódhat, mivel 1-2 porszem óhatatlanul közé kerül.

Köszönöm a kiigazítást! :) Mindazonáltal, tökmindegy, hogy hol keletkezik az efféle gyűrűzés, moarésodás - az embert egyre biztosabban meg fogja ütni a guta, amikor egy komolyabb filmhagyatékot be kéne húzzon és avval kell szöszmötölnie feszt, ahogy a szerte-szana pöndörödő filmszalagokkal küzd, amíg be tudja applikálni a szkenner tartótálcájába... :"-(
Ilyenkor le szoktam napokig, akár hetekig préselni a filmeket - akár gyerekkoromban a növénygyűjtemény darabjait. :) 

Szerkesztve: 2020. 11. 12., cs – 11:35

Meggyőződésem, ha normális digizést akarsz, akkor saját magad csinálod. Lehet a filmtekercsek nem minden "frémjét" kell megcsinálni, (mert akkor is lőtt az ember duplán, félre, hibásan amikor tudatában volt a film+előhívás költségének. Ha kicsit is van benned maximalizmus, akkor nem bízod ezt másra, ha meg egy maximalista profi csinálná meg helyetted, akkor az árába belefér egy jó szkenner. Ha időd van, 6 tekercs nem a világ. (Van akinek 600-at kéne, azaz kell majd. :) )

A digizés időigényes sport, (a film-frémek, befogó üvegek előzetes portalanítása, előzetes színkorrekciók, a világítási körülményekhez, - ha nem B/W, - karcok, emulzió-hibák eltüntetésének beállítása, néha többszöri próbálkozás kell, kroppolás beállítása, ha kell-érdemes, stb.,) de nyugdíj mellett mindez elfér.

Az eszköz ha már megvan, nem kér kenyeret. Egy jó szkenner (film és sík is,) a mi "analógból-digibe" átmeneti korosztályunknak kötelező eszköz az íróasztalon. Mondjuk, egy jó szkennervezérlő szoftver sem árt. ("150" nem is akkora pénz. - Egy jó Nikon (roll is!) 500-800 körül volt 10 pár éve.

Na most, a fénykép alapú gondolkodás-prioritás nem mindenkinek sajátja. Eszerint kell dönteni.

de nyugdíj mellett mindez elfér

Nagyon mosolygok. Apósom már majdnem húsz éve ment nyugdíba, azóta mondogatja, hogy meg fogja csinálni a fotós/videós életművének digitalizálását. Minden eszközt megvett (többször is, mert egynémelyik időközben elvault). Szóval jelenleg kizárólag azok a részek vannak digitalizálva, amit elkönyörögtem tőle (pl az én esküvőmön készült videók), és elvittem megcsináltatni. Szóval én nem hiszek a nyugdíjban. Ha valamit digitálisan akarok látni, azért inkább fizetek.

Csaba