Okosszenzort keresek, amit általában futáshoz, kerékpározáshoz vagy evezéshez használnék, a megtett út, sebesség és szívritmus méréséhez. (Ha jól láttam, kb. ennyit tudnak a mostaniak.) Úszást nem feltétlen kell bírnia, de lehet, örülnék annak is.
Elvárás a kütyüvel szemben, fontossági sorrendben:
- GPS és szívritmus adatok gyűjtése, tárolása.
- Drótnélküli kapcsolat a telefonnal - elég adatküldéshez.
- Legyen hozzá szoftver a telefonra, lehetőleg ne dedikált.
- Hosszú mérési intervallum (1 napos evezéseket is jó lenne rögzíteni).
- Könnyű
- Vízálló
- Reális ár
Amit találtam, azok csak okosórák. Mérési időről a legritkább esetben esett szó, ellenben készenléti időről annál inkább.
Az ár növekedésével egyre többet tudnak, amire nekem nincs szükségem.
Olyan eszközt keresek, ami csak letárolja az adatokat, utána pedig át lehet tölteni a telefonba, ami majd feldolgozza. Nem zavar, ha a kijelző menet közben is megjelenít minimális információkat, de nem ez lenne a célja.
Keresek olyan szoftvert is, ami így képes fogadni az adatokat (strava, sports tracker, endomondo, ... ? így még egyiket sem használtam.)
Hogy a szívritmusmérés mennyire megbízható, arról is érdekelnének tapasztalatok.
- 3209 megtekintés
Hozzászólások
Nem tudom, hogy kapsz-e ilyen szintu okosszenzort. Szerintem mindenkepp az orak iranyaba kell menned, ha ennyi mindent szeretnel. Nem tudom, pontosan mit ertesz okosora alatt, en inkabb sportoranak hivnak oket: Garmin, Fitbit, Polar, Suunto, Tomtom, etc. Az ujabb verziok valoban rengeteg okosora funkciot is tartalmaznak, viszont a regebbi modellek nelkulozik ezeket. Ha kell 1 teljes napos meresi ido GPS-el, akkor viszont alaposan a zsebedbe kell nyulnod, mert annyit foleg a csucskategoriak tudnak csak. Esetleg gyengebbek is, de csak speci ultratrac modban, amikor joval kisebb idokozonkent mernek.
Esetleg egy alternativ megoldas lehet a telefon hasznalata kulso szenzorokkal Bluetooth, de inkabb ANT+ kapcsolattal.
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy konkret tipus is legyen...
Korabban egy Garmin Forerunner 910XT tipusu orat hasznaltam. Gyari adatok szerint 20 orat tud trackelni. Nekem sikerul 18 orat trackelnem vele 1 masodperces meresi sebesseggel, mikozben kommunikalt egy kerekpar szenzorral is. Hatranya, hogy csak ANT+ protokolt beszel, bar nekem az akkori telefonom szinten tudta az ANT+ protokolt, igy egy kulso alkalmazas segitsegevel tudtam telefonra importolni a tracket. Eleg lassu es nem tul megbizhato volt, de mukodott. A gyari Garmin Connect mobilalkalmazas nem tud ANT+ protokolt.
Most egy Garmin Forunner 920XT tipusu oram van. Elonye a korabbihoz kepest, hogy picivel kisebb es konyebb, valamint mar tud Bluetooth-on keresztul kommunikalni telefonnal, igy a hivatalos Garmin Connect alkalmazassal importolhatoak a trackek. Pontosabban, letolti a telefonbol, es feltolti a Garmin Connect weboldalara, de nem tarolja a telefonon. A gyari adatok alapjan 24 orat birja az aksi csak GPS-t hasznalva, es kb 20 orat GPS+Glonass eseten. Kezdetleges szinten tud ertesiteseket is megjeleniteni telefonrol, bar en nem hasznalom ezt a reszet.
Ezek kozul egyikben sincs beepitett szivritmus mero, mindketto eseten kulso mellkasra csatolhato panttal merem a szivritmust. Pontossagarol nem tudok nyilatkozni, de elvileg kicsivel pontosabbak mint a csuklon merok. Barmilyen ANT+ protokollt hasznalo pantot tudnak kezelni. Mindketto vizallo.
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a szívritmust külső eszközzel méred, és a telefonnak úgyis ott kell lennie Veled, akkor miért jó egy ilyen óra? Miért nem csak a telefont használod magában?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs szukseg telefonra. Mint emlitettem, ezek nem azok az okosorak, amik csak telefonnal egyutt mukodnek. Ezek onalloan mukodo, kulonbozo sport aktivitasokat mero orak. Igazabol telefonra egyaltalan nincs is szukseg, mert szamitogepre is letolthetoek a trackek. A telefont csak azert emlitettem, mert feltetel volt szamodra, hogy tudjanak telefonnal is kommunikalni.
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor félreértettem. Ezek szerint a pánt közvetlenül az órához tud kapcsolódni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igy van. Mindket ora (es valoszinuleg az ilyen kaliberu sportorak mindegyike) tud kommunikalni kulonbozo szenzorokkal ANT+ protokolt hasznalva. En a szivritmust mero pantot valamint kerekparon a sepesseget es a pedalozast mero szenzort hasznalom.
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En Polar V800-at hasznalok.
Nem rossz, de azert megvannak a maga baromsagai.
Pl. a vizallosag miatt a toltoje egeszen idiota.
A telefon oldali szoftver dedikalt, de mintha a google akarmivel is lehetne vmit mokolni.
Ugy emlekszem, van a meresi idorol is vmi. Mindenesetre van vmi adjusted modja is a meresnek, amikor a gps pl. csak percenkent(?) mer egyet. Igy turazaskor birt olyan ~8(?) orat is. Bocs, mar nincs meg pontosan:)
A gombjai eleg hujen mukodnek. Mellkaspant kell a szivritmushoz. Fogalmam nincs, mennyire pontos, ahhoz kellene referencia. Szamomra nem is lenyeges, eleg ha relativat jol mutatja.
Van egyeb baromsaga is.
Pl. ha lefutok a Duna mellett 5 km-t, majd vissza, akkor is vmiert azt mutatja, hogy vegig felfele mutattam. Szerintem ez a magassagot meros dolga eleg szar lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy éve használok V800-at, nekem teljesen bevált. A teljesség igénye nélkül:
- szívritmus gyűjtés mellkaspánttal teljesen jó pontos és megbízható
( tud ortosztatikus tesztet is ammivel a fejlődést lehet követni a Polar Flow webapp-on ). Úszásnál is együttműködik a mellkaspánttal
- Polar flow webapp, mobilapp - futó edzésprogramokkal, mindenféle statisztikákkal. Strava integráció, edzésprogramot a gogole naptárral szinkronizálja
- Lépésszámláló, aktivitásmérő. Irodai munkánál hasznos ha "rádszól" ( vibra ) hogy állj fel és járj egy kicsit.
- GPS állítható érzékenységgel;
- Sokféle sport profil.
- GPX-et lehet importálni ami túrázásnál nagyon jól jön
- Akkuidő: nálam heti ~40 km futással egy hétig bírja
- Bluetooth LE kapcsolat a telefonnal. Bejövő híváskor vibrál a csuklómon, mutatja ki hív, hívást is lehet fogadni. SMS-ről stb értesítést küld.
- Vibra. Nagyon hasznos bejövő hívásnál, ezenfelül pulzuskontrollos edzésnél is "szól" ha kimegy az ember a tartományból. Ébresztőóra helyett is jó
- Polar balance mérleggel együtt diéta követésre, súlykontrollra nagyon jó
- Polar kerékpáros kütyükkel ( sebességmérő, pedálfordulatszám-mérő ) is együttműködik
- Méretében kicsit bumfordi, de megszokható
- A hátrány az az ára. Pénzbe kerül, de én ma is ezt venném a fent felsoroltak miatt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> - GPX-et lehet importálni ami túrázásnál nagyon jól jön
Ezt hogy hasznalod?
> hívást is lehet fogadni
Annak mi ertelme?
> - Méretében kicsit bumfordi, de megszokható
Szerintem nem az, nekem legalabbis epp jo.
Kulon kiralysag, h nem kerek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ezt hogy hasznalod?"
- GPX import úgy működik hogy gyártasz egy GPX-et, a Polar Flow webapp-ra feltöltöd majd a mobilon keresztül átszinkronizálod az órára. Kicsit komplikáltnak hangzik, de egyszerű.
Amikor kezded a túrát, akkor kiválasztod az órán a "Favorites" menüpontot, a sportot és az útvonalat, útirányt. Bekalibrálja az iránytűt és onnantól az egyik képernyőn látod egy kis térképvázlaton az útvonalat és hátralevő távolságot.
Az iránytű miatt erdei elágazásoknál ez nagyon hasznos tud lenni, ha a jelzés alapján nem lenne egyértelmű. Ha az útvonalról 25m-nél jobban letérsz akkor vibrával "rádszól".
"hívást is lehet fogadni
Annak mi ertelme?"
Ennek az az értelme, hogy az irodában kinn van a telóm az asztalon. Ha kimegyek kávézni, mosdóba stb és ha hívnak akkor vibra jelzi a bejövő hívást anélkül hogy zavarná a többi kollegát. A hívásfogadásnak pedig az az értelme, hogy ha füles van rajtam akkor nem kell kitúrnom a telefont hanem fogadni és elutasítani is tudom a hívást. ( ez utóbbihoz füles sem kell ).
"> - Méretében kicsit bumfordi, de megszokható
Szerintem nem az, nekem legalabbis epp jo."
Varietas delectat :-) Nyilván nem mindenkinek ideális a méret.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fogadni a hivast fulessel is tudod, nem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Így igaz, bár ha sapkában vagyok "agybadugós" fülessel akkor kényelmesebb az órán keresztül felvenni a telefont. Ha pedig ki akarom nyomni a hívást, akkor ahhoz még füles sem kell - ez utóbbit jóval gyakrabban használom, pl értekezlet közben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igy mar vilagosabb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
subs
--
♙♘♗♖♕♔
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha tényleg jól akarsz mérni, akkor szerintem Polar chest strap, mert csuklón pontatlan lesz bármi. A többi okos része telefonban, vízálló tokban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én most egy Garmin Fénix 3 HR-t használok november óta. Heti egyszer elég tölteni (múlt héten kb. 50km futás volt vegyesen bent/kint és párszor 5km tekerés), futáshoz (kinti/benti) és kerékpározáshoz használom, de evezés, úszás (nyíltvízi/medencés) és még pár egyéb sporthoz használható. Csuklón méri a pulzust, az eddigi okosórákhoz képest, amiket teszteltem pontosabb és nem veszti el a pulzust, ha izzadt vagyok:), kapható hozzá pulzusmérő öv is, kimondottan futás analízishez (HRM run öv, ezt még nem próbáltam), de ANT+ övet is kezel. Az egész napos evezést nem tudom hogy bírja, elvben 16 órát bír folyamatos GPS-szel leírás szerint, de ezt még nem teszteltem (tavasszal majd egy hosszabb túrázást beiktatok és kiderül). Elvben ez a típus még hosszabb edzés közben is tölthető ilyen hordozható mobil akkurol, mert a töltője a teljes hátlapot takarja, viszont ilyenkor nincs pulzusmérés, úgyhogy, ha a 15-16 óra kevés lenne, akkor menet közben tölthető (az újabb típus az 5-ös már nem ilyen, bár az 2x ennyibe is kerül:).
A telefonnal BT-n keresztül kommunikál, van neki webes felülete is, de tud sync-elni Strava-ba is, ha ez nem elég. A webes felületről tudsz exportálni teljes tevékenységet .FIT kiterjesztésű fileba, illetve CSV-be egy összefoglalót, de van TCX/GPX export is (+ha volt GPS akkor Google Earth alkalmazásba is megy az export). Így 2 hónap után egyelőre meg vagyok vele elégedve, telefon notification-t megjeleníti (beállítható, hogy melyik apptól kérsz/nem kérsz), illetve a hívásokról is értesít, ha csörög a mobil.
szerk: itt egy teljes review róla, HR szenzor összehasonlító teszttel, meg ilyesmi: https://www.dcrainmaker.com/2016/02/garmin-fenix3hr-review.html
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, ez jól hangzik.
Képes telefon nélkül is mérni? Azaz elég, ha otthon kapcsolódik fel, és futáshoz nem kell elvinnem a telefont?
Futásánál, evezésnél nem zavarja, hogy a kéz oda-vissza mozog, így a kéz által megtett út sokkal hosszabb, mint a tényleges. (Eddig csak telefonnal futottam, ott nem volt ilyen problémalehetőség.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Altalaban felhasznalja az ilyen mozgasbol eredo adatokat, hogy megadjon olyan informaciokat mint az evezes gyakorisaga, lepesek gyakorisaga es tavolsaga, uszasnal a karcsapasok gyakorisaga, stb.
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, én se viszek telefont futáshoz sokszor. Van benne GPS, azzal méri a kültéri sport távokat/sebességet. Beltéri futásnál előtte kell pár kültéri futás, hogy a kar/láb mozgásodból tudjon sebességet mérni beltérben is, de lehet egyedi lépéshosszt is beállítani neki, nekem elég volt a kültéri futás alapján becsült sebesség, így padon most 5km-en 20-30m körüli eltérés van, az számomra elfogadható volt.
Az evezésről sajnos nem tudok nyilatkozni:(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
TomTom Adventurer okosóra, kb 8 órát bír GPS-el, szívritmus mérés (csuklón) nélkül. Szívritmussal lényegesebben rövidebb ideig.
A Wahoo TICKRx mellkaspántos pulzusmérö, eltárolja akár egész nap a szívritmust és BLE-n keresztül az okostelefonra tolja az adatokat. GPS-t nem tud, viszont vízálló. Árban szerintem OK.
Amit én pl. Spartan Race-en csinálok (ami akár 6-8 óra is lehet), hogy egy régi, kis fogyasztású Samsung mobilt (~45 €) használok egy vízálló tokban (Aldi vagy Decathlon), arról meg Endomondo alkalmazáson keresztül a GPS mérés és BLE-n keresztül a pulzusmérés a TICKR-el. Bringázáshoz vehetsz a Wahoo-nál még sebesség+pedál fordulatméröt (a sebesség bejön GPS-en is persze) vagy vannak erö-/teljesítménymérö szenzorok is, ha teljesítmény (Watt) alapján szeretnél edzeni...
ja, ami még nekem fontos: Endomondo-ban (talán csak a pro vezióban) meg lehet adni intervall vagy piramis edzésterveket is és ezeket bemondja hagszórón/fülesen keresztül, nem kell mindig nézni a telefont. Nagyon praktikus, ha futásban javulni szeretnél, vagy valamilyen versenyre készülsz!
A Wahoo alkalmazás meg nagyon sok másik plattformra (Garmin, Strava, TomTom, stb) tudj feltölteni a mért adatokat
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Garmin Vivosmart HR vagy HR+ egy pici karpánt, optikai pulzus szenzorral, lépésszámláló, aktivitás mérő stb. van benne. Ha pontosabb kell, akkor Forerunner 920XT-935XT + HRM-Run pulzuspánt.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Vivosmart HR nem tartalmaz GPS-t. A HR+ pedig inkább csak aktivitás mérő. Nem tudom, hogy például evezéssel mit kezd...
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rendes edzéseket tudsz róla indítani, GPS is van benne. Evezéshez nyitsz egy új profilt, és azon beállítod, hogy mit kezdjen vele.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arról van információd, hogy milyen hosszú aktivitást képes mérni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ameddig az akku bírja. Leírás szerint "GPS/HR mode: Up to 8 hours"
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs, ezt benéztem, tényleg írtad a legelején is. :O
Van lehetőség egy ilyen órán arra, hogy a mintavételezést ritkítsa? Evezésnél például, ha csak percenként egyszer mérne pozíciót, az is elég lenne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennél konkrétan nem tudom, de pl. a 920 és a 935-nél van ilyen lehetőség. Ultratrac a neve.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vivosmart HR+ battery life: GPS/HR mode: Up to 8 hours
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
apple watch series 2-től felfele, amiben már van gps
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha 3 óránál kevesebbet szeretnél szabadban mérni, akkor esetleg, de az Apple Watch inkább okosóra, nem sportolásra való (vagyis inkább úgy mondanám, nagyon hobbi célra jó, a fenti kitételeknek, mint pl az egész napos evezés nem igazán felel meg, vannak erre megfelelőbb eszközök).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Garmin 920XT-m van évek óta. 735, 935 ami hasonló / jibb kaliberű.
Amire használom évek óta:
Futás, garmin hrm+ pulzus övvel, Stryd futás-wattmérővel
Országúti bringa, wahoo ant+ pedálfordulat+sebesség szenzorral
Erősítő edzések a hrm+ övvel
Úszás néha (tenger, tó, folyó, uszoda, még az úszásnemet is felismeri)
Szobakerékpár
Amíg nem volt Apple watch addig napi aktivitás mérésére is.
Apple watch sokmindenre jó, de nem profi sporteszköz.
Garmin GPS pontos, GPS és GLONASS hálózatot is használ egyszerre.
Smart rögzítetés módban 24+ órát bír, Lubics Szilvi is ezt használja.
Nagyon strapabíró, pedig nálam tényleg kap rendesen a pofájára.
Mobil app messze a legjobb.
Ugy általában a Garmin lehagyta a mezőnyt szoftveresen is, Polar és Suunto egy lépéssel le van maradva.
Össze tudod kötni Trainingpeaks-szel, Stravaval, Myfiynesspallal stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Polar inkább 2-3 lépéssel, ezért cseréltem Garminra. Mondjuk nekem a 920 nem bírt 24 órát, 16 után lemerült.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én max maraton, az meg szerencsére nem tart sokáig, de ha 16 h-t bírt már az sem rossz szerintem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
GLONASS be van kapcsolva? Mert az, a leirasok alapjan, olyan 20% levesz az akuidobol. Bar meg ugy is kellene birja 19 orat. Mondjuk ezek a gyari adatok eleg ritkan fedik a valosagot. Nem veletlen irjak, hogy "Up to X hours"...
Sic Transit Gloria Mundi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilván ki volt minden kapcsolva, az okosóra funkciók is, csak GPS volt és kész.
Most megnéztem, 18 óra volt, nem 16. De a lényegen nem változtatott, hogy Balatonkörön 146 km után az éjszakai szakaszon keresgélhettem a töltőt, ami akkor kiderült, hogy a másik kísérő kocsiban volt, ami addigra be ment a célba.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lubics Szilvi Fenix 5s-t használ már:)
szerk: ez igor-nak ment volna, csak mellé:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az sem rossz, de inkább 935 lesz a következő.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Négy lépésre beszívod a levegőt, 2-4 lépésre benntartod, négyre kifújod.
Ez megy 20 percig. Ha könnyedén megy, gyorsítasz, ha nehezen lassítasz.
Ehhez mindösszesen egy db stopper funkcióval rendelkező óra kell
(az enyém (speedo) 4200 Ft volt), ha lejárt a 20 perc csipog.
> Sol omnibus lucet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem értem.
Miért tartod bent 4 lépésig és növeled a vér CO2 koncentrációját?
Vagy ez valami hipoxiás módszer?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elvileg nagyobb teljesítmény érhető el oxigén hiányos edzéssel, de nagyobb a sérülés kockázata is. Vannak erre fojtó maszkok is, szoktam néhány ilyennel szerelt emberkével találkozni, durván tolják.
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arra ott az uszas.
A maszk hatasa pedig nem igazolt, én is néztem anno.
Nekem 40 evesen 67-es a VO2Max értékem, szóval szerintem nem biztos, hogy kellenek az űrmódszerek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az neked bemért, vagy az óra mondta?
Nekem 80 körüli a bemért, de az óra szerint 50 körül van...
--
openSUSE 42.2 x86_64
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni