Nokia 6310i - Élet az okostelókon túl

Van élet az okostelefonokon túl?

Erre a kérdésre próbálok választ adni azzal, hogy kicsit bemutatom a Nokia 6310i mobiltelefonomat, mely idén 10. éve, hogy működik. 2004 áprilisában gyártották és ugyanebben az évben kaptam édesapámtól, akinek egyébként szintén még mindig egy ilyen telefonja van.

Előtte egy 3210-esem volt, az új telefon használatát egyáltalán nem volt nehéz megszokni, sőt, sokmindenben kényelmesebb, hatékonyabb volt (pl. menürendszer). Azóta volt egy akkucsere, egy kártyafüggetlenítés, két előlap- és egy gombsorcsere. Túlélt valószínűleg már közel száz leejtést padlószőnyegre, műpadlóra, parkettára, járólapra, betonra egyaránt - ahogy az a mémek szerint a régi Nokiákra jellemző. :) Túlélt továbbá egy 40°C-os mosást is (bár a gombsort cserélni kellett). Szóval a mai napig "köszöni, jól van" és én is örülök, hogy megélte a tizedik évet. Szeretem a hosszan tartó termékeket. Mindennapi használatra rendkívül praktikus és kényelmes, bár "okosfunkciókat" nem illik elvárni. Mobilinternet van rajta, de csak azért, mert a díjcsomagomban alapból benne van. Így viszont, a laptopommal összekapcsolva, lehet vele internetezni (mondjuk vonaton), habár a sebessége tényleg 10 évvel le van maradva. :) Ez azonban csak annyit jelent, hogy YouTube-ozásra nem a legideálisabb a maga 4 kB/s-ával, de szöveges kommunikációra tökéletes. Ez semmiféle kényelmetlenséget nem okoz, ugyanis a munkahelyemen és otthon is van internet, vonatozáskor inkább zenét hallgatok és a tájat nézem, ebéd közben inkább ebédelek, esti összeröffenéseken meg inkább beszélgetek. :P

Előnyök

Az egyik, ami nagyon tetszik benne, az a rengeteg szót ismerő és egyébként tanítható T9 szótár, mellyel a vakírás is kényelmes, az meg ugye pláne, hogy segítségével a bevitel jóval gyorsabb, mintha érintőképernyőn pötyögne az ember. A másik, ami nagyon hasznos, az az igen fejlett, számítógéppel is kompatíbilis határidőnapló. Segítségével egész napokat fel lehet tervezni (Meeting), ezen kívül emlékeztet még szülinapokra (Birthday), "nefelejtsdel" dolgokra (Memo) és arra, hogy hívjunk fel valakit egy bizonyos időpontban (Call). Nem beszélve még a teljes körű Unicode támogatásról, aminek köszönhetően szép magyar nyelven, magyar ékezetekkel lehet szövegeket bevinni, tárolni (más kérdés, hogy az SMS-eknél ezt érdemes mellőzni, mert így csak 64 karakter küldhető az eredeti 160 helyett:P). Ugyanakkor, írható bele tetszőleges hosszúságú szöveg, kisregény, napló, élménybeszámoló, jó ötlet, rossz ötlet, aranyköpés, poén, akármi. Később ez két kattintással áttehető egy Word dokumentumba vagy akár kirakható a Zinternetre. Van benne még rezgő hívásjelző, éles hangú monofonikus csengőhang (amit tényleg arra terveztek, hogy meghalld, mintsem, hogy menőzz vele:P), bluetooth (melyre csatolható kihangosító, fülhallgató, továbbá lehetséges adatküldés másik telefonra, kapcsolat számítógéppel), infra port, többnyelvű kezelőfelület (magyart is tud, bár angolul szebb), GPRS modem (lehet netezni, géphez kapcsolva faxot is küldeni), diktafon funkció (hangfelvételt tud készíteni akár mikrofonról, akár telefonbeszélgetésről), három régiszépidős beépített játék (Snake, űrhajós-ufós-lövöldözős, flipper), alkalmazástelepítési lehetőség (lehet rá pl. régi játékokat, árfolyamkalkulátort vagy mértékegység-átváltót telepíteni), e-mail küldési lehetőség (SMS-ben vagy neten), WAP böngésző (mellyel kezdetleges honlapok megtekinthetőek, mondjuk a menetrendkereső), hívócsoportok. A készülék rendkívül strapabíró. Bár nem strapatelefonnak tervezték, bátran le lehet ejteni, max. egy-két mini karcolás lesz rajta, de nem megy tönkre. A kimosás nem ajánlott, de valószínűleg túléli. Végül pedig, de egyáltalán nem utolsó sorban, nagy előnye, hogy másfél hétig bírja egy töltéssel. Mikor már csak egy osztás van az akkun, akkor is még lehet vele kb. 20 percet beszélni.

Hátrányok

Amit viszont sajnos nem tud, de néha szükség volna rá (és amíg nem találok valami nem hivatalos megoldást, vagy nem válik belőlem überNokia6310hekker, addig sajnos nem is valószínű, hogy tudni fogja):

  • A hangfelvételek hossza max. 2 perc. Mármint az összesé, gondolom a limitált memória miatt. Jó volna valahogy meghackelni ezt a limitet. :P
  • Nem lehet minden kontakthoz külön csengőhangot rendelni (mint régen volt a Nokia 3210-nél), csak a hívócsoportokon keresztül, ami max. 5 különböző csengőhangot jelent.
  • Túl kezdetleges a WAP böngésző és ahelyett, hogy pager-ként viselkedne, inkább eldobja a nagyobb honlapokhoz a kapcsolatot, ha azok tartalma meghaladja a 4kB-ot. A menetrendkeresők viszont nagyon jól működnek vele. :)
  • Naptár funkciónál nincs automatikus mentés és ha épp írok be egy hosszabb szöveget és véletlen megnyomom a "letesz" gombot, kilép és elveszik, amit írtam. Többször előfordult már. :P De talán annyiszor nem, ahányszor az online világban ugyanez (írod az N+1-edik felhő alkalmazásba a blogod, elküldöd aztán "fúúúú, bocsi, hiba történt" aztán el is veszett minden:P).

Tipikus: Miért nem veszel magadnak egy "normális" telót?

Még mielőtt valaki elkönyvelne retrohippinek, fontosnak tartom megemlíteni, hogy nem vagyok ellene az okostelefon-koncepciónak, csak néhány egyszerű okból nincs akkora szükségem egy okostelefonra, hogy fizessek is érte. Azért nincs, mert az okostelefon-megvalósításokkal van néhány alapvető probléma, köztük olyan ellentmondások, melyek olykor a józan ésszel is szembe mennek. Itt említhetném példaként a nehézkes és költséges szervizelhetőséget, a modularitás hiányát, a rövid élettartamot, az energiafogyasztást, az akkumulátor-kapacitást, a folyamatos fejlesztés alatt álló (de valószínűleg gyérül tesztelt) szoftverek instabilitását, az egymástól különböző oprendszerek gyenge kompatíbilitását, az információ"biztonságot" (the NSA is coming to town ♫♪ :P), az egyes modellek (tisztelet a kivételnek) gyenge strapabíróképességet (igen, egy mindennap használt telefonnál használati eset, hogy leejtem a padlóra vagy a betonra:P), a fekete alapú kijelzőt. Hiszen a legutóbbinál "evidens", hogy a főként nappal, világított környezetben használt telefonokra fekete alapú kijelző kell, ami csak háttérvilágítással látható (a szabadban, nyári napsütésben meg még azzal se) és átlagosan csak 100x fogyaszt annyit az akkumulátorból, mint némileg háttérbe szorított, transzreflektív társa (mely a 6310i-n is van és melynek modern változata a Pixel Qi, tessék guglizni). Mindezek miatt, amennyire megadja az információs kényelem illúzióját egy okostelefon, legalább olyan kényelmetlen a hosszútávú üzemben tartása, szervizeltetése, töltögetése, így dióhéjban a válaszom a "miért nem?" kérdésre: Mert nem éri meg.

Van tehát élet az okostelefonokon túl?

A kérdést inkább úgy kéne feltenni: Van-e élet a "butafonokon" innen?
Végezetül, röviden jelentem, hogy VAN. :)

Hozzászólások

Jó telefon volt ez, szerettem. Ha lenne valami pici tabletem, lehet, hogy telefonnak még mindig ilyet használnék, de ha már van pici tabletem, akkor miért ne telefonáljak is vele, szóval végülis jó ez az okostelefon nekem, na :)

nagyon jó volt olvasni, köszönöm, hogy leírtad :)
--
Én TUDOM, hogy igazam van. És ha nincs is, akkor is NEKEM van igazam, mert én vagyok az Admin. Ennyi!

A hátrányokhoz én hozzáírnám a hsdpa, lte hiányát illetve a wifi hotspot netosztás képesség hiányát. Ennek természetesen az az oka, hogy tíz éve készült de sajnos azóta sem fejlesztettek ebbe az irányba. Pedig szívesebben használnék én is egy ilyen mobilt ha tudná még ezt a két képességet, és akkor mellette elég lenne egy kisebb tablet.
Nekem is van Nokia mobilom az okostelefon mellett. Egy Nokia 100, ami szintén egy nagyon jó mobil, talán a Nokia utolsó (más értelemben) csúcsmobilja. Az csak beszélgetésre, néha sms-re kell akkor ha lemerül az okostelefon. Egy hetet bír az aksija és sok órát lehet ezalatt beszélni. Soha nem számoltam mennyit, bőven kibírja mindig a hetet.

A nemrég vett Nokia 100-as telefonom is alaptelefon. Pont azért vettem, hogy talán ez tovább bírja, nem lesz vele gond. Az aksival 1 hónapig bírja készenlétben kikapcsolás nélkül, a beszélgetési idő persze csökkenti.
A telefon telefonálásra való, igaz még arra is ritkán használom. Felesleges, hogy többet tudjon, legalább nem merítem le.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Nekem nagyon sokáig egy Nokia 7110-esem volt.
Huh de nagyon szerettem. Főleg a nagy kijelző miatt. De tudása is kielégítő volt abban az időben.
Rengeteget használtam modemként is.

Közel sem volt vele annyi gond, mint a mai Androidos kütyükkel. Bár össze sem hasonlíthatók ezek a telefonok ekkora távlatból.

Nokia 7210, életem legjobb telefonja, én ilyennel nyomultam.

Most egy Lidl-s alap Samsung-ot használok, Sim-el, 1000Ft lebeszélhetőséggel fizettem érte 3500Ft-ot. Mindent kibír, kb. ez az az összeg, amit telefonra vagyok hajlandó áldozni:)

Nokia 6230i máig a táskám lakója, kikapcsolva és feltöltve várja, mikor lesz rá szükség. Egyetlen hátránya - és ezért nem lett primary telefon - hogy a kontaktok szinkronizálásához telepítenem kellene a Nokia PC Suite nevű borzalmat. Annyit meg nem ér az egész.

Ave, Saabi.

Jó ára is van használtan, főleg egy szebb példánynak, dobozzal :)

Szerintem csak idő kérdése, és elindul egy kickstarter project, amivel egy hasonló minőségű/tudású telefont próbálnak összekalapálni:

- minőségi klasszikus kialakítású ház
- 2-2,4"-os e-ink kijelző háttérvilágítással
- cserélhető jó nagy akksi, modern de alacsony fogyasztású elektronikával, több hetes üzemidővel.
- minimális smartphone képességek. böngésző, 3g, push email, esetleg wifi+3g tethering.
- dual-sim

Vagy lemaradtam valamiről, és már létezik ilyen?

Ó, szakítod itt a szívünket a Nokiával... :)

Ééés amúgy igen, egyetértek - ezek még nagyon jó kis gépek most is.

-------------
*Ahol vagy, lègy ott*
"Nem."
- mondta a foton és interferált
Winben blogja

Nekem egy ericsson ga628-as van néha üzemben. Eredetileg munkás/kirándulós/vész telefonnak szántam, de gyakorlatilag újszerű állapotban van, így úgy vigyázok rá mint egy hímestojásra :)

Tekintélyt parancsoló a 4 újratölthető AA-s elemmel működő akkumlátora, ami már önmagában nagyobb és nehezebb mint egy mostani telefon :)

Miért ne lenne élet az okostelefonon túl? Nokia 1112-m van. Megnéztem, 2006-ban jelent meg. Nem tudom, mikor vettem, de talán 2007-ben. Valamelyik hozzászólásomban alulbecsültem a korát. Ezek szerint úgy 7 éves lehet már. Vagy 8, fene tudja.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Persze. Csak az egesztol olyan "nincs tevem es azon is csak a Natgeo megy" erzesem volt.
Nekem is egy Samsung B2700 van (elotte meg b2100, azelott Siemens M65, meg elotte me45)
Mindnek volt valami komoly hianyossaga, ennek pl. a tul halk hang fulhallgaton (isten tudja, volt kulon mp3 lejatszom, de zavaro volt fejrol lekapni es a telefont felkapni, sokkal egyszerubb a telefonon zenerol hivasra atkapcsolni). De a GPS/Google maps nagyon hasznos benne, ez miatt nem cserelnem vissza semmi regebbire. Igaz, amikor egyszer nagyon szuksegem lett volna ra, mert eltevedtem es siettem, rogton Indiaban talaltam magam, ez nem tudom, hogyan sikerult.

Fonokom ajanlott okostelefont, de mondtam, hogy kosz nem, nincs ra szuksegem.

--
http://www.micros~1

Még az enyém is megvan :) Sajnos a 6150 már nem, pedig szintén az egyik kedvencem volt, de bátyám elhasználta :)

Utoljára 3210-est használtam belőle, aztán kicsit kiábrándultam a Nokiából. Ennek ellenére most kellett egy dual SIM-es teló (melós + privát szám együtt) és vettem egy Nokia 301-et. Egészen megtetszett. A nagyon okos Huawei P6-ot meg odaadtam a páromnak.

Szóval megerősítem: VAN élet az okos telefonokon túl!

Van bizony.
Jelenleg Nokia 1616-ot használok, de nemrég kaptam egy 3410-et is :).

Melóban Asha 208-akat vásároltunk, kontrukció szempontjából hasonlítanak az általad vázolt 301-re és tényleg jól megépített telefonok. Szépségük vitatható, de hát telefon, működik, nem merül le minden két napban.

Annyit tudok hozzátenni, hogy a Nokia 6210 az eddigi legjobb telefonom volt. Ha nem hagyom el, akkor a mai napig megvan. Szeretem a Galaxy S2-met, de nem helyettesíti minden tekintetben.

életem legjobb/kedvenc telefonja a Siemens ME45 volt, de akkor se cserélném le a jelenlegi okos telefonomat semmilyen butára
számomra több előnye van (az okosnak), mint hátránya

otthon, a munkahelyen, a kocsiban van töltőm, és normál használat mellett így is kibír 2-3 napot egy töltéssel, akkor meg nem leszarom, hogy a butafonok tovább bírják?

Részemről nem csak az üzemidőről van szó. Inkább arról, nagyrészt telefonálok amire elég a 6210 is. Sok bejegyzést tudott tárolni a telefonkönyvben és azokhoz megjegyzések is fűzhetőek. OK, nem tudtam vele IMAP4-en olvasni a leveleimet, de akkoriban a Pannon GSM-nek volt olyan lehetősége hogy a bejövő email-ek elejét leküldte hosszú SMS-ben (~500 karakter/SMS ha jól emlékszem).
Igaz nekem hack-elt firmware volt rajta, de szerintem az alap is tudta a fent említett funkciókat.

" Itt említhetném példaként a nehézkes és költséges szervizelhetőséget,"

Na, a régi 3120-asom szervizelése sem volt egyszerű, pedig még garis volt. Volt a korábbi Siemens ME45-öm, ott is meghalt a kijelző, nem volt esély szervizre.

"a modularitás hiányát,"

A korábbi készülékek hol voltak modulárisak?

" a rövid élettartamot,"

Két okostelóm volt/van, az előzőt is előbb cseréltem, minthogy maga a készülék tönkrement volna.

" az energiafogyasztást, az akkumulátor-kapacitást, "

Tény, de az előző telefonon nem volt GPS, kamera, internetezési lehetőség, normális e-mail, zenehallgatási lehetőség, navigációs megoldások (legyen az autós vagy tömegközlekedési), térkép, stb. Másrészt konnektor azért elég sok helyen van és ritkán megy az ember a puszta közelébe, hogy egy-két napig ne jusson villanyhoz.

"a folyamatos fejlesztés alatt álló (de valószínűleg gyérül tesztelt) szoftverek instabilitását,"

Just use supported ...

" az egymástól különböző oprendszerek gyenge kompatíbilitását,"

Most itt mi is az, ami nem kompatibilis egymással? Igen, egy iOS nem fogja futtatni csak úgy a WP8-as, Androidos appokat (és vica-versa), de ez máshol is így van.

"az egyes modellek (tisztelet a kivételnek) gyenge strapabíróképességet"

Na, azért az olcsó tucattelefon régen sem volt feltétlen egy strapabíró eszköz és most sem az. Picit feljebb azért összerakják már azokat.

"Hiszen a legutóbbinál "evidens", hogy a főként nappal, világított környezetben használt telefonokra fekete alapú kijelző kell,"

Lumia 920 fehér és fekete háttérrel is olvasható nappal. (Ami azt illeti, a HTC Kaiserem fekete alapon nappal olvashatatlan volt, fehérrel még csak-csak.) Bár tény, hogy a régi monokróm kijelzők jobban olvashatóak voltak nappal. Más kérdés volt, mikor megsütötte őket a nap ;)

"Mert nem éri meg."

Most akkor vegyek - és hordjak magamnál - 5-6 különböző eszközt? :)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Magyarul minden szarság van a telefonodban.
Ha szereted magaddal cipelni a töltöd mindenhová vagy pont a legjobb beszélgetéskor merül le a gyors merülés miatt, akkor csak használd.
Én csak két eszközt hordok magammal. Telefont és tabletet. Ez nem 5 darab. A telefon a legérzékenyebb cucc, mert ha használnom kell, akkor ne legyen gond. A többivel bármi történhet, de a telefon mindig használható, vihető legyen. Nem bízok az okostelefonokban, főleg hogy gondok vannak vele vagy megfizethetetlen áron kínálják. Ráadásul el is avulnak. Egy alaptelefon soha nem lesz elavult, 100 év múlva is használható, ha bírja, ha biztosítanak térerőt számára.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Igen, minden "szar" van benne. Cserébe ezek elég jól együttműködnek. Pl. el kell ugrani valahova a városban, rá tudok keresni a telefonon, megnézem a címet, beütöm az útvonaltervezőbe + megnézem a térképen és TADA. mobilnet, GPS és az integráció csodái.

Vagy küldeni kell valakinek fényképen valamit emailben. Telefonnal megoldom a puszta közepéről is. És attól függően, hogy hol érhető el hamarabb az ember, mehet FB, email, Skype, OneDrive, Dropbox, akárhova.

Vagy miért írjak SMS-t (drága pénzért), ha épp látom, hogy Skypen/FB-n is elérhető valaki?

Ha sokat nyomkodom, egy napot akkor is végig szokott bírni. És még mindig csak egy eszköz van nálam, ami kiváltja a telefont és a tabletet.

Ui.: várom előre a szarazfb kommenteket. Na a helyzet az, hogy lehet azt értelmesen, kommunikációs platformként is használni.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Szarazfb. :-)
Én úgy vagyok, hogy csak az igazán fontos dolgokra használom a telefont. Van pár probléma a telefonnal. A személyes jelenlét hiánya. Inkább küldesz képet a másiknak az helyett, hogy elvinnéd a helyszínre és megmutatnád. A kettő nem ugyanaz.
Mint ahogy az is igaz, hogy az idős asszony nem fogadja el a telefont a lányától, mert akkor ritkábban látná. Igaza van.
Van aki azért nem ismerkedett meg jó emberrel, mert az helyett, hogy idegenként leszólította volna segítség miatt, inkább a GPS-t használta.
Minden nem passzol rád, az én látásom szerint a technikai eszközök valamit helyettesíteni próbálnak. Persze van amikor tényleg csak ezek az eszközök jöhetnek szóba.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

"Inkább küldesz képet a másiknak az helyett, hogy elvinnéd a helyszínre és megmutatnád."

Az gondolom fel sem merült benned, hogy azért küldök képet, mert nem opció, hogy odarángassam a másikat, hogy megnézze? Vagy mert mondjuk rohadtul felesleges lenne emiatt eljönnie valakinek? Konkrét példa: múltkor beszéltem valakivel egy számláról, legegyszerűbb volt lefényképezni és elküldeni e-mailben.

"az én látásom szerint a technikai eszközök valamit helyettesíteni próbálnak"

Na látod, itt a különbség: van, aki tényleg csak helyettesítésre használ egy technikai eszközt, más meg arra használja, hogy egyszerűsítse az életét és tartsa a kapcsolatot másokkal. Legyen az akár egy privát FB csoport/üzenetfolyam, ahol a következő közös sörözést/koncertet lehet megbeszélni.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

> aki tényleg csak helyettesítésre használ egy technikai eszközt...

+1

Gyakorlatilag az összes FB-aktivitásom arra korlátozódik, hogy real life összejöveteleket szervezzek, vagy tudomást szerezzek más által szervezett programról. A Facebook miatt eltávolodnak az emberek egymástól? Ha szarul használják, lehet, de azért nemcsak hátránya van.

Egy alaptelefon soha nem lesz elavult, 100 év múlva is használható, ha bírja, ha biztosítanak térerőt számára.

Azért például egy Nokia 2110-el több szempontból is problémákba ütköznél. Kezdve azzal, hogy nem kapsz hozzá SIM kártyát. És azt se feledjük, hogy hamarabb lemerült mint egy mai átlagos okostelefon.

Ha már van benne régi sim kártya és működik, akkor mi a baj? Igen, cserélgetni egy idő után nem biztos, hogy lehet.
Nincs átlagos okostelefon, erről leszokhatnánk már. Van ilyen meg olyan okostelefon. Van amelyik tovább bírja, van ami hamarabb lemerül.
Ami inkább baj lehet, az aksi cserélhetősége, mert annak állapota romlik minden telefonban. Nem biztos, hogy régi telefonokhoz kapható lesz akármeddig aksi. Mondjuk apám legalább 10 éves Nokia 3310-es telefonjába ma is kapható aksi. Az előre látó ember 100 évre elég aksit is felvásárolhat, mielőtt a megfelelő aksi kimegy a forgalomból.
Sajnos még a régi telefonok sem bírják 100 évig. Pedig generációról generációra öröklödő telefon sem lehet rossz ötlet.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Leszámítva, hogy az akkuknak van egy olyan jellegzetessége, hogy a gyártás pillanatától kezdve elkezdi veszteni a maximális uzemidejet es a Li-ion akksiknak az sem tesz jót, ha tökig lemerül.

De édes mindegy, az alapvető probléma, hogy nem érted meg, hogy az ember nem csak telefonnak veszi az okostelót.

// Ezen hozzászólás egy okostelefonon készült. Tablet helyett.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Kicsit úgy érzem, hogy a személyes preferenciáinkat szeretnéd ütköztetni, de ennek így nincs semmi értelme. Nem akartam bebizonyítani, hogy az okostelefonok csúnyák és rosszak (még van is egy sor, ahol ezt leírom) és csak a pénzt viszik (avagy nem éri meg az áruk), még ha számos esetben így is van, akkor se. Egyszerűen be akartam mutatni, hogy ilyen "use-case" is létezik, emellett leírtam, mi a válaszom arra, ha valaki - gondolom a saját preferenciáiból kiindulva - közvetlenül vagy közvetve azt tanácsolja, hogy vegyek én is "normális" telefont (értsd: okostelefont).

Elhiszem, hogy tökéletesen látod tűző napban a fekete alapú kijelződ, de nem is ezzel volt a baj. Van olyan nyilván, ami látható erős fénynél, de a legtöbb okostelót nem látnád te sem, vagy csak bogarászva. A régi LCD-k hősokkja meg nem értem, hogy jön ide. Bár elméletileg lehetséges, soha az életben nem fordult még elő a 10 év alatt, hogy hősokkot kapott volna a kijelzőm, pedig használom sokat tűző napban is (más kérdés, hogy nem hagyom kint órákig lebarnulni:P). Visszatérve, a probléma koncepcionális, ahogy a posztban is írtam. Miért kell háttérvilágításra energiát pocsékolni, ha világított környezetben használod a legtöbbet? Igen, tudom, gyártástechnológia, költségek, "húígyszebbakép" stb., de ettől még gyökeresen elhibázott koncepciónak tartom, mikor már rég létezik alternatív technológia. Azt is elhiszem, hogy neked ennyire fontos, hogy minden másodpercben legyen nálad fényképező, internet meg GPS, meg csak olyan helyen jársz, ahol van konnektor. Nekem ezek annyira nem fontosak, hogy tízezreket vagy százezreket fizessek egy új telefonért, ráadásul 2-3 évente, merthogy az átlag még a legjobb indulattal sem tart tovább (barátok, ismerősök tapasztalatai alapján), a nem átlagot meg duplán meg köll fizetni.

Véleményem szerint mindenki használjon igényeinek megfelelő telefont. Azt akartam megmutatni, hogyan felelhet meg bizonyos alapvető igényeknek egy 10 éves, hosszú élettartamú, energiatakarékos, "nem okos", mégis sokoldalú mobiltelefon. Az én igényeimnek mostanáig tökéletesen megfelel, de ezek az én igényeim és nem a tieid. Ha te így érzed jól magad, használj okostelefont, senki nem tiltja meg. Nekem viszont a te preferenciáid átolvasva sem éri meg, változatlanul.

Most akkor vegyek - és hordjak magamnál - 5-6 különböző eszközt? :)

Ahogy jól esik. Nekem nem okoz semmiféle kényelmetlenséget, hogy fényképezésre kitalált fényképezővel fényképezek és videórögzítésre kitalált kamerával rögzítek videót. Még akkor sem, ha mindezt a "puszta közepén" teszem. Ha neked igen, feel free to do it your way. :)

"Kicsit úgy érzem, hogy a személyes preferenciáinkat szeretnéd ütköztetni, de ennek így nincs semmi értelme."

Csak elmondtam a véleményem. Elvégre is, szabad vélemény nyilvánítás van :)

"közvetlenül vagy közvetve azt tanácsolja, hogy vegyek én is "normális" telefont (értsd: okostelefont)."

Szerintem egy szóval nem mondtam, hogy vegyél bármit is. Mindenki azt vesz, amit akar.

" Van olyan nyilván, ami látható erős fénynél, de a legtöbb okostelót nem látnád te sem, vagy csak bogarászva."

Igen, pl. a Lumia 520 tűző napfényben olvashatatlan fekete háttérrel. Fehérrel még bogarászva csak-csak.

"pedig használom sokat tűző napban is (más kérdés, hogy nem hagyom kint órákig lebarnulni:P)."

Na nekem volt olyan, hogy régen, mikor még volt szőlőnk, kinn maradt a napon a telefon kijelzővel felfelé és egy "picit" besötétedett. Viszont utána elmúlt magától.

"Miért kell háttérvilágításra energiát pocsékolni, ha világított környezetben használod a legtöbbet? "

Feltalálták már az AMOLED-et is ;)

"Azt is elhiszem, hogy neked ennyire fontos, hogy minden másodpercben legyen nálad fényképező, internet meg GPS"

A kulcsszó ott van, hogy nem minden másodpercben, hanem, ha kell, legyen nálam. Pl. sosem voltam oda különösebben a fényképezőgépekért, magamnak sosem vettem volna. (Sőt, amikor valaki elmegy kirándulni és mást sem csinál, csak a fényképezőgépével kattogtat, a dolgokat meg sem nézve, attól egyenesen falra tudok mászni.) Ellenben van, amikor szükség van rá, legyen az munka, suli, személyes dolog, vagy csak szimplán szórakozás. Meg persze mindig lát az ember valami vicceset, érdekeset, amit megörökítene magának. Ilyenkor jól jön.

Mobilnet szintúgy. Amióta van mobil netem, azóta egyre többször van az, hogy a BKV-n elintézem a szokásos hup/index/egyéb random időrabló oldalak böngészgetését, így valamivel több időm marad a fontos dolgokra. De olyan is volt már, hogy valami rövidebb irományt, hosszabb cikket telóról olvastam el.

"meg csak olyan helyen jársz, ahol van konnektor."

Őszintén szólva eddig nem nagyon jártam olyan helyen, ahol ne lett volna. Még a szó szerint puszta közepére tervezett ""fesztivál"" (valójában inkább egy túlméretezett félzártkörű házibuli) helyszínén is megoldott volt a villany, pedig ott a piák hűtése vödrökben jéggel történt a vízellátás meg egy köbméteres műanyag tartályból ment. :) Persze, régebben pl. Mátrába Fekete Zajra (egy kis fesztivál volt az is, de az már tényleg annak készült), oda általában inkább valami olcsó butatelót vittem, de nem az akku miatt. Ott mondjuk eleve úgy voltam vele, hogy ha lemerül, lemerül, aki nincs ott, az ne is keressen :).

"Nekem nem okoz semmiféle kényelmetlenséget, hogy fényképezésre kitalált fényképezővel fényképezek és videórögzítésre kitalált kamerával rögzítek videót."

Nekem okoz, mert egyiket sem hordanám magammal. Másrészt, egy kompakt gépnél többre se igényem, se pénzem nincs, azt a szintet meg ma már egy normális okosteló is megüti. Szóval összességében, ha figyelembe vesszük, hogy mennyi eszközt vált ki az okosteló, akkor megéri az árát szerintem. Nekem legalábbis.

De persze nem vagyunk egyformák.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Csak elmondtam a véleményem. Elvégre is, szabad vélemény nyilvánítás van :)

Hála az égnek. :) Ebben nincs is vita. De ha úgy kezded, hogy "Én szeretem az okostelefonomat, mert...", akkor nem is értem félre úgy, hogy meg akarnál győzni bárkit, viszont te rendre az én irományomból másolgattál ki részeket és azt próbáltad ecsetelni, hogy nálad az okostelefonok elleni érveim miért nem állják meg a helyüket, holott erre triviális a válasz: mert nem azonosak az igényeink. Innentől kezdve nincs értelme érvelős-ellenérvelőset játszani, mert végül úgyis csak az jön ki belőle, hogy "én a metálban a keménységet szeretem, te meg a hiphopban a lazaságot" (ha érted a célzást).

Igen, pl. a Lumia 520 tűző napfényben olvashatatlan fekete háttérrel. Fehérrel még bogarászva csak-csak.

Igen. De tisztázzuk azt is, hogy én a nem fekete alapú kijelző alatt a transzreflektívet értem, ami azt jelenti, hogy napfényben a nap a "háttér"világítása és nem a LED. Tehát, ha nincs elég fényereje, akkor az AMOLED se a legkézenfekvőbb megoldás kültérre, bár tény, hogy minden eddiginél nagyobb kontrasztarány érhető el vele.

Na nekem volt olyan, hogy régen, mikor még volt szőlőnk, kinn maradt a napon a telefon kijelzővel felfelé és egy "picit" besötétedett. Viszont utána elmúlt magától.

Shit happens. <SzokásosJótanács>Nem kell kinthagyni.</SzokásosJótanács> :D

Rendben, aláírom, hogy valóban többmindent tudsz csinálni egy okostelóval, de ezt nem is vitattam korábban sem. Máshonnan közelítettem: onnan, hogy mit tud egy "butafon" és mi az amit tudsz vele csinálni. Emellett kifejeztem a csalódottságomat az okostelefonokban és lehet, hogy bullshit, de hidd el, utánanéztem és nem találtam ár-érték arányban számomra megfelelőt. No meg nem is éri meg nekem plusz pénzeket kiadni, az okokat bőven leírtam. A viccek megörökítése meg a netes mémek utcán nézegetése se ér nekem súlyos tízezreket, netán százezreket egy okostelóért.

Őszintén szólva eddig nem nagyon jártam olyan helyen, ahol ne lett volna. Még a szó szerint puszta közepére tervezett ""fesztivál"" (valójában inkább egy túlméretezett félzártkörű házibuli) helyszínén is megoldott volt a villany, pedig ott a piák hűtése vödrökben jéggel történt a vízellátás meg egy köbméteres műanyag tartályból ment. :)

Akkor te bizony tudsz élni. :)

Nekem legalábbis.

De persze nem vagyunk egyformák.

És itt a lényeg.

"Akkor te bizony tudsz élni. :)"

Na, azért a Zaj a Sástói kempingre települt rá, ott azért volt minden. Főleg, miután elkezdték felújítani (utolsó Mátrás Zajon egy része már kész volt), akkor szépre megcsinálták.

A másik meg, nos igen, ilyen ez a popszakma :) Az ilyen sátorral kivonulunk a világból ismerősökkel két napra esemény volt. Aki hívott mondta, hogy lényegében "akit a szervező vagy ő nem ismer, az ott már gyanús".

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Miért nincs okostelefonom?

- csak azért, hogy legyen nem fogok venni valami olcsó (max. 30k) szenvedőset (amit meg használni is lehetne, majd akkor ha szükség lesz rá és/vagy megfizetik)
- kinőttem a Windows XP-s korszakból, a "jé programok" jellegű időtöltésre (a válogatásra közülük) abszolút nincs időm (napi 1 óra se)
- egész nap a gép előtt ülök, a fene se akarja még ezen túl is, az utazás alatt a képernyőt bámulni (olyan ez mint a nőgyógyászos vicc, már-már kifejezett felülüdülés ha mondjuk a tájat nézhetem a buszról)

Vannak még más okai is, de azokat most nem írom le. A majomkodás meg flottul megy ezen a téren is, mindenféle generált problémák és mondvacsinált indokok vannak hogy miért van/kell valakinek, vagy hogy miért cseréli évente. Majd ha megtérül, akkor veszek, és elsődlegesen olyant, ami a legfőbb attribútumát a legjobban teljesíti (ti., hogy _mobil_ ámítógép (ami mindig nálad van), és az adott szituációban az elvárásokat kiválóan kielégíti). A beletanulástól nem félek :-).

(Az pedig a legnagyobb poén, amikor napi szinten látom, hogy az okostelefon mellett ott lapul a régi telefon is a táskában - mondjuk ennek változatos okai lehetnek, de akkor is.)

------------------------------------------------------------------------------
www.woodmann.com/searchlores/welcome.htm

"- egész nap a gép előtt ülök, a fene se akarja még ezen túl is, az utazás alatt a képernyőt bámulni (olyan ez mint a nőgyógyászos vicc, már-már kifejezett felülüdülés ha mondjuk a tájat nézhetem a buszról)"

Plusz egy. Csak ezt nem akartam a fonokomnek mondani :)
Legalabb annyi idore legyen nyugtom....

--
http://www.micros~1

nem volt ez rossz a maga idejében. Az jutott róla eszembe: egy 3 hetes, farzsebben öregített sajtburgerrel is jól lehet lakni, de azért egy friss, csalamádés piacos hamburger sokkal jobb+ jobban is esik+annyira azért nem drága.

Nem akar szétrohadni az N73-am. A Nokia 515 tetszik, de drága.

Nem tudnám napi 36 órában a mobilt bámulni, mint a környezetemben sokan. Amúgy hasznos is lehet néha egy ilyen okosabb valami. Majd egyszer veszek talán.

A kamerát és a felhasznált anyagokat leszámítva ugyanaz, mint a 301. Egyik kollégával kb. egy időben vettük, Ő 515-öt, én 301-et. Mivel főként melóban használom, én sajnáltam volna egy majdnem 40.000 Ft-os telót befogni. Viszont az 515-öt kézbe véve, sokat dob az Alu ház és a GorillaGlass kijelző, valamint elegánsabb a megjelenése. A kamera nekem nem fontos.

Ja, nekem kb mindegy, mit tud. Elvileg van benne valami full alap böngésző meg mobilnet-képes -> e-mailt/fb-t éppen csekkolni jó, ha éppen nagyon-nagyon várok valamit és nem vagyok online. Zenét játsszon, régóta kéne egy kis olcsó szar erre a célra, hát, ez akkor ki is lenne pipálva ezzel. Ja, meg, ha véletlen pár napig a táska aljában felejteném, akkor is elérhető maradjak.

Sosem volt „nemokostelefonom”. Akkor még nem is hívták így. Alapból utálom a telefonokat. Nekem a telefonálás csak egy plusz funkció a mobil eszközön.
Majd egyszer már végre leírom a fenti történetet a másik oldalról.
Amikor épp meghalt a sajátom és vártam az újra, pár napig kölcsön kaptam egy butát. Legtöbbször azt sem tudtam hol van, vagy el is felejtettem berakni. Persze a mobilkorszak előtt is tele voltam zsebkütyükkel.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

Én megértem, hogy neked nem kell okostelefon, mert csak, de a hozzá fűzött magyarázkodást kicsit erőltetettnek érzem.

"Itt említhetném példaként a nehézkes és költséges szervizelhetőséget, a modularitás hiányát"

Szerintem annak idején egy drágább nokia vagy SE szervizelése sem volt olcsó. Persze ma a telefonok felépítéséből adódóan valóban vannak drágább és érzékenyebb alkatrészek, pl a nagy és törékeny kijelzők: ha törik, akkor az tényleg drága mulatság. Cserébe amikor használom (és épp nincs összetörve), akkor sokkal jobb ezt nézni, mint egy 2 centis monokróm kijelzőt.

A modularitást nem értem. Mi volt moduláris a régi telefonokban?

"a rövid élettartamot"

Én 1-2 évente a butafon korszakban is megkívántam az újdonságokat, ma sem cserélem sűrűbben. Ugyanakkor van itthon 4 éves működő okosteló is. Nem azért írom, mert versenyezni akarok egy 10 éve működő nokiával, de nem értem miért kéne előbb elromlania?

"az energiafogyasztást, az akkumulátor-kapacitást"

Nagyjából ez az egyetlen valós érv a felsorolásodban. A napi töltést nem mindenki tudja még ma sem megemészteni, pedig nem nagy dolog. Egy napot bármelyik teló kibír, még akkor is ha rendesen kihasználod az "okos" funkciókat. Este meg nem fáradtság töltőre dugni (esetleg ráhelyezni a vezetékmentes töltőre), megszokás kérdése.

"az egymástól különböző oprendszerek gyenge kompatíbilitását"

Hogy mit? Nem értem miről beszélsz. Régen a különböző mobil oprendszerek mennyire voltak kompatibilisek? Hogy tudtál adatokat mozgatni, szinkronizálni, migrálni mondjuk SE-ről Nokiára vagy Philipsre, vagy Siemens-re? Egy rakás külső szoftverrel, meg pc suite, meg stb, meg egy rakás szívás árán. Konkrétan egy katasztrófa volt, nem sírom vissza. Ma meg megveszem a következő telefont, beloginolok és 5 perc múlva mindenem a helyén van. Kábeldugdosás és anyázás nélkül. Ja kábelek: hány féle töltő és csatlakozó is volt akár egy márkán belül? Ezt sem sírom vissza..

"Mindezek miatt, amennyire megadja az információs kényelem illúzióját egy okostelefon"

Illúzió? Szerintem aki használja, annak nem illúzió.

"legalább olyan kényelmetlen a hosszútávú üzemben tartása, szervizeltetése, töltögetése"

A végére azért rendesen beindult a bullshit generátorod. Mi kényelmetlen a "hosszútávú üzemben tartáson"? Mit kell vele csinálni? Etetni? Itatni? Levinni sétáltatni? A szervizeltetést is úgy emlegeted, mintha minden nap szervizbe kéne járni velük, vagy időközi szervizre vinni, mint az autókat. Nekem még egy telefonom sem járt soha szervizben (sem buta, sem okos telefon). Ha elromlik vagy összetörik a kijelző -ami ugye nem mindennapos esemény-, akkor majd elviszem. Töltögetés - igen, naponta, jó esetben 2 naponta igényli. Ez van. Cserébe elég sok mindent ad.

"az energiafogyasztást, az akkumulátor-kapacitást"

Nagyjából ez az egyetlen valós érv a felsorolásodban. "

Vagy még ez sem. A mostani telefonok készenléti időben, és telefonálás időben is köröket vernek az 8-10 évvel ezelőttiekre. Az, hogy az okostelefonon megy a 3g, wifi, és nagyságrendekkel többet nyomogatjuk, már más tészta. Ha kibírod, és sziguróan hívás-sms-memo-számológép funkcióra használsz egy tetszőleges okostelefont, letiltott adatkapcsolattal, háttérfolyamatokkal, nem hiszem hogy lemerülne 2, vagy akár 3 nap alatt.

Igen, amikor huzamosabb ideig külföldön voltam a Lumia 920-asommal, és nem lógott állandóan a mobilneten, meglepően sokáig kibírta. Közelebb volt az egy héthez, mint az egy naphoz.

Ja, hát ha valaki egész nap b*szogatja a telefont, mert nincs jobb dolga, annak nyilván le fog merülni két napon belül, de ez a butatelefonok többségére is igaz.

Azért ez a 15+ óra autós navigáció töltés nélkül csak álom. Ha így volna, nem is lenne semmi gond. A Wayteq 960bt autós navi 10-12 órát tud akkumulátorról. A FuSi T830 1530 mAh-ás akkumulátorral, iGo-val 5 óra, az androidos SE ugyanekkora akkumulátorral, szintén iGo-val 2,5, max. 3 óra. Töltés nélkül.

------------------------

Hát öh... két-három óra alatt nem szabadna. Mondom, mi utaztunk úgy bruttó 15-16 órát, hogy telefonnal navigáltunk, töltés nélkül. Nyilván ebbe beletartozik, hogy
- mindent kikapcsolsz, letiltasz, csökkentesz, stb. amit lehet
- ha jön kétszáz kilométer tökegyenes autópálya, lekapcsolod
- ha megállsz hugyozni, lekapcsolod

Ez a három feltétel + egy rendes telefon meglepő dolgokra képes. Persze, nyilván a kettes pont miatt csalás, de így volt mondjuk nettó 8-10 óra bekapcsolt állapot - igaz, hogy a rendes GPS-t is le szoktam kapcsolni, ha éppen nem kell, mert marhára zavarnak az olyan beszólások, hogy menj előre 200 kilométert, majd térj le az autópályáról. Még 150. Még 100. Stb.

Tegyük hozzá: navigáció esetén a use-case az az, hogy az ember ott használja, ahol nem ismeri a járást, ami altalaban rövidebb szakasz. Aki meg egész nap kocsival rohangál és fél, hogy lemerül, az meg visz magával autós töltőt. (Ugye, a kiindulópont az volt, hogy "nimcs áram mindenhol"). Kompromisszum? Hogyne! De összességében egy vállalható kompromisszum. Szerintem.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Sajnálom, ha erőltetettnek érzed, nem volt szándékos. Gondoltam, kicsit "előre dolgozom", hogy megspóroljak néhány felesleges kérdést, ami a telefonhasználati szokásaim létjogosultságát kérdőjelezné meg. :P Bár valahol éreztem, hogy meg fog jelenni egy-két kioktató stílusú komment, amiben megmagyarázzák, hogy "igenis az új az jobb", szerencsére azért ezek vannak kisebbségben. Nem vagyok híve a comment warozásnak, de néhány dologra azért reagálok. :)

Igazad van a szervizeltetést illetően, de egy jó termék általában attól jó, hogy keveset kell szervizeltetni. A 6310i a maga technológiai korszakában csúcstelefonnak számított és bár nem volt olcsó szervizeltetni, nem is nagyon kellett (és ez a lényeg). A szerviz plusz költség az ügyfélnek is, a gyártónak is (ha garanciális). Az ideális cél az volna, hogy minél kevesebbet kelljen szervizeltetni és minél később kelljen kidobni. Ha ebben a kérdésben sokat fejlődtek a gyártók és olcsóbb ma a szervizeltetése a telefonoknak, akkor ebből a szempontból megéri okostelefont venni. Ha ez nem így van és a gyártók nem fejlődtek a termékek élettartamát illetően, akkor nem éri meg. Hogy a kettő közül melyik igaz, mindenki döntse el maga és vásároljon konklúziója alapján.

Igazad van a migrálást illetően, valóban nem volt átfogó megoldás. Ezzel ellentétben a számítógépes szinkronizáció (például a 6310i-vel) gyönyörűen működik. Szóval a migráció is könnyű lenne, ha az esetleges új telefonommal is így működne, úgyhogy a szopás se minden esetben igaz. Az okostelók 5 percében azért kételkednék. Nem mondom, hogy lehetetlen, de nagyon jól, előre megfontoltan kell használnod a cloud-jaid, hogy seccperc átmigrálj egy droidról egy ájfonra, esetleg egy blackberryről egy windows phone-ra. De hogy magamat, meg a "bullshit generátorom" is védjem: Miért volna szükséged migrációra, ha nem nagyon kell lecserélned a telefonod? :P

Valós érvnek nevezed az akkumulátor-kapacitást, de aztán ki is ütöd azzal, hogy nem fáradság töltőre dugni. Ez már megint egyéni preferencia kérdése. Neked nem fáradság. Legyünk őszinték, nekem se lenne az. De nekem jobb tíznaponta feldugni, mint naponta. :P A tudat is jobb, hogy kevesebb energiát használ és talán az akku is tovább tart majd.

Modularitás... Nagyon egyszerű példa: hány okostelóból tudod kivenni (kipattintani) az akksit különösebb hákolás vagy garanciavesztés nélkül? Hány okostelefonon van antennacsatlakozó, amit pl. autós kihangosítóhoz tudsz csatlakoztatni? Nem hókuszpókuszokra meg világmegváltó univerzál oprendszerekre gondoltam, csupán az alapdolgokra. Lehet, hogy a 6310i nem minden tekintetben moduláris, de a mai okostelefonok se. Ergo, ebből a szempontból nem jobbak, sőt, egy akkumulátor-csere esetén rosszabbak is. Egyébként létezik moduláris okostelefon-koncepció. Ha valamilyen modularitást elvárnék a százezres okostelóktól, akkor ezt.

Illúzió? Szerintem aki használja, annak nem illúzió.

Mindenféle kényelem illúzió. :) Innentől meg ki-ki ahogy szereti tálalva látni. A jó illúzió az, ami nem kerül sokba.

Mi kényelmetlen a "hosszútávú üzemben tartáson"? Mit kell vele csinálni? Etetni? Itatni? Levinni sétáltatni? A szervizeltetést is úgy emlegeted, mintha minden nap szervizbe kéne járni velük, vagy időközi szervizre vinni, mint az autókat.

Leírtam, mi.

Cserébe elég sok mindent ad.

Amire neked szükséged van, nekem egyelőre nincs.

"Igazad van a szervizeltetést illetően, de egy jó termék általában attól jó, hogy keveset kell szervizeltetni. A 6310i a maga technológiai korszakában csúcstelefonnak számított és bár nem volt olcsó szervizeltetni, nem is nagyon kellett (és ez a lényeg)."

Mint mondtam, nekem eddig sem korábbi buta, sem az újabb okos telefonjaimat nem kellett soha szervizeltetni. Tehát ebből a szempontból egál. De valós statisztikám nincs rá, hogy hogy viszonyul egy mai okostelefon szervizigénye egy régi nokiáéhoz.

"Az ideális cél az volna, hogy minél kevesebbet kelljen szervizeltetni és minél később kelljen kidobni. Ha ebben a kérdésben sokat fejlődtek a gyártók és olcsóbb ma a szervizeltetése a telefonoknak, akkor ebből a szempontból megéri okostelefont venni. Ha ez nem így van és a gyártók nem fejlődtek a termékek élettartamát illetően, akkor nem éri meg. "

Nem tudom melyik igaz, de szerintem te sem. Mennyi volt anno egy ilyen 6310-es kijelző vagy alaplap cseréje? Ha mondjuk belecsúszott az ingzsebből a klotyóba, és nem segített rajta a kiszárítás? :) Nem hiszem, hogy sokkal kevesebb lett volna, mint ma mondjuk egy nexus 5 LCD panelje.

"Modularitás... Nagyon egyszerű példa: hány okostelóból tudod kivenni (kipattintani) az akksit különösebb hákolás vagy garanciavesztés nélkül?"

Sokkal kevesebb a fixen beépített akksis okostelefon, mint a cserélhető akksis, tehát a többségből ki tudod venni az akksit. (persze van amelyikből nem)

Egyébként ez is érdekes kérdés. A buta telefonjaimhoz soha nem vettem akksit, hiába volt cserélhető. Soha nem kellett, nem használtam addig egy telefont, hogy az akksija menjen tönkre. Érdekes módon pont egy okostelefon volt az -LG O2X, ennek is levehető a hátlapja- amihez először akksit vettem :) (nem szükségből, csak jó vétel volt tartaléknak).

De sosem volt szükségem akksi cserére, ezért ez a kérdés nem is érdekel. A mostan telefonom beépített akksis, de nem félek, hogy tönkremegy.

"Hány okostelefonon van antennacsatlakozó, amit pl. autós kihangosítóhoz tudsz csatlakoztatni?"

Szóval az a kerek csatlakozó antenna csatlakozó volt? :) Ma is tanultam valamit :) Sosem használtam, és nem is ismertem olyan embert, aki használta volna.
Azért nincs a mai telókban, mert mára túlhaladta a világ, elavult. Emlékeim szerint még bőven a butatelók idejében divatba jött a bluetooth, sok autóban már gyárilag is van BT kihangosító.

"Mindenféle kényelem illúzió. :) Innentől meg ki-ki ahogy szereti tálalva látni. A jó illúzió az, ami nem kerül sokba."

Ez nekem magas :) Mitől illúzió az, hogy olyan dolgokat használok -és szeretek használni- a telefonomon, amikről régen egy butatelefonon csak álmodtam. Navigálok vele, fényképezek/videózok(megfelelő minőségben), emaileket olvasok/küldök -kényelmesen, nagy képernyőn-, naptárat kezelek, ami szinkronban van a többi eszközömmel (sőt látom a családtagok megosztott naptárait), stb. Több eszközt kivált, all in one :). Gyakorlatilag nincsenek korlátai, csak szoftver és igények kérdése ki mire használja.

"Gyakorlatilag nincsenek korlátai, csak szoftver és igények kérdése ki mire használja."

Azért vannak (pl. kijelzőméret), de alapvetően nagyon jó kompromisszumokkal rendelkezik összességében még így is egy okosteló. Arról nem beszélve, hogy más helyeken szimplán esélye nincs az alternatívának (ld. navigáció, ahol egy sima GPS/térkép hamar alulmaradna egy mobilnettel megtámogatott okostelóhoz képest).

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Nem tudom melyik igaz, de szerintem te sem.

Épp ezért írtam, mindenki döntsön saját belátása szerint. Azt viszont nem kértem, hogy mondd meg, szerinted mit tudok és mit nem. Egyébként nem tudok univerzális választ, de nekem eddig mindennel együtt jobban megérte a jelenlegi telóm használni, mintha mást vettem volna (ezért nem is vettem mást).

Mennyi volt anno egy ilyen 6310-es kijelző vagy alaplap cseréje? Ha mondjuk belecsúszott az ingzsebből a klotyóba, és nem segített rajta a kiszárítás? :) Nem hiszem, hogy sokkal kevesebb lett volna, mint ma mondjuk egy nexus 5 LCD panelje.

Nem tudom, mennyi volt. Nem kellett cserélni.

Egyébként ez is érdekes kérdés. A buta telefonjaimhoz soha nem vettem akksit, hiába volt cserélhető. Soha nem kellett, nem használtam addig egy telefont, hogy az akksija menjen tönkre.

Megint a személyes szokásaid hozod fel példának. A te világodban megállják a helyüket, de nem tudok velük mit kezdeni, ízlések és pofonok.

Sokkal kevesebb a fixen beépített akksis okostelefon, mint a cserélhető akksis, tehát a többségből ki tudod venni az akksit. (persze van amelyikből nem)

Kevesebb? Ja igen, amennyiben épp a Samsung vezeti az eladási listát és abból van több, akkor igaz, amit mondasz. Ellenben linkelj már kérlek egy olyan videót is, ahol HTC-ből, iPhone-ból, LG-ből egy-két mozdulattal (szerszámok nélkül) kiveszik az akkumulátort! Vagy őket már elhanyagolható kisebbségnek (kevesebbnek) tekinthetjük? (Persze tudom, hogy neked erre a feature-re amúgy sincs szükséged, szóval ne fáraszd magad!)

Egyébként ez is érdekes kérdés. A buta telefonjaimhoz soha nem vettem akksit, hiába volt cserélhető. Soha nem kellett, nem használtam addig egy telefont, hogy az akksija menjen tönkre.

Meglehet, érdekes kérdés, de valójában nálad nem is kérdés, hiszen, amint írod, nincs is szükséged erre a feature-re. Innentől kezdve ismét személyes preferencia, tehát nem látom értelmét további diskurzusnak az akksikról.

De sosem volt szükségem akksi cserére, ezért ez a kérdés nem is érdekel. A mostan telefonom beépített akksis, de nem félek, hogy tönkremegy.

Nem is használtál annyi ideig egy telefont egy akksival, hogy kellett volna, tehát irreleváns nekem megindokolnod, hogy miért nem fontos a cserélhető akksi. Neked nem fontos, másnak ettől még lehet az. Apropó, én se félek, hogy az enyém tönkremegy. Ezt megbeszéltük.

Azért nincs a mai telókban, mert mára túlhaladta a világ, elavult. Emlékeim szerint még bőven a butatelók idejében divatba jött a bluetooth, sok autóban már gyárilag is van BT kihangosító.

Egy jó ötlet sosem lehet igazán elavult. Mai napig létező koncepció.

Végezetül pedig örülök, hogy valóra vált a butatelefonok korában megálmodott álmod. :)

"Nem tudom, mennyi volt. Nem kellett cserélni."

Tehát nincs összehasonlítási alapod, de azért váltig állítod, hogy az okostelefonok szervizigényesek és drága a szervizelésük.

"Kevesebb? Ja igen, amennyiben épp a Samsung vezeti az eladási listát és abból van több, akkor igaz, amit mondasz. Ellenben linkelj már kérlek egy olyan videót is, ahol HTC-ből, iPhone-ból, LG-ből egy-két mozdulattal (szerszámok nélkül) kiveszik az akkumulátort! "

Te kérdezted:
"Nagyon egyszerű példa: hány okostelóból tudod kivenni (kipattintani) az akksit különösebb hákolás vagy garanciavesztés nélkül?"

Én válaszoltam. A többség ilyen. És nem mind samsung. Az okostelefon piac nem egyenlő az iPhone-nal és nem egyenlő azzal a néhány modellel, aminek fix az akksija.
Tele van a piac levehető hátlapú LG, Samsung, ZTE, Huawei, Sony (sőt, blackberry, Z10, Z30) telefonokkal. Akinek a cserélhető akksi szempont, az bőven tud miből válogatni. Az LG-nél is talán az utolsó 2-3 csúcsmodellt (G,G flex, G2) leszámítva mindegyik modelljük levehető hátlapos. A Sony-k többsége dettó. De itt van tőlem karnyújtásnyira a feleségem ZTE-je, egész véletlenül annak is levehető a hátlapja, pedig nem volt szempont a vásárláskor.

Csináltam egy házi videót egy LG akksi cseréről :)
* Ez a videó is okostelefonnal készült, azzal lett szerkesztve és feltöltve, kb 5 perc "munka" volt. Csináld utánam a nokiával ;)

Még véletlenül sem akarlak meggyőzni, hogy _neked_ okostelefon kell. Ez a vita nem erről szól. Csak arra próbálok rávilágítani, hogy ezek az érveid, amikkel a döntésed próbálod megmagyarázni nagyon sántítanak. Mondd inkább, hogy nem tetszenek, mert tepsik. Vagy nincs rá szükséged. De ne azt mondd, hogy azért mert állandóan szervizeltetni kell őket, vagy hogy nem lehet bennük akksit cserélni, mert ez szimplán nem igaz.

"Egy jó ötlet sosem lehet igazán elavult. Mai napig létező koncepció."
Miért ne lehetne egy jó ötlet elavult? Sok jó ötlet és technikai megoldás merült már feledésbe, szimplán azért mert fejlődik a világ, fejlődik a technika. A szikratávíró is marha jó volt a korában, de ha még most is ott tartanánk, akkor nem vitatkoznánk itt egy internetes fórumon.
Így jár el az idő a kérdéses kihangosító csatlakozó fölött is. Akkor ez volt a szint, ma meg már senkit nem érdekel, mert bluetooth van a telefonokban meg wifi és wireless megy a kommunikáció.

Tehát nincs összehasonlítási alapod, de azért váltig állítod, hogy az okostelefonok szervizigényesek és drága a szervizelésük.

Mert nem is lehet összehasonlítani 10 évvel ezelőtti árakat, szervizellátottságot, telefon által támogatott feature-öket stb. Más piac, más körülmények, másfajta termékek. Egy okostelefon sokkal közelebb van egy számítógéphez, mint egy telefonhoz, egy butafon pedig éppen, hogy közelebb van. Ha már ennyire hasonlítani akarsz, a szervizeltetésről olyat kéne megkérdezni, aki vitt már szervizbe okostelefont és butafont is. Én egyiket se vittem. Esélyes, hogy a hozzászólások között találsz pro és kontra eseteket.

Csináltam egy házi videót egy LG akksi cseréről :)
* Ez a videó is okostelefonnal készült, azzal lett szerkesztve és feltöltve, kb 5 perc "munka" volt. Csináld utánam a nokiával ;)

Nokiával.. lol.. látom, még cinizmus appod is van azon az okostelón. :P Egyébként köszönöm a videót, örülök, hogy ekkora hatással volt rád ez a blogposzt, még egy ok, hogy megérte feltenni. :) Ígérem, ha egyszer LG-t veszek, vissza fogom nézni a videód. ;)

Még véletlenül sem akarlak meggyőzni, hogy _neked_ okostelefon kell. Ez a vita nem erről szól. Csak arra próbálok rávilágítani, hogy ezek az érveid, amikkel a döntésed próbálod megmagyarázni nagyon sántítanak. Mondd inkább, hogy nem tetszenek, mert tepsik. Vagy nincs rá szükséged. De ne azt mondd, hogy azért mert állandóan szervizeltetni kell őket, vagy hogy nem lehet bennük akksit cserélni, mert ez szimplán nem igaz.

Leszögezném, hogy én sem téged és senki mást sem. Mivel nekem nincs saját személyes tapasztalatom az okostelefonokkal, de ez szerintem a posztból kiderül, nem is nagyon tudnám mi alapján "megmagyarázni". Ellenben annál többet olvastam és hallottam - ismerősöktől, barátoktól - a hátulütőkről. Ezeket írtam le és mivel a poszt célja egyáltalán nem ezek kifejtése és az okostelefon-ellenesség volt, így nem linkeltem össze-vissza ide minden sztorit. Ha gondolod, pótolhatod a mulasztásom és nyithatsz egy Flame topic-ot ilyen témában. :P Nem ígérem, hogy be fogok kommentelni, de olvasni fogom. :) Azt hittem, a józan paraszti ésszel rendelkező olvasóknak triviális, hogy nem 100% verified és abszolút igaz infók vannak leírva olyan termékekről, melyeket nem is használtam (csak mások tapasztalatait tudom ismételni). Emellett van olyan telefon, amiben nem lehet akksit cserélni vagy csak igen körülményes módon. Tehát változatlanul igaz, amit mondtam, de megint csak nem abszolút igazság. Te valószínűleg inkább arra gondolsz, hogy olyan "szerencsétlen" emberekkel vagyok körülvéve, akik ezekről számoltak be. Nos, ez lehet. De innen, a fórumról se kell messzire menni, hogy szkeptikusokat találj. Olvasd el a többi kommentet! Abban egyetértünk, hogy a legütősebb érvem még mindig az, hogy nincs rá szükségem, de ez nekem jelenleg elég is, mert tényleg nincs. Hidd el, ha netezni akarnék az utcán, meg videót vágni a telefonomon, már ezeket a sorokat is egy okostelóról írnám. :P Én nem akartam senkit meggyőzni, talán ha újraírnám a posztot, kevesebb szót ejtenék az okostelefonok negatívumairól, a "hívők" tiszteletére. :) A több mint kétharmada viszont még mindig arról szól, hogy miért "butafon" és nem az okosfonok rovására, hanem csak úgy, mindezért nem érzem úgy, hogy én bármit is erőltetve próbálnék megmagyarázni. Leírtam a tapasztalataimat, bemutattam egy use-case-t, hogy így is lehet, ennyi.

Részemről az okosteló vs. butafon téma vita része lezárva. Ha mégis szeretnél magadnak utolsó szót, csak bátran. :)

"Részemről az okosteló vs. butafon téma vita része lezárva. Ha mégis szeretnél magadnak utolsó szót, csak bátran. :)"

Köszi, akkor ki is használnám az utolsó szó lehetőségét :)

Nem akartam vérre menő vitát (ha úgy éreznéd, hogy ez már az volt). Nem érdekel ki mit használ, és az okostelefonokat sem akarom védelmezni. Írtál egy blogpostot, én meg éltem a lehetőséggel, hogy reagáljak rá. Nem azzal vitatkoztam hogy mit használsz és miért. A te dolgod. Pusztán az érvek nem tetszettek, amikkel körbebástyáztad magad, és ezekre próbáltam reagálni. Az akkskicsere videót meg leginkább poénnak szántam.

Písz.

"hívők"

Na álljunk meg egy szpra azert itt: ha valamiért a faszom tele van az egész IT-vel az az, amikor megpróbálnak egy temat egy hitvita szintjére lebutitani és a résztvevőket hívőknek degradálni. Nem erről szól az informatika, hanem arról, hogy a felmerülő igényeket ki tudja jól reális árért kielégíteni. Minden más csak humbug.

---------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Na azért a szervízelésnek még 3 hátránya van:
- nem használhatod, amíg meg nem javítják. 1-2 hét ez?
- a szervízben bizalmas információkat is nézhetnek a telefonról, mert ugye az ember nincs ott, hogy figyelemmel kísérje őket.
- esetleg szállítási, postázási költség is.
Meg bizalom vesztés. Ha egy telefon minél korábban elromlik, annál inkább felvetődik a kérdés, hogy mikor fog újra elromlani. És ha pont a gari lejárta után, akkor aztán szívhat az ember, főleg hohy komoly összeg ment a kárba.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Nálunk meg egy csomó okostelefon megadta magát és sok helyről ugyanezt hallom. Sajnos sokkal gyakoribbak lettek a szervizelések, amit mi azért észreveszünk. Ilyen, hogy néhány hónapig bírja csak? Mégis mit képzelnek a gyártók, hogy ilyet megengedhetnek maguknak? Tudod ki fog ilyenekért fizetni és főleg ennyi pénzt? A régi, alaptelefonok árának a feléért sem venném meg. Nem térül meg, mert nem lesz rá ideje.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Két okostelefont használok napi rendszerességgel, nem kell azokat szervízbe vinni. (illetve az iPhone-ban aksit kellett cserélni, öt perc alatt megvoltak vele.) a bővebb családban használt okostelefonok egyikét sem kellett még egyszer sem szervízbe vinni. Nem tűnik nekem ez valós problémának.

Számomra is van :). Egy Nokia 5310-t használok most is (kérdés, hogy ez mennyire klasszikusan buta telefon), és tökéletesen megfelel az igényeimnek (telefon, naptár, zenehallgatás, néha fénykép, hangfelvétel (hála a microSD-nek lehet egész előadás is), minimális böngészés - szinte csak felhőkép, bár egyszer poénból "beSSH-ztam" róla az egyik szerverre, és azt is ment, nagyritkán BlueTooth, ha nincs más mód adatátvitelre) ráadásul bármilyen utcai öltözékben vagyok, simán elfér szinte bármelyik zsebben(első nadrágzsebben tartva le is ülhetek vele).

Egy faxsága van (biztos több is, de ezt kimondottan rühellem), hogy a headseten ha hosszan benyomva tartjuk a gombot, akkor lezárt billentyűzet esetén is bekapcsol a hangfelismeréses tárcsázás! Értem a logikát benne, hogy mikor lehet erre szükség, de azt nem, hogy miért nem kikapcsolható. Ugyanis a gyári headset gombja elég érzékeny, és eleinte csak pislogtam a motoron, hogy mi a rák van, miért hív fel magától illetőket :) - a gomb elég könnyen lenyomva maradt (pld. hozzáért a kabáthoz, stb.), bekapcsolt a hangfelismerés, majd a szélzajból generált magának valamit, és felhívta a számot. Még szerencse, viszonylag hamar bontotta is a hívást a gomb benyomódás miatt, de egy páran azt hitték szórakozok...

Ne kattints ide!

"Van élet az okostelefonokon túl?"

Van, de minek?! :)

Ugy latom ketfele ember van: aki szerint hulyeseg az okostelefon es akinek van

--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability

Van azert egy kicsiny szelet 3. kategoria is:
"Nem hulyeseg, de _szamara_ tobb gondot okoz, mint amennyit megold"

Igy _SAJAT MAGA_ szamara nem tartja jonak.

Mas kerdes, hoyg engem zavar, ha egy tarsasag leul enni/inni/beszelgetni es annak a fele folyton a telefonjat nyomkodja. Informatikus leven en is ranezek az emilekre mondjuk felorankent vagy jonnek SMS-ek, de egyiket sem gyartom tarsasagban. Nincs is ra igenyem.

--
http://www.micros~1

Vagy érdeklődik, jó megjegyzéseket tesz. Mert vannak akik tudják, hogy a régi telefonok jók, sőt látják, hogy milyen sokáig működik.
Sajnos van akinek fontosabb a divat és a magáról alkotott kép és ezért az igazán jó készülékek helyett képesek valami esztétikus, villogó, 50 gigapixeles telefonokat venni.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

> Sajnos van akinek fontosabb [...] a magáról alkotott kép

Sajnos ez egy ilyen világ. Elég sok olyan helyzet adódhat egy átlag ember életében is, amikor számít az első benyomás. Akár a munkahelyeden is, ha olyan.

Amúgy nehogy már baj legyen, hogy valaki esztétikus telefont akar magának. Ez nem feltétlenül hiúság, ugyanaz az oka, mint amiért igyekszem a lakásom is normálisan berendezni. Egyszerűen a telefon/lakás/stb. az életem része, nem árt, ha nem úgy néz ki, mint egy trágyadomb.

Attól függ, hogy milyen céghez megy az ember. Meg hogy ott ahányszor használja, lehet, hogy fel se tűnik ott senkinek. Meg aztán mi közük van a cégeknek ahhoz, hogy az ember milyen telefont használ? Az égvilágon semmi, semmi köze a szakmai munkához. Hacsak nem tudják megindokolni, hogy miért is kell újabb, főleg okostelefon.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Eléggé sekélyes az, aki telefon alapján minősít egy embert. Az meg a másik, hogy állásinterjúra szerintem illik némítani a telefont, továbbá eszembe nem jutna elővenni. Mint ahogyan szalonnát hagymával sem veszek elő állásinterjún. ;)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

> Eléggé sekélyes az, aki telefon alapján minősít egy embert.

Én sem nagyon kedvelem az olyanokat, akik ez alapján ítélnek meg valakit, de a szúnyogokat sem szeretem, mégis vannak. :)

> Az meg a másik, hogy állásinterjúra szerintem illik némítani a telefont,

Ilyen szempontból persze rossz volt a példa, de a lényeg kivehető belőle: vannak sekélyes emberek, akikhez minden negatív tulajdonságuk ellenére üzleti érdeked fűződhet, tehát adni kell az első benyomásra.

Én pl. napi szinten, mert olyan a munkám, hogy találkozom ügyfelekkel. Két Nokiám van (munkahelyi és privát), az egyik egy Lumia 920, a másik egy jó ég tudja milyen, kb. ezer éves butafon. Jó, mondjuk színes kijelzője már van, de kamerája még nincs.

Az viszont tuti, hogy ügyfél közelében csak az egyik kerül elő. ;) -- szerk: Nem azért, mert én szégyellem a kisebb Nokiát, hanem azért, mert nem tudom, hogy az asztal másik oldalán nem vált-e ki negatív érzéseket tudat alatt.

szerk2: amúgy nyilván ez az élethelyzet nem mindenkire jellemző, illetve nekem akkor is ez a lumiám lenne valószínűleg, ha egy irodában kuksolnék egész nap

Egy régi telefon sem csúnya, max nincs azok a lekerekítések, nagyobbak a betük, számok a kijelzőn és vannak nyomogombjai.
Az embernek nem nagyon vannak szakadt ruhái. Jó, nekem vannak otthoni munkákra. Nem számít, hogy régi a ruha, hanem legyen tiszta rajta. Nem kell itt sem túl sokat variálni, mert majdnem minden ruha jól áll az emberen, függetlenül, hogy melyik évben húzza fel. Az a baj, hogy minden évben fel akarják találni újra a spanyolviaszt, mindenféle divattal jönnek ki minden évben.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

Jó, az állásinterjún valószínűleg nem vesszük elő, ezt benéztem. De értjük a lényeget. Nekem nincsenek prekoncepcióim azokkal szemben akik régi telefont használnak, de sok embernek igen.

--
arch,xubuntu,debian,windows,android

dev: http://goo.gl/7Us0GN
BCI news: http://goo.gl/fvFM9C

Pontosan, a telefon is olyan mint a ruha, cipő, vagy a kiegészítők.
Ha ez ember ódivatú cuccot vesz fel, azt is furcsa szemmel nézik.
Telefonnal is ugyanúgy kell haladni a trenddel, mint az öltözettel.

Aki régi kacat telot használ, az valószínű minden másban is le van maradva, öreges, nem tud lépést tartani a korral!

Nem értem én sem miért kell ragaszkodni ezekhez a vackokhoz. Öreganyámnak is van mobilja, de nem ilyen matuzsálem. Egyszerű, modern, pont az igényeinek megfelelő. Nem okos, de nem is buta, valahol a kettő között.

Miért is kellene utánoznom a divatmajmokat? Akár öltözködésben, telefonban, bármiben. Az úgy nem mehet, hogy a kedvem szerint cselekszem, ahogy jólesik? Ahol fontos nekem a modernitás, ott az lesz, ahol nem, ott meg nem.

Mondok példát: a gépemen 3.14.3-as kernel fut. Elég modern? Azt hiszem, igen, mert vanillában is ez az utolsó.

De: van egy Nokia 1112-es telefonom, ha jól gondolom, 7 égve használom. Monokróm kijelző, buta, de szeretem. Viszont telefontól azt várom, hogy telefon legyen, s nem azt, hogy PC. Ez modern? Nem. És mi vele a baj? Semmi.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Minden számit ha az első benyomásokról van szó.
Ha van egy ósdi telefonod, akkor az emberek felében megindul a gondolatmenet, hogy egy maradi fafejű ember vagy. Lehet hogy ha sikerül elhelyezkedned, és elbeszélgetsz/jóban leszel velük akkor kiderül hogy nem.
A telefon (ahogy a szemüveg, táska és minden egyéb amit magadon/magaddal hordasz) hozzátartozik az első megjelenéshez, benyomáshoz.
Aki ezt nem képes felfogni és ragaszkodik az elveihez, megteheti, maximum 1-2 ajtó bezárul előtte az élete során. Valamit valamiért.

--
arch,xubuntu,debian,windows,android

dev: http://goo.gl/7Us0GN
BCI news: http://goo.gl/fvFM9C

Teljesen mindegy, hogy ki mit picsog össze az előítéletekről, attól még így működik az ember: érzések alapján alkot (első) véleményt, skatulyáz, besorol, osztályoz, dobozol, jellemez. Mehet itt a nyaf-nyaf az egyenlőségről meg mindenféléről, attól még ez az igazság.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Továbbra sem értem. Te a nyakadba akasztva hordod a telefonodat? Vagy állásinterjúra, első randira (vagy nem tudom még mire gondolsz) nem lenémított telefonnal mész? Mindenesetre őszintén sajnálom azokat, akik azért vesznek menő telefont, hogy másokban jobb benyomást keltsenek. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ha egy ruha, táska, telefon, akármi _neked_tetszik, akkor ne vedd meg. Ha megteheted, miért ne? Na de azért, hogy _mások_ szemében menőbb legyél?
--
♙♘♗♖♕♔

Vehetsz te akármilyen telefont a legdrágább csúcsmodelltől a legtrógerebb használtmobilig, neked is lesz róla egy véleményed, és mindenki másnak is (legalábbis tudat alatt). És ez a kettő nem feltétlenül egyezik. Ez kb. az a színvonalú vita, mintha az lenne a kérdés, hogy a gravitáció jó-e. Nem érdekes, mert csak van, és kész, megkerülni a mi társadalmunkban nem lehet, akár csak az emberek azon szokását, hogy első benyomás alapján ítélnek.

Valamennyire jogos erről beszélgetni, ugyanis szóba került az állásinterjú. Szerintem arról van szó, hogy nem olyan fontos, hogy kinek milyen telefonja van, nem ő áll a világ közepén. Meg azért nem mindenki akar mindent megtudni a másikról, véleményeket formálni, belekötni. Főleg ha nem villogtatja a telefonját, hogy né mim van nekem.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

+1
Mi elmondtuk hogy működik a világ. Attól hogy valamilyen részletkérdésen rugózunk, a lényeg nem fog változni.
De továbbmehetünk a telefontémán, ha már ennyire szép elvek vannak egyesekben, akkor nyilván az öltöny se kerül elő a szekrényből aznap reggel... :)

--
arch,xubuntu,debian,windows,android

dev: http://goo.gl/7Us0GN
BCI news: http://goo.gl/fvFM9C

Az öltöny ilyen formában rossz példa :) - Igenis előkerül, és folytathatjuk tovább a témát olyan tekintetben, hogy a legújabb tip-top übermenő stílusú öltöny kerül elő, vagy valami hagyományos, ami "csak" öltöny, normálisan néz ki, kényelmes, de lehet, hogy nem a legújabb trendi cucc. És itt is elmondható, hogy a "naprakészebb" gúnyát viselő egyén ezért élből alacsonyabb rendűnek fogja tartani a másikat. (Ami szerintem ugyanolyan bunkóság, mint pld. a telefon miatt egyből minősíteni valakit, de hát mit tegyünk, ilyen a világ....)

Ne kattints ide!

Ha már az állásinterjún rugóztok, azt viszont tuti nem venném fel IT-s állásra, _soha_, de _soha_ aki nem képes egy mobilszámot megadni elérhetőségként.

Majd pont kb. ezer önéletrajz átolvasása közben a recruiter / szakmai vezető / stb. emaileket fog pötyögni / postai leveleket fog küldeni / stb. Nyilvááán...

Amúgy meg lehetsz szakmailag akármekkora penge szakmailag, a mobil hiánya 2014-ben elég nagy fekete pont álláskeresésnél, ugyanis viszonylag aggasztó indokokra vezethető csak vissza:
- nem tudás: nem tudtál az előző munkahelyeid alatt összespórolni <5000 forintot egy butamobilra
- nem akarás: egy különc vagy, aki csak a gondot fogja okozni a teamben. Inkább egy kétszer olyan jó csapatjátékos fele olyan jó skillekkel. Utóbbi fejleszthető ugyanis.

Jó jó, de ha nincs telefonja, hogy hívod be állásinterjúra? :D

Nyilván nem azért kell, hogy éjjel is azon hívogassam, de azért 2014-ben jussunk el oda, hogy az IT-sek legyen... hogy is mondjam... annyira érdeklődők a szakma iránt, hogy már csak érdeklődésből vesznek maguknak legalább egy kétezer forintos butafont.

Ez már szőrszálhasogatás :)

Persze, a munkavégzéshez nem feltétel, vagy ha mégis, akkor jobb helyeken van céges mobil, de attól még ha nincs mobilszám, akkor nem hívnám be interjúra. Nem kezdenék végtelen emailezésbe több száz jelentkezővel, hogy ki mikor ér rá, mert mobilon tizedannyi idő alatt megvan.

Ez csak divat, trend, semmi egyéb. Lecseng, elmúlik, mint a telefax vagy digitális írógép. Nem azt állítom, hogy megszűnik, csak nem olyan fontos, mint amennyire pörgetik ezt a pillanatnyi üzlet miatt. A platform cipő is ilyen volt. Borzalmasan ronda, de rövid ideig azért üzlet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

És? Jelenleg ebben van a pénz, erre van igény. Jelenleg a mobil technológiákat megtagadni kb. olyan, mintha egy céget egy automatizált, integrált ügyviteli rendszerről vissza akarnál állítani papír alapú ügyvezetésre.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

"Ez csak divat, trend, semmi egyéb. Lecseng, elmúlik, mint a telefax vagy digitális írógép."

Micsoda?? Évek, évtizedek óta próbálunk hordozható eszközöket, PDA-kat, zsebben elférő multifunkciós kommunikációs eszközöket kreálni a nagy tömegek számára elérhetően is, erre, mikor eljön az a korszak, amikor mindenkinek lehet személyes digitális asszisztense, ami teljes mégtértékben internet képes, akkor szerinted ez csak divat és le fog csengeni?

Maximum azért, amiért 5 éve már a butatelefon sem volt nagy szám: egyszerűen annyira általánossá, megszokottá vált, hogy már nem volt beszédtéma (bár akkoriban is nagyon nyomatták a marketig hype-ot).

Na persze. Te se hallottad még azt a mondást, hogy a laptop nem hordozható, hanem szállítható számítástechnikai eszköz. Azaz becsomagolod, és elviszed A-ból B-be. Erre jó, erre való. De hogy hordozható lenne, valódi mobil eszköz? Na ne röhögtess. Próbáltál már félkézzel a villamoson állva megnézni valamit a laptopodon? Próbáld ki ugyanezt egy okostelefonnal, és utána meséld el a különbséget. Utána beszélhetünk.
Méghogy mobil eszköz? Neked fogalmad sincs miről beszélsz.

Ha villamoson leülsz, mert épp van hely, máris használhatod. A villamoson állva még a telefont sem lehet nagyon nyomkodni. Kivéve ha van térerő, nincs rázkódás, löködés.
Megnézem, hogy hogyan fogsz utcán sétálva telefont használni, amikor figyelned kell, nehogy valakivel ütközzél, rossz irányba menj, letérj a járdáról.
Nem minden olyan kényelmes. És nem egyszer láttam másokat laptopozni vonaton.

......................
Egymás segítésére még: http://pc-kozosseg.com

> a villamoson leülsz, mert épp van hely, máris használhatod.
No offense, de ültél már villamoson? Nekem pont a napokban volt szerencsém trolin laptopozni egyet, mert miután eljöttem a melóból, sürgősen át kellet emaileznem egy fájlt valakinek. Az lett a vége, hogy valami baromarcú iskolás a táskájával elkapta a kilógó mobilnet sticket. Thanks, very fucking mobile.

> A villamoson állva még a telefont sem lehet nagyon nyomkodni.
Hogy a viharba ne lehetne, már a felvetést sem értem...

> Megnézem, hogy hogyan fogsz utcán sétálva telefont használni,
Ha most (vagy bármikor) kinézek az ablakon, tuti, hogy fogok látni sétáló embert telefont nyomkodva. (És tényleg, most próbáltam.)

> És nem egyszer láttam másokat laptopozni vonaton.
Aha, mondjuk a vonat tényleg kivétel, mert ha ülsz rajta 2-3 órát, akkor már gyakorlatilag egy íróasztalnál is ülhetnél, ott tényleg használható a laptop.

^- Toplel komment.

// A bejegyzés mobilinternet es okostelefon segítségével menet közben, illetve a Szentendrei HÉV vonalán készült álló helyzetben. Térerőproblémák a post írásaalatt nem mutatkoztak.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Próbáltál te már laptopot használni távolsági buszon? Csak mert egyrészt ha a lábad alig fér el, akkor a kinyitott laptop szerinted hogy?. Ráadásul nekem a teteje állandóan beszorult a kapaszkodó alá, és egész úton minden zökkenőnél azon rettegtem, hogy kettétörik a laptop. Ez aztán a kényelmes mobilitás! A villamoson pl. egész jól lehet e-könyvet olvasni okostelefonon, mielőtt azt mondanád, hogy azt inkább e-book olvasón kellene csinálni, közlöm, hogy már a harmadikat e-book olvasómat koptatom, és bár az e-könyv olvasó jobban kíméli a szemet, és nagyobbak a betűk is, de a mobiltelefon meg mindig nálad van, és a érintőképernyő miatt sokkal kényelmesebb lapozni, és a kisebb méret miatt egy kézzel könnyebb is, ráadásul nem is kell olyan erősen megnyomni a billentyűt mint az e-könyv olvasón. Szóval az apróbb méret ellenére sokkal kényelmesebb rajta olvasni. Próbáld meg ugyanezt állva laptoppal. Egészségedre!

Jezus. Gyerekkoromban _mindenhova_ konyvvel a kezemben mentem. Olvastam folyton. Mindenki azon rohogott, hogy mikor bukok orra, mikor ut el az auto, stb, de sose tortent ilyen. Egyszeruen ha a konyv megfelelo tavolsagban van a szemedtol, akkor meg minden iranyban (elore es balra/jobbra) min. ket metert latsz az utcan. Zebran meg nem olvastam.

Ez most annyit valtozott, hogy Kindle van a kezemben. Nekem sokkal konnyebb, mint egy felkilos konyvvel a kezemben kapaszkodni. Ha nem lenne Kindle (es ugy alt. e-book reader) lehet, hogy en is vettem volna okostelefont, hogy konnyeden tudjak olvasni.

Szoval ez nagyon durva:

"Megnézem, hogy hogyan fogsz utcán sétálva telefont használni, amikor figyelned kell, nehogy valakivel ütközzél, rossz irányba menj, letérj a járdáról. "

Persze nem zarom ki, hogy en valamifele superman vagyok, de az eddigi tapasztalatok nem ezt mutatjak.
--
http://www.micros~1