Trafó probléma a lakásban

Sziasztok.

Albérletben lakok jelenleg, már rég megvan a hiba, most szántam el magam hogy utánajárok mert kezd bosszantani nagyon.
Adott lakásba. spotos világítás van, ez 12V –os hálózat. (amennyire belemerültem, még nem nagyon) 3 db trafó van a padláson, ez három szoba. Folyosó, nappali, konyha.
Szóval vettem egy Samsung Tv-t ami a nappaliban van. Ha itt fel vagy lekapcsolom a világítást, akkor a tv kikapcsol egy pillanatra majd újraindul. A nappali bejáratához közeli folyosó és konyha kapcsoló is ezt csinálja szegény készülékkel. Elsötétedik, kattan egy nagyot majd szép lassan észhez tér.
Valamit indukál ez a nyomorult trafó? Létezik ezeknek valami csillapító eszköze.? Hol nyúlhatott mellé a villanyszerelő?

Hátha találkozott már valaki ilyennel…
Már csak azt várom mikor dob egy hátast a 700 euros tv-m

Válaszokat, észrevételeket előre is köszönöm.

Hozzászólások

Mást nem bánt a villanykapcsolás? Csak a TV-n veszed észre?

Drága eszközt csak zavarszűrős/villámvédős elosztóba (APC P5B-GR).

--

Nekem akkor volt hasonló, amikor egy régebbi 12V-os, 4A-es táp egy konnektorsávba volt dugva a gépemmel, ilyenkor ha bekapcsoltam a tápot a monitor kikapcsolt, majd újraindult, a gép meg nem reagált semmire, csak nagy sötétség. A problémát az oldotta meg, hogy átdugtam a tápot egy másik konnektorba, viszont ez a konnektor is ugyan azon a kismegszakítón volt, szóval nem igazán értettem (hiányos elektronikai ismereteim révén) hogy ez miért oldotta meg a problémát.

Szerintem az elcseszett villanyszerelés esete forog fent, a tv dugalja lehet láncolva vagy közös körre kötve a trafók betápjával.
Amikor felkapcsolod a világítást, lerántja egy pillanatra a feszültséget, ekkor ájul el a tv.
Próbáld a lakás más pontján bedugni a tv-t és nézd meg mit csinál a kapcsoláskor.
Olyat tudok elképzelni még, hogy valahol van egy rossz kötés, ami a terhelés hatására egyszer majd el fog égni, és közös valahol a trafókkal illetve a tv-vel.
Megoldás lehet még, hogy a nélkülözhető spotokat kiveszed, hogy kisebbet "rántson" a trafó a hálózaton és megnézed mi történik.
Szerk: végszükség esetén szerelj fel a kapcsoló helyett egy fényerőszabályzót, akkor nem fog "rántani".

Nem illik 12V-ot kapcsolni az üresjárási fogyasztás miatt.
Mi már csináltunk olyat amikor egy led meghajtó primer oldali kikapcsoláskor villogtatta a szalagot, hogy reléket építettünk be amit a kapcsolóval rángatsz, és szakítottuk a primer és a szekunder oldalt is egyszerre.
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.

Ez valódi transzformátor, vagy kapcsolóüzemű tápegység?

Ha az előbbi, megkülönböztetném a be- és kikapcsolás esetét.

Bekapcsoláskor a legnagyobb tranziens induktív terhelés esetén akkor következik be, ha a hálózati feszültség nullátmenete közelében kapcsoljuk be az induktivitást. Ekkor az áramnak lesz egy csúcsértéknyi DC offsetje, de ami rosszabb, ez és a rászuperponálódó AC komponens telítésbe viszi a vasmagot, amelynek a következménye igen nagy áram lehet néhány perióduson át, különösen az első periódusban. Ahogy fentebb írták, ez "megránthatja" a hálózatot, így amennyiben valami miatt annak impedanciája nem elég kicsi, rövid időre a hálózati tápfeszültség lecsökkenhet. Előrebocsátom, a te problémád szinte biztos, hogy nem ebből fakad.

A másik probléma kikapcsoláskor fordul elő, de ide is sorolható a bekapcsolás is azért, mert a mechanikus kapcsoló pereg, tehát a bekapcsolás sok apró be-ki kapcsolást jelent valójában.

Kikapcsoláskor az a probléma, hogy a vasmagban van valamekkora fluxus, amelynek a változása feszültséget indukál a tekercsekben, a fluxus fenntartásához viszont a tekercsben áramra van szükség. Ezen fluxus lassabb csökkenése megoldódik azzal, hogy a szekunder tekercsben folyó, az izzólámpákon átfolyó áram igyekszik azt fenntartani, ugyanakkor a fluxus egy része nem kapcsolódik a szekunder tekerccsel, csak a primerrel, ebből jön a transzformátor szórási induktivitása. Neked most ez okoz gondot.

Nevezetesen, egy induktivitáson az áramot nem tudod ugrásszerűen megváltoztatni, tehát például nullára csökkenteni, hiszen akkor a tekercsben végtelen nagy feszültség indukálódna, ami fizikailag nem reális:

u(t) = L * di(t)/dt

Tehát az áram időfüggvénye folytonos lesz, ha a fejed tetejére állsz is. Ugyanakkor a kapcsolóval mégis ugrásszerűen próbáltad megszakítani az áramot. Ez nem fog menni, a transzformátor a levegőn is tovább folyatja az áramot, ami a kapcsoló kontaktusai között létrejövő villamos ív formájában fog manifesztálódni. Ez az ív egy viszonylag labilis képződmény, mindenféle feszültségugrások lesznek a kapcsolón, nagyon sok nagyfrekvenciás komponens keletkezik. A TV-d zavarvédelme nem kevés kívánnivalót hagy maga után, így ezen harmonikusok a hálózati vezetéken a TV-be jutva előidézik annak mikrokontrollerének szétfagyását, s valószínűleg a watchdog reset téríti csak észhez.

A megoldás az volna, hogy a transzformátor primer tekercsével párhuzamosan kellene kötni egy soros RC tagot. Például 47 Ω vagy 100 Ω, 470 nF, de a kondenzátor legyen nagyfeszültségű, teszem azt 2 kV-os. Ezáltal kikapcsoláskor a tekercs árama a kondenzátor felé megy, egy csillapodó lengést hoz létre a szórási induktivitás, a kapacitás és ellenállás által alkotott rezgőkörön. A szórási induktivitásban tárolt energiát végül az ellenállás emészti majd fel, s alakítja hővé.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hát nagyon szépen köszönöm ezt a kimerítő és bőséges, tudományos választ. (teljes átéléssel olvastam végig) de tényleg
Meg is fogatom a tanácsot, közben átnéztem a hálót. Egy igazi hülye rakta össze szerencsére, úgyhogy most kapnak tulajék tőlem egy kis ajándékot. Minimálisan rendbe teszem ezt a világítás részét legalább. Mert ha én ezt előadnám nekik max. meghúznák a vállukat, aztán azt kérdeznék: megy a hűtőd? ja… megy a mosógép? ja…. akkor örülj neki és élvezd :D
Szerencsére nagyon tisztán. és szépen van szerelve mindezek ellenére. Könnyű hozzáférni.

Köszönöm szépen a felvilágosítást mindenkinek.

További szép napot …. ;)

A villanyszerelő a szereléshez ért, nem az elektromos hálózat tervezéséhez. Ez utóbbi elvileg mérnöki feladat. A villanyszerelő tudja, hogy a fekete a fázis, a kék a nulla, a zöld-sárga a védőföld vezetők, aztán meg tudja húzni a csavart, be tudja húzni a vezetéket a csőbe. Ugyanakkor nem dolga kitalálni a zavarvédelmet, de szerintem még a vezeték keresztmetszetének méretezése sem feladata, noha azt jó eséllyel gyakorlatból azért tudja.

Szóval ne haragudj a villanyszerelőre.

Tehát a soros RC tagot kell a primer tekercs kapcsaira kötni:

      ||     ____
o-----||----|____|----o
      ||

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hátőő ezzel kicsit vitatkoznék. Egy villanyszerelő szakképesítéssel rendelkező embernek legalább az érvényes szabvánnyal tisztában kell(ene) lennie, abban pedig benne van, hogy mekkora áramra mekkora keresztmetszetű vezetékek, illetve kötőelemek kellenek. Illetve a megszakítók típusának megválasztása miatt tudnia kell az induló áramokról is.

Persze, ez valóban nem azt jelenti, hogy egy épület elektromos hálózatának a komplett terveit, dokumentációját stb ő készíti el. De nehogymár a vezetékek keresztmetszetét ne kelljen tudnia.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Az elejével egyetértek, de végével nem teljesen.
Gyakran előfordul a praxisomban tervezés nélküli villanyszerelés, akár komplett házak esetében is.
És én az egyszerű épületvillamossági-szerelő szakmunkás határozom meg "on fly" a kivitelezést vezeték keresztmetszetileg, és a megválasztott technológia szempontjából is. Erről vagy kérnek megvalósulási tervet, vagy nem.
Másrészt sok esetben az elektromos tervezés csak addig érvényes amíg meg nem jelenik a belsőépítész, vagy a konyhabútoros, gépész, etc...
És megint az előző mondat végénél lyukadunk ki... :(
Szerencsére szeretek dokumentálni.
Csináltam már olyan előzetes kapcsolási vázlatokat egy lakás fűtésvezérléséhez, ami után a később bevont elektromos tervező gratulált, mind megjelenés, mind a kapcsolás minősége miatt...
Javítottam kivitelezés közben tervezési hibákat is.
És igen. Tudni kell számolni a keresztmetszettel, az egyidejűséggel, a fogyasztó jellegével.
Szokott menni. :)
A cég ahol dolgozom nem olcsó, de gyakorlatban sosincs garanciális problémánk.
Pár ember megfordult már nálunk, és van olyan kolléga aki elment világot látni, majd visszajött, és azt mondta máshol ehhez képest gányolnak.
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.

Amit mondasz, az inkább erősíti a mondanivalómat. A második fele csak arra vonatkozott, hogy nem _szűkségszerű_, hogy a villanyszerelő készítse el a terveket is. Egy nagyobb irodaháznál már biztosan szétválik a tervezési és kivitelezési szerepkör.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Természetesen.
Amúgy is van egy szint ami felett nem vállalható egy embernek a napi teendői mellé.
- - - - - - -
A nagy tudású uraknak felhívnám a figyelmét arra, hogy a Windows ugyan sok mindenre nagyon jó, de Linuxnak speciel nagyon szar.
"http://hup.hu/node/111669#comment-1419622">csfeco

Háhá.
Hogy én naponta mennyi olyan tervel találkozok amit a tervező tervezett és csak fogom a fejem.
Az arány kb 5 ből 1 terv szar.
Ahhoz hogy működjön és megfeleljen az előírásoknak át kell tervezni. Vagy nem fér be a szekrénybe ami a terven van, vagy a túlfeszültséglevezető és a hozzá kapcsolódó biztosíték nem megfelelő. Esetleg a készülékek disszipációs hője túl van a határértéken viszont hűtés/szellőzés nincs.
Nem megfelelő a főmegszakító, ökörség van a terven...
És ez csak az elosztó.
Villámvédelemről nem is beszélek. Katasztrófa! Rég megváltoztak a szabványok, de még a régi szerint van tervezve (ha van egyátalán terv)
A költségvezési kiírásba olyaok vannak, hogy még talán tanuló voltam mikor használtuk.

Tudnék miről mesélni...

Ehhez képest ha egy villanyszerelő nem teljesen tudja a szakmát 99%-ba szerintem elhanyagolható.
Mert neki a fentieket nem kell tudnia! Neki ott a terv. Viszont ha a terv szerint jár el akkor meg elképzelhető, hogy nem működik, leég etc.

pch
--
http://www.buster.hu "A" számlázó
--


ár csak azt várom mikor dob egy hátast a 700 euros tv-m

Függetlenül minden zavaró elektromos körülménytől, imho várjad csak nyugodtan, de legalább készülj fel rá. Nekem is elkezdett a LG TV-m szarakodni, 30-50kHUF környékén fog megállni, 3 éves és nincs trafó sepedig.
Minden ugyanaz a szar csak másképpen, úgyis elhullik, mind1, hány100 EUR cucc.ha nem ma, akkor holnap. Lényeg, hogy ne hagyjad, hogy ilyenek felb@sszák az agyad.

Én most úgy vagyok vele, hogy megy ameddig megy, aztán ha végleg beszarik, akkor megkérdezem, hogy mennyiért javítanák meg. Ha sokat mondanak, akkor hulladékudvar és veszek egy másikat. Mai szemmel nézve már elavult, sokat fogyaszt és ha a javításai gazdaságtalan, akkor nem fogok ezzel szórakozni.

--
trey @ gépház

Nekem is igy kezdte, a szervizben azt mondtak 35k + munkadij, kicsit sokaltam.
Szetszedes utan az invertert es egy par kondit lattam haldokolni, inverter 9$ a kondik is hasonlo arban voltak.

Kerdezem a szervizest mi kerul ebbe 35k? Azt mondja mar nem forrasztgatnak, hanem egybe cserelik a paneltapot.... pff.

+1 Locsemege hozzászolásához.

Csak kérdem ha nem hozzáértő villanyszerelő, vagy adott esetben a főbérlő szerelt ott villanyt akkor esetleg nem lehet gond vallahol egy nulla lazulás?

Egyik barátoméknál úgy köszönt el a villanyszerelő: A mi idönkben nem megy tönkre! Rá két hónapra füstöltek a kötödobozok a falban és elégtek a vezetékek. Mosógatógép+villanysütő+nagyhütő+mikro+tv+villágítás+dugalljak+mosogép kb 3x1.5 aluvezetéken.

Anno az elektromos tűzhely, ill. villanysütő esetén külön áramkör volt a divat.
Ha meg egy körre lett felfűzve minden fogyasztó (dugaljak, világítás), akkor ott egy teszkógazdaságos, szakmailag kontár megoldás lett összerakva. Olcsó, de legalább sz@r...

A házi villanyszerelés érdekes dolgokra képes. Egyik ismerős házánál be lett utólag építve egy EV relé (hasznos pluszvédelem megrázó élmények csökkentésére). Melléktermékeként kapásból ki is dobott néhány fogyasztót, amely bekapcsolása azonnal leverte, mivel az üzemi áramát valójában a fázis-védővezető szálak segítségével kapta addig, nem pedig a fázis-nulla vezető párról. Ezzel ugyebár csak akkor van gond, ha kontakthibás lesz a védővezető a villanyóra környékén. Ekkor hirtelen minden védőföldelt cucc (mosógép, hűtő, mikró, PC, stb) azonnal rázni fog.

Mondjuk a rokonságban is néztem egy nagyot, amikor egy kilazult konnektornál megláttam, hogy mindhárom vezető fekete színnel lett odavezetve. Aztán találd ki melyik a nulla, melyik a védővezető.

Ne terjessz hülyeséget. Egyrészt 4-5 PC nem sok, másrészt akárhány PC elé is lehet EV relét tenni. Természetesen megfelelő érzékenységűt, mert 10mA-től 300mA-ig létezik mindenféle.

Ha valahová klasszikus hálózatba nem lehet FI-relét beépíteni, akkor ott nagy baj van, és semmiképpen nem használnám.

A 10 mA-es tényleg érzékeny, ha túl érzékenynek bizonyul, akkor sajnos tényleg nem marad más, mint 30 mA-esre cserélni.
Családi házban ha a 30 mA-es sem bírja (amely elvileg valahol 15 .. 30 mA közötti hibaáramon old), akkor ott valami berendezés vagy szerelési probléma van.

Egy érdekes kérdés, hogy miért lehet kapni 100 mA-es és 300 mA-es EV reléket?
http://www.villanyszereles.onlineceger.hu/aramvedo-kapcsolo-FI-rele

Azt a gugaljas-gudaljast? Mégegyszer inkább nem. :)
Arrébb írtam. A fogyasztók számától, jellegétől is függ a FI jellegének, és értékének kiválasztása.
Álljon itt egy autós :) hardveres példakérdés, mert mindkét esetben védelemről beszélünk, aminek a mértékét kell meghatározni:
A nem teljesítmény specifikus eszközök szünetmentes ellátásánál szerinted mekkora egyetértés van a központi, és a szünetmentest mindenhova elv között?
Ugye?

Mindkét tábornak vannak követői. Egyik sem rossz, de minden esetben az adott információk szerint kell kiválasztani a helyzethez megfelelő védelmet, a vonatkozó szabályok betartásával.
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.

Hülyeség.
Ha a Debreceni Egyetem erőforrástermének előkészítőjébe sikerült FI-t raknunk akkor a te 4-5 pc-d elé is menne. :)
Nem mindegy az érzékenység, illetve a megfelelő tipust kell kiválasztani a fogyasztók jellege szerint. Egy lakásba más FI kell, mint egy gépterembe, vagy mint egy frekvenciaváltóhoz, és még lehetne sorolni, de a kereskedelemben szerencsére már mindenhez van megoldás.
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.

Megnéztem közben a PC kapcsolóüzemű tápegységét. A zavarszűrő kondenzátorok a védőföldre < 0,5 mA áramot szivárogtatnak. Ezáltal tényleg igaz, hogy 10 PC esetén a 10 mA-es EV relé (amely 5 mA hibaáram felett oldhat) már önmagában határeset. De mint előző hozzászólásokban írtuk, ekkor jut szerephez a 30 mA-es EV relé, amelyre egy komplett számítógépterem PC-it rákötheted.
Az általad említett 4..5 PC-t normál esetben még ki kell bírnia a 10 mA-es ÉV relének.

A transzformátornak? Az egy álló motor, ahogy a méréstanárom viccelődött vele. :)
Annak nincs.
Az összegzőtranszformátornak meg van.
A lekapcsolás egyszerűen működik. A kétirányú átfolyó áram által gerjesztett fluxus azonossága tart szinten egy kapcsolót. Ha az egyik irány áramerőssége változik, a kapcsoló átbillen, és leold.
De amúgy szoktál te figyelmesebben is olvasni...
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.

Őszintén szólva sohasem barmoltam még szét ÉV relét. Mindig azt vélelmeztem róla, hogy van egy ferritgyűrű, azon átmegy az összes fázis meg a nulla, aztán van rajta egy tekercs, amelyet egy erősítő figyel, s ha nem teljesül a ΣI = 0, akkor az erősítő kimeneti jelével a beavatkozószervet megcsiklandozza, s leold a szerkezet.

Tényleg nem tudtam, hogy van mechanikus kivitel is.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Valami ilyesmire számítottam, csak bonyolultabban. :)

Mondjuk a teszt gombnál nem vágom, minek a tekercs. Pont akkor érezném hitelesnek a tesztet, ha az egyik ágon - pl. a nullához tartozón - egy ellenállás áthajtana a leoldáshoz szükséges áramot. Mivel csak az egyik ágon folyatjuk, létrejön az aszimmetria, s kikapcsol a szerkezet. Miért kell az a 3 menetes tekerék?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Kb így hajnal 2 körül passz... Máshol jár az agyam kicsit. :)
De saccra a 3 menet által gerjesztett fluxus zavarja meg az összegzőtranszformátor fluxusát normál üzem alatt annyira, hogy létrejöjjön a leoldás?
Amúgy te vagy a villamosmérnök, én csak mezei dróthúzó szakmunkás vagyok... :D :P
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.

Most majdnem azt írtam, hogy ez szokásjog alapján terjedt így el a régi 2.5kg-os NDK FI-k után, de igazából passz...
Ha holnap lesz kedvem rákeresek a miértre... )
Szerk.: Vannak más megoldások is:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/FISkizze.svg/2…
- - - - - - -
.|.|.|.|.|.|.