Windows XP-t kaptak új gépekhez egy budapesti okmányirodában

Biztos forrásból tudom, hogy múlt héten kaptak vadi új Dell gépeket egy budapesti okmányiroda dolgozói és találjátok ki, milyen oprendszert kaptak! Windows XP! :)
Nem úgy volt, hogy open source lesz? Vagy legalábbis olyan, aminek nem szűnik meg a támogatása hónapokon belül...

Update:
- Az új hardware-re ez van írva: Dell Optiplex 7010 - Windows 7 pro oa
- Van rajta Ubuntu matrica
- Nagy zöld start gomb van a bal alsó sarokban és így néz ki a felület: http://www.epab.bme.hu/bevinf/S-Word-WordIsmerteto/Ablak-WordXP.png
- Az előző oprendszer is XP volt
- Office: Microsoft Office 2002
- A helyi informatikus szerint nincs szükség frissítésre, mert belső rendszerben használják a dolgokat.

Hozzászólások

Így legalább majd lehet fizetni a Win7 upgrade-ért nemsokára...

Mellesleg lehet, hogy olyan szoftverek fut(hat)nak ott, amik nem mennek Win7-tel. Sajnos van ilyen.

Remélem nem egyesével veszik a licenceket, hanem mennyiségi licencből gazdálkodnak, amik alighanem már úgyis meg vannak véve mind a win7-ből, mind az XP-ből. Úgy tippelem ezres nagyságrendű licencről van szó, csak az okmányirodák számára.

Persze lehet hogy az okmányirodák helyi fenntartásúak, akkor viszont semmin sem lepődnék meg.

Valamelyik volume licencnek eleve feltétele, hogy olyan gépre teheted, amit oem-mel vettél - azaz az OEM-et akkor is kifizeted. A mennyiségi licenc csak abban segít, hogy mindig a legfrissebbet használhatod, függetlenül attól, hogy mivel vetted a gépet.
De javítsatok ki, ha nem így van.
--
PtY - www.onlinedemo.hu

Ez így ebben a formában biztos nem igaz, a számviteli törvény még utalást sem tartalmaz erre nézve. Az egy más kérdés, hogy tárgyi eszközt aktiválni csak akkor szokás, ha üzemszerű használatra készen áll, ami egy számítógépnél értelemszerűen feltételezi egy OS meglétét. De nincs szó vásárolt szoftverről sehol sem a szabályozásban.

Okmányirodák csomó Win-re fejlesztett rendszert használnak. Nem túl valószínű, hogy lefejlesszék Linux alá. Gondolom XP-ből volt enterprise licensz a fiókban, ami tulajdonképpen ingyen volt az új gépekre.

Ezt gondold át mégegyszer. Azt azért megnézem, hogy egy SQL Server megoldást hogy migrálsz át és mire (mennyi idő alatt, mennyiért stb.). Ugyanakkor a UI használatáról még egy szó sem esett.

-----------
"Pontban 0:00-kor nem nagyon szoktak véletlen dolgok történni"

Ez a legkisebb és alapvetően lényegtelen probléma egy olyan környezetben ahol a jogi környezet folyamatosan változik. Ennyit az időtálló szoftverről.

Ha meg van egy belőtt környezet, ami nem zsákutca akkor miért költsenek arra a mi pénzünkből, hogy legyen egy másik, ami talán nem lesz rosszabb?

Bingó.

Volt szerencsém a kilencvenes évek közepén látni a munkanélküliek nyilvántartását végző rendszer életét. Annak ellenére, hogy a db struktúrája ritkán és alig változott (láttak már karón varjút, akik mindenfélére előre felkészítették), a jogszabályok folytonos kontrája-rekontrája-s.í.t. követése folytán a logika úgy hízott, hogy az upgrade egy idő után rémálommá vált, mert sose lehetett tudni, hogy az ezerféle gép ezerféleképpen kikísérletezett memóriavarázslatára fittyet hányva melyiken nem lesz meg a kellő memória a clipperes kódok indulásához.

Akadt feladat, amelyhez nem a vezetői elképzelés rendelte az embert, hanem hogy melyik gépen tudott futni a támogató szoft.

Próbáltam megragadni a lehető legalapvetőbb problémát, amivel az openszósz szoftverekre való átállást támogatók szembesülnének egy ilyen projektnél. Ezek a projektek szoktak általában sok 100 milliárd forintos tételre feldagadni, majd a végén becrashelni az előre nem eszkalált problémák miatt (nemhogy licenszdíj feléből kijönni). Én már adtam esélyt opensource szoftvereknek, aztán végül átálltunk enterprisera mert az olcsóbb volt minden szempontból és mellesleg van rendes supportja. Mellesleg az okmányirodában ülve engem nem érdekel, hogy a rendszergizda éppen kernelt fordít, mert kernel panic volt az éjszakai dist upgrade-nél.

-----------
"Pontban 0:00-kor nem nagyon szoktak véletlen dolgok történni"

Azt megintcsak nem értem, hogy azzal viszont senkinek semmi baja, hogy Dell gépeket rendeltek be. Egyszerűbb lenne, számtekboltban összerakott gépeket rendelni, mert abban szükség esetén lehet hardvert cserélni és beosztásra optimalizálni a gépet (sic!)

-----------
"Pontban 0:00-kor nem nagyon szoktak véletlen dolgok történni"

"Azt megintcsak nem értem, hogy azzal viszont senkinek semmi baja, hogy Dell gépeket rendeltek be. Egyszerűbb lenne, számtekboltban összerakott gépeket rendelni, mert abban szükség esetén lehet hardvert cserélni és beosztásra optimalizálni a gépet (sic!)"

Hülyeség.
Ha a nagy OEM-ek (dell, hp, lenovo, stb.) veszel gépet, akkor ahhoz jellemzően sok (4-5-6) év múlva kapsz alaplapot (az a kritikus). Heroináron, de kapsz. Azt kicseréled és a gép megy tovább.
Sarki kiskerben pedig sokszor már fél év múlva már nem kapsz ugyanolyan lapot, és abban más a chipset, vagy valami kutyafüle, aztán küzdhetsz mire életre leheled a régi windows-t, vagy húzhatod újra. Pláne ha a windows-t a lappal vetted oem-be, mert akkor vehetsz új licenszt is egyből...

A másik nagy okosság meg az garancia, ha baja van a gépnek telefonálsz a szállítónak aztán másnap jön a szervízes és megoldja. Kiskernél meg néha hetekig ül a cucc, mire kapsz cserét.

Azért 4-5-6 év múlva inkább a cserélt gépeket használod donornak, minthogy 120e-ért rendelj X hónapos átfutással lapot. :) A fenti trió közül az egyik notijánál (biznisz széria) volt olyan, hogy már ép a 3 éves gari időn túl volt épp a gép és közölték, hogy 100e az alaplap és egy (igen 1 db) évre vállalják a szállítást. 3 éven belül persze másnapra ott vannak és hoznak mindent, a helyszinen cserélik. Tisztában vagyok vele, hogy tökmásik készletből dolgoznak a helyszini garnál és a pótrendelésnél, de vicces.

Az sem butaság ám, ha rárendelsz 5-10% tartalék gépet, felteszed a polcra, lehordod a pincébe, és baj esetén gyorsabban cseréled mint ahogy a support számát megtalálnád a telefonodban. És valószínűleg még mindig olcsóbban jössz ki, mint a brand gyártók extended supportja.

Több okból sem. Tartalék gépből veszel egyet, aztán ha zacc van, azt adod az usernek, és worst case következő munkanap ott a garis szerelő/cseregép. Mondjuk a vásárlás+3 évig. Három év garival "sarkibótos" összerakott pécét nem biztos, hogy kapsz, alkatrészként számlázva meg jó kérdés, hogy hogyan számolod el, (számvitelileg egy kupac alkatrész nem azonos egy pécével.), hogyan tartod nyilván (leltár), estébé.

"Ha nem a lenyúlás lenne a lényege minden állami megrendelésnek..."
Kétféle állami megrendelés van. Az egyik az utolsó pillanatos, létfenntartáshoz szükséges fillérb*szós. Ilyen a van enterprise licenszem, ezért OS nélkül kérem a gépeket.
Aztán van a jól előkészített, előre átgondolt mutyi, ahol meg az a lényeg, hogy a százezres gép darabja millióba kerüljön. És ebből kérnek tíz kamionnal.
Szerintem ez az okmányirodás az előbbi kategória. Mindemellett nekem is van olyan HP lézernyomtatóm, ami 12 éves, tökéletesen üzemel, viszont már nincs hozzá Win7 driver. El tudom képzelni, hogy az okmányirodában vannak olyan SW-HW komponensek amiket nem akarnak most fejleszteni, ezért is marad az XP. Aztán majd kiötlenek rá egy jól átgondolt állami mutyit, amiért 3-4 év múlva elköltenek 10-20 milliárdot.

Erre több reális magyarázat is lehet.
Az egyik az, hogy valakinek volt még raktáron pár OEM, és el kellett adni :D
A másik az, hogy olyan szoftverek vannak rajta használatban, amelyek XP alatt mennek csak (az más kérdés, hogy az mehetne akár virtualboxban lévő XP-n is, amiben a böngésző le van tiltva).
Az előbbi valószínűbb :)
--
PtY - www.onlinedemo.hu

További lehetséges magyarázatok:

- a beszerzést személyes részvétellel támogatta a nemzeti erőforrásainkkal gazdálkodásért felelős miniszter, aki észrevette, hogy 7-es verziószámú winnel akarják átverni a zországot, és követelte az általa legfrissebbként ismert 10P-t;
- már készülnek az óriásplakátok, amelyek feltárják, hogy a beszerzés ilyetén alakulásáért miért Gyurcsány és Bill Gates a hibás, a soron következő békemenet jelszava és követelése pedig "APGRÉDET A MAGYARNAK!" lesz, amely nem teljesülése esetén kő kövön, fű füvön, fa favon és hó havon nem marad.

ad1. valaki simán elb.szta a közbeszt és rájuk sózták a raktáron maradt WinXP-ket.

ad2. nem is volt közbesz (ami fail megint csak) és Vérpistike BT. kiszórta a raktárkészletet megint csak.

ad3. Esetleg régebbi szériás DELL gépeket vettek (attól hogy vadi új, még lehet egy 2012-3-as konstrukció) és ehhez alapból WinXP járt mint OEM sw by Dell.

Lehet mazsolázni :)

Az OEM XP-ről annyit, hogy a 64-bites i3 CPU-s DELL vasakon ott virít egy UBUNTU matrica az előlapon...
Az XP-only sw-ről meg annyit, hogy JAVA-s és (belső hálós) böngészőből elérhető adat-hozzáférés van. Talán a Photoshop a kivétel az útlevél/személyi/jogsi fotózáshoz.

Bravo és az hogy ott virít rajta az Ubuntu matrica abból milyen következtetéseket vonsz le ?

Láttál-e már belülről működni Okmányirodát-e ? (evelin-e?) .. Láttál-e már BM hálózatot-e ?

Több kérdésem nincs.

Köszönjük emese a "Java's programmal ami valószínűleg egy szaros proxy szerveren nem képes átmenni".

"Talán a Photoshop a kivétel az útlevél/személyi/jogsi fotózáshoz."
Ez komoly hogy egy ~300Ezer Ft-os programot használnak fotózára az okmányirodák? Miért, utána kiretusálják layerenként?:)
Engem sajnos még sose sikerült szebbé varázsolni okmányirodai fotózáson
Elég lenne egy filléres fotós program, úgysincs utómunka

nem lehet, hogy a biztos forrás benézte az XP-t? :)

az OEM-ek 2010 okt. 22-én tudtak utoljára XP-t értékesíteni (http://windows.microsoft.com/hu-hu/windows/products/lifecycle), tehát az a "vadiúj" DELL gép is már több mint 3 évi figyelt a raktárban, ha tényleg XP-van rajta.

új (=2013/14) DELL hardvert nem tudok XP-vel elképzelni, mert szerintem nem írják meg hozzájuk az illesztöprogramokat - minek is tennék?

--------
HOWTO: Zentyal+Zarafa+Setup+Outlook+Thunderbird+mobilephone sync

Eleg sok van. Nalam is volt tobb Dell laptop, ami csak korlatozottan mukodott mar XP-vel (peldaul fn billentyuk, fenyero allitas, HDMI kimenet). Mar az alap drivereket is ugy kellett osszevadaszni id alapjan mas regebbi Dell/mas gyartmanyu notebook gyartok/chipset gyartok honlapjairol.

Off:
De sajnos ez felfele is igaz. Windows 7 nagyon nem szereti a Geforce Go 6200-at peldaul. Nvidia honlapjan pedig driver sincs hozza (mert ezt OEMeknek gyartottak csak, akik aztan testreszabtak). Egy eldugott Vistas driver segit csak igy a regi Sony Vaiomon.

Jut eszembe, az se nagyon mindegy hogy 32 vagy 64 bites XP, a kettő nagyon nem ugyanaz.

Szóval a lényeg az, hogy vagy van valami elbaszás, vagy nincs, de az biztos.

64 bites XP-t én életemben egyszer egy helyen láttam úgy 2006 környékén, szervízben egy teszt gépen, amikor azzal benchmarkoltak, hogy total commander mennyivel gyorsabban másol (IDE-s HDD-n) mint a 32 bites (semennyire...), és el voltak tőle ájulva hogy dekurvajó.
De azt tudom, hogy drivert is úgy kellett levadászni a chipsethez hogy legalább menjen valamennyire az OS, a network talán ment alapból, a többi hardvert meg kb. el is felejthetted, mert nem volt semmihez.
--
The Community ENTerprise Operating System

Ha megfelelően szeparált/korlátozott külső kapcsolatokkal bíró hálózatról van szó, ahol a felhasználók jogosultságai kizárólag a szükséges alkalmazások futtatására korlátozottak, akkor vállalható a kockázat - ami, gyanítom, hogy a Win7 és gyengén szeparált/korlátozott géppark és felhasználók felállásnál akár kisebb is lehet.

+1
Volt egy spektrométert vezérlő, adatgyűjtő gépünk, ami egy SCSI adaptert használt a vezérléshez 64 bites angol Windows XP-vel.
Mással nem is működött. Hálózati és házirend szabályozással tudtuk védeni, még a SOL.EXE sem volt futtatható rajta. :)
(Antivírus program sem volt telepíthető rá, mert meghülyült tőle a gyártó programja.) Sosem kapott fertőzést.
Egyre lehetett használni: méréseket végezni vele. Gondolom, az okmányirodákon is célszoftverek futnak.

Mi a gond? Haversrácnak volt a raktáron pár OEM gépe, ami rárohadt volna, így azt vették meg.

Szerintem megvolt rá az okok. Amire én tippelek:

- Valamelyik alkalmazás nem hajlandó rendesen futni újabb verziókon. Módosítani, átírni nem tudják, nem fogják.

- Ha zárt a rendszer, ténylegesen vagyis se optika, se usb, se internet se winamp. Akkor okés, mert lehet kalkulálni minden eshetőséggel. Viszont zárt is marad örökre.