Merevlemez törlő program

Keresnék egy olyan egyszerűen használható, lehetőleg nyílt forráskódú programot W7 alá amivel usb-s dokkolóba rakott Hdd-ről az adat tartalmat gyorsan és biztonságosan el lehet távolítani avagy a lemez teljes tartalmát felülírni.
Alapítvány kapott egy " vödör " hdd-t és csak teljes törlés után tudjuk használatba venni .

Találtam párat de mivel eddig nem kellettek hátha valaki tudja melyik a legjobb:
- http://download.chip.eu/hu/Hard-Disk-Wipe-tool-2.35-build-1178_1306161…
- http://download.cnet.com/MiniTool-Drive-Wipe/3000-2094_4-75206515.html
- http://www.iolo.com/
- http://eraser.heidi.ie/download.php
- http://www.techrepublic.com/blog/five-apps/five-hard-disk-cleaning-and-…
- http://www.ghacks.net/2010/06/21/wipe-yopur-drives-securely-with-a-hidd…
http://eraser.heidi.ie/

Ez lett használva : Darik's Boot And Nuke CD http://www.dban.org/

Hozzászólások

dd ?
> Sol omnibus lucet.

Bocs most látom hogy vindoz. Nem szóltam....

Tán sdelete.exe. Mondjuk gyors nem lesz. De nem látom be, h úgyis használni fogjátok, akkor format gui alól, és csókolom. Fordított esetben szoktak aggódni a törlés miatt.

A format kitörli a fájlrendszer tartalomjegyzéket, aztán csinál egy teljes OLVASÁSI (nem írási!) tesztet. Ergo minden tartalom ottmarad a lemezen változatlanul. Ezért lehet egy értelmes recovery programmal szinte mindent visszahozni.

Kell a felülírós program, ha a tartalmat el akarod tüntetni.

Szia,

Előre jelezném,a kíváncsiság hajt, de tényleg: Mivel a másik helyen nem válaszoltál, itt is felteszem a kérdést, hogy mi alapján mondod ezt?
Illetve, ha ennyire ismered a format lelki világát, csak érdeklődnék, hogy lehetséges _csak_ olvasási tesztet végezni, amikor nem determinálható, hogy az adott szektorban minek kell lennie? (Mármint, az eredeti adat a helyén marad , ugyebár, nem írjuk felül...)
A technika/algoritmus érdekelne, ami ezt megvalósítja :)
Üdv,
LuiseX

Szia,
Köszönöm a magyarázatot, de sajnos ezzel tisztában vagyok :) A kérdésem sibike konstrukcióját illetően a visszaírás szükségességét irányozta :)
Az előtte felvetett kérdés pedig arra irányult, hogy akkor lehet célszerűbb lenne pattern-t kiírni (akár csak 0-kat), és visszaolvasni. Kicsit effektívebb ellenőrizni így, mint feltételezni, hogy a HW ellenőrző algoritmusa hibátlanul működik...
Azt hiszem , legközelebb konkretizálva teszem fel a kérdést, ahelyett, hogy általánostól indulok az egyedi felé :)
Ellenben sajnos ricsip forrását még mindig nem sikerült megismernem, pedig tényleg érdekelne...
Üdv,
LuiseX

Szia,
Oh, értem. Mondjuk, ez tényleg nem rossz elgondolás, ha elvileg nem akarsz adatot veszteni. Persze, a kiírás után gondolom még egy olvasás is dukál, tekintve jó lenne tudni, tényleg az íródott ki, amit kiolvastunk először, nem? (csak, hogy tényleg megtudjuk, sikerült-e vagy sem. Különben bíznunk kell abban, hogy a hardver adathordozó felületén kívül semmi sem hibázhat...)
De mivel amúgy is törlöd (ugyebár formatálas közbeni ellenőrzésről beszélünk, szerintem ilyenkor simán rá lehet engedni egy saját patternt. Ezzel gyakorlatilag megspórolva egy drága olvasási műveletet. Ez már csak saját vélemény, s ha rajtam múlna, így implementálnám :)
Üdv.,
LuiseX
Szerk: Csak egy apróbb kérdés: Ebben végül mi lesz az olvasási teszt igazából? Mert így nem hinném, hogy különbözik a felület tesztelésétől... De javíts ki, ha tévedek :)

Azért használhatták régebben ezt pattern helyett, mert véletlen formázás esetén is vissza lehetett állítani az adatokat.

Amit fejtegetsz, az az ún. silent data corruption kivédése, amikor hibaüzenet nélkül hibás adatot írsz ill. olvasol be a diszkről. Az ilyen olvasási hibákat checksumot tartalmazó fs-sel lehet kivédni, ill. ilyen írási hibák kivédese szerintem nehezen kivitelezhető, de ezt végig kellene gondolni.

Szia,
Ez így erős érv, a véletlen formázást nem vettem figyelembe ( be kell vallanom, nem gondolnék ilyesmire mint tervezési szempont :) ).
Igazából, a winchester ellenőrzés terén gondoltam erre, mivel szerintem a winchestert kiszolgáló elektronikát sem lehet feltétlenül megbízhatónak tekinteni ( jó, igazából a CPU-n kívül semmire sem tehetjük rá program szempontjából ezt a címkét, a CPU-ra is csak kényszerből... ).
De minden nap tanul újat az ember, és legalább tőled érveket is hallok, hogy miért így zajlik :)
Üdv,
LuiseX

ccleanerben van ilyen funkció, végigirja 0-val az egészet.

De a format : miért nem járható?
-------------------------
neut @ présház

Szia,
Minden nap tanul újat az ember :)
Feltételeztem, hogy wipe-ol is, és írást is tesztel, nem csak egyirányú ellenőrzést folytat...
Esetleg azért forrást tudnál mutatni, mi alapján mondod ezt? Merő kíváncsiságból, hogy legalább tényleg legyen pontos háttérinfóm :)
Üdv,
LuiseX

Jó tudni a format "új" viselkedését. Én még a Windows 2000 / XP időkből való dologra emlékeztem. Abba a tetves Vista-ban annyi újítást rakták, hogy még most 7 év után is hallok új dolgot ebből az időből, pedig napi szinten foglalkozok ezzel a technológiával. Azóta pedig kijött már kb. 3 újabb generáció.

Tapasztalatom alapján a leggyorsabban a hdparm segítségével triggerelt a SATA firmware-ben implementált törlő funkció működik. Ha SATA hdd-ket kaptatok.
1. Beállítod a jelszót.
hdparm --user-master u --security-set-pass egy /dev/hda
2. A beállított jelszóval triggereled a törlést.
hdparm --user-master u --security-erase-enhanced egy /dev/hda
Ez Linux megoldás, de Knoppix-al nekem ment gond nélkül. (7.04)

Ennek mi értelme van? Ott a "sima" gyors formattálás... a vissza állítható adatok miatt általában az szokott aggódni, aki kidobja a HDD-t ... nem az aki kapja :)

+1
Ez a legbölcsebb hozzáállás.

BTW ismerek olyan 'céget', ahol ki sem adják a kezükből a disket. Ha garanciális probléma van, akkor a hazai support képviselete nyilatkozik a gyártó felé, hogy a disk hibás, és cserélendő - ez alapján kapnak új disket, a régi meg marad náluk.
--
PtY - www.onlinedemo.hu

Ez sok helyen egyáltalán nem számít. Vitatható hogy pl. egy raid tömbből kiesett, amúgy hibás diskről visszanyerhető-e érdemi adat, de az tény, hogy plusz tíz-ötven-száz dodóért plusz egy diskevő gép áráért ki lehet jelenteni hogy marha nagy biztonság van. Persze nincs, de mókusvakításnak remek.

http://www.youtube.com/watch?v=LnPWNOwEdt4

Pár lehetséges ok: megígérték hogy megcsinálják, cserébe a diskekért, a lehetőségét is el akarják kerülni, hogy náluk olyan adat legyen rajta ami másé volt, alapítványi előírás, illetve az ártani nem árt dolog.

Hogy hasznosat is írjak, törlésnek megteszi a destruktív RW teszt is, ezzel egy füst alatt megvan a disk ellenőrzése is. Bár egy ilyen teszt általában nem kevés ideig fut, de ha az idő és áram nem számít (télen legalább fűteni jó), akkor talán nem rossz ötlet.

Abban az eseteben ha az aki adja megkér, hogy "tisztítsam " le a hdd-t és csak utána használhatom akkor ezt adott szóra meg kell tennem. Most itt teljes törlést kértek és adományként, díjmentesen kaptuk és el is hozták.
Bécsben országos cégtől kaptam sok hdd-t, csak azt kérték, hogy formatáljam.
Nagyon sokaknak úgymond kényelmi és "biztonsági" szempontból egyszerűbb ledaráltatni mindent mint felajánlani a már amúgy is nulla értéket képviselő eszközöket, alkatrészeket.
Amiket kaptunk 20-40-60-80-120 Gb régi ide hdd-k, nem sok mindenre jók de P4 szinten még egy-két évig használhatók lesznek.
Az elmúlt fél évben a portál pár tagjától és másoktól kapott alkatrészekből 12 db gépet raktam össze amit 2 hét alatt el is vittek a szervezetek díjmentesen.

Igen, pontosan, más ország más szokások :)
Amit anno Bécsből kaptunk csak formatálni kellett, amit most itthon kaptunk azt törölni kell és a leggyorsabb legegyszerűbb megoldást keresem.
Az állatvédő szervezetek biztos nem fognak a "kürt" vagy más céghez fordulni, hogy a törölt tartalmat visszaállítsák főleg úgy, hogy az eszköz elszállításához szükséges "benzinpénzt" is nehezen tudják összeadni.

bleachbit?

KisSzikra - TTZ Modding Csoport

beépített lassú format szkriptbe ágyazva, hogy kapcsolja ki a gépet ha végzett vagy ha hiba van logoljon majd lője ki. Így akkor is futhat ha nem vagy ott és akkor nem olyan fontos hogy mennyi idő alatt végzett.

Tudom, hogy win, de azért egy knoppix (vagy bármi más liveCD) és dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=1M elég gyors és nullával felülírja. Szerintem attól, most tekintsünk el, hogy random adattal, meg hányszor kell felülírni. Ha nullával megtöltöd a lemezt, azután sima recovery utility nem hozza vissza róla ami előtte rajta volt. Vagy valamit rosszul tudok?
Szerintem, ha olyan adatok lettek volna rajta akkor nem adományoznák a vinyókat.
A random felülírással egyedül az időigény a probléma szvsz.

Ennyi idő alatt már ronggyal is letörölgetem volna mindent.

Azt azért megjegyzem, hogy a "gyorsan" és a "biztonságosan" közül egyet választhatsz.

Ebben az esetben a "gyors" lehetőleg ne egy nap hanem egy két óra legyen a "biztonság" meg egyszer valamivel felülírni a teljes lemezt. Ezért kerestem volna olyat amivel W7 alatt USB dokkolóba rakott HDD-n lévő adatokat törölni lehet. Az ajánlott és kipróbált programok ezt nem tudják így marad boot-cd készítés.

A fiam ez mellett döntött Darik's Boot And Nuke CD http://www.dban.org/
Igaz nem gyors de ha hibás a lemezen a szektor valahogy azt is megnézi, mivel pár ilyen hdd elszállt felülírás közben. Ezek egy másik nap és teszt részei lesznek,hogy valóban hibásak vagy más gondjuk van.