Radio antenna SK

Fórumok

Szeretnek egy olyan FM antennat a tuneremhez (Denon TU-600), amivel jobb jelet kapok, mint a mostani dipollal (110 centis falec /ilyet talaltam/, rajta 1,5-es tomor foldkabel fut korbe, ez egy koaxkabel belere tekerve, ~10 perc alatt keszult). Sokat nem akarok kinlodni vele, de a mostani nem annyira jo.

Extra kerdes: mi baj lehet a tunerrel, ha olyat csinal, hogy hosszu uzem utan el-elnemul szterora allitva, hiaba van jel (ha sztereon van es nincs eleg jel akkor magatol elnemul egyebkent).

Hozzászólások

Azért ezzel az összekapcsolással vigyázz! Meg vannak a szabályai. Alapfeltétel, hogy a két/négy/nyolc/tizenhat stb antenna azonos legyen. Aztán a antennák közti távolság pedig, sajnos frekvenciafüggő. Tehát egy meghatározott frekvenciára lehet kihegyezni a vételt. Vagyis a legjobb eredményt, egy adott frekvenciára készült antennacsoporttal lehet elérni.
Egy szó mint száz, ez nem biztos hogy járható út. Pláne műszer nélkül egy távolabbi adó esetében.
Fiatalabb koromban készítettem egy antennát távolsági vételekhez, az URH sávban.
Bár minden le volt írva, de még úgy sem volt egyszerű. - Azért jó néhány arab és holland rádiót sikerült befognom vele, bár erősen időjárás függő volt,,, viszont ez egy szobában... több mint 5 méter hosszú volt. :)
Attól pedig teljes mértékben jogosan tartasz, hogy ha nincs meg a bejövő jelszinted, akkor nincs mit erősíteni, csak a zajt...

extra kérdésedre a válasz: Elviekben a legtöbb tuner először ha kevés a jelszint, akkor sistereg, ha nagyon kevés, akkor (tuner függő,) van amelyik automatikusan átkapcsol mono-ra, illetve olyan is ami elhallgat.

A megoldást mindenféleképpen a tetőn elhelyezett antennában látom. (írom ezt látatlanban)

Közben találtam neked valamit egy rádiós fórumban, ami igaz, és elvileg működik is:

Nagyon egyszerű a CCIR-antenna méretezés. A megoldás a negyedhullámhosszú dipólantenna. a méretezés úgy történik, hogy a fénysebességet (300000000 m/sec) osztod a frekvenciával Hz-ben (a te esetedben ez 94000000 Hz). Ezután az egészet osztd el néggyel. Vagyis 300000000/94000000/4=0,797m=79,7 cm-es drótra van szükséged. Ezután fogsz 1 koaxdugót, és a közepére forrasztod/csavarozod a drót egyik blankolt végét, és ezután mehet be a rádióba.

Értelemszerűen a 94000000 Hz helyére a képletben, a az általad venni kívánt adó frekvenciája kell.

A teton biztos jo lenne, csak sehogy sincs kedvem falat furni emiatt. A szobaban is turheto a vetel, ha az ablak ele teszem az antennat a fotelre, csak nem mutat tul jol. :) Nem tudom hova rejteni.. jott amugy ket koax is a padlasrol, csak a UPC-s szerelo kitalta, hogy fent rak be egy osztot es kulon eret hoz le a kabelnethez, a masik meg a tv-hez kell.
--
Direp

A Bartók a leggyengébb az egész országban.
Itt Békéscsabán alig fogható.
(Na jó, a templomtornyokban igen, de nem lehetek ott állandóan...)
Történetesen a Bartók Béla úton be sem jön.
Erőlködős szobaantennát használok.
Minden másra jó -rádióra is- a Bartókra nem.
Mindez persze annak is köszönhető, hogy pont mellé
(Hova máshova?) pakolták az összes létező román adót,
ami 1000x jobban jön. (csak épp nem azt akarom hallgatni...)

Úgyhogy inkább neten hallgatom. (A Kossuthot meg középhullámon :-))

Nyilván könnyen beszélek, mert nem nekem kel érte pénzt kiadni, de ezt az oldalt megnézhetnéd:
http://www.antennak.hu/hir.php?hir=leirasok/szloven_ant.html
illetve ezt:
http://www.antennak.hu/index.php?kat=13&id=79

Az első linken látsz egy 7 elemes URH antennát RA-0207 néven. Elvileg ez irányított antenna, ami azért a nyeresége alapján elfogadható vételt kellene, hogy hozzon.

( A román adókat akkor sem fogod megúszni....)

A táskarádióknak az egy szál drótja irányított antennakánt működik, nem mindegy, hogy hogy áll. Ez viszont körsugárzó, minden irányból azonos a nyeresége (elég kicsi).
Ez az antenna mondjuk Pestre jó, ahol vagy 20 különböző helyről adnak, de mind 20km-en belül van, vidékre már nem a legjobb.

Ez igaz, csak kellene hozzá egy adóberendezés is. És mit szólna hozzá a NMHH frekvenciagazdálkodása....Persze egy komolyabb adóantenna nem így néz ki. A miskolci T-rádió adóantennáját, "anno" egy kollégámmal szereltem fel. Jó kis meló volt. Pályafutásomnak egy létra, és egy bokatörés vetett véget. Azóta is félek a létrán. Ez van. :)

ott már igazából bármi lehet probléma, pontosabban, az összes olyan alkatrész amelyik hőmérséklet függő tulajdonságokkal bír. (tranzisztor, elko, ellenállatok hada). Valószínüleg az üzemi hőmérséklet elérése után valamelyik paramétere elhangolódik (leírás alapján a zajzár).

tboyda már írta itt korábban a negyedhullámhosszú dipólt, félhullámhosszúval egy kicsit jobban jársz, és még kezelhető méretű. Mivel a CCIR sáv közepe 98MHz, célszerű oda hangolni: (3e8/98e6)/2=150/98=1,53m
Vegyél 1.53 szalagkábelt, ez lesz az antenna. Két végén a két eret kösd össze, a közepén az egyik eret vágd el, csupaszítsd le, ide kell kötni a levezetést (ezt, az antennarészt igazából bármijen jó vezetőből meg lehet csinálni).
Ha a rádiódnak van szalagkábel bemenete, nyert ügyed van, kösd össze az antennát és a rádiót szalagkábellel. Ha csak koax, akkor illeszteni kell a hullámimpedanciákat (a koax 75Ohm, a szalag és az antenna meg 300) Ezt lehet csinálni koax kábelből meg szalagkábelből is, de fejből nem tudom, hogy hogy, a könyv, amiben benne van az meg otthon. Esetleg vehetsz is valami
ilyesmit, az pontosabb is lesz.

Egyszerűbb megoldás, de nem SK: szerzel egy tv szobaantennát, kinyitod vízszintesre (ezzel később érdemes játszani), és kb 1.5 m hosszúra.

Most nézem, tyboda egy fél féldipólt javasolt, annak tényleg nem kell impedanciaillesztő, de a nyeresége jobb egy teljes félhullámhosszúságú dipólnak

Ja antennaerősítővel nem érdemes foglalkozni, csak két dologra képes: levágja a vételi tartományon kívüli sávot (de ezt egy jó antenna be se fogná), illetve erősít jelet és zajt egyaránt. Ez utóbbinak akkor van értelme, ha hosszú/rossz/zajos a levezetőkábel

Szimmetrikus dipól 240 Ohm-os (szalagkábel)

Amennyiben a rádiódon koax bevezetés van, akkor kellene vásárolnod egy balun trafót, pár száz Forintért szerintem kaphatsz antenna szaküzletben.

Más: Ha a félhullámhosszú szalagkábeles megoldást választod akkor azt a következőképpen csináld!
Tehát ahogy azt " ( bbandi | 2011. március 8., kedd - 22:43 )-kor részben leírta.

Fogsz egy 1.53M-es szalagkábet, és mindkétkét végét osszeforrasztod.
Majd a szalagkábel mértani közepén, az egyik szálat elvágod , mindkét végét blankolod, és ide kellene beforrasztanod/csavaronod a balun trafot.

És ehhez már hozzá tudod kapcsolni a 75 Ohm-os koaxiális kábelt., illetve a végére a dugót.

A szalagkábelből készült "antennádat" fűggőlegesen helyezd el. A magyarországi helyi adók döntő többsége vertikálisan sugároz. Értelemszerúen így kell elhelyezned a az "antennádat" is kifeszitve. És hogy hol lesz jó vételi hely,? Ez egy kis türelemjáték.
És végül(nem boldogításképpen): akadnak azért még kivételek a nagyobb adók, pld. Juventus Rádió -az horizontálisan sugároz.
De itt egy link, ezen találsz néhány magyar vonatkozású adatot is: http://www.fmdx.hu/bandscan03.htm

most látom, hogy bbandi már azt le is írta . Bocsánat!