( Raynes | 2025. 01. 10., p – 00:52 )

Igaz, igaz, félreérthetően írtam. Pl. mikor olvassák az adott eszközfájlt. Természetesen, ha van jogosultságod, a /dev/sda is olvasható, csak épp fájlokat nem fogsz tudni róla olvasni. A fájlok egy magasabb absztrakció, a fájlrendszer mentén léteznek. Persze, a /dev/sda is egy fájl, azt tudod olvasni, mintha egy fájl lenne, de benne lesz „lemezképként” ömlesztve (talán még töredezve is) strukturálatlanul az összes adat. Erre próbáltam rávilágítani. Az egész lényege, hogy egy unixos, linuxos fájlkezelő tudja ezekről az eszközfájlokról, hogy nem valódi fájlok, csak egyfajta absztakció, emuláció, másképp kell kezelni őket.

Egyébként valóban nem voltam világos a Total Commandernél sem. Windowson talán nem baj, ha van benne FTP, de Linuxon a unixos filozófia miatt felesleges. Egyáltalán nem kell támogatni, vannak erre eszközök, amik ftp, és sftp tárhelyet fel tudnak csatolni fájlrendszerként, onnan minden fájlkezelővel olvasod, mintha felcsatolt meghajtó lenne, egy mappa. A fájlkezelőnek fájlokat, mappákat kell kezelni, nem FTP-t. Ez megint filozófia kérdése, csak aki eddig Windowst használt kizárólag, az nem látja ezt át.

Igen, nem kell bedrótozni, van a TC-ben. De kidrótozni nem tudod, ha nem kell. Egy olyan fájlkezelőben, amiben benne sincs, az ilyenkor kapásból előny, de ha meg kell, akkor nem hátrány, mert megint, bedrótozható. Ugyanígy, SSH, MTP, Google Drive, OneDrive kezelése, stb. megoldás is. Nem kell egy programnak önnön jogon minden szart támogatni, mert ettől lesz bloat, meg ez ahhoz a tendendciához vezet, hogy minden alkalmazás elkezd mindent támogatni, akkor feleslegesen lesz valami 100× implementálva. Ehelyett csak legyen 1-2×, és azt használja a többi megoldás.

Továbbá arra akarok rávilágítani, hogy a TC, IView, mp3DC nem rossz programok, de nem olyan világmegváltóak, mint gondolnátok. Ti azért vélekedtek erről így, mert azt szoktátok meg, és az a gold standard. Közben meg nem. Megvan a hátrányuk, és meg lehet nélkülük lenni, úgy, hogy tényleg nem hiányoznak egy kicsit sem.

Vegyük példának a Vifm-et, amit használok, de lehetne az lf is. Ez egy fájllistázó, alapból semmit se tud. Egy adott színtémára kilistáz mappákat, fájlokat, alap rendezéseket tud, meg beállított parancsokra, gyorsbillentyűkre előre beállított futtatandó parancsokkal reagálni (utóbbiakat simán úgy futtatja általában, mintha simán te írnád be a parancssorba, csak miután lefutottak, át tudja venni az eredményt, stdout-ot). Emiatt pehelysúlyú, nuku GUI, nevetségesen alacsony memóriafogyasztás. A többi mindent te drótozod be, de nem kell pluginokat írnod, meg letöltögetned, hanem csak megnyitod a konfigurációs fájlját, és elkezded beleirkálni a beállításokat, még ki sem kell találni őket, mert előre be vannak írva, csak ki vannak kommentelve, kiszeded a kommentjelet, meg átírod esetleg, ha te másik programmal nyitsz meg valamit, vagy más gyorsbillentyűre akarod drótozni, vagy azok mintájára írhatsz másikat. Pl. én beledrótoztam „cd” parancsként az fzf-et (fuzzy find), ami egy CLI/TUI tool. Ez kilistázza a gépen lévő összes fájlt, mappát, és elég az illető fájl, mappa nevéből. 1-2 karaktert beírni, és máris leszűkíti a gépen lévő 1 millió fájlos fájl/mappalistát 1 ms alatt alig pár találatra, még csak egymás mellett sem kell lennie a karaktereknek, vagy nem kell szabályos kifejezésekre (*.whatever, a????b.txt) illeszkednie. Teljesen mindegy, hogy az adott fájl, mappa, a jelenlegi munkamappához képest hány mappa mélységben, vagy magasan van, azonnal ugorsz oda, kiválasztod, akkor a Vifm aktív panel átvált arra a mappára, de még arra a fájlra is. Ezt ti nagy Total Commander hívők nem tudjátok megcsinálni, ha nincs ott az adott mappa a kedvencek, előzmények között, lehet szerencsétlenkedni, hogy most C: vagy D: vagy melyik meghajtón van, és akkor azon elkezdni navigálni, végigdolgozni magad a mappastruktúra minden szintjén, mire eljutsz oda, hogy az adott fájlnál vagy, ha nem találod, akkor F7, Keresés, és ott lehet szabályos kifejezések mentén szerencsétlenkedni, feltéve, hogy emlékszel a fájlnak a nevére. Másik esetkör, pl. böngészőben letöltöttél egy fájlt, de nem találod hová, mert elkapkodtad, és nem a szokásos letöltési mappádba ment, hanem egy előzőleg használtba. Persze ilyenkor böngészőben megnyitod a letöltéseket, majd ott a legutóbb letöltött elemeken a Célmappa megnyitása, de ez lassú. Vifm-ben bedrótoztam egy saját find-os sort, ami az össze felcsatolt fájlrendszeren listázza az utóbbi x percnél frissebb fájlokat, azonnal oda lehet ugrani, egy lépésben, még a mappát se kell megnyitni, ahol van.