( jevgenyij | 2024. 10. 10., cs – 14:49 )

"de az, ugye, megvan, h ha lekapcsolnank vegre a koszos 2G-t, akkor a jobban terjedo frekit megkaphatna a 4-5G? :)"

Mellette mehetne a kukába egy rakat IoT eszköz, amik csak 2G-re tudnak csatlakozni. Okosmérők, riasztóberendezések, vezérlők, stb. Pedig ezek a berendezések évtizedekig működnének problémamentesen és ellátnák a feladatukat. Magyarországon különben semmi igény nincs a 5G frekvenciákra. Ennek ellenére a Telekom már biztos, hogy 5G-ben fogja felhasználni a 2G spektrumát, de továbbra is kapnak 2G szolgáltatást azok a Telekom ügyfelek, akik ezt igénylik egy Telekom-Yettel megállapodásnak köszönhetően a Yetteltől. Elvben ehhez semmit sem kell csinálniuk. 

Ausztriában az érvényben levő szerződések miatt soha nem fog megszűnni a 2G. Korábban így volt ez Magyarországon is. Nem lenne helyes ha ez megváltozna. Annak semmi akadálya, hogy 2G-re és 5G-re is lehessen használni ezeket a frekvenciákat. 

Szvsz ma úgy látszik, hogy érdeklődés hiányában 5G is tök felesleges Magyarországon. Itt nincs olyan szuperkoncentrált népsűrűség még Budapesten sűrűn lakott kerületeiben sem, ahol igényelnék az emberek az 5G-t. Bőven elég mindenkinek a 4G is. Ha felár nélkül van 5G nem zavar senkit, de ezért ép elméjű magyar nem fizet egy forint extrát sem. 

Magyarországon az 5G helyét elsősorban ott látnám ahol valamilyen okból nincs rendes vezetékes internet. Ilyen belvárosi lakásokban is előfordul, mert műemlékvédelem és mindenféle bürokratikus okokból egy szolgáltató sem hajlandó bekötni modern optikai hálózatot és csak valamilyen 1990-es évekből ott maradt alumínium érpár van. Vagy falvak végén, tanyákon, ahova soha sem fog elérni az optikai hálózat. Ilyen helyszíneken valóban indokolt az 5G ami sokkal jobban helyettesíti a vezetékes internetet, mint a wifi irányított antennás megoldások. És jobb válaszidővel és bitrátával bír ideális körülmények között mint a 4G.