( n.balazs | 2024. 10. 01., k – 00:50 )

Szerkesztve: 2024. 10. 01., k – 00:51

Ez sajnos nem ilyen egyszerű.

1. Nincs senkinek teljes ember = IP cím összerendelése. Az államnak sincs.

2. Az IP címek rendszeresen cserélődnek (ezért nincs is értelme az 1. pontnak).

3. Tegyük fel, hogy minden ember és cég kapna fix publikus IP címeket / tartományt, ami csak kizárólag hozzá tartozik, senki máshoz. Marhaság, de mégis tegyük fel, hogy ezt megcsinálják.
3.1. IPv4-ből nincs elég, IPv6 kell.
3.2. Ha én a munkahelyemről netezek, akkor az én saját IP címem vagy a cég IP címe látszódjon?
3.3. Technikailag a routingot hogy oldanád meg? Pl: 1 ilyen IP cím a mobiltelefonomé, 1 ilyen az otthoni routeremé, 1 ilyen az IP kamerámé stb.

4. Ha be lehetne azonosítani bárki által egy embert az IP címe alapján, akkor azonnal eltűnne a neten az anonimitás. Az lenne csak az igazi 1984! Az emberek 99,99%-nak csak neten nagy az arca.

5. Manyi néni Wifi routere (amit az internet szolgáltatótól vett) EOL/EOS lesz. A routert feltörik, DDOS-olnak rajta. Manyi néni kap értesítést az államtól. Tegyük fel, hogy Manyi néni meg is érti a problémát. Mit tegyen? Dobja ki a routert? Tegyen másik fw-t a routerre, ha lehet? Vegye vissza a szolgáltató és ingyen cserélje azt le? A végén még kiderülne, hogy az IT terméktámogatás a béka feneke alatt van - és ebben Hajbazernek igazat adok. Perpillanat kiszámíthatatlan egy consumer IT termék életciklusa. Az IoT eszközök körüli kuplerájról már nem is beszélve.

6. Töröljük el a korlátlan lakossági netet és legyen forgalom alapú díjazású. Miben segítene ez érdemben?

7. Az egész IT úgy lyukas, ahogy van. Túl fiatal, kidolgozatlan. A DDOS csak egy nem egyedüli tünete ennek - mondjuk az építőiparhoz viszonyítva, ahol volt párezer évünk működő és stabil megoldások kitalálására.

8. A legnagyobb visszatartó erő talán a büntetés lehetne. Pontosabban a lebukástól való félelem, amit büntetés követne. Mivel az elkövetőket nem kapják el, így nem is büntetik őket.

9. IT biztonság tudatosság a béka feneke alatt van. Ez mondjuk az autók biztonsági övének használatára is igaz bizonyos körökben.

Ami talán érdemben segíthetne - bár van köztük vad ötlet:
- Minden netképes termékre legyen kötelező EOL / EOS, amit már a vásárlás pillanatában ismernie kellene mindenkinek.
- Hibajavítás - különösen CVE-kre - 1-2 héten belül telepítésre kerüljön automatikusan az összes érintett termékre. (garantált parasztlázadás)
- EOL / EOS státuszú termékeket be kell gyűjteni / bedarálni / tilos netre kötni. (ez is tuti felháborítana sokakat, okkal)
- Ahonnan DDOS jön, őket lehessen kizárni az internet eléréséből. (tuti felháborodást okozna ez is)