Sziasztok !
Az Aruba nemrégiben levelet küldött, hogy a VMware licence változás miatt drágulnak a VPS-ek, viszont lehetőség van OpenStack-re migrálni.
Van 2 kis méretű vps-em a cseh adatközpontban, ezért a kevésbé fontoson el is indítottam próba képen a migrációt. Konkrétan 2-szer, de mindkét alkalommal hibára futott az új openstack vm létrehozása ( CreateComputeInstance : Error ). Első alkalommal ( a vm eredetileg ubuntu 18.04 template-ü, de már frissebb :) ) ubuntu 20.04-re, második alkalommal ubuntu 22.04-re akartam migrálni.
Kérdésem az lenne, hogy van-e köztetek valaki akinek ez a művelet bármilyen ottani vm-el már sikerült ?
Persze lehet, hogy sokan próbálkoznak egyszerre, mert borzasztóan lassú az admin felület. Mondjuk eddig sem volt gyors.
Előre is köszönet a válaszokért !
Hozzászólások
A support mit mondott..?
Nem jeleztem a support-nak, mert a prioritás annyira nem volt magas, hogy egy-két plusz napot ne bírjon ki.
Pedig elsőként őket kérdezném, ha már, nagyobb eséllyel segítenek, mint itt bárki, legalábbis bőven azt gondolnám.
kérdezzük meg a support-ot, hogyan tudhatunk kevesebb pénzt otthagyni náluk. biztosan segítőkészek lesznek :-)
(persze, lehet, h még így is többet keresnek, mintha VmWare-n marad az ügyfél :-) )
Hát, ahogy elnézem az új árakat, szerintem még a vállalati ügyfelek sem fogják hosszú távon a VMware-t bevállalni ( 3-5-szörös drágulás !!! )
A gondolatmenet ok, csak gondoltam először kérdezek itt, hátha nem csak én vagyok az egyetlen balek, akinek ott van vps-e :) Amúgy ma már a support jött volna.
kérlek szólj, ha sikerült...
(rejtett sub)
Ma délelőtt már sikerült, az admin felület is érezhetően gyorsabb volt. Mondjuk a sebesség viszonylagos :)
Info, akinek nem tiszta :
A migrálás itt annyit tesz, hogy kapsz egy másik vps-t, amire átköltöztetheted / rsyn-celheted a cuccaidat a régi szerverről. Max a végén, az eredeti vps törlése után visszakaphatod az eredeti ip-t. Szóval ha valaki másik szolgáltatóhoz akar költözni, akkor az kb. ugyan ekkora munka.
Akkor ez nem migrálás a részükről, csal jó fejek, és ingyen adnak ideiglenesen egy OpenStack alapú VPS-t, és ha eldobod a VMware alapút, akkor továbbra is csak egyet fizetsz...
Mondjuk a VMware VMDK-ját simán be lehet húzni KVM alapú virtualizációba (így - gondolom - OpenStack-ba is), szóval akár jobban is megsegíthenék ezeket a folyamatokat. Windows VM esetén azért nem annyi, hogy rsync-el egyet az ügyfél...
Tapasztalati úton azt kell mondjam, hogy persze, át lehet konvertálni a diszkeket, azzal semmi gond. Jó sok erőforrás/storage kell ugyan hozzá, de ezzel nem is szokott gond lenni. A probléma a boot során jön elő, mert megváltozott a hardver ( cpu, network interface stb. ). A linux-okat nagyobb részt kisebb-nagyobb munkával rendbe lehet tenni ( kivétel a nagyon régi disztrókat, ott total bukta). A windows-nál már kisebb az esély a sikerre.
Összességében szerintem az a probléma, hogy nagyon sok erőforrás kéne hozzá és manuális beavatkozás nélkül nem is nagyon megy.
ha nem hajbi fele xp-t hasznalsz, akkor mar a windows se borul kardjaba, ha megvaltozik alatta a virtualis hw. nyilvan a driveket erdemes elotte felrakni (virtiostr, es tarsai), kicsit szoszmotol+reboot, de mukodni fog.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
Csináltam mostanában pár on-prem migrálást VMware és Hyper-V forrásból is Proxmox-ra (ami KVM-es, mint az OpenStack), és volt közte mindenféle Windows VM is. Mindegyik elindult elsőre, és a szokásos driver telepítési körök után teljes körű VirtIO driverekkel üzemelnek is gond nélkül. Windows 7-11 desktop OS-ben és Window Server 2008-2022 szerver OS-ben a paletta, amit migráltam már így.
Linux téren migráltam múlt nyáron (tehát nem olyan régen) Xen 4.4-ről, LVM LV forrásról, paraviltualizált (nem HVM, tehát nehezített pálya), Xen kerneles CentOS 5-öt és ugyan ilyen Debian 6-ot Proxmox-ra, természetesen nem Xen-es kernellel és nem Xen virtuális hardverekkel a célon. Köszönik, jól működnek azóta is (archív rendszerek, a futtatott szoftverek miatt nem lehet OS-t frissíteni vagy újabbra áttelepíteni).
Off: CZ1 VPS V1I1 2017-ben még 300Ft+áfa/hó -ért ment. Mostanra ez 1800Ft+áfa/hó lesz.
Még nem üti meg azt a szintet hogy migráljak.
Én 2018-ban béreltem tőlük gépet 300 forintért az IT1-es DC-be, amit a háromszoros mértékű áremelésig tartottam meg. Bejelentették, hogy 900 forint lesz, azzal a lendülettel indult a backup és a migrálás. Jelenleg a netcup-nál van az olcsó VPS-em, 2 darab is. Az egyik 1 euróért 1C/1G/30G, a másik mindenben a duplája (árban is).
Árukért bőven jók és így egy ezresből van két normális teljesítményű gép, ami egyrészt jó játszadozni, másrészt mail szervernek, mert tiszták az IP-k és van IPv4/IPv6 reverz DNS.
Az ARUBA-ról a stabilitása maradt meg, akkoriban hihetetlen volt, hogy 300 forintért gigabites hálózat (tényleg gigás) és az erőforrások is rendben voltak. Ráadásul slussz poén, hogy megkérdeztük a support-ot, mi történik, ha átlépjük az 1 vagy 2 TB-os vagy mekkora adatforgalmi korlátot és elvicceskedve jött a válasz, hogy amíg nem a hálózat épsége forog kockán, nem igazán tesznek effortot az automatikus korlátozásba. Ezt a gyakorlatban a havi 200 gigával nem tudtam tesztelni, de rendesek voltak, annak ellenére, hogy szerintem fixen veszteséges ügyfél voltam, mindig készségesen segített a support.. :D
TheAdam