( Raynes | 2024. 04. 19., p – 14:02 )

Tényleg remélem, hogy a németek most az átállást sikerre viszik, de vannak kétségeim. Engem nem csak a müncheni példa aggaszt, hanem sok cégnek, szervezetnek a szemlélete ragad Windowson, azután is, hogy áttértek Linuxra, és támogatják a Linuxot. Pont pár napja láttam rá egy példát. Kellett egy beleszerkesztésre alkalmas pdf editor Linuxra, és bár ebben a műfajban nekem bevált a LibreOffice Draw, de most egy olyan konkrét pdf jött szembe, amit nem tudott rendesen szerkeszteni, csak az első oldalát, és ott is szétzilálta a formázását. Így mivel van natív linuxos bináris hozzá, letöltöttem a Foxit Readert, megcsináltam azzal.

Na, ez a Foxit egy iszonyat béna program. Már az gyanús volt, hogy .run binárisként létezik már a telepítője is, statikusan linkelt szutyok, nem natív csomag, nem bevett Flatpak, Snap vagy Appimage, már innen gyanús lett. Futni fut, de bugos, párbeszédablakoknál néha lefagy, betűtípus ocsmány benne, a UI nehézkes, elavult, nem hatékony. Egy fos az egész, pedig a Foxit egy olyan cég, aki régóta támogatja legalább a Linuxot, nem zárkóznak el tőle. Pont ez a mondandóm lényege, hogy nem elég csak támogatni, a jó szemlélet kell hozzá, hogy a végeredmény ne legyen katasztrofális, Ha ez a szemlélet, fejlesztői kultúra nincs meg rá, akkor könnyen beégés a vége siker helyett.

Sok home/desktop user is ezért bukik bele a Linuxba. Nem azért, mert rossz, nem azért, mert a szoftverkínálat más rá (bár néha emiatt is), hanem próbálják windowsos logikával használni, random weboldalakról töltögetik hozzá a bináris szutykokat, ahelyett, hogy a tárolóból raknák fel csomagkezelővel, mindenre erőltetik a rendszergazdai jogot, jelszó nélküli bejelentkezést, tűzfalat, vírusirtót, case insensitive fs/megoldásokat, NTFS-t erőltetik, nem frissítik a rendszert elég gyakran. Így sikerül rekord sebességgel vagy a rendszert elbarmolni, vagy könnyen fásulttá válni, mert így bebizonyosodik, hogy a Linux nem olyan jó Windows, mint a natív Windows. Persze, hogy nem, ha valaki annak használná, akkor inkább maradjon Windowson.

Ugyanez van LibreOffice-szal is. Teljesen jó az az esetek elsöprő többségében, a titka az, hogy a saját natív formátumával kell használni, és nem a MS-os formátumban készült dokumentumokat rátolni, és még ennek tetejében elvárni, hogy azokat is hibátlanul kezelje. Ha valaki erre számít, hogy MS Office-ként használja, MS Office formátumokkal, az durván csalódni fog, inkább bele se kezdjen.