( harlequin | 2020. 11. 25., sze – 11:03 )

De ha a kétlépcsős szavazással olyan jelölt nyer, akit többen szeretnének győztesként látni, mint azt, aki az egylépcsőst nyerné, az miért baj? Pont ez lenne a választás lényege...

És egy alapvető dologról szintén megfeledkezel: a választók számára több jelölt is megfelő lehet. (ezért is érdekesek a rangsoroló/pontozásos rendszerek, amelyek ezt még inkább leegyszerűsítenék, a választó egy rangsort állít fel a jelöltek között, így az eredmény sokkal jobban követné a többség igényeit. Ami a választások célja.)

"Tehát a második körben lényegében szinte megmondják neki, hova szavazzon, begyűjtve tehát azok szavazatait egy jelölt, akikre eredetileg ezek a szavazók nem szavaztak volna."

Egyrészt szavazni nem kötelező, másrészt, akire ő szavazott volna, az egylépcsősben sem nyert volna (hiszen nincs a második fordulóban), ezért az ilyen választó pont olyan helyzetben van, mint az egylépcsősnél (=nem nyert a jelöltje), illetve annál egy kicsit jobban, mert így még beleszólhat a győztes személyébe.   

A választás célja egy olyan jelölt megtalálása, akit minél többen támogatnak, és minél kevesebben nem. Ennek a megtalálására az egylépcsős rendszer szuboptimális (pont a fenti okok miatt, pl. néha több jelölt is megfelelő lehet valaki számára).