( hajbazer | 2018. 05. 19., szo – 11:41 )

Kezdjük ott, hogy a wolframos elméleted egy az egyben megdőlt, csak ezt, fősodratú mérnök úrhoz híven, szokás szerint, úgy vetted tudomásul, hogy mélyen kussolsz róla. Nincs akkora különbség az 5000-10000-20000 órás izzók ára között, mint ami különbséget felvázoltál (kitaláltál?) a 90%, 99,9% és 99,99%-os wolfram között. Ugyanez igaz az üvegbúrára és az összes többi alkatrésze. Annak a 20000 órára való tisztítása sem kerül ekkora nagyságrenddel többe. Ha mégis így lenne, akkor százezres, milliós nagyságrendi különbség lenne az 1000, 5000 és 20000 órás izzók között, pláne, hogy az ipari célú izzóknál izzószál és az üvegbúra is vastagabb (több wolfram, több üveg). Nincs.

Egyrészt nem lehet ötszörös, tízszeres vagy hússzoros kapacitáson járatni a gyárakat és a szállítókat.

De igen. Ahhoz, hogy 1 db. 20000 órás izzó helyett 20 db. 1000 órásat előállíts, 20x-os kapacitáson kell pörögnie a bányáknak, a szállítóknak.

Másrészt, mint írtam volt: egyszerűen ennyibe kerül, amikor a nyersanyagot kibányásszák, a gyárba elszállítják, a gyárban legyártják, csomagolják, ellogisztikázzák a boltokba, hazaviszed, majd visszaviszed a szelektívbe, aztán végül újrahasznosítják.

Mivel megdőlni látszanak a tervezett elavulást koncepcionálisan és erkölcsileg alátámasztó elméleteid, így nekiállsz almát a körtével hasonlítani. Elmondtam már korábban is, miért szar, ha mindent pénzben mérsz. Először is azért, mert a 88 Ft-os izzód előállításához szükséges energiát nem feltétlenül azon az áron fizették meg, amennyi Magyarországon egy kWh és pláne nem biztos, hogy minden környezetszennyező tényező adó és egyéb járulékos költség formájában bennevan, pláne, hogy innen keletebbre messze nincsenek olyan szigorú kibocsájtási szabályozások, mint Európában (ellenkező esetben, mutass Európában egy nagyvárost, ami olyan szennyezett, mint Peking, Hong Kong vagy Xingtai). Távol-keleten rengeteg környezetszennyzés "csak úgy van", azt senki nem fizeti meg, senki nem semlegesíti, inkább gázmaszkban járnak ki az utcára az emberek. Maximum a szennyezőanyag elpöfékelését fizetik meg, de azt is olcsón, mert nyersanyag meg van bőven és extra olcsó munkaerővel termelik ki. Amennyiben a 88 Ft-os izzódhoz szükséges energiát és környezetszennyezést európai viszonylatban szeretnéd összehasonlítani, mivelhogy európai kilowattokat fog elfogyasztani, legyél szíves egy európai gyártású izzó árához hasonlítani (már ha egyáltalán még van ilyen), ami Európában elfogyasztott energiából és európai nyersanyagokból készült. A legtisztább persze az lenne, ha végigkövetnéd, hogy a kínai bányából az európai üzletbe kerülő 88 Ft-os izzód pontosan milyen termelési fázisokon megy keresztül és ezeknek mennyi a járulékos környezetszennyezése (a szükséges infrastruktúra fenntartásának CO2, PM10 kibocsájtása, bányatevékenység miatti környezetrombolás, erdőirtás stb.), illetve mennyi plusz környezetszennyezés az, hogy 5x-ös, 10x-es, 20x-os kapacitáson járatják. Aztán ezt össze lehet vetni az esti órákban felkapcsolt izzók égetéséhez szükséges, általában gázturbinás csúcserőművek pöfékelésével. Na és mi van akkor, ha kérek zöld tarifát az elektromos művektől és úgy fizetem ki a kilowattokat? Víz-, szél- és napenergiából. Akkor megintcsak 100%-ig összehasonlíthatatlan és irreleváns az izzó gyártásához szükséges energia az izzó által elfogyasztottéval.