( bucko | 2018. 02. 22., cs – 01:39 )

Néhány régi motoros ksh-ra esküszik.
Természetesen! Hiszen a bash szinte semmit nem tudott, amikor a ksh már mindent. ;)

A shell programozás nem arról szól, hogy melyik mit tud. Egy normális unix általában mindent tud, és ezek a képességek könnyedén előcsalhatók. Ezért a minden shellben megoldani vágyás csak l'art pour l'art tevékenység lehet.

Éppen most vagyok szopóágon egy python programmal. Nem volt elég a python2, mert így nem tudta megállapítani, hogy van-e egy dir avagy nincsen. ;) Felraktam 110MB python3-at. Ekkor fájlt nem tudott írni. No, egy ilyen bughalmazt shellben megírni már-már művészet lenne. Éppen ezért kerülendő a sok-sok mindentudó script nyelv! Nem a hordozhatóság, hanem az időtállóság miatt.

Részemről az apró C utilityk híve vagyok. Persze kell némi rutin, hogy a megfelelő eszközt ki tudja választani a ember. Sokszor nem érdemes az alap programokat kiváltani. Pl. így készült olyan program is, ami a fork()-ot a find és gzip futtatására használja. A végeredmény egy univerzális filter, amit már jól lehet a shell képességeihez integrálni. Shellben semmiképpen nem használnék tömböket, mert adott esetben ott az awk. Kb. ekkora eszközkészlettel készült 4-5000 sornyi script is, ami adatgyűjtésre és feldolgozásra alkalmas.