( mba | 2015. 02. 13., p – 13:59 )

Attól még, hogy egy ügyviteli rendszer asztali alkalmazás, ugyanúgy lehet bloat, mint egy böngészőben futó másik. Egy jól megírt asztali alkalmazás <1mp alatt "válaszol" egy 7-8 éves, sőt 10 éves gépen is. Az adatközpontokkal pedig csinálhatsz akármit, amennyiben a kliens oldalon a feldolgozás lassú (mert igénytelenül, optimalizáció nélkül lett megírva a kód). Az adatközpontokat üzemeltető cégek általában nagyon jól optimalizálnak mindent a saját oldalukon (kevesebb költség), de a kliens oldalon erről megfeledkeznek (kit érdekel? majd vesz új gépet...). Egy böngészőben a Facebook chat ablak azonnal bejön, ha névre kattintok, mert az oldal kódja már ott figyel a memóriában. Ez persze csak akkor igaz, ha a javascript futtatása és renderelése gyorsan történik. Cserébe, hogy ez megtörténjen, 100-200 MB memóriát kell elpazarolni. Emellett nem is mindig így történik. Például, szintén Facebook-on, "Messages" fülnél rákattintok bármelyik névre a bal oldali sávban, mindig újra és újra egy darabig 100% CPU, aztán megjelenik nagy nehezen a tartalom. Miért van így? Mert odavágja a megjelenítő widget-be a szanaszéjjel-CSS-elt, jávaszkriptezett tartalmat, forráskódszinten, amit újra és újra fel kell parse-olnia a böngészőnek, majd lerenderelnie. Pedig minden erőforrás be van cache-elve, hálózattal nem kommunikál. Elhiszem, hogy egy új gépen ez pillanat alatt lemegy, mert van mit elpocsékolni. De ez így se nem hatékony, se nem fair, se nem technológiailag igényes. Jobb helyeken erre azt mondják, "hákolás". És ha megnézed, enyhe túlzással, az egész webtechnológia egy hákolás. Olyan technológiák épülnek egymásra, melyeket nem is az eredeti céljuknak megfelelően használva építettek egymásra. Egy natív alkalmazáson, mondjuk Miranda NG, ami alkalmas Facebook chat-re, 20 MB memóriából azonnal megjelenik a chat ablak, plusz a teljes ismerőslistámban is tudok tájpingolva keresni (anélkül, hogy néha kiírná, hogy loading...). Ja és közel ugyanígy megy egy Pentium IV-es, vagy III-mas gépen. Utóbbi 12 éves is megvan.

Vajon mi a kenyelmesebb? Kattintani egyet es orulni, hogy megy a video, vagy megvarni, mig lejon, majd egy kulso programmal megnezni, aztan torolni?

Amennyiben később is meg akarjuk nézni, nyilván az utóbbi a kényelmesebb. Ha csak egyszer, akkor az előbbi. Egy MiniTube-hoz hasonló alkalmazásnál nem kell letölteni a videót. Ugyanis azt a nonszenszt még el is felejtettem, hogy a böngésző, amellett, hogy amúgyis többszáz megabájtot elzabál, nem (csak) a memóriába cache-eli a videót, hanem a lemezre (is), tehát LETÖLTI. Egy natív alkalmazás általában a memóriában fenntart neki egy puffert és úgy stream-eli, és láss csodát, még így is jóval kevesebb memóriát zabál, mint egy böngésző, még akkor is, ha viszonylag nagy a puffer. SVPTube-nál például, kimásolod a vágólapra és már indul is, plusz egy kattintás, cserébe az embedded videók is natívan játszódnak le.

Amugy meg eleg szar lehet az az uj gep, ha nehany masodpercet kell varni egy bongeszo indulasara, nekem a ket eves gepemen elindul *maximum* fel mp alatt, hideg inditasbol :)

SSD-vel perszehogy. No meg prefetch. Nekem nem indul el az 5 éves gépemen, csak 5-6 másodperc alatt. Nem mintha zavarna a késleltetés, de az már jobban, ahogy az erőforrásokkal bánik.

Sajnos, nem sajnos, de az a tapasztalatom, hogy ezek a jelenlegi tomegtermelessel nagyon olcsok es rengeteg mas esetben a munkaber szimplan tobb.

Cserébe 10 négyzetméteres "otthonnal" rendelkező rabszolgák állítják elő, akik lehet, még YouTube-ot se néz(het)nek. :P Az, hogy valamit a jelenleg kialakult, igazságtalan piaci-gazdasági helyzet miatt olcsóbban lehet megvenni, nem jelenti, hogy az előállítása is olcsóbb (értsd: kevesebb erőforrásba kerül). A környezetszennyezés garantált, az emberek méltatlan kihasználása garantált. Azért, mert nem itt történik, még megtörténik. A kisebbik rossz választás nyilván az, hogy próbálja a fogyasztó minimalizálni az új termékek vásárlását és addig használni a régit, ameddig csak lehet. Ameddig nem lehet fair-trade módon számítástechnikát vásárolni, addig talán ez az egyetlen jónak tűnő megoldás (a struccpolitikán kívül), amit ha elegen alkalmaznak, ráveheti változásra a gyártókat (már amennyiben tényleg igazat mondanak és a felhasználók igényei fontosak nekik).

E teren az egyik jelenleg ismert legjobb meroeszkoz a penz, vagyis a koltsege.

Legjobb? Az a gond, hogy van néhány rejtett költség, amit még mindig nem kell megfizetni. Például, az IT termékeket (hardvert) gyártó cégek nem fizetik meg a munkásaik olyan életszínvonalát, amilyen az ő országukban lenne egy munkásnak. Amikor meg kéne fizetni, továbbállnak, mint a hipermarketek, vagy a cipőgyárak. Tehát egy kínai gyári munkás nem él úgy, mint egy Németországban/USA-ban dolgozó gyári munkás. Tehát itt már spórolt, tisztességtelenül, csak épp nincs törvény, ami ezt a tisztességtelenséget számonkérné rajta, nincs adó, amit ennek kompenzációjára (és tényleg arra) fordítanának. Mindezért már rossz mérőeszköz a pénz, legalábbis a fenntarthatóságot, társadalmi, emberiességi szempontokat figyelembe véve.

Te jottel az offline programokkal :) Marpedig ott letezik 25 Gb meretu x.264-es HD video. Attol, hogy nekem nincs ra igenyem, attol meg masnak van.

Az majd vesz olyat, de az ilyen szemfüleseknek inkább házimozirendszer kell, amiben célhardver dekódol. Azt meg ne mondd, hogy mindenkinek arra van igénye, hogy FULLHD-s meg NÉGYKÁS videókat nézegessen az asztali gépén.

Vagy de. Nezd meg, mikor jatek miatt vesz valaki uj gepet. Az egy dolog, hogy sok esetben szarul vannak optimalizalva a jatekok egy resze, de nem csak ezen mulik. Jateknal szamit a kulcsin is, hiaba probaljak mindig megideologizalni.

Aki gamerként vesz gamer gépet, az átlagfelhasználó? Nem. Igen, a gamer-eknek nagyságrendekkel több erőforrás kell, főleg - ahogy Te is mondtad - hogy a játékok nincsenek normálisan optimalizálva. Ismeretségi körömben 10-ből 1 júzer állítja át a felbontást a jútyúb videó lejátszásakor. Ergo, 10-ből 9 köp rá, hogy most 360p vagy 720p.

A géplenyúlásról.. :) Amit felvázoltál, valós igény és én is aláírom, hogy sokat dob a fejlesztés hatékonyságán is egy ekkora különbség. De ez megintcsak nem átlagfelhasználás. Valószínűleg a jútyúb mindkét gépen jól megy, akár böngészőből is. :P