( petpet | 2010. 10. 27., sze – 22:15 )

"Ami a garanciát illeti, értelemszerű, hogy a nemzetgazdaság (illetve az annak gondozásával megbízott állam) garanciája mindig is erősebb lesz, mint egy magánvállalkozásé"

Egyrészt a mostani mnyp rendszerben is van garancia. Az egyik a meglehetősen szoros felügyelet (PSZÁF), a másik a Pénztárak Garancia Alapja, ami azt garantálja - államilag -, hogy nem buksz nagyot, ha az mnyp-d bukik, lesz akkor is nyugdíjad. Ez ennél kicsit bonyolultabb, aki akar, utánaolvas. Másrészt ez a mostani eset pont azt mutatja, hogy az állam/kormány/kétharmados parlament ha megteheti, lazán felrúgja azt a megállapodást, amit hosszútávra kötött. Kicsit durvábban, mint egy magánvállalkozás teheti, mivel nagyobb a hatalma.

"azaz az állam kénytelen mindenkoron gondoskodni a polgárairól (így a nyugdíjasokról)."

Igen, de a színvonal nem mindegy. Fogod az OECD Pension Reportját - én nem tudok ennél jobb forrást -, és kiderül, hogy Magyarországon az átlagos kereső 77%-át kapja nyugdíjként a keresetének, míg pl. Szlovákiában, mint hasonló közelmúltú országban 57%-ot (pontos adatokért http://mpra.ub.uni-muenchen.de/16349/1/MPRA_paper_16349.pdf). Azaz a nyugdíj jövedelempótlási rátája nálunk elég jó.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az állami gondoskodás is jó, de az öngondoskodás - még ha irányított is, mint az mnyp rendszer - igazságosabb (erre az elvre épít az egyéni számlás felosztó-kirovó / svéd modell is). Feltéve, ha nem sz.rnak a közepibe, mint most kormányunk.

"ugyanúgy fizetni kell a kötelező biztosításokat, mint eddig, azok ugyanúgy nem vesznek el, mint eddig, és az eredményük sem lesz relevánsan eltérő."

Na EZ az, amit nem hiszek el. Egyelőre ugyanis én fizetek, már holnaptól, cserébe egy halvány lepkefingnyi ígéretecske van arra, hogy 'majd, majd elszámolunk', az is valami bizonytalan, jövőbeli kormány kontójára, akinek majd teljesítenie kell felém.

"Egyébként az egyéni számla kissé különös dolog, lévén, a befektetési portfóliók kezelésénél a magánnyugdíjbiztosítás esetén sincs egyéni számla."

Hogyafenébe ne lenne. Erről szól az egész. Vagy valamit nem jól értek abból, amit írsz? A portfóliókezelés értelemszerűen nem egyéni, összesen háromféle van per pénztár. De a befizetések és a hozamok egyénileg elszámoltak.

Nekem speciel a legnagyobb bajom ezzel a "ide 14 havi járulékodat" döntéssel az az, hogy az amúgy is kezdetleges, törékeny pénzügyi kultúránkat - még csak 20 éve tanuljuk! - keményen visszaveti a fejlődésben. Ugyanis az üzenet egyértelmű: teheted _bárhova_ a megtakarításod, ha az aktuális kormánynak az kell, akkor elveszi. Ez működött pl. Argentínában a válságkor (a 2001-eskor, azt itt senkinek sem kívánom).