Ultimátumot intézett a magyar államhoz a Microsoft

"A cég február 28-án jelentette be a tisztaszoftver.hu oldalon, hogy "a kormányzat és a Microsoft között létrejött, a Microsoft Campus és Iskolai program alapját képező licencszerződések futamideje 2008. február 28-án lejárt", "ezért a programban résztvevő intézmények és diákjaik szoftverhasználati jogai ezen a napon megszűntek". A folyamatban lévő tárgyalásokra tekintettel azonban a 30 napos türelmi időt adott az érintetteknek: az oktatási szektorban használt iskolai és magángépekről csak akkor kell levenni a Microsoft-licences termékeket, ha a 2004-ben egyszer már meghosszabbított megállapodást március végéig nem sikerül újra hosszabbítani." A teljes cikk itt olvasható.

Hozzászólások

> licencszerződések futamideje 2008. február 28-án lejárt

es ki nem sz@rja le? :)

A'rpi

Ez a magyar állam szégyene. Jó fej a Microsoft hogy nem perrel fenyegetőzik de úriember módjára felajánlja a türelmi idő lehetőségét. Korrekt.

--
the tide is turning

Ha már ennyit költünk licenszekre, azok miért csak x évig érvényesek.

Ha veszek egy licenszt az nem örökre szól?

http://portal.ksh.hu/pls/ksh/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/tabl2_06_07i…
Felsooktatasban dolgozo oktatok szama 2006/2007: 22076
Nappali tagozatos hallgatok szama 2006/2007: 238764

http://itcafe.hu/hir/a_gkm_tegnap_este_kozzetette_a_microsofttal_kotott…
"További 5 milliárd forintba került az, hogy a közép- és felsőoktatási intézmények oktatói és hallgatói ingyen vagy jelképes összegért használhassanak MS-szoftvereket (a 2005 márciusa és 2008 márciusa közötti időszakra vonatkozó bruttó licencdíjról van szó)."

Hozza lehet adni meg ezeket (par szazas nagysagrendben): Windows Server, Exchange, ISA Server, SQL Server, Sharepoint Server, Class Server, Visual Studio .NET.

Ugyanakkor nagyon sok diak nem is tud errol a lehetosegrol, nem is hasznaljak a megvasarolt szoftvert.

Azt ne felejsd el belkalkulalni , hogy sok hallgatonak nincs sajat szamitogepe.
Ill, hogy egy csaladbol tobb diak is hasznalja ugyan azt a gepet, igy mondjuk 60k-nal jarnank.

De a valosag , hogy legalis legyen kell egy XP license, valamint igenyelni kell campust 3 evre, evente meghosszabbitani.
Igy k 1% alatt vannak a legalisan Campusozok. Tehat 2MHUF/hallgato.

Mennyiben érinti ez a dolog a "tisztaszoftver" programot?

Jelen helyzetben ez azért pár problémát vet fel. Figyelek egy kis hálózatra, ami volt általános iskolám jelenlegi gépparkjából áll össze. Mivel a tanárok rendkívül "magas" fokon képzettek informatikából, azt sem sikerül elérnem, hogy az irodai programcsomagot mással helyettesítsük. Sőt, komoly érveket kellett felhoznom azért, hogy ne legyen az összes gépen Windows 98. ( szerintük az XP bonyolult, és jobb lenne a gyereknek egységes szoftver ).

Most ha egy ilyen iskola alól még ezt is kihúzzák, akkor mi marad? Nem törhetem a saját fejemet az EDUBUNTU-val, annak ellenére, hogy ezért találták ki......

Szerencse, hogy pár gépet saját HOME XP-vel rendeltünk meg, így azok ebbe a korlátozásba nem esnek bele.

Annó én is raktam rendbe gépparkot. Gépeken win 98 volt. A kezeim közül xp-vel AD-vel kerültek ki. Természetesen hálózatról tudtam őket újratelepíteni 15 perc alatt (Sysrescue CD rulez). Bár már lassan egy éve nem ott dolgozok, de annyit hallottam róluk, hogy gépek le vannak amortizálva külsőleg, de szoftveresen teljesen jók. Diákok fel is "lázadnának", ha valami kevésbé jól beállítottat tennének rá. :-) Jó ilyet visszahallani. Csodálkozom, hogy az új rendszergazdász nem cserélte le. Kész felüdülés volt használni 98 után xp-t. Pedig csak 300 mhz-s 128 mb-s fujitsu-siemens munkaállomások voltak. :-)

sly @ w3m.hu

Hat el tudom kepzelni, milyen feludules lehetett 128mb rammal xp-t hasznalni... volt hozza mar "szerencsem" parszor, de nem kivanom senkinek.

win98 meg vigan elment 64-el is, de xp-nek azret a 128 mar eleg keves, 256 kell neki hogy egyaltalan egy ablakra kattintas ne 2 perc swappelessel jarjon...

A'rpi

Nekem is volt szerencsém, és szerintem nem annyira rossz. Attól függ, mire kell. Nagyszüleim kaptak nagybátyámtól valami selejtezett laptopot, abban van 128MB ram és azon van xp. Pasziánsz, és más, hasonló erőforrásigényű játékot szoktak rajta játszani, arra elég. Sőt! Másik nagybátyám gépében is sokáig ennyi ram volt (aztán adtam neki +256MB-ot :)), és divx filmet simán lehetett nézni rajta. Meg ő is játszik a gépén.

Hát érdekes módon egyetlen diák se mondta, hogy milyen lassú. Csak két esetben: Egyik amikor igazából nem is a gép, hanem a net volt lassú. (4Mbit 70 gépre? háááát....) Másik amikor, látták a gép paramétereit és egyből az SLI-be kötött 3D kártyás gépeikre gondoltak, amin az egy hónapja kijött játék is csont nélkül fut. Nos ezeken a gépek jól be voltak konfigurálva. Klasszikus Windows felület, felesleges szolgáltatások kilőve, minimális jogosultság a tanulóknak. Weblap reklámok kilőve a proxyn(csak a sávszélt és csökkentik és szívják a CPU időt.) stb, stb, stb. Tudni kell optimalizálni és kész. Suliba tanuláshoz elégségesek, jók voltak.

sly @ w3m.hu

Van benne igazság. Nekem például Linuxon a standalon root login sokkal előbb bejelentkezik, mint a KDE-n a useres. :P
Komolyra fordítva a szót: nekem 1 GB van a notiban, és hát a szarrá szemetelt (csatolt áru WinXP) igencsak dolgozik, mire elindul. De hát, Istenem, az XP arra való a gépemre, hogy pro primo, weboldalt teszteljek, pro secundo, hogy kifolyjon a szemem.

XP-t nagyon sokáig 256 rammal használtam. VS 6.0 (és asszem a 2005 is) teljesen jól használható volt (fordítást inkább az 1333 MHz-s Thunderbird befolyásolta), egyedul a Borland Developer Studio miatt vettem még 256-t a gépbe (bár annak az is kevés volt a teljesen korrekt futáshoz, de legalább már egy form-kód váltásnál nem 10 mp-ig rángatta a lemezt).

Gyari, Service Pack nelkuli xp-nek meg eleg volt a 128 MB. 2001-ben eleg nehez volt olyan gepet talalni, ami tobb memoriaval rendelkezett. Az mas kerdes, hogy oriasi SecHole-t jelentene. :D
--
Bárki aki aritmetikai módszerekkel akar előállítani egy véletlen számot, az a bűn állapotában leledzik.

Hmm... és ha lejár a türelmi idő és nincsenek törölve az immár jogellenes micro-softok, akkor jön a BSA, és eljárást kezdeményez az oktatási miniszter (gazdasági miniszter?) ellen?

Cégeknél is a főnökön veri el a port a BSA...

Egy másik megközelítés: a magyar állam pályázati úton meghirdeti a felsőoktatás szoftverkörnyezetének ellátását mondjuk öt évre. Aki a legtöbbet fizet azért, hogy egy nemzet fiataljai az ő megoldásain fognak felnőni, nyer.
A befolyt pénzből közellátást, bármit pótolnak, vagy éppen az informatikai versenyképességet javítják nyílt forrású megoldásokkal.

Pont erre gondoltam. Ha lenne töke az államnak azt mondaná:

A közgazdászaim azon fognak dolgozni amin felnőnek.
A programozóim ahhoz fognak érteni amit az iskolában megkapnak.
De még az utolsó titkárnő is, ha wordbe tanult gépírni azt fogja igényelni.

Mennyit fizettek, hogy a TI szoftvereiteket tanítsuk az iskoláinkban?

A szakiranyvezeto meselte egyik nyar elejen (szakiranyos bulin) a kovetkezo tortenetet:
Felhivta egy Sun-os ismerose, panaszkodott neki, hogy senki nem ert a Solarishoz, es megkerdezte, hogy miert nincs a tanszeknel Sun, ha MS, Nokia, IBM, stb. mind van. A valasza erre az volt, hogy ezek a cegek mind felszereltek a tanszeknel egy labort, ellatjak sajat felszerelesukkel, igy az o termekeikhez is erto embereket kepeznek (van kulon valaszthato targy is). Szeptemberre lett Sun labor.

----
Anthill inside
honlapkészítés

Belügyminiszter? Olyan már régóta nincs. :)
Te hol látsz ilyet? http://www.meh.hu/kormany/kormtag

Dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter
Na hozzá tartozik a rendvédelem. http://www.irm.gov.hu/?katid=203&id=229&lang=hu

Dr. Hiller István, Oktatási és Kulturális Minisztérium
Ő pedig többek között a felsőoktatásért felel. http://www.okm.gov.hu/main.php?folderID=555

pár éve (állítolag) vmi ilyen okbol ki akartak menni egy alfoldi iskolaba (persze bsa-val karoltve) de majdhogynem botrany lett belole. az iskolak majdhogynem érinthetetlen teruletnek számitanak ilyen szempontbol (most is, mert sok helyen nincs frissitesi alap, vmint ezer meg egy program nincs megveve)

Ez nagy felelőtelnség és pénzpazarlás az állam részéről. Így ugyanis a sürgősségre való tekintettel a Microsoft egészen biztos, hogy többet tud kizsarolni magának. Míg ha egy évvel ezelőtt lefolytatták volna a tárgyalásokat, akkor az állam követelhetett volna jobb feltételeket, mondván hogy különben megfontolják más cég szoftvereire való átállást. Még ha igazából nem is, nem árt egy kis blöff; most már persze nevetségesnek tűnne az ilyesmi, most már az állam könyöröghet, hogy ne kérjenek pofátlanul sokat tőle.

Döbbenet. Erre szokták mondani, hogy Amerikában minden megtörténhet, Magyarországon pedig minden meg is történik. De valahogy nem tudok nevetni...

Ez történik ha egy szoftvervállalat világuralomra tör, és országok kezdenek el függeni tőle. Függetlenségi szabadszoftveres mozgalmat kell indítani, és akkor majd a Microsoft-ot is a falhoz állítja a forradalom :P

Azt mondjuk lehetne díjazni, hogy akkor már a Windows néven árult megoldásuk viselkedjen úgy mint egy valódi operációs rendszer, és ne csak egy túlhízott, a múlt tervezési hibáit kompatibilitási és más okokból koloncként maga után húzó instabil program legyen, ami az erőforrások jelentős hányadát leköti, és kontrol, meg megfigyelés alatt tartja a felhasználót.
_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

"Microsoft mellett a tervek szerint májusig a Novell-lel is megállapodást köt a minisztérium, hogy a nyilt forráskódú szoftverek is hozzáférhetővé váljanak az oktatási intézmények számára."

LOL

Azért, mert az oktatás nem az oktatásról szól, ahogyan Irak felszabadítása sem Irak felszabadításáról -- hála az ott állomásozó magyar csapatoknak.

De ezt többen/régen megírták. A kötelező oktatás bevezetése nem a népjólétet hivatott szolgálni, hanem az ipari forradalom kényszerű következménye: az ipartulajdonosoknak képzettebb munkaerőre volt szüksége. Az jelenlegi oktatás sem a gyerekek kedvéért létezik, hanem az ipar tulajdonosainak erre van igénye.

Gondolom itt mindenki egyetert, hogy a szerzoi jog szent, es a szerzo altal diktalt felteteleknek mindenki egyforman koteles alarendelni magat.

Csak azon tunodtem, hogy megfelelo-e ultimatumkent emlegetni azt, ha valaki sajat szellemi termekenek jogszeru hasznalatara emlekezteti a felhasznalojat. Szerintem az is teljesen termeszetes, hogy a GPL betartasat kikenyszeriti a GPL szoftver szerzoje. Csak ennyi, nem kell remeket kolvasni ebbol.

SZVSZ a szerzői jog, meg egy licensz két különböző dolog (bár van közük egymáshoz). A licensz egy megállapodás két fél között, a szerzői jogot meg törvény határozza meg. A vita így nem a jogszerű használatról szól, hanem egy szerződés meghosszabításáról / módosításáról, ahol elvileg mindkét fél arra törekszik, hogy minél jobban járjon. Az MS ezt jól csinálja (legalábbis racionálisan cselekszik), az állami döntéshozók teljesítményére meg inkább nem írok jelzőt.

Egy régi írásomat (http://hup.hu/node/40126) tudom csak ismételni

"A Business Software Alliance idei jelentése szerint eléri a 35 százalékot a kalóz alkalmazások száma az összes az üzleti szférában használt szoftverek arányához viszonyítva, mely adat ráadásul 2003 óta nem változott. Annak ellenére nincs változás – állítja a BSA – hogy néhány ország, mint Kína, óriási erőfeszítéseket tett az illegális szoftverek használata ellen. A jelentés szerint a nemzeti kormányoknak kell többet tenniük a szoftverfehérítés érdekében." - írja a HVG.hu
Ritka pillanat. Valamiben egyetértünk a BSA-val. A nemzeti kormányok valóban tehetnének az illegális szoftverhasználat ellen. A legegyszerűbben azzal, hogy minden olyan helyen megszűntetnék a zárt forráskódú üzleti szoftverek használatát, ahol a valóságos felhasználói igény kielégíthető szabad szoftverrel is.
Javaslatunk:
1.) A közép- és általánosiskolai oktatásból száműzzük azokat a fizetős szoftvereket, melyek helyett van szabad alternatíva
2.) A felsőoktatásban fordítsuk meg a trendet. Ne mi (az állam) fizessünk, hogy képzés közben ideális vásárlókat képezzünk, hanem versenyezzenek a cégek, hogy ki ad megfelelőbb támogatást és oktatóanyagot, hogy a képzésben az Ő terméke szerepeljen.
3.) Az adóbevalláshoz és egyéb kötelező tevékenységhez (pl. kis- és közepes vállalatok számvitele, digitális aláírás, stb) legyen államilag elfogadott és karbantartott szabad szoftver.
4.) Közpénzen ne lehessen zárt forráskódú terméket fejleszteni, és amennyiben van szabad alternatíva, vásárolni sem.
Persze a BSA ezt kicsit másképpen gondolja:
"A nyugati világban a BSA szerint csak a keményebb kormányzati fellépés javíthatna az arányokon, mindaddig nem várható, hogy a többnyire kisebb vállalkozások legális szoftverekre váltsanak munkájukhoz. A szoftverrendőrség további javaslata szerint a bizonyítottan kizárólag legális szoftvereket használó cégeknek adhatnának adókedvezményt a kormányok a nyugati szoftverfehérítés elősegítésére." (forrás HVG.hu)
A mi javaslatunk a kezdeti döbbenet és visszaesés után felfuttatná a hazai tudásalapú gazdaságot, hiszen esélyt adna vállakozásainknak és testreszabott megoldásokat felhasználóinknak.
Már középtávon látványosan csökkentené az informatikai költségeinket és jelentősen javítná (informatika) oktatásunk színvonalát.
Mellékhatásként erősődne a verseny a szoftver piacunkon, mert a zárt forrású alkalmazások valóban folyamatos és jelentős többlet nyújtására kényszerülnének a piacon maradás érdekében.

--
A gondolat még szabad ...

Szerintem ennek van néhány akadálya:
- valszeg a legtöbb ember számára oprendszer=W$
- elképzelhető, h a döntéshozóknak haszna származik a M$ melletti döntésből
- egyszerűbb az eddig használtat választani, mint újat (nem kell újat tanulni)
- vannak előítéletek a Linux-szal szemben (pl. nehezen kezelhető, mindenhez terminál kell...)
- sokan félnek az ingyenes dolgoktól (feltételezik, h nem lehet olyan jó, mint a fizetős)

Most csak ennyi jutott eszembe ;)
______________________

Karay, a disznó...

Amig frissit a campusos xp, lefosom hogy legalisnak titulaljak e vagy sem.

Ahhh... Kezdjuk gyujtest 1 es 2forintosokbol [nahmeg lehet nagyobb cimletben is ^_^ ], hogy menniyt szannanak a magyar kockak es a kozgaszdaszok, vallalkozok arra, hogy OpenSourse-osiccsuk a kozoktatast... ^_^ A bejovo penzbol lehetne kurzusokat inditani es midnen gepre menne valami oktatasi linux... nahmeg a bejovo penz egy resze menne a disztrofejlesztokhoz igy azok osztokelve lennenek hogy igenis van miert leforditani, kijavitani, supportolgatni =)
--
http://www.hackthat.net/df/ddos/24168/index.html
by lightgod

Sztem linuxhoz is van tananyag... boven van... csak nem hasznalja senki... de van...
tankonyvek is vannak eleg sok es nemelyik eleg jo is... Tanarok.. hat igen evek ota azt nevelik a tanarokba, hoyg Windows, Windows... Johogy nemtudjak mi az a linux, bsd, vms, unix... ... De van azert eleg sok tanar aki tuggya mik is ezek SOT... erti is es siman tanitana, ha nem szolna ra igazgato, hoyg ne tanitson iyleneket nicns benne a tanmenetben...
--
http://www.hackthat.net/df/ddos/24168/index.html
by lightgod

csakhogy ez nem tankonyv, kezdesnek tényleg jo (megtaláltam már)

esetleg vmi szervezet nem akarna akkreditalni?

idézek az idevágo trv-bol:

„Tankönyvként az a nyomtatott formában megjelent, illetve
elektronikus adathordozón rögzített könyv hozható forgalomba, amelyet külön jogszabályban
meghatározott eljárás keretében tankönyvvé nyilvánítottak, továbbá felvettek a hivatalos
tankönyvjegyzékbe"

http://www.tankonyv.info.hu/

http://hu.openoffice.org/about-documentation.html
> OpenOffice.org 1.1.4 használata

pl... es sztem azert ez eleg korultekinto... feladatokat kitalalni meg midnenki tud... mert u.a. a feladat mint MSWord-ben... Erettsegin is u.a. afeladatot kaptuk ooo-ra linuxon es MSWord Windows-osoknak... Tehat mi hol talalhato az ottvan, feladat meg barmi...
--
http://www.hackthat.net/df/ddos/24168/index.html
by lightgod

Megoldhato... En amikor meg abba a gimibe jartam amibe jartam ott tartottam orakat linuxbol... Van olyna tanar aki tanit nekik linux hasznalatot... Es ez sztem megoldhato... Egy informatikus tanar meg ha nem is ert hozza annyira csak ert mar hozza, hogy egy firefox-ot, OOo-t, thunderbird-et, hasznaljone s tanithasson...
--
http://www.hackthat.net/df/ddos/24168/index.html
by lightgod

Általános iskolai infótanár van a családban, ott egy picit belelátok. A tanár nem taníthat akármit akárhonnan, a tananyag szigorúan szabályozva van. Megadják nekik a tankönyvlistát amiből tudnak válogatni, és csak azokból lehet tanítaniuk, akár tetszik nekik, akár nem. Linuxos könyvet nem láttam a listán.

engem az erdekelne inkabb, hogy miert jott most ez a hir elo, miert lobogtatja az m$ a nyilvanossagot. Xarul veszi ki magat, ha egy beszallito elkezdi baxogatni sajat ugyfelet, ezt el lehet intezni uriemberek modjara is. Ha nem egy ertelmetlen konstrukcioban ulnek (berelt sw), akkor valszeg az ilyen szallitot rekordrovid ido alatt rugnam ki a pixaba.

Szoval imho a kerdes meg mindig az, hogy miert nem egyeztek meg, es mennyivel jobb ez a pozicio barmelyik felnek is.

A felfogáson, szemléleten kellene változtatni. Egyetértek azon előttem szólókkal, akik a nyílt forráskódú rendszerek számára teret adnának a közoktatásban. Merthogy gyerekkortól kell elkezdeni. Fölösleges irreális pénzeket fizetni akkor, ha az adott feladatra ingyenes jogtiszta megoldás létezik, és elérhető is, csak akarni kell. És valahol tényleg jót tenne a hazai számítástechnika-oktatás szintjének, no meg a fejlesztők munkáját is serkentené. Eddig kapcsolódva néhány előttem szólóhoz.
Ami pedig a fő probléma a gyerekeknél: PC=játék, szinte függő gémereket nevelnek belőlük. Amihez persze legtöbbször párosul a windows... Ezzel nem a játékok ellen vagyok. Magam is hajtottam jópárat, csak felnőtt fejjel már tudtam különbséget tenni. Csak azt akarom mondani, hogy az értelmes, alkotó felhasználást kell megtanítani már kezdetektől. Hogy a számítógépben ne csak játékgépet lásson sok most felnövő gyerek.
A lejárt licenszekről meg csak annyit: nekem is felkínálták anno a pedagógusoknak járó tisztaszoftvert, nem léptem be. Bűzlött. Inkább a tanulás rögös útját választva, a szabad világ felé vettem az irányt. Windowsból már tudtam valamit. Most újra az absolut beginner kategória lettem, de nyugodtan alszok. Mandrake 10-el kezdtem, most egyik gépen PCLinuxOS, a másikon Debian figyel. Tanulni pedig megéri.