2026 nyarára érkezhet a Ladybird webböngésző első alpha kiadása

Andreas Kling, a korábbi Apple és Nokia fejlesztő, 2018-ban létrehozta a SerenityOS nevű operációs rendszert, amelynek részeként megkezdte egy új webböngésző, a Ladybird fejlesztését. A Ladybird célja egy teljesen független, nyílt forráskódú böngésző létrehozása, amely saját, alapoktól épített böngészőmotort használ, nem támaszkodva más böngészők kódjára.

2024 júniusában Kling bejelentette, hogy a Ladybird projektet leválasztja a SerenityOS-ról, és önálló fejlesztésként folytatja. Ezzel egyidejűleg létrehozta a Ladybird Browser Initiative nevű nonprofit szervezetet, amelyet többek között a GitHub társalapítója, Chris Wanstrath is támogatott egy jelentős, 1 millió dolláros adomány-ígérvénnyel.

A Ladybird fejlesztői csapata jelenleg hét főből áll, és elsődleges céljuk egy új böngészőmotor létrehozása, amely szigorúan követi a webes szabványokat. Az első alfa verzió kiadását 2026 nyarára tervezik Linux és macOS rendszerekre, a Windows támogatás egyelőre nem prioritás.

Hozzászólások

In 2018, I created the SerenityOS project after completing a drug rehab program. I needed something to soak up my free time while learning to live a normal life,

Ajaj! 😅

trey @ gépház

SerenityOS része volt az elején mint beépített böngésző, csak túlnőtt rajta ezért lett külön projektbe szervezve. Különböző webes teszteken már most ott van a Safari, Chromium, Firefox mögött, vagyis már messzebb jár, mint sok más hobbi böngészős projekt. Ami miatt én szkeptikus vagyok az inkább az, hogy már erre a három böngészőre sincs túl nagy kereslet. MacOS-en jó eséllyel Safari, mindenhol máshor Chromium forkok, Firefox lassan a Linux desktop elterjedtsége alatt. Ki lenne itt a célközönség? SBC-k?

Az első feléről tudok elsősori nézőként tapasztalatot írni. Az érintett tag nagyon szép fejlesztői munkára volt képes zakkant állapotában és letisztulva is. Ha nem csak kirívó példát láttam, akkor meglehet, hogy ennek a DJ terminusnak nincsen nagy jelentősége.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

amely szigorúan követi a webes szabványokat

az tok jo, csak akkor a weboldalak 99%-a nem fog mukodni vele...

Ki fogom próbálni, ha majd kijön az első stabil változat.